W tym dziale znajdziecie Państwo szeroki wybór fachowych książek, poradników, atlasów o różnego rodzaju chorobach i schorzeniach - wszystkie rodzaje chorób i schorzeń, profilaktyka, wykrywanie, leczenie, zapobieganie. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, tylko tutaj znajdziecie najlepszy i największy wybór książek z dziedziny zdrowia - DobreKsiazki.pl
W publikacji zawarto najnowsze wiadomości dotyczące etiologii, epidemiologii i terapii zaburzeń psychicznych. Rozpoznania oparto na kryteriach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych - ICD-11 i jest to pierwsza polska propozycja zapoznania się z nowymi kryteriami oraz wyjaśnienia najważniejszych różnic z wersją 10. tej klasyfikacji. Pewne informacje podano w formie tabel oraz różnego rodzaju podsumowań i wyróżnień, tak aby podkreślić ich wartość edukacyjną. Osoby zainteresowane znajdą w książce również opis kryteriów zaburzeń psychicznych zawartych w klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego - DSM-5. Porównanie tych klasyfikacji (ICD-11 i DSM-5) pozwala prześledzić tok rozumowania autorów i ekspertów je tworzących, a także przeanalizować nowy sposób widzenia jednostek chorobowych z dziedziny psychiatrii, który jest ich podstawą.
Celem niniejszej książki jest pomoc w utrwaleniu Twojej wiedzy z zakresu pediatrii oraz w powtórzeniu materiału przed egzaminami. Pytania są uzupełnieniem podręcznika Pediatria (wydanie 6.), zawierającego wszystkie podstawowe informacje, na bazie których opracowano pytania.
Nowe wydanie książki Pediatria. Pytania testowe zostało gruntownie zmienione, aby zapewnić jego aktualność, oraz uzupełnione o wiele nowych pytań i rycin.Przeznaczone jest ono przede wszystkim dla studentów medycyny, jednak powinno być również pomocne w powtórzeniu materiału osobom przygotowującym się do podyplomowych egzaminów pediatrycznych, takich jak część teoretyczna egzaminu członkowskiego Royal College of Paediatrics and Child Health lub egzaminu specjalisty znego w dziedzinie pediatrii. Do wszystkich pytań dołączono odpowiedzi opatrzone dodatkowymi komentarzami lub wyjaśnieniami pomagającymi w zrozumieniu i poznaniu tematu, a nie tylko sprawdzeniu, czy odpowiedź jest prawidłowa, czy nie.
Wykorzystaliśmy dwa formaty pytań: z jedną prawidłową odpowiedzią oraz pytania problemowe z dopasowaniem. Odzwierciedla to zmianę formy egzaminów z mniejszym wykorzystaniem pytań z wieloma prawidłowymi/ nieprawidłowymi odpowiedziami. Dołączyliśmy również kilka rycin w celu oceny zdolności rozpoznawania stanów klinicznych lub interpretacji wyników badań.
[Przedmowa]
Szóste wydanie uznanego i wielokrotnie nagradzanego podręcznika Pediatria kompleksowo obejmuje program nauczania tego przedmiotu na uniwersytetach medycznych i podczas rezydentury. Tematy są dostępne dzięki licznym kolorowym obrazom, diagramom i analizom przypadków, a weryfikację ułatwiają wyróżnione kluczowe punkty i ramki podsumowujące. To sprawiło, że książka stała się pozycją ulubioną przez studentów medycyny, a także stażystów zbliżających się do klinicznych egzaminów specjalistycznych.
• Bogato ilustrowana setkami kolorowych obrazów i diagramów
• Studia przypadków wyjaśniające ważny lub złożony problem kliniczny
• Kluczowe wnioski i najbardziej istotne klinicznie fakty
• Pola podsumowujące, ułatwiające powtórkę
Każdy lekarz potwierdzi, że istnieją pewne kluczowe publikacje, które się pamięta i do których się odwołuje przez całą karierę zawodową. Źródłom tym, napisanym przez legendy świata medycyny, ufają rzesze studentów i lekarzy na całym świecie. Dla mnie ta książka to jedno z takich źródeł. Zawsze będzie zajmować honorowe miejsce na mojej półce.
Obejmuje ona wszystko, co student medycyny i początkujący pediatra musi wiedzieć, i robi to w sposób naprawdę wciągający, a jednocześnie bardzo praktyczny. Wystarczy wziąć do ręki i czytać…
Dr Ranj Singh
Staraliśmy się ułatwić proces nauki pediatrii, stosując styl wykładu i notatek, włączając w tekst liczne diagramy i schematy, a także ilustracje i obrazy, aby pomóc w rozpoznaniu ważnych objawów lub cech klinicznych. Aby uczenie się było bardziej interesujące, wyróżniliśmy kluczowe punkty i przypadki kliniczne. Ramki podsumowujące ważne fakty ułatwią powtarzanie materiału.
Książka została w pełni zaktualizowana – wiele rozdziałów napisano od początku, stworzono nowe schematy, wykonano dodatkowe ilustracje. Dodano nowe, oddzielne lub rozszerzone rozdziały dotyczące maltretowania dzieci, zagadnień genetycznych i globalnego zdrowia dzieci; zwracają one uwagę na rosnące znaczenie tych tematów w praktyce pediatrycznej.
Tom Lissauer i Will Carroll
Bestsellerowy poradnik dotyczący okresu ciąży i porodu. Narratorem jest przyszły dzidziuś, który w pełen humoru sposób opisuje swoje przeżycia i odczucia od zapłodnienia, kiedy jako jeden z kilkuset milionów potencjalnych ”lokatorów-plemników” został mieszkańcem „brzuszka”, do dnia narodzin. Atutami książki są niekonwencjonalne ujęcie tematu i oryginalność stylu. Zabawne, dowcipne ryciny, ilustrujące proces rozwoju płodu i narodzin dziecka podnoszą walory tej arcyciekawej lektury. Książeczka przeznaczona jest dla każdego z rodziców oczekujących dziecka, dla brata lub siostry, jako swoiste wprowadzenie w świat małego człowieka. I dla wszystkich tych, którzy wierzą, że każdy ma prawo mieć swój punkt widzenia. Nawet ktoś z wiekiem liczonym w dniach PP (przed porodem).
Dwutomowa publikacja Mikrobiologia lekarska została przygotowana przez zespół specjalistów pod kierunkiem prof. dr hab. Małgorzaty Bulandy, dr Agaty Pietrzyk oraz prof. dr hab. Marty Wróblewskiej. Monografia w sposób szczegółowy uwzględnia najnowszą wiedzę z zakresu mikrobiologii medycznej. Tom pierwszy obejmuje historię mikrobiologii, epidemiologię, dezynfekcję, sterylizację i antyseptykę, immunoprofilaktykę zakażeń, bakteriologię oraz wirusologię ogólną i szczegółową.
W tomie drugim poruszono kwestię mykologii oraz parazytologii ogólnej i szczegółowej, leki przeciwdrobnoustrojowe i antybiotykoterapię chorób zakaźnych, zakażenia związane z opieką zdrowotną, bioterroryzm, diagnostykę mikrobiologiczną, a także zakażenia układowe i narządowe. Publikacja jest skierowana do studentów kierunków medycznych. Będzie także przydatna dla diagnostów laboratoryjnych, lekarzy odbywających specjalizację zarówno z mikrobiologii medycznej, jak i lekarskiej.
Dwutomowa publikacja Mikrobiologia lekarska została przygotowana przez zespół specjalistów pod kierunkiem prof. dr hab. Małgorzaty Bulandy, dr Agaty Pietrzyk oraz prof. dr hab. Marty Wróblewskiej.Monografia w sposób szczegółowy uwzględnia najnowszą wiedzę z zakresu mikrobiologii medycznej. Tom pierwszy obejmuje historię mikrobiologii, epidemiologię, dezynfekcję, sterylizację i antyseptykę, immunoprofilaktykę zakażeń, bakteriologię oraz wirusologię ogólną i szczegółową. W tomie drugim poruszono kwestię mykologii oraz parazytologii ogólnej i szczegółowej, leki przeciwdrobnoustrojowe i antybiotykoterapię chorób zakaźnych, zakażenia związane z opieką zdrowotną, bioterroryzm, diagnostykę mikrobiologiczną, a także zakażenia układowe i narządowe.Publikacja jest skierowana do studentów kierunków medycznych. Będzie także przydatna dla diagnostów laboratoryjnych, lekarzy odbywających specjalizację zarówno z mikrobiologii medycznej, jak i lekarskiej.
RekomendacjaJadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa) to jedno z bardziej skomplikowanych etiopatogenetycznie (przyczynowo) zaburzeń psychicznych. Łączy bowiem wzajemnie się przenikające elementy nieprawidłowości funkcjonowania psychicznego i fizycznego. Mnogość czynników wpływających na początek i przebieg zaburzenia była przedmiotem mniej lub bardziej wiarygodnych badań. Między innymi dość powszechne było przekonanie, że z jadłowstrętem psychicznym łączy się wysoki poziom intelektualny. Doktor Małgorzata Talarczyk na podstawie swoich obserwacji zwróciła uwagę, że zależność ta nie jest jednoznaczna. Uwagę zwracał natomiast fakt, że zdecydowana większość chorych niezależnie od poziomu intelektu ma bardzo wysokie aspiracje. Spostrzeżenie to postanowiła sprawdzić własnymi badaniami naukowymi, które stały się tematem jej obronionej i wysoko ocenionej przez recenzentów pracy doktorskiej. Wnioski opublikowane i często cytowane w podręcznikach potwierdziły jednoznacznie wstępne założenia. Ponieważ Jej praca była pierwszym naukowym dowodem na istnienie tej predyspozycji do wystąpienia jadłowstrętu, zachowała ona nadal swoją aktualność i wartość naukową. Celowe jest więc utrwalenie jej w szerszej świadomości zarówno terapeutów, jak i osób zagrożonych tym zaburzeniem.prof. dr hab. med. Andrzej Rajewski
Z wielką radością przyjąłem wiadomość o przygotowaniach do wydania „Otorynolaryngologii dziecięcej”, pod redakcją dr. hab. med. Lidii Zawadzkiej-Głos, profesora UM w Warszawie. (…) W recenzowanym przeze mnie podręczniku, w 13 rozdziałach, zaprezentowano większość aktualnej wiedzy z otologii, rynologii i laryngologii dziecięcej. Autorami publikacji są przedstawiciele wiodących ośrodków otorynolaryngologii dziecięcej w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. W książce omówione zostały zagadnienia z zakresu chorób jamy ustnej, gardła, ślinianek, krtani, tchawicy, nosa, zatok przynosowych, szyi oraz uszu, uzupełnione tematami z zakresu niedosłuchu rozwojowego, chirurgicznego leczenia niedosłuchów, zawrotów głowy, zaburzeń przetwarzania słuchowego, połykania, czy problemów foniatrycznych w populacji pediatrycznej. Przejrzysta i czytelna struktura rozdziałów oraz ciekawa oprawa ilustracyjna ułatwiają Czytelnikowi przyswojenie zawartej wiedzy w publikacji. (…) Pozostaję z wielkim uznaniem dla wysiłku Pani Profesor Lidii Zawadzkiej-Głos oraz pozostałych Autorów podręcznika, bo dzięki nim otrzymujemy ważne dzieło, służące nie tylko całemu środowisku otorynolaryngologów, ale również lekarzom chorób wieku dziecięcego i medycyny rodzinnej (…). Konsultant krajowy w dziedzinie otorynolaryngologii dziecięcej, Kierownik Kliniki Otolaryngologii ICZMP w Łodzi Prof. dr hab. med. Wiesław Konopka
Powszechność leczenia ortodontycznego osób dorosłych jest już faktem. Przyczynił się do tego m.in. rozwój coraz mniej widocznych aparatów ortodontycznych. Wcześniej dużą popularnością wśród pacjentów w tej grupie wiekowej cieszyły się estetyczne aparaty stałe oraz aparaty językowe, obecnie to alignery przejmują pierwszeństwo w wyborze sposobu leczenia.
Pomysł wykorzystania sekwencji aparatów zdejmowanych znany był w ortodoncji od lat 40-tych ubiegłego wieku, ale to nowe technologie cyfrowe umożliwiają precyzyjne planowanie i etapowe przemieszczanie zębów za pomocą sekwencji nakładek. Obecnie alignery są już codziennością w większości praktyk ortodontycznych na świecie. Liczba pacjentów leczonych nakładkami rośnie lawinowo z roku na rok.
Książka PODSTAWY I BIOMECHANIKA ALIGNEROWEGO LECZENIA ORTODONTYCZNEGO stanowi podsumowanie aktualnej wiedzy na temat stosowania i skuteczności alignerów. Można z powodzeniem wykorzystywać je do leczenia większości wad ortodontycznych. Autorzy podkreślają to, dzieląc się swoim doświadczeniem klinicznym, opisując zalety i wady oraz wskazania i przeciwwskazania do stosowania alignerów u pacjentów w różnym wieku, łącznie z leczeniem hybrydowym z równoczesnym wykorzystywaniem aparatów stałych oraz nakładek.
Dr n. med. Beata Walawska-Zejdler
Publikacja dotycząca leczenia szpiczaka plazmocytowego i innych gammopatii pod redakcją prof. dr hab. n. med. Jadwigi Dwilewicz-Trojaczek, została poświęcona postępom w leczeniu nowotworów, ze szczególnym uwzględnieniem szpiczaka. Publikacja kierowana jest do hematologów, onkologów oraz lekarzy pozostałych specjalności, mających kontakt z pacjentami hematologicznymi i onkologicznymi. Nad zagadnieniami pochylili się najwyższej klasy hematolodzy, doświadczeniu w leczeniu najcięższych postaci nowotworów krwi. SPIS ROZDZIAŁÓW Gammapatie monoklonalne Diagnostyka i czynniki prognostyczne w szpiczaku mnogim Warianty szpiczaka plazmocytowego Leczenie szpiczaka plazmocytowego Leczenie wspomagające u chorych na szpiczaka plazmocytowego Białaczka plazmocytowa Zespół POEMS
Autorzy książki, reprezentujący różne dziedziny nauki i różne specjalizacje medyczne, przygotowali doskonały podręcznik, w którym dzielą się wiedzą na temat najnowszych osiągnięć w badaniach i praktyce klinicznej dotyczących złożonych problemów chorych neurologicznie osób starszych. Diagnoza neurologiczna może być trudniejsza w przypadku starszych pacjentów, u których objawy kliniczne są często nietypowe, wywiad niełatwy do uzyskania, badania trudniejsze do interpretacji, a znane objawy neurologiczne często wieloczynnikowe.W części pierwszej zostały zawarte zagadnienia demograficzne, prawne i biologiczne dotyczące seniorów i procesu starzenia się. Część druga jest poświęcona zagadnieniom klinicznym - diagnostyce, profilaktyce oraz leczeniu schorzeń i zaburzeń neurologicznych.Neurologia wieku podeszłego łączy wiedzę i doświadczenie ekspertów, którzy przygotowali książkę nie tylko wszechstronną pod względem zakresu, lecz także z istotnym praktycznym naciskiem na wskazówki dotyczące postępowania z pacjentami starszymi z zaburzeniami neurologicznymi.Książka z pewnością zainteresuje neurologów, psychiatrów, psychologów klinicznych, geriatrów, lekarzy POZ oraz osoby przygotowujące się do egzaminów specjalizacyjnych.
Dieta cukrzycowa może stanowić formę zdrowego odżywiania dla każdego człowieka. Różni się od innych diet ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów, przede wszystkim słodyczy i produktów zawierających duży dodatek cukru. Poradnik zawiera praktyczne wskazówki dla cukrzyków, jak poprzez odżywianie wspierać zalecenia lekarza diabetologa, a także przepisy kulinarne, tabelę wymienników węglowodanowych i podstawowe wiadomości o chorobie.
Publikacja Od bondingu do implantoprotetyki. Cz. 1 to 31 przypadków klinicznych ukazujących pacjentów z różnymi problemami estetycznymi ich narządu żucia i co najważniejsze – upragnionego, pięknego uśmiechu. W monografii zawarte są zarówno proste, jak i zawiłe, trudne sytuacje oraz rozwiązania kliniczne. Zebrane i opublikowane przypadki są efektem przeprowadzonych setek badań klinicznych i analiz naukowych oraz wieloletniego doświadczenia zawodowego Autora. Publikacja skierowana jest do ogólnie praktykujących lekarzy dentystów, specjalistów w dziedzinie protetyki, chirurgii stomatologicznej, implantologów, jak również będzie przydatna studentom Wydziałów Lekarsko-Dentystycznych, stażystom podyplomowym i specjalizacyjnym.
Dwutomowa publikacja Choroby zakaźne i pasożytnicze została przygotowana przez zespół wybitnych specjalistów pod redakcją naukową prof. dr hab. n. med. Anny Boroń-Kaczmarskiej i prof. dr hab. n. med. Alicji Wiercińskiej-Drapało. Monografia w sposób szczegółowy uwzględnia aktualne problemy dotyczące chorób zakaźnych i pasożytniczych.
Tom pierwszy obejmuje część ogólną (epidemiologię chorób zakaźnych, szczepienia, antybiotyki, chemioterapeutyki, zasady racjonalnej antybiotykoterapii, terapię przeciwwirusową i metody diagnostyczne stosowane w chorobach zakaźnych, a także diagnostykę i sposoby leczenia chorób pasożytniczych) oraz część szczegółową (choroby infekcyjne układów: nerwowego, krążenia, pokarmowego, moczowo-płciowego). W tomie drugim poruszono kwestię infekcyjnych chorób: skóry i tkanki podskórnej, kości i stawów, ogólnoustrojowych oraz wektorowych. Opisano również choroby pasożytnicze występujące w Polsce, szczególnie niebezpieczne choroby zakaźne oraz choroby zakaźne i pasożytnicze przywlekane z innych stref klimatycznych. Istotnym jest rozdział poświęcony broni biologicznej. Całość dopełnia profilaktyka w chorobach zakaźnych (biernej, czynnej, swoistej i nieswoistej).
Książka adresowana jest do studentów medycyny i innych kierunków medycznych oraz lekarzy wszystkich specjalności, w tym lekarzy rodzinnych, internistów, pediatrów, specjalistów medycyny pracy czy lekarzy rodzinnych.
Znów nie wiesz, gdzie są twoje klucze? Nie szkodzi!Do niedawna powszechnie uważano, że zapominanie nie odgrywa żadnej korzystnej roli. Z najnowszych badań w dziedzinie psychologii, neurobiologii i medycyny wynika jednak, że proces ten nie jest usterką czy zakłóceniem pracy mózgu. Potrzebujemy go, by umysł funkcjonował wydajniej i elastyczniej.Doktor Scott A. Small, wybitny neurolog, od wielu lat koncentruje się na badaniu osób, które doświadczają patologicznych problemów z pamięcią. W przystępny sposób objaśnia działanie mechanizmu zapominania i jego związek z PTSD, autyzmem czy chorobą Alzheimera. W przeciwieństwie do stanów nieprawidłowych naturalny proces zapominania ma liczne zalety. Wspomaga funkcje poznawcze i kreatywność, uwalnia od lęku, cierpienia i bólu. Autor udowadnia, że choć pojawienie się chwilowej luki w pamięci może być frustrujące, to właśnie dzięki niej podejmujemy trafniejsze decyzje i łatwiej zapamiętujemy nowe doświadczenia.Równowaga między zapominaniem a pamięcią pozwala nam żyć w ciągle zmieniającym się świecie. Kiedy więc następnym razem będziesz się zastanawiać, gdzie odłożyłeś książkę Zapominamy, pamiętaj, że odrobina niepamięci dobrze nam robi.Fascynująca i potrzebna. Wybitny badacz pamięci Scott A. Small wyjaśnia powody, dla których zapominalstwo jest nie tylko naturalne, ale także przydatne.Walter Isaacson, autor bestselerów, m.in. The Code Breaker i Leonardo da VinciTa książka uspokoi każdego, kto zgubił kolejną parę okularów lub nie mógł sobie przypomnieć imienia znajomego i martwił się, że to pierwsze objawy zaników pamięci. Zapominamy jest dziełem znakomitego neurobiologa, który kontynuuje tradycję Olivera Sacksa. Autor udowadnia, że niepamiętanie jest kluczową funkcją biologiczną, niekoniecznie początkiem demencji.Sue Halpern, autorka książki A Dog Walks into a Nursing HomeScott A. Small, lekarz medycyny, profesor neurologii i psychiatrii, specjalizuje się w geriatrii i demencji. Pełni funkcję dyrektora Centrum Badań nad Chorobą Alzheimera na Uniwersytecie Columbia. Jego badania dotyczą głównie procesów leżących u podstaw choroby Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych. Jest autorem ponad stu prac na temat funkcjonowania pamięci i jej zaburzeń oraz laureatem wielu prestiżowych nagród. Wychowywał się w Izraelu, obecnie mieszka w Nowym Jorku.
SPIS TREŚCI: Powstawanie wrodzonych wad serca u dzieci. Diagnostyka prenatalna ......... 13 Maria Respondek-Liberska Symptomatologia wrodzonych wad serca u dzieci .........27 Bożena Werner Postępowanie diagnostyczne u dziecka z podejrzeniem wady serca .... 39 Bożena Werner Odrębności i interpretacja EKG u dzieci ................. 45 Anna Piórecka-Makuła, Agnieszka Tomik Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej ...................60 Beata Kucińska Ubytek przegrody międzykomorowej .................71 Jacek Skiendzielewski Ubytek przegrody przedsionkowo-komorowej ...............84 Radosław Pietrzak Przetrwały przewód tętniczy ................. 100 Halszka Kamińska Okienko aortalno-płucne ..................112 Małgorzata Gołąbek-Dylewska Całkowity nieprawidłowy spływ żył płucnych ........................ 119 Małgorzata Gołąbek-Dylewska Wady zastawki płucnej ....... 129 Jacek Skiendzielewski Wady zastawki aorty .......... 138 Bożena Werner, Anna Piórecka-Makuła Wady łuku aorty ......................... 155 Tomasz Floriańczyk Wrodzone anomalie tętnic wieńcowych ......................................... 174 Bożena Werner Wady zastawki dwudzielnej .................... 188 Aldona Siwińska, Bożena Werner Zespół niedorozwoju lewego serca ..................... 212 Anna Mazurek-Kula, Jadwiga A. Moll Przełożenie wielkich pni tętniczych .............................. 230 Jadwiga A. Moll, Krzysztof W. Michalak Spis treści Skorygowane przełożenie wielkich pni tętniczych ..................... 242 Andrzej Rudziński, Piotr Weryński, Zbigniew Kordon Wspólny pień tętniczy .............. 252 Agnieszka Tomik Tetralogia Fallota ..................... 265 Radosław Pietrzak Atrezja płucna ..................................... 281 Barbara Wójcicka-Urbańska Odejście obu pni tętniczych z prawej komory serca (dwuodpływowa prawa komora)..... 296 Aldona Siwińska Atrezja zastawki trójdzielnej ............... 305 Anna Piórecka-Makuła Anomalia Ebsteina ........... 312 Bożena Werner Pojedyncza komora ............. 321 Beata Kucińska Najczęstsze zaburzenia rytmu u pacjentów z wrodzonymi wadami serca ................... 333 Piotr Wieniawski, Tomasz Książczyk Leczenie interwencyjne wrodzonych wad serca u dzieci .............. 342 Krzysztof Godlewski Leczenie kardiochirurgiczne wrodzonych wad serca .............. 379 Maciej Aleksander Karolczak Postępowanie po leczeniu interwencyjnym i kardiochirurgicznym wad serca ................ 414 Bożena Werner Najczęstsze zaburzenia rytmu serca po leczeniu kardiochirurgicznym wad serca .... 419 Tomasz Książczyk, Piotr Wieniawski Opieka pediatry i lekarza rodzinnego nad dzieckiem z wrodzoną wadą serca .... 426 Bożena Werner Pielęgnowanie dziecka z wrodzoną wadą serca w domu ........... 430 Edyta Wesołowska, Beata Kucińska Fizjoterapia dzieci z wrodzonymi wadami serca ........... 437 Agnieszka Adameczek-Stolarska Wysiłek fizyczny u dzieci z wrodzonymi wadami serca przed i po leczeniu interwencyjnym i kardiochirurgicznym ............ 452 Barbara Wójcicka-Urbańska Problemy psychologiczne i jakość życia dzieci z wrodzonymi wadami serca ......... 469 Karolina Łobodda, Izabela Janiec
SPIS TREŚCI:
INFORMACJE PODSTAWOWE
Klasyfikacja zaburzeń gospodarki węglowodanowej ................................ 3
Dariusz Moczulski
Epidemiologia cukrzycy ........... 6
Dariusz Moczulski
Obraz kliniczny cukrzycy ........... 8
Dariusz Moczulski
DIAGNOSTYKA
Wywiad u chorego na cukrzycę ................ 13
Aleksandra Araszkiewicz, Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
Badanie przedmiotowe chorego na cukrzycę ................... 21
Aleksandra Araszkiewicz, Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
Strategia diagnostyczna w cukrzycy ...................28
Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Aleksandra Araszkiewicz
LECZENIE I MONITOROWANIE CUKRZYCY
Leczenie niefarmakologiczne i edukacja pacjenta z cukrzycą ..............45
Tomasz Klupa
Leczenie i monitorowanie cukrzycy typu 1 ....................... 52
Elektra Szymańska-Garbacz
Leczenie cukrzycy typu 2 ............ 63
Leszek Czupryniak, Janusz Gumprecht
SZCZEGÓLNE SYTUACJE W LECZENIU CUKRZYCY
Leczenie cukrzycy w sytuacjach szczególnych ......... 73
Irmina Korzeniewska-Dyl
POWIKŁANIA OSTRE
Hiperglikemia .......................... 81
Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Agata Grzelka-Woźniak
Hipoglikemia .......................... 91
Mariusz Dąbrowski
SZCZEGÓLNE POSTACIE CUKRZYCY
Ciąża powikłana cukrzycą .......................... 101
Katarzyna Cypryk, Ewa Wender-Ożegowska
MODY ................................................ 110
Jan Skupień, Maciej T. Małecki
XIV
POWIKŁANIA
Patogeneza późnych powikłań cukrzycowych ........................ 121
Dariusz Moczulski
Retinopatia cukrzycowa i inne choroby oczu w cukrzycy ....................... 122
Piotr Jurowski
Powikłania neurologiczne cukrzycy .................................. 138
Leszek Czupryniak
Zespół stopy cukrzycowej ... 148
Teresa Koblik, Sebastian Borys
Neuroosteoartropatia Charcota ........................ 161
Teresa Koblik, Sebastian Borys
Cukrzycowa choroba nerek ................................... 165
Dariusz Moczulski
Zespoły wieńcowe w cukrzycy (do 2019 r. choroba wieńcowa w cukrzycy) ............... 170
Jan Ruxer
Udar niedokrwienny mózgu u chorego na cukrzycę ......183
Beata Łabuz-Roszak, Maja Sakowska
Nadciśnienie tętnicze w cukrzycy .................... 190
Leszek Czupryniak
Zaburzenia lipidowe w cukrzycy .... 195
Marlena Broncel
OTYŁOŚĆ I NADWAGA
Otyłość i nadwaga ............................. 215
Jan Ruxer
INNE WAŻNE ZAGADNIENIA DIABETOLOGICZNE
Choroby endokrynologiczne często występujące w cukrzycy ................ 233
Urszula Ambroziak, Joanna Hubska
Cukrzyca a aktywność zawodowa i kierowanie pojazdami. Orzecznictwo i opiniowanie w diabetologii ... 241
Andrzej Marcinkiewicz
Obrzęk limfatyczny kto jest narażony na jego wystąpienie? Oparzenia, urazy, zabiegi chirurgiczne, otyłość, choroby układu krążenia to jedne z najczęstszych przyczyn wystąpienia obrzęku limfatycznego. Na zastój limfy narażeni są też pacjenci z nowotworami po leczeniu operacyjnym i radioterapii. W ich przypadku ryzyko obrzęku limfatycznego jest wysokie. Jak widzisz, obrzęk może dotknąć każdego, a gdy już się pojawi, potrafi bardzo skomplikować życie chorego. Ciało jest opuchnięte, bolesne, u chorego pojawia się stałe uczucie ciężkości, mrowienie i kłucie. Obrzęk limfatyczny może wystąpić w dowolnym obszarze ciała. Na przykład na twarzy, głowie, szyi, narządach płciowych, piersiach lub tułowiu, ale najczęściej występuje w rękach i nogach. Jak rozwija się obrzęk limfatyczny? Gdy układ limfatyczny funkcjonuje prawidłowo, naczynia limfatyczne przenoszą nadmiar płynu z przestrzeni śródmiąższowych do naczyń limfatycznych. Jednak, gdy płyn nie przepływa swobodnie w układzie limfatycznym, pozostaje w przestrzeniach śródmiąższowych, zamiast przemieszczać się do naczyń limfatycznych. W rezultacie dochodzi do wycieku z naczyń limfatycznych, co prowadzi do obrzęku limfatycznego. Objawy obrzęku mogą zmieniać się w czasie. Jeśli choroba nie jest leczona, kończyna lub dotknięty nią obszar ciała coraz bardziej brzęknie, boli i nieestetycznie wygląda. Stan ten może również spowodować zaburzenia w funkcjonowaniu opuchniętych części ciała. Niestety, obrzęk limfatyczny jest rzadko diagnozowanym i stosunkowo mało poznanym schorzeniem. Jeśli podejrzewasz u siebie objawy obrzęku limfatycznego lub jesteś pacjentem z nowotworem, otyłością czy chorobą układu krążenia, nie oznacza to, że musisz być skazany na opuchliznę, ból i nieestetyczny wygląd! Z obrzękiem można żyć i można z nim wygrać. Ta książka to twój przewodnik w powrocie do zdrowia! Dzięki niej poznasz sposoby i metody domowego leczenia obrzęku limfatycznego, nie tylko rąk czy nóg, ale także innych części ciała. Poradnik dotyczący domowego leczenia obrzęku od doświadczonych specjalistek Ann DiMenna jest certyfikowaną i doświadczoną terapeutką leczenia obrzęku limfatycznego. Od wielu lat pomaga pacjentom z tym schorzeniem Jean LaMantia jest wykwalifikowaną dietetyczką. Przez wiele lat zajmowała się osobami chorymi na nowotwór, a teraz pomaga również pacjentom dotkniętym obrzękiem. Ustala dla nich wytyczne żywieniowe, które wspierają tradycyjne metody leczenia. W tym praktycznym przewodniku Autorki przedstawiają diagnostyczne i terapeutyczne metody kontrolowania obrzęku limfatycznego i zapobiegania jego powikłaniom. Książka jest ilustrowana wieloma instruktażowymi grafikami, wykresami, diagramami i fotografiami, które pomogą ci zrozumieć różne metody terapeutyczne (takie jak bandażowanie, taping, ćwiczenia na obrzęk limfatyczny rąk i nóg, pończochy i rękawy uciskowe) oraz zalecenia żywieniowe. Skuteczne sposoby na obrzęk limfatyczny drenaż, bandażowanie, taping i ćwiczenia Dzięki lekturze pierwszej części książki poznasz podstawowe informacje dotyczące obrzęku limfatycznego: przyczyny, czynniki ryzyka i sposoby na jego ograniczenie. Chorzy nauczą się, jak mierzyć dotknięte obrzękiem kończyny i systematycznie sporządzać wykresy danych, aby śledzić przebieg swojej choroby. W drugiej części książki Autorki przedstawiają procedury terapeutyczne stosowane w leczeniu obrzęku limfatycznego, takie jak manualny drenaż limfatyczny czy proste ćwiczenia na obrzęk limfatyczny rąk lub nóg. A także opisują, jak prawidłowo i skutecznie korzystać z tych narzędzi. Informacje są poparte zdjęciami i przykładami z praktyki Ann DiMenny.
Kompleksowy i nowoczesny podręcznik EKG u dzieci i młodzieży. W ciekawy, przystępny i bardzo praktyczny sposób przedstawia wskazania i zasady wykonania badania EKG, systematyczną analizę zapisu i interpretację wyników, a także - na podstawie konkretnych przypadków - ilustruje miejsce badania EKG w diagnostyce typowych objawów i zespołów klinicznych.
Niezbędny nie tylko dla lekarzy w trakcie specjalizacji z pediatrii, medycyny ratunkowej czy kardiologii dziecięcej (jako podstawa przygotowania się do egzaminu), ale także dla wszystkich lekarzy – bez względu na staż i miejsce pracy oraz doświadczenie – zajmujących się opieką nad dziećmi i młodzieżą (w tym zwłaszcza lekarzy rodzinnych).
Wydanie drugie uzupełniono o nowe rozdziały i bogaty atlas przypadków.
Podręcznik rekomendowany do specjalizacji z pediatrii.
To kolejna pozycja wydawnictwa Medycyna Praktyczna w bestsellerowej, bogato ilustrowanej serii podręczników w stylu "ABC zabiegów w pediatrii". To książka, którą trzeba mieć pod ręką!
Diagnostyka laboratoryjna dla diagnostów laboratoryjnych jest pierwszą książką na polskim rynku wydawniczym przedstawiającą panel badań laboratoryjnych niezbędnych do rozpoznania chorób układu krwiotwórczego w kontekście podstawowych wiadomości klinicznych, w tym ich etiopatogenezy i symptomatologii. Autorami poszczególnych rozdziałów są znani i cenieni specjaliści - lekarze i diagności laboratoryjni z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Publikacja adresowana jest przede wszystkim do diagnostów laboratoryjnych oraz studentów analityki medycznej oddziału medycyny laboratoryjnej, a także do osób przygotowujących się do egzaminu specjalizacyjnego z laboratoryjnej hematologii medycznej Będzie również przydatna dla lekarzy i studentów medycyny.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?