Doświadczenie śmierci jako przedmiot poznania przekracza […] dyscyplinarne granice. Śmierć, umieranie, żałoba, strata bliskiego wpisana jest w życie człowieka w naturalny sposób. To egzystencjalne doświadczenia, które ukierunkowują myślenie nad przemijaniem, skłaniają do refleksji nad wartością, celem i sensem ludzkiego życia. […] Stąd opis, wyjaśnienie i rozumienie egzystencjalnej problematyki śmierci, przemijania i straty bliskich osób angażuje zarówno badaczy, jak i praktyków różnych nauk – filozofów, teologów, socjologów, pedagogów, psychologów, lekarzy, terapeutów, duszpasterzy, nauczycieli, wychowawców czy też pracowników socjalnych. Zmierzenie się z tanatologiczną problematyką jest ważne poznawczo i społecznie, aczkolwiek trudne, zwłaszcza gdy celem jest próba całościowego ujęcia i pokazanie panoramy zagadnień i zróżnicowanych zjawisk.
Słusznie się mówi, że współczesna rodzina przeżywa głęboki kryzys. Statystyki są alarmujące: np. w 2015 roku w Polsce rozwiodło się 67 tysięcy par małżeńskich, a więc dramat rozpadu małżeństwa dotknął ponad 134 tys. małżonków! Jeżeli do tego dodamy cierpienia dzieci i najbliższej rodziny, np. dziadków, liczba ta urasta do ponad pół miliona. Ta alarmująca tendencja utrzymuje się w naszym kraju niestety już od kilku lat. Wielu dramatów można by uniknąć, gdyby małżonkowie posiadali lepszą wiedzę na temat małżeństwa i rodziny.
Książka jest interesującą refleksją nad różnymi kwestiami społeczno-politycznymi w zmieniającym się życiu społecznym. Jest to rodzaj podręcznika mówiącego o tym, w jaki sposób uprawiać politykę, aby zachować wartości etyczne. "Vademecum kultury politycznej" to znakomita lektura zarówno dla studentów dziennikarstwa, teologii kultury, kulturoznawstwa, filozofii, ale w równej mierze takżę politologii i socjologii, a zatem szeroko rozumianych nauk społecznych.
(z recenzji ks. prof UKSW dr hab. Krzysztofa Kietlińskiego)
Publikacja poświęcona księdzu Józefowi Sadzikowi, pallotynowi, założycielowi paryskiego Centrum Dialogu (Centre du Dialogue). Przyjaźnił się m.in. z Józefem Czapskim, Sławomirem Mrożkiem, ks. Józefem Pasierbem czy Czesławem Miłoszem, którego zainspirował do prac nad przekładami Biblii.
Kościół doskonale zdaje sobie sprawę, że dla wielu współczesnych ludzi radykalizm wymagań Jezusa, przekazany w Kazaniu na Górze, wydaje się być zwykłyym fantazjowaniem. Tymczasem Jezus zdecydowanie nawołuje do całkowitego zaufania Bożej Opatrzności, przestrzegając, by z powodu braku sukcesów materialnych nie utracić sensu życia. Ta problematyka podejmowana jest w książce.
Książka jest plonem ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. Dyskryminacja seniorów w Polsce. Diagnoza i przeciwdziałanie, zorganizowanej przez Katedrę Polityk Publicznych Instytutu Politologii UKSW w listopadzie 2015 roku. Autorzy tekstów charakteryzują najczęstsze przejawy bezpośredniej i pośredniej dyskryminacji seniorów. Pokazują, w jakich obszarach nierówne traktowanie ze względu na zaawansowany wiek jest w Polsce najuciążliwsze. "Prześwietlone" pod tym względem zostają: rynek pracy, aktywność zawodowa, funkcjonowanie systemu emerytalnego, sytuacja rodzinna i mieszkaniowa, praca opiekuńcza nad seniorami, realizacja prawa do dobrej administracji, sytuacja w służbie zdrowia.
Fascynująca historia Krystyny, pierwszej przełożonej Klasztoru w Markyate, spisana jeszcze za jej życia, urywa się nieoczekiwanie w połowie zdania. Krystyna, urodzona w angielskiej miejscowości Huntingdon około roku 1100, w wieku dwunastu lat składa śluby czystości. O ich złożeniu nie informuje rodziców, którzy będąc pod wpływem biskupa Durham Ranulfa Flumbarda postanawiają wydać ją za mąż za bogatego młodzieńca o imieniu Burtred. Opis przeszkód, które dziewczyna musi pokonać, aby osiągnąć swój cel, jakim jest wstąpienie do klasztoru, umieścił w Żywocie anonimowy biograf. Dowiadujemy się z niego między innymi o prześladowaniach, jakie znosiła ze strony rodziny, męża, przyjaciół, o ucieczce z rodzinnego domu, o życiu, jakie prowadziła we Flamstead u pustelnicy Alfwen, a potem w Markyate u eremity Rogera czy o wyjątkowej przyjaźni z opatem z St. Albans Gotfrydem de Gorham.
Oryginalny tekst Żywota zaginął w nieznanych okolicznościach, a w 1731 roku w wyniku pożaru uległa zniszczeniu kopia z XIV wieku, będąca jedynym źródłem opisującym historię życia Krystyny z Markyate…
W dynamicznie zmieniającym się świecie, dotkniętym licznymi kryzysami w różnych sferach, kwestia adaptacji jednostki do warunków życia i prawidłowego funkcjonowania w różnych rolach społecznych nabiera kluczowego znaczenia. Niezwykle ważnym zagadnieniem jest problem adaptacji dziecka, problem szczególnie złożony i skomplikowany w sytuacji, gdy chodzi o adaptację uczniów cudzoziemskich czy reemigranckich.
Monografię stanowią trzy rozdziały, których myślą przewodnią jest idea twórczości rozumianej jako najwyższa wartość kształtowania i rozwijania recepcji i ekspresji artystycznej osób z niepełnosprawnościami. Obejmuje prezentację i analizę twórczości osób z niepełnosprawnością intelektualną w kontekście realizacji rysunkowej, aspektów odbioru sztuk wizualnych przez osoby z dysfunkcjami narządu wzroku oraz znaczenia sztuki w terapii jednostek z zaburzeniami psychicznymi. Intelektualne intencje wyrażone w monografii są przede wszystkim upomnieniem się o zwrot w postrzeganiu sztuki i twórczości osób dotkniętych niepełnosprawnością oraz w postrzeganiu sztuki i twórczości przez wyżej wspomniane osoby.
Jak rozumieć i rozwiązywać trudne przypadki w prawie? Oryginalność proponowanej koncepcji hard cases opiera się na hipotezie, że ich trudność pozostaje w zależności od przyjmowanej koncepcji prawa, a zwłaszcza od założeń antropologicznych, a więc sposobu rozumienia człowieka jako podmiotu prawa. W książce znajduje się omówienie pięciu przypadków:
- klauzula sumienia lekarza
- symbole religijne w miejscu publicznym
- ubój rytualny
- nierozerwalność małżeństwa
- różnopłciowość związku małżeńskiego
Praca misyjna jezuitów w Maynas to założenie ponad 150 wiosek misyjnych i realizacja planu zogniskowanego wokół zasadniczej kwestii: jak efektywnie pracować nad nawracaniem Indian i krzewić wśród nich kulturę chrześcijańską?
Księga pamiątkowa dedykowana ks. prof. dr. hab. Janowi Decykowi. Autorzy poszczególnych artykułów pochylają się nad tematem nadziei, cnoty teologalnej, której sam Jubilat poświęcił wiele miejsca w swych badaniach naukowych.
Książka odsłania świat mitycznych i obrzędowych symboli, gestów, akcesoriów i pojęć składających się na sens poczynań magicznych, zapobiegających różnym postaciom zła, nieszczęścia, niedoli. Czytelnik zyskuje znakomity przewodnik po kulturze duchowej wczesnośredniowiecznych mieszkańców ziem polskich.
Okres 30 lat skłania do pogłębionej refleksji nad okolicznościami tej śmierci i nad jej znaczeniem. Zebrane w publikacji artykuły dotyczą tych dwóch aspektów: historycznego oraz religijnego. Mimo upływu trzech dziesięcioleci nadal nie wszystko jest jasne i wiadome. Autorzy poszczególnych tekstów z perspektywy lat analizują m.in. ówczesną propagandę medialną, reakcję społeczeństwa na śmierć ks. Popiełuszki, materiały MSW czy przedstawienie ks. Popiełuszki w aktach STASI.
Zbiór tekstów będących swoistym komentarzem do wydanej 24 maja 2015 r. encykliki Laudato si’ papieża Franciszka. Autorzy odnoszą się do zawartej w encyklice koncepcji ekologii integralnej z różnych perspektyw naukowych. Analizują przedstawiony w Laudato si’ kryzys cywilizacyjny, podejmują perspektywę prawa naturalnego, perspektywę etyczną, teologiczną – zwłaszcza teologii duchowości, przyglądają się zagadnieniu praw innych stworzeń wobec praw człowieka, analizują encyklikę poprzez pryzmat socjologii miasta, pokazują znaczenie dialogu politycznego. Znajdują się tu również teksty, które w różnych aspektach podejmują zagadnienie rozwoju zrównoważonego, do którego papież Franciszek szeroko odnosi się w swojej encyklice.
Nowatorskie spojrzenie na twórczość jednego z wielkich filozofów i komentatorów Pisma Świętego, który żył na przełomie II/III wieku. Według Orygenesa, filozofią pełną, która byłaby sposobem na życie, uczyła, jak radzić sobie z namiętnościami, jak ćwiczyć się w umieraniu, a w konsekwencji - jak upodobnić się do Boga, jest tylko chrześcijaństwo.
Organizacje międzynarodowe, poszczególne państwa nie są w stanie podać "skutecznej, uniwersalnej recepty likwidującej problem bezrobocia", dlatego że to zjawisko przyjmuje różne kształty i w każdym państwie może mieć różne uwarunkowania. Trudno jest wyróżnić jedną przyczynę czy jeden podmiot odpowiedzialny za skalę zjawiska, co wywołuje efekt "rozmycia odpowiedzialności", utrudniając rozwiązanie problemu. Przyczyny bezrobocia tkwią nie tylko w teraźniejszości, mogą sięgać decyzji politycznych i gospodarczych z przeszłości, odwoływać się do wyborów podejmowanych przez podmioty życia gospodarczo-politycznego w ubiegłych latach i dekadach. I tak, okres PRL-u w istotny sposób zauważył na skali zjawiska bezrobocia w Polsce po 1989 roku.
Z rozdziału III "Przyczyny zjawiska bezrobocia"
Mistyka przeżyciowa wprowadza chrześcijanina w obszar bezpośredniego obcowania z Bogiem. Dlatego mistycy rozpalali i rozpalają ogień autentycznej świętości. Chrześcijanin powołany do świętości powinien podążać za wezwaniem Boga, przechodząc kolejno etapy oczyszczenia, oświecenia i zjednoczenia mistycznego. Wyrzeka się wszystkiego, aby zdobyć wszystko. W zamian za to otrzymuje radość bezpośredniego posiadania Boga. Od tego momentu jego życie zostaje przepełnione nową treścią służenia Bogu i bliźniemu. Niedowiarkowie zaś wypierają ze swojej świadomości możliwość przeżyć mistycznych, utożsamiając ich teoretyczny model z rodzajem zaburzeń psychicznych. Dlatego często pojawia się zjawisko wyśmiewania wszystkiego, co mistyczne” – pisze we wprowadzeniu autor książki. Syntetycznie przybliża ona potwierdzające ten stan rzeczy zapiski duchowe dziewięciu postaci, m.in. św. Faustyny, św. Pawła od Krzyża i Juliany z Norwich.
Myśl krakowskiego praktycyzmu w XV i XVI wieku niewątpliwie legła u podstaw praktycznego zorientowania polskiej filozofii. Potrzeba nieustannego odnoszenia filozoficznego też i teorii do praktyki życia duchownego, społecznego i politycznego stale towarzyszyła krakowskim mistrzom , a w konsekwencji doprowadziła do powstania odrębnego prądu w myśli polskiej, którego naczelny postulat dotyczy podejmowania działań, aktywności, wysiłków.
Czym jest zatem praktycyzm krakowski? Czy w swoim bogatym zróżnicowaniu i wieloaspektowości pozostaje wciąż jednorodnym prądem filozoficznym? Czy można wskazać na wspólną płaszczyznę rozmaitych jego odmian? Czy odnosi się jedynie do pewnego zespołu luźno powiązanych ze sobą zjawisk historycznych i postaw filozoficznych występujących na Uniwersytecie Krakowskim w XV i XVI wieku? Czy też jest określeniem bardziej ścisłym, tj. dotyczy uporządkowanego zbioru tez głoszonych przez krakowskich mistrzów? Wreszcie, czy można mówić o krakowskim praktycyzmie jako pewnej teorii filozoficznej?
Próba odpowiedzi na te pytania była podstawowym celem tej książki.
Książka prezentuje rozwój pedagogiki pracy w ujęciu prof. Tadeusza W. Nowackiego. Wskazuje na istotne włączanie każdej osoby w pedagogikę pracy już w wieku przedszkolnym oraz kształtowanie postaw propracowniczych w dalszej edukacji człowieka, na wciąż zmieniającym się rynku pracy. Pojawia się także problem wdrażania programu aktywizacji zawodowej czy ekologicznego wymiaru pracy doradcy zawodowego. Publikacja skierowana jest do pedagogów pracy, doradców zawodowych oraz specjalistów ds. zasobów ludzkich.
Autorzy są pracownikami naukowymi UKSW, Politechniki Krakowskiej, Społecznej Akademii Nauk w Łodzi oraz Wyższej Szkoły Języków Obcych w Świeciu.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?