Dzieci inaczej pamiętają wojnę
Dziewięcioletni Mirek, trzyletnia Ola, pięcioletni Romek, ośmioletnia Marysia.
Dzieci rodzące się w bydlęcych wagonach w drodze na Syberię.
Dzieci umierające z zimna, pragnienia, wycieńczenia, wyrzucane z transportu na kolejowy nasyp.
Dzieci pracujące w tajdze przy wyrębie lasu, walczące o chleb.
Dzieci osierocone, którym przyszło odgrywać rolę matek i ojców dla swych młodszych sióstr i braci.
Dzieci odważne i niezłomne, które ocaliły siebie i bliskich z sowieckiego piekła. Przeszły z armią Andersa jej żołnierską odyseję, trafiły do Iranu, Afryki, Indii i Nowej Zelandii.
Polskie dzieci, którym wydarto dzieciństwo, pamiętają wojnę inaczej niż dorośli. Lektura ich wspomnień porusza, budzi sprzeciw wobec sowieckiego zbydlęcenia i podziw dla heroizmu małych Polaków.
Nie uciekaliśmy z kraju, ale do niego przez cały świat wracaliśmy. O polską niepodległość nasi żołnierze walczyli na wszystkich frontach. To byli więźniowie sowieckich łagrów i posiołków – wynędzniali, ale każdą drogą do Polski szli. Walczyli w nadziei, że wrócą do domu, na Kresy. Ich i nasza droga do domu usiana jest krzyżami – wśród nich nie ma krzyża mojego ojca. Ilu takich krzyży brakuje?
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
ŁĄKA TO NAJLEPSZA APTEKA I DROGERIA, KTÓRĄ MASZ NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI W tym przewodniku znajdziesz przepisy na: • proste mikstury wzmacniające zdrowie • eliksiry poprawiające urodę • mieszanki budujące odporność. Czy wiesz, że rośliny, które spotykasz podczas spaceru w parku, lesie czy na łące, mają życiodajną moc? Poznaj właściwości macierzanki, jasnoty, lebiodki, a nawet zwykłej paproci. Samodzielnie przygotuj naturalne i skuteczne toniki, maści, maceraty, nalewki i wywary. Wszystko bez sztucznych aromatów, konserwantów i chemicznych wypełniaczy. Zadbaj o dobrostan swojego ciała i ducha – zwolnij i odkryj moc polskiej łąki. Pomóż swojemu organizmowi odzyskać wewnętrzną harmonię, a przy okazji dowiedz się, kiedy szeptuchy nosiły wianki z bluszczyka kurdybanka, dlaczego dla Azteków tak ważne były aksamitki i który poeta rozpisywał się nad pięknem zwykłego bratka. Poznaj uzdrawiającą moc niepozornych roślin. To prostsze, niż myślisz! Powyższy opis pochodzi od wydawcy
Fantastyczny Pan Lis musi uciekać! Trzej najgroźniejsi farmerzy w dziejach świata wpadli na jego trop. Gnojek, Blagier i Szparag nienawidzą rudzielca i zrobią wszystko, by się go pozbyć. Nie mają jednak do czynienia z lisem zwykłym, ale fantastycznym, który ma chytry plan, żeby wykraść ich smaczne kąski.Dzieci kochają książki Roalda Dahla, a jego Charlie i fabryka czekolady oraz Matylda należą do ulubionych lektur szkolnych. Można je też zobaczyć w wersjach filmowych. Steven Spielberg wyreżyserował film zatytułowany ""BFG"", którego pierwowzorem jest opowieść o Bardzo Fajnym Gigancie.Natomiast Fantastyczny Pan Lis zainspirował Wesa Andersona do nakręcenia w 2009 roku filmu animowanego o tym samym tytule, w którym główni bohaterowie przemówili głosami George'a Clooneya i Meryl Streep.
Odważni, wytrwali i… nieprzewidywalni! Poznaj historie legendarnych polskich olimpijczyków.
Nie mieszkają na Olimpie, ale obok nas. Znasz ich twarze z telewizji. Gdy stają na linii startu, cała Polska wstrzymuje oddech z emocji, ale oni zachowują olimpijski spokój. O wyniku może zadecydować podmuch wiatru, niewygodne buty albo… warkocz.
Czy wiesz, ile labiryntów musieli pokonać, ile mitów obalić i jak wiele poświęcić, by stanąć na podium?
Co takiego pokazał na stadionie skoczek Władysław Kozakiewicz, że prawie odebrano mu medal?
Dlaczego o pechowym warkoczu Elżbiety Krzesińskiej – upartej lekkoatletki – dyskutowała cała Polska?
Dlaczego bokser Jerzy Kulej w decydującym pojedynku… stał jak wmurowany – i jak pomogło mu to wygrać?
Czy to prawda, że Otylii Jędrzejczak wyrosły od pływania błony między palcami?
Za każdym medalem kryje się inna, niezwykła historia.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Nowe, poszerzone wydanie najlepiej sprzedającej się polskiej książki o minimalizmie
MNIEJ przedmiotów to WIĘCEJ wolności.
MNIEJ zakupów to WIĘCEJ czystego powietrza na naszej PLANECIE.
MNIEJ rzeczy to WIĘCEJ spokoju i radości z tego, co już masz.
MNIEJ toksycznych relacji to WIĘCEJ czasu dla siebie i najbliższych.
Czy wiesz, że na kolejną bluzkę z wyprzedaży musisz pracować nawet kilka godzin? A przecież naukowcy udowodnili, że gromadzenie rzeczy, kupowanie „w nagrodę za ciężki dzień” nie uszczęśliwia nikogo na dłużej. Na dodatek nasze niepotrzebne zakupy nakręcają produkcję i zagrażają życiu na Ziemi.
Poznaj zaskakująco prosty i konkretny pomysł, jak pozbycia się tego, co Cię przytłacza. Zacznij od drobnych zmian, małych bastionów chaosu: szafki z przyprawami, szuflady z biżuterią...
W książce znajdziesz łatwy do wdrożenia 21-dniowy plan zmiany nawyków, a dodatkowo szczegółową listę kolejnych działań oraz spis miejsc, do których oddasz zbędne rzeczy.
Przekonaj się, że mniej znaczy więcej. Podejmij wyzwanie minimalizmu!
Katarzyna Kędzierska to autorka największego w Polsce bloga o minimalizmie Simplicite.pl i projektu SzafaMinimalistki.pl, prawniczka, praktyk biznesu. Jej przemyślany, przyjazny przewodnik po sztuce prostego życia jest wynikiem wieloletnich doświadczeń i poszukiwań.
"Katedra" (1898) to książka wyznanie. Joris-Karl Huysmans, autor o barwnej karierze artystycznej, nawraca się na rzymski katolicyzm i tworzy wyjątkowy cykl powieści, których bohater jest jego literackim alter ego. W Katedrze zachwyca przede wszystkim wyjątkowe i poruszające studium katedry w Chartres, w której bohater przeżywa duchowe uniesienia. Niezwykła paralela łącząca religię z architekturą pozwala na niebywale subtelne studium symboliki wiary.
Czy polskie imperium było na wyciągnięcie ręki? O życiu, triumfie i upadku całych narodów często decyduje zwykły przypadek. We wrześniu 1939 roku Francuzi i Anglicy nie dotrzymali swoich zobowiązań, co nieodwołalnie zmieniło losy Polski i świata. W historii alternatywnej nasi sojusznicy uderzają na Niemców zza Linii Maginota. Po krótkiej kampanii polskie oddziały wkraczają do Berlina. Za Odrą i Nysą Polacy tworzą satelickie słowiańskie państwa. Pod polskim przywództwem powstaje wielkie przymierze krajów Międzymorza skierowane przeciwko Związkowi Radzieckiemu. II Rzeczpospolita zdobywa zamorskie kolonie i broń atomową. Ale inny bieg historii to także problemy: ukraiński terroryzm, emigracja polskich Żydów na Madagaskar, infrastrukturalne zacofanie, beznadziejna reputacja Polski za granicą. Rzeczpospolita od morza do morza, o której śnił marszałek Piłsudski, czy kolos na glinianych nogach? Kontrowersyjna i przekorna wizja. Unikalne połączenie historycznej wiedzy, literackiego polotu i nowoczesnej political fiction. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Kapłan wyświęcony potajemnie i autor międzynarodowych bestsellerów opowiada fascynującą historię swojego życia
Urodzony w Pradze w 1948 r., Halík spędził dzieciństwo pośród nocy stalinizmu. Nawrócił się na chrześcijaństwo w czasach prześladowań komunistycznych, ukończył zabronione studia teologiczne i potajemnie przyjął święcenia kapłańskie we wschodnich Niemczech. Równolegle z pracą psychoterapeuty łączył działalność w podziemnym Kościele towarzysząc kardynałowi Františkowi Tomáškowi i Václavowi Havlowi.
Świadek Praskiej Wiosny i ofiary Jana Palacha, okupacji Czechosłowacji i aksamitnej rewolucji. Historyczne tło trudnego przejścia Czechosłowacji od totalitarnego reżimu komunistycznego do demokracji to również tło kształtowania się jego poglądów – otwarcia na dialog międzywyznaniowy i międzykulturowy opartego na uniwersalnych wartościach humanistycznych.
Tomáš Halík – czeski duchowny, teolog, profesor socjologii. Po polsku ukazało się kilkanaście jego książek, m.in. „Chcę, abyś był” oraz „Różnorodność pojednana”. W 1978 roku tajnie wyświęcony na księdza. W czasach komunizmu jedna z ważniejszych postaci podziemnego Kościoła katolickiego. Współpracownik i doradca kardynała Františka Tomáška, papieża Jana Pawła II oraz prezydenta Czech – Václava Havla.
Prezydent Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej, doktor honoris causa Uniwersytetu Oxfordzkiego, wykładowca na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola. Uhonorowany m.in. Nagrodą Templetona, Nagrodą Kardynała Königa za zasługi dla obrony praw człowieka i duchowej wolności, przez redakcję „Tygodnika Powszechnego” odznaczony Medalem św. Jerzego, a przez Bronisława Komorowskiego – Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
„Sklepy cynamonowe” to pierwszy zbiór opowiadań Brunona Schulza, który ukazał się w 1934 roku. Po jego wydaniu skromny nauczyciel rysunku z Drohobycza stał się znanym i cenionym pisarzem. Wydanie wzorowane na pierwodruku zostało wzbogacone o autorskie ilustracje Schulza.
„W taką noc nie podobna iść Podwalem ani żadną inną z ciemnych ulic, które są odwrotną stroną, niejako podszewką czterech linij rynku, i nie przypomnieć sobie, że o tej późnej porze bywają czasem jeszcze otwarte niektóre z owych osobliwych a tyle nęcących sklepów, o których zapomina się w dnie zwyczajne. Nazywam je sklepami cynamonowymi dla ciemnych boazeryj tej barwy, którymi są wyłożone.” (fragment)
Bruno Schulz – wybitny polski prozaik, grafik, malarz, rysownik i krytyk literacki. Nauczyciel rysunku, autor dwóch zbiorów opowiadań, które zapewniły mu trwałe miejsce w dziejach literatury. Urodzony 12 lipca 1892 w Drohobyczu. Zastrzelony przez gestapowca w listopadzie 1942 r. na ulicy swojego rodzinnego miasta.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
NAJBARDZIEJ WPŁYWOWĄ OSOBĄ CZASÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ BYŁA CHURCHILL
Jest rok 1909. Clementine wysiada z pociągu wraz ze świeżo poślubionym mężem. Z tłumu wypada rozwścieczona kobieta i wpycha Winstona pod nadjeżdżający pociąg. Clementine w ostatniej chwili chwyta go za marynarkę. Ratuje mężowi życie po raz pierwszy. I nie po raz ostatni.
Oczekiwano od niej, że będzie uległą, poświęcającą się rodzinie panią domu. Choć oficjalnie stała w cieniu Churchilla, tak naprawdę pełniła funkcję jego najważniejszego doradcy. Z kobiecym wdziękiem łagodziła spory, naprawiała jego wpadki, ale też jako jedyna wiedziała wszystko i współdecydowała o losach wojny. O jej przychylność zabiegali Stalin, de Gaulle i Roosevelt.
Pani Churchill to błyskotliwa opowieść o ambitnej, ale i niedocenianej kobiecie schowanej w cieniu Winstona Churchilla. Historia partnerki, która mężnie przetrwała czas wojny i stawiła czoło zarówno wymaganiom swojego otoczenia, jak i wrogom kraju.
Bez niej historia Winstona Churchilla i całego świata byłaby zupełnie inną historią.
Kobieta ze „słońcem w głosie”. Wyjątkowo opowiedziana historia niezwykłej artystki
„Jej otwarta i szczera radość była czymś unikatowym i wprost zaraźliwym. Nie przypadkiem sztandarowym utworem Ani stała się piosenka Tyle słońca w całym mieście. Ania całą sobą niosła aurę słońca”, wspomina Halina Frąckowiak.
Kiedy Anna Jantar wychodziła na scenę, rozpromieniała swoim blaskiem wszystkich dookoła. Publiczność ją kochała. Z wzajemnością. Na jej koncerty przychodziły tłumy fanów, a ona czarowała ich swoim wdziękiem. Przyciągała do siebie ludzi.
Pełna pasji i miłości do muzyki. Nawet kiedy wydawać by się mogło, że osiągnęła już wszystko, a jej piosenki zostały docenione w kraju i za granicą, ona wciąż poszukiwała swojej muzycznej drogi.
Dziś dla wielu artystów stanowiłaby wzór do naśladowania: otwarta, serdeczna i towarzyska, a jednocześnie niezwykle pracowita i pełna pokory, konsekwentnie spełniała swoje marzenia.
Marcin Wilk stworzył biografię kompletną, dotarł do tych, którzy znali Annę Jantar najlepiej: jej rodziny, przyjaciół, artystów. Przewertował stosy dokumentów, listów i fotografii. Ale Tyle słońca to nie tylko historia Anny Jantar, to również niezwykle barwny obraz polskiej sceny muzycznej lat siedemdziesiątych, na której występowały prawdziwe gwiazdy: Maryla Rodowicz, Irena Jarocka, Halina Frąckowiak.
Marcin Wilk – dziennikarz, autor literackiego bloga „Wyliczanka”, kurator związanych z literaturą wydarzeń. Autor m.in. biografii Kwiatkowska. Żarty się skończyły oraz reportażu Pokój z widokiem. Lato 1939.
Czy wiedzieliście, że:
? słonie potrafią dłubać w nosie?
? surykatki lubią się opalać?
? zebry to straszne złośnice?
Hela i Szymon to para młodych podróżników, którzy uwielbiają odkrywać świat. Podczas podróży do Afryki odważyli się na napraaawdę bliskie spotkania z dzikimi zwierzętami.
Hela karmiła żyrafy. Szymon przytulał małe lewki. Wspólnie starali się nie zezłościć żadnej zebry.
Z tej pełnej przygód podróży przywieźli ciekawostki o świecie zwierząt i odpowiedzi na pytania, które zadać mogą tylko dzieci.
Jeszcze więcej podróżniczych ciekawostek niż w programie „Czy wiesz, że…?” w Travel Channel!
Młodzi, odważni, zaangażowani, wytrwali! Udowadniają, że nie trzeba czekać, żeby zmienić świat.
Piotrek narysował robota z tyłu zeszytu do polskiego. Chyba każdy tak czasem robi. Ale on zaszył się potem w garażu rodziców i wprowadził pomysł w życie. Po tygodniach stukania, wiercenia i skręcania - na podwórko wjechał podobny do marsjańskiego łazika robot: ALISA. Urządzenie potrafi wwiercić się w ziemię, pobrać próbkę i natychmiast ocenić jej skład. Dzięki niemu rolnicy w kilka minut mogą się dowiedzieć, jak najlepiej zadbać o glebę pod uprawy.
Kira wpadła na pomysł „latającego plecaka", jadąc ze szkoły zatłoczonym metrem. Zobaczyła unoszący się pod sufitem balonik i pomyślała, że na pewno da się wykorzystać hel w produkcji plecaków. Stworzyła projekt takiego plecaka, który zdobył tysiące głosów i zwyciężył w konkursie na pomysły biznesowe. A to był dopiero początek!
Poznaj 30 historii o młodych, którzy swoją pomysłowością zadziwiają dorosłych. Zobacz, jak to się robi!
Justyna Suchecka – dziennikarka, specjalistka od spraw młodzieży. Kibicuje dzieciakom w spełnianiu marzeń, uczy się od nich myślenia wbrew schematom i razem z nimi robi hałas.
Honor żołnierza, niewiarygodna odwaga i samobójcza misja We wrześniu 1940 roku do KL Auschwitz trafia Witold Pilecki. Przekroczywszy bramę obozu, staje się numerem 4859. Mundur polskiego oficera dobrowolnie zamienia na obozowy pasiak, by spełnić swą patriotyczną misję. Kiedy naziści przekształcają obóz koncentracyjny w machinę śmierci, Pilecki tworzy w nim ruch oporu. W ludziach, dla których jedynym celem jest przetrwanie, budzi nadzieję i wolę walki. Jego raporty – będące dramatycznym wołaniem o pomoc z samego środka piekła na ziemi – wydostają się za druty obozu. Ale pomimo ich przerażającej treści ratunek nie nadchodzi. Czy zachodni świat mógł powstrzymać Holokaust? Czy misja Pileckiego miała szansę powodzenia? Ochotnik to opowieść o polskim bohaterze, oparta na nieznanych dotąd źródłach i relacjach świadków, o której powinien się dowiedzieć cały świat. Wstrząsający obraz wojny, odarty z sowieckiej propagandy. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
CZY ZNAJDZIESZ W SOBIE DOŚĆ ODWAGI, BY STAĆ SIĘ DLA KOGOŚ CUDEM?
Kiedy dochodzi do karambolu, Kamil działa pod wpływem impulsu – narażając własne życie, wyciąga Maję z rozbitego samochodu. Dziewczynie udaje się przeżyć, jednak musi pożegnać się z marzeniami o karierze baletnicy. Zagubiona i samotna, coraz bardziej pogrąża się w mroku.
Kamilowi wszystko przypomina o tym, jak kruche jest życie. Doświadczył tak wielkiego cierpienia, że bez trudu dostrzega, że z Maja dzieje się coś złego. Wyciąga do dziewczyny rękę, gdy ta najbardziej tego potrzebuje. Choć czuje, że mógłby być z Mają szczęśliwy, to widmo śmiertelnej choroby wciąż nad nim krąży, a tragiczne wspomnienia nie pozwalają pójść naprzód.
Czy Kamil i Maja zdołają ocalić rodzące się między nimi uczucie?
Ile odwagi potrzeba, aby uratować ukochaną osobę?
Jak wybaczyć komuś coś, czego on sam nie potrafi sobie przebaczyć?
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
W świecie, gdzie plemię Wojowników tępi magię i Czarodziejów, przeznaczenie wrzuca na siebie parę... niezdarnych bohaterów.
Niepozorna, ale bardzo nieposłuszna księżniczka Nadziejka odkrywa, że zwykłe przedmioty magicznie ożywają w jej rękach.
Nastoletni Xar, w którym jeszcze nie obudziła się magia, zrobi wszystko, żeby zasłużyć na miano Czarodzieja.
Z jaką tajemną siłą i rodzinnymi sekretami przyjdzie się zmierzyć Nadziejce?
Na co zdobędzie się Xar, żeby sięgnąć po magię?
Nic w tej historii nie jest takie oczywiste, jak się bohaterom wydawało albo... jak im wmawiali rodzice.
Książka nagrodzona Blue Peter Book Award przez młodych czytelników.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Długo wyczekiwana powieść finalisty National Book Award
Hamburg, Terminal nr 1. O umówionej porze kilkuletni Janis wychodzi z toalety i rozgląda się za tatą. Chłopiec nie ma przy sobie nic – żadnych dokumentów czy bagażu, jedynie zwitek amerykańskich dolarów. Obsługa lotniska próbuje zidentyfikować małego pasażera, ale Janis nie zamierza odpowiadać na pytania.
Kim jest chłopiec? Kim jest człowiek, który go zostawił? I co kryje się za tą historią?
Najbardziej wyczekiwana powieść 2019 roku w USA.
Intensywna, elektryzująca opowieść o każdym z nas – o marzeniach, emocjach i skrywanych pragnieniach, w mistrzowskim przekładzie Jerzego Kozłowskiego.
Spektakularne dzieło. „San Francisco Chronicle”
Znakomite. „The Boston Globe”
Rozdzierające serce. „The Guardian”
Doskonałe. Rachel Kushner, autorka Mars Room
Salvatore Scibona (ur. 1975) – amerykański pisarz polsko-włoskiego pochodzenia. Nad każdą książką pracował niemal 10 lat. Debiutował powieścią The End (2010), nominowaną m.in. do National Book Award.
Jerzy Kozłowski (ur. 1969) – jeden z najważniejszych polskich tłumaczy. Autor przekładów m.in. powieści Paula Austera, Zadie Smith, Nathana Hilla, Donny Tartt, Michaela Cunninghama, Elif Şafak, Sally Rooney i Jeffreya Eugenidesa.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Rewelacyjny słuch, bezbłędny smak i nadzwyczajny dotyk. Czegoś tu brakuje…
Julka, Klara i Tymon podejrzewają, że tajemnica ich niezwykłych uzdolnień kryje się we wspólnej przeszłości. Postanawiają odszukać innych, którzy tak jak oni mogą mieć nadzwyczajnie rozwinięte zmysły. W efekcie wplątują się w sprawę fałszerstwa i kradzieży bezcennych klejnotów koronnych Imperium Brytyjskiego. Wspólnie próbują dopaść złodzieja i udowodnić przestępstwo. Nie wiedzą, że ich śladem podąża tajemnicza postać. Dlaczego obserwuje każdy ich krok?
Katarzyna Gacek – pisarka i scenarzystka, współautorka m.in. książki przygodowej Marek i czaszka jaguara oraz scenariusza filmu Za niebieskimi drzwiami.
A gdybyście mogli usłyszeć, jak bije serce wiewiórki w parku? Albo bezszelestnie wspiąć się po gładkiej metalowej ścianie? A może wytropić dowolną osobę na podstawie... jej drugiego śniadania? Julka, Klara i Tymon poznają się przez przypadek, jednak jest coś, co ich łączy: wszyscy mają pewien tajemniczy dar. Sprawia on, że mogą dokonywać niemożliwego, ale i sprowadza na nich mnóstwo kłopotów. Być zwyczajnym nastolatkiem z niezwykłymi zdolnościami – to nie takie proste, jak się wydaje! Na dodatek kiedy wychodzi na jaw, że oszuści planują zagarnąć dom Julki, cała trójka musi wykorzystać swoje moce, by uratować rodzinę dziewczynki przed bankructwem. I przy okazji – nie dać się zdemaskować! Katarzyna Gacek – pisarka i scenarzystka, współautorka m.in. książki przygodowej Marek i czaszka jaguara oraz scenariusza filmu Za niebieskimi drzwiami.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?