Wiadomo, jak uniwersalnym zjawiskiem jest nuda w podróży. Wiadomo też, jak powszechnie ludzie przeglądają się w sobie nawzajem, odczytują się wzajemnie (niekiedy fałszywie) i grają przed sobą improwizowane role. Pierwsze kroki Balzaka to niemal humoreska wyrastająca z obserwacji tych zjawisk. Jednakże tło społeczne, zarysowane ręką mistrza z lekkością i swadą, nadaje temu obrazkowi obyczajowemu z pierwszej połowy XIX w. zaskakującą głębię.
Życie Eugeniusza de Rastigniac zmieniło się w bardzo krótkim czasie mężczyzna zrobił szybką karierę i osiągnął wysoką pozycję społeczną. Jego sukces jest przedmiotem dyskusji słynnych paryskich dziennikarzy. Wspólnie wymieniają plotki i zastanawiają się, co z awansem społecznym ma wspólnego romans z żoną jednego z najbardziej wpływowych francuskich finansistów. Balzak w Banku Nucigena dokładnie opisuje mechanizmy rynkowe i finansowe zawiłości z lat 30. XIX-wiecznej Francji, przez literacką fikcję przedstawia realia tamtych czasów. Bank Nucigena należy do cyklu Komedii Ludzkiej autorstwa Honoriusza Balzaka. Na serię składa się ponad 130 utworów, połączonych przez wielu powtarzających się bohaterów. Autor ukazuje człowieka niemalże jako przedmiot swoich badań obserwowany w różnych środowiskach. Ważnymi tematami Komedii Ludzkiej są finanse, obyczaje oraz miłość.
Historia Diny, bohaterki Muzy z zaścianka, jest opowieścią smutną. Piękna i utalentowana kobieta nie znajduje szczęścia u boku męża, dlatego wplątuje się w romans z paryskim dziennikarzem. Przenosi się do stolicy Francji, gdzie pragnie robić karierę i żyć pełnią życia. Czy odnajdzie tam swoje miejsce na ziemi? Jak potoczą się jej losy? Historia zainspirowana losami George Sand jest częścią Scen z życia prywatnego cyklu Komedia ludzka.
Kobieta porzucona to kontynuacja historii opowiedzianej w Ojcu Goriocie. Klara de Beausant po porzuceniu przez portugalskiego markiza chce odpocząć od życia towarzyskiego. Wyjeżdża do swojego zamku, do Normandii. Jest jednak tak znana, że zamiast oczekiwanego wyciszenia, wzbudza kolejną falę zainteresowania ludzi ciekawi izolacja możnej damy. Najbardziej zaitneresowany okazuje się jednak młody hrabia Gaston de Nueil Kobieta porzucona należy do cyklu Komedii Ludzkiej autorstwa Honoriusza Balzaka. Na serię składa się ponad 130 utworów, połączonych przez wielu powtarzających się bohaterów. Autor ukazuje człowieka niemalże jako przedmiot swoich badań obserwowany w różnych środowiskach. Ważnymi tematami Komedii Ludzkiej są finanse, obyczaje oraz miłość.
Sekrety księżnej de Cadignan to krótka powieść z cyklu Komedia ludzka Honoriusza Balzaca. Opowiada o tym, jak tytułowa bohaterka, zubożała arystokratka, uwodzi idealistycznego pisarza Daniela dArtheza. Jest to kolejne w karierze pisarza studium psychologiczne dojrzałej kobiety, a zarazem jak twierdzą niektórzy odbicie jego własnych marzeń o sukcesie osobistym i awansie społecznym. Jedno z niewielu dzieł Balzaca, o których można powiedzieć, że kończą się dobrze.
Upiór w operze to powieść gotycka Gastona Leroux, publikowana w odcinkach w latach 1909-10. Historia została sfilmowana kilka razy i są też cztery wersje teatralne. Najbardziej znaną adaptacją materiału jest musical o tym samym tytule Andrew Lloyda Webbera i Richarda Stilgoe.W czasie zmiany dyrektorów w Operze Paryskiej odbywa się wielka gala. Triumfy święci tam piosenkarka Christine Daa. Jednocześnie znajduje się ciało pracownika sceny Josepha Buqueta. Dziewczyny baletowe spekulują, że był to akt Upiora w Operze, którego istnienie przypuszcza się już od jakiegoś czasu.Na gali obecni są również Philippe, hrabia de Chagny i jego 20-letni brat Raoul, który rozpoznaje Christine jako przyjaciółkę z dzieciństwa i wyrusza do jej garderoby. Tam Christine najpierw udaje, że nie rozpoznaje Raoula, i prosi go o odejście. Ale kiedy Raoul opuszcza garderobę, słyszy głos mężczyzny rozmawiający z Christine. Kiedy Christine wychodzi, Raoul wpada z powrotem do garderoby, ale znajduje ją pustą.
Powieść sensacyjno-fantastyczna. Na początku XX wieku, w wyniku nagłego i potężnego wstrząsu geologicznego, grunt w kanale La Manche podnosi się, umożliwiając przeprawę z Anglii do Francji po suchym lądzie. Wiele statków płynących po kanale uległo zatopieniu, tylko niektóre przetrwały. Do ocalonych należy Szymon Dubosc oraz jego narzeczona Izabela, córka lorda Bakefielda. Lord zgadza się na ich ślub jedynie pod warunkiem dokonania przez Szymona Dubosc jakiegoś fantastycznego czynu na skalę światową, na który ma jedynie 20 dni. Tymczasem ruchy tektoniczne zrodziły ziemię bez narodu i bez prawa... W mgnieniu oka ta mokra jeszcze od otchłani ziemia staje się ostoją włóczęgów oraz przestępców, którym dowodzi tajemniczy konkurent Szymona Dubosca do ręki Izabeli.
Noel Dorgeroux jest wynalazcą nietypowego wynalazku, który pozwala odtwarzać losowo wybrane historie z przeszłości. Wynalazca ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, a jego sekret przejmuje Teodor Massignac, który jest podejrzewany o zabójstwo Dorgeroux. Póki co organizuje on przedstawienia w amfiteatrze, na którym zgromadzeni mogą się zapoznać z obrazami z przeszłości, niczym w kinie, tylko tu mamy do czynienia z prawdziwymi postaciami i zdarzeniami. Na jakiej zasadzie działa wynalazek, nikt nie wie. Tymczasem niejaki Velmot próbuje przejąć urządzenie i w ten sposób zapewnić sobie przychody z przedstawień. Sprawa zaczyna się komplikować, gdy na ścianie wynalazku zaczynają się pojawiać dokonane wcześniej zbrodnie z wyraźnie zarysowanymi obliczami morderców...
XVI-wieczna Francja, dwór króla Henryka II. Szesnastoletnia panna de Chartes przybywa po raz pierwszy na dwór królewski. Ze względu na swoją wyjątkową urodę od razu budzi zainteresowanie hrabiego i księcia.Chociaż nie odwzajemnia uczuć ani jednego, ani drugiego, decyduje się ostatecznie na małżeństwo z księciem. Przyrzeka matce, że dochowa wierności mężowi, którego nie kocha. Problem pojawia się później, gdy dziewczyna zakochuje się - z wzajemnością - w innym księciu, mającym opinię uwodziciela. Czy księżna dochowa wierności małżeńskiej i spełni obietnicę daną matce?""Księżna de Cleves"" to powieść autorstwa Marii de La Fayette. Dzieło zostało opublikowane po raz pierwszy anonimowo w 1678 roku. Uchodzi za pierwszą powieść nowoczesną w historii literatury francuskiej. Łączy rzeczywistość fikcyjną z fabularną. Utwór został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez czytelników, do dzisiaj jest jedną z ważniejszych lektur francuskich.
Małe niedole pożycia małżeńskiego to zbiór esejów Honoriusza Balzaka, zawierających porady dla małżeństw. Autor opisuje fikcyjne sytuacje, odzwierciedlające jednak prawdziwe problemy małżonków, na przykładzie mieszczańskiej pary Adolfa i Karoliny.Porusza wiele kwestii, m.in. te emocjonalne, ekonomiczne i wychowawcze, w zależności od problemu posługując się humorem lub poważnym tonem.Małe niedole pożycia małżeńskiego należą do cyklu Komedii Ludzkiej autorstwa Honoriusza Balzaka. Na serię składa się ponad 130 utworów, połączonych przez wielu powtarzających się bohaterów. Autor ukazuje człowieka niemalże jako przedmiot swoich badań obserwowany w różnych środowiskach. Ważnymi tematami Komedii Ludzkiej są finanse, obyczaje oraz miłość.
Przedstawiamy drugi tom najbardziej znanej powieści Victora Hugo
Akcja została osadzona w czasach późnego średniowiecza. Według słów samego autora, jest to obraz piętnastowiecznego Paryża i całego piętnastego wieku przez pryzmat tego miasta. Osią powieści jest wątek miłosny archidiakona Klaudiusza Frollo do pięknej Cyganki Esmeraldy. Powieść wydana w 1831 roku porusza nietypowe jak na tamte czasy problemy zgubnego pożądania i tolerancji. W powieści nie ma nic białego ani czarnego, są tylko odcienie szarości. Nie ma też tu jednoznacznie złej postaci, a nawet okrutne czyny Frolla można zrozumieć i budzi on współczucie, a nawet sympatię czytelnika.
Przedstawiamy najbardziej znaną powieść Victora Hugo
Akcja została osadzona w czasach późnego średniowiecza. Według słów samego autora, jest to obraz piętnastowiecznego Paryża i całego piętnastego wieku przez pryzmat tego miasta. Osią powieści jest wątek miłosny archidiakona Klaudiusza Frollo do pięknej Cyganki Esmeraldy. Powieść wydana w 1831 roku porusza nietypowe jak na tamte czasy problemy zgubnego pożądania i tolerancji. W powieści nie ma nic białego ani czarnego, są tylko odcienie szarości. Nie ma też tu jednoznacznie złej postaci, a nawet okrutne czyny Frolla można zrozumieć i budzi on współczucie, a nawet sympatię czytelnika.
Trzydziestoletnia Julia jest rozgoryczona. Jako młoda dziewczyna wyszła za mąż za swojego kuzyna, Wiktora, w poczuciu, że to wielka miłość. Okazało się jednak, że było to zauroczenie, a małżeństwo z Wiktorem jest wybitnie nieudane.Julia jest strasznie rozgoryczona - uprawia ""legalną prostytucję"", ale romanse nie dają jej satysfakcji. Nie potrafi także ostatecznie odejść od męża. Oczekuje już tylko na śmierć. Zdaniem tłumacza, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, powieść jest swego rodzaju rewolucją ukazuje nieudane małżeństwo, a nie iluzję pozostawianą za słowami ""i żyli długo i szczęśliwie"".""Kobieta trzydziestoletnia"" należy do cyklu Komedii Ludzkiej autorstwa Honoriusza Balzaka. Na serię składa się ponad 130 utworów, połączonych przez wielu powtarzających się bohaterów. Autor ukazuje człowieka niemalże jako przedmiot swoich badań obserwowany w różnych środowiskach. Ważnymi tematami Komedii Ludzkiej są finanse, obyczaje oraz miłość.
"Upiór w operze" to powieść gotycka Gastona Leroux, publikowana w odcinkach w latach 1909-10. Historia została sfilmowana kilka razy i są też cztery wersje teatralne. Najbardziej znaną adaptacją materiału jest musical o tym samym tytule Andrew Lloyda Webbera i Richarda Stilgoe.
Luizjana, XVII wiek, brzegi Missisipi. Stary Indianin Szaktas opowiada młodemu Francuzowi Renému historię swej młodzieńczej miłości. O uwięzieniu przez nieprzyjacielskie plemię, o Indiance Atali, która go uratowała, o wspólnej ucieczce do puszczy.
Opowiadanie francuskiego pisarza François-René de Chateaubrianda, opublikowane 3 kwietnia 1801 roku, pod tytułem Atala, czyli Miłość dwojga dzikich na pustyni przyniosło mu znaczny rozgłos i miało wielki wpływ na rozwój współczesnego romantyzmu.
Powieść Proboszcz z Tours Honoriusza Balzaca należy do Scen z życia prowincji cyklu Komedia Ludzka. Jej bohaterem jest ksiądz Franciszek Birotteau z katedry Świętego Gracjana w Tours, który oczekuje nominacji na kanonika katedralnego. Po śmierci swego przyjaciela, księdza Chapelouda, wynajmuje jego piękny pokój u panny Zofii Gamard. Zamieszkujący u niej Troubert staje się jednak źródłem kłopotów i organizuje intrygę przeciwko prostolinijnemu, niepodejrzewającemu niczego Birotteau.Cykl Komedia ludzka jest pełnym, realistycznym obrazem społeczeństwa francuskiego od czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej po rządy Ludwika Filipa. Składa się z ponad 130 utworów, do których klucz stanowi powieść Ojciec Goriot. Sceny z życia prowincji stanowią VI tom cyklu.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?