Kim był autor Katechez?
Św. Cyryl Jerozolimski urodził się około 315 roku w Jerozolimie, zmarł około roku 368. Nie tylko żył w tym świętym mieście, ale był jego greckim biskupem w latach 348-386. Został ogłoszony doktorem Kościoła, jest świętym kościołów katolickiego, ormiańskiego, koptyjskiego, prawosławnego, ewangelickiego, anglikańskiego. Jest jedną z wielkich postaci Kościoła.
Jakie jego pisma znajdziemy w tym tomie?
Tom zawiera 24 katechezy – katechezę wstępną, 18 katechez przedchrzcielnych i pięć mistagogicznych. Gdy Cyryl był jeszcze prezbiterem, wygłosił je dla katechumenów i osób ochrzczonych. Zostały one spisane i zachowały się dla potomności. Katecheza wstępna mówi o wielkości znaczeniu chrztu.
Czym są katechezy przedchrzcielne i mistagogiczne?
Katechezy przedchrzcielnem czyli poprzedzające chrzest, przeznaczone są dla katechumenów, osób przygotowujących się do przyjęcia Sakramentu Chrztu Świętego.
Pojęcie mistagogia oznacza wtajemniczenie. Używa się go w znaczeniu wprowadzenia w misterium wiary i zbawienia. Katechezy mistagogiczne są dla tych, którzy już przyjęli chrzest w Noc Paschalną i uczęszczali na spotkania na temat doniosłości otrzymanego sakramentu i wielkości Eucharystii.
Jaką wartość mają katechezy dla współczesnego czytelnika?
Niektóre z katechez jeszcze dziś są wzorem katechezy doskonałej. Treść zgodna jest z tradycyjnym nauczaniem Kościoła. Cyryl posługiwał się metodą pedagogiczną, wprowadza treści stopniowo, co pozwala na ich łatwe przyswojenie, a tym samym ubogacenie swojej i wiedzy i wiary.
Nie spodziewałem się, że tyle emocji wywoła zwykła modlitwa. (…) Nie spodziewałem się po tylu latach życia w wolnym kraju, że to będą takie emocje. A jak mówił Zenon Laskowik: „Emocje są to wytwory serca bez kontroli rozumu” – czyli czysta krystaliczna głupota.
Cezary Pazura
Zbiór wypowiedzi i wywiadów, na temat akcji modlitewnej Różaniec do granic - wspólnej modlitwy wokół polskich granic o pokój i bezpieczeństwo w Polsce oraz na całym świecie. Inicjatywa ta spotkała się z szerokim odzewem wśród polskich wiernych – uczestniczyło w niej ponad milion osób. Równocześnie wywołała wiele emocji i dyskusji nie tylko w polskich mediach ale również poza jej granicami. W książce umieszczono wypowiedzi za i przeciw: hierarchów Kościoła, znanych dziennikarzy i polityków, aktorów oraz świadectwa osób uczestniczącymi w tym spotkaniu.
Książka przedstawia dzwon jako wyjątkowy instrument mistyczno-muzyczny. Ukazuje okoliczności powstania dzwonu oraz jego role w kulturze i historii.Książka zawiera wywiady między innymi z dzwonnikami wawelskimi, właścicielami wytwórni dzwonów w Przemyślu (reportaż z ludwisarni Felczyńskich jak się odlewa dzwon).Album porusza następujące tematy: budowa dzwonu, rodzaje dzwonów, fenomen dźwięku dzwonu, najsłynniejsze, największe dzwony Polski, Europy, świata (opis, ciekawostki), przedstawia motyw dzwonu w wybitnych dziełach światowej kultury (literatura, muzyka), dzwony wschodnie (japońskie, chińskie itd.)Album w złoconej obwolucie, zawiera kolorowe ilustracje.W książce zamieszczone są kody QR umożliwiające słuchanie dźwięków dzwonów.
Książka jest zaproszeniem do wejścia na drogę chrześcijańskiego życia. Autor zachęca czytelnika do podjęcia tego trudu korzystając z licznych przykładów z Pisma Świętego. Prowadzi krok po kroku tak, aby każdy mógł pogłębić swoją relacje z Bogiem i miał świadomość dokonywanych codziennie wyborów. Na końcu poszczególnych rozdziałów autor zamieścił również propozycje do osobistej refleksji.
Biskup Zbigniew Kiernikowski, ur. 1946, od kwietnia 2014 ordynariusz legnicki, w latach 2002–2004 biskup siedlecki. Doktor nauk biblijnych i profesor habilitowany nauk teologicznych. Wykładowca na uczelniach papieskich w Rzymie i na UMK w Toruniu. Autor licznych artykułów oraz książek, m.in.: Eucharystia i jedność, Kościół wspólnotą odkupionych grzeszników, Ciało i Krew Pana, Bliżej liturgii, W mocy słowa i sakramentu, Od Paschy do Paschy, Droga ku zanurzeniu.
Niezwykła historia biblijna o wróżce z Endor, która wywołała ducha Samuela na prośbę króla Saula, zawsze budziła kontrowersje i gorące dyskusje. Kolejny tom naszej Biblioteki Ojców Kościoła stara się zgłębić to zarówno tę opowieść, jak całe zagadnienie wywoływania duchów. Nasze wydanie "O wywoływaniu duchów" to nie tylko starożytne teksty, ale także specjalny wstęp i komentarz historyczny, które przedstawiają chrześcijańskie stanowisko na temat wywoływania duchów i nekromancji. Dowiemy się z nich, dlaczego ta praktyka była zabroniona i groziła karą śmierci lub wykluczeniem ze wspólnoty wierzących. Odkryjemy spory między Orygenesem, Eustacjuszem z Antiochii a Grzegorzem z Nyssy, które pomogą nam lepiej zrozumieć podejście do tego tematu w pierwszych wiekach Kościoła.
My musimy tak żyć, żebyśmy nie mieli nic do ukrycia. A co ja mam do powiedzenia w sprawach publicznych, mówię głośno na ambonie.
Prymas Stefan Wyszyński
We wspomnieniach ks. Bronisława Piaseckiego – ostatniego kapelana kardynała Stefana Wyszyńskiego – poznajemy prywatne oblicze Prymasa Tysiąclecia. Widzimy go jako człowieka pełnego pogody ducha i poczucia humoru, posiadającego zdrowy dystans do siebie samego; człowieka, który codziennie żył w prawdzie wobec Boga i wobec ludzi.
Autor przytacza wiele historii dotychczas nieznanych i nigdy niepublikowanych - począwszy od przedwojennej działalności ks. Wyszyńskiego, jego posługi jako biskupa lubelskiego, przez pierwsze lata pełnienia roli Prymasa i trudny okres aresztowania, po czasy „Solidarności”. Ze względu na swoją postawę wobec władz komunistycznych otrzymał przydomek „niezłomnego”. Dzięki lekturze książki poznamy m.in. kulisy watykańskich rozmów kard. Wyszyńskiego czy przebieg spotkań w cztery oczy z najwyższymi włodarzami PRL, Władysławem Gomułką i Edwardem Gierkiem.
Opowieść ks. Piaseckiego pozwala również poznać poglądy Prymasa Tysiąclecia na temat ówczesnej sytuacji w Polsce i Kościele i wiernie oddają klimat relacji Państwo – Kościół. Wspomnienia zostały opatrzone licznymi zdjęciami Prymasa zarówno z jego spotkań oficjalnych, jak i prywatnych.
Zbiór tekstów o życiu Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. rozpoczynają świadectwa krewnych Kardynała, którzy wspominają jego lata dziecięce i dom rodzinny. Dalsze stronice wypełniają wypowiedzi kolegów z lat szkolnych i seminarium duchownego oraz osób, które spotkały się z ks. Wyszyńskim w czasie okupacji i w okresie jego biskupstwa w Lublinie. Na końcu przeczytamy wspomnienia o ostatnich 32 latach życia i posługi na Stolicy Prymasowskiej w Warszawie oraz w Gnieźnie.Wszystkie teksty są autoryzowane i stanowią autentyczne świadectwo o życiu Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.
Podobno niebezpiecznie jest prosić świętą Ritę o wstawiennictwo, ponieważ polecane jej orędownictwu sprawy, rozwiązują się czasem wbrew oczekiwaniom. Ale takie było też jej życie. Bóg prowadził ją w sposób zaskakujący, nieoczywisty. Gdy sytuacja wydawała się beznadziejna, pojawiało się światełko w tunelu, nie oznaczało to jednak, że sprawy ułożą się po jej myśli. Rita mimo to ufała i może dlatego jest właśnie orędowniczką w sprawach trudnych. Bo uczy zaufania mimo wszystko.Bogato ilustrowana książka przybliża biografię świętej Rity – cuda, które towarzyszyły jej życiu, ale też trudne decyzje i bolesne doświadczenia.
Każdego roku w czerwcu polskie świątynie rozbrzmiewają śpiewem Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.Co jednak znaczą wezwania tej modlitwy? Jaka jest ich historia? Jakie źródła? Jak się modlić, by ich treść przenikała do głębi naszych serc i je przemieniała na wzór Serca Jezusowego?
Kto się boi Jana Pawła II? to książka, która stawia ważne pytania: dlaczego w Kościele i poza nim są osoby, które kwestionują dorobek Świętego Papieża? Dlaczego marginalizuje się rolę, jaka odegrał Jan Paweł II w przeobrażeniu Kościoła i świata?Był pierwszym papieżem, który oddał głos ludziom, który wszedł do synagogi i do meczetu, który zainicjował Światowe Dni Młodzieży. Pierwszym, który podróżował po całym świecie, aby modlić się z wiernymi i zgromadził przedstawicieli wszystkich Kościołów i religii, aby modlić się o pokój.Dwaj autorzy, wybitni dziennikarze watykaniści: Giacomo Galeazzi i Gian Franco Svidercoschi, przedstawiają istotne cechy życia i pontyfikatu Karola Wojtyły. Zapraszają czytelnika do odkrycia na nowo jego dziedzictwa, aby wiosna mogła rozkwitnąć na nowo w życiu Kościoła. Ponieważ pamiętać o nim to za mało. Żeby nie ulec presji tego świata, by mieć siłę, aby przezwyciężyć lęk lub odrzucenie, musimy nieustannie wprowadzać w czyn to wszystko, czego nauczał nas przez lata i pozostawił nam w swoim testamencie.
Gilbert Keith Chesterton – dwudziestowieczny katolicki apologeta, a także dziennikarz, eseista, poeta, sympatyk Polski!
Gilbert Keith Chesterton to nie tylko wybitny i przenikliwy pisarz, ale także chrześcijański myśliciel. Wśród wiernych jego czytelników jest Ojciec Święty Franciszek, który bardzo wysoko ceni jego twórczość.
21 sierpnia 2013 roku biskup Peter Doyle, metropolita angielskiej diecezji Northampton – w której Chesterton przeżył większą część swojego życia – podjął starania zmierzające do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego.
Książka przedstawia sylwetkę pisarza oraz wybrane fragmenty jego twórczości, w świetle których Chesterton jawi się jako prorok naszych czasów. Publikacja przedstawia stosunek autora do współczesnej mu rzeczywistości oraz koncepcję jej odnowy w duchu Ewangelii.
Czytelnik znajdzie w książce biografię Chestertona, prześledzi proces kształtowania się jego światopoglądu.
Zapozna się z poglądami dotyczącymi sfer życia zarówno religijnego, politycznego oraz gospodarczego.
Rozdział trzeci stanowi analizę zjawiska, jakim jest imperializm. Następnie zaprezentowano ocenę Chestertona wspomnianego pojęcia oraz innych, modnych także i dziś, terminów, jak: kosmopolityzm, pacyfizm, nacjonalizm, patriotyzm i naród. Wnikliwej analizie zostają poddane również zagadnienia wojny i pokoju.
Końcową część publikacji stanowi polemika literata ze znanymi, współczesnymi mu pisarzami, którzy mieli odmienne,
dalekie od chrześcijańskiej, wizje co do kształtu dalszych losów cywilizacji.
W ostatnim rozdziale przedstawione zostały na konkretnych przykładach historycznych zarzuty pisarza, które formułowane
pod adresem Imperium Brytyjskiego i imperializmu w ogóle. W opozycji do nich, pojawia się wątek Polski, w którym zostały przedstawione pozytywne cechy i wzorce. Zdaniem Chestertona, są one dziedzictwem naszego społeczeństwa i wzorem godnym do naśladowania przez inne narody i państwa.
Publikacja służy szerszej popularyzacji spuścizny Chestertona.
Matce Bożej ze Świętej Lipki - Królowej Ognisk Rodzinnych - ofiaruj siebie i swoich najbliższych! Święta Lipka - Sanktuarium Maryjne, jedno z najpopularniejszych w Europie. Znajduje się w północnej części naszego kraju, niedaleko Olsztyna. Początki miejsca kultu Maryi sięgają XIV wieku. Legenda mówi, że zanim miejsce to zyskało rozgłos, na rozłożystej lipie pojawiła się figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem. O dużej popularności związanej z wizerunkiem Matki Bożej Świętolipskiej świadczy fakt, iż ostatni wielki mistrz krzyżacki, Albrecht Hohenzollern, w 1519 roku pielgrzymował boso z Królewca do Świętej Lipki. Proponowany modlitewnik zawiera litanię i modlitwy do Maryi, wśród których znajduje się m. in: Litania do Matki Bożej Świętolipskiej, Litania Różańcowa, Akt osobistego oddania się Matce Bożej. Święta Lipka nazywana bywa często ,,Perłą Baroku"". Od 1989 roku w okresie wakacyjnym w Bazylice odbywają się ,,Świętolipskie Wieczory Muzyczne"". Jest to także miejsce kultu dla ewangelików.
Jest wiele świętych małżeństw, które przez całe życie wspierały się i szły wspólną drogą do Boga. Historia Elżbiety i Feliksa Leseur jest inna. Żyjąca na przełomie wieku XIX i XX para była bardzo dobrze dobrana. Ona doskonale wykształcona, kulturalna Paryżanka z dobrej rodziny, on wybitny lekarz, dziennikarz i polityk. Oboje wychowano w duchu katolickim. Łączyły ich wspólne pasje, miłość do książek i muzyki, dzieliło coś o wiele głębszego: światopogląd. Elżbieta była kobietą głębokiej, szczerej wiary, z którą nie afiszowała się na zewnątrz, ale którą żyła. Ludwik po ślubie okazał się równie żarliwym wojującym ateistą. Ona karmiła się dziełami duchowymi, on gromadził biblioteczkę książek modernistycznych. Na dodatek ze cel swej żarliwości obrał sobie Elżbietę….
W swych licznych pismach, po raz pierwszy zaprezentowanych w niniejszej książce, małżonkowie Elżbieta i Feliks dają świadectwo zadziwiającej i mądrej drogi, którą przeszli; miłości, która wzrastała pomimo różnic i cierpień każdego z nich. Wypracowany szacunek dla przekonań drugiej osoby, ich tolerancja i wzajemny podziw w końcu przyniosły owoce. Jednak to nie Elżbieta je zbierze…
Dlaczego warto o tym czytać? Bo to dobrze napisana, ale przede wszystkim mądra książka. Historia Elżbiety i Feliksa ma ogromny walor dla współczesnego, pogrążonego często w sporach i niezgodzie czytelnika, doświadczającego na co dzień rozłamów w rodzinie, w pracy, w kraju. Małżonkowie pokazują, jak kochać się i wspierać różniąc się w samym sercu swojej istoty. Jest to nie tylko możliwe, ale może być bardzo owocne.
Zaskakujący finał tej opowieści jest jak z scenariusza filmowego. Przekonajcie się sami – zapraszamy do lektury.
Mistyczka i wizjonerka, obdarzona stygmatami, beatyfikowana przez Jana Pawła II w 2004 r. Jej szczegółowe wizje, spisane przez Klemensa Brentano, obejmują kilkadziesiąt tomów. Dotyczą życia Jezusa, Maryi, Józefa i ich krewnych oraz Apostołów. Na podstawie jej widzeń odnaleziono m.in. domek Maryi w Efezie.
Wizje zawarte w niniejszym tomie obejmują dalszy ciąg podróży misyjnych Pana Jezusa, w czasie których nauczał On o królestwie Bożym i objawiał swoją moc poprzez liczne cuda. Pasjonujące, szczegółowe opisy i uzupełnienia dobrze znanych historii pozwolą czytelnikowi przenieść się w samo centrum ewangelicznych wydarzeń. Będzie mógł on wraz z Apostołami zobaczyć przemienienie na górze Tabor, stanie się świadkiem wskrzeszenia Łazarza, dowie się, dlaczego Zacheusz miał zejść z drzewa, a także przysłucha się słowom Jezusa na temat małżeństwa.
Dzięki obszernym komentarzom przybliżającym kontekst biblijny oraz historyczno-kulturowy czytelnik ma szansę nie tylko zrozumieć, czym tak naprawdę są objawienia prywatne i poszerzyć swoją świadomość religijną, ale przede wszystkim pogłębić własną wiarę.
Ciągle jesteśmy świadkami wydarzeń, które przywodzą na myśl słowa z Fatimy. Matka Boża przyszła do dzieci w czasie zawieruchy wojennej, która wstrząsnęła całym światem. Ktoś mógłby powiedzieć, co mogła zrobić ta trójka pastuszków wobec ogromu nieszczęść, które przetoczyły się prze Europę? Dlaczego ich wybrała Maryja na swoich posłańców? Dlaczego nie zwróciła się do „wielkich tego świata”? Bo moc jest w modlitwie! Nie w ludzkich możliwościach, tylko w modlitwie!Dlatego autorka wzywa: Odwagi! Stań z różańcem przy boku Maryi! – niezależnie od tego, co się dzieje wokół Ciebie. Aby ułatwić modlitwę, przygotowała rozważania do nabożeństw różańcowych, odprawianych na prośbę Maryi w pierwszą sobotę każdego miesiąca w wielu kościołach. Są one przeznaczone zarówno do prywatnego odmawiania, jak i do modlitwy publicznej. Każda medytacja składa się z tekstu Pisma Świętego, rozważania oraz modlitwy końcowej, ale osią jest modlitwa różańcowa.Rok z Maryją wieńczy świadectwo pątniczki z Fatimy oraz liczne zdjęcia z miejsca objawień.
Pan Jezus powierzył świętej Faustynie orędzie Miłosierdzia Bożego skierowane do całego świata. Modlitewnik zawiera przekazane Faustynie modlitwy i formy kultu Miłosierdzia Bożego. Znajdują się w nim również osobiste modlitwy i rozważania świętej, a także tradycyjne znane od wieków modlitwy do Miłosierdzia Bożego. Ludzie znajdujący się w różnych trudnych sytuacjach życiowych znajdą w nim akty zawierzenia swoich spraw Miłosiernemu Bogu.
Muzułmańska imigracja do Europy stała się dyżurnym tematem pośród polityków, publicystów i naukowców. Różnorodność tej grupy sprawia, że na temat zakresu i wpływu muzułmanów w Europie formułowane są często skrajne sądy i opinie. Autor w swojej książce udziela odpowiedzi na pytania: Jak wygląda współczesna muzułmańska migracja w naszym kraju? Z jakimi problemami zmagają się muzułmanie imigranci w Polsce i jakie problemy generuje ta migracja dla Polski? Przedstawia również kontekst historyczny i obecność najstarszej grupy muzułmanów polsko-litewskich Tatarów, zamieszkujących Polskę od XIV wieku. Autor opisuje również fenomen muzułmanów imigrantów w Polsce w kontekście doświadczeń zachodnich. Uświadamia konieczność ochrony Europejczyków przed działalnością przedstawicieli radykalnego islamu i ostrzega, że brak odpowiedniej polityki względem muzułmanów imigrantów może przerodzić się w destabilizację systemów i państw na różnych płaszczyznach.
Diabły – wrogowie Boskiego ładu, wichrzyciele i buntownicy. Nieustannie piętrzą przeszkody i uciekają się do przemyślnych forteli, aby szkodzić człowiekowi i zdobyć jak najwięcej dusz. Często tak dobrze ukrywają się w fałdach ludzkich mózgów, że mało kto dopatrzy się w naszych złych czynach oraz wydarzeniach historycznych diabelskich inspiracji. Od kilku wieków coraz częściej i głośniej powątpiewa się w istnienie złych duchów, a to dla nich sytuacja wymarzona.
Legendy zaprezentowane w tym tomie – będącym kontynuacją Aniołów w legendach polskich – osadzone są w konkretnej przestrzeni historycznej, powiązane z prawdziwymi wydarzeniami i osobami kształtującymi dzieje Polski, co pozwala lepiej zrozumieć poszczególne opowieści i oświetlić ich bogate konteksty.
„Życzę wszystkim odbiorcom, aby przytoczone tu legendy oraz materiały objaśniające skłoniły ich do refleksji nad sprawami niewidzialnymi. Może każą zastanowić się nad udziałem niewidzialnych mocy w kulturze materialnej oraz duchowej naszego narodu?”
Autor
„Zaufanie Bogu jest najpiękniejszym świadectwem naszej wiary i miłości do Niego (…) Musimy być jak dziecko, które spoczywa na sercu ojca i które wszystko Mu powierza”.
ks. Dolindo Ruotolo
Współczesny świat już dawno wyrzucił ze swojego słownika takie terminy, jak: pokusa, grzech, cnota, zawierzenie, pokora czy posłuszeństwo. Autor książki przypomina nam
o tych wartościach nauczaniem ks. Dolindo Ruotolo, który stał się dla wielu współczesnych nowym Mojżeszem, prowadzącym lud od nieufności do całkowitego zawierzenia Bogu.
Bezgraniczne zaufanie Chrystusowi może się niektórym kojarzyć z ucieczką od prawdziwych problemów i biernym oczekiwaniem, że On wszystko za nas zrobi. Autor książki przestrzega jednak czytelnika przed lenistwem i biernością duchową. Tłumaczy, że zawierzenie nie uwalnia od walki duchowej, nie niweluje wszystkich trudności, ono daje nam siłę i umiejętności do stawienia im czoła.
Ks. Dolindo uczy nas, że zawierzenie Chrystusowi musi dokonać się w sercu wolnym
i pełnym łagodności, która otwiera na Boże prowadzenie. Przypomina, że pokora
i posłuszeństwo to fundament duchowego wzrostu, a świętość to nie doskonałość moralna, ale ciągłe powstawanie z upadków. Święte posłuszeństwo objawia wolę Bożą, wprowadza do naszego serca ciszę i spokój oraz hartuje serce w wytrwałości, cierpliwości i umiejętności konsekwentnego zawierzania.
„Nie przyszliśmy na świat, aby „wegetować”, aby wygodnie spędzić życie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad” Album z tekstami Papieża Franciszka i kolorowymi zdjęciami z pielgrzymki do Polski i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (zawiera słowa z okna papieskiego, ze spotkania z Polskim Episkopatem i wystąpienie dla wolontariuszy).
Sądzimy, że abyśmy byli szczęśliwi, potrzebujemy dobrej kanapy. Kanapy, która pomoże nam żyć wygodnie, spokojnie, całkiem bezpiecznie. Kanapa – jak te, które są teraz, nowoczesne, łącznie z masażami usypiającymi; które gwarantują godziny spokoju, żeby nas przenieść w świat gier wideo i spędzania wielu godzin przed komputerem. Kanapa na wszelkie typy bólu i strachu. Kanapa sprawiająca, że zostajemy zamknięci w domu, nie trudząc się ani też nie martwiąc. Nie przyszliśmy na świat, aby „wegetować”, aby wygodnie spędzić życie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad. To bardzo smutne, kiedy przechodzimy przez życie, nie pozostawiając śladu. A gdy wybieramy wygodę, myląc szczęście z konsumpcją, wówczas cena, którą płacimy, jest bardzo i to bardzo wysoka: tracimy wolność. Nie, jesteśmy wolni, abyśmy mogli pozostawić ślad. Aby pójść za Jezusem, trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów, które pomogą ci chodzić po drogach, o jakich ci się nigdy nie śniło…
Fragmenty przemówienia papieża Franciszka w czasie czuwania
w ramach ŚDM Kraków, Campus Misericordiae, 30 lipca 2016 roku
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?