Tom piąty w serii Spotkać się w Słowie zawiera komentarze do codziennej Ewangelii przewidzianej w liturgii słowa od X do XVIII tygodnia okresu zwykłego. Wyjaśnienia uwzględniają również Ewangelie przewidziane na przypadające w tym okresie uroczystości i święta Pańskie oraz wspomnienia świętych. Zastosowany w lekturze Ewangelii klucz narracyjny pozwala nie tylko na wyjaśnienie kluczowych elementów danego tekstu, ale również na jego aktualizację. Komentarze służą pomocą wszystkim w osobistej lekturze Ewangelii, stanowią wsparcie dla osób praktykujących codzienne lectio divina oraz źródło inspiracji kaznodziejskich.
Dialog jest celem naszego spotkania ze słowem Bożym. W tym dialogu – i to pokazał nam czas pandemii – nie chodzi tylko o szukanie odpowiedzi na pytania, które nosimy w sobie. To często dialog z naszymi lękami, obawami, wątpliwościami. W ten nasz wewnętrzny dialog włącza się nie tylko słowo Boże. W tym słowie przychodzi do nas Ten, który jest odwiecznym Słowem Boga – Jezus Chrystus. W Nim możemy odkryć ostateczną prawdę o naszym życiu, powołaniu i przeznaczeniu.
(Ze Wstępu)
Ks. Wojciech Pikor – kapłan diecezji pelplińskiej, profesor nauk teologicznych, wykładowca Pisma Świętego na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu i w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, członek Zarządu Stowarzyszenia Biblistów Polskich.
Spotkać się w Słowie to seria medytacji do tekstów Ewangelii przewidzianych w liturgii Mszy Świętej na wszystkie dni roku liturgicznego. Tom pierwszy przynosi komentarz do Ewangelii okres Adwentu i Bożego Narodzenia. Proponowana lektura narracyjna Ewangelii służy odniesieniu jej orędzia do własnego życia, szczególnie w kontekście epidemii koronawirusa, która od marca 2020 roku w znacznym stopniu wpływa na nasze życie rodzinne, społeczne i religijne. Medytacje Spotkać się w Słowie to doskonała pomoc w osobistej lekturze Ewangelii, wsparcie dla osób praktykujących codzienne lectio divina, jak również źródło inspiracji kaznodziejskich.
Biblijne drogi ku braterstwu to praktyczna lektura trzydziestu tekstów ze Starego i Nowego Testamentu, które poruszają problem relacji braterskich. Obok historii rodzinnych (np. Kaina i Abla, Józefa i jego bracia, Piotra i Jana, Marii i Marty) pojawia się szereg tekstów, w których braterstwo jest widziane w perspektywie powołania każdego człowieka do bycia siostrą/bratem (np. przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, Modlitwa Pańska, Pawłowy Hymn o miłości). Sztuka braterstwa jest ostatecznie ukazana w świetle słów i czynów Jezusa Chrystusa, który jest naszym Bratem. Książka ta stanowi pomoc dla osób, które w sposób aktywny chcą czytać Pismo Święte. Utrzymana jest w konwencji konspektu, dzięki czemu może być wykorzystana przez katechetów, jak również przez grupy biblijne. Książka ukazuje możliwości zastosowania różnych metod interpretacji Pisma Świętego, które przełożone na praktykę metod aktywizujących pozwalają na dynamiczne odczytywanie orędzia biblijnego.Dołączona do książki płyta CD zawiera materiał, który umożliwi przygotowanie i prowadzenie spotkań biblijnych. Równocześnie publikacja zawiera komentarze biblijne, które stanowią inspirację do indywidualnej lektury tekstów biblijnych poświęconych tematyce braterstwa.Ks. Wojciech Pikor (ur. 1969), doktor teologii. Adiunkt w Katedrze Ksiąg Prorockich w Instytucie Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II oraz wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Autor książek: La comunicazione profetica alla luce di Ez 23, Tesi Gregoriana. Serie Teologia 88, Roma 2002; Biblijne pytania o Boże miłosierdzie, Pelplin 2004. Opublikował kilkadziesiąt artykułów naukowych m.in. w Collectanea Theologica, Katechecie, Rocznikach Teologicznych, Verbum Vitae, Zeszytach Naukowych KUL.
Przypowieści Jezusa. Scenariusze spotkań i katechez biblijnych to propozycja narracyjnej lektury przypowieści Jezusa występujących w Ewangeliach Mateusza i Łukasza. Trzydzieści sześć scenariuszy zostało opracowanych przez zespół księży Diecezji Pelplińskiej pracujących pod kierunkiem ks. dr. hab. Wojciecha Pikora, prof. KUL. Narracyjna katecheza biblijna wychodzi od tekstu przypowieści, by znaleźć w nim problem egzystencjalny dotykający jej adresatów. Drugi etap spotkania to interpretacja opowiadania z wykorzystaniem narzędzi właściwych analizie narracyjnej. Aktywizacja uczestników ma pomóc im w odkryciu nowego życia opartego na słowie Bożym, czemu służy świadectwo, do którego są zaproszeni w ostatniej części spotkania. Opracowane scenariusze w pełni odpowiadają założeniom programowym i metodycznym katechezy szkolnej. Mogą być również wykorzystane w katechezie parafialnej oraz w różnych grupach biblijnych, ruchach i stowarzyszeniach kościelnych działających w parafii. Dołączona do książki płyta CD zawiera materiały, które ułatwią przygotowanie i prowadzenie spotkania biblijnego w oparciu o proponowane scenariusze. Ks. dr hab. Wojciech Pikor, prof. KUL (ur. 1969), kierownik Katedry Egzegezy Ksiąg Prorockich w Instytucie Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Moderator Dzieła Biblijnego w Diecezji Pelplińskiej. Główne obszary jego badań to księgi prorockie Starego Testamentu, analiza narracyjna i retoryczna tekstów biblijnych oraz katecheza biblijna. Autor siedmiu książek (ostatnio wydał: Jak powstało Pismo Święte? Historia tekstu Biblii, Kielce: Jedność 2010, z filmem DVD) oraz ponad stu artykułów naukowych i popularno-naukowych z zakresu biblistyki. Strona internetowa autora: www.prorok.win.pl
Na początku października 2023 roku Dykasteria Nauki Wiary opublikowała odpowiedzi papieża Franciszka na przedłożone mu przez pięciu kardynałów dubia, które dotyczyły kwestii reinterpretacji Objawienia Bożego, praktyki błogosławienia związku osób tej samej płci, rozumienia synodalności, kapłaństwa kobiet i warunków sakramentalnego rozgrzeszenia. Odpowiedzi papieskie bardziej skoncentrowały się na kwestiach duszpasterskich niż doktrynalnych, rodząc tym samym kolejne pytania i wątpliwości. Wrażenie zamętu i niepewności co do ciągłości nauczania Kościoła pogłębiła deklaracja Fiducia supplicans wprowadzająca kategorię „spontanicznego błogosławieństwa” par w sytuacjach nieregularnych i par tej samej płci. To wszystko dzieje się w kontekście trwającego od 2021 roku Synodu o synodalności, który zaprasza do bycia Kościołem słuchającym. Wsłuchując się w dubia pięciu kardynałów oraz udzielone przez papieża Franciszka odpowiedzi, pragniemy nie tylko słuchać tej synodalnej symfonii Kościoła, a również w niej uczestniczyć. Naszą intencją nie jest mnożenie opinii, wątpliwości i pytań ani tym bardziej kontestowanie czy krytykowanie. Papież Franciszek w homilii wygłoszonej na konsystorzu 30 września 2023 roku użył metafory orkiestry dla wyrażenia synodalnego charakteru Kościoła. Stąd pragnienie środowiska teologów toruńskich, by podjąć proponowaną przez papieża Franciszka partyturę i szukać jej zrozumienia w zgodzie z Objawieniem Bożym. To właśnie o Objawieniu Bożym mówił Benedykt XVI w Adhortacji Verbum Domini z 2010 roku jako symfonii, w której „w pewnym momencie pojawia się «motyw solowy» […], czyli motyw powierzony pojedynczemu instrumentowi bądź głosowi, który jest tak ważny, że nadaje sens całemu dziełu. Tym «motywem» jest Jezus” (VD 13). Bez Chrystusa nie „zinterpretujemy lepiej”, jak chce papież Franciszek, ani Objawienia Bożego, ani Tradycji Kościoła, ani samego Kościoła, ani tym bardziej – człowieka. Ze wstępu ks. Wojciecha Pikora i ks. Jana Perszona
Monografia Księgi historyczne Starego Testamentu. Wprowadzenie do zagadnień literackich, historyczno-krytycznych i teologicznych jest adresowana do szerokiego spectrum czytelników: od naukowców – biblistów, którzy badają teksty biblijne z racji wykonywanego zawodu, poprzez studentów i pasjonatów chcących poznać ciekawe niuanse literackie i historyczne obecne w różnych księgach Starego Testamentu, aż do tych, którzy stoją na samym początku wnikliwszej lektury Pisma św. i potrzebują profesjonalnego wsparcia w rozumieniu całej palety różnych problemów teologiczno-literackich pojawiających się w tekście natchnionym. Autor prezentuje wybrane zagadnienia literackie, teologiczne i historyczno-krytyczne obecne w obszernej grupie ksiąg biblijnych określanych mianem księgi historyczne oraz historyczno-dydaktyczne Starego Testamentu. Z recenzji ks. prof. dr. hab. Dariusza Dziadosza (KUL): Pod kątem przyjętej metodologii i struktury pracy naukowej opracowanie Księgi historyczne Starego Testamentu. Wprowadzenie do zagadnień literackich, historyczno-krytycznych i teologicznych odzwierciedla standardy stosowane w najlepszych obcojęzycznych współczesnych naukowych publikacjach z zakresu isagogii Starego Testamentu. Wprowadzając w arkana historyczne, religijno- kulturowe, literackie i redakcyjne, a także archeologię, język i teologii starotestamentalnych pism historycznych, Autor umiejętnie skorzystał z gotowych już wzorców wypracowanych przez najnowszą światową hermeneutykę i egzegezę biblijną, a jednocześnie zaproponował własne bardzo interesujące i nowatorskie ujęcia badanych problemów i ich rozwiązania. Autor na kolejnych stronach monografii proponuje współczesnemu czytelnikowi rzetelne oraz zwarte kompendium fundamentalnej wiedzy na temat autorstwa, pochodzenia, datacji, formy, struktury i pełnego procesu redakcji kolejnych ksiąg historycznych, a także rozwiązuje ich najważniejsze problemy literackie, lingwistyczne i egzegetyczne, oferując jednocześnie uporządkowaną syntezę ich wiodących teologii. Istotnym walorem publikacji jest jej zrozumiały język, przejrzystość przekazu oraz logiczna i uporządkowana tematycznie struktura wszystkich kolejnych komponentów, która w formie stopniowo i systematycznie rozwijanej analizy i syntezy proponuje encyklopedyczną wiedzę na temat wszystkich kolejnych ksiąg historycznych. Na uwagę zasługuje również problemowy sposób prezentacji teologii omawianych ksiąg biblijnych. Wyszczególnienie wiodących tematów teologicznych we wszystkich kolejno omawianych księgach biblijnych jest bardzo cenną innowacją, która ułatwia korzystającemu z tej monografii zrozumienie najważniejszych reguł, jakimi kierowali się ich kolejni redaktorzy w procesie omawiania i oceny prezentowanych miejsc, faktów, wydarzeń i postaci z dziejów Izraela. Z recenzji ks. dr. hab. Tomasza Tułodzieckiego, prof. UMK: Na szczególną uwagę i pochwałę tej pozycji literackiej ks. prof. Pikora zasługuje forma i wewnętrzna struktura dzieła. Kolejne części, czy rozdziały tej pracy stanowią poszczególne księgi historyczne ST. Każda z nich stawia przed czytelnikiem inne problemy literackie, językowe, historyczne i teologiczne. Kolejne paragrafy danego rozdziału, czyli kolejnej Księgi Historycznej bardzo przejrzyście, i przystępnie próbują te problemy naświetlić i rozwiązać. Tym samym lektura podręcznika nie nuży, ale stanowi płynne przechodzenie od jednego zwięzłego omówienia tematu do drugiego. Ułatwione jest tym samym wyszukiwanie różnych szczegółowych zagadnień. Przy własnej pracy naukowej łatwo dotrzeć do wybranego problemu w danej księdze i zapoznać się ze stanem badań w danym temacie, aniżeli żmudnie brnąć przez zlewający się gęsty tekst najeżony przypisami i odsyłaczami, którzy szybko nuży i odstrasza swoją „naukowością”. Ta książka ma wszelkie walory nowoczesnych podręczników teologicznych wydawanych w różnych poważnych oficynach wydawniczych w Zachodniej Europie i USA. W tym zakresie może z nimi śmiało konkurować i uzupełnia bardzo skutecznie barki na tym polu w polskiej literaturze biblijnej.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?