Do tego działu zapraszamy wszystkich czytelników bo zdrowie ważne jest dla każdego z nas. Polecamy szeroki wachlarz publikacji, poradników, podręczników znanych autorów, którzy cenią sobie zdrowy styl życia i dbają o siebie. Proponujemy mnóstwo poradników i książek kulinarnych, z których dowiemy się jak przygotować smaczne i zdrowe posiłki, pełne zdrowych warzyw i błonnika. Dowiemy się jak prawidłowo się odżywiać z zachowaniem zasad zdrowej diety. Porady naturoterapeutów, różne terapie, diety, ćwiczenia oraz system leczenia dietą bezśluzową, ogólnie szkoła zdrowia. Diety oczysczające, głodówki, posty i diety surowe, warzywne, sokoterapie. Znani i cenieni autorzy zdrowotnych książek: Mariusz Budrowski i Agnieszka Juncewicz, Hulda Clark, Matthias Rath, Magdalena makarowska, Arnold Ehret, Anna Ciesielska, Michał Tombak, Walter Last, Borys |Bołotow, Iwan Nieumywakin, Andreas Moritz i wielu innych.
Pielęgnowanie i utrzymanie, żywienie, leczenie, zimowanie, zakup tego zwierzęcia.Wskazówki dotyczące otrzymania przychówku, a także niezbędne informacje co do zapobiegania i leczenia chorób pomogą rozmnażać i utrzymać populację żółwi ozdobnych.
Problematyka marketingu produktów żywnościowych do niedawna pozostawała w Polsce na uboczu zainteresowań badawczych i wydawniczych. Wykorzystanie instrumentów marketingowych nie znajdowało bowiem zastosowania w warunkach stałych niedoborów na rynku produktów żywnościowych. Wprowadzenie gospodarki rynkowej w Polsce tę sytuację zmieniło. Marketing znalazł się w centrum zainteresowania wielu osób, instytucji i przedsiębiorstw. Nauka marketingu stała się pilną potrzebą.
Książka zawiera zbiór wiadomości dotyczący chorób ryb, w tym podstawowe informacje z zakresu zatruć występujących w środowisku wodnym. Aktualne dane z zakresu etiologii i patogenezy chorób ryb połączone są z praktycznymi metodami ich rozpoznawania, profilaktyki i leczenia.
Książka przeznaczona jest dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej rybactwa, lekarzy weterynarii i hodowców ryb oraz pracowników naukowych zajmujących się ichtiopatologią. Jest ona podsumowaniem mojej 45-letniej pracy Autora w Zakładzie Chorób Ryb Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, wielu lat pracy na Wydziale Weterynaryjnym Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie i Wydziale Weterynaryjnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, jak również pracy w Pracowni Chorób Ryb Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Lublinie.
Spis treści
Przedmowa 13
Wstęp 15
WPŁYW CZYNNIKÓW HODOWLANYCH NA ZDROWIE KARPI 17
Stawy 17
Żywienie 20
Rozród 23
Tarło naturalne 24 Rozwój zarodkowy i wylęg 27 Podchów wylęgu w tradycyjnychprzesadkach i wodach podgrzanych 27
WPŁYW CZYNNIKÓW HODOWLANYCH NA ZDROWIE PSTRĄGÓW 32
Lokalizacja i budowa obiektu 32
Pojemność produkcyjna obiektu 33
Stawy 35
Żywienie 37
Rozród 37
Wpływ światła 39 Wpływ temperatury 39 Wpływ odczynu wody 40Wpływ przepływu wody istężenia tlenu 40
Różne problemy występujące w trakcie hodowli 41
CHOROBY NA TLE ŻYWIENIOWYM 43
STRES 53
Definicje stresu 53 Hormony stresowe 54 Czynniki wywołujące stres 54 Wpływ stresu na układoddechowy 55 Zaburzenia równowagi jonowej 55 Wpływ stresu na metabolizm ryby 56
Wpływ stresu na układ odpornościowy 57 Zmiany w układzie krwionośnym 60 Objawy kliniczne izmiany fizjologiczne 61 Bezpośrednie przyczyny śmierci ryb 62 Diagnostyka stresu 62 Zapobieganie izwalczanie skutków stresu 62
ZATRUCIA RYB 65
Źródła substancji trujących 66 Patogeneza zatruć 66 Działanie substancji chemicznych na układodpornościowy ryb 67 Wpływ różnych czynników na toksyczność substancji chemicznych 68
Wskaźniki zatrucia środowiska wodnego 69 Objawy zatrucia ryb 70 Zatrucie metalami ciężkimi 71
Zatrucie cyjankiem 72 Zatrucie środkami ochrony roślin 72 Zatrucie terapeutykami 72 Zasadypobierania próbek do badań toksykologicznych 73 Badanie toksyczności 74...
Prezentowana książka - pierwsza z serii ABC HIPOTERAPII - poświęcona jest wpływowi jazdy konnej i kontaktu z koniem na psychikę oraz sprawność umysłową i fizyczną osób niepełnosprawnych intelektualnie. Książka przeznaczona jest dla lekarzy, rehabilitantów, psychologów, pedagogów, instruktorów hipoterapii i jeździectwa oraz opiekunów i rodziców osób niepełnosprawnych.
Przepisy podane w tej książce są sprawdzone, niektóre z nich nawet przez trzy pokolenia mojej rodziny. Podane są one w tak przystępny sposób, że udadzą się każdej, także niezbyt doświadczonej pani domu. Życzę by przygotowane potrawy nie tylko smakowały, ale w sposób widoczny poprawiły Wasze zdrowie, samopoczucie i sylwetkę.
Książka, którą wziąłeś Szanowny Czytelniku do ręki i zaszczyciłeś uwagą, jest swego rodzaju ewenementem w dziedzinie literatury kwiaciarskiej. Materiały do jej opracowania nie pochodzą z żadnego instytutu, zakładu doświadczalnego, ogrodu botanicznego - odpowiednio wysokiej rangi czy o uznanym autorytecie. Napisana została od pierwszej po ostatnią stronę przez hobbistę, miłośnika kwiatów, wszystkich roślin ozdobnych i całej przyrody w ogóle. Za nikogo więcej w tej dziedzinie się nie uważam, lecz może ktoś taki właśnie zdobędzie zaufanie i wiarygodność czytelnika? „Skalniaki" nie są więc, być może, pozycją o wielkiej wartości naukowej, ale i adresuję ją przede wszystkim do hobbistów, działkowców, użytkowników ogródków przydomowych - tych, którym kwiaty nie są obojętne. Źródłem wszystkich zawartych w książce danych jest mój piętnastoarowy ogród, zagubiony wśród lasów Ziemi Lubuskiej. Każda z opisanych roślin uprawiana jest w nim wysiłkiem wyłącznie moich rąk i otoczona w pełni odwzajemnianym uczuciem.
Praktyczne porady, wskazówki oparte są na doświadczeniu wynikającym z 20-letniego okresu gromadzenia kolekcji, prowadzenia obserwacji i bezpośredniego obcowania z kwiatami. Opracowywałem dane z myślą o poradniku codziennego użytku, zawierającym podstawowe wiadomości o uprawie poszczególnych roślin oraz ich kolorowe podobizny ułatwiające rozpoznanie. Starałem się przedstawić je obiektywnie i rzetelnie, by i w Twoim ogrodzie rosły i kwitły równie pięknie. Celowo pominąłem najbardziej znane rośliny, o których wszystko zostało już napisane. Jeśli trafi się bardziej znany gatunek, to reprezentuje go rzadko spotykana odmiana. Jest to więc poradnik dla tych, którzy z kwiatowego abecadła przerobili już kilka pierwszych liter. Każdego roku przybywa w moim ogrodzie kilkadziesiąt nowych gatunków i odmian, więc tematów nie zabraknie. Ponieważ rośliny ogrodów skalnych to tylko część mojej kolekcji, planuję w niedalekiej przyszłości wydanie kolejnych opracowań, obejmujących inne grupy uprawianych roślin: wyższe byliny, paprocie, trawy, rośliny wodne i bagienne, rośliny bulwiaste i cebulowe, pnącza, krzewinki i krzewy. Cały cykl będzie odzwierciedleniem mojego ogrodu. Obecnie „zamieszkuje" go około półtora tysiąca gatunków i odmian roślin ozdobnych. Można by pozazdrościć takiej kolekcji, lecz ja ciągle myślę o roślinach, których jeszcze nie zdobyłem, a tych jest przecież znacznie więcej. Ciągłe poszukiwania coraz to rzadszych gatunków, niezwykłe nieraz nakłady, by stworzyć im jak najlepsze warunki -to wszystko sprawia, że to najpiękniejsze hobby nigdy się nie kończy i nie powszednieje. Jest poza tym zjawiskiem bardzo zaraźliwym, wciągającym bez reszty, a przy tym upiększającym nasze życie i otoczenie. Takiej „choroby" życzę każdemu. Tobie Czytelniku również.
Orzech włoski zajmuje poczesne miejsce w historii polskiego sadownictwa. To piękne drzewo, pochodzące z rejonów południowo-wschodnich Europy, Kaukazu, Azji Mniejszej i Chin, od wieków zadomowiło się w naszym kraju. Jak wskazuje nazwa Juglans regla - orzech królewski, długo był uważany za najszlachetniejszy wśród drzew owocowych.
Zakładaniu sadu orzecha włoskiego sprzyjają niskie koszty, ze względu na mniejszą liczbę drzew na 1 ha niż innych gatunków. Nie ma też potrzeby stawiania rusztowań, a nawet odgradzania sadu, jeśli nie zachodzi obawa kradzieży drzewek, owoców i szkód wyrządzanych przez zwierzynę. Niskie są także koszty jego prowadzenia, w porównaniu z innymi uprawami sadowniczymi.
- podstawowe informacje dotyczące nazewnictwa roślin ozdobnych- stan i kierunki rozwoju ogrodnictwa ozdobnego w Polsce- główne kierunki prac naukowo - badawczych w zakresie ogrodnictwa ozdobnego w Polsce- typy roślinności w róznych strefach klimatycznych- szklarnie, tunele foliowe, pojemniki i tworzywa sztuczne w uprawie roślin ozdobnych- podłożą stosowane w uprawie roślin ozdobnych- rozmnażanie- zabiegi uprawowe i pielęgnacyjne w produkcji roślin ozdobnych- ogólne zasady nawożenia roślin ozdobnych- wpływ warunków zewnętrznych i hormonów roślinnych na wzrost i rozwój roslin ozdobnych- zastosowanie syntetycznychregulatorów w produkcji roślin ozdobnych- okresowość rozwoju- przerywanie stanu spoczynku i pędzenie roślin ozdobnych- zwalczanie chwastów w uprawie- czynniki wpływające na trwałość kwiatów ciętych- obrót kwiatami ciętymi i ich przechowywanie- podstawowe zasady dekorowania wnętrz kwiatami- rośliny jednoroczne wysiewane na miejsca stałe, rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady, rośliny dwuletnie, rośliny wieloletnie nie zimujące w gruncie, byliny ogrodowe- metody uprawy hortensji, lilaków i róż- rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe do pędzenia- rośliny szklarniowe uprawiane na kwiat cięty- kwitnące rośliny doniczkowe, rosliny doniczkowe o dekoracyjnych liściach- sukulenty- rośliny doniczkowe drzewiaste- rozmnażanie i uprawa palm
Książka ta skierowana jest przede wszystkim do hodowców ryb akwariowych, lekarzy weterynarii specjalizujących się w dziedzinie ichtiopatologii oraz wszystkich, którzy chcą pogłębić wiedzę z zakresu nauki o chorobach ryb.
Pisząc tę książkę chciałem służyć pomocą zarówno początkującym, jak i doświadczonym miłośnikom ryb akwariowych.
Na podstawie własnych badań mogę stwierdzić, że najczęstszymi przyczynami zaburzeń w hodowli ryb akwariowych są nieodpowiednie właściwości fizykochemiczne wody, w której są one hodowane, obecność w niej substancji toksycznych oraz niewłaściwy skład pokarmu. Rzadziej obserwuje się u ryb akwariowych objawy chorobowe i śniecią spowodowane infekcją wirusową, bakteryjną, grzybiczą czy inwazją pasożytniczą.
Nieodpowiednie czynniki środowiska i żywienia powodują osłabienie kondycji i obniżenie odporności ryb, utratę zdolności do rozrodu oraz często doprowadzają do ich śmierci. Choroby niezakaźne mogą występować równocześnie z chorobami zakaźnymi. Na podstawie własnych praktycznych doświadczeń oraz wiedzy licznych badaczy chorób ryb akwariowych, w oferowanej Państwu książce opisałem najważniejsze problemy z zakresu patologii tropikalnych śródlądowych i morskich ryb akwariowych.
W rozdziale 17 opisane zostały zasady leczenia oraz działanie najbardziej znanych leków, bez uwzględnienia zmieniających się regulacji prawnych w zakresie ich obrotu i stosowania. Przed użyciem tych leków należy zapoznać się z aktualnymi przepisami w tym zakresie.
Jerzy Antychowicz
Mały ogród przydomowy czy działkowy jest marzeniem wielu z nas; namiastką rajskiego ogrodu, gdzie zmęczeni postępujqcq cywilizacją odnajdujemy radość i spokój w obcowaniu z przyrodą.Dla wielu ludzi działka czy ogród to nie tylko miejsce wypoczynku, ale również źródło zaopatrzenia rodziny w świeże owoce. Zwykle sadzimy po l -2 drzewa lub kilka krzewów owocowych różnych gatunków, tak dobierając odmiany porą dojrzewania, aby zapewnić użytkownikom ciągle świeże owoce - od późnej wiosny do późnej jesieni.Najważniejszą rolę w naszym klimacie odgrywają jabłonie. Są one najmniej zawodne w plonowaniu i przy odpowiednio dobranych odmianach zapewniają świeże owoce przez najdłuższy okres (od połowy lata do późnej jesieni), a ponadto jabłka odmian zimowych mogą być, w warunkach ogrodu czy działki, przechowywane najdłużej.Z drugiej strony jabłonie są najtrudniejszym gatunkiem sadowniczym do prowadzenia na działce. Podlegają one bowiem wielu trudnym do zwalczenia chorobom i szkodnikom, a przy ograniczonej możliwości stosowania na działce środków chemicznych, owoce są często porażane przez te choroby czy szkodniki i w efekcie mało atrakcyjne lub niemożliwe do spożycia.Nowoczesny sposób prowadzenia jabłoni na działce to odpowiedni dobór odmian odpornych na choroby i stosowanie takich metod ochrony, które byłyby łatwe do zastosowania, skuteczne i jednocześnie niegroźne dla użytkowników.Jak to zrobić - oto cel tego opracowania.
Zainteresowanie papryką słodką zarówno konsumentów, jak i producentów warzyw od wielu lat jest niezmiennie duże. Rosnący popyt na świeżą paprykę- w związku z coraz większym jej udziałem w naszym jadłospisie- sprawił, że uprawa tej rośliny stała się bardzo opłacalna. Warto wiedzieć, że pielęgnacja papryki uprawianej pod szkłem lub folią jest mniej pracochłonna niż należącego do tej samej rodziny botanicznej pomidora.Lektura na pewno przekona mniej doświadczonych producentów warzyw o słuszności podjęcia trudu uprawy papryki pod osłonami, a amatorów do założenia choćby niewielkiego tunelu dla papryki na działce.
Książka zawiera kompletny zakres wiadomości dotyczących liściastych gatunków krzewów ozdobnych, przydatnych do uprawy w Polsce. Oprócz gatunków podstawowych opisano także liczne mało rozpowszechnione, uprawiane do tej pory tylko w ogrodach botanicznych i arboretach, które wykazują pozytywną adaptację w naszych warunkach przyrodniczych.
Książka ta może służyć także jako podręcznik studentom Wydziałów Ogrodniczych Akademii Rolniczych w Polsce oraz wszystkim zainteresowanym krzewami ozdobnymi, np. projektantom ogrodów, specjalistom z zakresu urządzania i pielęgnacji terenów zieleni, szkółkarzom oraz producentom zamierzającym rozwinąć uprawy specjalistyczne.
Każdy użytkownik konia powinien mieć podstawową wiedzę na temat kopyt, aby utrzymywać je w dobrym stanie, a nawet samemu rozczyścić. Powinien również wiedzieć, kiedy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii, a kiedy do rozczyszczacza czy podkuwacza i potrafić ocenić pracę tych ostatnich. Nieumiejętne postępowanie często prowadzi do nieodwracalnych zmian w kopytach i postawie kończyn.Na rynku księgarskim brakuje podręcznika zarówno dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej i zootechnicznych, dla lekarzy weterynarii, użytkowników koni, jak i osób zajmujących się zawodowo pielęgnacją kopyt i ich podkuwaniem. Dotychczasowe publikacje, tak przedwojenne jak i wydane wkrótce po wojnie, nie są obecnie dostępne i wymagałyby aktualizacji. Podobnie zawartość merytoryczna instrukcji i materiałów pomocniczych do kursów podkownictwa, które ukazały się w późniejszym okresie, przy obecnym stanie wiedzy i potrzebach, jest niewystarczająca. Ostatnio pojawiły się opracowania tłumaczone z języków niemieckiego i angielskiego, niestety ich treść ujęta jest zbyt skrótowo. Nie uwzględniają też specyfiki utrzymywania koni w Polsce i możliwości, jakimi dysponuje przeciętny polski ich użytkownik.Autorzy opracowania pragną wypełnić tę lukę, korzystając z dostępnego piśmiennictwa krajowego i zagranicznego oraz własnego doświadczenia. Wobec gwałtownego rozwoju technik pielęgnacji i podkuwania kopyt koni absolutnie nie jest możliwe opisanie i ustosunkowanie się do wszystkich nowych rozwiązań, które zresztą są czasem kwestią przemijającej mody. Autorzy żywią nadzieję, iż podręcznik ten będzie przede wszystkim służył studentom wydziałów hodowli zwierząt i medycyny weterynaryjnej, użytkownikom koni, a także rozczyszczaczom i podkuwaczom.Systematyczna pielęgnacja kopyt jest równie ważna, jak podawanie koniowi paszy i wody czy zapewnienie mu ruchu
Grzybiarze z niecierpliwością oczekują na jesień - czas grzybobrania. Co zrobić z koszami pełnymi grzybów? Jak je przyrządzić, aby zadowolić całą rodzinę? Co można wyczarować z dostępnych na rynku przez cały rok pieczarek i boczniaków ? Odpowiedzi na te pytania Czytelnicy znajdą w tej książce. Grzyby smażone, duszone, zapiekane z mięsem i bez tego dodatku, zupy, sałatkii inne grzybowe frykasy - bardziej lub mniej pracochłonne - mają stałe, zagorzałe grono miłośników kulinarnych doznań i mogą uatrakcyjnić niejedno przyjęcie.
Zainteresowanie roślinami wrzosowatymi, zwłaszcza ozdobnymi, w naszym kraju jest znaczne i stale się zwiększa, dzięki dużej liczbie gatunków i odmian oraz możliwości rozmaitego zastosowania. Jeszcze do niedawna zdobiły one tradycyjnie ogrody, parki i inne obiekty znajdujące się na dworze. Obecnie coraz więcej omawianych roślin uprawianych w pojemnikach służy do dekoracji wnętrz o różnym przeznaczeniu oraz balkonów, tarasów, werand i ogrodów zakładanych na dachach budynków. Z wielu pozyskuje się również kwiaty i zieleń ciętą. Sporo naszych szkółek, zakładów ogrodniczych i laboratoriów in vitro wyspecjalizowało się w rozmnażaniu i produkcji towarowej roślin wrzosowatych. Znaczna część tych roślin jest eksportowana do państw Europy Zachodniej. Popyt na nie istnieje nadal, dlatego warto poświęcić im więcej uwagi, czego wyrazem jest niniejsza książka.
- kiedy powinniśmy schudnąć?- w jaki sposób określa się optymalną, indywidualną masę ciała?- w jaki sposób organizm wykorzystuje pokarm?- jaka żywność jest szczególnie wysokokaloryczna?- jak schudnąć bez stosowania głodówki?- jak ograniczyć dostarczenie organizmowi tłuszczów i węglowodanów?- jakie środki spożywcze wpływają na poprawę kondycji?- jak przyrządzać posiłki, aby były zdrowe?
Można się z niej dowiedzieć, między innymi, o wprowadzanych technologiach, obniżających wysokie koszty produkcji, a także o nowych rodzajach i gatunkach roślin, uprawianych na kwiat cięty, jak np. czosnki, dziurawce, nawłocie, słoneczniki, tojady, ostróźki, molucelle.Rośliny ozdobne są najbardziej dynamicznie rozwijającym się działem ogrodnictwa i całego rolnictwa w Polsce. Kwiaciarze gospodarują obecnie na powierzchni nieprzekraczającej 0,05% uprawianych gruntów, ale zbierają plony wartości 20% całej krajowej produkcji roślinnej. Produkcja kwiaciarska pod osłonami zajmuje powierzchnię 850 ha, co daje nam siódmą pozycję wśród państw Unii Europejskiej. W szklarniach i tunelach foliowych dominują uprawy na kwiat cięty (65%). Pierwsze miejsce zajmują róże, następnie chryzantemy, gerbery, tulipany, anturium, frezje, goździki i lilie.Rocznie produkujemy 1,5 miliarda kwiatów ciętych, może nawet nieco więcej, ale to nie pokrywa w pełni naszych potrzeb rynkowych. Jeszcze sporo kwiatów importujemy, głównie z Holandii (około 150 milionów), m.in. róże, chryzantemy, goździki i storczyki.Ostatnio jednak produkcja kwiatów wyraźnie w Polsce wzrasta, a import maleje. Wprowadzamy nowe technologie obniżające wysokie koszty produkcji oraz nowe rodzaje i gatunki roślin ozdobnych uprawianych na kwiat cięty: czosnki, dziurawce, nawłocie, słoneczniki, to-jady, ostróżki i molucelle.W tym roku mija 21 lat od ukazania się w księgarniach pracy zbiorowej pt. Kwiaty cięte uprawiane pod szkłem i folią"", wydanej w Warszawie przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Nakład książki był bardzo duży - 100 000 egzemplarzy. Szybko jednak został wyczerpany i sześć lat później trzeba było powiększyć nakład o 20 000 egzemplarzy drugiego wydania.Dzisiaj oddajemy w ręce czytelników książkę o nieco innym tytule, ale o bardzo zbliżonym charakterze Kwiaty cięte uprawiane pod osłonami"", napisaną przez pracowników naukowych Katedry Roślin Ozdobnych i Katedry Metod Ochrony Roślin Akademii Rolniczej w Poznaniu.
W tym bogato ilustrowanym poradniku Czytelnik znajdzie opisy ponad 200 gatunków o licznych odmian :- krzewów ozdobnych o dekoracyjnych liściach i kwiatach- pnączy- krzewów i krzewinek nie zrzucających liści na zimę- małych drzewa poza tym wiele praktycznych rad dotyczących zakupu, sadzenia i pielęgnowania opisanych roślin w ogrodzie
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?