Sprawnie ujmij myśli w słowaMasz problem z dogadaniem się ze swoim dzieckiem albo starszym rodzicem? W czasie kłótni wybuchasz agresją lub -- przeciwnie -- chowasz się w swojej skorupie? Nie lubisz przemawiać publicznie i nawet pogawędki w mniejszym gronie nie sprawiają Ci przyjemności? Nie potrafisz w pełni wyrazić siebie -- swojego poczucia humoru, emocji, poglądów, doświadczeń? Czas na kompleksowy program efektywnej komunikacji, czyli przygotowane przez specjalistów ćwiczenia, scenariusze i arkusze, które pozwolą Ci nawiązać ze światem nić porozumienia.Nasze otoczenie składa się z komunikatów, które wysyłamy do innych osób lub sami odbieramy. Zrozumienie intencji przełożonych, wspólne fale z partnerem, jedność myśli wśród przyjaciół oraz zamienione w słuch audytorium -- to wszystko zapewni Ci efektywna komunikacja. Nie zależy ona tylko od wrodzonych predyspozycji. Zdolność sprawnego dogadania się ze światem można też wypracować. Krok po kroku, rozmowa po rozmowie zaczniesz zauważać, jak zjednujesz sobie ludzi i poprawia się jakość Twojego życia.
Dlaczego złościmy się na dzieci?
Kiedy złość staje się poważnym dylematem w rodzinie?
Jakie mogą być jej konsekwencje?
Jak nie dopuścić do tego, by zdominowała relacje z dzieckiem?
Oto mądra i prosta książka na temat rodzicielskiej złość. Autorski zespół psychologów pokazuje, jak wyedytować swój sposób postępowania, myślenia i komunikacji z dzieckiem, aby z dobrym skutkiem rozwiązywać rodzinne konflikty - bez złości.
Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko – fragment książki
Kary fizyczne a przemoc wśród młodzieży
Podejrzewa się, że istnieje związek między częstym stosowaniem kar fizycznych w amerykańskich rodzinach - do czego dochodzi najczęściej w gniewie - i obecną epidemią przemocy w Ameryce. Socjolog Murray Straus dochodzi do wniosku: „Badania naukowe wskazują, że kary fizyczne są większym czynnikiem ryzyka w występowaniu przemocy niż jakakolwiek inna przyczyna. Im więcej kar fizycznych, tym większe niebezpieczeństwo eskalacji przemocy, ponieważ bite dzieci nie rozwijają w sobie wewnętrznego głosu sumienia. Prowadzi to u nich do agresywnych zachowań. Jeśli rodzice opierają swoje działania wychowawcze na karach fizycznych, z biegiem czasu muszą stosować ich coraz więcej"7. Jeśli związek między przemocą a złością jest faktem, znaczy to, że dzieci płacą wysoką cenę za naszą nieumiejętność znalezienia innych form dyscyplinowania. Gniew i złość względem dzieci - jako przyczyna późniejszych zachowań agresywnych i przemocy - jest więc poważnym problemem społecznym. Złość w rodzinie dosłownie niszczy - emocjonalnie, mentalnie i fizycznie - wielką część przyszłego pokolenia.
Wpływ złości na rozwój dziecka
Wiele badań naukowych zostało poświęconych wpływowi rodzicielskiej złości i przemocy fizycznej na rozwój dziecka. Oto, co już wiemy na ten temat.
Dzieci złoszczących się rodziców są bardziej agresywne i nieposłuszne
Wielu rodzicom wydaje się, że nauka posłuszeństwa wymaga czasami użycia przemocy fizycznej wobec dziecka. Tymczasem jest wręcz przeciwnie: złość i przemoc kształtują dzieci buntownicze i niepotrafiące się kontrolować. Studium Susan Crockenberg na temat technik dyscyplinowania dzieci przez matki wykazało, że matki, które często złoszczą się i stosują liczne kary, mają dzieci łatwo popadające w złość8. Co więcej, dzieci te są mniej posłuszne niż dzieci spokojniejszych matek. Potwierdziły to także badania Zvi Strassberg prowadzone z udziałem trzystu dzieci w przedszkolach i na placach zabaw9. Strassberg przepytywała ich rodziców ze stosowanych metod wychowawczych i działań dyscyplinujących stosowanych w ciągu ostatniego roku. Okazało się, że dzieci, które dostawały w domu klapsy, były bardziej agresywne względem innych dzieci niż reszta. Autorka badań doszła do wniosku, że to nie częstość klapsów, ale sam fakt ich stosowania był przyczyną agresji, bowiem uczył dzieci, że przemoc fizyczna jest dobrym sposobem kontrolowania innych.
Dzieci złoszczących się rodziców objawiają mniej empatii
Susan Crockenberg odkryła w swoich badaniach, że dzieci matek, które często się złoszczą, mają skłonność do emocjonalnego oddalania się od nich. Więź między matką i dzieckiem zostaje osłabiona poprzez powtarzające się wybuchy złości i wymierzane kary. Inni badacze ustalili, że dzieci, które doświadczają takiego załamania uczuciowej relacji z matką - na przykład, kiedy nie zauważa ona bólu odczuwanego przez dziecko - stają się nadmiernie skupione na sobie. Trudno jest im potem zaspokajać potrzeby innych ludzi i współczuć w wypadku cierpienia. Te psychologiczne prawidłowości potwierdzono także w badaniach z udziałem małych dzieci. Crockenberg zaobserwowała, że im więcej złości pojawia się w relacjach matki z dzieckiem, tym bardziej obojętne staje się ono na stres i ból innych dzieci.
Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko
Spis Treści
1. SKUTKI RODZICIELSKIEGO GNIEWU
Wszyscy rodzice złoszczą się na dzieci
Wpływ złości na rozwój dziecka
Wpływ złości przeżytej w dzieciństwie na dorosłe życie
W jaki sposób ta książka może pomóc?
2. CZY TO JEST TWÓJ PROBLEM?
Oceń stopień swojej złości
Ocena wpływu złości na dziecko
Dziennik kontroli złości
3. SKĄD BIERZE SIĘ ZŁOŚĆ?
Dwustopniowy opis złości
Rodzicielski stres
Myśli-zapalniki
Nowy wpis w dzienniku
4. DLACZEGO DZIECI ZACHOWUJĄ SIĘ TAK,
JAK SIĘ ZACHOWUJĄ?
Temperament
Zachowania typowe dla wieku
Dziecięce potrzeby
Wzmocnienie
Typowe problemy, z którymi borykają się rodzice
5. SYTUACJE KONFLIKTOWE ZWIĄZANE ZE ZŁOŚCIĄ
Ćwiczenie: Rozumienie zachowania dziecka
6. ZMIANA SPOSOBU MYŚLENIA O ZACHOWANIU
DZIECKA
Jak rodzice mogą skutecznie radzić sobie ze złością?
Neutralizowanie myśli-zapalników
Radzenie sobie z nieoczekiwanymi myślami-zapalnikami
Nowe wpisy w dzienniku
7. ZMIANA SPOSOBU POSTĘPOWANIA
Techniki rozluźniające
Rozpoznawanie wczesnych oznak złości
Rodzicielski time-out
Jakie są rzeczywiste potrzeby twojego dziecka?
Okoliczności specjalne: czego nie robić?
8. ZMIANA SPOSOBU KOMUNIKOWANIA SIĘ Z DZIECKIEM
Dlaczego złość jest nieskuteczna?
Asertywna komunikacja z dzieckiem
Budowanie asertywnych wypowiedzi
Ćwiczenie asertywnej komunikacji z dzieckiem
Wybory i ich konsekwencje
Komunikacja rozwiązująca problemy
9. TWÓJ PLAN KONTROLI ZŁOŚCI
PODZIĘKOWANIA
Jak rozładować napięcie w związku bez ranienia partnera? Czy wyrażanie złości może być dobre dla relacji? Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami? Złość jest naturalną, ważną i potrzebną emocją. Także w relacji z najbliższą osobą. Pozwala postawić granice, wyrazić uczucia, dać upust rozczarowaniu czy cierpieniu. Ważne jest jednak, by nie wpaść w błędne koło złości, które niszczy więź, przysparza bólu i oddala partnerów od siebie. Emocja ta nie przynosi ulgi, ukojenia ani rozwiązania problemów. Nie należy unikać ani wypierać złości, ale można nad nią zapanować i zdecydować, co zrobić, gdy narasta i buzuje. Zamiast atakować, krytykować, poniżać czy obrażać partnera warto nauczyć się wyrażania złości w sposób konstruktywny, tak aby nie krzywdzić i nie ranić. Dzięki temu konflikty nie będą przeradzały się w niszczące relację kłótnie, które prowadzą do chłodu, wzajemnej wrogości, utraty zaufania, nieżyczliwości czy problemów we współpracy. Jak uniknąć tego typu trudności? Każda para musi wypracować własny model rozwiązywania konfliktów. Ta książka zawiera dziesięć wypróbowanych metod pracy nad sobą i nad związkiem. Uczy postępować asertywnie zamiast agresywnie oraz konstruktywnie radzić sobie z konfliktami w związku. Przede wszystkim jednak pomaga stworzyć plan walki ze złością, który pozwala: • zapobiegać wybuchom złości; • radzić sobie ze złością, gdy emocje się nasilają; • kontrolować własne zachowanie, a nie uczucia; • rozładować napięcie w zdrowy sposób; • zrozumieć uczucia i punkt widzenia partnera; • uniknąć czterech zapalników złości: krytycyzmu, potępienia, bronienia się i unikania; • naprawić szkody, gdy zdarzy się wrócić do starych nawyków; • odbudować zaufanie i bliskość w związku.
Jak rozładować napięcie w związku bez ranienia partnera? Czy wyrażanie złości może być dobre dla relacji? Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami?Złość jest naturalną, ważną i potrzebną emocją. Także w relacji z najbliższą osobą. Pozwala postawić granice, wyrazić uczucia, dać upust rozczarowaniu czy cierpieniu. Ważne jest jednak, by nie wpaść w błędne koło złości, które niszczy więź, przysparza bólu i oddala partnerów od siebie. Emocja ta nie przynosi ulgi, ukojenia ani rozwiązania problemów.Nie należy unikać ani wypierać złości, ale można nad nią zapanować i zdecydować, co zrobić, gdy narasta i buzuje. Zamiast atakować, krytykować, poniżać czy obrażać partnera warto nauczyć się wyrażania złości w sposób konstruktywny, tak aby nie krzywdzić i nie ranić. Dzięki temu konflikty nie będą przeradzały się w niszczące relację kłótnie, które prowadzą do chłodu, wzajemnej wrogości, utraty zaufania, nieżyczliwości czy problemów we współpracy. Jak uniknąć tego typu trudności?Każda para musi wypracować własny model rozwiązywania konfliktów. Ta książka zawiera dziesięć wypróbowanych metod pracy nad sobą i nad związkiem. Uczy postępować asertywnie zamiast agresywnie oraz konstruktywnie radzić sobie z konfliktami w związku. Przede wszystkim jednak pomaga stworzyć plan walki ze złością, który pozwala:• zapobiegać wybuchom złości;• radzić sobie ze złością, gdy emocje się nasilają;• kontrolować własne zachowanie, a nie uczucia;• rozładować napięcie w zdrowy sposób;• zrozumieć uczucia i punkt widzenia partnera;• uniknąć czterech zapalników złości: krytycyzmu, potępienia, bronienia się i unikania;• naprawić szkody, gdy zdarzy się wrócić do starych nawyków;• odbudować zaufanie i bliskość w związku.
Jak rozładowywać napięcia w związku? Czy wyrażanie złości może być dobre dla waszej relacji? Jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami? Złość tylko pozornie przynosi ulgę i ukojenie. Pozwala wyrazić uczucia i dać upust rozczarowaniu czy cierpieniu. Tak naprawdę jednak jest siłą, która może zniszczyć wasz związek. To błędne koło, które osłabia wasze więzi . Nie możemy wypierać złości, możemy jednak nad nią zapanować i decydować, jak się zachować, gdy w nas narasta. Zamiast atakować, krytykować czy obrażać drugą osobę, możemy nauczyć się, jak wyrażać gniew w sposób konstruktywny. Każda para musi wypracować własny model rozwiązywania konfliktów. W tej książce znajdziesz dziesięć wypróbowanych metod pracy nad sobą i waszą relacją. Nauczycie się być asertywnymi, zamiast agresywnymi. Korzystanie z nowo nabytych umiejętności ułatwi Ci zmianę twoich relacji z partnerem. Zbliżysz się do swojego partnera i przypomną się wam dni, kiedy byliście w sobie szaleńczo zakochani. Dowiesz się: • Jak zapobiegać wybuchom złości • Jak radzić sobie z gniewem, gdy emocje się nasilają • Jak naprawić szkody, gdy zdarzy ci się wrócić do starych nawyków • Jak odbudować zaufanie i bliskość w związku.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?