Wielkie dzieło noblisty! Powieść przełożona na ponad 25 języków, zekranizowana, wpisana do kanonu szkolnych lektur oraz najważniejszych dzieł polskiej literatury.Jest rok 1399, czas panowania Władysława Jagiełły. Czas burzliwy, pełen wojen i okrucieństwa, ale także czas rycerzy i bohaterów. Pośród zawirowań historii i spraw wielkiej wagi ludzie z krwi i kości, z dylematami i kłopotami dnia codziennego.Wsłuchaj się w pełną przygód opowieść o bezlitosnej wojnie z Zakonem Krzyżackim, wielkiej miłości, zemście, szaleństwie, nadzwyczajnej odwadze i spektakularnym zwycięstwie pod Grunwaldem.
Lata sześćdziesiąte i początek siedemdziesiątych XIX wieku.Życie w polskim majątku ziemiańskim oraz partyzanckie potyczki na zapleczu wojny francusko-pruskiej.On panicz Henryk zamknięty w sobie, opiekuńczy, wręcz zaborczy syn zamożnego ziemianina. Ona Hanna Suchowolska niewinna, dorastająca wnuczka starego szlacheckiego sługi.A także Selim Mirza -Dawidowicz dziki, gwałtowny, fantazyjny hulaka, czarnooki potomek uszlachconych Tatarów.A pomiędzy nimi: brutalność i bezwzględność, męska przyjaźń i rywalizacja, poczucie honoru i porywczość, tajemniczość i przebiegłość, gorąca krew i zimne wyrachowanie.Sienkiewicz w trzech odsłonach lekkim piórem kreśli obraz wzlotów i upadków, dramatów i przygód czasu dojrzewania, młodości i wczesnej dorosłości bohaterów w latach pokoju i podczas wojny.
"Latarnik Henryka Sienkiewicza inspirowany jest autentycznymi wydarzeniami. Impulsem do napisania tej noweli była notatka w korespondencji Juliana Horaina, który przytaczał historię polskiego emigranta politycznego Siellawy, który stracił pracę latarnika, ponieważ zaczytał się w powieści Zygmunta Kaczkowskiego Murdelio. Postać Siellawy była protoplastą dla Józefa Skawińskiego, polskiego emigranta, który podjął pracę latarnika na wyspie Aspinwall. Pod wpływem lektury Pana Tadeusza Skawiński zaniedbał swoje obowiązki, pogrążając
się w zadumie i marzeniach o ojczyźnie. W opowiadaniu udało się Sienkiewiczowi oddać polskiego ducha narodowego, a utwór uznawany jest dziś za jedną z najlepszych polskich nowel."
Staś Tarkowski i Nel Rawlison prowadzą szczęśliwe życie w Egipcie. Jednak powstanie Sudańczyków pod wodzą Mahdiego rujnuje ich spokój – zostają porwani przez rebeliantów. Udaje im się uciec i jedyną ich nadzieją wydają się angielskie kolonie na brzegiem Oceanu Indyjskiego. Wraz z dwójką niewolników, Meą i Kalim, postanawiają zatem przemierzyć Afrykę.
Koniec XVIII wieku. Tereny byłej Rzeczpospolitej pod zaborem pruskim oraz północne i środkowe Włochy. Prawie sam początek wielkiej zawieruchy wojennej rozpętanej przez Napoleona.On Marek Kwiatkowski nastoletni smukły chłopak o delikatnej, niemal dziewczęcej twarzy i smutnych oczach, gorący patriota upadłej Polski. Ona Klarybella Wyrożębska młoda bogini o białej twarzy, czarnych lokach i niebieskich oczach, do której mocno bije serce Marka.A pomiędzy nimi: wojenne obowiązki wobec ojczyzny, daleka wyprawa po jej wolność i zmartwychwstanie, a przede wszystkim... dużo starszy poważny konkurent do ręki umiłowanej wybranki.Sienkiewicz prezentuje Czytelnikowi epicką opowieść o Legionach Polskich we Włoszech walczących w szeregach tyrana Europy z nadzieją odzyskania niepodległości własnego kraju.
Jedno z najważniejszych dzieł w historii literatury polskiej - powieść historyczna noblisty - Henryka Sienkiewicza. Każda kropla krwi zadrgała w młodym patrycjuszu na jej widok. Zapomniał o tłumach, o starcu, o własnym zdumieniu wobec tych niepojętych rzeczy, jakie słyszał, i widział przed sobą tylko ją jedną. Oto wreszcie po wszystkich wysiłkach, po długich dniach niepokoju, szarpania się, zmartwień odnalazł ją! Po raz pierwszy w życiu doświadczył, że radość może rzucić się na piersi jak dziki zwierz i przygnieść je aż do utraty tchu. Winicjusz na widok Ligii Dzieło wydane po raz pierwszy w z 1896, które zachwyca czytelników po dziś dzień. Powieść powiada historię niezwykłej miłości młodego patrycjusza i pięknej chrześcijanki z barwnym obrazem Rzymu za czasów Nerona.
Lektura dla klas 7-8 szkoły podstawowej.
Czyta Leszek Filipowicz
Audiobook dla wielbicieli romansu, powieści batalistyczno-sensacyjno-przygodowej oraz talentu Henryka Sienkiewicza.Niniejszy cykl nazwany małą trylogią składa się z trzech opowiadań:STARY SŁUGAWzruszające i humorystyczne wspomnieniao starym słudze, barwnej postaci z czasów dzieciństwa Henryka. Anegdoty z udziałem kłótliwego i zrzędzącego, ale dobrodusznego i wiernego sługi. U schyłku życia, stary sługa Mikołaj powierza swoją ukochaną Hanię pod opiekę Henrykowi.HANIAHenryk odpowiedzialnie sprawuje opiekę nad Hanią, lecz pewnego dnia odkrywa, że ją pokochał. W tej samej dziewczynie zakochuje się również młody Tatar, Selim Mirza, najlepszy przyjaciel Henryka. Między przyjaciółmi dochodzi do ostrej rywalizacji.SELIM MIRZAWybuch wojny francusko-pruskiej (1870-1871)zastaje Henryka i Selima w Paryżu. Przyjaciele rozważają czy zaciągnąć się do francuskiej armii, czy też wstąpićdo oddziału wolnych strzelców pod dowództwem sławnego La Rochenoire. Ryzykując życiem, wydostają się balonem z oblężonego Paryża. Pewnego dnia Selim ujawnia zaskoczonemu Henrykowi swoje prawdziwe plany.
Podróże, przygody i egzotyczne krajobrazy, czyli to, co dzieci lubią najbardziejWciągająca niemal od pierwszej strony historia rodzeństwa, które musi się zmierzyć z bardzo niebezpiecznymi wydarzeniami. Okazuje się, że w dzieciach drzemie więcej siły i odwagi, niż można by sądzić. Lektura rozwija wyobraźnię, inspiruje, zaciekawia. Klasyczna literatura, która nie traci na swojej popularności.
Czy w dobie Lary Croft i Matriksa jest jeszcze miejsce na proste poruszenie serca? Albo czy świat przygód z wiekową tradycją może być atrakcją dla pokolenia, którego wizytówką stają się pośpiech i megarozrywka?
„W pustyni i w puszczy” w wersji „do odsłuchu” to propozycja zarówno dla tych, którzy na powieści noblisty się wychowali, jak i tych, którzy z różnych powodów dotąd po nią nie sięgnęli. Może uatrakcyjniona forma przekazu sprawi, iż odżyją wspomnienia, rozwinie się wyobraźnia, a osłuchanie z Sienkiewiczowską polszczyzną rozbudzi pragnienie powrotu do klasyki… Niech przygodą stanie się już samo podążanie za lektorem, zaś koniec każdego rozdziału - okazją do refleksji nad wartością i tradycją. Polecamy!
Agnieszka Warecka dziennikarka
Czyta Wojciech Bartoszek
Lata siedemdziesiąte XIX wieku. Uniwersytet i... okoliczne knajpy w Kijowie mieście, gdzie Polacy stanowią elitę społeczną i intelektualną, w którym żyją jak u siebie.On Józef Szwarc syn kowala, przywódczy, bystry i pracowity student medycyny. Ona Helena Potkańska młodziutka wdowa, smutna i pełna boleści, jasnowłosa piękność. A także hrabianka Leokadia wzbudzająca zainteresowanie, sympatyczna i miła dwudziestolatka. A pomiędzy nimi: cudza miłość i cudza śmierć, poświęcenie i interesowność, wzniosłość i małość, zobowiązanie i chęć ucieczki, wielkoduszność i zawiść, szlachetność i płochość, krzywda i gniew.Sienkiewicz na tle bawiącego się i uczącego barwnego środowiska studentów dobitnie pokazuje, do czego prowadzi niezdecydowanie oraz płytkość posiadanych zasad i wyznawanych wartości.Do powieści dołączono także nowele obyczajowe Sienkiewicza: Dwie drogi, Nikt nie jest prorokiem między swymi, Ta trzecia, U źródła, Na jasnym brzegu, Autorki.
W Bez dogmatu zobaczymy zupełnie innego Sienkiewicza niż ten, którego poznaliśmy dzięki jego powieściom historycznym, zapewniającym mu po dziś dzień sławę. Tym razem pisarz stworzył utwór o czasach mu współczesnych, podejmujący problem człowieka końca XIX wieku, pozbawionego trwałych zasad moralnych i celu w życiu, do którego mógłby dążyć. Ze względu na tematykę oraz brak jednoznacznego potępienia głównego bohatera utwór wzbudził burzliwą dyskusję i wywołał zarzuty amoralności. Dla wielu młodych ludzi Bez dogmatu była diagnozą ich pokolenia.Bohaterem powieści jest pochodzący z bogatej szlacheckiej rodziny Leon Płoszowski. Inteligentny, utalentowany i wszechstronnie wykształcony nie może jednak znaleźć miejsca w życiu, które upływa mu bezproduktywnie na rozrywkach, bywaniu w towarzystwie i podróżach po Europie. Za tą elegancką maską kryje się jednak hulaka i egoista pozbawiony zahamowań, który nie liczy się z uczuciami innych ludzi. Gdy Leon poznaje śliczną i skromną Anielkę, nie potrafi oprzeć się jej urokowi i zaczyna zabiegać o jej względy. Dziewczyna odwzajemnia uczucie, co daje Leonowi złudzenie, że już ją posiadł. Los postanawia jednak z niego zadrwić
Któż z Polaków nie czytał Ogniem i mieczem z wypiekami na twarzy? Któż nie hasał po Dzikich Polach z polską jazdą i polską literaturą? Kogo nie zachwyciła lub nie wzburzyła obsada aktorska w ekranizacji autorstwa Jerzego Hoffmana?
Ogniem i mieczem to pierwsza z trzech powieści słynnej Trylogii Henryka Sienkiewicza. Pisana ku pokrzepieniu serc, wzbudzała czytelnicze emocje zaraz po ukazaniu się i niewiele mniejszą popularność dzisiaj jako romans historyczny z odniesieniami politycznymi dotyczącymi stosunków polsko-ukraińskich w przeszłości i dzisiaj.
Druga, a przez znawców literatury oceniana jako najlepsza, z powieści Henryka Sienkiewicza tworzących Trylogię.
Głównym bohaterem jest młody chorąży orszański Andrzej Kmicic, który przybywa na Laudę, aby zgodnie z testamentem Herakliusza Billewicza poślubić jego wnuczką Aleksandrę Billewiczównę. W tym też momencie rozpoczyna się akcja powieści, barwnego romansu historycznego, którego tło tworzą burzliwe lata szwedzkiego najazdu w latach pięćdziesiątych XVII stulecia. Tak jak młodzi bohaterowie przezwyciężają przeszkody stające naprzeciw ich uczuciu, podobnie Rzeczpospolita, przygnieciona szwedzką przewagą, zbierze siły i wychodzi cało z opresji.
Pisana ku pokrzepieniu serc powieść do dziś znajduje wiernych czytelników, doczekała się też ekranizacji autorstwa Jerzego Hoffmana.
W pustyni i w puszczy to ponadczasowa powieść Henryka Sienkiewicza, opowiadająca o poświęceniu, odwadze, przyjaźni i milości. Dwoja dzieci, polskiego pochodzenia - Staś i Nel - zostali porwani przez podstępnych Arabów. W Afryce panuje trudny czas, gdyż w wielu wioskach i miastach władzę przejmują bezwzględni i żądni władzy sudańscy powstańcy, na ktorych czele stoi Mahdi. Czy dzieciom uda się uwolnić z rąk porywaczy, uciec przez polacie afrykańskiej pustyni i szczęśliwie powrócić do zatroskanych ojców?
Quo vadis jest powieścią historyczną Henryka Sienkiewicza, która po raz pierwszy została wydana w roku 1896. Motywem przewodnim powieści są narodziny chrześcijaństwa i zmierzch imperium rzymskiego za czasów Nerona. Na tle wydarzeń historycznych związanych z prześladowaniem chrześcijan rozgrywa się wątek miłosny Ligii i Winicjusza chrześcijanki z barbarzyńskiego plemienia Ligów z patrycjuszem rzymskim. Sukces jaki odniosła powieści był niespotykany i utorował Sienkiewiczowi drogę do Literackiej Nagrody Nobla, którą otrzymał w 1905 roku za całokształt twórczości. Do dziś dzieło przełożono na prawie 60 języków, a liczbę sprzedanych egzemplarzy liczy się w milionach. W publikacji czytelnik znajdzie biogram autora, wstęp oraz podpowiedzi, na co zwrócić szczególną uwagę podczas lektury tekstu.
Quo vadis jest powieścią historyczną Henryka Sienkiewicza, która po raz pierwszy została wydana w roku 1896. Motywem przewodnim powieści są narodziny chrześcijaństwa i zmierzch imperium rzymskiego za czasów Nerona. Na tle wydarzeń historycznych związanych z prześladowaniem chrześcijan rozgrywa się wątek miłosny Ligii i Winicjusza chrześcijanki z barbarzyńskiego plemienia Ligów z patrycjuszem rzymskim. Sukces jaki odniosła powieści był niespotykany i utorował Sienkiewiczowi drogę do Literackiej Nagrody Nobla, którą otrzymał w 1905 roku za całokształt twórczości. Do dziś dzieło przełożono na prawie 60 języków, a liczbę sprzedanych egzemplarzy liczy się w milionach. W publikacji czytelnik znajdzie biogram autora, wstęp oraz podpowiedzi, na co zwrócić szczególną uwagę podczas lektury tekstu.
Nowela "Janko Muzykant" to klasyka literatury dziecięcej.
Janko dorasta na polskiej wsi w czasach zaboru rosyjskiego. Ma niezwykły talent muzyczny. Nie jest to jednak opowieść o wielkim sukcesie, lecz wzruszająca i smutna historia.
Nowela "Latarnik" to jedna z najleprszych polskich nowel.
Polski emigrant polityczny, Z Skawiński, pracuje w latarni morskiej na samotnej wysepce leżącej niedalego Panamy.
Walczył on w wielu wojnach oraz powstaniach (m.in. powstanie listopadowe w latach 1830-31, wojna secesyjna - 1861-65), podejmował się wielu prac. To w latarni jego życie miało stać się ciche i spokojne. Tak było do dnia, kiedy otrzymał paczkę z książkami.
LEKTURA SZKOLNA
Quo vadis. Powieść z czasów Nerona
Powieść historyczna, której akcja rozgrywa się m.in. w Rzymie, w czasie takich wydarzeń jak: przybycie Wincjusza do Rzymu (63 r.), pożar Rzymu ( 64 r.), śmierć Petroniusza ( 66 r.), śmierć Nerona (68 r.).
Głównym wątkiem powieści jest miłość Wincjusza i Ligii.
Tytuł książki to odwołanie do słów apostoła Piotra wypowiedzianych do Chrystusa: Quo vadis, Domine? - Dokąd idziesz, Panie?
Niezwykła książka, która na zawsze pozostaje w pamięci!
Polak Staś Tarkowski i Angielka Nel Rawlison dorastają w Afryce, gdzie ich ojcowie pracują przy budowie Kanału Sueskiego. Dzieci zostają porwane przez Chamisa i uprowadzone na pustynię. Rozpoczyna się długa, żmudna wędrówka. Staś i Nel wielokrotnie doznają okrucieństwa.
Lektura Szkolna
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?