W tej strefie proponujemy bardzo szeroką ofertę z dziedziny psychologii oraz dziedzin powiązanych: astronomii i astrofizyki, ekologii, filozofii, kultury, podróżnictwa, religii, socjologii, sztuki. Szczególnie polecamy z tej kategorii bestseller pt. Księga Urantii. Księga Urantii podaje jasną i zwięzłą integracją nauki, filozofii i religii. Ci, którzy ją czytali i zgłębiali, wierzą, że Księga Urantii może wnieść bardzo wiele wartości do religijnej i filozoficznej myśli ludzi tego świata.
Główny bohater niniejszej książki przeszedł radykalną przemianę. Rozpoczął ruch religijny, który ogarnął cały świat. Przyniósł nowe życie Kościołowi katolickiemu. Żył w najgłębszej zażyłości z Jezusem Chrystusem. Historia świętego Franciszka z Asyżu była opowiadana bardzo wiele razy. Ale nigdy w taki sposób, jak w książce Św. Franciszek z Asyżu. Wielki naśladowca Chrystusa. W tej fascynującej, głęboko duchowej biografii Madeline Pecora Nugent umiejętnie przekłada lata dokonanych przez siebie wnikliwych badań na zniewalającą narrację, którą czyta się jak wyśmienitą powieść. Autorka oparła swoją pracę na licznych pierwotnych, wczesnych źródłach historycznych oraz na współczesnych studiach naukowych, wykorzystała także czas spędzony we włoskim Asyżu i przeprowadzone wywiady z ekspertami franciszkańskimi, aby w żywy sposób odtworzyć prawdziwy obraz i rzeczywisty świat świętego Franciszka oczami tych, którzy znali go najlepiej i których życia dotknął jak również przy pomocy wypowiedzi i pism samego Świętego. Madeline Pecora Nugent pisze już od ponad sześćdziesięciu lat. Jest autorką licznych artykułów i broszur oraz książek: Św.Klara z Asyżu. Oblubienica ubogiego Chrystusa, Św. Antoni z Padwy. Płomienne słowa, promienne życie, Św. Franciszek z Asyżu. Wielki naśladowca Chrystusa, Modląc się z Antonim Padewskim, Oficjum dla Dodos i Mieć dziecko, kiedy inni mówią: Nie!. Pisze również i publikuje przeliczne biogramy świętych patronów rozsyłane pocztą przez Saints Stories Inc., organizację non-profit, którą założyła. Madeleine pokazuje się także w programach radiowych i telewizyjnych oraz prowadzi audycje o świętych. Madeline uzyskała dyplom z anglistyki na Penn State University i złożyła śluby w Bractwie Pokutnym. Jest żoną i matką pięciorga dzieci oraz babcią przynajmniej czworga wnucząt. Mieszka z mężem Jimem w Middletown w stanie Rhode Island.
Jak sprawić, by każdy dzień był przepełniony nadzieją? Jak nie stracić kontaktu z Bogiem pośród codziennych wyzwań i obowiązków? Odkryj na nowo pasję miłości Boga do człowieka, sięgając po Biblię miłosierdzia! Rozpoczynaj każdy dzień z: cytatem biblijnym ukazującym Boga Miłosiernego, syntetycznym komentarzem uznanych autorów księży Marcina Cholewy i Marka Gilskiego. Odpowiedz na pytania, które pomogą Ci odnieść poznane treści do swojego życia. Zapisz osobiste refleksje w przeznaczonym miejscu. Człowiek w zaufaniu Bogu może dojść do takiego stopnia, że nic go już nie przeraża. Bliskość Boga rodzi w nim bowiem taką wewnętrzną wolność, że nikt i nic nie jest w stanie jej zakłócić... (9 maja) Biblia miłosierdzia: źródło inspiracji dla kaznodziejów, pomoc w opracowywaniu spotkań formacyjnych i katechez, inspiracja do osobistej modlitwy dialogu z Bogiem Miłosiernym.
Św. Carlo Acutis uwielbiał frytki, t-shirt, dżinsy i był zafascynowany Spider Manem. Jego największą pasją była informatyka. To historia chłopca, który stał się świętym.
Nasz cel musi być nieskończony. Nieskończoność to nasza ojczyzna. Niebo czekało na nas od zawsze.Carlo Acutis Carlo Acutis przez wielu został uznany za jednego z najważniejszych patronów młodego pokolenia. Liczę na to, że jego przykład pomoże młodym ludziom iść drogą wiary tak o swoim synu mówiła w jednym z wywiadów jego mama.Odpowiadając na to życzenie i nawiązując do licznych wypowiedzi Carla, ale także do świadectw o nim oraz homilii beatyfikacyjnej kard. Valliniego, autorzy tej książki objaśniają krok po kroku najważniejsze filary życia chrześcijańskiego, które dla Acutisa stały się drogą prowadzącą do nieba. Czternaście tekstów zebranych w tej publikacji skutecznie przekonuje, że przesłanie Bożego influencera jest dziś dla młodych chrześcijan aktualne i niezwykle atrakcyjne.Ta nowocześnie zaprojektowana w pełnym kolorze książka może być doskonałym prezentem z okazji przyjęcia sakramentu bierzmowania. Ten milenials nie przestaje nas zadziwiać także po śmierci jego coraz większa popularność na całym świecie to żywy dowód na to, że także dzisiaj chrześcijaństwo może być dla ludzi młodych cudowną przygodą i drogą do pełni życia. Polecam tę książkę bardzo serdecznie! o. Maciej Sadowski CSsR
Co fascynuje ludzi do dziś w Jezusie Chrystusie? Czy dysponujemy prawdziwym obrazem Nazarej-czyka? Co wiemy o Nim dzisiaj? Jak należy czytać teksty biblijne, aby odszyfrować ukryty w nich kod? Wyruszywszy w podróż śladami Męża z Nazaretu z tymi pytaniami w plecaku, autor nie cofa się przed poruszaniem tematów tabu, kreśląc dynamiczny i fascynujący obraz Jezusa Chrystusa, ja-kiego jeszcze nie było. Dziennikarski styl sprawia, że książkę czyta się znakomicie. Warto, by tę książkę przeczytał każdy wierny wyznawca Chrystusa!Peter Seewald zaprasza do lektury chyba najbardziej oryginalnej, zaskakującej, odważnej, a jedno-cześnie autentycznej i rzetelnej biografii Jezusa Chrystusa.
Piętnaście czwartków ku czci św. Rity to nabożeństwo, które ma głęboki duchowy sens, zakorzeniony w jej życiu i tajemnicy męki Pańskiej. Właśnie w czwartki, w klasztorze w Cascii, gdzie żyła św. Rita, odbywały się nabożeństwa ku jej czci - być może dlatego, że Rita, całym swoim życiem naśladując Chrystusa, uczy, jak przyjmować cierpienie z nadzieją i miłością.To nabożeństwo nie jest tylko wspomnieniem - to czas łaski. Czas, w którym możemy się zbliżyć do św. Rity, zawierzając jej swoje troski i prosząc o jej wstawiennictwo. To także okazja, by patrząc na jej życie, uczyć się, że Bóg nigdy nie zostawia nas samych, nawet w największych trudnościach.
Życie św. Rity nie było usłane różami, a mimo to jej najbardziej rozpoznawalnym znakiem jako świętej jest właśnie róża. Rita z Cascii całe życie spędziła w Umbrii, malowniczym regionie Włoch. Była ukochaną córką swoich rodziców, wspaniałą żoną i mamą dwóch synów. Po śmierci męża i dzieci została siostrą zakonną, augustianką. Od najmłodszych lat zawsze była wpatrzona w niebo, słuchała Pana Boga i bardzo lubiła się modlić. Doświadczyła cierpienia, ale i wielu łask.Warto poznać historię św. Rity i zaprzyjaźnić się z tą niezwykłą świętą. Podczas swojej ziem-skiej wędrówki doświadczyła ona wielu trudów, stąd tak dobrze rozumie nasze problemy. Jako mama świetnie dostrzega troski dzieci, dlatego do tej świętej najmłodsi mogą śmiało przyjść i opowiadać o swoich kłopotach, a ona zaniesie te wszystkie sprawy do Jezusa. To święta, która nam pomaga!
Maryja, Mama Pana Jezusa to opowiadanie pozwalające najmłodszym poprzez prosty i przystępny język poznać losy i osobę Najświętszej Maryi Panny. Widzimy Ją w okresie dzieciństwa, podczas zwiastowania, w drodze do Betlejem, w czasie narodzenia Pana Jezusa, śledzimy Jej życie w Egipcie i przeżywamy z Nią poszukiwanie Jezusa w świątyni. W ten sposób staje się Ona kimś bliskim, z kim można się zaprzyjaźnić, jednocześnie ukazując, jak ważną rolę odegrała w dziejach zbawienia.Książka wydana w serii "Wiara najprościej", która w przyjazny sposób przybliżają prawdy wiary i są pomocą w rodzinnej katechezie.
Święta Rita jest najczęściej nazywana patronką spraw trudnych. Każdy z nas miał w swoim życiu taką chwilę, kiedy gasła wszelka nadzieja... W takich momentach warto prosić o pomoc właśnie św. Ritę. Kiedy żyła, widzialnym znakiem obecności Chrystusa w jej sercu był stygmat ciernia. Dzisiaj znakiem rozpoznawczym św. Rity jest jej skuteczność w orędowaniu za tymi, którzy modlą się za jej wstawiennictwem do Boga.Wzywajmy zatem pomocy św. Rity. To święta, która nas rozumie. W tej książce siostry Augustianki zawarły esencję związaną z kultem św. Rity: życiorys, przepiękne modlitwy i nabożeństwa do św. Rity, a także opisy cudów, jakimi podzielili się ci, którzy doświadczyli wstawiennictwa orędowniczki w sprawach najtrudniejszych.Specjalnym dodatkiem do książki jest pachnąca różami zakładka z wizerunkiem i modlitwą za wstawiennictwem św. Rity.
Ten podręczny tomik jest niezastąpionym kieszonkowym przewodnikiem pomagającym zrozumieć architekturę epoki nowoczesnej. Pokazuje, jak historia nowoczesności zapisana jest w cegłach, betonie, stali i szkle oraz w jaki sposób nowoczesne budynki symbolizują ponad sto pięćdziesiąt lat nieustających innowacji i inspiracji.Oprowadzając czytelnika po nowoczesnej architekturze, prezentując jej najbardziej charakterystyczne i znaczące budynki, ten zaskakująco obszerny podręcznik pokazuje, jak rozpoznawać cechy charakterystyczne każdego stylu architektonicznego i dostrzegać je w otaczających nas budynkach. Omówione i poddane analizie zostały wszystkie główne kierunki architektury nowoczesnej, od art dco i Arts and Crafts przez styl międzynarodowy i modernizm do wzlotów i upadków współczesności. Przyglądając się uważnie najważniejszym elementom architektonicznym i ukrytym detalom budynków realizowanych w określonym stylu, dowiadujemy się, co jest istotne i gdzie tego szukać. To zarówno fascynująca historia architektury, jak i podręcznik uczący świadomie patrzeć i dostrzegać - lektura obowiązkowa dla każdego zainteresowanego tematem.
Praktyczny podręcznik, uczący oglądać i cenić architekturę, pomaga dostrzec historyczne i stylistyczne wskazówki, zawarte w każdej budowli. Dość mały, by zmieścić się w kieszeni, i dość poważny, by udzielić wyczerpujących odpowiedzi, ułatwia praktyczne badanie architektury: wskazuje najważniejsze cechy konstrukcji powstałych w różnych epokach, od starożytności po dziś; uczy rozpoznawać budowle i oceniać ich wiek; stanowi źródło informacji na temat stylów w architekturze i elementów architektonicznych.
Maryja to wspaniała orędowniczka nadziei. Jest wzorem osoby, która poszła w nieznane za Bożym wezwaniem. My, chrześcijanie, bazujemy na obietnicy Chrystusa: W domu mego Ojca jest mieszkań wiele (J 14,2). Nasza wiara skupia się wokół nadziei zbawienia, a nadzieja, jak napisał św. Paweł do wspólnoty w Rzymie, zawieść nie może (Rz 5,5). Nadzieja chrześcijańska to nie płytki optymizm, lecz głęboka cnota zakorzeniona w zapewnieniu o Bożej miłości. Tegoroczne majowe rozważania napisano z myślą o pomocy tym, którzy chcą odkryć, jak za przykładem Maryi zachować ufność w Boże obietnice, nawet gdy zewnętrzne okoliczności zdają się jej przeczyć.Dlaczego warto zgłębić 31 dni z Maryją 2025? Rozważania oparte są na Piśmie Świętym i ludzkim doświadczeniu. Autor analizuje wydarzenia z życia Matki Bożej i odnosi je do codzienności znajomej przeciętnemu katolikowi. Zawiera miejsce na wpisanie osobistych refleksji. Książka może towarzyszyć nam przez cały maj do każdego dnia przypisane jest jedno rozważanie. Ma zwartą, kompaktową formułę, format jest nieduży i poręczny. Wybrany fragment: 2 maja Nadzieja Nasze rozważania powinniśmy zacząć od pytania: Czym jest nadzieja?. W dużym skrócie, posługując się Katechizmem Kościoła katolickiego, możemy powiedzieć, że nadzieja jest cnotą, która sprawia w nas pragnienie królestwa niebieskiego i życia wiecznego jako naszego szczęścia. Dzięki nadziei ufność pokładamy w obietnicach Jezusa (zob. KKK 1817). W tej książkowej definicji zatrzymajmy się na chwilę nad tym, co nie jest do końca powiedziane wprost. Jeśli w nadziei mamy doszukiwać się naszego szczęścia, to znaczy, że punktem wyjścia dla każdego człowieka żyjącego bez Boga i bez orędzia Jezusa jest pewien brak. Pustka zionąca w sercu, wyrwa, która jak blizna, za naszego życia nie jest w stanie się zasklepić; ma być dla każdego człowieka przyczynkiem do działania, do szukania nadziei. Z powodu grzechu pierworodnego kondycja człowieka pozostawała w opłakanym stanie. Dopiero przyjście Jezusa Jego zbawcza ofiara na krzyżu pomogło przełamać trwający od początku stworzenia impas. Pustka w sercu człowieka zauważona przez Stwórcę ma być w końcu wypełniona. Żyjemy w błogosławionym czasie posiadania już od początku naszego życia orędzia nadziei, Ewangelii, która ma moc nie tylko informacyjną, jak zauważa w encyklice o nadziei Benedykt XVI, ale również sprawczą. Możemy, dzięki Jezusowi, już teraz, za życia, doświadczać szczęścia związanego z Jego obietnicami. Święty Paweł przekazywał to wspólnocie w Rzymie: w nadziei już jesteśmy zbawieni (Rz 8,24). Otrzymaliśmy, za pośrednictwem wiary i nadziei, narzędzie, które może w sposób realny wypełnić nasze pustki i braki. Nadzieja przekracza wszystkie nasze wyobrażenia, bo opiera się nie tylko na tym, co rzeczywiste i materialne w rozumieniu światowym, ale dotyka tego, co nadnaturalne, co dla nas, śmiertelników, nie jest jeszcze możliwe do dostrzeżenia. Dlatego prawdziwa nadzieja musi opierać się na Bogu, czyli na kimś, kto nas przekracza, kogo nie jesteśmy w stanie naszymi umiejętnościami dosięgnąć. Gdy próbujemy szukać przyczynków nadziei opartych na prawdach i logice tego świata, orientujemy się, że poruszamy się tylko w ograniczonej rzeczywistości. To tak, jakby mówić o pięknie natury i wspaniałości stworzenia, nie wychodząc poza mury najpiękniejszego na świecie ogrodu botanicznego. Niby zapiera dech w piersiach, ale nie można tego porównywać do potęgi gór, bezkresu mórz, oceanów i różnorodności zjawisk naturalnych. Nadzieja proponowana przez człowieka zawsze spotka się z granicą, której nie zdoła pokonać. Tylko Bóg w swojej propozycji szczęścia może przekroczyć wszelkie granice i z pełną troską podać rękę człowiekowi spragnionemu pełni.
Zagadnienia poruszane w publikacji dotyczą problemów związanych z prowadzeniem schroniska z usługami opiekuńczymi dla osób dotkniętych bezdomnością. Autorka wskazuje problemy tego rodzaju placówek oraz obszary koniecznych zmian. Zamieściła historie niektórych osób i opisy konkretnych wydarzeń, żeby przybliżyć Czytelnikowi "codzienność" mieszkańców tego typu ośrodków oraz przedstawić trudności związane z wykonywaniem pracy opiekuńczej. W książce przedstawione zostały problemy osób w kryzysie bezdomności na tle starzejącego się społeczeństwa. Niektóre zagadnienia zostały omówione na podstawie badań przeprowadzonych w schronisku w Koleczkowie, które jest prowadzone przez stowarzyszenie "Zaczarowani". Opisane trudności mają charakter uniwersalny, ponieważ występują niemal we wszystkich placówkach z usługami, które przeznaczone są dla osób w kryzysie bezdomności. Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom dotyczącym stanu zdrowia osób dotkniętych bezdomnością oraz ograniczeniom, z jakimi mierzą się takie schroniska w zakresie realizowania wsparcia oraz niesienia pomocy medycznej ludziom bezdomnym, chorym i samotnym.
Griselda Pollock – historyczka sztuki, feministka oraz niestrudzona orędowniczka inkluzywności genderowej i rasowej – analizuje rasistowskie, seksistowskie i imperialistyczne podłoże dzieł Gauguina i innych artystów konkurujących o pierwszeństwo w europejskiej awangardzie lat 80. i 90. XIX wieku. Po raz pierwszy esej ten został wygłoszona jako wykład w 1993 roku, na długo przed tym, jak dekolonizacja i decentralizacja historii sztuki stały się ważną częścią krytycznego dyskursu wśród czytelników i badaczy historii sztuki.
Esej ten pozostaje mocną i wciąż aktualną odpowiedzią na główny nurt narracji historii sztuki. Poprzez wnikliwą lekturę obrazu Gauguina z 1892 roku przedstawiającego jego tahitańską żonę, Manao Tapapau, Pollock proponuje nową teorię na temat twórczości tego kontrowersyjnego malarza. Analiza awangardowych prac Gauguina przez Griseldę Pollock ujawnia, w jaki sposób rasa i płeć były przez artystę wykorzystywane i obnaża sposób, w jaki rasistowski dyskurs strukturyzuje sztukę i historię sztuki. Stawiając pytania o różnice kulturowe, seksualne i etniczne, Pollock w tym niezwykle ważnym eseju stara się skłonić nas wszystkich do samokrytyki, nie tylko w odniesieniu do płci, ale także koloru historii sztuki.
Seria „Miniatury o Sztuce” Zaskakujące, dociekliwe, prowokacyjne i wzbogacające – Miniatury o Sztuce to ponadczasowe teksty ludzi, którzy ukształtowali dyskurs na temat sztuki, kultury wizualnej i historii. Ta atrakcyjna, kolekcjonerska seria uosabia to, co najlepsze, w historii sztuki. Griselda Pollock jest światowej sławy historyczką sztuki, feministką i specjalistką w dziedzinie interdyscyplinarnej analizy kultury. W ciągu ostatniego półwiecza jej prace istotnie zmieniły kanon historii sztuki. Od 1977 roku pracuje na Uniwersytecie w Leeds, gdzie wykłada społeczną i krytyczną historię sztuki oraz kieruje założonym przez siebie Centrum Analizy Kulturowej, Teorii i Historii (CentreCATH). Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na różnicach kulturowych, płciowych i etnicznych w sztuce, a do licznych publikacji jej autorstwa należą Dawne mistrzynie (Old Mistresses, książka napisana wspólnie z Rozsiką Parker, 1981/2020; wydanie polskie – wrzesień 2025); Vision and Difference (1987); Charlotte Salomonand the Theatre of Memory (2018); oraz Killing Men and DyingWomen (2022). W 2020 roku Griselda Pollock zostałalaureatką Nagrody Holberga, a w 2023– nagrody CAA Distinguished Lifetime Achievement Award for Writing on Art (przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie pisania o sztuce).
"Mistrzowska" (według "The Sunday Times") opowieść o tym, w jaki sposób wykorzystywano książki w wojnach XX stulecia - jako broń i jako argumenty na rzecz pokoju.O książkach i o wojnie zazwyczaj nie mówimy jednym tchem. Te pierwsze bowiem należą do najwspanialszych wynalazków ludzkości, te drugie - do tych najbardziej przerażających. Tymczasem Andrew Pettegree - znawca europejskiej reformacji, historyk książki, mediów i przemian, jakim ulegały przez dekady i stulecia - dowodzi, że oba zjawiska są ze sobą ściśle powiązane. W Książce na wojnie poddaje głębokiej analizie rozmaite role odgrywane przez książki w konfliktach zbrojnych na całym świecie.Winston Churchill korzystał z przewodnika turystycznego, gdy planował kampanię norweską, osamotnione rodziny szukały pociechy w bibliotekach, kiedy ich bliscy walczyli w okopach, a w czasie zimnej wojny obie strony używały książek, aby rozpowszechniać swoje wizje świata. Jako źródło pociechy bądź praktycznych wskazówek, krytycznej analizy albo propagandy - książki kształtowały współczesną historię militarną, na dobre i na złe.Książka na wojnie, łącząc wnikliwą analizę i znakomite pisarstwo,wyjaśnia potężną moc (i niejednoznaczną rolę) słowa pisanego na wojnie."W tym mistrzowskim studium Andrew Pettegree ()bada, w jaki sposób wykorzystuje się książki w czasie kryzysów". - Kathryn Hughes, "The Sunday Times""Fascynująca analiza roli, jaką w dziejach ludzkości odgrywają biblioteki i zawartość ich półek". - "The Irish Times""Wnikliwa, wiarygodna i nadzwyczaj zajmująca. Znakomita książka Andrew Pettegree urzeknie każdego, dla kogo książki - niezależnie od okoliczności - stanowią nieodłączną i konieczną część życia". - David KynastonAndrew Pettegree jest profesorem historii nowożytnej na Uniwersytecie w St Andrews, autorem (między innymi) The Book in the Renaissance, The Invention of News: How the World Came to Know About Itself i Marki Luter, a także współautorem (wraz z Arthurem der Weduwenem) The Bookshop of the World. Searching for Markets in the Dutch Golden Age i Bibliotek. Kruchej historii. Przez kilka lat piastował stanowisko wiceprzewodniczącego Królewskiego Towarzystwa Historycznego, a od roku 2011 kieruje projektem Universal Short Title Catalogue, którego był pomysłodawcą.
Tradycja odprawiania nabożeństw majowych wywodzi się aż ze średniowiecza. W Polsce odprawia się je w kościołach, ale także przy przydrożnych krzyżach, kapliczkach, figurach czy obrazach ważnych dla lokalnej społeczności. Wspólne śpiewanie litanii loretańskiej i pieśni maryjnych, połączone z modlitwą i tzw. pogadankami było w przeszłości ważnym elementem integrującym małe wspólnoty parafialne oraz wiejskie społeczności. Obecnie w wielu miejscowościach tradycja ta jest wciąż żywa, a w niektórych miejscach odradza się, stwarzając nowe pole do spotkania, podtrzymywania obrzędów i przede wszystkim wspólnej modlitwy. Książka składa się z trzech części. Obszerne wprowadzenie przybliża historię kultu Maryjnego, tradycje związane z nabożeństwem majowym oraz jego strukturę. Zasadniczą część publikacji stanowią codzienne rozważania. Wybrane rozważania nawiązują do obchodzonych w kalendarzu liturgicznym w maju wspomnień i świąt, np. uroczystość św. Stanisława BM, święto św. Andrzeja Boboli, wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, oraz do wydarzeń z życia Maryi (zwiastowanie, nawiedzenie, wniebowzięcie). Na końcu zostały umieszczone wybrane modlitwy do Matki Bożej. Rozważania mogą być wykorzystane podczas nabożeństwa majowego (zarówno odprawianego w grupie, jak i indywidualnie), a także podczas wspomnień liturgicznych w ciągu roku, które zostały powiązane z poszczególnymi tekstami.
Rodzaj: mapa dwustronna
Skala: 1:50 000
Rok wydania: 2024 (mapa laminowana 2025)
Wydanie: 25
Format: B1 (68 x 98 cm)
Bieszczady to najpopularniejsza mapa w naszej ofercie – nasz produkt flagowy, o czym świadczy tak duża ilość wydań. Jest to mapa dwustronna w skali 1:50 000.
Mapa Bieszczady sięga na północy po Lesko i Ustrzyki Dolne, Komańczę na zachodzie, granicę z Ukrainą na wschodzie. Na południu nowe wydanie zostało poszerzone o fragment Parku Narodowego Połoniny po stronie słowackiej.
Na mapie znajdują się: Bieszczadzki Park Narodowy, Jezioro Solińskie i Myczkowieckie, Góry Sanocko-Turczańskie, fragment pogórzy (Bukowskie i Leskie).
Obejmuje całą wielką pętlę bieszczadzką, wzdłuż której położone są popularne miejscowości turystyczne, takie jak: Lesko, Hoczew, Baligród, Cisna, Wetlina, Ustrzyki Górne, (przy odnogach Wołosate, Muczne), Stuposiany, Lutowiska, Czarna, Ustrzyki Dolne, Olszanica oraz łącznik tworzący małą pętlę bieszczadzką z miejscowościami: Polańczyk, Solina, Myczków, Wołkowyja, Bukowiec, Polana, Uherce Mineralne, Orelec. Listę głównych miejscowości uzupełniają na zachodzie: Komańcza, Rzepedź, Bukowsko.
Zawiera więc całe Bieszczady w ujęciu turystycznym (bo jak wiadomo, te zgodnie z podziałem geograficznym, leżą na południe od Jeziora Solińskiego).
Bieszczady, najbardziej na południowy wschód wysunięty fragment polskich Karpat, cieszą się niezmiernie dużym zainteresowaniem wśród turystów. Niepowtarzalne walory krajobrazowe wielu opuszczonych i nadal niezaludnionych miejsc, unikatowe w skali kraju wyniosłe połoniny z rozległymi panoramami, jeziora – wcinające się niczym fiordy – w malownicze zbocza otaczających je gór, krystalicznie czyste rzeki i strumienie górskie na czele z malowniczo wijącą się u stóp Otrytu wstęgą Sanu, drewniane kościoły i cerkwie – wszystko to przyciąga szeroką rzeszę miłośników tego urokliwego zakątka naszego kraju. Można je zwiedzać na różne sposoby, pieszo, rowerem, konno, a nawet samochodem.
Nowa mapa Bieszczadów posiada zaktualizowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, dokładną klasyfikację kościołów i cerkwi, wybraną bazę noclegową i gastronomiczną oraz wszelkie inne informacje przydatne turyście. Jest to absolutnie najbardziej aktualna mapa Bieszczadów, dostępna na rynku. Autorzy mapy to doskonali znawcy topografii całych Bieszczadów – żaden ze szlaków nie stanowi dla nich tajemnicy. Dodatkowo rozbudowany został schemat szlaków turystycznych wraz z czasami przejść. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu.
Basil Kerski - menedżer kultury, redaktor, wydawca, publicysta, eseista, politolog, kurator wystaw historycznych. Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku, redaktor naczelny dwujęzycznego Magazynu Polsko-Niemieckiego DIALOG, redaktor „Przeglądu Politycznego”. Obydwa pisma kontynuują tradycję „Kultury”.
Od 1994 r. współpracownik Instytutu Literackiego, popularyzator dzieła Jerzego Giedroycia. Publikował w „Kulturze” oraz „Zeszytach Historycznych”. Redaktor przygotowanej razem z Andrzejem St. Kowalczykiem antologii „Kultury” pod tytułem „Realiści z wyobraźnią. Antologia ‚Kultury’ 1976-2000“. Publikował wiele tekstów i książek o „Kulturze” paryskiej i jej kręgu. Razem z Andrzejem St. Kowalczykiem wydał tom rozmów z Bohdanem Osadczukiem pod tytułem „Wiek ukraińsko-polski” (trzy wydanie polskie, wydania niemieckie i ukraińskie). Redaktor niemieckich zbiorów esejów Jerzego Stempowskiego. Inicjator niemieckiego wydania „Szkiców Piórkiem” Andrzeja Bobkowskiego (tłumaczenie Martina Pollacka). Wydał jedną z pierwszych książek naukowych w języku niemieckim o polskiej emigracji („Die polnische Emigration und Europa 1945-1990. Eine Bilanz des politischen Denkens und der Literatur Polens im Exil”). Współinicjator i redaktor tomu encyklopedycznego o kulturze polskiej w Niemczech „Polnische Spuren in Deutschland. Ein Lesebuchlexikon”.
Tomik dwujęzyczny polsko-ukraiński.
Seria wybitni twórcy / ważne teksty
Jak mądrze kochać siebie i bliźnich oraz pracować nad uczuciowością?W jaki sposób twórczo przekształcać myślenie o sobie i innych?Dlaczego schematy emocjonalne mają wpływ na duchowość?Jak dziecięce zranienia, tęsknoty i niezaspokojone potrzeby rzutują na naszą dorosłość?Każdy człowiek ma w życiu różne codzienne przyzwyczajenia. Są w nas jednak nawyki dużo bardziej złożone i trwałe, sięgające zwykle okresu dzieciństwa - schematy. Gdy pozostają niedojrzałe, stają się pułapką, w którą stale wpadamy, i skutecznie sabotują nasz rozwój - zarówno w wymiarze reakcji emocjonalnych, relacji międzyludzkich, jak i życia religijnego.Ksiądz Krzysztof Matuszewski wyjaśnia, w jaki sposób powstają nasze życiowe schematy oraz jaki wpływ na proces ich kształtowania się mają rodzina i wychowanie. Korzystając ze swojej wiedzy oraz praktyki duszpasterskiej i psychoterapeutycznej, autor podpowiada, w jaki sposób przełamywać błędne wzorce - tak w sferze uczuć, jak i w obszarze relacji z Bogiem. Daje konkretne wskazówki dotyczące tego, jak zatroszczyć się o siebie i swój dobrostan, by dojrzewać jako człowiek i zarazem chrześcijanin.Światło Ewangelii nie odrzuca prawdy płynącej z obserwacji ludzkiej natury. Chrześcijaństwo nie boi się ludzkiej psychiki - przeciwnie, uznaje ją za część Bożego stworzenia. Jak mówił św. Tomasz z Akwinu - łaska nie niszczy natury, lecz ją udoskonala. Dlatego rozumienie praw rządzących emocjami, mechanizmów obronnych czy schematów zachowań nie jest konkurencją dla duchowości, lecz jej naturalnym sprzymierzeńcem.Ze wstępu abp. Adriana Galbasa SACKs. dr Krzysztof Matuszewski (ur. 1983) - prezbiter archidiecezji katowickiej, doktor teologii duchowości, psycholog i psychoterapeuta, adiunkt Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.
Pouczająca i pokrzepiająca książka, która pozwala zrozumieć dotykający nas obecny kryzys i pokazuje, w jaki sposób Ameryka i świat muszą się przygotować na wyzwania przyszłości Dwadzieścia pięć lat temu Neil Howe i William Strauss olśnili świat prowokacyjną nową teorią o historii. Patrząc wstecz na ostatnie 500 lat, odkryli wyraźny schemat: nowożytna historia przebiega w cyklach trwających mniej więcej osiemdziesiąt do stu lat, podzielonych na cztery zwroty. Teraz, zgodnie z planem, nadszedł czwarty zwrot. Neil Howe formułuje nową, niezwykłą prognozę. To, co widzimy wokół nas – polaryzacja, rosnące zagrożenie konfliktem wewnętrznym i globalną wojną – na początku lat trzydziestych XXI wieku osiągnie punkt kulminacyjny, który stwarza ogromne zagrożenie, a jednocześnie niesie ze sobą wielką obietnicę, być może nawet kolejnego złotego wieku.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?