Długookresowe strategie już nie działają – stawia tezę Nassim Nicholas Taleb. W dzisiejszym świecie przeważa to, co nieznane, przypadkowe i zmienne. Jak przetrwać w tej niepewności, oswoić nieobliczalność zjawisk i chaos, a nawet na tym wygrać? Odpowiadając na te pytania, w swoim erudycyjnym, dowcipnym eseju autor dotyka najważniejszych dylematów gospodarki, biznesu, życia społecznego w XXI wieku. Po potężnym krachu finansowym w 2008 roku, w trakcie największego w historii kryzysu długu w Europie, Taleb uspokaja: „Niektórym rzeczom służą wstrząsy; rozwijają się i rozkwitają pod wpływem zmienności, przypadkowości, nieładu i stresu; przygody, ryzyko i niepewność to ich żywioł”. Te rzeczy nazywa: antykruchymi. Potem błyskotliwie i z pasją wykorzystuje pojęcie antykruchości do wyjaśnienia, jak dziś postrzegać rzeczywistość, istnieć w świecie, podchodzić do podejmowania decyzji.
Japońscy samuraje w sposób doskonały posługiwali się intuicją. Ich system wartości – którego filarami były honor, szacunek, odwaga, zdecydowanie i uprzejmość – przez stulecia zapewniał im najwyższy prestiż społeczny. Okazuje się, że wartości te odgrywają istotną rolę w zarządzaniu. W książce Menedżer Samuraj Reinhard Lindner adaptuje wiedzę o filozofii samurajów do nowoczesnego zarządzania i oferuje praktyczne rady – możliwe do natychmiastowego zastosowania – na temat tego, jak podążając śladami japońskich rycerzy, odnieść sukces.
Wiele znanych na świecie japońskich koncernów ma korzenie w dawnych rodzinach samurajskich. Gospodarczy awans Japonii po II wojnie światowej słusznie przypisuje się duchowi tych ludzi. Reinhard Lindner zdradza tajemnicę ich sukcesu. To świetna lektura dla współczesnych menedżerów, którzy funkcjonują w złożonym świecie nowoczesnych organizacji.
O autorze:
Reinhard Lindner (ur. 1967) jest doradcą biznesowym i trenerem rozwoju osobistego, jednym z najpopularniejszych w krajach niemieckiego obszaru językowego. Poprowadził ok. 3 tys. seminariów, w których wzięło udział niemal 20 tys. uczestników. Szkolił menedżerów wielu międzynarodowych przedsiębiorstw, wykładał na uniwersytetach w Austrii, Izraelu i Japonii. Ukończył sinologię na uniwersytecie w Wiedniu oraz ekonomię na Dunajskim Uniwersytecie w Krems. Posiada tytuł MBA. Od 33 lat studiuje budo w formie karate tradycyjnego. Był uczniem „ostatniego samuraja” Hidetaki Nishiyamy. Wygrał pięć turniejów pucharu Europy w karate i doprowadził narodową reprezentację juniorów Austrii do tytułu mistrza Europy.
Patronami medialnymi książki są: Rzeczpospolita, BloombergBusinessweek, Coaching, Think Tank
SPIS TREŚCI
Przedmowa do wydania polskiego
Dedykacja
Przedmowa Autora
Część I: Znaczenie samurajów wczoraj i dziś oraz praktykowane przez nich wartości jako podstawa działania rzetelnej kadry kierowniczej
Część II: Kadra kierownicza w Japonii
Część III: Jak negocjować, stosując zasady samurajów?
Część IV: Przewodzić jak samuraj
Epilog: Moje największe zwycięstwo
Podziękowania
Załącznik
Przeciw Bogom to zapis niezwykłej przygody intelektualnej, która zaprowadziła ludzkość od przesądów i zabobonów, wróżek i jasnowidzów do skomplikowanych narzędzi zarządzania ryzykiem. To niezwykły esej, który pokazuje rolę ryzyka w ewolucji społeczeństw, bogata i fascynująca opowieść o greckich myślicielach, arabskich matematykach, żeglarzach, naukowcach, hazardzistach i filozofach, światowej sławy umysłach i pasjonatach - amatorach. Ryzyko jest dziś nieodłącznym elementem życia. Kiedy inwestorzy kupują akcje, chirurdzy operują, inżynierowie projektują mosty, przedsiębiorcy zakładają nowe firmy, astronauci penetrują Kosmos, a politycy kandydują w wyborach, codziennie podejmują ryzyko. ""Przeciw Bogom"" to historia prawdziwa i aktualna, którą czyta się jak dobrą powieść.
Kryzys finansowy z końcówki pierwszej dekady nowego wieku nie przebrzmiał jeszcze na dobre i nie ma pełnej zgody co do jego natury i przyczyn oraz właściwych sposobów wychodzenia na prostą. Autor książki, finansista działający w obszarze wealth management, mający wieloletnie doświadczenie rynkowe i czynnie uczestniczący w kształtowaniu nowego prawa kształtującego system finansowy w USA, zyskał pewność, że najważniejszą jego wartością powinna być szeroko rozumiana odpowiedzialność. W angielszczyźnie, jego rodzimym języku, wyrazić to można jednym słowem: stewardship , które w dosłownym znaczeniu mówi o odpowiedzialnym strzeżeniu powierzonych komuś cudzych pieniędzy, o służbie jaką pracownik rynku finansowego pełni wobec swego klienta. John G. Taft to finansista, szef RBC Wealth Managment, należącej do Royal Bank of Canada firmy zarządzającej majątkiem zamożnych Amerykanów. Sprawuje pieczę nad aktywami wartymi ponad 235 mld dolarów. Z branżą usług finansowych związany od roku 1981. Był menedżerem w wielu funduszach inwestycyjnych. W 2010 i 2011 roku pełnił funkcję przewodniczącego rady Stowarzyszenia Podmiotów Rynku Finansowego (SIMFA), a obecnie jest członkiem rady tej istotnej dla amerykańskiego rynku finansowego i papierów wartościowych organizacji. Jest prawnukiem Williama Howarda Tafta, dwudziestego siódmego prezydenta USA. Działa w wielu instytucjach pozarządowych oraz jest aktywnym komentatorem procesów zachodzących na rynku finansowym. Absolwent Uniwersytetu Yale.
Rekomendacja: Aktualne, świetnie uargumentowane i głęboko humanistyczne przesłanie. Taft jest takim właśnie liderem, jakich potrzebuje rynek finansowy wyłaniający się z kryzysu - The Economist
Rekomendacja: Taft podkreśla, że dobra gospodarka nie składa się z samych kolosów. Pisze, że "zachowanie różnorodności i zmniejszenie poziomu ryzyka w naszym systemie finansowym oraz w całej gospodarce wymaga uznania i uszanowania znaczenia oraz roli małych firm i biznesów". Trzeba zatem stale pamiętać o tych, którzy są "zbyt mali, aby warci byli ratunku" - dr Iwona Sroka, prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i KDPW_CCP
Partner wydania: Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, KDPW_CCP
Patroni medialni: Wyborcza.biz, Think Tank
O książce:
Świat jest miły i przyjemny, gdy żyje się – najczęściej na przyzwoitym lub jeszcze wyższym poziomie – gdzieś w Europie, albo w Ameryce, na północ od subtropików. Jednak w bogatych rejonach globu mieszka zaledwie 12 procent światowej ludności. Niewiele wiemy o tym, co myśli o nas, mieszkających w Europie i Ameryce Północnej, oraz o ładzie narzuconym reszcie świata przez zachodnią cywilizację, pozostałych 88 procent mieszkańców świata. Książka Kishore Mahbubaniego, profesora, dyplomaty i pisarza z Singapuru, mówi o zbliżaniu się do siebie ludzi, kultur, państw, zachowań, systemów społecznych i gospodarczych. Owo zbliżenie nazywa konwergencją.
Mahbubani wierzy w lepszy świat i w to, że jego części stają się ze sobą coraz bardziej
spójne. Na poparcie swojej tezy wysuwa kilkaset stron argumentów. Warto przeczytać „Wielką Konwergencję”, niezależnie od tego, czy koncepcja Mahbubaniego przekonuje nas, czy nie. Lepiej byłoby, gdyby miał rację. Jeśli jej nie ma - czeka nas wszystkich perspektywa życia w trudnym świecie pełnym skłóconych ludzi.
Recenzja:
Zachód ma dziś problem czarnowidztwa. Mahbubani twierdzi, że świat jest znacznie lepszy niż myślimy. To triumf globalizacji, zbudowany na ludzkiej zdolności racjonalnego myślenia. Wystarczy dostosować się do nowego układu sił. Ta znakomita książka, to wyzwanie dla Zachodu. Ale - czego Mahbubani nie uwzględnia - wcale nie mniejsze dla Azji.
Dr Bartłomiej Nowak, Transatlantic Academy, Waszyngton DC
O autorze:
Prof. KISHORE MAHBUBANI (ur. 1948) jest singapurskim urzędnikiem i dyplomatą oraz politologiem, pisarzem i publicystą. Z wykształcenia filozof. Obecnie pełni funkcję dziekana prestiżowej szkoły administracji publicznej (Lee Kuan Yew School of Public Policy) Narodowego Uniwersytetu Singapurskiego. Wcześniej był m.in. ambasadorem Singapuru w w USA, wysokim urzędnikiem MSZ Singapuru oraz przewodniczącym Rady Bezpieczeństwa ONZ. Publikuje w najbardziej prestiżowych międzynarodowych tytułach prasowych. Amerykański magazyn Foreign Policy dwukrotnie wybrał go do setki najwybitniejszych myślicieli świata, a w 2011 r. określono go z tej okazji „muzą stulecia Azji”. Autor trzech poczytnych książek. The Great Convergence jest najnowszą z nich.
Partnerem wydania jest: KGHM Polska Miedź S.A.
Patroni medialni: Wyborcza.biz, Think Tank, Project Syndicate
Długookresowe strategie już nie działają – stawia tezę Nassim Nicholas Taleb. W dzisiejszym świecie przeważa to, co nieznane, przypadkowe i zmienne. Jak przetrwać w tej niepewności, oswoić nieobliczalność zjawisk i chaos, a nawet na tym wygrać? Odpowiadając na te pytania, w swoim erudycyjnym, dowcipnym eseju autor dotyka najważniejszych dylematów gospodarki, biznesu, życia społecznego w XXI wieku. Po potężnym krachu finansowym w 2008 roku, w trakcie największego w historii kryzysu długu w Europie, Taleb uspokaja: „Niektórym rzeczom służą wstrząsy; rozwijają się i rozkwitają pod wpływem zmienności, przypadkowości, nieładu i stresu; przygody, ryzyko i niepewność to ich żywioł”. Te rzeczy nazywa: antykruchymi. Potem błyskotliwie i z pasją wykorzystuje pojęcie antykruchości do wyjaśnienia, jak dziś postrzegać rzeczywistość, istnieć w świecie, podchodzić do podejmowania decyzji.
O KSIĄŻCE:
Ta książka opowiada o dwóch latach życia w najważniejszej na świecie szkole biznesu, określanej przez jej adeptów jako „kuźnia kapitalizmu”. Dziennikarz Phillip Delves Broughton – narrator – postanawia porzucić dotychczasową karierę dziennikarza newsowego, poszerzyć swoje horyzonty i zyskać wiedzę o funkcjonowaniu biznesu. Przyjeżdża na studia MBA do Harvard Business School, gdzie codziennie od rana do nocy rozwiązuje skomplikowane case studies z zakresu finansów, rachunkowości, marketingu itd. Szybko spostrzega jednak, że to co jest na Harvardzie najważniejsze, niekoniecznie dzieje się w lekcyjnych salach. Brougton zanurza się głęboko w relacje z innymi studentami, żeby w pełni chłonąć atmosferę miejsca, z którego najlepiej na świecie widać kapitalizm. Co odkrywa?
AUTOR:
Philip Delves Broughton jest publicystą ekonomicznym i pisarzem. Publikuje m.in. w Financial Times, Wall Street Journal oraz Spectatorze. Przez 10 lat był dziennikarzem newsowym. Pracował między innymi jako nowojorski korespondent dziennika Daily Telegraph oraz szef biura tej gazety w Paryżu. W 2004 roku rzucił pracę i wyjechał na studia menedżerskie do Harvard Business School (wcześniej, w Wielkiej Brytanii ukończył studia w Oxfordzie). Obecnie większość czasu poświęca na pisanie książek. Oprócz „Szkoły Liderów” (tytuł oryg. „Ahead of the Curve”, 2009) napisał również bardzo dobrze oceniany poradnik o sprzedaży – „The art of the sale: Learning from the masters about business” (2012) oraz trzy powieści o bankowcach, w tym dwa thrillery: „Dead bankers” oraz „Ghosts” . Jest żonaty, ma dwóch synów i psa. Jego bieżące teksty można znaleźć na stronie: www.philipdelvesbroughton.com.
RECENZJA:
Najważniejsze, co oprócz wiedzy zostaje w człowieku po Harvard Business School, to szacunek dla poglądów innych i wiara we własne możliwości. Autor książki wielokrotnie zwraca uwagę, jak cenna jest możliwość studiowania z ludźmi pochodzącymi z różnych krajów i środowisk, reprezentującymi rozmaite zawody. Różnorodność Harvardu jest jego siłą – gdybyśmy wszyscy byli tacy sami, to nie moglibyśmy się od siebie wzajemnie uczyć.
Andrzej Klesyk, Prezes Zarządu PZU SA, fragment przedmowy do wydania polskiego
Książka jest częścią serii BIZNES HORYZONTY
SERIA BIZNES HORYZONTY
Seria prezentująca światowej klasy biznesową literaturę faktu, która profesjonalnie, porywająco i ciekawie opisuje mechanizmy rządzące gospodarką.
PARTNER WYDANIA: PZU SA
PATRON MEDIALNY: WYBORCZA.BIZ
Przeciw Bogom"" to zapis niezwykłej przygody intelektualnej, która zaprowadziła ludzkość od przesądów i zabobonów, wróżek i jasnowidzów do skomplikowanych narzędzi zarządzania ryzykiem. To niezwykły esej, który pokazuje rolę ryzyka w ewolucji społeczeństw, bogata i fascynująca opowieść o greckich myślicielach, arabskich matematykach, żeglarzach, naukowcach, hazardzistach i filozofach, światowej sławy umysłach i pasjonatach - amatorach. Ryzyko jest dziś nieodłącznym elementem życia. Kiedy inwestorzy kupują akcje, chirurdzy operują, inżynierowie projektują mosty, przedsiębiorcy zakładają nowe firmy, astronauci penetrują Kosmos, a politycy kandydują w wyborach, codziennie podejmują ryzyko. ""Przeciw Bogom"" to historia prawdziwa i aktualna, którą czyta się jak dobrą powieść.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?