Tutaj szybko umiera w człowieku to, co w nim dobre i najlepsze. Życzliwość? Ona budzi się wtedy, kiedy masz jakiś interes. Współczucie? Zapominasz co to takiego. Bezinteresowność w stosunku do bliźniego? Szybko pozbywasz się złudzeń, że coś takiego istnieje. Nie tu. Nie w więzieniu. Po raz trzeci Krzysztof Spadło prowadzi czytelnika przez ponury i bezwzględny świat, który czai się po drugiej stronie więziennych murów. Autor w doskonały sposób obnaża słabości ludzkiej natury, gdzie liczy się tylko chciwość, pożądanie lub podatność na nałogi. W tle opowieści przewijają się echa historycznych wydarzeń i dzięki temu, granica między fikcją a rzeczywistością przestaje istnieć.
Słuchowisko z muzyczną oprawą to nowa odsłona Paradyzji powieści Janusza A. Zajdla. "Myśl co chcesz, ale nie daj się na tym przyłapać." Paradyzja jest kolonią orbitalną zamieszkiwaną przez ludzi pracujących w kopalniach Tartaru. Jej władze są nieufne wobec obcych i nikogo nie dopuszczają do swojego idealnego świata. Ziemianie, pozbawieni od stu lat wiarygodnych informacji o sytuacji mieszkańców, podejrzewają kierownictwo kolonii o naruszanie praw człowieka i wysyłają wnikliwego literata, który ma napisać książkę o tamtejszej społeczności Tak naprawdę misja z jaką wyrusza bohater jest zupełnie inna i nikt nie może dowiedzieć się jaki jest jej prawdziwy cel. Dodatkowo sytuacja komplikuje się, kiedy dociera on na miejsce, a to, co tam zastaje, okazuje się skrajnie różne od oficjalnych informacji, głoszonych przez miejscową propagandę. W jakich kłamstwach pogrążył się odizolowany od reszty ludzkości zakątek Wszechświata? Czy Rinah zdoła przedrzeć się przez cenzurę, rozwikłać tajemnice bezdusznego systemu i cokolwiek zrozumieć z tego co zobaczył? Powieść została nagrodzona Nagrodą Fandomu Polskiego Sfinks, obecnie znaną jako nagroda im. Zajdla.
Kontynuacja bestsellerowej powieści Krzysztof Spadło "Skazaniec". "Z bestią w sercu" to obraz życia za murami więzienia, relacji panujących pomiędzy osadzonymi, a służbą więzienną. Historia bohatera wzbogacona o prawdziwe wydarzenia z okresu przedwojennej Polski. Wciągająca akcja, barwny język i żywe dialogi pozwalają przenieść się czytelnikowi w ten nieznany, bezwzględny świat. Jest to książka o walce toczonej każdego dnia, o przetrwanie i utrzymanie pozycji w więziennym środowisku, gdzie jedni potrafią zachować status człowieczeństwa a inni odkrywają w sobie bestię. "Stanął przed nami, odchylił połę więziennej bluzy, kucnął, złapał za koszulkę i podciągnął ją w dół, ukazując lewą pierś. Patrzcie wszyscy! Dłonią zaczął intensywnie pocierać skórę tuż nad sercem. Kiedy po chwili ją cofnął, naszym oczom ukazał się przedziwny widok. Na zaczerwienionej skórze pojawił się biały napis. Czytajcie, bo tu stoi o mnie! Jego głos zabrzmiał jak ponure objawienie. Przeczytałem w duchu wytatuowane zdania: Tu jest potrzebna mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: liczba to bowiem człowieka. A liczba jego: 666.
TOM 1
Cykl powieści „Skazaniec” liczy sobie osiem tomów, które zostały ochrzczone mianem więziennej epopei. Akcja rozpoczyna się latem 1922 roku. Do Centralnego Więzienia we Wronkach trafia młody mężczyzna, który wyrokiem sądu II Rzeczypospolitej został skazany na karę dożywocia. Bohater szybko pojmuje, że już do końca swych dni będzie żyć w świecie wykreowanym przez służbowe regulaminy, niepisane prawa i żelazne obyczaje…
Czytelnik znajdzie tutaj plejadę barwnych postaci, zaskakujące zwroty akcji, wielowątkową fabułę i ciekawostki historyczne. Będzie to opowieść o ludzkich słabościach i całej gamie uczuć, które nie są obce żadnemu człowiekowi, ale również o przyjaźni, lojalności, zdradzie i bezwzględnej zemście.
Pierwsza w Polsce wielotomowa powieść o tematyce więziennej.
Opowieść toczy się przez długie dziesięciolecia, a w tle przewijają się historyczne wydarzenia, pominięte przez szkolne podręczniki. Z treści lektury dowiadujemy się między innymi jak wyglądał polski system penitencjarny w latach międzywojennych, podczas II wojny światowej oraz w trakcie przemian ustrojowych. Czytelnik poznaje również meandry więziennego życia, hierarchię królującą pośród skazanych oraz cały wachlarz wartości panujących w miejscu odkupienia win za popełnione grzechy.
Początek XV wieku, mieszkańcy ziem zagarniętych przez Krzyżaków mają dość ich ucisku, a gdy Wielkim Mistrzem zostaje Ulryk von Jungingen, konfrontacja państwa zakonnego z Polską wydaje się tylko kwestią czasu.
Cofnijmy się o dziewięć lat. Zanim doszło do bitwy, która wyniosła Jagiellonów do rangi najważniejszych europejskich dynastii, na dwór Władysława Jagiełły przybywa Anna Cylejska. Wnuczka Kazimierza Wielkiego, mająca umocnić pozycję małżonka w Europie i dać mu następcę, zmierza na Wawel witana po drodze okrzykami: Oto Przyrodzona Królowa! Domina regina! Prostolinijna i prawa, pełna życia, wychowana, aby zasiadać na tronach Europy. Czy skruszy serce dumnego Jagiełły?
Czy sprosta czasom, w których przyjdzie jej zasiadać u boku wielkiego władcy i okaże się królową oddaną swojemu narodowi?
Cytaty:
1. „Niewiasty i z morza łez potrafią się dźwignąć. Z żałoby, straty i strachu. Ileż sił w niejednej!”
2. „O co prosi niekochana
By została pamiętana
O co prosi pokochana
By została poniechana
Dokąd idą kroki twoje
Ja chcę byśmy szli oboje
Za szmaragdu horyzonty
Tam gdzie komin i piec piąty
Rozsiąść się za ciepłym stołem
Patrzeć w oczy sobie społem
Bym mogła prosić cię od rana
Bym została pamiętana (…)”
Mitologia Jana Parandowskiego stanowi najpopularniejszy w Polsce zbiór greckich i rzymskich podań i wierzeń.
Napisana przez wybitnego znawcę i promotora antycznej kultury i literatury, przyniosła mu ogromną popularność i od 1924 r. nieustannie cieszy się wielkim zainteresowaniem czytelników. Pozostaje obowiązkową pozycją dla wszystkich rozpoczynających fascynującą podróż po starożytności, ułatwia poznanie i zrozumienie korzeni europejskiej cywilizacji.
Zawiera nie tylko najpopularniejsze mity, sylwetki bogów, herosów, historię wojny trojańskiej i tułaczki Odyseusza. Pisarz uwzględnił w swym dziele również postacie satyrów i sylenów rzadko opisywanych w innych opracowaniach o podobnej tematyce.
Piękny język i doskonałe wyczucie tematyki sprawiają, że jest do dziś niezastąpioną lekturą szkolną.
Cytat:
Wychowałam się na Starej Ochocie. Na Zimorowicza w przedwojennej kamienicy mieszkał mój dziadek – Jan Parandowski. W tym mieszkaniu Homer i kultura antyczna były obecne w każdym zdaniu i na każdej półce.
Joanna Szczepkowska
Jan Parandowski (1895–1978) urodził się we Lwowie, był pisarzem, tłumaczem literatury, wybitnym znawcą i popularyzatorem kultury i literatury antycznej. Podczas I wojny światowej był internowany w Rosji. Po powrocie uzyskał tytuł magistra filologii klasycznej oraz archeologii na Uniwersytecie Lwowskim. Publikował w wielu czasopismach, przekładał dzieła literatury klasycznej, podróżował do Włoch, Grecji i Francji. W 1929 r. zamieszkał w Warszawie, został członkiem polskiego PEN Clubu, którym kierował aż do śmierci. Podczas II wojny światowej udzielał się w konspiracyjnym ruchu kulturalnym. W czasie powstania warszawskiego spłonęły jego niewydane rękopisy i literackie archiwum. Był członkiem władz Stowarzyszenia Kultury Europejskiej i wiceprezesem międzynarodowego PEN Clubu oraz jednym z sygnatariuszy „Listu 34”, jaki polscy pisarze i naukowcy wystosowali do władz PRL-u, w proteście przeciwko ograniczaniu wolności słowa.
Tematyka jego bogatej twórczości dotyczy przede wszystkim kultury antycznej. Za swoją działalność otrzymał wiele prestiżowych nagród i tytułów.
W 1988 r. jego żona, Irena Parandowska, zapoczątkowała przyznawanie Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego.
Ślub nie jest końcem tej historii, a zaledwie jej początkiem. Oto Barbara i Bogumił. Małżeństwo z rozsądku. Wiodą skromne życie, zmagając się nie tylko z trudami prowadzenia majątku ziemskiego, ale też wychowywaniem dzieci sprawiających wieczne kłopoty, utrzymywaniem poprawnych relacji z nie zawsze lubianymi krewnymi. Ich codzienność z daleka szara i monotonna, z bliska fascynuje swoją pełnią. Monumentalna saga rodzina, opowiada dzieje rodów Ostrzeńskich i Niechciców, ich dzieci, przyjaciół, sąsiadów i dalszej rodziny. To historia zubożałej szlachty; jej wzloty i upadki, przeplatające się z przemianami społecznymi i politycznymi na przełomie XIX i XX wieku. To również piękna realistyczna opowieść o tym, że w życiu jest czas na wszystko, na miłość nawet niezaplanowaną, na radość i zabawę, taniec i ucztowanie, ale też na żałobę, ciszę i spokojne wyczekiwanie na nieuchronne zmiany. Noce i dnie wybitna powieść Marii Dąbrowskiej nagrodzona Państwową Nagrodą Literacką, kilkukrotnie nominowana do Nagrody Nobla, której filmowa adaptacja na zawsze wpisała się do kanonu polskiej kinematografii. Może wracała wciąż do tego jak maniak na świecie istnieje w ogóle tylko miłość nieszczęśliwa? Bo szczęśliwa, nim sobie zdać z niej sprawę, zaraz się przeobraża w inne rzeczy uboczne, w codzienne pożycie, dom, dzieci () Więc ja pewno doświadczyłam i szczęśliwej i nieszczęśliwej miłości, czegóż ja jeszcze chcę? () Zresztą, nic jeszcze nie jest stracone. W moim wieku ludzie zaczynają nieraz wszystko na nowo. Może ja mam największe rzeczy przed sobą do przeżycia.Pełny tekst powieści. Tom IV jest zakończeniem historii Barbary i Bogumiła.
Ślub nie jest końcem tej historii, a zaledwie jej początkiem. Oto Barbara i Bogumił. Małżeństwo z rozsądku. Wiodą skromne życie, zmagając się nie tylko z trudami prowadzenia majątku ziemskiego, ale też wychowywaniem dzieci sprawiających wieczne kłopoty, utrzymywaniem poprawnych relacji z nie zawsze lubianymi krewnymi. Ich codzienność z daleka szara i monotonna, z bliska fascynuje swoją pełnią. Monumentalna saga rodzina, opowiada dzieje rodów Ostrzeńskich i Niechciców, ich dzieci, przyjaciół, sąsiadów i dalszej rodziny. To historia zubożałej szlachty; jej wzloty i upadki, przeplatające się z przemianami społecznymi i politycznymi na przełomie XIX i XX wieku. To również piękna realistyczna opowieść o tym, że w życiu jest czas na wszystko, na miłość nawet niezaplanowaną, na radość i zabawę, taniec i ucztowanie, ale też na żałobę, ciszę i spokojne wyczekiwanie na nieuchronne zmiany. Noce i dnie wybitna powieść Marii Dąbrowskiej nagrodzona Państwową Nagrodą Literacką, kilkukrotnie nominowana do Nagrody Nobla, której filmowa adaptacja na zawsze wpisała się do kanonu polskiej kinematografii. W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasem bywają też niedziele. Czy to można przestać kochać niebo i ziemię dlatego, że bywa niepogoda, wiatr dmie, deszcz siecze? Ty niepogodna jesteś, ale światem jesteś i co ja na to poradzę?
"Natura ludzka pod zmienną postacią swoich roszczeń i pozorów, ma i zawsze będzie miała w sobie bardzo wiele z Forsyta, mogłaby jednak ostatecznie być dużo gorszym tworem."
Saga rodu Forsyte’ów – bestsellerowy cykl powieści Johna Galsworthy’ego przyniósł pisarzowi literacką Nagrodę Nobla. Kilkukrotnie sfilmowany, był inspiracją dla wielu późniejszych powieści i seriali. Emocjonująca i zmuszająca do refleksji historia rodu została osadzona w doskonale odmalowanym klimacie wiktoriańskiego Londynu u schyłku XIX wieku.
W Tomie 1 Posiadacz poznajemy wielopokoleniową rodzinę, gdy na przyjęciu u Jolyona Forsyte’a świętuje zaręczyny June z architektem Filipem Bosinneyem i nic nie zapowiada zbliżającego się dramatu… Intrygująco piękna żona Soamesa, Irena – jego największy skarb – musi ukrywać przed wszystkimi prawdziwe tęsknoty i porywy serca. Na horyzoncie jej monotonnego życia czai się bowiem zakazany romans.
Czy da się jeszcze ugasić ten płomień?
Czy w świecie rządzonym przez mieszczańską mentalność, Irena odważy się, zburzyć spokój rodzinny, porzucić sztywne konwenanse i dotychczasowe życie dla rodzącego się uczucia?
"Długa ta opowieść nie jest jednak naukowym studium danej epoki; zadanie jej polega raczej na pokazaniu zamętu, jaki sieje Piękno w życiu ludzi."
Plany Weroniki posypały się i musi spędzić wakacje u przyjaciółki zmarłej babci. Porządkując jej domowe archiwum, poznaje niezwykłą historię swojej opiekunki. Czy powierzone jej prawie detektywistyczne zadanie i historie, które na nowo ożyły, pomogą dziewczynie uporać się z własnymi trudnymi przeżyciami? Czy nowo zawiązane przyjaźnie uleczą jej złamane serce? Moja Ołowianko. Dochtórka śląskiego Czarnobyla to opowieść o życiu Jolanty Wadowskiej-Król, zwanej Matką Boską Szopienicką. Lekarka, którą do dziś pamiętają i podziwiają mieszkańcy Śląska, w latach 70. i 80. XX wieku ratowała dzieci zatrute ołowiem wydostającym się z kominów huty w Szopienicach. Weronika podziwia jej walkę o zdrowie i życie ołowików oraz batalię z reżimem. Jaką cenę przyszło zapłacić lekarce za wierność swoim zasadom? Czy na Śląsku doszło do ludobójstwa ekologicznego? Te pytania 17-letnia Weronika zadaje w czasach, w których jest coraz mniej tematów tabu, a dbanie o czystość środowiska staje się nadrzędną wartością nie tylko dla młodego pokolenia. Od autorki: Miałam zaszczyt poznać Jolantę Wadowską-Król. Kiedy mówiłam: Jolu, jesteś bohaterką, o Tobie powinien się dowiedzieć cały kraj, szczególnie młodzi ludzie, którzy szukają swojej drogi. Ratowałaś dzieci, poszłaś pod prąd, poświęciłaś swoją naukową karierę, nie dałaś się zastraszyć. Swoim buntem i pracą zmieniłaś politykę huty trucicielki. Odpowiadała wtedy: Bohaterką? Chyba twojej książki. Ja tylko robiłam, co do mnie należało. Częstowała mnie herbatą z sokiem malinowym, udostępniła swoje archiwum. Po 50 latach oczekiwań otrzymała godność doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Bardzo by się Jolanta Wadowska-Król, zwana na Śląsku Królką, ucieszyła z audiobooka. Miałyśmy wspólne plany. Przerwała je śmierć w czerwcu 2023 roku. Katowiczanka. Powieściopisarka, poetka, eseistka. Autorka ponad 50 książek, mistrzyni literatury dla kobiet, popularna pisarka dla młodzieży. Dwukrotnie nagrodzona przez International Board on Books for Young People. Kilkanaście jej powieści to bestsellery wydawane nieprzerwanie od ponad 20 lat. Poezja Marty Fox była tłumaczona na języki: angielski, niemiecki, portugalski, hiszpański, francuski. Popularnością cieszą się spotkania autorskie połączone z koncertem w wykonaniu bohatera jej powieści Idol, Artura Gotza. Ostatnio wydała Wariatkę, którą czyta, Ten pierwszy raz w Ornecie, Kobiety winne grzechu.
Gdy najdłuższa w roku noc otula polanę, samotny wędrowiec odkrywa z ulgą, że jego komórka znowu błyszczy jaskrawym światłem. Pospiesznie zakłada na siebie insygnia chrześcijańskiej wiary i czuje, jak ogarnia go przejmujący strach. Wie gdzie się znalazł, ale nie ma pojęcia kiedy... W Jutro będzie wczoraj pierwszym tomie cyklu Czasotorium, splatają się niesamowite losy bohaterów, którzy w zwykłym świecie nie mieliby szans na spotkanie. Młodzi i starzy, studenci i profesorowie, policjanci, byli agenci bezpieki i dziedzice szlacheckich rodów, wszyscy stają równi wobec nieodpartej mocy Góry Ślęży. Pragną tylko jednego wyjaśnić jej ukrytą w mglistej poświacie tajemnicę. Jaki świat ujrzą z nastaniem dnia? Czy na pewno ten, który został im przeznaczony? Prawie wszyscy ludzie od zarania dziejów, postrzegają czas wyłącznie w trzech kategoriach, jako przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Jednak są nieliczni, którzy urodzili się w różnych epokach i wbrew własnej woli, posiedli zdecydowanie bogatszą wiedzę w kwestii czasu. (...) Dziesiątki razy przesłuchał pokaźny fragment nagrania, dotyczący tej niebywale pogmatwanej historii, trudnej do ogarnięcia rozumem i wykraczającej daleko poza granice ludzkiej wyobraźni. Słuchał i za każdym razem, zadawał sobie pytanie: Jak to w ogóle możliwe?! Wielokrotnie odtwarzał zapis i mimowolnie, w jego pamięci wyryło się kilka zdań, wypowiedzianych w sierpniu przez Teodora: Zrozumieć może tylko ten, kto pierwej wrota czasu przekroczy. Tedy dopiero wszystko staje się klarowne, jako najwyśmienitsze wino. Zwykłemu człekowi nie sposób pojąć, że przeszłość może dopiero nadejść, albo, że wszystko co ma się wydarzyć, już dawno temu dobiegło końca" Czyta: Leszek Wojtaszak
Kolejny tom cyklu powieści historycznych o początkach polskiej państwowości. Księstwo Bolesława Chrobrego zjednoczone i okrzepłe w wojnach znajduje się w sercu wielkiej europejskiej polityki. Tu pokój jest tylko przerwą między kolejnymi krwawymi starciami, a wszyscy łącznie z Cesarzem i Papieżem wysuwają wobec sąsiadów coraz to nowe roszczenia. Bolesław wytrwale realizuje swoją wizję chrześcijańskiego państwa i bez skrupułów zwalcza przejawy prastarych wierzeń. Puszcza ugina się pod naporem budowniczych dróg i grodów, oddaje swoje polany pod pola uprawne. Losy Latorosłki, Skry, Bugaja, Kłąba, Zaboja Tura, Darska, Dzierbołka, Stojgniewa i innych bohaterów są w tej części równie ważne jak dzieje piastowskiego władcy. Co jest im pisane w tych niepewnych czasach? Tymczasem do rodzinnego gniazda wraca siostra Bolesława Świętosława, a przez pola, lasy i rozdroża przetacza się wielka pąć pokutna pielgrzymka. Czy umocni ona kierunek wybrany przez idącego na jej czele księcia? Rozdroża Tom II to wyjątkowa powieść historyczna, w której Antoni Gołubiew sportretował wszystkie średniowieczne warstwy społeczne i ukazał ich losy splecione nierozerwalnie z losami piastowskiego księstwa.
Kolejny tom cyklu powieści historycznych o początkach polskiej państwowości. Bohaterowie wojny z Henrykiem II wracają do grodów i puszczańskich osad, nadchodzi czas rozliczeń ze zdrajcami, nagradzania przyjaciół, odbudowy i umacniania potęgi księstwa. Wydaje się, że życie wraca na dawne tory, jednak książę Bolesław wie, że rozejm jest kruchy, a przyszłość niepewna. Wielu przytłoczonych niezrozumiałymi nakazami nowej wiary upatruje w niej swoich niepowodzeń i wraca do starych zwyczajów i bóstw. Tymczasem krystalizują się ambicje młodego sukcesora Mieszka i nie wiadomo, czy będzie wystarczająco odważny i przenikliwy, aby przejąć dziedzictwo i kontynuować politykę ojca. Życie w odległych czasach nakreślone w Rozdrożach z ogromnym rozmachem i wyczuciem nastrojów, wielość wątków i liczni bohaterowie, przekrój przez wszystkie warstwy na tle burzliwych zmian zachodzących w społeczeństwie oraz oryginalny język, stanowią niezaprzeczalne i ciągle doceniane atuty monumentalnego dzieła Antoniego Gołubiewa.
Gdy szkolne mury stają się zbyt ciasne dla energii wylewającej się z sal pełnych rozbrykanych chłopaków, a skrzypiące z wysiłku ławki wyczekują przerwy, do gry wkracza wyobraźnia niewyczerpana kopalnia pomysłów. Nuda to pojęcie obce bohaterom Bezgrzesznych lat. Tu ciągle coś się dzieje! Szkolne wybryki konkurują z pojedynkami na ściągi toczonymi z profesorami, a dźwięk dzwonka, kończącego lekcję, wywołuje panikę wśród nauczycieli, bo z klas wypadają wtedy indiańskie plemiona gotowe stoczyć najważniejszą w historii bitwę. Dawni koledzy zapisani na zawsze w pamięci, fascynacja teatrem, pierwsze próby literackie i poszukiwania pierwszej miłości. Makuszyński przywołuje z rozczuleniem wspomnienia z minionych beztroskich lat, patrząc na nie z dystansu i z właściwą sobie ironią. A kim Ty stawałeś się, kiedy milkł dźwięk szkolnego dzwonka? Jakie kawały robiłeś nauczycielom? Jakie imię miała twoja pierwsza, druga, setna miłość? Cytaty: "...jak wiadomo, godzina szkolna jest co najmniej trzy razy tak długa, jak godzina zwyczajna, trzeba więc sposobów genialnych, aby ją skrócić o głowę i dwie nogi..." "Ja osobiście byłem w tych sprawach miłosnych dziwnie powściągliwy. W okresie od roku dziesiątego mego życia do piętnastego kochałem się zawsze nieszczęśliwie tylko sto siedemnaście razy, co było niczym w porównaniu z rekordową ilością miłosnych zaburzeń moich kolegów." Czyta: Filip Kosior
Ostatnia część bestsellerowej serii Medicus. Widzisz, córeczko, dostałem w spadku antyczne skarby naszej rodziny, skalpel Roba J., który trzymam na biurku, i violę pradziadka, ale gdybym mógł wybierać, wolałbym mieć Dar. Roberta Cole pragnie pójść własna drogą, dlatego podejmuje niezrozumiałą dla swojego ojca-lekarza decyzję i kończy studia prawnicze. Jej prawdziwe powołanie daje jednak o sobie znać. Zostaje lekarką, zyskuje uznanie i szacunek pacjentów. Antyczny skalpel pradziadka protoplasty lekarskiego rodu Coleów będzie więc mógł w przyszłości spocząć w rękach godnej spadkobierczyni. Ale ciągle nie wiadomo czy posiada niezwykły szósty zmysł Dar, który dziedziczą tylko nieliczni z rodu, a który może ratować życie innym. Będąc na życiowym rozdrożu, bohaterka postanawia zawalczyć o swoje przekonania i pragnienia. Opuszcza Boston i w prowincjonalnym miasteczku rozpoczyna nowy etap w życiu i pracy lekarza. Czy podoła wyzwaniom, które przed sobą postawiła? Powieść porusza kontrowersyjne tematy, ukazuje historie zwykłych ludzi, w których nie brakuje życiowych dramatów i tragedii. Czyta Anna koniecznaPlaner książkary
Głupiutkie są te panny () Im się zdaje, że jak złapie która bogatego męża, a poza nim przystojnego kochanka, to już wypełni sobie życie... Głupiutkie. Ani wiedzą, że wnet sprzykrzy się stary mąż i pusty kochanek i że prędzej czy później każda zechce poznać prawdziwego człowieka. A jeżeli się taki trafi, na jej nieszczęście, co ona mu da?... Czy wdzięki, które sprzedała, czy serce zaszargane z takimi oto Starskimi?... I pomyśleć, że prawie każda z nich musi przejść podobną szkołę, zanim pozna ludzi. Przedtem, choćby się jej trafiał najszlachetniejszy, nie oceni go. Wybierze starego bogacza albo śmiałego hultaja, w ich towarzystwie zmarnuje życie, a dopiero kiedyś chce się odrodzić... Zwykle za późno i na próżno!
Debiut lektorski Elżbiety Cherezińskiej! Po raz pierwszy możecie usłyszeć powieść Elżbiety Cherezińskiej, czytaną przez samą autorkę. Towarzyszy jej niezastąpiony Filip Kosior.Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do Szczecina. Tam, w 1620 roku stracono Sydonię von Bork. Jej procesem żyło całe Księstwo, bo oskarżona należała do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza, a wśród stawianych jej zarzutów znalazł się jeden szczególny: uśmiercenie panującego księcia. Broniła się niemal rok. Odwoływała zeznania złożone podczas tortur. W końcu przyznała się i została stracona. Tyle że po jej śmierci książęta z panującego rodu Gryfitów zaczęli umierać jeden po drugim. Na oczach przerażonych Pomorzan wymarła ich rodzima dynastia, a księstwo zniknęło z map, rozszarpane pomiędzy Szwecję i Brandenburgię. Legenda o klątwie rzuconej przez Sydonię na ród Gryfitów na trwałe zagościła w umysłach mieszkańców. Mówiono, że to zemsta za niedotrzymaną obietnicę.Akta procesowe Sydonii von Bork przetrwały zawieruchę dziejową. Cherezińska rekonstruuje historię tej wyjątkowej kobiety, sięgając do starych dokumentów. Dlaczego oskarżono starą szlachciankę Czy była ofiarą mordu sądowego, czy awanturnicą, która sama wpakowała się w kłopoty Kim była najsłynniejsza pomorska czarownica I dlaczego o jej rodzie mówiono: To jest stare jak Bork i diabeł
Zapewne każdy zastanawiał się jak powstało państwo polskie albo dlaczego Warszawa nosi swoją nazwę? A czy wiecie od kiedy woda w Morzu Bałtyckim jest słona i jak to w końcu było z pokonaniem groźnego Bazyliszka? Na te i wiele innych pytań na pewno znajdziecie odpowiedź słuchając wspaniałych Legend polskich Wandy Chotomskiej. Te napisane prostą, a jednocześnie niezwykle piękną i barwną polszczyzną opowieści przemówią do nas głosem znakomitego polskiego aktora Wiktora Zborowskiego. Będzie to podróż w świat pradawnych legend w bardzo współczesnej oprawie.
Legenda o Czechu Lechu i Rusie
Legenda o Popielu i Mysiej Wieży
Legendy o Piaście i postrzyżynach jego syna Siemowita
Legenda o Smoku ze Smoczej Jamy
Legenda o Czarodziejskim Młynku z Wieliczki
Legenda o Warsie i Sawie
Legenda o Bazyliszku
Legenda o Złotej Kaczce
Legenda o Sielawowym Królu
Legenda o pięknej pasterce i księciu z Raciborza
Czyta: Wiktor Zborowski
Czas trwania 25:19 W dziedziczonym z pokolenia na pokolenie młynie Dorclote mieszkają Madzia i Tomek Tulliverowie. Inteligencja, uroda i żywiołowy charakter dziewczynki niepokoją jej matkę i wywołują rodzinne spięcia. Dorasta w purytańskim środowisku, ale zapowiada się na niezależnie myślącą młodą kobietę. Jednak, nawet wspierający i czuły ojciec, nie rozumie jej pragnień i uznaje, że z racji płci, tylko twardo stąpającemu po ziemi synowi, przysługuje staranna edukacja.Nieoczekiwanie rodzinę dopada głęboki kryzys, a ojcu grozi bankructwo. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w sercu dziewczyny wybucha namiętne uczucie do nieodpowiedniego mężczyzny...Czy uda się uniknąć katastrofy i zapobiec rozpadowi skonfliktowanej rodziny?Czy lepiej być wierną zakłamanym konwenansom, czy zawalczyć o swoje szczęście wychodząc poza horyzont sztywnych norm społecznych?George Eliot, a właściwie Mary Ann Evans czołowa twórczyni epoki wiktoriańskiej, nazwana przez krytykę angielską pierwszą współczesną angielską powieściopisarką. Najczęściej cytowana w słowniku języka angielskiego Oxford English Dictionary kobieta pisarka.Napisany z ogromną pasją Młyn nad Flossą uznano za najlepszą i najbardziej osobistą z jej powieści. Autorka oparła ją na wątkach autobiograficznych i wspaniale odmalowała w niej obraz angielskiej prowincji w XIX w._Na podstawie książki zrealizowano filmy oraz serial.
Elżbieta Rakuszanka, pochodząca z dynastii Habsburgów, matka królów, najbrzydsza polska królowa.
Jako młodziutka, siedemnastoletnia dziewczyna, nieznająca polskiego języka, przybywa do znanego jej tylko z opowieści obcego kraju, aby poślubić Kazimierza Jagiellończyka. Mariaż ten ma zapewnić królowi panowanie na Węgrzech i w Czechach. Małżeństwo staje pod znakiem zapytania, kiedy widzi on królewnę o bardzo nieoczywistej urodzie i zdeformowanym ciele… Czy wybitna inteligencja i poczucie humoru przyszłej królowej wystarczą, aby roztopić serce Kazimierza?
W swoim długim życiu Elżbieta doświadczyła wielu osobistych tragedii, które znosiła z królewską godnością i siłą. Jaki niezwykły spadek pozostawiła po sobie?
Powieść prowadzona jest w formie osobistego pamiętnika królowej, pełnego intymnych wyznań i odsłaniającego kulisy ogromnej odpowiedzialności, jaka ciążyła na jej barkach. Ukazuje jej aktywne i interesujące życie jako jedną wielką, niekończącą się podróż.
"Przejazdy, wjazdy, powitania, ceremonie, mowy, stanie, siedzenie, jedzenie, rodzenie, odprawianie, przyjmowanie, obradowanie, odmawianie, zatwierdzanie, jedzenie i sen. Potem znowu jedzenie, siedzenie, stanie, mowy, ceremonie, wyjazd, przejazd, rodzenie i sen. (…) więcej czasu spędzam w wozie i kolebce, niż stąpając po ziemi."
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?