Szeroki wybór książek, multimediów z zakresu szeroko pojętej kultury: architektura, duchowy wymiar twórczości, szlaki kajakowe, współczesne media, przemoc w mediach, polityka. Odnajdziesz tu również książki i podręczniki idealne dla uczniów oraz studentów. Szeroki wybór beslsellerów i nowości.
Książka Zapis pamięci Lucyny Sowińskiej ukazuje Toruńską Scenę Młodych Studia P od strony inspirujących działań twórczych, które rozwijają wyobraźnię i pomysłowość sceniczną uczestników zdarzeń. Poszukiwania teatralne są niepowtarzalne, osiągają wymiar święta w przestrzeniach przyrody, obiektów zabytkowych oraz różnych pór dnia i nocy. Autorka podkreśla, że we współpracy z młodzieżą otwarta jest na propozycje, aby dotrzeć do myśli i wewnętrznego głosu aktora.
Zrealizowano dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń: https://www.um.torun.pl/
Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/
Teza o zmierzchu krytyki powraca od końca lat 90., czyli od zmiany paradygmatu kultury z analogowego na cyfrowy, która doprowadziła też do zmian w obiegu krytycznym na rzecz elektronicznego i amatorskiego, co odbyło się kosztem obiegu tradycyjnego (prasowego) i elitarności zawodu krytyka. Początek XXI wieku zaowocował diagnozami stanu krytyki literackiej, filmowej, teatralnej, ale nie znajduję żadnej publikacji, która ukazałaby to zjawisko w tak szerokiej gamie: od ujęcia językoznawczego, przez krytykę literacką i filmową, kuratorsko-artystyczną i krytyki instytucji, po krytykę gier planszowych. Z recenzji prof. dr hab. Moniki Talarczyk
Monografia przedstawia specyfikę segmentu turystyki zakupowej w miastach, identyfikację i charakterystykę determinant jej rozwoju. Wskazano w niej szczególną rolę marketingu terytorialnego jako narzędzia w kreowaniu rozwoju turystyki zakupowej w miastach. Omówiono zagadnienia odnoszące się do teorii miast i funkcje handlowe miasta. Zaprezentowano czynniki atrakcyjności miejsc zakupowych, destynacje i miejsca koncentracji turystów zakupowych oraz kupowane przez nich produkty, źródła informacji o miejscach zakupowych oraz preferowane środki transportu w podróżach zakupowych, nawiązując do komponentów obszarowego produktu turystycznego. Na podstawie analizy działań miejskich destynacji turystycznych na rzecz rozwoju turystyki zakupowej przedstawiono rekomendacje dotyczące planowania rozwoju turystyki zakupowej w miastach. Patronat: Polska Rada Centrów Handlowych.
Przedstawiona publikacja to zbiór artykułów poświęconych humanistycznym i społecznym refleksjom naukowym nad zjawiskiem sportu. A ponieważ zjawisko to wciąż (mimo wyraźnej poprawy stanu rzeczy w ostatnich dwóch dziesięcioleciach) nie jest w Polsce wystarczająco przebadane naukowo, każdy projekt tego typu stanowi rozszerzenie naukowej wiedzy na ten temat. W kilku artykułach tomu pojawiają się porównawcze, multilateralne metody przedstawiania i analizowania cząstkowych tematów problemowych, co pozwala na konieczną relatywizację i właściwe wyważenie formułowanych wniosków. Cenne jest umiejscowienie wielu pomieszczonych w tomie analiz w szerokim kontekście społeczno-kutrowym, pozwalające wykazać wieloaspektowy charakter współczesnego zjawiska sportu. Formułowane w wielu artykułach wnioski stanowią nowatorskie spostrzeżenia, tym cenniejsze, że wynikające z badań materiałowych. Godne podkreślenia jest też zebranie w jednym tomie rozważań nie tylko językoznawczych (choć jest ich większość), lecz także komunikologicznych, filmoznawczych, pedagogicznych, socjologicznych.
Jak zostać modelką? Trzeba być szczupłym, wysokim, silnym psychicznie, wytrwałym, szczupłym, wysokim, nie mieć wielkiego ego, mieć silny charakter, być szczupłym, wysokim, znać angielski, być miłym, szczupłym i wysokim. Na początek wystarczy.Co jeszcze? Być nastolatką, ale nie płakać w poduszkę, że obok nie ma mamy. Nastolatka, która zaczyna karierę modelki w agencji, jedzie sama do obcego miasta w innym kraju i zostaje tam na tydzień, dwa, albo kilka miesięcy. Mieszka w obcym mieszkaniu, z obcymi dziewczynami. Nikt jej nie pyta, jak się czuje, czy dobrze sypia, tylko komunikuje, gdzie ma dziś iść na casting i znika. Sama robi sobie zakupy, gotuje obiady, robi pranie. Jest przestraszona, niepewna siebie, zdezorientowana i żeby dać sobie radę z tymi emocjami, musi jak najszybciej wydorośleć.Jak szybko wydorośleje, mniej ją będzie boleć nieustanne ocenianie. Bo istota tej pracy to codzienne poddawanie swojego ciała pod ocenę. Dla jednego jest zbyt gruba, dla drugiego zbyt chuda. Na jednym castingu ma zbyt ciemną karnację, na następnym zbyt jasną. Nie odpowiada klientowi, bo ma piegi, albo dlatego, że ich nie ma. Dla młodej dziewczyny taka sytuacja jest ciężka do uniesienia psychicznie.Ale jeżeli to wszystko, i jeszcze dużo, dużo więcej przetrzyma, to wygrała. Radzi sobie w nieprzewidywalnych sytuacjach, zna języki, nie boi się nawet najdalszych podróży, jest samodzielna. Jeśli modeling jej nie zniszczył, to dał jej wielkie doświadczenie.
Spider-Man, Wonder Woman, Superman, Batman? Nie. Prawdziwym bohaterem jesteś ty i posiadasz fantastyczną supermoc! Żeby zrozumieć, jaka może być potężna i niebezpieczna, musisz przeczytać tę książkę! Ziemią - na każdej szerokości geograficznej: od afrykańskich sawann po czapy lodowe Grenlandii - rządzą ludzie. Ale jak to się stało, że dysponujemy taką potęgą? Yuval Noah Harari, autor bestsellera Sapiens, pokaże wam, że posiadamy wielką siłę, dzięki której wciąż tworzymy najprzeróżniejsze dziwne i tajemnicze rzeczy: od duchów i demonów po rządy i korporacje. Jak dzięki ogniowi udało nam się zmniejszyć żołądki? Co gra w piłkę nożną mówi o byciu człowiekiem? I dlaczego spośród wszystkich bajek najwięcej osób uwierzyło w tę o pieniądzach? Dowiecie się tego, podążając śladami pradawnych ludzi, którzy wyruszyli tysiące lat temu z Afryki. To historia ludzkości, jakiej wcześniej nie znaliście. Poznacie karły i gigantyczne węże, Wielkiego Ducha Lwa mieszkającego ponad chmurami i ujrzycie... palec sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat (!), który ujawnia tajemnice pochodzenia człowieka. W tej wciągającej i barwnej książce, która jest pierwszym tomem większej serii, profesor Harari przedstawia się młodym czytelnikom. Ale w rzeczywistości Niepowstrzymani są lekturą dla każdego (od lat 9 do 109!), kto kiedykolwiek zadał sobie pytanie: Kim jesteśmy i skąd się tu wzięliśmy?
Największe atrakcje Albanii, Kosowa i Macedonii Północnej w jednym tomie. Osmańskie twierdze, zdobione freskami cerkwie, zabytkowe meczety, wszechobecne schrony. Urokliwe zaułki Gjirokastry, Beratu, Prizrenu i Ochrydy. Echa starożytności w Butrincie, Apollonii i Durres. Śródziemnomorskie słońce i plaże Adriatyku, tętniące życiem kurorty na Riwierze Albańskiej. Pyszne ryby i owoce morza, doskonała jagnięcina pod każdą postacią i oczywiście kawa, której aromat spowija uliczki bałkańskich miejscowości. Te i inne atrakcje Albanii, Kosowa i Macedonii Północnej pomoże odkryć przewodnik Express Map z serii 3w1. Nowa jakość wśród przewodników - wyjątkowe połączenie barwnych opisów i szczegółowych map:- mapy tras zwiedzania przedstawiające lokalizację wszystkich opisywanych miejsc,- bogata treść - historia i kultura, przyroda i tradycje, ciekawostki i anegdoty,- przydatne informacje praktyczne - dni i godziny otwarcia obiektów, ceny biletów, transport publiczny, noclegi, pogoda,- liczne informacje o lokalnej kuchni,- przejrzysty układ graficzny umożliwiający łatwe wyszukiwanie informacji,- szczegółowy atlas Albanii, Kosowa i Macedonii Północnej, w którym zaznaczono miejsca opisane w przewodniku,- dwustronnie laminowana mapa dołączona do przewodnika.
Żeglowanie po Jeziorze Wdzydzkim, wizyta w zamku krzyżackim w Bytowie, zwiedzanie skansenu w Szymbarku - te i wiele innych atrakcji czekają na turystów odwiedzających Kaszuby. Nasza dwustronnie laminowana, trwała i wygodna w użytkowaniu mapa tego regionu pomoże je odnaleźć. Publikacja powstała we współpracy z doświadczonymi krajoznawcami z regionu.Na mapie m.in.:o szlaki piesze i rowerowe oraz ścieżki dydaktyczne i spacerowe,o odległości na szlakach,o muzea, zabytki i inne interesujące obiekty,o parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, atrakcje przyrodnicze,o poziomice pokazujące ukształtowanie terenu.
Książka Zapis pamięci Lucyny Sowińskiej ukazuje Toruńską Scenę Młodych Studia P od strony inspirujących działań twórczych, które rozwijają wyobraźnię i pomysłowość sceniczną uczestników zdarzeń. Poszukiwania teatralne są niepowtarzalne, osiągają wymiar święta w przestrzeniach przyrody, obiektów zabytkowych oraz różnych pór dnia i nocy. Autorka podkreśla, że we współpracy z młodzieżą otwarta jest na propozycje, aby dotrzeć do myśli i wewnętrznego głosu aktora.
Zrealizowano dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń: https://www.um.torun.pl/
Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/
Filled with beautiful works by Edgar Degas, Mary Cassatt, and other Impressionist painters, this richly illustrated book showcases artistic portrayals of France’s millinery trade during the Belle Époque.
Though best known for his depictions of dancers and bathers, Edgar Degas repeatedly returned to the subject of millinery over the course of three decades. In masterpieces such as The Millinery Shop (1879–86) and The Milliners (ca. 1898), he captured scenes of milliners fashioning and women wearing elaborate, colorful hats. Featuring sumptuous paintings, pastels, and preparatory drawings by Degas, Cassatt, Manet, Renoir, and Toulouse-Lautrec, among others, this generously illustrated book surveys the millinery industry of 19th-century Paris.
Peppered throughout with photographs, posters, and prints of French hats, this book includes essays that explore Degas’s particular interest in the millinery trade; the tension between modern fashion and reverence for history and the grand art-historical tradition; a chronicle of Parisian milliners from Caroline Reboux to Coco Chanel; and examples of how the millinery trade is depicted in literature. Brilliantly linking together the worlds of industry, art, and fashion, this groundbreaking book examines the fundamental role of hats and hat-makers in 19th-century culture.
Pierwszy polski przekład klasycznego dzieła dwudziestowiecznej estetyki muzyki Petera Kivy’ego The Sound Sentiment (1989), zawierającego oryginalną wersję The Corded Shell (1980) i wzbogaconego o dodatkowe rozdziały napisane w odpowiedzi na dyskusję, jaka toczyła się na temat emocjonalizmu. Autor przedstawia ekspresję muzyczną oraz problemy związane z jej rozumieniem, odwołując się do filozofii, historii muzyki i muzykologii. Analizuje poglądy w spektrum emotywizmu muzycznego w sposób odpowiadający wymaganiom dyskursu filozoficznego. Omawiając przykłady muzyczne, prezentuje się jako słuchacz i miłośnik muzyki, któremu zależy na zachowaniu ścisłości i dążeniu do odkrycia roli, jaką pełnią emocje w estetyce muzycznej. Kivy proponuje stanowisko kognitywizmu emocjonalnego, które zakłada rozpoznawanie emocji w muzyce bez jednoczesnego wywoływania emocji w słuchaczu oraz bez przypisywania emocji kompozytorowi. Postulując podobieństwo między pewnymi elementami muzyki (np. konturem melodii) a cechami kulturowymi (np. gestami ludzkimi) związanymi z wyrażaniem emocji, wskazuje na różnicę między ekspresją jako wyrażaniem uczuć a szczególną ekspresywnością, którą można przypisać muzyce. Publikacja Petera Kivy’ego zmieniła na zawsze dyskusję na temat muzyki i wskazała drogę następnym badaczom nie tylko w obszarze filozofii anglosaskiej, ale i w najszerzej pojętej światowej estetyce muzycznej i filozofii muzyki.
******
Sound Sentiment: An Essay on the Musical Emotions, including the complete text of The Corded Shell
The first Polish translation of Peter Kivy’s The Sound Sentiment (1989), a classic of the 20th century musical aesthetics, which contains the original version of The Corded Shell (1980) and additional chapters written in response to the debate concerning emotionalism. The author explores music expression and the problems related to its understanding, with reference to philosophy, history of music and musicology. Kivy advocates music cognitivism, which involves recognizing emotions in music without arousing emotions in the audience and without attributing emotions to the composer.
Keywords: Peter Kivy, aesthetics, the philosophy of music, expression, emotionalism
An invaluable and beautifully illustrated reference, Vintage Shoes chronicles the key designers, technical developments and cultural influences that have created the shoes we have today.
Accompanied by archive images, stunning fashion photography and specially commissioned photographs of rare period footwear, this book is a one-of-a-kind delve into the world of vintage footwear, and expertly advises on how to shop for and wear these exquisite pieces.
Whether woolly socks or high fashion, knitwear is one of the most dynamic of mediums, and has adapted and evolved continuously over the last 100 years. Featuring everything from the practical designs of the turn of the century to the stark minimalism of the 90s, this visually stunning book is the ultimate guide for vintage lovers.
Foreword by Anya Hindmarch
Decade by decade, the lavishly illustrated Vintage Handbags recounts over 100 years of handbag history, from Elsa Schiaparelli's mesh bags for Whiting & Davis in the 1920s through the Hermes Kelly bag in the 1950s to the Fendi Baguette of the 1990s.
Accompanied by archive images, fashion photography and specially commissioned photographs of period pieces, the most collectible and beautiful handbags are showcased. An invaluable and visually stunning reference, the book explores the key designers, technical developments and cultural influences that shaped handbag design, revealing exquisite and groundbreaking work from such luminaries as Salvatore Ferragamo, Coco Chanel, Hermes, Fendi, Bonnie Cashin and Judith Leiber.
Foreword by Gerda Floeckinger
Vintage Jewellery recounts 120 years of history, including Lalique's Art Nouveau enamelling at the turn of the twentieth century, Cartier's gemstones, Christian Dior's mid-century costume pieces and Harry Winston's diamonds.
Accompanied by archive images, fashion photography and specially commissioned photographs of period pieces, the most collectible and beautiful bracelets, necklaces, rings and brooches are showcased, including Elizabeth Taylor's peregrina pearl and Wallis Simpson's Cartier panther bracelet. The book explores the key designers and jewellery houses, technical developments and cultural influences that shaped jewellery design and shows you how to collect and wear vintage pieces.
Foreword by Zandra Rhodes
A visual journey through the fashion of the decades, Vintage Fashion shows you how to identify key designers, shapes, textiles, stitching, and other details and characteristics that define the most influential pieces of the twentieth century (up to and including the 1990s). Each decade ends with a 'key looks' spread showing an at-a-glance view of the important shapes, colours and looks that defined the era.
The book concludes with a shopping guide, which offers pointers on sourcing and caring for original vintage pieces, along with a glossary of fashion terms and the century's most collectable designers.
W stolicy Toskanii, Florencji, narodził się renesans – najciekawszy okres w dziejach sztuki, a szczególnie architektury. Zamknął on za sobą ostrołukowe wrota gotyckiego średniowiecza i otworzył szeroko arkadowo sklepioną bramę do świata nowożytnego. Możliwość zrozumienia, na czym polegał ten okres w dziejach sztuki, tak ważny dla rozwoju cywilizacji nie tylko w Europie, jest wartością, która może każdemu dać więcej satysfakcji przy oglądaniu dzieł wielkich mistrzów niż tylko robienie tysięcy zdjęć. Pozwoli również świadomie przeżyć i lepiej zapamiętać emocje, jakie mogły towarzyszyć wakacyjnej przygodzie ze sztuką Toskanii.
„Toskańska przygoda” to próba dostarczenia czytelnikowi, planującemu zwiedzanie zabytkowej architektury tej fascynującej krainy, pewnego zasobu wiadomości o tej dziedzinie sztuki, towarzysząc głównemu bohaterowi w jego życiowych, niezwykle porywających perypetiach.
Janusz Targowski — architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, przez 50 lat był projektantem, z czego przez 29 lat, wraz z żoną Barbarą, prowadził własną pracownię architektoniczną ABA. Oboje są współautorami planów generalnych lotnisk im. F. Chopina w Warszawie i Mazowieckiego w Modlinie, rozbudowy Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” oraz wielu obiektów użyteczności publicznej: mieszkalnictwa i edukacji, budynków biurowych i hoteli w Warszawie oraz w Polsce. Autor współpracował także latach 90. XX w. z Ministerstwem Gospodarki przy renowacji placówek dyplomatycznych w Kolonii (Niemcy), Sztokholmie i Kopenhadze (Skandynawia) oraz Lublianie (Słowenia). W 1979 r. otrzymał nagrodę Prezydenta Warszawy, tzw. „Syrenkę Warszawską”, za projekt hotelu na Pradze. Od wielu lat działa w Stowarzyszeniu Architektów Polskich
Autorka wprowadza czytelników „w kontekst historyczno-polityczny Ziemi Lubuskiej i sposobów tworzenia oraz utrwalania polskości na tym terenie”. Moim zdaniem to nie tylko „kontekst”, ale znaczna część przemyśleń i uwag, których autorem jest prof. Jolanta Chwastyk-Kowalczyk, rodowita Zielonogórzanka. Na Ziemi Lubuskiej się urodziła, przeżyła młodość. Kilka lat po studiach opuściła rodzinne strony, związała się z ziemią kielecką, jej Uniwersytetem, weszła w inne środowisko społeczno-kulturowe. Pisząc swą książkę, wraca myślami do Ziemi Lubuskiej, emocjonalnie kreuje obraz imponującego życia kulturalnego i literackiego, tworzącego się od 1945 roku przez ludzi twórczych, artystów, dziennikarzy przybyłych na Ziemie Zachodnie, w różnym czasie na nich osiadłych.
Pandemia zaktualizowała problemy, o których sądziliśmy, że przeszły już do przeszłości. Ukazała kruchość naszej egzystencji i ułudę bezpieczeństwa, które gwarantuje technologia. Zapewne szereg procesów, które zachodzą w czasie pandemii, będzie miało znaczący wpływ na naszą przyszłość. Zdominowanie dyskursu o pandemii przez nauki medyczne, co jest zrozumiałe w świetle zagrożenia zdrowia i życia, jakie ona ze sobą niesie, stwarza wrażenie, że humanistyka jest bezradna. Niniejszą książką próbujemy temu zaprzeczyć; na pracę składają się teksty, które z pozycji humanistyki przedstawiają i interpretują przykłady kulturowych reakcji na pandemię covid-19. Nie jest to zatem praca o wirusie i chorobie, którą wywołuje a raczej zbiór relacji na temat człowieka i jego kultury rozumianej jako narzędzie oswajania z tym co nowe, inne i często (jak w tym wypadku) przerażające.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?