Książki o diagnostyce i lekach: terapie farmakologiczne, diagnozowanie chorób, przeprowadzanie zabiegów medycznych, leczenie kliniczne, książki i atlasy medyczne i anatomiczne, kompendia. Książki z zakresu rehabilitacji, dermatologii, laryngologii, onkologii, psychiatrii, położnictwa, weterynarii, EKG... Diagnostyka laboratoryjna, podręczniki dla studentów medycyny i wiele innych z zakresu medycyny w jednym miejscu.
Trzecie wydanie książki „Dysfunkcje Odcinka Lędźwiowo-Krzyżowego” przedstawia solidną i fundamentalną wiedzę, opartą na badaniach naukowych, z zakresu anatomii i funkcji kręgosłupa oraz mechanizmów urazowych na niego oddziałujących. Znany na całym świecie specjalista od zagadnień związanych z biomechaniką i profilaktyką Stuart McGill prowadzi czytelników przezdiagnostykę różnicową dysfunkcji odcinka lędźwiowo-krzyżowego, w celu zidentyfikowania określonych czynników powodujących urazy i wyzwalających ból oraz stworzenia metod zapobiegania i rehabilitacji.
Przedstawienie badań opartych na dowodach naukowych i najnowocześniejszych sposobów ich zastosowania oraz 50 testów i ćwiczeń sprawia, że trzecie wydanie tej książki jest miarodajnymźródłem informacji niezbędnych do przeprowadzenia badania pacjentów i tworzenia lepszych programów interwencji, rehabilitacji i profilaktyki, które będą odpowiadały unikalnym potrzebom każdego pacjenta.
Trzecie, zmienione wydanie tej książki, zawiera szczegółowy opis zabiegów ortopedycznych oraz aktualne, bazujące na dowodach naukowych wytyczne, pozwalające na planowanie najlepszych programów rehabilitacyjnych. W każdym przypadku zanalizowano pełny przebieg dysfunkcji:: od postawienia diagnozy do zakończenia rehabilitacji pooperacyjnej. Dla każdej fazy rehabilitacji przedstawiono właściwe normy czasowe, cele, możliwe powikłania, konieczne środki ostrożności oraz odpowiednie procedury terapeutyczne.
Ta pozycja wydawnicza pozwala Ci w pełni odegrać swoją rolę w procesie rehabilitacji!
Książka zawiera bowiem::
- Zaktualizowany opis najnowszych zabiegów ortopedycznych i fizjoterapeutycznych obejmujący takie zagadnienia jak:: przeszczepy krążka międzykręgowego, chrząstki stawowej, terapię palucha koślawego i postępowanie terapeutyczne w przypadku biegaczy.
- Nowy, kolorowy projekt i ilustracje w przejrzysty sposób przedstawiające idee, procedury i zabiegi rehabilitacyjne.
- Uaktualnione okienka z opisem zalecanych ćwiczeń domowych pomagających pacjentom po powrocie ze szpitala.
- Informacje online zawierające domowe programy rehabilitacyjne oraz materiały informacyjne dla zaawansowanych (Exercise Pro), które można modyfikować.
- Opisy przypadków klinicznych z zamieszczonymi pytaniami pozwalające rozwijać umiejętność wnioskowania klinicznego.
- Zamieszczone we wszystkich rozdziałach sekcje pozwalające na rozwiązanie występujących problemów ze szczegółowym opisem potencjalnych pułapek w procesie leczenia każdej dysfunkcji.
Szczegółowe tabele dzielące proces rehabilitacji na proste do znalezienia etapy.
Współautorami tego opracowania są wybitni chirurdzy, którzy przedstawiają wskazania i zagadnienia związane z zabiegami operacyjnymi oraz opisują ich przebieg, a także fizjoterapeuci i terapeuci zajęciowi prezentujący wytyczne do rehabilitacji.
Niniejsza pozycja książkowa pokaże Ci jak dokonać badania przesiewowego w przypadku chorób układowych i innych stanów patologicznych, które mogą podszywać się pod zaburzenia nerwowo-mięśniowe i mięśniowo-szkieletowe. Publikacja zawiera zarówno czerwone (objawy alarmowe), jak i żółte flagi (objawy ostrzegawcze), dzięki którym będziesz w stanie rozpoznać nieprawidłowości z zakresu schorzeń spoza standardowej praktyki fizjoterapeutycznej.
NAJWAŻNIEJSZE DLA CZYTELNIKA CECHY KSIĄŻKI
- WYJĄTKOWOŚĆ POZYCJI! Pięciostopniowy model badania przesiewowego obejmujący naukową, obiektywną, wyważoną i metodologiczną analizę informacji zebranych z wywiadu chorobowego, ocenę czynników ryzyka, obrazu klinicznego, objawów współistniejących i wreszcie zawierający analityczne podsumowanie.
- WYJĄTKOWOŚĆ POZYCJI! Opisy przypadków, zaprezentowane w oparciu o wieloletnie doświadczenie kliniczne o zasięgu światowym, które pozwolą Ci wdrożyć właściwe postępowanie różnicujące oraz podjąć potencjalną decyzję o kontynuacji leczenia lub o skierowaniu chorego na konsultację lekarską.
POZYCJA ZAWIERA::
- Ocenę stanu pacjenta w odniesieniu do rekomendacji i standardów APTA
- NOWE treści dotyczące zdrowia kobiet, które poszerzają dotychczasową wiedzę i podnoszą rangę tej problematyki.
- Analityczne podsumowania z krótkim opisem, zawierające tabele, rubryki, pytania diagnostyczne, krytyczną ocenę obrazu klinicznego i przykłady kazuistyczne.
- Konkretne narzędzia badania przesiewowego i „checklisty” przydatne klinicznie.
Spis treści Od wydawcy - 3 Objaśnienia - 6 Wykaz substancji czynnych i preparatów - 9 Wykaz preparatów według klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej (ATC) - 41 Wykaz preparatów według gatunków zwierząt - 69 Preparaty (w układzie alfabetycznym według nazw handlowych - Rp., OTC oraz inne) - 111 - krótki opis: Leki po Dyplomie Weterynaria 2025 to kolejne wydanie podręcznego informatora o dostępnych w Polsce lekach Rp. i OTC stosowanych w weterynarii. Opisy leków powstały na podstawie dokumentów z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i obejmują: wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia, działania niepożądane, okres karencji, stosowanie w okresie ciąży, laktacji i nieśności, dawkowanie oraz informacje o terminie ważności i warunkach przechowywania. Uwzględniono również postaci i dawki preparatów, a także wielkości opakowań dostępnych na rynku. W obecnym wydaniu opisano ponad 1400 preparatów, oprócz leków również inne wybrane preparaty promowane przez firmy farmaceutyczne. W porównaniu do poprzedniego wydania usunięto leki wycofane ze sprzedaży i dodano 36 opisów nowych leków. Wszystkie preparaty wymienione w książce Leki po Dyplomie Weterynaria zestawiono w trzech indeksach: 1. wykaz substancji czynnych i preparatów 2. wykaz preparatów według klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej (ATC) 3. wykaz preparatów według gatunków zwierząt
1. Wstęp
2. Trochę historii
3. Mechanizmy alergii
4. Diagnostyka w chorobach IgE-zależnych
5. Reakcje krzyżowe
6. Diagnostyka molekularna nauką XXI wieku
7. Choroby alergiczne dzieci
8. Astma
9. Molekuły alergenowe w astmie – obserwacje kliniczne na podstawie wyników badań własnych
10. Atopowe zapalenie skóry
11. Molekuły alergenowe w atopowym zapaleniu skóry – obserwacje kliniczne na podstawie wyników badań własnych
12. Anafilaksja – zagrażająca życiu reakcja alergiczna
13. Alergeny mleka krowiego jako jedna z najczęstszych przyczyn anafilaksji u dzieci
14. Przypadek kliniczny wstrząsu anafilaktycznego po spożyciu białka mleka krowiego
15. Alergeny jaja kurzego jako jedna z najczęstszych przyczyn anafilaksji u dzieci
16. Przypadek kliniczny reakcji anafilaktycznej w trakcie prowokacji jajem kurzym
17. Alergeny orzecha ziemnego jako jedna z najczęstszych przyczyn anafilaksji u dzieci
18. Przypadek kliniczny ostrej reakcji alergicznej po spożyciu orzechów ziemnych
19. Białka zapasowe a anafilaksja
20. Alergia pokarmowa
21. Alergia na białka mleka krowiego – wyniki badań własnych
22. Alergeny jaja kurzego
23. Alergeny orzecha arachidowego
24. Alergeny orzecha laskowego
25. Alergeny ryb
26. Alergeny skorupiaków
27. Anafilaksja powysiłkowa
28. Podsumowanie
Ból. Podręcznik dla Terapeutów, którego redakcją zajęli się J. Strong, A. M. Unruh, A. Wright oraz G. D. Baxter to pozycja adresowana do fizjoterapeutów i terapeutów zajęciowych zajmujących się leczeniem bólu, a szczególnie do tych, którzy realizują program IASP. Tytuł z pewnością zainteresuje również wszystkie osoby, które zajmują się leczeniem bólu. Osoby, które zawodowo zajmują się opieką medyczną powinny posiadać wiedzę i umiejętności, które pozwolą im na prawidłową ocenę bólu i wdrożenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Z tego powodu w 1994 roku Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu (International Association for The Study of Pain; IASP) opublikowało program nauczania o bólu dla szkół fizjoterapii i terapii zajęciowej. Książka Ból. Podręcznik dla terapeutów został napisany właśnie przez autorów tego programu. Ważnym przesłaniem podręcznika dla fizjoterapeutów jest myśl, że wiedza na temat bólu oparta o badania naukowe jest podstawą skutecznego leczenia, zapobiegania jego powstawaniu i rozwojowi. Dzięki temu lektura książki Ból. Podręcznik dla terapeutów może pomóc zrozumieć problemy towarzyszące terapii oraz pozwoli wybrać bardziej efektywne metody postępowania terapeutycznego.
ZALETY KSIĄŻKI:
książka Ból. Podręcznik dla terapeutów powstała we współpracy z międzynarodową grupą ekspertów,
autorami książki dla fizjoterapeutów są członkowie Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (IASP),
zawiera omówienie bólu z punktu widzenia fizjologicznego, psychospołecznego i środowiskowego oraz jego wpływu na różne etapy życia ludzkiego,
autorzy analizują zależności pomiędzy płcią, wiekiem, czynnikami kulturowymi a odczuwaniem bólu i sposobami radzenia sobie z nim,
w książce Ból. Podręcznik dla terapeutów można znaleźć rozważania na temat zagadnień takich jak problem wtórnych korzyści z bólu, uzależnienia i kompensacji,
koncentruje się na trudnych i kontrowersyjnych zagadnieniach związanych z oceną i radzeniem sobie z bólem,
autorzy książki Ból. Podręcznik dla terapeutów podkreślają wagę wiedzy opartej o badania naukowe.
SKRÓCONY SPIS TREŚCI:
Część I. ZROZUMIENIE BÓLU
1. Wprowadzenie do problematyki bólu
2. Neuroanatomia układu percepcji bólu
3. Neurofizjologia bólu i jego modulowanie
4. Psychologiczne, środowiskowe i behawioralne aspekty odczuwania bólu
5. Analgezja wywołana placebo - przyjaciel, a nie wróg
6. Ból na przestrzeni życia
Część II. KLINICZNA OCENA BÓLU
7. Kliniczna ocena bólu i pomiar bólu
Część III. LECZENIE BÓLU
8. Ogólne zasady praktyki klinicznej
9. Psychologiczne metody leczenia bólu
10. Terapia manualna
11. Metody fizykalne w leczeniu bólu
12. Terapie alternatywne i komplementarne
13. Ćwiczenia fizyczne a ból
14. Powrót do pracy
15. Zarządzanie stylem życia
16. Farmakoterapia bólu
Część IV. PROBLEMY ZWIĄZANE Z RÓŻNYM RODZAJEM BÓLU
17. Ból mięśniowo-szkieletowy
18. Ból neuropatyczny
19. Ból ostry
20. Ból przewlekły
21. Ból związany z chorobą nowotworową
22. Przewlekły ból i problemy psychiatryczne Indeks
Biomechanika bólu kręgosłupa, której autorami są M. Adams, N. Bogduk, K. Burton i P. Dolan to pozycja wyjaśniająca najważniejsze informacje, które dotyczą powstawania bólu. Z dolegliwościami bólowymi występującymi w obrębie kręgosłupa zmaga się coraz więcej osób, przez co stanowi to dość duży problem prawie całej populacji. Na ten temat napisano już wiele książek, jednak większość z nich nie wyjaśnia w pełni jak powstają te dolegliwości lub używa skomplikowanego języka, który jest niezrozumiały dla odbiorcy, który nie posiada szerokiej wiedzy medycznej. Książka Biomechanika bólu kręgosłupa, której autorami są M. Adams, N. Bogduk, K. Burton i P. Dolan stara się przedstawić wszystkie ujęcia, które dotyczą bólu kręgosłupa i występują w literaturze specjalistycznej. Autorzy szczególnie skupiają się na etiopatologii dolegliwości bólowych kręgosłupa pod kątem kompleksowych, mechanicznych i istotnych klinicznie poglądów. Tytuł Biomechanika bólu kręgosłupa będzie przydatną lekturą dla specjalistów, którzy w swojej codziennej pracy mają kontakt z pacjentami borykającymi się z bólem kręgosłupa, a także dla studentów medycyny i fizjoterapii. Po Biomechanikę bólu kręgosłupa sięgają terapeuci manualni, ortopedzi, chirurdzy, osteopaci i fizjoterapeuci.
Książka Biomechanika bólu kręgosłupa zawiera:
szeroką analizę wyników najbardziej aktualnych badań związanych z kręgosłupem,
materiały dostępne jedynie w publikacjach naukowych,
informacje dotyczące znaczenia badań naukowych w praktyce klinicznej,
kompleksową wiedzę umożliwiającą rozwiązanie problemów bólu kręgosłupa,
kolorowe fotografie prezentujące patologie kręgosłupa oraz diagramy umożliwiające przyswojenie wiedzy z zakresu anatomii i biomechaniki,
opis zagadnień medyczno-prawnych.
ZALETY KSIĄŻKI:
książka Biomechanika bólu kręgosłupa została napisana przez czterech specjalistów zajmujących się na co dzień dolegliwościami związanymi z bólem kręgosłupa,
prosty i przystępny język,
wyjaśnienie najważniejszych informacji dotyczących powstawania bólu,
omówienie najnowszych badań naukowych pod praktycznym kątem,
książka Biomechanika bólu kręgosłupa zawiera kolorowe fotografie prezentujące patologie kręgosłupa oraz diagramy umożliwiające przyswojenie wiedzy z zakresu anatomii i biomechaniki.
SKRÓCONY SPIS TREŚCI:
1. Wstęp
2. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa i kość krzyżowa
3. Mięśnie i powięź kręgosłupa lędźwiowego
4. Unerwienie i ukrwienie lędźwiowego odcinka kręgosłupa
5. Ból odcinka lędźwiowo -krzyżowego kręgosłupa
6. Epidemiologia problemów dotyczących odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa
7. Biologia tkanek kręgosłupa
8. Rozwój, wzrost i starzenie się kręgosłupa lędźwiowego
9. Siły oddziałujące na kręgosłup lędźwiowy
10. Funkcja mechaniczna kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego
11. Mechaniczne uszkodzenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa
12. Patologia funkcjonalna
13. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
14. Zapobieganie bólom kręgosłupa
15. Leczenie zachowawcze bólu kręgosłupa
16. Biomechanika zabiegów operacyjnych dotyczących kręgosłupa
17. Leczenie operacyjne w przypadku wypadnięcia krążka międzykręgowego, stenozy kanału kręgowego i bólu kręgosłupa
18. Rozważania medyczno-prawne
19. Podsumowanie: starzenie się kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe i dolegliwości bólowe
Bibliografia
Indeks
Zgrany zespół autorów pod kierunkiem dra Rolanda Podlewskiego w 40. rozdziałach omówił najważniejsze zagadnienia w postępowaniu przedszpitalnym. Czytelnicy znajdą w podręczniku starannie opracowane tematy: od podstawowego schematu ABCDE, wywiadu SAMPLE, poprzez ocenę stanu pacjenta, interpretację EKG, właściwe stosowanie leków, najważniejsze czynności ratunkowe aż po znajomość różnic kulturowych wśród pacjentów i skuteczną komunikację w zespołach ratownictwa medycznego. To skrótowy, ale istotny przekaz wiedzy przygotowany przez zgrany, doświadczony zespół praktyków. Autorzy dołożyli starań, by teksty były zwięzłe i ciekawe, a PZWL zadbał o wyjątkową szatę graficzną książki. Publikacja jest skierowana do ratowników medycznych, lekarzy i pielęgniarek ZRM, studentów ratownictwa medycznego i zainteresowanych tematem specjalistów.
Spis treści
Powikłania zakrzepowo-zatorowe migotania przedsionków ...... 15
Iwona Gorczyca-Głowacka
Ocena ryzyka powikłań zakrzepowo-zatorowych
u pacjentów z migotaniem przedsionków ...................................... 21
Iwona Gorczyca-Głowacka
Ocena ryzyka powikłań krwotocznych
u pacjentów z migotaniem przedsionków ......................................... 29
Dominika Musiałowska, Anna Tomaszuk-Kazberuk
Leki w prewencji powikłań zakrzepowo-zatorowych ........................ 36
Marcin Wełnicki
Ogólne zasady leczenia przeciwkrzepliwego
u pacjentów z migotaniem przedsionków ........................................... 50
Iwona Gorczyca-Głowacka
Wybór dawki bezpośredniego doustnego antykoagulantu ............ 59
Iwona Gorczyca-Głowacka
Profilaktyka powikłań zakrzepowo-zatorowych u pacjentów
z migotaniem przedsionków i przewlekłą chorobą nerek ................ 68
Iwona Gorczyca-Głowacka, Małgorzata Kazberuk
Profilaktyka powikłań zakrzepowo-zatorowych
u pacjentów z migotaniem przedsionków i chorobą wątroby ........ 79
Inga Świątek, Iwona Gorczyca-Głowacka
Profilaktyka powikłań zakrzepowo-zatorowych
u pacjentów z migotaniem przedsionków w wieku podeszłym .... 91
Karol Taradaj, Artur Mamcarz
Profilaktyka powikłań zakrzepowo-zatorowych u pacjentów
z migotaniem przedsionków i chorobą nowotworową ............. 110
Dariusz Garecki, Marcin Wełnicki
Profilaktyka powikłań zakrzepowo-zatorowych
u pacjentów z migotaniem przedsionków
przed planowym zabiegiem operacyjnym ..................................... 121
Iwona Gorczyca-Głowacka, Łukasz Nawacki
Profilaktyka powikłań zakrzepowo-zatorowych u pacjentów
z migotaniem przedsionków obciążonych
wysokim ryzykiem powikłań krwotocznych .................................. 131
Dominika Musiałowska, Anna Tomaszuk-Kazberuk
Profilaktyka powikłań zakrzepowo-zatorowych
u kobiet z migotaniem przedsionków ............................................. 141
Iwona Gorczyca-Głowacka, Hanna Nadgrodkiewicz
Postępowanie u pacjenta z powikłaniem
zakrzepowo-zatorowym w trakcie leczenia
przeciwkrzepliwego ............................................................................. 152
Iwona Gorczyca-Głowacka
Profilaktyka powikłań zakrzepowo-zatorowych u pacjentów
z migotaniem przedsionków po ostrym zespole wieńcowym
bądź rewaskularyzacji wieńcowej ..................................................... 163
Karolina Gumiężna, Mariusz Tomaniak
Postępowanie u pacjenta z powikłaniem krwotocznym
w trakcie leczenia przeciwkrzepliwego ........................................... 175
Paulina Hnatuśko, Laura Bursztynowicz, Agnieszka Tycińska
Zamykanie uszka lewego przedsionka – wady i zalety .............. 192
Kinga Dudzińska, Anna Tomaszuk-Kazberuk
Kolejna książka z serii Instrumentarium i techniki zabiegów operacyjnych. Została przygotowana przez zespół wybitnych specjalistów z dużym doświadczeniem w dziedzinie chirurgii dziecięcej w Polsce. W publikacji kompleksowo omówiono zagadnienia z różnych dziedzin chirurgii dziecięcej - kardiochirurgii, neurochirurgii, ortopedii, okulistyki, urologii, otolaryngologii, chirurgii rekonstrukcyjnej, a także chirurgii ogólnej. Każdy rozdział zawiera opisy poszczególnych procedur operacyjnych, rozpoczynając od przygotowania sprzętu i sali operacyjnej, poprzez wybór rodzaju znieczulenia, a kończąc na szczegółowych opisach etapów operacji. Ogromnym atutem opracowania jest materiał ilustracyjny, w tym opisy instrumentariów stosowanych podczas zabiegów. Mamy nadzieję, że publikacja „Instrumentarium i techniki zabiegów w chirurgii dziecięcej” będzie codziennym towarzyszem w życiu zawodowym pielęgniarek operacyjnych i młodych adeptów chirurgii.
W ręce czytelników oddajemy starannie opracowaną książkę przygotowaną przez wybitny zespół specjalistów, którzy reprezentując różne pokolenia, przedstawiają ponad 70 tematów z perinatologii. Dzięki zwartej, poukładanej treści lekarze mogą uzyskać istotne informacje dotyczące rozpoznania, diagnostyki różnicowej i terapii danego schorzenia. Publikacja będąca przewodnikiem po rzadkich i trudnych sytuacjach klinicznych może ułatwić specjalistom podjęcie trafnych decyzji terapeutycznych, stwarzając szansę na korzystne zakończenie ciąży, a w konsekwencji zapewnienie zdrowia matki, płodu i noworodka. Monografia z pewnością zainteresuje lekarzy specjalizujących się w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz perinatologii. Może być również źródłem ciekawej wiedzy dla doświadczonych praktyków.
Publikacja stanowi przewodnik po atopowym zapaleniu skóry – chorobie, która w Polsce dotyka ponad 800 tys. osób. W monografii zaprezentowano analizę skutecznych metod leczenia farmakologicznego, w tym leki recepturowe, oraz nowoczesne podejście obejmujące fototerapię. Opisano przydatne zabiegi aparaturowe z zakresu kosmetologii pielęgnacyjno-lekarskiej. Przedstawiono odpowiednią kosmetologię oraz dermokosmetyki, które wspierają codzienną pielęgnację skóry oraz łagodzą objawy choroby. Omówiono także rolę suplementacji oraz diety, które pełnią bardzo ważną funkcję w zarządzaniu objawami. Osobny rozdział poświęcono dzieciom chorującym na atopowe zapalenie skóry ze względu na różnice w budowie skóry, która jest inna niż u chorującego dorosłego. Publikacja jest skierowana przede wszystkim do dermatologów zajmujących się na co dzień leczeniem pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Jednakże ze względu na swój interdyscyplinarny charakter z całą pewnością będzie pomocna także dla lekarzy innych specjalności, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat atopowego zapalenia skóry. Monografia może być także przydatna osobom zmagającym się z tą chorobą, aby mogli lepiej ją zrozumieć.
Publikacja opisuje cechy charakterystyczne FASD dla grup rozwojowych w wieku od 0-19 lat, podaje szereg skutecznych metod wraz z praktycznym ich zastosowaniem w wymiarach: diagnostyka i pomoc lekarska, rozwój, opieka, wychowanie i edukacyjna, które są adekwatne do etapu rozwojowego oraz zaburzeń rozwojowych spowodowanych PEA. Książka jest napisana przystępnym językiem, jednocześnie zachowuje specjalistyczny charakter. Podkreśla również znaczącą rolę opiekunów oraz wyjaśnia związek między zaburzeniami mózgu charakterystycznymi dla FASD, a zastosowaniem akomodacji środowiskowych.
Spis treści
Zarys historyczny ....................15
Grażyna Bochenek
Epidemiologia ..................23
Aleksandra Wardzyńska
Patogeneza ..................30
Maciej Chałubiński
Naturalna historia i obraz kliniczny N-ERD .................43
Grażyna Bochenek
Diagnostyka .......................55
Grażyna Bochenek
Leczenie astmy .................70
Joanna Glück, Krzysztof Specjalski, Marta Chełmińska
Przewlekłe zapalenie zatok z polipami nosa
u pacjentów z N-ERD ................89
Wioletta Pietruszewska
Desensytyzacja i leczenie kwasem acetylosalicylowym
po desensytyzacji .................106
Joanna Makowska, Aleksandra Wardzyńska
Prewencja i stosowanie leków alternatywnych ..................124
Aleksandra Wardzyńska, Karolina Frachowicz-Guerreiro
Kolejna, XXX edycja.
Przewodnik zawiera informacje na temat stosowania antybiotyków w lecznictwie otwartym. Książka prezentuje kryteria doboru antybiotyków w kilkudziesięciu jednostkach chorobowych (z podaniem opcji terapeutycznych i standardowego dawkowania),
a także opis błędów i przyczyn niepowodzeń w antybiotykoterapii oraz interakcji antybiotyków z innymi lekami.
W obliczu dynamicznego rozwoju medycyny trychologia staje się coraz ważniejszą dziedziną, łączącą najnowsze osiągnięcia naukowe z praktycznym podejściem do leczenia problemów zdrowotnych włosów i skóry głowy. Współczesny trycholog musi nie tylko opanować techniki diagnostyczne i terapeutyczne, ale także być gotów na ciągłe doskonalenie swojej wiedzy, uwzględniając nowe metody obrazowania, badania laboratoryjne oraz innowacyjne technologie leczenia.
Książka ta jest kompleksowym przewodnikiem po diagnostyce i terapii problemów trychologicznych, zawierającym praktyczne wskazówki oraz najnowsze informacje na temat patologii włosów i skóry głowy. Odbudowa włosów to książka, która w przystępny sposób omawia zarówno przyczyny, jak i skuteczne rozwiązania problemów związanych z utratą włosów. Zawiera aktualne informacje na temat najnowszych metod leczenia, takich jak immunoterapia, terapie komórkowe, terapie genowe, przeszczepy włosów, mikropigmentacja, oraz wykorzystania nowoczesnych narzędzi terapeutycznych. Dzięki jasnej i przystępnej strukturze, wzbogaconej o schematy postępowania oraz algorytmy diagnostyczne, stanowi doskonałe narzędzie zarówno dla trychologów, jak i dla dermatologów, chirurgów plastycznych, lekarzy medycyny estetycznej, a także innych specjalistów medycznych, którzy w swojej praktyce spotykają się z problemami zdrowotnymi związanymi z włosami i skórą głowy. Zgodnie z dowodami naukowymi oraz bogatym materiałem ilustracyjnym zawiera szczegółowe opisy współczesnych metod przywracania zdrowia włosów, które przynoszą doskonałe efekty w praktyce klinicznej.
Książka dedykowana jest profesjonalistom, którzy pragną skutecznie diagnozować i leczyć schorzenia trychologiczne, ale także stanowi cenne źródło wiedzy i niezastąpioną pomoc dla studentów medycyny, lekarzy stażystów oraz wszystkich osób związanych z opieką nad pacjentami. Z uwagi na swoje holistyczne podejście kompendium to z powodzeniem może być wykorzystywane w codziennej praktyce zawodowej z pacjentami borykającymi się z problemem wypadania włosów.
Redaktor naukowy wydania polskiego dr Joanna Klonowska
W PUBLIKACJI:
• opisy procedur krok po kroku
• wskazówki dotyczące wyboru właściwych technik
• studia przypadków
• przeciwwskazania i radzenie sobie z powikłaniami
• wysokiej jakości materiał ilustracyjny
Nowe laboratoria analizy chodu powstają w Polsce coraz częściej. Zyskujemy dostęp do nowych technik pomiarowych i analitycznych. Z usług takich ośrodków korzystają coraz szersze rzesze pacjentów z różnego rodzaju problemami. Coraz więcej osób odczuwa potrzebę przyswojenia sobie podstawowej wiedzy z zakresu analizy chodu, gdyż okazuje się ona niezbędna do głębszego zrozumienia stanu pacjentów, kondycji własnej lub też najbliższych (często starszych rodziców lub dorastających dzieci). Whittle. Analiza chodu to najwłaściwsza pomoc dla zaspokojenia tych potrzeb, której wartości nie można przecenić.
Aktualna edycja została znacząco „odchudzona”. Wyeliminowano z niej cały zasób informacji, które de facto nie są niezbędne dla zrozumienia ogólnego przekazu, a raczej stanowić mogły przedmiot dla intelektualnej rozrywki specjalistów. Książkę teraz po prostu łatwiej się czyta. Wnikliwi odbiorcy nie zostali jednak całkowicie pozbawieni szczegółów, ale przesunięto je do źródeł internetowych. Wszelkie treści występujące w wydaniu piątym (polskim pierwszym), a usunięte z szóstego (polskiego drugiego) są tam dostępne. Ciekawym dodatkiem jest też ostatni rozdział dotyczący analizy biegu. Obok Anatomii funkcjonalnej autorstwa A.I. Kapandji jest to prawdopodobnie drugi polskojęzyczny tekst dostarczający informacji na temat charakterystyk biegania, jednak w porównaniu z pierwszą z wymienionych pozycji znacznie bardziej rozbudowany i, rzec można, bardziej naukowy.
Redaktor wydania polskiegoRafał Gnat
Postęp w dziedzinie rejestracji i interpretacji danych połączony ze zmniejszającym się kosztem specjalistycznych urządzeń oraz zakresem umiejętności niezbędnych do ich obsługi spowodowały znaczny progres w zakresie analizy chodu od czasów piątego wydania prezentowanej książki. W niniejszej edycji przedstawiono aktualne kierunki zastosowania tejże analizy wraz z licznymi wskazówkami dotyczącymi adaptowania jej do potrzeb jak najliczniejszej rzeszy pacjentów. Przedstawione zostały również przykłady nowych i ciągle ewoluujących technik pomiarowych, które w przyszłości z pewnością przyniosą dalsze postępy w zakresie zrozumienia kompleksowości ruchu ludzkiego ciała. Książka kierowana jest do lekarzy, fizjoterapeutów, specjalistów protetyki i ortotyki, specjalistów rehabilitacji sportowej, podiatrów oraz wszystkich osób zainteresowanych analizą chodu człowieka.
SPIS TREŚCI:
Wstęp ...........................................................................................3
Zjawisko lekooporności w depresji.........................................15
Magdalena Kasjaniuk
Leki przeciwdepresyjne.............................................................25
Małgorzata Urban-Kowalczyk
Leki przeciwpsychotyczne.........................................................29
Adam Wysokiński
Leki przeciwpadaczkowe stabilizujące nastrój......................41
Dominik Strzelecki
Sole litu.........................................................................................49
Małgorzata Urban-Kowalczyk
Rola buspironu w depresji opornej na leczenie
– przegląd piśmiennictwa oraz zaleceń klinicznych............65
Tomasz Pawełczyk
Leczenie dożylnymi infuzjami racemicznej ketaminy...........81
Katarzyna Bliźniewska-Kowalska, Piotr Gałecki
Esketamina...................................................................................105
Małgorzata Urban-Kowalczyk
Odmienności farmakoterapii depresji lekoopornej
w wieku podeszłym....................................................................123
Radosław Magierski
Depresja lekooporna u dzieci i młodzieży.............................143
Magdalena Kotlicka-Antczak
Elektroterapia...............................................................................161
Anna Zofia Antosik-Wójcińska
Odmienności elektroterapii depresji lekoopornej w wieku
podeszłym....................................................................................173
Anna Zofia Antosik-Wójcińska
Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna
w leczeniu depresji.....................................................................181
Jakub Kaźmierski
Zastosowanie przezczaszkowej stymulacji
prądem stałym (tDCS) w leczeniu depresji............................189
Adam Wysokiński
Rola psychoterapii w depresji lekoopornej............................197
Tomasz Pawełczyk
Depresja lekooporna – wybrane aspekty prawne................217
Rafał Kubiak
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?