Zapewne każdy zastanawiał się jak powstało państwo polskie albo dlaczego Warszawa nosi swoją nazwę? A czy wiecie od kiedy woda w Morzu Bałtyckim jest słona i jak to w końcu było z pokonaniem groźnego Bazyliszka? Na te i wiele innych pytań na pewno znajdziecie odpowiedź słuchając wspaniałych Legend polskich Wandy Chotomskiej. Te napisane prostą, a jednocześnie niezwykle piękną i barwną polszczyzną opowieści przemówią do nas głosem znakomitego polskiego aktora Wiktora Zborowskiego. Będzie to podróż w świat pradawnych legend w bardzo współczesnej oprawie.
Legenda o Czechu Lechu i Rusie
Legenda o Popielu i Mysiej Wieży
Legendy o Piaście i postrzyżynach jego syna Siemowita
Legenda o Smoku ze Smoczej Jamy
Legenda o Czarodziejskim Młynku z Wieliczki
Legenda o Warsie i Sawie
Legenda o Bazyliszku
Legenda o Złotej Kaczce
Legenda o Sielawowym Królu
Legenda o pięknej pasterce i księciu z Raciborza
Czyta: Wiktor Zborowski
Tomik nigdy dotąd niepublikowanych wierszy wybitnej Wandy Chotomskiej, opowiadających o kwiatach. Walor edukacyjny, pokazujący polskie kwiaty, przepleciony z kunsztem poetyckim wielkiej poetki. Tomik zawiera zarówno wiersze spokojne i nastrojowe, jak i wesołe oraz pełne humoru. Wyjątkowym utworom towarzyszą piękne kolorowe ilustracje cenionej Eli Grozdew.
Legendy są to takie pałeczki w sztafecie pokoleń. Starsi przekazują je młodszym, żeby nie zaginęła pamięć o tym, co kiedyś było, co się dawno, dawno temu zdarzyło. I oczywiście każdy opowiada je po swojemu - coś od siebie doda, zmieni.Legendy, które znajdziecie Państwo w tej książce, opowiedziała mi kiedyś babcia. A teraz, po latach, ja opowiadam je Wam. Moim Czytelnikom.Starszym, żeby przypomnieli sobie legendy zasłyszane i przeczytane w dzieciństwie, młodszym - z prośbą, żeby przekazali je następnym pokoleniom. Bo najcenniejszym skarbem każdego narodu jest jego tradycja.Wanda Chotomska
Tomik znanych i zupełnie nieznanych wierszy wybitnej poetki Wandy Chotomskiej opowiadających o wszystkim, co lata, fruwa, unosi się w powietrzu, szybuje, wznosi się pod obłoki. Wyjątkowym utworom towarzyszą piękne kolorowe ilustracje Małgorzaty Detner.
Balbina urodziła szczeniaki. Pięć pachnących, miłych psiaczków. Szybko okazało się, że to okropne pięciosiusiaczki, po których trzeba ciągle wycierać podłogę. Pięciogryzaczki, postrach kapci i foteli. I że jest ich za dużo jak na jeden dom. Trzeba pięciopsiaczki oddać w dobre ręce. Karol i Karolina mają z tym pełno roboty!
Polecamy książeczki z sentymentem wspominane przez naszych rodziców, babcie, dziadków z dowcipnymi tekstami Wandy Chotomskiej i mistrzowskimi ilustracjami Jana Marcina Szancera. Oprócz wartości edukacyjnej, same w sobie mają charakter historyczny - powstały bowiem ponad sześćdziesiąt lat temu. Stąd opisy i rysunki najciekawszych ówczesnych miejsc.Zmieniła się i wypiękniała Warszawa, pomimo, że nie ma Stadionu Dziesięciolecia, nie ma Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu. Nieustająco czaruje swoimi zabytkami Kraków
Opowieść o arrasach"" to pasjonująca historia, napisana wierszem, o losach królewskich arrasów znajdujących się w Zamku Królewskim na Wawelu, z ilustracjami Jana Marcina Szancera.
Polecamy książeczki z sentymentem wspominane przez naszych rodziców, babcie, dziadków z dowcipnymi tekstami Wandy Chotomskiej i mistrzowskimi ilustracjami Jana Marcina Szancera. Oprócz wartości edukacyjnej, same w sobie mają charakter historyczny - powstały bowiem ponad sześćdziesiąt lat temu. Stąd opisy i rysunki najciekawszych ówczesnych miejsc.Zmieniła się i wypiękniała Warszawa, pomimo, że nie ma Stadionu Dziesięciolecia, nie ma Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu. Nieustająco czaruje swoimi zabytkami Kraków
Każdego roku od 35 lat na Boże Narodzenie Łejery śpiewają kolędy i pastorałkiWandy Chotomskiej, a wraz z nimi dzieciz przedszkoli i szkół w całej Polsce.Ich czar, urok i smak przenoszą nas w czasy dzieciństwa, gdy ta kolęda od opłatka sięzaczyna, bo opłatkiem zawsze dzieli się rodzina.
Pan Maluśkiewicz, dziewczynka z tęczy, zarozumiała łyżeczka. Kurka-złotopiórka, która poleciała aeroplanem, i łasica w dżinsowej spódnicy. Tych oraz innych bohaterów spotkacie w nowym wyborze poczytajek przygotowanym na setne urodziny Wydawnictwa "Nasza Księgarnia".
Przed wami ponadczasowe opowiadania i wiersze, a także ilustracje, które kształtowały wyobraźnię dzisiejszych czterdziestoparolatków. Wierzymy, że pokochają je także najmłodsi.
W zbiorze znajdziecie następujące poczytajki:
"Agnieszka opowiada bajkę"
"Boję się…"
"Chcę mieć przyjaciela"
"Daktyle"
"Dziewczynka z tęczy"
"Kolczatek"
"Mój piękny, złoty koń"
"Niebieska dziewczynka"
"Pan Maluśkiewicz i wieloryb"
"Przygoda na balkonie"
"Ptasie ulice"
"Sąsiedzi"
"W aeroplanie"
"Wielka przygoda małej Zosi"
"Zarozumiała łyżeczka"
Czy wiecie, jak zbudowany jest Kosmos? Nie? Ja też nie wiedziałam, ale dowiedziałam się od Teleskopki i Teleskopka, dzieci pana Astronoma co to jest Układ Słoneczny i gwiazdozbiory, dlaczego planety krążą dookoła Słońca, czy planety mają księżyce?Dzieci nauczyły się tego od swojego taty, uczyły się, bawiąc. Napisały list do Słońca i odwiedziły dziwny ogród zoologiczny, w którym mieszkają znaki zodiaku. Teleskopka i Teleskopek przekazali swoją wiedzę mnie, a ja przekazuję ją Wam. I mam nadzieję, że przy czytaniu też będziecie się bawić. Ponieważ wszystko, czego się dowiedziałam, zrymowałam, żeby łatwiej było zapamiętać.Wasza Wanda Chotomska
Poetycka i esencjonalna opowieść Wandy Chotomskiej o ojcu polskiej muzyki fortepianowej, Fryderyku Chopinie.Zachwycający talentem od najmłodszych lat. Autor pięknych mazurków, etiud, koncertów trafiających do serca każdego Polaka. Twórcao niezwykłej wrażliwości, grany do dziś na całym świecie. Poznajcie jego drogę.Książka zawiera płytę z nagraniami utworów kompozytora. Pełne ciepła ilustracje Beaty Zdęby rozbudzają wyobraźnię dzieci.
„Od wiejskich dziewcząt uczył się Staś tęsknych, ludowych piosenek. Od matki – Śpiewów historycznych Niemcewicza. I był jeszcze teatr. Wspaniały, amatorski teatr założony przez stryja. Taki był właśnie początek”. Poetycka i esencjonalna opowieść Wandy Chotomskiej o ojcu polskiej opery, Stanisławie Moniuszce, którego UNESCO ogłosiło patronem roku 2019. Zachwycający talentem i niedoceniany. Autor pięknych arii z Halki, Verbum mobile, Strasznego dworu, trafiających do serca każdego Polaka, wciąż borykający się z problemami finansowymi. Wizjoner, grany do dziś na całym świecie. Poznajcie jego drogę.
Zapewne każdy zastanawiał się jakpowstało państwo polskie albo dlaczego Warszawa nosi swoją nazwę? A czy wiecie od kiedy woda w Morzu Bałtyckim jest słona i jak to w końcu było z pokonaniem groźnego Bazyliszka? Na te i wiele innych pytań na pewno znajdziecie odpowiedź słuchając wspaniałych Legend polskich Wandy Chotomskiej. Te napisane prostą, a jednocześnie niezwykle piękną i barwną polszczyzną opowieści przemówią do nas głosem znakomitego polskiego aktora Wiktora Zborowskiego. Będzie to podróż w świat pradawnych legend w bardzo współczesnej oprawie.
"
Legenda o Czechu Lechu i Rusie
Legenda o Popielu i Mysiej Wieży
Legendy o Piaście i postrzyżynach jego syna Siemowita
Legenda o smoku ze Smoczej Jamy
Legenda o czarodziejskim młynku z Wieliczki
Legenda o Warsie i Sawie
Legenda o Bazyliszku
Legenda o złotej kaczce
Legenda o sielawowym królu
Legenda o pięknej pasterce i księciu z Raciborza
"
Kolekcja „Poczytaj mi, mamo” to najpiękniejsze książeczki, które przez lata ukazywały się w tej serii. W naszej antologii publikujemy je w niezmienionej szacie graficznej, aby bajkom i wierszom znakomitych pisarzy znów mogły towarzyszyć prace wybitnych ilustratorów.
Tym razem „Poczytaj mi, mamo”, jakiego jeszcze nie znacie – z okładkami nawiązującymi do dawnych wydań i w formacie zbliżonym do charakterystycznego dla serii kwadratu.
W tym tomie znajdziecie następujące poczytajki:
„Pan Maluśkiewicz i wieloryb”
„Kredki”
„Wielka przygoda małej Zosi”
„Bijacz”
„Mokry łakomczuch”
„Malowany ul”
„Dom”
„Księżycowy koncert”
„Babcia na hulajnodze”
„Ślimak”
Zbiór najlepszych utworów wybranych z bogatej twórczości ukochanej poetki dzieci i dorosłych. Przeczytajcie „Drzewo z czerwonym żaglem”, opowiadanie, które trafiło na międzynarodową Honorową Listę IBBY, zabawne wiersze o ptakach, instrumentach muzycznych i tańcach, rzeczach i zwierzętach, zastanówcie się wraz z poetką, co by było „Gdyby tygrysy jadły irysy” i „Po co krowie rogi na głowie?”, niech do snu ukołyszą Was „Poduszkowce” i „Kuchenna kołysanka”, zaśpiewajcie z Wandą Chotomską „Hej, hej, hej, dobry dzień!” i „Kochajcie czarownice”.
W wierszach, ale i prozie Wandy Chotomskiej ciągle ktoś fruwa. Ptaki, motyle, czarownice na miotłach – to jasne. Ale też klienci Wypożyczalni Skrzydeł. (...) Zaproście do lektury tej antologii Waszych rodziców, babcie i dziadków — i wszystkich dorosłych. Niech i oni, na skrzydłach pożyczonych od poetki, znów przeniosą się do Krainy Dzieciństwa – Krainy Wyobraźni. (Ze wstępu Zofii Beszczyńskiej)
Wanda Chotomska jest autorką ponad dwustu książek – wierszy i prozy, piosenek, audycji radiowych i utworów scenicznych. Wymyśliła najpopularniejsze postaci telewizyjnych Dobranocek – Jacka i Agatkę – sławny Order Uśmiechu, a także Dzień Taty i Dzień Dziadka. Jej imię noszą biblioteki, szkoły i przedszkola. A twórczość znają wszyscy, niezależnie od wieku. Opowiadanie „Drzewo z czerwonym żaglem” trafiło na międzynarodową Honorową Listę IBBY, pisane wierszem „Dzieci pana Astronoma” od lat są lekturą szkolną. I choć autorka najbardziej znana jest z poezji i pełnych poetyckiej magii opowiadań, napisała też kilka świetnych powieści z „Pięciopsiaczkami” i „Kluczami do jelenia” na czele. Piosenki do słów Wandy Chotomskiej śpiewały dzieci w znakomitym telewizyjnym teatrze piosenki dziecięcej Wiolinek (muzykę do nich komponował m.in. „Starszy Pan” Jerzy Wasowski), a trochę później – w cieszącym się wielką sławą i uznaniem harcerskim zespole tańca i śpiewu Gawęda. Ostatnio poetka pisze głównie dla poznańskich Łejerów, ale też organizuje własne widowiska dla dzieci, na przykład ogromnie popularne „Kabaret na jednej nodze” czy „Kabaret na kółkach – Chotomska i Spółka”. Jej miłość do muzyki zaowocowała też m.in. książkami „Muzyka pana Chopina” i „Muzyka pana Szymanowskiego”.
Urodziła się w 1929 r. w Warszawie, a większość dzieciństwa spędziła w wozie meblowym z wielkim napisem reklamującym firmę przewozową: „B-cia Chotomscy” (czyli „Bracia Chotomscy”), ciągnionym przez konie – jej pierwszych przyjaciół. Następnymi byli Cyganie, akrobaci, poeci. Chciała zostać aktorką, uczyła się muzyki, pracowała jako dziennikarka – ale zawsze i wszędzie była poetką. Przez kilka lat pisała razem z Mironem Białoszewskim – wiersze, scenki teatralno-kabaretowe – i pracowało się im tak dobrze, że tworzyli pod wspólnym pseudonimem: Wanda Miron. Do tej pory, w hołdzie dla przyjaciela, co roku poetka współorganizuje w Warszawie jednodniowy festiwal poezji, teatru, muzyki i sztuk plastycznych Mironalia. I ciągle pisze, i podróżuje, w Polsce i zagranicą, i ciągle rozmawia z nami, czytelnikami. Nie wiadomo, jak jej się to wszystko udaje. Może przez skrzydła?
Skrzydła poetki. (Zofia Beszczyńska)
Artur Gulewicz urodził się w 1978 roku. Absolwent łódzkiej ASP. Od ponad dwunastu lat zajmuje się ilustrowaniem i projektowaniem książek. Zaczynał od projektowania podręczników, a dziś skupia się głównie na ilustrowaniu książek dla dzieci, gdyż jak sam mówi, to sprawia mu największą radość i w tym może dać upust wyobraźni. Tworząc ilustracje, miesza różne style. Łączy pastele z akwarelami i zdjęciami, dążąc do uzyskania jak najciekawszego efektu. Współpracuje z czołówką polskich wydawnictw, a także wykonuje projekty dla UNICEF-u.
Rymowana opowiastka o chłopczyku, który nie miał apetytu i jadł tak mało, że kiedy wziął do ręki balonik z helem… odleciał razem z nim! Tadek nie ma wyjścia – żeby powrócić na ziemię, musi zacząć jeść. I odkrywa, że jest to całkiem przyjemne!
Balbina urodziła szczeniaki. Pięć pachnących, miłych psiaczków. Szybko okazało się, że to okropne pięciosiusiaczki, po których trzeba ciągle wycierać podłogę. Pięciogryzaczki, postrach kapci i foteli. I że jest ich za dużo jak na jeden dom. Trzeba pięciopsiaczki oddać w dobre ręce. Karol i Karolina mają z tym pełno roboty!Do książki dołączony jest audiobook MP3. Czyta Autorka
Słodkie, miodowe, toruńskie pierniki... Ach! Aż ślinka cieknie na samą myśl o nich. Zastanawialiście się kiedyś, jak powstały? To bardzo romantyczna historia... Możemy wam tylko zdradzić, że wszystko zaczęło się od młodego piekarczyka Mikołaja, który pokochał Kasię ? córkę znanego cukiernika z Torunia.
Do Warszawy, do rodziny
przybył Kundel w odwiedziny.
Chciał zobaczyć się na chwilkę
ze swym starym wujkiem Wilkiem,
lecz przez drzwi mu warknął wujek,
że dziś gości nie przyjmuje.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?