Obchody Jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę trwały w całej Polsce i diecezji włocławskiej przez wiele miesięcy. Różne formy, inicjatywy, wydarzenia, spotkania, konferencje, zaangażowanie wielu osób. Diecezja włocławska zrobiła bardzo wiele, by godnie uczcić niezwykle wyjątkową i niepowtarzalną rocznicę. Wydarzenia, podkreślające wyjątkowość Jubileuszu, zostały zebrane w albumie Pro Patria semper. 100-lecie odzyskania niepodległości w diecezji włocławskiej.Książka składa się z czterech części przedstawiających: główne obchody jubileuszu; różne inicjatywy bezpośrednio z nim związane, np. wspaniały koncert Chóru Filharmonii Narodowej w katedrze włocławskiej; relacje z obchodów Święta Niepodległości w parafiach diecezji oraz pozostałe ważne wydarzenia roku 2018, np. diecezjalna pielgrzymka do Gniezna w 100. rocznicę święceń kapłańskich bł. bp. Michała Kozala czy udział Prezydenta RP w obchodach 34. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki we włocławskim sanktuarium Błogosławionego Męczennika.
Publikacja została przygotowana ze względu na dwie rocznice przypadające w 2019 roku: 60. rocznicy powrotu do Polski Skarbów Narodowych po II wojnie światowej, w tym jedynego egzemplarza Biblii Gutenberga w naszej Ojczyźnie, należącego do obecnej diecezji pelplińskiego oraz 25. rocznicy śmierci ks. infułata Antoniego Liedtkego.Książka składa się z trzech części. Pierwsza część to publikacja napisana przez ks. inf. Antoniego Liedtkego Saga pelplińskiej Biblii Gutenberga, w której opisany jest sam egzemplarz, historia, losy Biblii podczas II wojny światowej i jej powrót do Pelplina.Druga część książki zawiera tekst ks. A. Liedtkego poświęcony wojennym losom biskupa chełmińskiego Stanisława Wojciecha Okoniewskiego. Ks. Liedtke był bliskim współpracownikiem biskupa Okoniewskiego i towarzyszył mu (wraz z kapelanem biskupa ks. Pawłem Świtalskim) w wojennej tułaczce. Biskup chełmiński Stanisław W. Okoniewski jako pierwszy Polak po wiekach na stolicy biskupiej w Pelplinie był szczególnie narażony na represje ze strony hitlerowców. Wyjechał z Polski. Jego wojenna tułaczka zakończyła się w Portugalii, gdzie 1 maja 1944 roku zmarł po ciężkiej chorobie. Jego ciało wróciło do Pelplina dopiero w 1972.Trzecia część książki poświęcona jest wspomnieniom o ks. infułacie Antonim Liedtke. Zawiera teksty ks. bp. Wiesława Meringa, ks. prof. Janusza St. Pasierba i ks. abp. Edmunda Piszcza, które ukazują go jako bibliofila, historyka Kościoła, naukowca, nauczyciela, duszpasterza i wspaniałego człowieka.
Cierpienie jest częścią ludzkiego życia. Można je rozpatrywać w różnych wymiarach: jednostkowym, społecznym, eklezjalnym.Szczególną rolę odgrywa rozumienie i przeżywanie cierpienia w chrześcijaństwie. Chrześcijaństwo nie afirmuje cierpienia. Cierpienie nie jest sprawą kluczową w życiu chrześcijańskim. Jednak przez to, że Jezus Chrystus dobrowolnie przyjął cierpienie i śmierć na krzyżu dla zbawienia człowieka, cierpieniu został nadany nowy sens. Odtąd ludzkie cierpienie przeżywane we wspólnocie z Chrystusem cierpiącym jest wartością, która wydaje wspaniałe owoce.Lektura ksiązki ks. Stanisława Sojki pozwoli nam dostrzec w naszym codziennym cierpieniu i troskach wartość, pozwalającą zbliżyć się do Boga.
Autor książki jest pasjonatem - pszczelarzem, nie tylko działa w Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Kaliszu, ale również gromadzi eksponaty i informacje na temat pszczół i pszczelarstwa. Częścią swej wiedzy autor dzieli się z naszymi czytelnikami. W książce, która jest jasno i przystępnie napisana znajdujemy informacje o kulcie postaci uznanych za patronów pszczelarzy. Treść skupia się wokół postaci św. Ambrożego z Mediolanu, żyjącego w pierwszych wiekach Kościoła. Czytelnik znajdzie tu również ciekawe ilustracje związane ze św. Ambrożym, a także z motywami pszczelimi (nawet z czasów starożytnych).
ŁUKASZ KONIK to utalentowany szef kuchni, jedna z ciekawszych postaci polskiej branży kulinarnej. Z zaangażowaniem propaguje w Polsce i zagranicą tradycje kulinarne wszystkich regionów naszego kraju, jednocześnie z powodzeniem prowadząc eksperymenty kulinarne.Stworzył oryginalny zbiór 160 przepisów inspirowanych tradycjami kulinarnymi regionów Polski. Autor zabiera czytelników w niezwykłą kulinarną podróż. Od morza po góry; od Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie rozpoczęła się jego przygoda z kuchnią, poprzez niezwykle ciekawe kulinarnie województwo łódzkie czy intrygujące i różnorodne potrawy województwa kujawsko-pomorskiego. W książce znajdziemy przepisy na zupy, pierogi, kotlety, gołąbki, desery i mnóstwo innych potraw, których nazwy przywodzą na myśl nie tylko wyjątkowy smak, ale także specyfikę miejsc, z których pochodzą. Przepisy są zróżnicowane, tak jak różnorodna jest kuchnia polska.
Broszura ta zawiera dwie propozycje obrzędu rozpoczynającego wieczerzę wigilijną oraz teksty najbardziej popularnych kolęd.To wspaniała pomoc przy organizowaniu wspólnego modlitewnego przeżywania wieczoru wigilijnego. Proponowane teksty Pisma Świętego i modlitwy pomogą odnaleźć religijny charakter tego rodzinnego i wyjątkowego wieczoru w naszej polskiej tradycji.Wspólne śpiewanie kolęd przy wigilijnym stole to tradycja, która w niektórych domach zanika. Czasami po prostu uczestnicy wieczerzy wigilijnej nie znają tekstów kolęd i dlatego wyręczają się nagraniami. Jednak nawet najpiękniejsze wykonania nie dadzą takich przeżyć jak wspólne śpiewanie.
Podczas uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej, kiedy wychodzimy z kościoła w procesji dając świadectwo swojej przynależności do Kościoła Chrystusowego, budujemy cztery ołtarze, przy których zatrzymujemy się, modlimy i słuchamy Słowa Bożego.Przygotowanie tego typu dekoracji nie jest łatwe. Nie tylko trzeba wykonać dekorację, ale przede wszystkim wymyślić, jak ona ma wyglądać, jaka ma być. Czasem spontanicznie rodzą się pomysły, czasem życie samo inspiruje wykonawców: nawiązanie do ważnych wydarzeń w Kościele, do haseł roku duszpasterskiego. A czasem trudno jest o pomysł. Tego typu inspirację mogą stanowić projekty ołtarzy zamieszczone w niniejszej książce.Oprócz projektów dekoracji na Boże Ciało zamieściliśmy w niej także projekty ciemnic i grobów Pańskich, które mogą być zaczynem dla przyszłych dekoracji w naszych kościołach.Mamy nadzieję, że nasza publikacja ułatwi prace osobom zajmującym się budową dekoracji w naszych kościołach.
Książka zawiera siedem rozważań Drogi krzyżowej, przeznaczonych dla dzieci szkoły podstawowej, na każdy piątek Wielkiego Postu. Można je odprawiać indywidualnie, rodzinnie lub wspólnotowo - w kościele, w domu i na katechezie.Książka napisana jest prostym, żywym i obrazowym językiem, odwołującym się do dziecięcych doświadczeń. Autorka Lidia Lasota świetnie zna dzieci. Pokazuje znaczenie najważniejszych dla chrześcijan wydarzeń w nowatorski i ciekawy, a jednocześnie przystępny sposób.Do pójścia Drogą krzyżową uliczkami Jerozolimy śladami Jezusa autorka zaprosiła bł. Karolinę Kózkównę, św. Dominika Savio, Małą Tereskę, św. Teresę z Avila, św. Franciszka z Asyżu, św. Faustynę Kowalską, dzieci z Fatimy: Łucję, Hiacyntę i Franciszka, a także misjonarzy i misjonarki z całego świata.
Społeczeństwa europejskie, w tym społeczeństwo polskie, starzeją się. Coraz więcej osób w średnim i bardziej zaawansowanym wieku cierpi na różnorakie dolegliwości, związane właśnie z wiekiem. Wielu naturalistów i zielarzy twierdzi, że długie i zdrowe życie bez uciążliwych chorób jest możliwe, jeśli żyjemy według odpowiednich zasad. Jak radzić sobie z dolegliwościami pojawiającymi się w ciągu naszego życia, jakie są zasady długowieczności, jakie kuracje stosować? Na te pytania można znaleźć odpowiedź w kolejnej książce Zbigniewa Przybylaka.
Jeszcze w XIX wieku i w pierwszej połowie XX wieku kobiety w Polsce, ale i na całym świecie, dbały o urodę domowymi sposobami. Zebrane w ogrodzie czy na polu surowce pomocne były również przy zwalczaniu niektórych schorzeń i dolegliwości skórnych.Ta wiedza przekazywana była z pokolenia na pokolenie, zwłaszcza wśród mieszkańców wsi. Kiedy nastąpił dynamiczny rozwój przemysłu kosmetycznego, tradycyjne metody odeszły w cień. Na szczęście zapiski na ich temat zachowały się w starych bibliotekach i piwniczkach, aby na początku XXI wieku przeżywa swój renesans.Zachęcamy do wypróbowania tradycyjnych sposobów radzenia sobie z problemami skóry i cery: alergie , egzemy, wypryski, trądzik, grzybice , łuszczycę, swędzenie , czyraki, wrzody i nie tylko.
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w naszym kalendarzu osobistym i rodzinnym. Wiąże się z nimi wiele zwyczajów i obrzędów, które staramy się kontynuować.Książka Z narodzenia Pana..."" zawiera wiele informacji o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych. Opis ceremonii wieczerzy wigilijnej będzie pomocą w przygotowaniu wspaniałej oprawy spotkania rodzinnego, a teksty kolęd pomogą w rodzinnym kolędowaniu.
Książka powstała z potrzeby formacji liturgicznej dostosowanej dla wiernych, by otwierać i wtajemniczać w istotę misterium Mszy św. Katechezy przygotowane przez ks. prof. J. Bagrowicza ukazują związek obecności Chrystusa w Eucharystii z życiem osobistym każdego chrześcijanina.Wyjaśnienie poszczególnych części Mszy św., znaków, postaw, symboli, słów, najważniejsze informacje na temat kształtowania się liturgii pomagają czytelnikowi świadomie uczestniczyć w Eucharystii. Wielu wiernych, niestety, nie ma odpowiedniej wiedzy na temat, czyli po prostu nie wie, w czym uczestniczy, będąc na niedzielnej Mszy św.Przystępny i zrozumiały dla każdego język jest wielkim atutem katechez, które pomogą czytelnikowi w świadomym spotkaniu na liturgii.
Pozycja ta przybliża bogactwo kultu Matki Bożej w Polsce: święta maryjne, nabożeństwa, poezję. Zebrany materiał autor ułożył według świąt w roku liturgicznym poczynając od Adwentu. W większym lub mniejszym zakresie książka przybliża wszystkie święta maryjne, także te nieco zapomniane. Ze świętami wiążą się także wspaniałe, ludowe zwyczaje. Bogato ilustrowana pozycja jest kopalnią wiedzy na temat polskiej pobożności maryjnej. Jest ona naszym skarbem przekazanym przez przodków, dziedzictwem pokoleń. Warto cały rok przeżyć z Maryją.
Autor, który jest artystą-fotografikiem, specjalizuje się w badaniu wizerunków nazywanych acheiropoietos, czyli nie-ludzką-ręką-uczynionych. Należą do nich Całun turyński, Chusta z Manoppello i wizerunek Matki Bożej z Guadalupe. Analizuje je pod względem technicznym jako specjalista fotografik. Dzieli się także z czytelnikami przemyśleniami na tematy religijne, które wywołują spotkania z tak niezwykłymi przedmiotami. Zmartwychwstanie Chrystusa, Boże Miłosierdzie, ograniczenia ludzkiego rozumu, siła wiary to tematy, które są podejmowane przez autora.Całun turyński to lniane płótno zawierające obraz dwustronnego (od przodu i od tyłu) odwzorowania postaci ludzkiej, przechowywany jest w Turynie, w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela. Według tradycji chrześcijańskiej w płótno to został po śmierci owinięty Jezus Chrystus, a obraz powstały na całunie pojawił się samoistnie. Mimo że Całun turyński jest jednym z najczęściej analizowanych naukowo przedmiotów w historii ludzkości, powstanie i charakter utrwalonego na płótnie obrazu stanowi wciąż dla współczesnej nauki zagadkę. Powstała nawet specjalna interdyscyplinarna zajmująca się badaniem całunu syndologia.
Prowadząca program „Rolnik szuka żony” Marta Manowska rusza w podróż sentymentalną i odwiedza bohaterów wszystkich trzech edycji programu. Co się u nich zmieniło? Jakie mają podejście do życia? Pytania o miłość, sens, poszukiwanie. Rozmowy rzeka z bohaterami pokazują ich zmianę, dają odpowiedzi na wiele pytań, które widzowie zadawali sobie po programie. Ale i sięgają dalej. Jak zmieniała się wieś, kogo dotyczy kompleks rolnika. Szczerze, bez ogródek, odważnie. Wszystko okraszone zdjęciami z dzieciństwa i dorastania na wsi.
Czy Ania i Grzegorz Bardowscy się znali? Czego żałuje Stanisław Kot? Czy Adam Kraśko przekroczył kiedyś granice żenady? Jak Paweł Szakiewicz dowiedział się, że w życiu niczego nie można być pewnym? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą się w tej książce. Rozmowy z bohaterami, zdjęcia i historie par, które powstały w programie „Rolnik szuka żony”. Trzy edycje, historie ich bohaterów w jednej książce. O miłości, poszukiwaniu siebie, obawach i zwycięstwach.
Wrócić do bohaterów często po ponad dwóch latach to także dla autorki podróż pełna emocji i wspomnień. Rozmowy płyną i stają się jeszcze głębsze. Każdy odkrywa swoje sekrety. Także autorka. Książka, będąca podsumowaniem prawie trzech lat poszukiwań. I trzech lat zmagań w walce o miłość. I o siebie. Niespodzianki, zaskoczenia, nowości. Tradycja, rodzina, wieś. Wszystko w jednej rozmowie. O życiu. Możemy się czegoś od nich nauczyć? Zastanowić się nad własnym życiem. Czasem najprostsze mądrości okazują się w życiu kluczowe.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?