"Big Muff" był utworem rozpoczynającym koncerty Depeche Mode w czasach, gdy "New Life" rozpoczynało okupację brytyjskich list przebojów. Autorem kompozycji, która ukazała się na wydanym pod koniec 1981 roku albumie "Speak & Spell", jest Martin Gore. Według jednego z recenzentów "Big Muff" było wskazówką, jaki kierunek odbiorą Depeche Mode.
Historia Coldplay zaczyna się prosto i zwyczajnie.
Potem zmienia się w kolorowy, szybki film.
Czwórka młodych ludzi zakłada na studiach
zespół, by zabić nudę i poderwać kilka dziewczyn. Chcą zrobić coś własnego i udaje się - skład jest idealny, a chemia działa w stu procentach. Chłopcy decydują, że nie mogą zaprzepaścić szansy, jaką dał im los - grają koncerty, finansują pierwsze nagrania i w ciągu kilkunastu miesięcy stają się najpopularniejszą grupą na świecie. Sprzedają miliony płyt, występują niemal na całej kuli ziemskiej. Pojawiają się młode zespoły, wzorujące się na ich stylu. Powstają nagrane im w hołdzie płyty. Frontmen żeni się z gwiazdą z Hollywood. Do osiągnięcia tego wszystkiego potrzebny był przebój...
Na ślub cywilny przyszedł spóźniony dwie godzinki - śmieje się Małgorzata Riedel, żona Ryśka. Ale czekało dużo par, co nas uratowało. Natomiast przed kościelnym zniknął z domu na tydzień, żeby dobrze oblać kawalerstwo. Już się zastanawiałam, czy ślub w ogóle dojdzie do skutku... W dzień ślubu przyszłam do niego o ósmej rano, ale nadal go nie było. Pokręciłam się gdzieś godzinę i znów zajrzałam. A teściowa: „Jest!". Tylko że - skacowany - poszedł spać. Wróciłam do siebie, przebrałam się, czekam na niego z całą rodziną, ponieważ już dochodziła czternasta. A mój Rysio nadal się nie zjawia. Nagle podjeżdża samochód, wszyscy wchodzą - wszyscy prócz Ryśka.„Gdzie on?" - zapytałam nawet bez zdenerwowania, bo już mi ręce opadały.... „Idzie piechotą". Po"prostu chciał się przejść... Podjechaliśmy do kościoła i tam go wreszcie spotkałam. Tylko że 'oczywiście były "potrzebne dowody osobiste, a Rysio swojego... zapomniał! Musiał wracać. Jak wrócił, to mnie uspokoił; „Co się przejmujesz? Byśmy brali ślub równolegle z jakąś drugą parą, a tak marsza zagrają tylko nam".
Książka, pióra znawcy tematu Adama Kischa, jest przekrojową monografią post-enerdowskiej grupy, która udowodniła, że "tanzmetal" może być perwersyjny. Od Wagnerowskich początków przez skandalizującą nazwę i image do bulwersujących, kabaretowych produkcji scenicznych i filmowych, Rammstein stał się synonimem wieloznaczności, wykraczającej poza tradycyjny obraz metalu. Książka dla tych, którzy chcą być zaskakiwani przez wyrafinowanych Niemców.
Mnóstwo faktów i setki anegdotek składają się na ten fascynujący portret Księcia Ciemności. W nowym wydaniu brytyjskiego bestsellera, które teraz przedstawiamy polskiemu czytelnikowi, opisano m.in. chorobę Sharon, powrót Ozzy'ego do kieliszka, początki kariery Kelly Osbourne... Ta książka wciąga i fascynuje od pierwszej do ostatniej strony.
W książce zamieszczono wkładkę ze zdjęciami, tabele chronologiczne oraz wykaz pełnej dyskografii.
Sensacyjne wyznania samozwańczego Księcia Ciemności i największego showmana w historii rocka. Dlaczego zjadał nietoperze i czym się zajmował zanim został gwiazdą? Co robi w czasie wolnym, jak wychowuje dzieci i czy lubi sąsiadów? O tym i wielu innych sprawach opowiada sam Ozzy, błyskotliwy eks-wokalista kultowej grupy Black Sabbath.
Książka pełna humoru i głębokich przemyśleń na temat gwiazdorstwa, rocka i świata.
To już trzy dekady (choć jakby dobrze policzyć to więcej) zespołu Dżem, który zafascynował sobą trzy pokolenia rockfanów. I to już trzecie wydanie ciągle jedynej monografii Dżemu, oczywiście uaktualnionej i oczywiście ponownie mocno rozszerzonej w starej części. Do tego spis wszystkich koncertów (z recenzjami prasowymi), superszczegółowa dyskografia i mnóstwo zdjęć, w tym seria z dzieciństwa muzyków.
Władysław Czapliński (19051981), profesor historii, badacz dziejów Polski i powszechnych w okresie nowożytnym i historii krajów skandynawskich. Uznawany za jednego z najwybitniejszych badaczy dziejów nowożytnych, w szczególności polskiego parlamentaryzmu. Zdaniem wielu był twórcą szkoły naukowej, o czym świadczą liczne kontynuacje jego badań. Natomiast wyobraźnię historyczną szerokiego grona czytelników kształtowały jego liczne prace popularnonaukowe, wśród nich Władysław IV i jego czasy i Życie codzienne magnaterii polskiej w XVII wieku. Opracował też takie pomniki kultury polskiej, jak Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska i Jerzego Ossolińskiego. Dziennik prowadzony od 1958 roku aż do śmierci autora jest nie tylko zapisem osobistym. Jako profesjonalny historyk, prof. Czapliński zdawał sobie sprawę, że jego notatki staną się kiedyś źródłem historycznym. Skrupulatnie opisuje środowisko naukowe Wrocławia i Śląska w okresie PRL, jego relacje z władzą komunistyczną, studencką działalność opozycyjną. Zręcznie przy tym operuje anegdotą, a czasem i złośliwościami. Opracowanie naukowe i wstęp: dr Tomasz Siewierski.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Historia życia, Jakub GołębiewskiAlbum ukazuje się w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Przedstawia wszystkie etapy życia niezłomnego księdza i jego działalność, szczególnie podczas najważniejszych wydarzeń w Polsce lat 80. Publikacja zawiera ponad 340 fotografii i dokumentów. Zamieszczono zdjęcia amatorskie, z domowych archiwów oraz wykonane przez profesjonalistów. Ponadto album zawiera nieznane zdjęcia ks. Popiełuszki z okresu jego pracy duszpasterskiej w parafiach, a także niepublikowane dotąd fotografie dokumentujące jego działalność wśród tworzącego się NSZZ ""Solidarność"". Czytelnik pozna świadectwa prześladowania ks. Popiełuszki przez władze komunistyczne np: poprzez zachowane dokumenty Służby Bezpieczeństwa, a także fotografie wykonane w czasie śledztwa w sprawie jego porwania i zabójstwa.
Florian Czarnyszewicz. Los człowieka, T.1: Znad Berezyny nad La Platę (1900-1955), Bartosz Bajków, Diana MaksimiukDopiero w ostatnich latach powieści Floriana Czarnyszewicza (1900-1964) są odkrywane w Polsce. To epickie historie o dzieciństwie i wczesnej młodości w okolicach Bobrujska - na zapomnianych dalszych kresach wschodnich Rzeczypospolitej (Nadberezyńcy, Wicik Żywica), niepozbawione humoru i sensacji beletryzowane wspomnienia z wkraczania w dorosłość, kiedy pisarz próbował ułożyć sobie życie na wschodniej Wileńszczyźnie (Chłopcy z Nowoszyszek), wreszcie - gotowy scenariusz filmu o emigracyjnej poniewierce w dalekiej Argentynie (Losy pasierbów). Do tej pory niewiele wiedzieliśmy o samym pisarzu i jego rodzinie. Teraz czytając jego biografię, wyruszamy w pasjonującą podróż przez dzieje Polaków nad Berezyną, nad Wilią i nad La Platą. Spotykamy zwykłych ludzi, ale też osobistości życia kulturalnego i politycznego, obserwujemy wielkie i małe zdarzenia historyczne, które miały wpływ na los Czarnyszewicza.
Lady Sings the Blues is the inimitable autobiography of one of the greatest icons of the twentieth century. Born to a single mother in 1915 Baltimore, Billie Holiday had her first run-in with the law at aged 13. But Billie Holiday is no victim. Her memoir tells the story of her life spent in jazz, smoky Harlem clubs and packed-out concert halls, her love affairs, her wildly creative friends, her struggles with addiction and her adventures in love. Billie Holiday is a wise and aphoristic guide to the story of her unforgettable life.
Biograficzna opowieść, która rozsławiła Simonę Kossak i zainspirowała świat filmu do przeniesienia jej historii na ekran. Najważniejsza książka o życiu ekolożki i obrończyni przyrody.Mówili o niej "Czarownica" - bo wabiła myszołowy oraz oswoiła kruka terrorystę, który kradł złoto i atakował rowerzystów. Ponad trzydzieści lat żyła w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Spała w łóżku z rysiem i mieszkała pod jednym dachem z oswojonym dzikiem. Była naukowczynią, ekolożką, autorką nagradzanych filmów i słuchowisk radiowych. Aktywnie działała na rzecz najstarszego lasu w Europie. Uważała, że należy żyć prosto i blisko przyrody. Wśród zwierząt znalazła to, czego nigdy nie doświadczyła od ludzi.Ostatnia Kossakówna. Córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza - trzech malarzy rozmiłowanych w polskim krajobrazie i historii. Bratanica Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Miała być synem i czwartym Kossakiem. Tak jak przodkowie, dźwigać sztalugi i znane nazwisko. Wybrała jednak inną drogęCo takiego spotkało ją w Krakowie, że zdecydowała się na ucieczkę? Dlaczego została wydziedziczona? Wreszcie - czy w "dziczy" odnalazła szczęście?Simona autorstwa Anny Kamińskiej to fascynujący portret buntowniczej pasjonatki i silnej, nietuzinkowej kobiety. Opowieść o bezkompromisowym szukaniu swojego miejsca w świecie i o zrzucaniu ciężaru wielkiego nazwiska. Historia upadku starej, artystycznej rodziny oraz tego, jak szara rzeczywistość PRL-u wymazywała barwny świat krakowskiej arystokracji.Na podstawie książki Anny Kamińskiej powstał scenariusz filmu w reżyserii Adriana Panka pt. Simona Kossak (2024) oraz spektakl teatralny Simona K. Wołająca na puszczy (monodram Agnieszki Przepiórskiej, reż. Anna Gryszkówna, tekst Piotr Rowicki (2020).Książka nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.Żałuję, że nie zdążyłem poznać Simony Kossak. Ale ten żal koi nieco niezwykle interesująca książka Anny Kamińskiej, opowieść o wyjątkowej osobowości i fascynującym życiu. Proszę dać się zabrać do Dziedzinki, to podróż jakich mało! Michał Nogaś, Program 3 Polskiego RadiaKażdy czasami jest Simoną, która rzuca wszystko i szuka w przyrodzie szczęścia. Chatka bez prądu, dziki jedzące z nami śniadanie, a na werandzie ryś (...). Polubiłam tę niezwykłą kobietę od początku. Sylwia Chutnik, Wysokie ObcasyHistorię jej życia czyta się dziś jak pasjonującą awanturniczą powieść o kobiecie obdarzonej niewiarygodną odwagą bycia sobą. Książka Anny Kamińskiej to nie tylko pasjonująca opowieść o życiu Simony Kossak, ale też o historii jej sławnej rodziny. Trudnej i zaskakującej. Anna Jasińska, Twój Styl
"TRIBUTE TO SERGEI PARAJANOW: On the Centenary of the Artist’s Birth" to książka poświęcona Siergiejowi Paradżanowowi, wyjątkowemu twórcy światowego kina, upamiętniająca stulecie jego urodzin. Zawiera zbiór esejów i analiz, które ukazują życie oraz dorobek artystyczny tego niezwykłego reżysera. Publikacja jest podzielona na dwie części:
Część I: Poeta ekranu koncentruje się na unikalnej zdolności Paradżanowa do łączenia poetyckiej wrażliwości z refleksją nad historią i kulturą. Artykuły takie jak "Bajarz, mistrz, reżyser. Przyczynek do biografii" Marka Sokołowskiego i "Archeologia poetyki i estetyki w Cieniach zapomnianych przodków Sergieja Paradżanowa" Iwony Grodź pokazują, jak reżyser czerpał z literackiej i ludowej tradycji, tworząc dzieła o wyjątkowej wartości wizualnej i emocjonalnej.
Część II: Artysta niepokorny bada buntownicze oblicze Paradżanowa, który pomimo politycznych i społecznych nacisków zachował niezależność artystyczną. Autorzy prezentowanej publikacji analizują innowacyjny styl reżysera i stosowane przez niego niekonwencjonalne techniki filmowe, a także ukazują wpływ, jaki Paradżanow wywarł również na innych twórców.
Publikacja "TRIBUTE TO SERGEI PARAJANOW: On the Centenary of the Artist’s Birth" to również niezwykle wartościowe źródło informacji dla pasjonatów historii i teorii filmu, oferujące głębsze zrozumienie artystycznego dziedzictwa ormiańskiego artysty.
Tekst książki pochodzi z wydania pierwszego, które ukazało się w 1961 r. nakładem PWN, zostało dodrukowane w 2010 r. W 2024 r. wykonaliśmy kolejny dodruk w oprawie serii Biblioteka Klasyków Filozofii.Trwaj dalej przy tym, coś rozpoczął, a w miarę możliwości spiesz się, byś tym dłużej mógł cieszyć się z udoskonalonego już i zrównoważonego umysłu. Co prawda, cieszysz się także i wtedy, gdy go dopiero doskonalisz, oraz wtedy, gdy doprowadzasz go do równowagi.(Z Listu IV)
In 2016 it was announced that Bob Dylan had sold his personal archive to the George Kaiser Foundation in Tulsa, Oklahoma, reportedly for $22 million. As the boxes started to arrive, the Foundation asked Clinton Heylin - author of the acclaimed Bob Dylan: Behind the Shades and 'perhaps the world's authority on all things Dylan' (Rolling Stone) - to assess the material they had been given. What he found in Tulsa - as well as what he gleaned from other papers he had recently been given access to by Sony and the Dylan office - so changed his understanding of the artist, especially of his creative process, that he became convinced that a whole new biography was needed. It turns out that much of what previous biographers - Dylan himself included - have said is wrong; often as not, a case of, Print the Legend.
This is the second instalment of the definitive biography (following A Restless Hungry Feeling) of one contemporary culture's most iconic and mysterious figures - musical revolutionary, Nobel Prize-winner, chart-topping recording artist.
Clinton Heylin's meticulously researched, all-encompassing and consistently revelatory account of these fascinating early years is the closest we will ever get to a definitive life of an artist who has been the lodestar of popular culture for six decades.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?