Seryjnie produkowane w latach 1970 – 1990 kioski modułowe, takie jak pionierski K67, zaprojektowany przez słoweńskiego architekta Sašę J. Mächtiga, oraz inne podobne systemy (polski Kami, macedoński KC190 czy radziecki 'Batyskaf'), stały na każdym rogu byłego bloku wschodniego i Jugosławii: od tętniących życiem rynków po socjalistyczne osiedla mieszkaniowe. To właśnie w takich budkach kupowaliśmy hot dogi i zapiekanki, świeże jaja i kurczaki z rożna, wieńce pogrzebowe i prasę; były stróżówkami na parkingach, kantorami wymiany walut – ich funkcje można wymieniać bez końca.
Album zawiera niepublikowane dotąd fotografie ostatnich modernistycznych budek, znalezionych od Lublany po Warszawę i od Belgradu po Berlin, które przetrwały społeczno-polityczną transformację Europy Środkowo-Wschodniej pod koniec XX. wieku. Niektóre z nich pozostają aktywne do dziś lub zmieniają swoje funkcje po renowacji; inne stoją porzucone, by powoli zniknąć z miejskich krajobrazów. Zdjęcia ponad 150 kiosków, które są częścią tej wyjątkowej kolekcji, wykonane zostały na przestrzeni ostatniej dekady przez założycieli Zupagrafika, Davida Navarro i Martynę Sobecką. Prolog i wstęp dają bezcenny wgląd w historię tych mobilnych konstrukcji.
Interaktywna książka od Zupagrafika, przedstawiająca architekturę osiedli mieszkaniowych, wybudowanych w Hongkongu w latach 1950–1980. Wykorzystując idee przyświecające architekturze modernistycznej, wzniesiono budynki mieszkalne dla mas, które na nowo zdefiniowały tkankę miejską Hongkongu. Te niebotyczne konstrukcje, wybudowane w celu zapewnienia dachu nad głową prawie trzem milionom mieszkańców, stworzyły jeden z najbardziej futurystycznych i gęsto zaludnionych krajobrazów miejskich na świecie.
Poprzez urzekające fotografie i wciągające narracje, pierwsza część Concrete Hong Kong zgłębia różnorodność osiedli komunalnych, wzniesionych w drugiej połowie XX wieku, od wież Shun On zbudowanych na planie krzyża, przez tętniące życiem podwórka Choi Hung, po brutalistyczną bryłę Po Lai Court. Druga część książki zawiera sześć modeli do wyjęcia z arkuszy i samodzielnego złożenia, co czyni tę pozycję obowiązkową dla wszystkich, którzy pragną poznać historie ukryte za betonową dżunglą Hongkongu. Potrzebny Ci będzie tylko klej!
W środku prolog autorstwa Charles’a Lai, architekta i historyka architektury, mieszkającego i pracującego w Hongkongu.
Modele do złożenia:
Ying Ming Court
Cho Yiu Chuen
Tsui Lam Estate
Shun On Estate
Po Lai Court
Choi Hung Estate
This book delves into the architectural heritage of public housing developed in Hong Kong between the 1950s and the 1980s. Embracing the modernist architectural approach, the city initiated mass housing projects that redefined urban living. Towering structures emerged to meet the housing needs of nearly three million residents, resulting in one of the world’s most futuristic and densely populated urban landscapes.
Through captivating photographs and engaging narratives, the first half of Concrete Hong Kong offers a glimpse into the housing estates constructed during the second half of the 20th century, showcasing a variety of structures, including the cruciform Shun On Estate, the vibrant Choi Hung Estate, and the brutalist Po Lai Court. The second half of the book immerses readers in a hands-on experience, featuring six pre-cut and pre-folded models ready to be pressed out and assembled, making this book a must-have for anyone seeking to uncover the hidden stories behind Hong Kong’s concrete jungles. All you need is glue!
Includes a foreword by Charles Lai, architect and architectural historian based in Hong Kong.
Press-out models to assemble:
Ying Ming Court
Cho Yiu Chuen
Tsui Lam Estate
Shun On Estate
Po Lai Court
Choi Hung Estate
Interaktywna podróż po włoskiej brutalistycznej architekturze, od kultowej Torre Velasca w centrum Mediolanu, po kontrowersyjny kompleks mieszkaniowy Vele di Scampia na peryferiach Neapolu
Betonowe drapacze chmur, osiedla z wielkiej płyty, corbusierowskie „podniebne ulice”: część z tych modernistycznych brył, które kiedyś tworzyły miejski krajobraz powojennej Wielkiej Brytanii przetrwało próbę czasu, inne zniknęły na zawsze.
Brutal Britain od Zupagrafika pozwoli Ci cofnąć się w czasie do brutalistycznej przeszłości Wielkiej Brytanii, i zbudować jedne z najbardziej kontrowersyjnych budynków wzniesionych na Wyspach po drugiej wojnie światowej; od bloków Park Hill w Sheffield, przez kultowy londyński Trellick Tower, po wyburzony relikt przeszłości - gmach Birmingham Central Library. Książkę otwiera prolog autorstwa Barnabas’a Caldera (autora książki „Raw Concrete: the Beauty of Brutalism”), oraz krótkie rozdziały z imponującymi, wielkoformatowymi ilustracjami; a zamyka 9 modeli do samodzielnego złożenia, przedstawiającymi szczegółowe ilustracje oryginalnych elewacji wszystkich budynków. Modele w książce są gotowe do złożenia, wystarczy wycisnąć je z arkuszy i złożyć według prostych instrukcji, potrzebujesz tylko kleju.
Budowa nowych dzielnic mieszkaniowych stanowiła szybką i efektywną odpowiedź na intensywny napływ ludności do miast po drugiej wojnie światowej. Jednak po upadku żelaznej kurtyny, przyszłość wielu modernistycznych osiedli stanęła pod znakiem zapytania. Niektóre poddawane są mniej lub bardziej udanej termomodernizacji, inne przedwczesnej rozbiórce. Mimo to, ich mieszkańcy pozostają w swoich blokach do końca, byli tu w latach ich świetności, są, gdy te dawno minęły.
Na przestrzeni ostatniej dekady Zupagrafika uwieczniła setki budynków mieszkalnych Europy Środkowo-Wschodniej, w formie fotografii i ilustrowanych modeli z papieru. The Tenants od Zupagrafika to podróż przez ponad 40 osiedli, wzniesionych w 37 miastach byłego bloku wschodniego i eks-Jugosławii. Od Berlina do Norylska, przez Ałmaty i Tallin, album przedstawia lokatorów z modelami swoich domów, którzy opowiadają o życiu w blokach z wielkiej płyty.
Książkę otwiera prolog napisany przez socjologa i badacza miast, Macieja Frąckowiaka, a zamyka indeks wszystkich przedstawionych obiektów architektonicznych, wraz z historią ich powstania. Portrety wykonane zostały przez Davida Navarro i Martynę Sobecką (Zupagrafika), przy współpracy z lokalnymi fotografami.
Ta interaktywna książka pozwoli Ci odkryć jedne z najbardziej kontrowersyjnych projektów wzniesionych w byłym Bloku Wschodnim i ex-Jugosławii, od monumentalnych blokowisk Moskwy, po brutalistyczne wieżowce Tbilisi. Brutal East II zawiera ilustrowane fotografiami rozdziały opisujące historię i ciekawe fakty związane z powstaniem poszczególnych budynków oraz dziewięć modeli, gotowych do wyjęcia z arkuszy i złożenia według prostych instrukcji; potrzebny Ci będzie tylko klej. W środku prolog autorstwa historyka architektury Alexandra Ostrogorsky'ego. Książka jest długo wyczekiwaną kontynuacją publikacji Brutal East, wydanej przez Zupagrafika w 2017 roku.
9 modeli do złożenia
Fotograficzna podróż przez monomiasta - urbanizacje, wzniesione na peryferiach byłego ZSRR, wokół zakładów przemysłowych, stanowiących jedyną lub główną gałąź lokalnej gospodarki.
Monotowns od Zupagrafika podzielone jest na 9 rozdziałów, ilustrowanych ponad 130. zdjęciami rosyjskiego fotografa, Alexandra Veryovkina, przedstawiającymi postindustrialne krajobrazy i radziecką architekturę monogorod’ów, rozciągających się od koła podbiegunowego po rosyjski Daleki Wschód, takich jak Workuta, Norylsk, Mirny, Kirowsk, Togliatti, Czerepowiec, Magnitogorsk, Monczegorsk i Nikiel, oraz codzienne życie ich mieszkańców. Książka przygląda się kondycji monomiast po upadku Związku Radzieckiego. Część z nich nadal świetnie prosperuje, inne walczą o przetrwanie, jeszcze inne są na wpół wymarłe.
W środku prolog autorstwa krytyka architektury, Konstantina Budarina oraz eseje opisujące historię powyższych miast.
'Rozwój radzieckiej gospodarki oparty był na kolejnych “pięciolatkach”, a cały kraj działał jak olbrzymia korporacja. Monomiasta były jak różne działy tej korporacji.’
– fragment prologu
Fotograficzny przekrój przez radziecką architekturę jednego z najbardziej tajemniczych, niezbadanych i rozległych zakątków świata.
Od Uralu po koło podbiegunowe, album odkrywa modernistyczne osiedla wzniesione na obrzeżach metropolii dalekiej północy, industrialne monomiasta, kosmiczne bryły radzieckich cyrków, betonowe gmachy teatrów oraz wszechobecne bloki z wielkiej płyty, wzniesione na wiecznej zmarzlinie Syberii.
Concrete Siberia od Zupagrafika podzielona jest na sześć rozdziałów, ilustrowanych ponad 100. zdjęciami rosyjskiego fotografa, Alexandra Veryovkina, przedstawiającymi trudne piękno i rozmach powojennej modernistycznej architektury Nowosybirska, Omska, Krasnojarska, Norylska, Irkucka i Jakucka, oraz codzienne życie ich mieszkańców. Książka zawiera prolog autorstwa krytyka architektury, Konstantina Budarina, mapy oraz krótkie eseje opisujące historie dzielnic mieszkaniowych powyższych miast.
Monumentalne ‘sypialnie’ Moskwy, Plattenbauten Berlina wschodniego, warszawskie modernistyczne osiedla, kijowskie Brezhnevki; większości mieszkańców miast nazywa je domem, mimo to, powojenne przedmieścia Europy centralnej i wschodniej z biegiem lat stały się dla nas niewidzialne.
„Eastern Blocks” to fotograficzna podróż przez betonowe przedmieścia byłego bloku wschodniego, podczas której odkryjesz dzielnice, które po drugiej wojnie światowej stały się placem budowy pod ogromne osiedla mieszkaniowe, oraz prawdziwe architektoniczne unikaty, takie jak: latające spodki z betonu, domy na kurzych łapkach, czy monolity w kształcie młotka.
W środku ponad 100 fotografii autorstwa Zupagrafika, oraz owoce ich współpracy z lokalnymi fotografami. Książka podzielona jest na sześć rozdziałów, opowiadających o modernistycznej i brutalistycznej architekturze europejskich miast: Moskwy, Berlina Wschodniego, Warszawy, Budapesztu, Kijowa oraz Sankt Petersburga; zawiera prolog autorstwa dziennikarza Christopher’a Beanlanda, mapki oraz krótkie eseje opisujące historie dzielnic mieszkaniowych powyższych miast.
Zupagrafika to autor, niezależne wydawnictwo oraz pracownia grafiki, założona w 2012 w Poznaniu, przez hiszpańsko-polski duet - David’a Navarro i Martynę Sobecką. Tytuły wydawane przez Zupagrafika celebrują modernistyczną i brutalistyczną architekturę byłego bloku wschodniego i nie tylko. Nakładem wydawnictwa ukazały się do tej pory: „Blok Wschodni”, „Brutal London”, „Blokowice”, „Blokoshka”, „Paris Brut”, „Brutal East”, „The Constructivist”, „Modern East”, „Hidden Cities”, „Brutal Britain”.
Autor książek: Brutal London: Construct Your Own Concrete Capital (2016, wyd. Prestel Publishing), Brutal Britain (2018), Eastern Blocks (2019).
Wieżowce w kształcie młotka, bloki z wielkiej płyty, latające spodki i betonowe monolity; te konstrukcje, wzniesione na powojennych zgliszczach, ukształtowały polskie miasta na nowo. Odkryj i zbuduj jedne z najbardziej intrygujących modernistycznych i brutalistycznych budynków, wzniesionych w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej; od wszechobecnych blokowisk Warszawy po brutalną bryłę krakowskiego Hotelu Forum. Książkę otwierają ilustrowane fotografiami rozdziały opisujące historię i ciekawe fakty związane z powstaniem poszczególnych budynków. Druga część Brutal Poland zawiera dziewięć modeli, gotowych do wyjęcia z arkuszy i złożenia według prostych instrukcji; potrzebny Ci będzie tylko klej.
Brutal Poland od Zupagrafika jest publikacją dwujęzyczną, wszystkie teksty w książce są zarówno w języku polskim jak i angielskim.
Plattenbau, Panelák, Wielka Płyta, Panelky, Panelház, mieszkańcy byłego bloku wschodniego różnie nazywają swoje bloki z wielkiej płyty, jednak niezależnie od nazwy, ich budowie przyświecał jeden cel - zapewnić dach nad głową rosnącej liczbie ludności, napływającej do miast po drugiej wojnie światowej.
Panelki od Zupagrafika pozwolą Ci zbudować autentyczny socjalistyczny blok, płyta po płycie, oraz poznać historię budownictwa mieszkaniowego za żelazną kurtyną.
Książkę otwiera, ilustrowana fotografiami oraz socjalistycznymi plakatami propagandowymi, historia wielkopłytowych systemów budowlanych, stosowanych w byłym Związku Radzieckim oraz krajach satelickich. W drugiej części 164 małych wielkich płyt gotowych do wyciśnięcia z arkuszy i złożenia trójwymiarowego bloku, o wysokości 27 cm, oraz proste instrukcje. Małe wielkie płyty przedstawiają szczegółowe ilustracje, odtwarzające elewacje powojennych modernistycznych bloków, które są domem dla milionów mieszkańców miast po dziś dzień.
Zbuduj swój brutalistyczny gmach National Theatre, Denys’a Lasduna. Model zawiera informacje techniczne na temat
budynku, który ilustruje (rok budowy, architekci, dokładna lokalizacja). National Theatre jest częścią kolekcji„Brutal London”.„Brutal London” od Zupagrafika to seria papierowych wycinanek, która pozwoli Ci złożyć jedne z najbardziej kontrowersyjnych
budynków wzniesionych w Londynie w latach 1960.-1970. Wszystkie modele przedstawiają szczegółowe ilustracje ikon brutalistycznej architektury oraz owianych złą sławą osiedli z wielkiej płyty.
Betonowe drapacze chmur, osiedla z wielkiej płyty, corbusierowskie „podniebne ulice”: część z tych modernistycznych brył, które kiedyś tworzyły miejski krajobraz powojennej Wielkiej Brytanii przetrwało próbę czasu, inne zniknęły na zawsze.
„Brutal Britain” od Zupagrafika (autora m.in. książki „Brutal London”, Prestel 2016) pozwoli Ci cofnąć się w czasie do brutalistycznej przeszłości Wielkiej Brytanii, i zbudować jedne z najbardziej kontrowersyjnych budynków wzniesionych na Wyspach po drugiej wojnie światowej; od kultowych bloków Park Hill w Sheffield, przez eksperymentalne wieżowce Cotton Gardens w Londynie, po wyburzony relikt przeszłości - gmach Birmingham Central Library.
Książkę otwiera wstęp autorstwa Barnabas’a Caldera (autora książki „Raw Concrete: the Beauty of Brutalism”), oraz krótkie rozdziały z imponującymi, wielkoformatowymi ilustracjami; a zamyka osiem modeli do samodzielnego złożenia, przedstawiającymi szczegółowe ilustracje oryginalnych elewacji wszystkich budynków.
Modele w książce są gotowe do złożenia, wystarczy wycisnąć je z arkuszy i złożyć według prostych instrukcji, potrzebujesz tylko kleju.
Oderwij negatyw i odkryj brutalny urok socmodernistycznych osiedli Warszawy!
Modernistyczne osiedla wzniesione po drugiej wojnie światowej na obrzeżach europejskich stolic, z biegiem lat stały się szarym wspomnieniem swoich dawnych lat świetności. Choć betonowe blokowiska do dziś są domem tysięcy mieszkańców miast, często wolimy udawać, że nie istnieją. Ten interaktywny zestaw architektonicznych fotografii, pozwoli Ci odkryć jedne z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych zakątków Warszawy, jak: Chomiczówka, Marymont, Sielce, Solec, Śródmieście Północne, Tarchomin, Targówek.
Inspirowany fotografią błyskawiczną, Hidden Cities: Warsaw, zawiera 8 interaktywnych kart, które przypominają filmy typu Polaroid 55 - zerwij negatyw i odkryj brutalistyczne przedmieścia Warszawy. Fotografie pochodzą z archiwum Zupagrafika.
Negatywy nadają się do wielokrotnego użytku.
Oderwij negatyw i odkryj brutalny urok berlińskich osiedli z wielkiej płyty!
Modernistyczne osiedla wzniesione po drugiej wojnie światowej na obrzeżach europejskich stolic, z biegiem lat stały się szarym wspomnieniem swoich dawnych lat świetności. Choć betonowe blokowiska do dziś są domem tysięcy mieszkańców miast, często wolimy udawać, że nie istnieją. Ten interaktywny zestaw architektonicznych fotografii, pozwoli Ci odkryć jedne z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych zakątków Berlina, jak: Lichtenberg, Marzahn, Neukölln, Pankow.
Inspirowany fotografią błyskawiczną, Hidden Cities: Berlin, zawiera 8 interaktywnych kart, które przypominają filmy typu Polaroid 55 - zerwij negatyw i odkryj brutalistyczne przedmieścia Berlina. Fotografie pochodzą z archiwum Zupagrafika.
Negatywy nadają się do wielokrotnego użytku.
Oderwij negatyw i odkryj brutalny urok powojennych osiedli Londynu!
Modernistyczne osiedla wzniesione po drugiej wojnie światowej na obrzeżach europejskich stolic, z biegiem lat stały się szarym wspomnieniem swoich dawnych lat świetności. Choć betonowe blokowiska do dziś są domem tysięcy mieszkańców miast, często wolimy udawać, że nie istnieją. Ten interaktywny zestaw architektonicznych fotografii, pozwoli Ci odkryć jedne z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych zakątków Londynu, jak: Hounslow, Kennington, Peckham, Poplar, Roehampton, Thamesmead, Walworth, Woolwich.
Inspirowany fotografią błyskawiczną, Hidden Cities: London, zawiera 8 interaktywnych kart, które przypominają filmy typu Polaroid 55 - zerwij negatyw i odkryj brutalistyczne przedmieścia Londynu. Fotografie pochodzą z archiwum Zupagrafika, współpraca: Peter Chadwick.
Negatywy nadają się do wielokrotnego użytku.
Oderwij negatyw i odkryj brutalny urok betonowych ,sypialni’ Moskwy!
Modernistyczne osiedla wzniesione po drugiej wojnie światowej na obrzeżach europejskich stolic, z biegiem lat stały się szarym wspomnieniem swoich dawnych lat świetności. Choć betonowe blokowiska do dziś są domem tysięcy mieszkańców miast, często wolimy udawać, że nie istnieją. Ten interaktywny zestaw architektonicznych fotografii, pozwoli Ci odkryć jedne z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych zakątków Moskwy, jak: Cheryomushki, Danilovsky Rayon, Nagatinsky Zaton, Ostankinsky Rayon, Pechatniki, Severnoye Chertanovo, Yasenevo.
Inspirowany fotografią błyskawiczną, Hidden Cities: Moscow,zawiera 8 interaktywnych kart, które przypominają filmy typu Polaroid 55 - zerwij negatyw i odkryj brutalistyczne przedmieścia Moskwy. Zdjęcia: Alexander Veryovkin.
Negatywy nadają się do wielokrotnego użytku
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?