Mów mi Michał. Michał Figurski. Mam licencję na wszystko. Radio? Proszę bardzo. Gdy mam powiedzieć w porze największej słuchalności ogłaszając zabójcze wyniki wyborów: „Drodzy Państwo! KURWA MAĆ!” – nie ma problemu. Zorganizować koncert Perfectu w ścisłym centrum, zakorkować Warszawę o ósmej rano w poniedziałek i dogadać się z policją, żeby przed kamerami skuła Grzegorza Markowskiego? Przyjemność po mojej stronie. Poprowadzić program telewizyjny na żywo w trakcie udaru krwotocznego?
Do usług. To wszystko ja. Taki już jestem. Tylko że to pozór.
Mam osiemnaście lat, gdy słyszę wyrok: cukrzyca insulinozależna typu 1. Raz ważę 63 kilogramy, innym razem 136. Niemal tracę wzrok, a moje ciało się rozpada. Impreza trwa jednak w najlepsze, jutra przecież nie ma! Aż w końcu słyszę głos pielęgniarki: – Zamknij się wreszcie! Nie jesteś w telewizji! Nie żyje się dwa razy, a tryb nieśmiertelności się skończył.
W każdej chwili może pojawić się napis GAME OVER. To moja historia.
Artur Andrus rusza w trasę z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem. Wybierz się razem z nimi! Artur Andrus wyrusza w trasę koncertową z legendarnym artystycznym duetem – Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem. Słuchamy wielkich przebojów: Być kobietą, Odkryjemy miłość nieznaną, Jeszcze się tam żagiel bieli czy uwielbianej przez fanów serialu 07 zgłoś się piosenki Przed nocą i mgłą.
Ta opowieść odkrywa przed nami niezwykłą, ciepłą, przyjacielską i pełną humoru relację tej pary artystów. Z właściwym sobie dowcipem, językową elegancją i brawurą prowadzi nas przez ich artystyczne i życiowe drogi. Drugiej takiej książki nie ma i długo nie będzie!
Wiem z doświadczenia: konferansjer czasem nie tylko zapowie, lecz także przepowie. Wydaje się, że coś palnął, że może to nawet głupie. A potem się okazuje, że miał rację.
Za dowód profetycznych zdolności prowadzących niech posłużą autentyczne zapowiedzi występów bohaterów tej książki.
Dwóch konferansjerów na dwóch różnych koncertach.
Jeden zakończył słowami: „To nie żaden pic! To Alicja Majewska!”, drugi: „A teraz będzie z grubej rury! Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz!”.
Obaj mieli rację.
Artur Andrus
Prezentowane egzemplarze mogą posiadać pewne uszkodzenia, takie jak porysowane lub nieco uszkodzone okładki, zagięcia, zżółknięcia, zbite narożniki itp.
Finał najseksowniejszej serii, której ekranizacja wkrótce pojawi się na Netlfixie Dziewczyna, która zmieniła się ze zbuntowanej nastolatki w śmiało idącą przez życie kobietę, i przystojny, dowcipny i zagadkowy mężczyzna – to szansa na prawdziwą miłość czy ryzyko kolejnej sercowe katastrofy? BB po kilku burzliwych związkach z łobuzami trafia na faceta, który zupełnie nie wpisuje się w jej typ. Ken jest szarmancki, nie ma nałogów ani zatargów z prawem, ale ma pracę, piękny dom, jest spokojny, opanowany, racjonalny aż do bólu i twardo stąpa po ziemi. Ma jednak w sobie coś niepokojącego – jest niedostępny i zamknięty w sobie. Nie potrafi wyrażać swoich uczuć. Mimo to zaczyna pociągać BB. Dziewczyna próbuje trafić do jego serca, obudzić w nim emocje, sprawić, by zrzucił z siebie maskę, ale na próżno. I choć napięcie, które między nimi rośnie, potrafią świetnie rozładować w łóżku, to Ken nadal nie chce jej wpuścić do swojego świata. Tak twardej sztuki jeszcze nie spotkała, a to podnieca ją jeszcze bardziej…
Prezentowane egzemplarze mogą posiadać pewne uszkodzenia, takie jak porysowane lub nieco uszkodzone okładki, zagięcia, zżółknięcia, zbite narożniki itp.
Nowa Zelandia jedno z najbardziej przyjaznych mieszkańcom państw świata. Premierką została tu kobieta po trzydziestce, tutaj kręcono Hobbita, tylko tu mieszka ptak kiwi, a na jednego człowieka przypada sześć owiec. Para podróżników zakochani w sobie sceptyczny naukowiec (doktor habilitowany chemii), a przy tym poczytny pisarz, i humanistka chłonąca świat wszystkimi zmysłami, pasjonatka życia. Gdy ona opowiada o zapierających dech w piersiach odcieniach krajobrazu, jego fascynuje skład chemiczny basenów błotnych. Są niczym ogień i woda, niebo i ziemia. Ale łączy ich wspólne patrzenie w tym samym kierunku. Ta książka wypełniona jest maoryskimi legendami oraz opowieściami o przyrodzie i kulturze, o tradycyjnym maoryskim tańcu haka i tatuażach mako, o rybach lucjanach oraz o najpiękniejszych szczytach gór, które kąpią się w chmurach.
To książka o korzystaniu z życia pełną piersią. O doznawaniu i smakowaniu. O parzeniu sobie stóp gorącą ziemią, ogłuszającym huku wodospadu i niespotykanych nigdzie indziej odcieniach błękitu i zieleni. O nieznajomych dzielących się swoimi fascynującymi życiorysami i tubylcach zachwalających lokalne atrakcje. O łapaniu chwili. Tym cenniejszej, kiedy ma się u boku ukochaną osobę. I o matematyce związku: szczęściu, które się mnoży, i kłopotach, które się dzieli.
Prezentowane egzemplarze mogą posiadać pewne uszkodzenia, takie jak porysowane lub nieco uszkodzone okładki, zagięcia, zżółknięcia, zbite narożniki itp.
Czesiek i Tadek przyjaźnią się od dziecka. Wychowani w etosie Szarych Szeregów po wojnie muszą żyć ze stygmatem przedstawicieli ""spietranego pokolenia"", bo 1 sierpnia 1944 roku żadne powstanie ostatecznie nigdy nie wybuchło.
Tadeusz żyje na kocią łapę z Irką, ale rozmawiają rzadko. Czesiek po przejściach kocha się w Janeczce z przeszłością. Życie tej czwórki toczy się w cieniu pochodów pierwszomajowych, przyjacielskich spotkań, wypraw na Kercelak albo nielicznych prywatek, chociaż te bywają niebezpieczne - wódka w głowie budzi to, o czym chce się zapomnieć. Bo nie wszystkim się udało. Niektórzy umierają przez wojnę dwadzieścia lat po niej. Albo w ogóle nie żyją.
Jednak przyjaciele z Żoliborza każdego dnia od nowa próbują rozpaczliwie wyjść ku życiu. Przy dźwiękach Radia Luksemburg, w oparach prozy Hłaski, przy lekturze porad z ""Przyjaciółki"" i poza echem przemówień przedstawicieli partii. Robią wszystko, żeby ból przyjąć i przenieść go przez życie. Bo jakby na świecie zasiać pokój, a nie wojnę, to ludzie byliby naprawdę szczęśliwi.
Prezentowane egzemplarze mogą posiadać pewne uszkodzenia, takie jak porysowane lub nieco uszkodzone okładki, zagięcia, zżółknięcia, zbite narożniki itp.
Znany szwedzki dramaturg i reżyser Lars Norn postanowił stworzyć spektakl z udziałem więźniów. Aktorów znalazł w jednym z cięższych zakładów karnych. Wybrał trzech skazanych z długimi wyrokami i napisał sztukę specjalnie dla nich, wykorzystując ich doświadczenia i opowieści. Tak powstało Siedem trzy, dramat nawiązujący tytułem do paragrafu dotyczącego opieki nad więźniami skazanymi na więcej niż cztery lata. Aktorzy okazali się jednak sprytniejsi od reżysera. Przepustki wykorzystywali do organizowania napadów na banki, a część skradzionych pieniędzy przeznaczali na wspieranie organizacji nazistowskich. Kiedy w Malexander z zimną krwią zastrzelili dwóch policjantów, Szwecja była w szoku.
sbrink rozmawiała z aktorami, dotarła do ich korespondencji i materiałów Norna, a także do więziennych dokumentów do niedawna opatrzonych klauzulą tajności. W książce po raz pierwszy opublikowane zostały fragmenty Siedem trzy wraz z kontrowersyjną sceną uznaną za propagandę nazizmu.
Książka otrzymała nominację do Nagrody Augusta 2009 w kategorii literatury faktu.
Prezentowane egzemplarze mogą posiadać pewne uszkodzenia, takie jak porysowane lub nieco uszkodzone okładki, zagięcia, zżółknięcia, zbite narożniki itp.
NA PODSTAWIE TEJ KSIĄŻKI POWSTAŁ SERIAL NETFLIXA SEX/LIFE
Miłość czy sex? Co za różnica? Ważne, żeby można było się zabawić!
Jest to historia pewnego niestandardowego trójkąta - on, ona i jej erotyczna przeszłość. Brooke od lat próbuje podkręcić atmosferę w sypialni, starając się zmaksymalizować potencjał swojego bardzo przystojnego i bardzo zimnego męża. Ale ponieważ jej wszystkie wysiłki idą na marne, oddaje się fantazjom o swoich dawnych chłopakach - tak samo wytatuowanych i nakręconych testosteronem jak bohaterowie najlepszych erotyków. Skoro nie może ich już mieć w realnym życiu, to chociaż powspomina sobie najlepsze akcje w pamiętniku. Przecież nikt nie musi o tym wiedzieć
Do czasu, aż mąż przypadkiem znajdzie sekretny dziennik. Skoro Brooke lubi się zabawić, to teraz zrobią to na ostro.
Będziecie wić się z rozkoszy, krzyczeć z zachwytu i śmiać się w głos. BB Easton obali wszystkie świętości, nawróci pokolenia i raz na zawsze zerwie z pruderią!
On nigdy taki nie był - Opowieść o życiu z demencją i chorobą Alzheimera. Relacje bliskich i rozmowy ze specjalistamiTa książka daje nadzieję, że czas choroby najbliższych możemy wspólnie godnie i dobrze przeżyćŻycie z demencją lub chorobą Alzheimera jest piekielnie trudne i nieprzewidywalne - zarówno dla chorego, jak i jego bliskich. I coraz częściej staje się rzeczywistością naszą, naszych rodzin, przyjaciół i znajomych. Zebrane w tej książce rozmowy z ekspertami i lekarzami oraz relacje opiekunów pomagają lepiej zrozumieć chorego i jego świat. Podpowiadają, jak można (i trzeba) wspierać najbliższych i jednocześnie dbać o siebie. A także jak się pogodzić z naszym znikaniem z pamięci osób, które kochamy.
Nagroda Bookera 2024!To książka pełna cudów, zapis przyrody z kosmosu oraz nieoczekiwany i głęboki list miłosny do życia na Ziemi.Sześcioro astronautów krąży po orbicie ziemskiej na pokładzie statku kosmicznego. Zbierają dane meteorologiczne, przeprowadzają eksperymenty naukowe i testują granice ludzkiego ciała. Przede wszystkim jednak obserwują. Wspólnie obserwują swoją milczącą błękitną planetę, okrążając ją codziennie szesnaście razy, mijając kontynenty i przeżywając kolejne pory roku, podziwiają lodowce i pustynie, szczyty gór i wzburzone oceany. Jednak choć od Ziemi dzieli ich ogromna odległość, przed jej nieustannym przyciąganiem nie ma ucieczki. Gdy docierają do nich wieści o śmierci matki jednej z astronautek, pojawiają się myśli o powrocie do domu. Patrzą, jak tajfun nadciąga nad wyspę i zagraża bliskim im ludziom, podziwiają jego majestat i jednocześnie obawiają się zniszczeń, jakie może spowodować. Kruchość ludzkiego życia wypełnia ich rozmowy, lęki i sny. Choć znajdują się z dala od Ziemi, jak nigdy dotąd czują się jej częścią i chcą ją chronić. Zaczynają zadawać sobie pytania: Czym jest życie bez Ziemi? Czym jest Ziemia bez ludzkości?
HISTORIA SZTUKI NIE JEST NUDNA!Czy wiesz, co łączy Fridę Kahlo z Taylor Swift? Albo co ma wspólnego prerafaelicki malarz Millais z trójkątem miłosnym ze "Zmierzchu"? Dasz wiarę, że niepozorna martwa natura jest jednym z najwspanialszych autoportretów w historii sztuki? Co Ty na to, że niektóre z obrazów Caravaggia to właściwie przyznanie się do winy? Albo że istnieje rysunek potwierdzający romans Lorki z Dalim?Możesz sobie wyobrazić, że w greckiej mitologii mamy historię jak z tragicznego "Heartstoppera"? I że w pewnym kościele istnieje średniowieczny profil z Tindera?Sławni artyści mają swoje słodkie tajemnice. Dowiedz się wreszcie, co tak naprawdę przedstawili na znanych obrazach i o co chodzi z tą dziwną symboliką. Jeżeli lubisz czytać o skandalach i nie gorszą cię pikantne ciekawostki, to przy tej książce będziesz się naprawdę dobrze bawić!
TO NIE JEST KOLEJNY PORADNIK DIETETYCZNY. TO POPARTY BADANIAMI I DOŚWIADCZENIEM PROGRAM, KTÓRY POMOŻE CI UZDROWIĆ SWOJĄ RELACJĘ Z CIAŁEM I JEDZENIEM Smutek, niepokój, nuda czy inne nieprzyjemne uczucia przeradzają się u Ciebie w chęć sięgnięcia po coś słodkiego? Kiedy się zdenerwujesz, odruchowo otwierasz lodówkę? Nie potrafisz oprzeć się pokusie zjedzenia całej paczki ciastek naraz, chociaż wiesz, że potem będziesz się źle czuł? Utrata kontroli nad tym, co spożywasz i w jakich ilościach, często wywołuje poczucie winy i wstyd. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Judson Brewer, uznany psychiatra i neurobiolog, z dużą wrażliwością omawia problem szkodliwych nawyków żywieniowych i wyjaśnia, dlaczego ludzki mózg tak łatwo w nie wpada. W ten sposób pomaga swoim pacjentom uporać się z niską samooceną oraz frustracją wynikającymi z nieustannie toczonej przez nich walki z własnymi ciałami. Głodny mózg to praktyczny poradnik z 21-dniowym programem prowadzącym do przełamania niechcianych schematów jedzeniowych. Autor wykorzystuje w nim wiedzę naukową, techniki uważności oraz trening mózgu i krok po kroku prowadzi czytelnika przez proces zaprzyjaźniania się z własnym umysłem i ciałem. Nie namawia do ćwiczenia siły woli, liczenia kalorii ani odmierzania porcji jedzenia. Kluczem do zmiany jest nauczenie się współpracy z mózgiem i przyjęcie życzliwej postawy wobec samego siebie. DR JUDSON BREWER jest znanym na świecie psychiatrą uzależnień i neurobiologiem, profesorem na Uniwersytecie Browna. Jego wykład TED 2016 Prosty sposób na przełamanie złego nawyku obejrzało ponad 19 milionów osób. Autor pracował z olimpijczykami i ich trenerami, politykami i liderami w biznesie. Jego pierwsza książka, Neurologia zachcianek, została przetłumaczona na kilkanaście języków, a kolejna, Wolny od lęku, natychmiast stała się bestsellerem New York Timesa.
Hania pracuje w wydawnictwie, dla którego odkrywa młode talenty. Kiedyś była to jej pasja, teraz czuje, że popada w rutynę. Kuba robi karierę w telewizji, wierząc, że sukces zawodowy to klucz do poukładanego życia. Ona mieszka w Nowym Jorku, on w Warszawie. Kiedyś łączyła ich szczególna, intymna relacja, ale ich związek nie przetrwał próby czasu. Tęsknią za sobą, wspominają, nadal świetnie się rozumieją. W listach poruszają tematy, o których trudno rozmawiać na głos. Ale czy mogą do siebie wrócić? Dlaczego wciąż balansują między niezależnością a potrzebą bliskości, między ambicjami a prozaiczną codziennością, między tym, co powinni, a tym, czego naprawdę chcą? Ukryte między wierszami to powieść psychologiczna o pokoleniu, które dorastało w przekonaniu, że ma nieograniczone możliwości, a jednak wciąż nie odnalazło swojego miejsca. O ludziach po trzydziestce, którzy mają dobrą pracę, aspiracje i plany, ale wciąż nie są pewni, czy idą właściwą drogą. O miłości, rozczarowaniu i pytaniach, które przychodzą zbyt późno.
Obsesja, która prowadzi do zbrodni. Ta historia mrozi krew w żyłach. Richard Chase dorastał w domu pełnym przemocy i lęku. Bity przez ojca i kontrolowany przez matkę, której obsesja na punkcie zdrowia stała się źródłem jego własnych koszmarów, coraz głębiej pogrążał się w świecie urojonych chorób. W dorosłym życiu obsesyjnie odwiedzał lekarzy, przekonany, że jego ciało jest regularnie zatruwane. Schizofrenia paranoidalna, na którą chorował Richard, podsycana alkoholem i narkotykami na zawsze zmieniła jego postrzeganie rzeczywistości. Życie w przeświadczeniu, że jedynym ratunkiem dla jego zatrutego ciała jest picie krwi, skłoniło go do tego, by zacząć mordować. Czy paranoiczny strach o własne zdrowie może prowadzić do morderstwa? Co sprawia, że ofiara przemocy staje się oprawcą? Historia Richarda Chase’a to mrożąca krew w żyłach opowieść o cienkiej granicy między szaleństwem a złem.
Ryan Green (ur. 1980) – brytyjski pisarz i autor literatury faktu, specjalizujący się w tematyce true crime. Od 2015 roku opublikował ponad dwadzieścia książek, w których przedstawia historie mniej znanych przestępców z perspektywy sprawców. Jego debiutancka książka dotyczyła Harolda Shipmana, jednego z najbardziej znanych seryjnych morderców w Wielkiej Brytanii. Wśród jego publikacji znajdują się m.in. “The Kurim Case: A Terrifying True Story of Child Abuse, Cults & Cannibalism” (2017) oraz “The Truro Murders: The Sex Killing Spree Through the Eyes of an Accomplice” (2018). Green mieszka w hrabstwie Herefordshire z żoną, trójką dzieci i dwoma psami. Poza pisaniem i spędzaniem czasu z rodziną, interesuje się historią, psychologią oraz windsurfingiem.
W świecie, gdzie magia była zakazana i skrywana, cztery młode kobiety – Matilde, Sayer, Æsa i Fen – odkrywają w sobie moce przypominające legendarne Fyrebirds, potężne istoty zdolne poruszać góry i rozdzielać morza. Ich zdolności, nieznane od wieków, stają się iskrą zapalną w mieście Eudea, gdzie napięcia rosną, a zakazane dotychczas czary wychodzą na światło dzienne. Nowy przywódca Eudei dąży do zniesienia zakazu magii, co budzi sprzeciw zarówno wśród duchownych, jak i gangów czerpiących zyski z dotychczasowego porządku. Ponad to, w tle pojawia się ambitny król z odległych krain, który dostrzega w tym chaosie szansę na zdobycie władzy nad Eudeą.
W obliczu nadciągającej wojny i niepewnej przyszłości imperium, Matilde, Sayer, Æsa i Fen muszą zdecydować, jak daleko są gotowe się posunąć, by chronić siebie i tych, których kochają. Czy zjednoczą swoje siły, stając się prawdziwymi Fyrebirds, ryzykując utratę własnej tożsamości?
Fyrebirds to kontynuacja bestsellerowej powieści Nightbirds, w której Kate J. Armstrong przedstawia historię o odwadze, przyjaźni i poszukiwaniu własnej drogi w świecie pełnym niebezpieczeństw i intryg. To opowieść o młodych kobietach, które, odkrywając swoją moc, muszą stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą władza i odpowiedzialność.
Kate J. Armstrong (ur. 1985) – australijska pisarka i twórczyni podcastów, specjalizująca się w literaturze fantasy dla młodzieży. W swojej twórczości łączy bogatą mitologię i feministyczne wątki z dynamiczną narracją. Autorka serii Nightbirds, w tym debiutanckiej powieści o tym samym tytule (2023). Twórczyni popularnego podcastu The Exploress, poświęconego historiom kobiet na przestrzeni dziejów. Pochodzi z Wirginii, jednak obecnie mieszka w Melbourne. Interesuje się historią, mitologią i podróżami.
Studenckie życie w Londynie miało być nowym początkiem. Po cudownym lecie spędzonym z Troyem, Steven Percival czuł, że w końcu panuje nad swoimi mocami emomancji - nadprzyrodzoną zdolnością, która potrafi zamienić emocje w rzeczywistość. Ale marzenia o spokojnej codzienności szybko rozwiewają się niczym mgła na wietrze.Współlokatorzy przyprawiają o ból głowy, napięcia w grupie przyjaciół są coraz bardziej wyczuwalne, a na dodatek Steven i Troy zostają wciągnięci w mroczną misję przez tajemniczą organizację DEMA. To, co miało być zwykłym życiem studenckim, zamienia się w wir tajemnic, zderzający przeszłość z teraźniejszością i zmuszający Stevena do kwestionowania nie tylko tego, co dzieje się wokół niego, ale i tego, kim naprawdę jest.W tej queerowej powieści fantasy pełnej dramatów, emocjonalnych zawirowań i niespodziewanych zwrotów akcji Steven przekonuje się, że czasami największym wyzwaniem jest zrozumienie samego siebie - zwłaszcza, gdy twoje myśli mogą wpłynąć na świat w sposób, o którym inni mogą tylko pomarzyć.Dla fanów Alice Oseman, F.T. Lukensa i Erika J. Browna, Overthinkingto kolejna emocjonująca odsłona trylogii, która pochłania niczym wir - i nie wypuszcza, dopóki nie dotrzesz do ostatniej strony.Trzymająca w napięciu fabuła, połączona z uroczymi postaciami, sprawia, że jest to inteligentna, dowcipna i absolutnie wciągająca lektura. SIMON JAMES GREEN, autor książki Boy Like MeDavid Fenne (ur. ok. 1990) - brytyjski pisarz, aktor i komik improwizacyjny. Pochodzi z małej wioski w nadmorskim Dorset, a od 2012 roku mieszka w Londynie. Studiował American Theatre Arts w Rose Bruford College oraz przez pół roku kształcił się na Syracuse University w Nowym Jorku. Jego pierwsza sztuka, "The Empire Has Fallen", została wystawiona w 2019 roku i w humorystyczny sposób przedstawiała upadek dystopijnego rządu. Jest autorem powieści "Overemotional" (2023), będącej queerową, urban fantasy dla młodzieży, w której główny bohater manifestuje swoje emocje w odwrócony sposób. Fenne mieszka w południowo-wschodnim Londynie ze swoim mężem, Johnem.
Syndrom ratownika. Jak zadbać o siebie, gdy pomagasz innym Niektórzy ludzie lepiej radzą sobie z troską o innych niż z dbaniem o siebie. Może sam należysz do tego grona, a może znasz kogoś takiego. To właśnie dzięki takim osobom działają nasze szkoły, szpitale, domy opieki i organizacje charytatywne. To oni w każdej rodzinie przejmują odpowiedzialność za bliskich. Jednak za tymi poświęceniami często kryją się nie tylko ich potrzeby i emocje, ale także trudności, z którymi muszą się mierzyć. Ci, którzy niosą pomoc, często nie znajdują czasu na zadbanie o siebie, a wieloletnia opieka nad innymi odbiera im energię i równowagę. W zawodach opiekuńczych zostają po godzinach, bo nie ma ich kto zastąpić. Pod tym wszystkim kryją się jednak głębsze przyczyny – psychologiczne mechanizmy i przekonania, które sprawiają, że pomaganie staje się dla nich zarówno celem, jak i źródłem cierpienia.
Nowe spojrzenie na psychologię pomagania pokazuje, jak ważne jest zdrowe podejście do wspierania innych, które obejmuje zaspokajanie własnych potrzeb, łagodzenie wewnętrznego krytyka, wzmacnianie asertywności i wyznaczanie granic. Tylko dbając o siebie, można skuteczniej pomagać innym i odnaleźć w tym równowagę. To propozycja dla wszystkich, którzy poświęcają się dla innych, zapominając o sobie, oraz dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć, jak działają mechanizmy pomagania. Jest skierowana także do tych, którzy chcą wspierać osoby niosące pomoc innym – by wiedzieć, jak robić to skutecznie i mądrze. Uwalnia od presji nieustannego ratowania wszystkich wokół, jednocześnie pokazując, jak odnaleźć harmonię między współczuciem a troską o własne potrzeby.
Jess Baker (ur. 1980) – psycholog i autorka, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z dobrostanem psychicznym i zawodowym. Współpracowała z licznymi organizacjami jako konsultantka ds. zdrowia psychicznego i trenerka rozwoju osobistego. Autorka książek, m.in. o budowaniu zdrowych granic w relacjach zawodowych i osobistych (Boundaries at Work, 2015) oraz o roli empatii w zarządzaniu (The Empathetic Leader, 2018). Rod Vincent (ur. 1972) – trener rozwoju osobistego i autor, specjalizujący się w zarządzaniu stresem i emocjami w środowisku zawodowym. Pracował jako konsultant w międzynarodowych korporacjach, prowadząc warsztaty z mindfulness i efektywności pracy. Autor książek, m.in. o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym (Finding Balance: Strategies for Life and Work, 2016) oraz o budowaniu odporności psychicznej (Resilience Toolkit, 2019).
W zabytkowym dworku, który kryje w sobie atmosferę tajemnicy, samotny nauczyciel - Narrator, zmęczony życiem i rozczarowany swoimi wyborami, przygotowuje się do wyjazdu. Jego plany niespodziewanie zmieniają się wraz z pojawieniem się nowego lokatora - Dawida, młodego pedagoga, który właśnie wrócił z podróży i ma objąć stanowisko Narratora w szkole. Zafascynowany nowym współlokatorem, Narrator zaczyna śledzić jego ruchy i snuć wyobrażenia na temat jego życia, co z czasem przeradza się w głęboką, zmysłową więź, której charakter pozostaje niejednoznaczny.Punktem przełomowym staje się przekazanie przez Dawida Narratorowi pendrive'a z tekstem "Zdjęcia z pamięci". To osobista i filozoficzna opowieść, która wprowadza Narratora - i czytelnika - w świat retrospekcji Dawida, otwierając przed nimi przestrzeń pełną ukrytych emocji, wspomnień i refleksji. Granice między rzeczywistością a wyobraźnią zaczynają się zacierać, a w tej metafizycznej podróży Narrator musi zmierzyć się z prawdą o sobie, Dawidzie i swojej przeszłości."Dziczek" to historia o podróży - zarówno fizycznej, jak i wewnętrznej. Jest to opowieść o miłości w jej najbardziej nieoczywistej, wielowymiarowej formie. Jakub Zając, czerpiąc inspirację z symbolizmu Leśmiana i malarstwa Malczewskiego, prowadzi czytelnika przez labirynt emocji, gdzie maski stopniowo opadają, odsłaniając prawdę o bohaterach i ich doświadczeniach.To książka dla tych, którzy w literaturze szukają nie tylko głębokich emocji, ale także intelektualnych wyzwań i estetycznej harmonii.Jakub Zając (ur. 1983) - polski pisarz i nauczyciel języka polskiego, absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów współpracował z Wydawnictwem Uniwersytetu Jagiellońskiego, publikując artykuły na temat polskiej literatury XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki wojny i pamięci. Jego literacki debiut, "HALT. Zapiski z domu trzeźwienia", ukazał się w 2020 roku i doczekał się drugiego wydania w marcu 2022 roku. Książka ta zdobyła uznanie zarówno czytelników, jak i krytyków literackich, a magazyn "Newsweek" polecił ją jako lekturę na wakacje 2022. W styczniu 2023 roku nakładem wydawnictwa Wielka Litera ukazała się jego druga powieść, "Anna i Pan B.". Obecnie Jakub Zając mieszka w Krakowie, gdzie pracuje jako nauczyciel języka polskiego w liceum ogólnokształcącym.
Książka, która pobudza szare komórki, sumienie i "mięśnie śmiechowe"Chociaż świat staje na głowie, a życie zmienia się z dnia na dzień, Nosowska zawsze znajdzie słowo, które doda otuchy. Gdy błądzimy przytłoczeni wątpliwościami, rozpala światełko nadziei. A gdy wydaje nam się, że pozjadaliśmy wszystkie rozumy, zasieje ziarno niepewności. Kilkoma lekcjami, jakie dostała od życia, teraz dzieli się z nami i wytrwale tropi absurdy, którymi karmią nas "autorytety".Życie, i w czasach dziwnej pandemii, i w czasach zwyczajnej codzienności, jest łatwiejsze, gdy ma się świadomość, że tacy ludzie jak Nosowska roztrząsają te same dylematy. A gdy ktoś robi nas w bambuko, sięgamy po to samo koło ratunkowe - dystans i jeszcze raz dystans!Książka wzbogacona ilustracjami Izabeli Kaczmarek-Szurek."Polecam wam cudowną formułkę na lęk przed tym, co ludzie powiedzą, a brzmi ona: I co z tego? Nic z tego. Za każdym razem okazuje się, że nic z tego. Oni będą gadać - to pewne. Będą gadać tyle, ile trzeba, by się nasycić - nie dłużej. Chodzi o to, by własnym zaangażowaniem nie spowodować, że monolog zamieni się w dialog. Nie wahajcie się użyć własnego życia, by żyć, jak wam się podoba".Kaśka Nosowska
A ja żem jej powiedziała... - ta książka to petardaWydawało się, że nic już nas nie zaskoczy w internecie. I wtedy pojawiła się ona. Śmieszna gęba, która mówi mądrze o życiu. Prosto, zwięźle, szczerze i bez owijania w bawełnę. Ze zrozumieniem, bez pouczania. Mówi o show-biznesie, celebrytach, współczesnych snobizmach, fobiach i modach. Tylko kilka zdań, a jest w tym ciepło, doświadczenie i życiowa mądrość."A ja żem jej powiedziała, Kaśka, szczęścia nie poudajesz" - mówi Nosowska.Nagle cała Polska zaczyna czekać na kolejny odcinek.Zadałam sobie pytanie, co w tym zajęciu sprawia mi autentyczną przyjemność, na którym etapie działalności jestem najbardziej sobą, w sobie, czuję się bezpiecznie, a w okolicy serca wzrasta temperatura. Najszczersza z najszczerszych odpowiedzi brzmi - pisanie. Ten samotny moment, kiedy z chmary słów wyłapuję te, które najlepiej opowiedzą emocje. Jest to proces żmudny, momentami skrajnie wyczerpujący. Nie mam łatwości, którą legitymują się prawdziwi mistrzowie żonglerki słowem. Ja wysiaduję. Do odleżyn.I zaczęła pisać.O druzgocącym wpływie portali społecznościowych na nasze życie, o dylematach partnerstwa, problemach w okiełznaniu nastolatków, o miłości do jedzenia i terrorze rynku reklamowego. O tym jak kochać i nie kochać. O tym, że czarny nie wyszczupla, a seks tantryczny nie polega tylko na faszerowaniu, faszerowaniu, faszerowaniu.Nosowska jest szczerą, dojrzałą i oryginalną obserwatorką rzeczywistości. Mimo sławy i spektakularnej kariery pozostała skromna. I ma to, czego brakuje teraz wszystkim - dystans do samej siebie. Ani przez chwilę nikogo nie udaje. Z perspektywy dojrzałej kobiety mówi o konsekwencjach tłumienia swojego głosu wewnętrznego, konieczności polerowania intuicji złotą łyżeczką i potyczkach z wewnętrznym krytykiem, zwanym przez nią "puczystą"."Od jakiegoś czasu nie wstydzę się tego kim jestem. Znam swoje możliwości. Są zbyt ograniczone by zawojować świat, ale wystarczające, by być wdzięczną, lubić życie i oddychać swobodnie."Nieoczywiste, głębokie, błyskotliwe, świetnie napisane i bawiące do łez. Ta książka zabije cię miłością.
Edward Pasewicz, autor nagrodzonego Angelusem Pulverkopfa, powraca brawurowo poprowadzoną powieścią inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami.Jaka tajemnica kryje się za zanikami pamięci głównego bohatera, Izaaka Glassmana? Czy opowieść o wielokulturowym międzywojennym Krakowie może stać się kluczem do zrozumienia dzisiejszego konfliktu izraelsko-palestyńskiego?W Czarnym weselu zaciera się granica między prawdą i fikcją - obok młodych przepełnionych idealizmem żydowskich chłopców na scenie pojawiają się postaci historyczne, z których każda mogłaby zostać bohaterem powieści sensacyjnej. Dzięki Pasewiczowi wraz z tłumem słuchamy przemówień Zeewa Żabotyńskiego, syjonistycznego przywódcy i założyciela Legionu Żydowskiego, obserwujemy przemianę krakowskiego szklarza w bezwzględnego gestapowskiego donosiciela, czytamy słowa rabina, posła i twórcy polskojęzycznego "Nowego Dziennika", Ozjasza Thona.Czarne wesele, które stało się jednym z punktów wyjścia dla tej opowieści, odbyło się naprawdę - ceremonia miała zatrzymać hiszpankę dziesiątkującą Kraków w 1918 roku. Zarazy hitleryzmu powstrzymać się nie udało. Po barwnym świecie krakowskiej społeczności żydowskiej, pełnej wewnętrznych podziałów i napięć, mistycyzmu i wiary, ale także uprzedzeń i przesądów, pozostały głównie mury kamienic.Edward Pasewicz przywraca do życia tamten świat i słowami pozostawia na nim swój odcisk. Tak wyrazisty, że kończymy czytać z myślą: "Ta historia mogła wydarzyć się naprawdę".
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?