Książki o diagnostyce i lekach: terapie farmakologiczne, diagnozowanie chorób, przeprowadzanie zabiegów medycznych, leczenie kliniczne, książki i atlasy medyczne i anatomiczne, kompendia. Książki z zakresu rehabilitacji, dermatologii, laryngologii, onkologii, psychiatrii, położnictwa, weterynarii, EKG... Diagnostyka laboratoryjna, podręczniki dla studentów medycyny i wiele innych z zakresu medycyny w jednym miejscu.
Położnictwo, coraz częściej określane mianem medycyny perinatalnej, jest multidyscyplinarną specjalnością zajmującą się ciążą o przebiegu prawidłowym i nieprawidłowym, z uwzględnieniem wszelkich możliwych powikłań występujących u matki i dziecka. W ostatnich latach dokonuje się znaczący postęp w tej dziedzinie medycyny, który wymaga od lekarzy stałego przyswajania nowej wiedzy z zakresu diagnostyki i leczenia, zarówno farmakologicznego, jak i chirurgicznego.
Niniejszy podręcznik, przygotowany przez wybitnych polskich specjalistów w dziedzinie ginekologii i położnictwa, jest znakomitym źródłem informacji na temat najnowszych osiągnięć światowego położnictwa.
Tom 4. "Diagnostyka biofizyczna i biochemiczna" poświęcono badaniom diagnostycznym stosowanym w przypadku kobiet w ciąży.
Poza opisami samych badań oraz sytuacji, w których się je stosuje, wskazano wyniki oznaczające odchylenia od przyjętych norm. Wybrane rozdzialy poświęcono sytuacjom nietypowym w przebiegu ciąży (poród przedwczesny, konflikt serologiczny, ciężarne z cukrzycą) i postępowaniu w takich przypadkach.
Dwuczęściowa Toksykologia w zadaniach to nowoczesna publikacja, która została napisana z myślą o studentach medycyny, farmacji, diagnostyki medycznej, kierunków przyrodniczych.
Stanowi ona także doskonałe źródło pomocy dla wykładowców podczas przygotowywania zajęć oraz zaliczeń. Ponadto jest kompatybilna z dwutomowym podręcznikiem Toksykologia oraz stanowi jego uzupełnienie. Zaprezentowane w publikacji rozdziały zostały zawierają pełne rozwiązania zadań oraz ważne komentarze, wyjaśniające poruszaną kwestię. Redaktorami naukowymi książki są dr Kamil Jurowski (toksykolog, safety assessor) oraz prof. dr hab. Wojciech Piekoszewski (specjalista z zakresu toksykologii: sądowej, klinicznej, ekotoksykologii i żywności).
W części 2 Toksykologii w zadaniach zostały zaprezentowane wybrane zagadnienia z toksykologii szczegółowej (toksykologia wybranych metali, trucizny obecne w roślinach oraz pochodzące od zwierząt, toksykologia substancji uzależniających, pestycydów oraz bojowe środki trujące) oraz toksykologii stosowanej (toksykologia analityczna i analiza toksykologiczna, toksykologia kliniczna, sądowa, weterynaryjna i środowiskowa, laboratoryjna toksykologia medyczna, toksykoproteomika, toksykologia i ocena bezpieczeństwa żywności i żywienia oraz toksykologia kosmetyków i ocena bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, ekotoksykologia, nanotoksykologia, a także toksykologiczna ocena ryzyka zdrowotnego). W części 1 odbiorca znajdzie zadania dotyczące historii toksykologii, toksykologii ogólnej oraz toksykologii narządowej i układowej.
Dwuczęściowa Toksykologia w zadaniach to nowoczesna publikacja przeznaczona nie tylko dla studentów medycyny, farmacji, diagnostyki medycznej, kierunków przyrodniczych, ale również pozycja dla nauczycieli akademickich, którym zadania mogą pomóc w przygotowaniu zaliczeń oraz prowadzeniu zajęć.
Książka została przygotowana przez dr Kamila Jurowskiego (toksykologa, safety assessor) oraz prof. dr hab. Wojciecha Piekoszewskiego (specjalistę z zakresu toksykologii: sądowej, klinicznej, ekotoksykologii i żywności). Nauka toksykologii, która polega na rozwiązywaniu zadań odzwierciedlających sytuacje i problemy, jakie niesie ze sobą ta dziedzina, jest znacznie łatwiejsza i ciekawsza, dzięki czemu lepiej utrwala wiedzę.
W części 1 Toksykologii w zadaniach zostały zaprezentowane historia toksykologii, toksykologia ogólna oraz toksykologia narządowa i układowa. W części 2 przedstawiono wybrane zagadnienia z toksykologii szczegółowej (toksykologia wybranych metali, trucizny obecne w roślinach oraz pochodzące od zwierząt, toksykologia substancji uzależniających, pestycydów oraz bojowe środki trujące) oraz toksykologii stosowanej (toksykologia analityczna i analiza toksykologiczna, toksykologia kliniczna, sądowa, weterynaryjna i środowiskowa, laboratoryjna toksykologia medyczna, toksykoproteomika, toksykologia i ocena bezpieczeństwa żywności i żywienia oraz toksykologia kosmetyków i ocena bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, ekotoksykologia, nanotoksykologia, a także toksykologiczna ocena ryzyka zdrowotnego).
Należy zaznaczyć, że do każdego rozdziału zostały dołączone pełne rozwiązania zadań oraz ważne komentarze, wyjaśniające poruszaną kwestię. Istotnym jest również to, że Toksykologia w zadaniach jest kompatybilna z dwutomowym podręcznikiem Toksykologia oraz stanowi jego uzupełnienie.
Czwarte wydanie Anatomii Graya jest kontynuacją poprzednich wersji tego znanego i cenionego podręcznika przeznaczonego dla Czytelników studiujących morfologię ciała ludzkiego.
Mając na względzie ogromne postępy w dziedzinie przyżyciowego obrazowania poszczególnych narządów i układów dokonano koniecznych aktualizacji oraz dodano ilustracje, uwzględniając stan obecnej wiedzy w zakresie diagnostyki medycznej (m.in. tomografy TK i MR, angiogramy).
Podobnie jak w poprzednich wydaniach publikacji duża jej część poświęcona jest zagadnieniom klinicznym, ponieważ obowiązujące obecnie wymogi dotyczące nauczania zagadnień teoretycznych w powiazaniu z codzienną praktyką lekarską muszą zostać uwzględnione w procesie dydaktycznym.
Do trzeciego tomu podręcznika dołączono obszerny rozdział poświęcony neuroanatomii, zawierający dane morfologiczne wraz z rycinami i obrazami uzyskanymi w trakcie badan struktur układu nerwowego przy użyciu nowoczesnych technik z zakresu szeroko pojętej radiologii.
W trakcie opracowywania tekstu oraz rycin, wraz z ich opisami, staraliśmy się uwzględnić pewne zmiany w pojęciach i ustaleniach dotyczących zarówno budowy poszczególnych struktur oraz układów, jak i obowiązującego międzynarodowego mianownictwa anatomicznego.
Problematyka bezpieczeństwa pacjentów jest nierozerwalnie związana z prawidłowym funkcjonowaniem zakładu opieki zdrowotnej oraz nowoczesnym kierowaniem i zarządzaniem zespołami medycznymi. W przedmiotowej publikacji – prezentując specyfikę błędu organizacyjnego w prowadzeniu działalności leczniczej i odpowiedzialności karnej osób winnych tego typu zaniedbań – Autorka koncentruje się m.in. na kwestiach nieprawidłowego nadzoru nad pracą personelu medycznego, niewłaściwego działania systemu zarządzania aparaturą medyczną, braku przeciwdziałania zakażeniom szpitalnym, błędach w prowadzeniu gospodarki lekowej oraz uchybieniach w organizacji pracy izby przyjęć i szpitalnego oddziału ratunkowego. W monografii poruszono ponadto zagadnienia kwalifikacji prawnej czynów zabronionych – stanowiących w istocie błędy organizacyjne – oraz indywidualizacji winy sprawców wyżej wskazanych przestępstw.
- zawiera omówienie zaleceń Sekcji Echokardiografii PTK 2020 dotyczących wykonywania badań echokadiograficzncyh w dobie pandemii COVID-19
- przybliża wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także amerykańskie wytyczne kardiologicznych w ujęciu echokardiograficznym dotyczące min.
-- przewlekłych zespołów wieńcowych
-- niewydolności serca
-- nadkomorowych zaburzeń rytmu
-- zatorowości płucnej
- ułatwia zrozumienie rekomendacji i ich zapamiętanie poprzez zobrazowanie diagnostyki i postępowania przy użyciu echokardiografii.
Książka Principles and Practice of Medicine sir Stanleya Davidsona po raz pierwszy ukazała się w 1952 roku. Przez kolejne dziesięciolecia ten napisany przez profesora medycyny Uniwersytetu w Edynburgu podręcznik doczekał się 23 wydań i stał się ikoną wśród podręczników interny na całym świecie. Dzięki przejrzystemu układowi oraz kompleksowemu podejściu do problemu klinicznego uzyskał uznanie studentów medycyny oraz lekarzy specjalizujących się w chorobach wewnętrznych. Każde zagadnienie kliniczne wywodzi się tu od przedstawienia niezbędnych informacji anatomicznych, biochemicznych i patofizjologicznych, pozwalających na zrozumienie istoty choroby, co pociąga za sobą racjonalne postawienie diagnozy i zaplanowanie terapii.
Interna jest królową medycyny, dlatego podręcznik Davidsona, intuicyjnie czy w sposób zamierzony, w wielu aspektach ma charakter interdyscyplinarny, wykraczający w przedstawianiu problemu poza ramy czysto internistyczne. Dlatego jest chętnie studiowany przez lekarzy innych specjalności, szukających rozwiązania problemu klinicznego swojego pacjenta w oparciu o holistyczne podejście do człowieka. Jest to niezwykle istotne w czasach, gdy obserwujemy tendencje do wąskich specjalizacji
w medycynie. Mamy więc kolegów lekarzy, w których kręgu zainteresowania pozostaje jeden narząd, czasami jedna choroba. W gruncie rzeczy prowadzi to do odhumanizowania medycyny. Dlatego Principles and Practice of Medicine Davidsona powinny być lekturą każdego lekarza praktyka.
Drogi Czytelniku, Szanowny Kolego. Masz przed sobą tłumaczenie już 23 wydania podręcznika. Jest to zarazem drugie wydanie polskie. Poprzednie z 2006 roku zyskało w naszym kraju spore grono czytelników. Wydania oryginalne są podstawą nauczania studentów anglojęzycznych na wielu polskich uniwersytetach medycznych. Obecne polskie wydanie ma zachowany układ tematyczny. Grono autorów powiększyło się o kolejnych specjalistów z całego świata, zyskując na świeżości i aktualności.
Przejrzysta szata graficzna, liczne ilustracje oraz dopracowane tabele pozwalają na lepsze oraz trwałe przyswajanie wiedzy. Moim życzeniem jako redaktora naukowego tego podręcznika jest, aby tytuł Principles and Practice of Medicine na stałe zagościł w świadomości polskich studentów medycyny i lekarzy. Mam nadzieję, że będzie to dodatkowa pomoc w przygotowywaniu się do licznych egzaminów, które stoją przed wszystkimi adeptami medycyny. Ale przede wszystkim liczę na to, że znajdzie się na biurku każdego lekarza praktyka jako niezbędne wsparcie w jego codziennym lekarskim wnioskowaniu.
Miłej lektury
Codzienna praktyka urologiczna w przypadkach klinicznych
Znajomość zasad postępowania urologicznego opartych na faktach naukowych (EBM) na ogół nie pozwala rozwiązywać przypadków trudnych, nietypowych i ryzykownych. Jednak nieoczywiste sytuacje kliniczne wciąż fascynują, inspirują i uczą lekarzy.
Przedstawiamy Czytelnikom bogaty wybór rzeczywistych przypadków urologicznych, wśród których trudno znaleźć opisy rutynowe, proste, oczywiste. Swoisty podręcznik „trudnej” urologii ma inspirować specjalistów do poszukiwania własnej drogi i strategii postępowania diagnostyczno-leczniczego w każdym indywidualnym przypadku. Każdy rozdział ma na celu sprowokować czytelnika do udzielenia samodzielnej odpowiedzi na pytanie „Jak postąpisz?”. Autorzy przedstawiają rzeczywisty przebieg sytuacji, po którym pojawia się komentarz redaktora wraz z podsumowaniem i podkreśleniem szczególnej trudności lub pułapki.
Wśród tekstów można znaleźć przypadki kazuistyczne i przypadki egzaminacyjne, przypadki zakończone sukcesem bądź niepowodzeniem. Przypadki, których wspólnym mianownikiem jest los konkretnych chorych.
Opracowanie zawiera również kilka rozdziałów poświęconych zagadnieniom urologicznym postrzeganym z szerszej perspektywy dynamicznego rozwoju urologii na przestrzeni ostatnich lat. Poruszono wśród nich takie tematy jak: nowoczesna urologia onkologiczna, trudne cewnikowanie, czy urazy męskich narządów płciowych.
Trucizny od dawna towarzyszyły człowiekowi w życiu codziennym, ale w miarę rozwoju cywilizacji znacznie rozszerzyło się ich działanie na organizm człowieka. Współczesna nauka zajmuje się toksykologią poszczególnych związków chemicznych oraz ich wykorzystaniem w praktyce. W publikacji omówiono m.in. losy trucizn w organizmie, mechanizmy ich toksycznego działania, toksykologię środowiska, żywności. przemysłową oraz sądowo-lekarską, bojowe środki trujące (zagrożenie atakami terrorystycznymi), pomoc w ostrych zatruciach oraz problematykę bezpieczeństwa chemicznego (mającą obecnie zasięg ogólnoświatowy).
Książka jest przede wszystkim przeznaczona dla studentów uczelni medycznych, a lekarzom i farmaceutom oraz osobom zawodowo stykającym się z toksykologią niewątpliwie pomoże rozszerzyć i uregulować wiedzę z tej dziedziny.
Książka Principles and Practice of Medicine sir Stanleya Davidsona po raz pierwszy ukazała się w 1952 roku. Przez kolejne dziesięciolecia ten napisany przez profesora medycyny Uniwersytetu w Edynburgu podręcznik doczekał się 23 wydań i stał się ikoną wśród podręczników interny na całym świecie. Dzięki przejrzystemu układowi oraz kompleksowemu podejściu do problemu klinicznego uzyskał uznanie studentów medycyny oraz lekarzy specjalizujących się w chorobach wewnętrznych. Każde zagadnienie kliniczne wywodzi się tu od przedstawienia niezbędnych informacji anatomicznych, biochemicznych i patofizjologicznych, pozwalających na zrozumienie istoty choroby, co pociąga za sobą racjonalne postawienie diagnozy i zaplanowanie terapii.
Interna jest królową medycyny, dlatego podręcznik Davidsona, intuicyjnie czy w sposób zamierzony, w wielu aspektach ma charakter interdyscyplinarny, wykraczający w przedstawianiu problemu poza ramy czysto internistyczne. Dlatego jest chętnie studiowany przez lekarzy innych specjalności, szukających rozwiązania problemu klinicznego swojego pacjenta w oparciu o holistyczne podejście do człowieka. Jest to niezwykle istotne w czasach, gdy obserwujemy tendencje do wąskich specjalizacji
w medycynie. Mamy więc kolegów lekarzy, w których kręgu zainteresowania pozostaje jeden narząd, czasami jedna choroba. W gruncie rzeczy prowadzi to do odhumanizowania medycyny. Dlatego Principles and Practice of Medicine Davidsona powinny być lekturą każdego lekarza praktyka.
Drogi Czytelniku, Szanowny Kolego. Masz przed sobą tłumaczenie już 23 wydania podręcznika. Jest to zarazem drugie wydanie polskie. Poprzednie z 2006 roku zyskało w naszym kraju spore grono czytelników. Wydania oryginalne są podstawą nauczania studentów anglojęzycznych na wielu polskich uniwersytetach medycznych. Obecne polskie wydanie ma zachowany układ tematyczny. Grono autorów powiększyło się o kolejnych specjalistów z całego świata, zyskując na świeżości i aktualności.
Przejrzysta szata graficzna, liczne ilustracje oraz dopracowane tabele pozwalają na lepsze oraz trwałe przyswajanie wiedzy. Moim życzeniem jako redaktora naukowego tego podręcznika jest, aby tytuł Principles and Practice of Medicine na stałe zagościł w świadomości polskich studentów medycyny i lekarzy. Mam nadzieję, że będzie to dodatkowa pomoc w przygotowywaniu się do licznych egzaminów, które stoją przed wszystkimi adeptami medycyny. Ale przede wszystkim liczę na to, że znajdzie się na biurku każdego lekarza praktyka jako niezbędne wsparcie w jego codziennym lekarskim wnioskowaniu.
Miłej lektury.
W książce omówiono wyzwania związane z przekazywaniem na rynek informacji niezbędnych pacjentom w procesie wyboru i zakupu produktów farmaceutycznych, zaspokajających najważniejszą potrzebę człowieka, jaką jest zdrowie. Trudność podjętej problematyki wynika z występowania na tym rynku różnych kategorii produktów: leków Rx (wydawanych na receptę), z ograniczoną możliwością zakupu oraz leków OTC (wydawanych bez recepty), suplementów diety i dermokosmetyków, nabywanych przez konsumentów podobnie jak inne produkty (np. żywność).
Dodatkowo ze względu na specyficzne uwarunkowania prawne, występują na nim ograniczenia stosowania określonych form i narzędzi komunikacji marketingowej, w zależności od tego, jakiej kategorii produktu dotyczy przekaz.
Na wspomniane kwestie nakładają się ponadto względy etyczne, które często powodują odmienną ocenę zachowań podmiotów uczestniczących w procesach komunikacji.
Ze względu na powyższe odrębności rynku farmaceutycznego, analizie poddano następujące zagadnienia:
• procesy komunikacji marketingowej w kontekście zmian społeczno-technologicznych;
• uwarunkowania oraz proces tworzenia strategii komunikacji marketingowej na rynku farmaceutycznym;
• narzędzia komunikacji marketingowej wykorzystywane na rynku leków bez recepty, suplementów diety i dermokosmetyków, a także w procesie sprzedaży leków na receptę;
• wyzwania dla komunikacji marketingowej w branży farmaceutycznej;
• dobre praktyki w komunikowaniu się z rynkiem podmiotów farmaceutycznych, bazujące na opisie studiów przypadków.
Prowadzone rozważania podsumowano rekomendacjami w kierunku odpowiedzialnej komunikacji marketingowej przedsiębiorstw działających na omawianym rynku, wskazując na ważną rolę branży farmaceutycznej w systemie ochrony zdrowia, a co za tym idzie odpowiedzialność jej podmiotów za zdrowie społeczeństwa.
Choroba Parkinsona jest drugim co do częstości występowania schorzeniem neurodegeneracyjnym. Początek jej przypada między 50. a 60. rokiem życia, czyli w okresie, kiedy ludzie są jeszcze bardzo aktywni – zawodowo, rodzinnie, sportowo itd. Schorzenie, które w znacznym stopniu upośledza sprawność ruchową, stawia duże wyzwania chorym i ich najbliższym. U niektórych pacjentów dalszy przebieg choroby budzi duże obawy, zwłaszcza jeśli chodzi o zaburzenia poznawcze.
Niniejsza publikacja, skierowana głównie do lekarzy rodzinnych, internistów, neurologów, ale także rezydentów, traktuje o najważniejszych aspektach choroby Parkinsona. Oprócz podstaw patofizjologicznych i leczenia omówiono w niej diagnostykę różnicową schorzenia oraz wskazówki, jak rozpoznać objawy, które stanowią tzw. czerwone flagi, czyniące rozpoznanie choroby Parkinsona wątpliwym. Przedstawiono ponadto charakterystykę atypowych i wtórnych zespołów parkinsonowskich. Zamieszczono również rozdziały dotyczące aspektów socjalno-medycznych.
W niniejszej publikacji m. in.:
- na początku rozdziałów szybki przegląd materiału
- najważniejsze zagadnienia diagnostyki różnicowej
- zespoły parkinsonowskie
- zalecenia dla pacjentów oraz ich rodzin i opiekunów
Rak to nie wyrok!
To choroba, którą się po prostu leczy
Ola już żegnała się z najbliższymi i uprzątnęła swoje rzeczy, dziś wspólnie z mężem się z tego śmieją.
Ela panicznie bała się chemii – dziś wie, że tylko dzięki niej żyje i ma się dobrze.
Robert z determinacją rozprawił się z chorobą. Dziś namawia mężczyzn do regularnych badań.
Nie potrafimy rozmawiać o raku. Dotychczas nikt nie powiedział nam jak to robić. Zamiatamy temat pod dywan. Słysząc diagnozę swoją, kogoś bliskiego czy koleżanki z pracy nie wiemy, jak się zachować. Co mówić? Udawać, że nic się nie dzieje czy zapewniać, że „wszystko będzie dobrze”?
Rak to temat tabu. A przecież niemal każdy z nas zna kogoś chorego. Może sami zmagamy się z nowotworem. Potrzebujemy przewodnika, który pomoże nam zrozumieć siebie lub drugiego człowieka.
Nic nie daje takiej nadziei jak poznanie historii ludzi, którzy mają podobne doświadczenia i po prostu żyją. Nic tak nie pomaga, jak poukładanie emocji i uświadomienie sobie, że w tym trudnym czasie nie jesteśmy sami.
Co robić po usłyszeniu diagnozy?
Co się dzieje w głowie pacjenta onkologicznego?
Jak się zachować, gdy spotykamy kogoś chorego na raka?
Czy terapie alternatywne mogą wyleczyć raka?
Jak przetrwać leczenie?
Czy jest życie po chorobie?
Czy rak może przynieść coś dobrego?
Ta książka to nie tylko inspirujące historie ludzi. To także przewodnik po leczeniu i emocjach, które mu towarzyszą.
Oswaja raka, pomaga skupić się na życiu i uwierzyć, że jeszcze może być normalnie.
O autorkach
Adrianna Sobol – psychoonkolożka i nauczycielka akademicka. Pracuje w Szpitalu Onkologicznym Magodent w Warszawie, a jako asystent prowadzi zajęcia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w Zakładzie Profilaktyki Onkologicznej. Jest członkiem zarządu Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej, psychoterapeutką i założycielką Centrum Wsparcia Psychologicznego Ineo. Stworzyła platformę szkoleniową online „Zdrowie zaczyna się w głowie”.
Autorka licznych publikacji z dziedziny psychoonkologii i psychologii zdrowia.
Występuje jako ekspertka w programach telewizyjnych, współtworzy akcje i kampanie społeczne. Prowadzi liczne szkolenia i warsztaty z zakresu psychologii i rozwoju osobistego.
Agnieszka Witkowicz-Matolicz – dziennikarka, reporterka i socjolożka.
Autorka bestsellerowej książki „Niezwykłe dziewczyny. Rak nie odebrał im marzeń”.
W wieku 32 lat zachorowała na raka piersi. Dziś, dzieląc się swoim doświadczeniem, inspiruje do tego, by mimo kłopotów zdrowotnych nie rezygnować z pasji i planów.
Za „Niezwykłe dziewczyny” wyróżniona w konkursach „Kryształowe Pióra” i „Jaskółki Nadziei”.
Aktywna uczestniczka debaty o problemach pacjentów onkologicznych. Działa na rzecz poszerzania dostępu do wiedzy, refundacji nowoczesnych terapii, poprawy komfortu leczenia i zmiany postrzegania nowotworów w Polsce.
Lubi odkrywać fakty i walczyć ze stereotypami. Angażuje się w sprawy społeczne, bo uważa, że bez małych inicjatyw nie uda się zbudować wielkich spraw.
Szefowa Informacji w Radiu Muzo FM. Wcześniej związana z RMF FM, TOK FM i Radiem PiN. Prowadząca programy telewizyjne w Polsat News, WP.pl, Money.pl, a także TVP.
Mówczyni TEDx Warsaw Women. Laureatka Nagrody NBP im. Władysława Grabskiego dla najlepszych dziennikarzy ekonomicznych.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Monografia Kosmetologia włosów jest w całości poświęcona teoretycznym i praktycznym aspektom pielęgnacji i upiększania włosów. W kompleksowy sposób prezentuje zarówno najnowsze podstawy naukowe zagadnienia, jak i praktyczną stronę dbania o włosy. Książka jest przeznaczona zarówno studentów jak i pracowników naukowych uczelni wyższych, lekarzy, fryzjerów oraz przedstawicieli przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego.
Ból jest częścią ludzkiej egzystencji.
Kiedy – z jakiegokolwiek powodu – pojawia się w naszym życiu, doświadczamy smutku, osamotnienia, lęku, poczucia porzucenia i innych uczuć, które nierzadko usiłujemy ukryć pod skorupą gniewu.
Wydaje nam się, że w ten sposób poczujemy się bezpieczniej, jednak czyniąc tak, oddalamy od siebie i krzywdzimy osoby, które najbardziej kochamy. W ten sposób eliminujemy z naszego życia miłości, a jej miejsce zajmuje cierpienie.
Autorka otwiera nam oczy i uświadamia takie źródła bólu, jak tragedie w systemie rodzinnym, narodziny przez cesarskie cięcie, samotność noworodka, aborcja, status dziecka pierworodnego, sieroctwo itp.
Ponadto prezentuje trzy typy terapii, których połączenie okazuje się pomocne w rozpoznaniu i leczeniu cierpienia oraz przywracaniu zdolności do pełnego odczuwania miłości.
Autorka porusza nas do głębi historiami, które doskonale ilustrują przebieg pracy, opowiedzianymi od sera przez klientów.
LAURA RINCÓN GALLARDO
Ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Iberoamerykańskim. Psycholog kliniczny, członkini Niemieckiej Federacji Psychologów. W Niemczech, gdzie mieszkała przez 10 lat, wyspecjalizowała się w terapii systemowej, hipnozie ericksonowskiej, hipnozie dzieci, Terapii Mocnego Trzymania i Ustawieniach Rodzin. Jest również terapeutką pracującą Metodą Wizualizacji Kierowanej z Muzyką.
W 2000 roku założyła w Meksyku Instytut Prekop. Praca jego zespołu koncentruje się na udzielaniu konsultacji, szkoleniu terapeutów, prowadzeniu warsztatów i kursów dyplomowych w Meksyku, Wenezueli, Republice Dominikany, Peru, Kolumbii, Hiszpanii i Polsce.
W roku 2013 Instytut otrzymał rangę Światowego Centrum Terapii Mocnego Trzymania według Jiriny Prekop. Twórczyni terapii wybrała Laurę Rincón Gallardo na swoją następczynię.
Przygotowane opracowanie jest kierowane przede wszystkim do osób, które mogą mieć potencjalny kontakt z użytkownikiem narkotyków i NSP – lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, psychologów i psychiatrów, pracowników instytucji resocjalizacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych. Wykorzystano w nim najnowszą wiedzę naukową oraz doświadczenia z diagnozy użytkowników tych niebezpiecznych substancji.
Nowym wyzwaniem dla ratownictwa medycznego, diagnozy i terapii jest używanie narkotyków i NSP przez coraz młodszych użytkowników. O ile średnia wieku inicjacji narkotykowej w Polsce sięga 15–16 lat, o tyle pierwsze eksperymenty pojawiają się już w wieku 12–13 lat. Kolejnym problemem jest równoległe używanie narkotyków i alkoholu oraz narkotyków i napojów energetyzujących. W pierwszym przypadku rośnie ryzyko szybkiego uzależnienia oraz głębszego zaburzenia, w drugim – większej agresji. Jednak największym wyzwaniem jest rynek nowych substancji (NSP) określanych do tej pory jako dopalacze. Są szybsze w działaniu, silniej oddziałują, a niektóre z nich uzależniają po pierwszej dawce. Najsilniejsze mogą być sprawcą zejść śmiertelnych – szczególnie syntetyczne opioidy.
Oddajemy do rąk Czytelników drugą część serii Farmakologia w zadaniach, tym razem poświęconą zagadnieniom farmakologii ogólnej i klinicznej.
Podręcznik ten jest wyjątkowy, a jego wartość polega na zdobywaniu wiedzy przez wykonywanie zadań – od najprostszych po coraz trudniejsze. Nauka farmakologii polegająca na rozwiązywaniu zadań, odzwierciedlających sytuacje i problemy kliniczne, jest przyjemniejsza i mniej nużąca niż studiowanie tradycyjnych podręczników, a także lepiej utrwala wiedzę. Dzięki odpowiednio ułożonym zadaniom Czytelnik podąża w ślad za lekiem od momentu zakupienia go w aptece i uzyskania na jego temat ogólnych informacji, przez procesy farmakokinetyczne warunkujące osiągnięcie przez lek punktu uchwytu po zażyciu go, mechanizm wywierania efektu terapeutycznego, aż po eliminację leku z organizmu. Podręcznik zwraca uwagę na potrzebę indywidualizacji terapii, ze względu na choroby współistniejące, preferencje dotyczące sposobu przyjmowania leków czy przyzwyczajenia dietetyczne pacjenta. Podręcznik dedykowany jest studentom w ramach pracy własnej, jak również nauczycielom akademickim, którym zadania mogą być pomocne w prowadzeniu zajęć czy przygotowywaniu zaliczeń. Może zostać wykorzystany do nauki farmakologii, farmakologii klinicznej, farmakodynamiki, farmakokinetyki, opieki farmaceutycznej, gdyż obejmuje wiele aspektów związanych z lekiem. Publikacja skierowana jest do studentów różnych kierunków medycznych, studentów medycyny, stomatologii, farmacji. Będzie również doskonałą pomocną w przygotowaniu do niektórych egzaminów specjalizacyjnych, np. z zakresu farmacji aptecznej, klinicznej czy szpitalnej
Co działo się w ogarniętych koronawirusem Chinach podczas szczytu epidemii? Ta przełomowa książka zdziera zasłonę propagandowych doniesień i sensacyjnych nagłówków. Podróżując przez Chiny w pierwszych miesiącach 2020 roku, Adam Miller przemierzył kilka stref klimatycznych tego ogromnego kraju, ramię w ramię z Chińczykami próbując odnaleźć się pośród nabierających tempa wydarzeń. Dzięki unikalnej perspektywie i oryginalnemu ujęciu książka pokazuje Chiny takimi, jakimi nie zobaczymy ich w mediach, a także pomaga zrozumieć, skąd wzięła się i dokąd może nas jeszcze zaprowadzić pandemia SARS-CoV-2.Adam Miller od lat pracuje i podróżuje za granicą. W trakcie epidemii koronawirusa przemierzał Chińską Republikę Ludową.
Kolejny numer z serii „W gabinecie lekarza specjalista. Reumatologia”, pod redakcją naukową prof. dr hab. Marii Majdan, skierowany do praktykujących reumatologów, ortopedów, lekarzy rodzinnych, specjalistów rehabilitacji medycznej, poświęcony jest tematowi łuszczycowego zapalenia stawów.
SPIS ROZDZIAŁÓW
Słowo wstępne – prof. dr hab. n. med. Maria Majdan
1. Łuszczyca i łuszczycowe zapalenie stawów jako choroba ogólnoustrojowa - prof. dr hab. n. med. Dorota Krasowska
2. Łuszczycowe zapalenie stawów – obrazy kliniczne, rozpoznanie choroby - prof. dr hab. n. med. Maria Majdan
3. Ocena aktywności łuszczycowego zapalenia stawów - dr hab. Bożena Targońska-Stępniak
4. Rekomendacje postępowania w łuszczycowym zapaleniu stawów - prof. dr hab. n. med. Maria Majdan, lek. Aleksandra Majdan
5. Leki innowacyjne w łuszczycowym zapaleniu stawów - prof. dr hab. n. med. Teresa Małecka-Massalska
6. Łuszczycowe zapalenie stawów a zespół metaboliczny – zależności pomiędzy aktywnością zapalnych chorób stawów a zespołem metabolicznym. Analiza przypadku chorego na łuszczycowe zapalenie stawów i zespół metaboliczny - prof. dr hab. Maria Majdan, lek. Krzysztof Grzechnik
Kolejny numer z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Onkologia”, pod redakcją naukową prof. dr. hab. n. med. Pawła Krawczyka, został poświęcony stosowaniu terapii ukierunkowanych molekularnie u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP). Jest to w pewnym stopniu kontynuacja publikacji z 2019 roku pod redakcją prof. Dariusza M. Kowalskiego, w której omówiono inhibitory osi EGFR w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca. W bieżącym wydaniu opisano pozostałe terapie ukierunkowane na inne niż EGFR cele molekularne. Publikacja dedykowana jest przede wszystkim onkologom klinicznym, ale poruszane tematy zainteresują także genetyków, patomorfologów i pulmonologów.
SPIS ROZDZIAŁÓW
1. Słowo wstępne - prof. dr hab. n. med. Paweł Krawczyk
2. Sekwencjonowania nowej generacji (NGS) w kwalifikacji do terapii ukierunkowanych molekularnie i immunoterapii u chorych na nowotwory - dr n. med. Anna Grenda
3. Diagnostyka nieprawidłowości ALK u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca dr hab. n. med. Kamila Wojas-Krawczyk
4. Inhibitory ALK w leczeniu pierwszej linii u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca – wybór optymalnej opcji terapeutycznej- dr hab. n. med. Robert Kieszko
5. Mechanizmy oporności na inhibitory ALK u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca z rearanżacją genu ALK - dr hab. n. med. Kamila Wojas-Krawczyk
6. Leczenie chorych po progresji w trakcie terapii inhibitorami ALK – leczenie sekwencyjne - dr n. med. Michał Szczyrek, lek. med. Patryk Jasielski
7. Terapia kryzotynibem u chorego na raka gruczołowego płuca ze współistnieniem rearanżacji genów ALK, ROS1 i zapaleniem płuc różnicowanym z COVID-19 – opis przypadku - lek. med. Małgorzata Frąk, dr n. med. Izabela Chmielewska, dr n. med. Magdalena Wójcik-Superczyńska, dr hab. n. med. Kamila Wojas-Krawczyk, dr n. med Anna Grenda, dr n. med. Katarzyna Reszka, mgr Michał Gil, dr hab. n. med. Bożena Jarosz, dr n. med. Tomasz Kucharczyk, prof. dr hab. n. med. Paweł Krawczyk, prof. dr hab. n. med. Janusz Milanowski
8. Inhibitory ROS1 w terapii niedrobnokomórkowego raka płuca - dr n. med. Izabela Chmielewska
9. Inhibitory NTRK w terapii niedrobnokomórkowego raka płuca - dr n. med. Tomasz Jankowski
10. Rzadkie cele dla terapii ukierunkowanych molekularnie u chorych na niedrobnokomórkowego raku płuca - prof. dr hab. n. med. Paweł Krawczyk
11. Możliwości stosowania skojarzenia terapii ukierunkowanych molekularnie i immunoterapii u chorych na NDRP - dr n. med. Magdalena Wójcik-Superczyńska
12. Recenzja - prof. dr hab. n. med. Janusz Milanowski, prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?