Zbiór najlepszych utworów wybranych z bogatej twórczości ukochanej poetki dzieci i dorosłych. Przeczytajcie „Drzewo z czerwonym żaglem”, opowiadanie, które trafiło na międzynarodową Honorową Listę IBBY, zabawne wiersze o ptakach, instrumentach muzycznych i tańcach, rzeczach i zwierzętach, zastanówcie się wraz z poetką, co by było „Gdyby tygrysy jadły irysy” i „Po co krowie rogi na głowie?”, niech do snu ukołyszą Was „Poduszkowce” i „Kuchenna kołysanka”, zaśpiewajcie z Wandą Chotomską „Hej, hej, hej, dobry dzień!” i „Kochajcie czarownice”.
W wierszach, ale i prozie Wandy Chotomskiej ciągle ktoś fruwa. Ptaki, motyle, czarownice na miotłach – to jasne. Ale też klienci Wypożyczalni Skrzydeł. (...) Zaproście do lektury tej antologii Waszych rodziców, babcie i dziadków — i wszystkich dorosłych. Niech i oni, na skrzydłach pożyczonych od poetki, znów przeniosą się do Krainy Dzieciństwa – Krainy Wyobraźni. (Ze wstępu Zofii Beszczyńskiej)
Wanda Chotomska jest autorką ponad dwustu książek – wierszy i prozy, piosenek, audycji radiowych i utworów scenicznych. Wymyśliła najpopularniejsze postaci telewizyjnych Dobranocek – Jacka i Agatkę – sławny Order Uśmiechu, a także Dzień Taty i Dzień Dziadka. Jej imię noszą biblioteki, szkoły i przedszkola. A twórczość znają wszyscy, niezależnie od wieku. Opowiadanie „Drzewo z czerwonym żaglem” trafiło na międzynarodową Honorową Listę IBBY, pisane wierszem „Dzieci pana Astronoma” od lat są lekturą szkolną. I choć autorka najbardziej znana jest z poezji i pełnych poetyckiej magii opowiadań, napisała też kilka świetnych powieści z „Pięciopsiaczkami” i „Kluczami do jelenia” na czele. Piosenki do słów Wandy Chotomskiej śpiewały dzieci w znakomitym telewizyjnym teatrze piosenki dziecięcej Wiolinek (muzykę do nich komponował m.in. „Starszy Pan” Jerzy Wasowski), a trochę później – w cieszącym się wielką sławą i uznaniem harcerskim zespole tańca i śpiewu Gawęda. Ostatnio poetka pisze głównie dla poznańskich Łejerów, ale też organizuje własne widowiska dla dzieci, na przykład ogromnie popularne „Kabaret na jednej nodze” czy „Kabaret na kółkach – Chotomska i Spółka”. Jej miłość do muzyki zaowocowała też m.in. książkami „Muzyka pana Chopina” i „Muzyka pana Szymanowskiego”.
Urodziła się w 1929 r. w Warszawie, a większość dzieciństwa spędziła w wozie meblowym z wielkim napisem reklamującym firmę przewozową: „B-cia Chotomscy” (czyli „Bracia Chotomscy”), ciągnionym przez konie – jej pierwszych przyjaciół. Następnymi byli Cyganie, akrobaci, poeci. Chciała zostać aktorką, uczyła się muzyki, pracowała jako dziennikarka – ale zawsze i wszędzie była poetką. Przez kilka lat pisała razem z Mironem Białoszewskim – wiersze, scenki teatralno-kabaretowe – i pracowało się im tak dobrze, że tworzyli pod wspólnym pseudonimem: Wanda Miron. Do tej pory, w hołdzie dla przyjaciela, co roku poetka współorganizuje w Warszawie jednodniowy festiwal poezji, teatru, muzyki i sztuk plastycznych Mironalia. I ciągle pisze, i podróżuje, w Polsce i zagranicą, i ciągle rozmawia z nami, czytelnikami. Nie wiadomo, jak jej się to wszystko udaje. Może przez skrzydła?
Skrzydła poetki. (Zofia Beszczyńska)
Artur Gulewicz urodził się w 1978 roku. Absolwent łódzkiej ASP. Od ponad dwunastu lat zajmuje się ilustrowaniem i projektowaniem książek. Zaczynał od projektowania podręczników, a dziś skupia się głównie na ilustrowaniu książek dla dzieci, gdyż jak sam mówi, to sprawia mu największą radość i w tym może dać upust wyobraźni. Tworząc ilustracje, miesza różne style. Łączy pastele z akwarelami i zdjęciami, dążąc do uzyskania jak najciekawszego efektu. Współpracuje z czołówką polskich wydawnictw, a także wykonuje projekty dla UNICEF-u.
Niezwykłe wydarzenie edytorskie. Wszystkie utwory, które Agnieszka Osiecka stworzyła dla dzieci, w jednym tomie z niepowtarzalnymi ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej.
W bajkowym świecie Agnieszki Osieckiej mieszka ptak Eugeniusz […] Są dzieci w specjalnych okularach do oglądania bardzo małych snów. Są – jak zwykle u Agnieszki – jeziora mazurskie i Puszcza Piska, są mieszkańcy Mazur ze swoją kulturą i językiem, jest prawdziwa wieś Karwica Mazurska i znana tylko dzieciom Dolina Przeciągów. […] Po niebie fruwa dużo ptaków i jeden samolot – Ptakowiec, syn mewy. (Ze wstępu Daniela Passenta)
Osiecka dzieciom – owszem. Dzieciom w każdym wieku. […] Co zdanie to anegdota, językowy fikołek, przewrotny żart. Pyszna lektura. (Z laudacji Joanny Olech do wyróżnienia dorosłego jury DONG 2010)
Agnieszka Osiecka (urodzona 9 października 1936 roku, zmarła 7 marca 1997 roku) poetka, prozaik, autorka spektakli teatralnych i telewizyjnych, reżyser filmowy, dziennikarka, przede wszystkim jednak autorka ponad dwóch tysięcy tekstów. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Przez lata była związana między innymi ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS), Polskim Radiem, Teatrem Telewizji (cykl „Listy śpiewające”).
Tworzyła różne gatunki literackie: widowiska muzyczne, collage, monodramy, opowiadania („Biała bluzka”), powieści („Czarna wiewiórka”, „Zabiłam ptaka w locie”), wspomnienia („Szpetni czterdziestoletni”, „Rozmowy w tańcu”), wiersze, teksty dla dzieci i młodzieży, słuchowiska radiowe, a nawet reklamy. Muzykę do jej piosenek komponowali wybitni twórcy muzyki rozrywkowej: Seweryn Krajewski, Krzysztof Komeda, Andrzej Zieliński, Katarzyna Gaertner, Zygmunt Konieczny i wielu innych. O jej teksty zabiegali liczący się w Polsce piosenkarze i aktorzy, a do swych ulubionych wykonawców zaliczała: Kalinę Jędrusik, Marylę Rodowicz, Magdę Umer, Seweryna Krajewskiego, Krystynę Jandę, zespół Skaldowie.
Otrzymywała liczne nagrody i odznaczenia w tym kilkanaście nagród i wyróżnień za piosenki na festiwalach w Opolu.
Dużo podróżowała, prowadziła bogatą korespondencję, fotografowała. W 1973 roku ze związku z dziennikarzem Danielem Passentem urodziła jedyną córkę Agatę.
Swą pierwszą książkę dla dzieci „Dzień dobry, Eugeniuszu” wydała w Wydawnictwie „Nasza Księgarnia” – otrzymała za nią nagrodę specjalną w konkursie wydawnictwa.
Elżbieta Wasiuczyńska – urodzona w 1966 roku, studiowała na ASP w Krakowie w pracowni malarstwa Juliusza Joniaka (dyplom w 1991 roku) i w pracowni książki i typografii Romana Banaszewskiego (dyplom w 1994 roku nagrodzony Medalem Rektora). Zajmuje się grafiką użytkową i ilustracją. W Polsce zilustrowała 21 książek. Ma na swoim koncie liczne wyróżnienia, m.in. w konkursie Pro Bolonia 2001 za ilustracje do opowiadań „Pan Kuleczka” Wojciecha Widłaka i po raz drugi w tymże konkursie w 2002 roku za książkę autorską „Miau-Miau” (również nagroda jury dziecięcego). Ponadto otrzymała wyróżnienia: w konkursie Vidical 2005 za projekt „Kalendarza pod psem”, na Biennale Ilustracji w Aki Town w Japonii za ilustracje do autorskiej książki „Podróż” oraz w konkursie „Świat przyjazny dziecku” za książkę „Bajka o ślimaku Kacperku” Małgorzaty Strzałkowskiej. Zdobyła również wiele nagród, w tym nagrodę za ilustracje do kalendarza w konkursie Vidical 2003 oraz „Bronze medal” International Calendar Exibition Stuttgart 2006 za ilustracje do „My first calendar Heye”. Polska Sekcja IBBY przyznała artystce nominację w konkursie Książka Roku 2005 i nagrodę jury dziecięcego za „Trzy świnki” Zofii Staneckiej oraz wyróżnienie w tymże konkursie w 2007 roku za ilustracje do książki „ZOO” Jarosława Mikołajewskiego, a w 2009 roku główną nagrodę graficzną za książkę autorską „Mój pierwszy alfabet”.
Współpracuje ze „Świerszczykiem” i z „Dzieckiem”. Projektowała nadruki na ubranka i bilboardy dla marki Endo.
Wybór wierszy i opowiadań dwojga znanych i lubianych autorów, wzbogacony wspaniałymi ilustracjami Adama Pękalskiego. Zbiór zawiera najbardziej znane teksty Juliana Tuwima, takie jak „Słoń Trąbalski”, „Ptasie radio”, „Okulary”, „Lokomotywa”, utwory Ireny Tuwim, w tym „Marka Wagarka” czy „Co okręt wiezie”, które na stałe zapisały się w pamięci małych czytelników, oraz fragmenty wspomnień Juliana i Ireny dotyczących ich dzieciństwa.
Zestaw trzech wyjątkowych książek z biblioteki Wydawnictwa 'Nasza Księgarnia' – idealny na prezent. Czas już przypomnieć sobie najważniejsze historie biblijne i mitologiczne, a także niezapomniane opowieści z serii 'Poczytaj mi, mamo'. Teksty ilustrują piękne, przemawiające do wyobraźni ilustracje.
Czemu złota rybka ma wypukłe oczy? Czemu bocian dwóch nóg razem nie zamoczy? Czemu kura, chodząc, rysuje krzyżyki na ziemi? Pośród wielu tajemnic na świecie dokoła mniej wiemy o zwierzętach niźli o aniołach. W roku 2015 obchodzimy setną rocznicę urodzin najpogodniejszego polskiego poety i księdza. I z tej właśnie okazji nakładem Wydawnictwa 'Nasza Księgarnia' ukazuje się niezwykła antologia – wybór ze wszystkich książek Jana Twardowskiego dla małych czytelników. W tej podzielonej na dwa tomy obszernej publikacji przypominamy jego najpiękniejsze i najbardziej poruszające wiersze oraz opowiadania skierowane do najmłodszych. Tom drugi, z pełnymi ciepła ilustracjami Marty Kurczewskiej, zawiera utwory poetyckie uczące szacunku dla innych istot, zachwytu przyrodą, szukania sensu i radości życia. Jan Twardowski (ur. 1 czerwca 1915 – zm. 18 stycznia 2006) – ksiądz katolicki, z wykształcenia polonista, autor wierszy, opowiadań dla dzieci oraz rozważań religijnych dla dorosłych. Przez całe życie odwoływał się w swojej twórczości do szczęśliwego dzieciństwa, jakie wraz z trzema siostrami spędził w domu, w którym najważniejsze było przywiązanie do tradycji, wiary, literatury i historii. Bardzo wcześnie zainteresował się światem przyrody i wiele uwagi w swoich utworach poświęcał zwierzętom. Po ukończeniu seminarium duchownego prowadził katechezę dzieci w szkole specjalnej, co nauczyło go mówić w sposób prosty o rzeczach najtrudniejszych. Zdobyte doświadczenia wykorzystał następnie w kościele sióstr wizytek w Warszawie, w którym pracował od 1959 roku do końca życia. Z jego inicjatywy wprowadzono tam msze dla najmłodszych, a słynne homilie głoszone 'nawet do jednego dziecka' przyciągały tłumy słuchaczy. Ksiądz Jan, odznaczony wieloma nagrodami i honorowymi tytułami (jest między innymi patronem ponad dwustu szkół w Polsce), sam szczególnie sobie cenił Order Uśmiechu. Jego wiersze zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków, a książki dla dzieci ukazały się w Niemczech (1980), na Ukrainie (2008), w Rosji (2013), na Białorusi (2013, 2014) i w Czechach (2012, 2014). Marta Kurczewska (ur. 1977) rysuje od bardzo dawna, a pierwszą wystawę jej prac zorganizował tata… dla mamy. I choć wernisaż był wielkim wydarzeniem w rodzinie, to już murale młodej artystki wywołały w najbliższych krewnych mieszane uczucia. Obecnie ilustratorka nie musi jednak malować po ścianach: jest dumną właścicielką ogromnego stołu do pracy, na którym można do woli mazać, bazgrać, chlapać, wydzierać i doklejać. Czasem na tym stole rezyduje jej wąsata muza – czarna kotka zwana pieszczotliwie Panią Prezes.
Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważna jest Biblia dla chrześcijan. Jednak w naszym kręgu kulturowym ten zbiór ksiąg Starego i Nowego Testamentu to dzieło pełne znaczeń nie tylko dla ludzi wierzących. Literatura, teatr, film i sztuki plastyczne wciąż czerpią z niego tak obficie, że bez jego znajomości olbrzymia część dorobku kultury pozostanie niezrozumiała. Co więcej, niejasne będą liczne frazeologizmy, jak choćby: miłosierny samarytanin, syn marnotrawny, plagi egipskie czy… krzyż pański. Nawet same imiona postaci biblijnych – Hiob, Jonasz, Judasz i inne – są przecież dla nas, Europejczyków, symbolami. Dlatego, bez względu na światopogląd, warto zapoznać dzieci z treścią Biblii. Utwory do tego zbioru napisało ośmioro wyjątkowych polskich pisarzy. Każdy autor spogląda na sprawy przedstawione w Starym i Nowym Testamencie w sposób indywidualny. Każdy przybliża młodemu czytelnikowi jeden lub kilka wątków, zgodnie z własną wrażliwością i wyczuciem. Dzięki temu powstała książka różnorodna stylistycznie (jak sama Biblia przecież), pełna świeżych pomysłów. Wzbogacają ją piękne i nowoczesne ilustracje Anny Gensler.
"Moja pierwsza mitologia" odkryje przed tobą starożytną magię greckich i rzymskich mitów, a także związanych z nimi wyrażeń i zwrotów do dziś używanych w języku polskim. Spotkasz tu maleńkiego Zeusa w kozim żłobku, Heraklesa na lekcji matematyki, wielu innych bogów i herosów, a także całe stada mówiących zwierząt. Apollo i telefon komórkowy? Hydra i gry komputerowe? Tak! Wystarczy odrobina wyobraźni, aby przywołać postacie i stworzenia z mitologii, które wciąż żyją pośród nas…
Katarzyna Marciniak – badaczka antyku, pisarka, poetka, tłumaczka. Profesor nadzwyczajny na Wydziale "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego. Laureatka Nagrody Naukowej "Polityki", Nagrody Klio oraz stypendiów i grantów przyznawanych przez instytucje z Polski, Niemiec, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Tworzy dla dzieci niezwykłe literackie światy, w których pająk umawia się na randkę przez internet, muły korzystają ze zmywarki, a komary tańczą tango.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?