Malina siedział na krześle jak na rozżarzonych węglach. Wstał natychmiast, gdy do gabinetu wszedł Bosy.
– Cześć, co jest? – Bosy jednym spojrzeniem zlustrował starego kumpla i ruszył w stronę biurka. Kosiara został w drzwiach, blokując wyjście. Malina poczuł się nieswojo.
– Cześć – wydukał cicho i usiadł z powrotem na „palenisko”. Obracał głowę, nie spuszczając wzroku z twarzy przemieszczającego się gospodarza. Poczekał, aż Bosy usiądzie.
– Sprawę mam – oznajmił pewnym siebie, jak mu się wydawało, głosem. Czuł jednak za sobą oddech tego cholernego goryla. Kosiara doskonale wiedział, jaką rolę spełnia na początku takiego spotkania. Uwielbiał patrzeć, jak delikwenci miękną, jak schodzi z nich powietrze, jak na ich czole pojawia się pot. Podejrzewał, że również szef znajdywał w tym jakąś przyjemność.
- - -
Najbliżsi są najgorsi. Z wrogami sprawa jest jasna, prędzej czy później pośle się ich do piachu. Ale co zrobić, gdy w tryby świetnie kręcącego się gangsterskiego biznesu piasek sypie własna rodzina? Jak karać – za lekkomyślność czy zwykłą głupotę – tych, których się kocha?
Niełatwo jest być bossem gangu i jednocześnie ojcem, wujkiem, dziadkiem…
Niemal równo rok po pierwszej części „Ferajny” – obyczajowo-kryminalnej powieści, świetnie przyjętej przez czytelników – trafia w ich ręce część druga. Kto czekał, by dowiedzieć się, jakie będą skutki spotkania Bosego z Fantomem i dalsze losy klanu Nieznańskich, ten wreszcie zaspokoi swoją ciekawość. Kto nie wie, o co chodzi – bo nie czytał tomu pierwszego – ma teraz szansę, dzięki wydawnictwu Vesper, nadrobić zaległości, kupując obydwie części.
"Muzeum Dusz Czyśćcowych" to zbiór 33 najlepszych, klasycznych opowiadań grozy i weird fiction napisanych przez Stefana Grabińskiego. Antologia ta zawiera przekrój twórczości tego wybitnego polskiego pisarza, wydawanego na całym świecie i stawianego przez wielu literaturoznawców na równi z Edgarem Alanem Poe czy H.P. Lovecraftem. Znajdziemy tu zarówno doskonale rozpoznawalne utwory, takie jak "Demon ruchu", "Maszynista Grot" czy "Kochanka Szamoty", jak i mniej znane, ale nie mniej godne uznania np. "Saturnin Sektor". Wyboru opowiadań do zbioru dokonał pisarz i tłumacz literatury klasycznej Maciej Płaza, który jest także autorem obszernego posłowia przybliżającego sylwetkę i twórczość Stefana Grabińskiego. To ekskluzywne wydanie uzupełnione jest także o wyjątkowo sugestywne i klimatyczne ilustracje Macieja Kamudy.
tekst poprawiony:
Stefan Grabiński: jedyny polski klasyk opowieści niesamowitej. Maszynista widmowych pociągów, mediumista zabłąkanych dusz, geometra przestrzeni między światami. Nikt tak jak on nie potrafił postrzec grozy przyczajonej w prowincjonalnych miasteczkach, w kątach starych mieszkań, pod podszewką zwyczajności. Nikt prócz niego nie poznał demona ruchu, białego wyraka i zabójcy czasu.
Zapatrzony w Edgara Allana Poe, szybko zapomniany, po latach inspirował między innymi Stanisława Lema, ale długo czekał na ponowne odkrycie.
Muzeum dusz czyśćcowych: nowy wybór najlepszych nowel mistrza grozy, ozdobiony stylowymi ilustracjami.
Ostrzegam cię, że to, co zaczynasz czytać, jest pełne luźnych wątków i pytań bez odpowiedzi. To wszystko nie zostanie na samym końcu zgrabnie rozwiązane i zadowalająco wyjaśnione. W każdym razie nie przeze mnie. Albowiem ja sam nie mogę powiedzieć, że rzeczywiście wiem dokładnie, co się stało i dlaczego, albo przynajmniej, jak się zaczęło, skończyło – czy się skończyło – i czy mam rację co do istoty rzeczy. Jeżeli nie lubisz tego rodzaju historii, to jest mi przykro, a dla ciebie będzie najlepiej, jeśli nie będziesz czytał dalej. Wszystko, co mogę zrobić, to opowiedzieć tyle, ile wiem…
Małe kalifornijskie miasteczko Mill Valley w hrabstwie Marin. Pewnego dnia do gabinetu miejscowego lekarza, Milesa Bennella, przychodzi jego dawno niewidziana przyjaciółka, Becky Driscoll. Jest zaniepokojona dziwnym zachowaniem swojej kuzynki, która twierdzi, że jej wujek Ira zmienił się i jest całkiem inną osobą, niczym pozbawioną uczuć i emocji skorupą. Miles decyduje się odwiedzić rodzinę Becky, chcąc zweryfikować jej opowieść, ale niczego nie może potwierdzić – nie widzi żadnych różnic ani w wyglądzie, ani w zachowaniu Iry. Kilka dni później dowiaduje się jednak, że coraz więcej osób w Mill Valley zauważa znaczące zmiany u swoich bliskich...
Przyjaciel Bennella – pisarz Jack Belicec, znajduje w piwnicy swojego domu tajemniczy kokon. W środku nocy jego wystraszona żona Theodora przybiega do doktora, by donieść mu o zatrważającym odkryciu – kokon zaczął zmieniać kształt i przemienia się w jej męża. Przerażony pisarz niszczy znalezisko. Wspólnie postanawiają rozwikłać zagadkę tajemniczych przemian w miasteczku. Udają się zatem po pomoc najpierw do kolegi Milesa – doktora Kaufmanna, a potem do profesora Budlonga, autora artykułu opisującego niewyjaśnione wydarzenia w hrabstwie Marin na przestrzeni ostatnich miesięcy. Czyżby Ziemię czekała inwazja nieznanej formy życia tworzącej duplikaty ludzkich istot?
Na podstawie powieści Jacka Finneya w 1956 roku powstał klasyczny horror science-fiction w reżyserii Dona Siegela.
W majątku Baskerville Hall w tajemniczych okolicznościach ginie właściciel, sir Charles Baskerville. Według legendy krążącej pośród członków rodziny jego śmierć jest wynikiem klątwy, jaka spadła sto lat wcześniej na cały ród. Rodzinę prześladuje ponoć piekielny czarny pies, który zionie ogniem z pyska i zabija każdego Baskerville'a. W tę historię nie wierzy jednak doktor Jakub Mortimer, przyjaciel dziedzica majątku, sir Henry'ego. Zbadanie sprawy zostaje zlecone Sherlockowi Holmesowi, który dochodzi do wniosku, że pies nie jest legendą, ale prawdziwym zwierzęciem.
Klasyczna powieść science fiction, pierwotnie wydana pod koniec XIX wieku, tutaj we współczesnym tłumaczeniu i z licznymi ilustracjami. Kilkakrotnie ekranizowana (m.in. przez Stevena Spielberga), a w roku 1938 przerobiona przez Orsona Wellesa na słuchowisko radiowe, którego emisja przeszła do historii.Czytana po latach okazuje się dziełem profetycznym, stanowiącym swoistą zapowiedź XX-wiecznych wojen światowych. Jak zachowują się ludzie zarówno jednostki, jak i całe społeczności w obliczu inwazji, która grozi masową zagładą? Kim jesteśmy dla najeźdźców i kim oni są dla nas? Jaką rolę odgrywają w tym nowe technologie? I co może nas uratować? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Herbert George Wells w sposób wciąż atrakcyjny dla współczesnego czytelnika, a powszechne już chyba poczucie niepokoju, niepewności i zagrożenia sprawia, że Wojnę światów odbieramy jako powieść ciekawą i aktualną również w XXI wieku.
Klasyczna powieść science fiction, pierwotnie wydana pod koniec XIX wieku, tutaj we współczesnym tłumaczeniu i z licznymi ilustracjami. Kilkakrotnie ekranizowana (m.in. przez Stevena Spielberga), a w roku 1938 przerobiona przez Orsona Wellesa na słuchowisko radiowe, którego emisja przeszła do historii. Czytana po latach okazuje się dziełem profetycznym, stanowiącym swoistą zapowiedź XX-wiecznych wojen światowych. Jak zachowują się ludzie – zarówno jednostki, jak i całe społeczności – w obliczu inwazji, która grozi masową zagładą? Kim jesteśmy dla najeźdźców i kim oni są dla nas? Jaką rolę odgrywają w tym nowe technologie? I co może nas uratować? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Herbert George Wells w sposób wciąż atrakcyjny dla współczesnego czytelnika, a powszechne już chyba poczucie niepokoju, niepewności i zagrożenia sprawia, że Wojnę światów odbieramy jako powieść ciekawą i aktualną również w XXI wieku.
„Wojna światów, najświetniejsze dzieło H.G. Wellsa, jest zarazem jedną z nielicznych powieści, które, wykraczając poza fantastyczność swych założeń, weszły do skarbca literatury światowej”. – Stanisław Lem
Terror odtwarza przebieg tragicznej w skutkach wyprawy badawczej z maja 1845 roku. Dwa statki – HMS Erebus i HMS Terror – pod dowództwem doświadczonego żeglarza, sir Johna Franklina, wyruszyły ku północnym wybrzeżom Kanady, celem poszukiwania Przejścia Północno-Zachodniego. To ciąg przesmyków pomiędzy wyspami Archipelagu Arktycznego, gdzie od kilkuset już lat, kosztem wielu istnień ludzkich, szukano możliwości opłynięcia Ameryki Północnej, chcąc zaoszczędzić na odległości przemierzanej drogą morską pomiędzy wybrzeżami Atlantyku i Pacyfiku. Na statkach zgromadzono spore zapasy żywności, które w teorii miały wystarczyć na około pięć lat. Wyposażono je w silniki, konieczne do przebijania się przez lód, i zapas węgla. Wtedy, w maju 1845 roku, ostatni raz widziano je w Anglii… Nawet dziś nie wiadomo dokładnie, jakie były losy poszczególnych uczestników owej podróży. Jednak Dan Simmons wykorzystał dostępne informacje, relacje z kilku późniejszych wypraw poszukiwawczych, skrawki wiedzy od tubylczych plemion, domysły i fantastyczne plotki… i stworzył kunsztowną opowieść o ostatnim rejsie dwóch statków, HMS Erebusa i HMS Terroru, które utknęły w lodzie, co stało się początkiem końca tej ekspedycji.
Terror to pasjonująca powieść z elementami grozy, horroru i mitologii Inuitów, a jednak dająca się odczytać niczym szczegółowy dziennik pokładowy. Następujące po sobie tragiczne w skutkach wydarzenia poznajemy okiem nie tylko oficerów, szczególnie kapitana Croziera, ale również szarych członków załogi. Dan Simmons, zdobywca wielu nagród, między innymi Hugo Awards oraz w 1990 roku nagrody Locusa za powieść Hyperion, z literackim wyczuciem oraz niezwykłą pieczołowitością odtwarza przebieg jednej z najbardziej zagadkowych wypraw badawczych w całej znanej nam historii badań polarnych.
Wydanie książki, które Czytelnik ma przed sobą, zostało wzbogacone o posłowie dr. hab. Grzegorza Rachlewicza z UAM oraz bogatą ikonografię ilustrującą czasy podbojów polarnych XIX wieku.
Rady dotyczące organizacji domu i urozmaicenia otoczenia psa
Jak dbać o potrzeby emocjonalne swojego czworonoga
Dbając o dobre samopoczucie psa, sprawiacie, że jest szczęśliwy.
Arkusze pomagające ocenić poziom komfortu emocjonalnego naszego pupila
Lęk separacyjny znam z pracy zawodowej. Nie życzę tego stanu żadnemu psu ani żadnemu właścicielowi. Z jego powodu co roku tysiące psów trafia do adopcji, zatem im więcej zrobimy, by temu zapobiec, tym lepiej. Niniejsza książka informuje właścicieli o ryzyku wypływającym z lęku separacyjnego oraz o tym, jak ważne jest, aby nauczyć psa bezcennej umiejętności spokojnego – a nawet radosnego – spędzania czasu rozłąki z właścicielem, zanim pojawią się problemy.
Lucy Aalders, treserka, Institute of Modern Dog Trainers & Pet Professional
(przednie skrzydełko)
Wielu właścicieli wychodzi z domu, nie zdając sobie sprawy z emocjonalnych potrzeb swojego psa. Zwierzak zostaje sam, a właściciel jest przekonany, że jego pupil będzie po prostu spać. Tymczasem mnóstwo psów cierpi z powodu lęku separacyjnego oraz stresu spowodowanego samotnością – o czym właściciele dowiadują się dopiero wtedy, gdy ich pies zaczyna niszczyć przedmioty w domu lub gdy sąsiad skarży się na jego szczekanie.
Kate Mallatratt mówi o lęku separacyjnym z punktu widzenia psa. Podaje wnikliwe wyjaśnienie tego problemu oraz radzi, jak sprawić, aby czas, który nasz pupil spędza samotnie, był przyjemny i bezstresowy.
To niezwykle przydatna książka, ilustrowana pięknymi, przygotowanymi specjalnie na jej potrzeby fotografiami. Można w niej znaleźć arkusze pozwalające ocenić poziom zadowolenia i postępy czworonoga. Książka pokazuje, jak nauczyć psa, by dobrze się czuł we własnym towarzystwie, aby zarówno on, jak i jego właściciel mogli dobrze spędzić czas osobno.
Oddana po raz pierwszy do rąk czytelników w 1985 roku „Na południe od Brazos” Larry'ego McMurtry’ego to powieść wyjątkowa. Doceniona zarówno przez krytyków (nagroda Pulitzera za 1985 rok), jak i czytelników (średnia ocen na goodreads.com to 4,5 w pięciostopniowej skali, z kolei na lubimyczyac.pl: 8,5 na 10 możliwych), doczekała się też wspaniałej ekranizacji w postaci miniserialu z życiowymi (jak sami przyznają) rolami wybitnych aktorów, Roberta Duvalla i Tommy’ego Lee Jonesa. Larry McMurtry stworzył western z krwi i kości, zachwycający nawet tych, którzy za westernami nie przepadają; napisany z rozmachem, pełen mistrzowsko wykreowanych, wielowymiarowych postaci, uchwyconych w nad wyraz realistycznej, niespiesznej fabule. Książkę bez wad, literackie arcydzieło, które bawi, smuci, wzrusza, skłania do refleksji.
Wydanie powieści, które Czytelnik ma przed sobą, w doskonałym, klasycznym tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego (który m.in. za ten przekład otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich za 1991 rok), wzbogacone zostało o obszerne posłowie Michała Stanka oraz wkładkę z unikalnymi materiałami ilustracyjnymi – oryginalnymi fotografiami z epoki, a także zdjęciami z planu filmowego opartego na powieści serialu.
„Wielkość tej książki polega m.in. na tym, że oferując potoczyście opowiedzianą historię, niesie mnóstwo motywów i wątków wplecionych w fabułę, działających na różnych poziomach – emocjonalnym, historycznym, gatunkowym, symbolicznym, a także intertekstualnym. Jednak bogactwo podtekstów nie przytłacza kapitalnego »storytellingu«. To przede wszystkim porywająca opowieść. I o ile wcześniejsza, współczesna twórczość McMurtry’ego traktowała o pogrobowcach mitu Starego Zachodu, to w »Na południe od Brazos« autor cofa się w przeszłość i opowiada sam mit. Czy wręcz – mitologię”. (z posłowia M. Stanka)
„Jeśli miałbyś w swoim życiu przeczytać tylko jeden western, przeczytaj »Na południe od Brazos«”.
(„USA Today”)
DOWIEDZ SIĘ JAK DZIAŁA LUDZKI SZKIELET!
Ludzkie ciało składa się z 206 kości, ale czym właściwie są kości i w jaki sposób pomagają one funkcjonować organizmowi?
Odkryj, w jaki sposób połączone są kości w ciele oraz jak funkcjonują stawy.
Dowiedz się, dlaczego każdy człowiek rodzi się z większą liczbą kości niż posiada ich pod koniec życia; która kość jest najkrótsza, a która najdłuższa, oraz jaka część ciała posiada ich najwięcej.
Książka zawiera ponad 80 naukowo potwierdzonych, kolorowych ilustracji z opisami.
„Gotowanie, jak każda inna profesja, opiera się na wielu fortelach. W Jak to zrobić w kuchni? opisuję swoje spostrzeżenia, sposoby na skrócenie czasu wykonywania kuchennych czynności i sekrety, które poznałem w ciągu czterdziestu lat spędzonych w kuchni. Starałem się przekazać tu wiedzę, którą nabyłem, prowadząc zajęcia dla studentów (a oni są w stanie popełnić każdy możliwy błąd) lub poznałem przez przypadek (podczas pracy w restauracjach, gdzie w podbramkowych sytuacjach po prostu trzeba szybko myśleć), albo też powoli uczyłem się, doskonaląc powtarzane latami techniki (w niektórych przypadkach działo się to dzień po dniu i rok po roku).Ta zwięzła, ale bogata w treść książka jest podzielona na podstawowe działy, wypełnione podpowiedziami, jak pracować wydajniej. Można tu znaleźć pozornie oczywiste sugestie – takie jak zakup fartucha, który łatwo zawiązać i rozwiązać – ale i mnóstwo zaskakujących rad, na przykład dlaczego można wyrzucić garnek z podwójnym dnem i ruszt do mięsa. Jednak większa część tej książki poświęcona jest odpowiedziom na wszystkie te pytania, które złożyły się na jej tytuł – począwszy od tego, jak nie spalić masła, jak panierować kotlety i przechowywać świeże zioła, aż po zagadnienie, kiedy powinno się zastosować wysoką temperaturę, a kiedy niską”.–James Peterson
Czołgi w Wojsku Polskim to blisko sto lat historii. Pierwsze tego typu pojazdy dotarły do naszego kraju w 1919 roku. Po raz pierwszy zostały użyte bojowo w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Znaczenie czołgów w nowych doktrynach wojennych wzrastało proporcjonalnie do rozwoju motoryzacji. Układy napędowe zyskiwały coraz większą moc, coraz grubsze stawało się opancerzenie, coraz większe montowano w czołgach działa. Nieco później pojawiły się pojazdy o zbliżonej konstrukcji i zadaniach, czyli samobieżne działa pancerne. Ich historia w Wojsku Polskim, w etatowym wykorzystaniu, rozpoczęła się wraz z II wojną światową.Przez dziesięciolecia czołg był uniwersalnym symbolem wszystkich armii świata. To właśnie wojska pancerne decydowały o sile danej armii. Przez dziesięciolecia czołg był również najbardziej fascynującym pojazdem wojskowym.Niniejsza książka przedstawia blisko stuletnią historię czołgów i samobieżnych dział pancernych w Wojsku Polskim. Ten okres historia podzieliła na cztery części: II Rzeczpospolita, II wojna światowa, powojenny czas zwany potocznie PRL i ostatnie 28 lat ponownego funkcjonowania Polski jako kraju niepodległego i suwerennego. Te cztery okresy były również bardzo ciekawym czasem rozwoju konstrukcji i wykorzystania czołgów w Wojsku Polskim. To pierwsze opracowanie przedstawiające całościowo historię czołgów i samobieżnych dział pancernych w Wojsku Polskim od momentu, gdy pierwszy czołg wjechał na ziemię polską (1919 rok), do wczoraj (2016 rok).
Książka zawiera 501 przydatnych wskazówek jak obronić się przed atakiem.Jak poprawić poziom wytrenowania do walki.Sposoby chwytów i duszenia.Obrona przed ostrymi narzędziami i bronią palną.Trening mentalny.Jak zadawać ciosy i kopnięcia, jak wyprowadzać ataki, jak wykonywać rzuty.Jak się przed nimi bronić.Chris McNab to autor ponad 50 książek z dziedziny historii wojskowości, sztuk walki i survivalu. Napisał m.in. „Survival. Jak przeżyć w każdych warunkach”, „Survival. Wielki podręcznik”, „101 survivalowych porad dla chłopców”.
Poznaj skuteczne techniki samoobronyPoradź sobie z chwytami, uderzeniami i kopnięciamiStosuj bloki, zbicia, unikiObroń się przed atakiem nożem i bronią krótkąMartin Dougherty to doświadczony instruktor sztuk walki pochodzący z Wielkiej Brytanii. W swojej karierze poznał tajniki jujitsu, kick-boxingu, samoobrony i wojskowych systemów walki wręcz. W serii „Samoobrona” tegoż autora ukazały się: „Jak zadać cios. Efektywna walka bez broni” oraz „Jak się skutecznie bronić. Efektywna walka bez broni”. Ilustracje na okładce: obrona poprzez wyprowadzenie prostego ciosu (front); pchnięcie wykonane tępym narzędziem trzymanym oburącz (tył). (Ilustracje: Amber Books Ltd.)
Jak przetrwać, a nawet polubić, najważniejszy dzień w życiu
W końcu! Konkretna książka o tym, co najważniejsze dla przyszłej panny młodej!
Walczący z tobą teściowie, próba wesela zakończona totalnym rozklejeniem się, wynajęta planistka wesela narzucająca ci swoje zdanie… Co ma robić biedna dziewczyna, gdy boi się, że ten Wielki Dzień skończy się większą demolką, niż gdyby na wesele przyjechał cały autobus nieproszonych gości? Nie bój się, dziewczyno! Nasza książeczka „Panna Młoda. Instrukcja Obsługi” pomoże ci sprowadzić wszystko do prostych czynności. Wyjaśnimy ci, co masz robić, żeby myśleć bez obawy o tym dniu, kiedy podejdziecie do ołtarza – od ustalenia daty, przez wybór sukni po stworzenie listy gości. W książce znajdziesz też pełno form-ściągawek ułatwiających śledzenie wydatków.
„Panna Młoda. Instrukcja Obsługi” to idealny prezent dla rumieniącej się ze wstydu – i ekscytacji! – przyszłej żony. Prezent jest od Carrie Denny, amerykańskiej dziennikarski od lat specjalizującej się w poradach dla nowożeńców.
Jak przetrwać, a nawet polubić, najważniejszy dzień w życiuW końcu! Konkretna książka o tym, co najważniejsze dla przyszłej panny młodej!Walczący z tobą teściowie, próba wesela zakończona totalnym rozklejeniem się, wynajęta planistka wesela narzucająca ci swoje zdanie… Co ma robić biedna dziewczyna, gdy boi się, że ten Wielki Dzień skończy się większą demolką, niż gdyby na wesele przyjechał cały autobus nieproszonych gości? Nie bój się, dziewczyno! Nasza książeczka „Panna Młoda. Instrukcja Obsługi” pomoże ci sprowadzić wszystko do prostych czynności. Wyjaśnimy ci, co masz robić, żeby myśleć bez obawy o tym dniu, kiedy podejdziecie do ołtarza – od ustalenia daty, przez wybór sukni po stworzenie listy gości. W książce znajdziesz też pełno form-ściągawek ułatwiających śledzenie wydatków.„Panna Młoda. Instrukcja Obsługi” to idealny prezent dla rumieniącej się ze wstydu – i ekscytacji! – przyszłej żony. Prezent jest od Carrie Denny, amerykańskiej dziennikarski od lat specjalizującej się w poradach dla nowożeńców.
W końcu! Wyczerpujący poradnik dla pana młodego!Minęły już dni, kiedy mogłeś wygodnie rozsiąść się w fotelu, a twoja narzeczona planowała za ciebie cały ślub i wesele. W dzisiejszych czasach przyszli małżonkowie są obarczani licznymi obowiązkami: wynajęcia zespołu muzycznego, zorganizowania próby, kupna obrączek i leczenia histerii członków rodziny.Na szczęście „Pan Młody. Instrukcja obsługi” odpowie na najtrudniejsze kwestie. Jak spacyfikować skłóconych ze sobą kuzynów? Jak wybrać naprawdę dobrego fotografa? Dlaczego narzeczona chodzi cały czas wpieniona?Jakiekolwiek masz pytania, odpowiedzi znajdziesz w tej książce, napisanej przez ciężko doświadczonego pana młodego, Shandona Fowlera.
„Ferajna” - pierwsza w Polsce powieść obyczajowo-kryminalna.
O ludzkiej chciwości i głupocie - cechach przypisywanych nie tylko gangsterom. Gangsterzy też ludzie. Lekkomyślni synowie i zaharowani ojcowie. Zaharowani, bo prowadzenie rodzinnego interesu jest w ich świecie wyjątkowo męczące. Złego pracownika nie można zwolnić, najwyżej uciszyć. Na zawsze. Do tego kobiety: żony, matki, córki, kochanki. Za dużo wiedzą, za dużo widzą. Boją się. Trzeba je uspokajać. A przede wszystkim ochronić. I nie dać się zabić. Dlatego trzeba zabijać innych.
„Ferajna” - pierwsza w Polsce powieść obyczajowo-kryminalna.O ludzkiej chciwości i głupocie - cechach przypisywanych nie tylko gangsterom. Gangsterzy też ludzie. Lekkomyślni synowie i zaharowani ojcowie. Zaharowani, bo prowadzenie rodzinnego interesu jest w ich świecie wyjątkowo męczące. Złego pracownika nie można zwolnić, najwyżej uciszyć. Na zawsze. Do tego kobiety: żony, matki, córki, kochanki. Za dużo wiedzą, za dużo widzą. Boją się. Trzeba je uspokajać. A przede wszystkim ochronić. I nie dać się zabić. Dlatego trzeba zabijać innych.
Samochód FSO Warszawa to szczególny pojazd w naszej historii gospodarczej i społecznej. To od jej produkcji – rozpoczętej jesienią 1951 roku – zaczęła się powojenna historia polskiego przemysłu samochodowego. Nie chodzi tu tylko o 22 lata wytwarzania Warszaw (1951–1973) i ponad 250 000 zbudowanych egzemplarzy tego pojazdu. To również dziesiątki tysięcy dostawczych Żuków i Nys, którym poczciwa Warszawa użyczyła podwozia i układu napędowego.W życiu społecznym Polaków w latach 50. i 60. Warszawy odgrywały również ogromną rolę. Te auta z żerańskiej fabryki zdominowały na dwie dekady kilka dziedzin życia społecznego związanego z samochodami, na przykład taksówki, transport sanitarny, firmowe floty przedsiębiorstw państwowych, milicyjne radiowozy, naukę jazdy. Warszawy po prostu były wszędzie – w miastach i na prowincji, na wschodzie i na zachodzie kraju. W 1965 roku stanowiły 58% wszystkich samochodów zarejestrowanych wówczas w Polsce.Dla młodych Czytelników to dziś zabytkowy polski samochód. Dla osób w wieku 50+ to auto pełne wspomnień. Jednym i drugim chcieliśmy tą książką opowiedzieć lub przypomnieć starą poczciwą Warszawę. Może niezbyt nowoczesną, ciężką i paliwożerną, ale naszą, z Żerania. Może to jest najlepszy powód, żeby ją kochać?
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?