Ogniem i mieczem jest pierwszą powieścią historyczną z cyklu zwanego Trylogią, w skład którego wchodzą także Potop i Pan Wołodyjowski. Akcja powieści rozgrywa się w latach 1648-1651 w czasie powstania Chmielnickiego na Ukrainie. Dramatyczne wydarzenia historyczne z dziejów Rzeczypospolitej przeplatają się z losami bohaterów powołanych do życia przez Henryka Sienkiewicza: Jana Skrzetuskiego, Heleny Kurcewiczówny, Jana Onufrego Zagłoby, Longinusa Podbipięty czy Jurko Bohuna. Dzięki geniuszowi autora, postacie stały się w oczach czytelników autentyczne, a ich pasjonujące losy znalazły ważne miejsce w świadomości narodowej Polaków. Ogniem i mieczem, wydane w 1884 roku, odegrało ogromną rolę w kształtowaniu się postaw patriotycznych w końcowym okresie zaborów, a co za tym idzie w odrodzeniu się niepodległej Polski.
Qui ne connaît les héros de cette somptueuse reconstitution des temps néroniens ? Qui n'a revé ou frémi en imaginant leurs exploits ou leurs forfaits, bien avant que le cinéma n'eut fixé leurs traits ? Néron et l'incendie de Rome, la vie des premiers chrétiens dans les catacombes, les jeux sanglants du cirque, le combat singulier du géant Ursus contre un buffle sauvage sont depuis longtemps légendaires.
La présente édition ne se contente pas de restituer la traduction intégrale du plus célebre roman historique de notre temps. Elle guide le lecteur d'aujourd'hui dans les arcanes de la Rome impériale et constitue sans doute une introduction vivante et sure a la littérature et a la civilisation latines.
Jedna z najpopularniejszych powieści Henryka Sienkiewicza, wydana po raz pierwszy w 1985 roku, to historia miłości porywczego przedsiębiorcy Stanisława Połanieckiego i Maryni Pławickiej, panny z ziemiańskiego dworku. Połaniecki jest młodym, prężnym i zaradnym przedsiębiorcą. Kiedy przyjeżdża do dworku w Krzemieniu, by odebrać dług od właściciela majątku, poznaje jego córkę, piękną Marynię. Młodzi zakochują się w sobie i po niedługim czasie biorą ślub. Związek okazuje się bardzo burzliwy, ze względu na stanowczość i gwałtowność charakterów obojga małżonków, a także różnice światopoglądowe. Ostatecznie Połaniecki pod wpływem żony zmienia się z bezwzględnego człowieka interesów i niewiernego małżonka w hołdującego tradycyjnym wartościom ziemianina. W roku 1978 na motywach powieści powstał serial telewizyjny „Rodzina Połanieckich” w reżyserii Jana Rybkowskiego z muzyką Wojciecha Kilara, a w roku 1983 – film pełnometrażowy „Marynia”.
KRZYŻACY, to powieść historyczna Henryka Sienkiewicza publikowana w latach 1897–1900 w „Tygodniku Illustrowanym”, wydana w 1900 w Warszawie przez wydawnictwo „Gebethner i Wolff” (wydanie jubileuszowe), rękopis powieści przechowuje Biblioteka Narodowa.
Powieść przedstawia dzieje konfliktu polsko-krzyżackiego, a akcja utworu toczy się od 1399 (rok śmierci królowej Jadwigi) do 1410 (bitwa pod Grunwaldem).
W okresie publikacji powieść była protestem przeciwko germanizacji prowadzonej przez władze zaboru pruskiego. Henryk Sienkiewicz w swojej książce przywołał Polskę w okresie świetności jej oręża i skupił się na zwycięstwie nad zakonem krzyżackim.
Tłem historycznym Krzyżaków jest fragment historii Polski przedstawiający konflikt jagiellońskiej Polski z zakonem krzyżackim. Przy pisaniu powieści autor korzystał z Kroniki Janka z Czarnkowa, Historii Jana Długosza, dzieł takich historyków jak Stanisław Smolka i Karol Szajnocha, niemieckich i francuskich opracowań historycznych, map, odpisów ksiąg itd.
Na tle znaczących wydarzeń historycznych autor opisuje dzieje barwnych i wyrazistych postaci. Bohaterami powieści są: Jurand ze Spychowa i jego córka Danusia, a także polski rycerz Maćko i jego bratanek Zbyszko z Bogdańca. Tragiczna miłość Zbyszka i Danusi stanowi wątek melodramatyczny, a walka ze zdradzieckimi Krzyżakami miała podnosić ducha Polaków pod zaborami.
Kulminacją powieści jest zwycięska bitwa pod Grunwaldem, przedstawiona jako tryumf oręża polsko-litewskiego. Przebieg bitwy Sienkiewicz odtworzył według Jana Długosza i pod wpływem obrazu Jana Matejki. Powieść opisuje wiele wydarzeń i postaci historycznych, choć nie wszystkie opisane są zgodnie z prawdą.
Książkowe wydanie powieści w roku 1900 uwieńczyło jubileusz dwudziestopięciolecia pracy pisarza. Krzyżacy ze względu na antyniemiecką wymowę byli pierwszą książką wydaną w Polsce po zakończeniu II wojny światowej; powieść została wydana w sierpniu 1945 roku.
Quo Vadis przedstawia szeroką panoramę starożytnego Rzymu i początków chrześcijaństwa, uzupełnioną wątkiem miłości Winicjusza i Ligii. Należą oni do dwóch odrębnych światów: rzymski patrycjusz i chrześcijańska zakładniczka z plemienia Ligów. Wątek miłosny obfituje w liczne zwroty akcji: ucieczkę Ligii, jej poszukiwania przez Winicjusza, próbę porwania, przemianę Winicjusza i przyjęcie przez niego chrztu, wreszcie uwięzienie i cudowne ocalenie na arenie. W powieści ważnym elementem jest wątek historyczny, który skupia się na osobie rzymskiego cesarza Nerona, a także prześladowaniach chrześcijan i szerzeniu się wiary chrześcijańskiej. Duchowym przywódcą chrześcijan w tym czasie był apostoł Piotr, który zostaje pojmany i ukrzyżowany. Punktem kulminacyjnym powieści jest walka Ursusa z turem. Czy lud rzymski otworzy się w końcu na naukę chrześcijańską? Czy miłość Ligii i Winicjusza pozwoli im przetrwać prześladowania?
Quo vadis przedstawia szeroką panoramę starożytnego Rzymu i początków chrześcijaństwa, uzupełnioną wątkiem miłości Winicjusza i Ligii. Należą oni do dwóch odrębnych światów: rzymski patrycjusz i chrześcijańska zakładniczka z plemienia Ligów. Wątek miłosny obfituje w liczne zwroty akcji: ucieczkę Ligii, jej poszukiwania przez Winicjusza, próbę porwania, przemianę Winicjusza i przyjęcie przez niego chrztu, wreszcie uwięzienie i cudowne ocalenie na arenie. W powieści ważnym elementem jest wątek historyczny, który skupia się na osobie rzymskiego cesarza Nerona, a także prześladowaniach chrześcijan i szerzeniu się wiary chrześcijańskiej. Duchowym przywódcą chrześcijan w tym czasie był apostoł Piotr, który zostaje pojmany i ukrzyżowany. Punktem kulminacyjnym powieści jest walka Ursusa z turem. Czy lud rzymski otworzy się w końcu na naukę chrześcijańską? Czy miłość Ligii i Winicjusza pozwoli im przetrwać prześladowania? Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – urodził się 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Po matce odziedziczył zamiłowanie do literatury. Od dzieciństwa interesował się dziełami staropolskich pisarzy i próbował swych sił w pisaniu wierszem i prozą. W latach osiemdziesiątych został redaktorem naczelnym konserwatywnego dziennika „Słowo”. Dużo podróżował. Burzliwe dyskusje wywoływały jego nowo powstałe dzieła, podejmujące problematykę historyczną, przede wszystkim Trylogia. Pierwsza część pt. Ogniem i mieczem ukazała się drukiem na przełomie 1883 i 1884 r. Potop – druga część Trylogii – powstał w latach 1884-1886, a na przełomie 1887 i 1888 r. ukazał się Pan Wołodyjowski. Wielki sukces dzieła przyczynił się do tego, że Sienkiewicz stał się najsławniejszym powieściopisarzem w kraju. W 1896 r. ukazało się Quo vadis – powieść, której akcja rozgrywa się w starożytnym Rzymie. W 1905 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. Próbował swych sił także w powieściach obyczajowych. Beletrystyka idealna na nagrody dla uczniów szkół podstawowych!
Krzyżacy ? powieść historyczna Henryka Sienkiewicza, która ukazywała się w czasopiśmie „Tygodnik Ilustrowany” od lutego 1897 do lipca 1900 roku, a w postaci książkowej w roku 1900. Akcja utworu toczy się od 1399 do 1410.
Pierwsza część słynnej sienkiewiczowskiej TrylogiiAkcja powieści rozgrywa się w czasie powstania Chmielnickiego na Ukrainie (16481651). Krwawa wojna z Kozakami przeplata się z losami głównych bohaterów. Jednak głównym wątkiem pisarz uczynił burzliwe dzieje miłości rycerza bez skazy Jana Skrzetuskiego i urodziwej szlachcianki Heleny Kurcewiczówny, którzy za sprawą przewrotnego losu, rozdzieleni przez wrogów, przeżywają liczne perypetie. Czy uda im się odnaleźć w wojennej zawierusze?Wartka akcja, bitwy i pojedynki, dworskie intrygi i pełnokrwiści bohaterowie. Jan Skrzetuski, oszalały z miłości do pięknej Heleny, Bohun, Onufry Zagłoba czy Longin Podbipięta to postaci, które na trwałe weszły do naszej kultury.Ogniem i mieczem, wydane w 1884 roku, odegrało ogromną rolę w kształtowaniu się postaw patriotycznych w końcowym okresie zaborów, a co za tym idzie w odrodzeniu się niepodległej Polski. Dzieło Sienkiewicza wzrusza i porywa kolejne pokolenia. To nie tylko opowieść o dramatycznych dziejach z historii Polski. To przede wszystkim powieść o miłości, o miłości do kobiety, ale i do ojczyzny, dla której bohaterowie gotowi są poświęcić wszystko.
Prezentowane dzieło stanowi zbiór najważniejszych nowel Henryka Sienkiewicza. Znalazły się tu takie utwory jak: "Latarnik", "Janko Muzykant", "Sachem" czy "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela".
Wybór najpopularniejszych nowel Henryka Sienkiewicza. Wśród zbioru znajdują się pozycje takie jak: Latarnik, Janko Muzykant, Sachem, Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela, Za chlebem, Szkice węglem.
Nowe wydanie klasyki lektur szkolnych przeniesie czytelników w świat nieprawdopodobnych przygód i wspaniałej rozrywki.
Janko Muzykant opowiada historię ubogiego, wiejskiego chłopca, który był bardzo wątłego zdrowia i przez wszystkich, nawet przez własną matkę, nazywany odmieńcem. Jednak chłopiec posiadał cechy, którymi wyróżniał się na tle innych mieszkańców wsi, były nimi wrażliwość na dźwięki i miłość do muzyki. Upragnionym instrumentem Janka były skrzypce, niestety o prawdziwych mógł tylko pomarzyć...
Skawiński jest już starszym mężczyzną. Przez wiele lat tuła się po świecie. Jego marzeniem jest w końcu znaleźć miejsce, w którym znajdzie ostateczną przystań, spokój i odpoczynek po trudach życia. Kiedy dostaje pracę w stojącej na uboczu latarni morskiej, wydaje mu się, że znalazł wreszcie to, czego szukał.
Wymarzoną przystań.
Wielkim zaskoczeniem okazuje się dla niego niespodziewana przesyłka, która zmienia znów całe jego życie. Jednak Skawiński wcale tego nie żałuje...Dla niego jest to czas wspomnień i zadumy. Jeśli chcecie wiedzieć, dlaczego i co było
w paczce, przeczytajcie ten utwór!
Powieść przygodowa dla młodzieży publikowana w latach 19101911 w dzienniku ""Kurier Warszawski, a wydana w 1911 roku. Głównymi bohaterami są czternastoletni Staś Tarkowski i ośmioletnia Nel Rawlison. W ich spokojne życie wkrada się polityka. Na skutek spisku Staś i Nel zostają porwani. Udaje im się jednak uciec. Próbując dotrzeć do rodziców, bohaterowie przeżywają wiele niebezpiecznych przygód.
Powieść przygodowa dla młodzieży publikowana w latach 1910-1911 w dzienniku ""Kurier Warszawski, a wydana w 1911 roku. Głównymi bohaterami są czternastoletni Staś Tarkowski i ośmioletnia Nel Rawlison. W ich spokojne życie wkrada się polityka. Na skutek spisku Staś i Nel zostają porwani. Udaje im się jednak uciec. Próbując dotrzeć do rodziców, bohaterowie przeżywają wiele niebezpiecznych przygód.
Lektura wraz opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych wypowiedzi, zapamiętać najważniejsze informacje i utrwalić znajomość lektury. Zamieszczone na końcu książki opracowanie podporządkowano podstawie programowej. Zawiera ono ciekawy biogram autora, streszczenie, mapę mentalną, najważniejsze zagadnienia omawiane na lekcjach, a także wiele inspirujących informacji, podpowiedzi i zadań, dzięki którym czytanie lektury staje się twórczą przygodą. Opracowanie powstało pod kierunkiem Katarzyny Zioły-Zemczak, nauczycielki języka polskiego z bogatym doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą, wieloletniej doradczyni metodycznej, a obecnie konsultantki ds. języka polskiego pracującej na co dzień z nauczycielami.
Krzyżacy są powieścią historyczną Henryka Sienkiewicza należącą do kanonu literatury polskiej i światowej. Jej akcja rozgrywa się w czasie największej świetności Królestwa Polskiego, w początkowym okresie unii polsko-litewskiej na przełomie XIV i XV wieku. Autor przedstawia dzieje konfliktu z zakonem krzyżackim, uwieńczone zwycięstwem polskiego oręża w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Przy pisaniu powieści Sienkiewicz oparł się na licznych źródłach i opracowaniach historycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych. Rekonstrukcja ważnych wydarzeń czy postaci historycznych jest w książce doskonale udokumentowana, niemniej na podstawie autentycznej historii Sienkiewicz kreuje własnych bohaterów i buduje wątki powieściowe. Obok króla Władysława Jagiełły, wielkiego mistrza zakonu Ulricha von Jungingena, księcia Witolda czy rycerza Zawiszy Czarnego pojawiają się charyzmatyczne postacie sienkiewiczowskie: Jurand ze Spychowa i jego córka Danusia, Zbyszko z Bogdańca czy rycerz Maćko. W wielką historię wplecione są wzruszające historie bohaterów, jak opowieść o zmaganiach Juranda z podstępnymi Krzyżakami czy dzieje tragicznej miłości Zbyszka i Danusi. Przede wszystkim, Sienkiewicz nadaje powieści antyniemiecką wymowę i tworzy wyidealizowany obraz Polaków, pragnąc w ten sposób zareagować przeciwko germanizacji prowadzonej przez władze zaboru pruskiego, a także podnieść na duchu naród we współczesnych mu czasach zaborów.
Lektura dla klasy VII i szkół średnich
Quo vadis: Powieść z czasów Nerona jest powieścią historyczną Henryka Sienkiewicza należącą do kanonu literatury polskiej i światowej. Jej akcja rozgrywa się w starożytnym Rzymie za panowania cesarza Nerona, w przełomowym momencie jego okrutnych rządów, które prowadzą do odwrócenia się ludu rzymskiego od władcy i zwrócenia się ku prześladowanym chrześcijanom i nowej wierze. Głównym wątkiem powieści jest miłość patrycjusza rzymskiego Marka Winicjusza do chrześcijańskiej zakładniczki Ligii. Dzieje kochanków, należących do dwóch zupełnie różnych światów, są burzliwe i pełne emocjonujących zwrotów, na które składają się między innymi ucieczki Ligii, jej poszukiwania przez Winicjusza, jego nawrócenie i chrzest w katakumbach, uwięzienie Ligii, wreszcie cudowne ocalenie ukochanej na arenie Koloseum. Z pasjonującej historii wyłania się obraz historycznych zmian, jakie zachodzą w społeczeństwie rzymskim pod wpływem religii chrześcijańskiej. Żadna polska książka nie odniosła tak wielkiego światowego sukcesu jak Quo vadis. Powieść Sienkiewicza została przetłumaczona na pięćdziesiąt siedem języków, cieszy się w wielu krajach niegasnącą popularnością, doczekała się licznych adaptacji teatralnych i filmowych. Jest jedyną powieścią polskiego pisarza sfilmowaną w Hollywood (w 1951 r. przez Mervyna LeRoya z udziałem największych gwiazd ówczesnego kina). Lektura dla klasy VII Lektura dla szkół średnich
Prezentujemy klasykę literatury polskiej i światowej w starannym wydaniu z przypisami i ilustracjami. To książka, którą warto mieć w swojej domowej biblioteczce i do której warto wracać.
Ta wyjątkowa publikacja zachwyci miłośników twórczości Henryka Sienkiewicza trzy powieści w jednym tomie! Czytelnicy znajdą tu więc: Ogniem i mieczem (tomy 12), Potop (tomy 13) oraz Pana Wołodyjowskiego.Przygody bohaterów zostały wzbogacone pięknymi, kolorowymi, malarskimi ilustracjami. Ten unikatowy zbiór to obowiązkowa pozycja w każdej domowej bibliotece.
Kończ... waść! wstydu... oszczędź!Druga część Sienkiewiczowskiej Trylogii wydana w 1886 roku. Klęska, spektakularne zwycięstwa i wielka miłość żadnego tych elementów w dziele ku pokrzepieniu serc nie mogło zabraknąć.Akcja powieści rozgrywa się w siedemnastowiecznej Polsce, w czasie potopu szwedzkiego na tym tle poznajemy historię głównego bohatera przedstawiciela ówczesnej szlachty, pułkownika wojsk litewskich i Rzeczypospolitej Andrzeja Kmicica.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?