Przegląd najważniejszych różnic i zbieżności w postawie etycznej wielkich religii (judaizmu, chrześcijaństwa, islamu, buddyzmu, hinduizmu) wobec ważnych i aktualnych kwestii współczesnego świata.
Wielu ludzi tak bardzo przyzwyczaiło się do postrzegania chrześcijaństwa jako ?religii Zachodu? czy ?religii europejskiej?, że trudno im uznać prawdę, iż było i jest ono religią uniwersalną, do rozwoju której europejskie pośrednictwo nie jest konieczne. Chrześcijaństwo przyjmuje czasem formy, które szokujące wydają się tylko na pierwszy rzut oka. Badania nad historią rozwoju myśli i praktyk chrześcijańskich ukazują ogromne bogactwo tej religii oraz jej żywotność i niesamowitą zdolność adaptacyjną. Wbrew prognozom o rychłym końcu chrześcijaństwa, wygłaszanym zwłaszcza na początku okresu pokolonialnego, rozwija się ono dynamicznie w świecie Południa-w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji. Jakie jest to nowe chrześcijaństwo? Jakie oblicze przyjmie w najbliższych dziesięcioleciach? ?W przewidywanej przyszłości charakterystyczne religijne formy chrześcijaństwa Południa ?entuzjastyczne i spontaniczne, fundamentalistyczne i zorientowane na nadnaturę ? wyglądają zdecydowanie odmiennie od tych, które charakteryzują starsze centra w Europie i Północnej Ameryce. Ta różnica staje się szalenie ważna w świetle bieżących trendów demograficznych. W nadchodzących dekadach życie religijne charakterystyczne dla tych regionów zupełnie dobrze może stać się chrześcijańska norma? (zakończenie rozdz. IV).
18 grudnia 2003 roku partyzanci UNITY uprowadzili misjonarzy i pracujące wraz z nimi siostry zakonne z misji w Cacolo w Angoli. Uwolnili ich dopiero 25 kwietnia 2004 roku po negocjacjach prowadzonych przez Watykan i organizacje międzynarodowe. Książka jest skróconą wersją pamiętnika prowadzonego przez o. Krzysztofa Łukoszczyka - werbistę, uczestnika opisywanych wydarzeń.
Słownik obejmuje hasła dotyczące obrzędów liturgicznych, świątecznych, związanych z Wielkim Tygodniem. W słowniku uwzględniono również obrzędy związane z kultem ikony, popularnych świętych, zwyczaje bożonarodzeniowe i wielkanocne, weselne i pogrzebowe, a także miejsca pielgrzymkowe związane ze Świętem Przemienienia czy św. Onufrego Wielkiego.
Autor zachęca do ?pochylenia? się nad słowem Bożym. Komentuje perykopy ewangelijne i zaprasza do codziennych medytacji. Każdy komentarz poprzedza pełny tekst Ewangelii, przeznaczonej na określony dzień. Nie trzeba więc sięgać po Pismo Święte, aby duchowo zjednoczyć się z Kościołem w przeżywaniu tajemnicy wcielenia Jezusa Chrystusa.
Pismo Święte można pokochać. Trzeba tylko o to się modlić. I dlatego przemyślenia Autora nie tylko pomagają lepiej zrozumieć Dobrą Nowinę, ale są też przeniknięte duchem rozmodlenia w myśl powiedzenia św. Izaaka Syryjczyka: ?Dusza doznaje wsparcia przez czytanie, o ile oddaje się modlitwie?.
Ojciec Stanisław Olesiak, werbista misjonarz, w kolejnym tomiku Misjonarze Werbiści, mówi z odwagą o mocy Bożej, jaka działa dziś w jego życiu przez wiarę. Doświadcza jej wobec współczesnych zagrożeń jakimi są: zło wojny domowej w Angoli, gdzie posługiwał jako misjonarz, cierpienie, którego doświadczał i które dotyka go szczególnie teraz, w trakcie nieuleczalnej, postępującej dotkliwej choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane. Nadaje chrześcijańskiego wymiaru temu co wydawałoby się niemożliwe. Oblicza cierpienia zamienia w miejsce miłości i pokoju.
?Drogi Ojcze, wspominam z wdzięcznością całą dotychczasową posługę duszpasterską, szczególnie zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i ich Opiekunów Spokojne Jutro w Nowym Sączu. Dziękuję za towarzyszenie duchowe osobom niepełnosprawnym w okręgu nowosądeckim, potwierdzane świadectwem przeżywania w duchu wiary w Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego własnego krzyża choroby?.
Kult świętych w prawosławiu przejawia się w swej formie zewnętrznej w ikonach, relikwiach, cerkwiach wznoszonych ku ich czci oraz w modlitwach prywatnych i zanoszonych przez Kościół. W przeciwieństwie do Kościoła rzymskokatolickiego w prawosławiu nie ma ustalonej zasady procesu kanonizacyjnego. Oficjalny akt lokalnej władzy kościelnej jedynie potwierdza i uprawomocnia kult lokalny lub powszechny. Warunkami kanonizacji są: lokalny lub powszechny kult, cuda dokonane za życia lub po śmierci, świętość życia, męczeństwo za wiarę lub nietknięte szczątki. Prezentowany słownik obejmuje panoramiczny przekrój najbardziej znanych i szczególnie czczonych w prawosławiu świętych, tych, którzy pozostawili po sobie konkretny, trwały, niezniszczalny ślad w znaczeniu duchowym i materialnym.
Pontyfikat Jana Pawła II przejdzie do historii Kościoła i zapisze się w dziejach ludzkości, jako przełomowy. Nie tylko z powodu wprowadzenia nas w trzecie tysiąclecie, nie tylko z powodu przełomu wieków. Stanie się zapewne przełomem moralnym dla wszystkich ludzi, dla rządzących i rządzonych, dla nauczycieli i uczniów, robotników, rolników, inteligencji; dla młodych i starych, intelektualistów i ludzi prostych; dla elit i dla mas.
„Wprowadzenie do Nowego Testamentu” przekazuje zwięzłe informacje nt. powstania, charakteru literackiego, treści i teologicznego znaczenia pism Nowego Testamentu. Adresowana jest przede wszystkim do Czytelników, którzy nie mają specjalistycznej wiedzy w tej dziedzinie, a chcieliby mieć ogólne rozeznanie w problematyce Nowego Testamentu, oparte na naukowych podstawach. Z tych względów pomija się w miarę możliwości, rozważania metodologiczne, a terminologia specjalistyczna pojawia się tylko tam, gdzie jej nie można uniknąć, ale w każdym przypadku podane jest jej krótkie wyjaśnienie. „Wprowadzenie do Nowego Testamentu” zamyka przegląd dziedzin badawczych i tematów współczesnej biblistyki nowotestamentowej.
W jakimś popołudniowym talk show występuje pewna samozwańcza "czarownica". Twierdzi, że wierzy w "śmierć i ponowne narodziny". Jeden z uczestników dyskusji jest księdzem. Gdy czyni jakąś krytyczną uwagę, "czarownica" wyrzuca z siebie: nauka o reinkarnacji czyli o ponownych narodzinach duszy w innym ciele, była aż do 553 r. częścią nauki chrześcijańskiej. Dopiero na Soborze Konstantynopolitańskim II "kilku zniedołężniałych starców" wykreśliło z Biblii wszystkie wzmianki na ten temat. Ksiądz czuje się bezradny, podobnie jak kobieta prowadząca dyskusję. A państwo...
Słownik jest przekładem z języka francuskiego. Odpowiada na zapotrzebowanie stale rosnących rzesz czytelników, którzy chcą mieć do dyspozycji podręczne opracowania, zapewniające szybki i wygodny dostęp do kluczowych i jasno zdefiniowanych pojęć.
Zaktualizowane, zrewidowane, poprawione i poszerzone trzecie wydanie „ABC chrześcijanina”, swego rodzaju wademekum, a więc książki, w której można znaleźć wstępną informację o szeroko rozumianym Kościele i wierze chrześcijańskiej, o Piśmie Świętym i liturgii, o chrześcijańskiej myśli filozoficznej i teologicznej, o kontekście kulturoworeligijnym, w którym dziś żyje i działa wyznawca Chrystusa.
Nie są to z pewnością tematy martwe, przestarzałe i niemodne. Wręcz przeciwnie – Kościół, wiara, papież, moralność, kult, parafia, proboszcz, nauka religii, aborcja, konkordat to przecież kwestie niemal codziennie poruszane w środkach masowego przekazu, sprawy żywe, bulwersujące, często bolesne, ale zawsze ważne.
„ABC chrześcijanina” chce być przewodnikiem i pierwszym informatorem o tych sprawach dla wszystkich, którzy poszukują szybkiej odpowiedzi i elementarnej informacji.
Do książki dodajemy zakładkę.
SPIS TREŚCI
Słowo od Wydawcy 5
Wykaz skrótów 8
Hasła 11
Symbole wiary 501
Wykaz papieży 502
Powszechne Sobory Kościoła 505
Schematyzm Kościołów chrześcijańskich w Polsce 513
Ważniejsze daty z historii Kościoła w Polsce 520
Błogosławieni i święci katoliccy związani z Polską 525
Udział Polaków w misjach 533
Instytuty życia konsekrowanego 546
Indeks ważniejszych tematów 552
Indeks osób 554
Tematycznie słownik ogranicza się do materiału ewangelicznego. Autor stara się ułatwić lekturę Ewangelii, objaśniając w zwięzłych hasłach specyficzne pojęcia, terminy, sytuacje, fakty, których znajomość jest niezbędna do właściwego zrozumienia orędzia Ewangelii, przybliżając postacie ewangeliczne i polemizując z błędnymi interpretacjami nauki Jezusa.
Kolejny tomik nowej wersji edycji ?Międzynarodowego komentarza do Pisma Świętego". W komentarz w odpowiednich miejscach wplecione są fragmenty Pisma Świętego, co odpowiada pierwotnej intencji redaktorów naukowych tego poczytnego dzieła, a mianowicie zachęcania wiernych do równoległego czytania tekstu Pisma Świętego i komentarza.
Do tej pory ukazały się Ewangelia według św. Marka, Ewangelia według św. Łukasza i Dzieje Apostolskie.
SŁOWO OD WYDAWCY
?Ewangelia według św. Mateusza. Komentarz" jest kolejnym tomikiem komentarzy do wybranych ksiąg biblijnych, opatrzonych tekstem komentowanych fragmentów Pisma Świętego. Założenia tej edycji, jej walory, ale i pewne ograniczenia, zostały krótko przedstawione w pierwszym tomiku, ?Ewangelia według św. Marka. Komentarz? (2006). W niniejszym tomiku zostały dodane wszystkie, zamieszczone w ?Międzynarodowym komentarzu do Pisma Świętego?, teksty wprowadzające do Ewangelii kanonicznych, a więc dotyczące znaczenia terminu ?ewangelia?, problemu synoptycznego, relacji między Ewangeliami kanonicznymi a zbiorem z Nag Hammadi, kanonu Ewangelii Kościoła oraz Ewangelii jako gatunku literackiego. Tekst samego komentarza odpowiada, pominąwszy sporadyczne nieistotne korekty, drugiemu wydaniu ?Międzynarodowego komentarza do Pisma Świętego? (2001). Nie zmienił się także w stosunku do tego wydania układ komentarza ani nazwy jego zasadniczych części: Pierwsze czytanie i Drugie czytanie. Natomiast żywą paginę zapisuje się w ten sposób, by łatwo można było się zorientować, jakie na danych stronach są komentowane wiersze tekstu biblijnego, którego fragmenty przytacza się w możliwie najbliższym sąsiedztwie omawianych w komentarzu miejsc biblijnych. W komentarzu przyjęto, tak jak w zwartym wydaniu ?Międzynarodowego komentarza do Pisma Świętego?, tekst Biblii Tysiąclecia i zaznacza się wszystkie odmienne od niej lekcje. Ponadto wszystkie odsyłacze do tekstu biblijnego podaje się według Biblii Tysiąclecia, przyjmując jedynie za oryginalnymi komentarzami przedstawiony w nich podział treści ksiąg biblijnych. Oprócz tych ogólnych uwag warto z obszernego i wielowątkowego wprowadzenia do ?Międzynarodowego komentarza do Pisma Świętego? przytoczyć i w tym tomiku pewne fragmenty. Celem komentarza do poszczególnych ksiąg biblijnych jest ?umożliwienie wszystkim czytania Biblii z przyjemnością i korzyścią, pomagając odkryć starożytną prawdę biblijną, ustalić jej dokładne znaczenie, odczuć jej ciepło i siłę oraz odnieść do swego codziennego życia. Na każdym etapie stara się rozpoznać, jakich informacji może brakować współczesnemu czytelnikowi albo jakie biblijne formy myślenia mogą wydać mu się obce, i pomóc mu, dostarczając niezbędnych informacji. Komentatorzy zwykle nie mówią własnymi słowami na temat znaczenia tekstu biblijnego, lecz starają się umożliwić bezpośrednią jego lekturę i poznanie jego znaczenia za pośrednictwem samych słów biblijnych. Z niniejszym Komentarzem jest podobnie jak z książką kucharską ? nie chodzi głównie o to, aby ją tylko czytano (chociaż niektórzy po prostu lubią czytać przepisy kulinarne), ale by kierowała działaniem innych. Ten Komentarz ma być przewodnikiem w czytaniu Biblii, a więc jego sens ujawni się w pełni właśnie przy jej czytaniu?. Komentarz został podzielony na dwie główne części: pierwsze czytanie i drugie czytanie. Pierwsze czytanie ma charakter ogólnego wprowadzenia do danej księgi biblijnej, a zarazem zachęty do szybkiego przeczytania ?danej księgi biblijnej, aby ogarnąć ją w całości i uchwycić jej główną ideę (albo przynajmniej niewyraźnie ją dojrzeć), ponieważ ogólna idea odgrywa decydującą rolę w ujęciu rzeczywistego kontekstu i sensu pojedynczych wersów i rozdziałów?. Komentarz zaś podany w tej części okaże się niewątpliwie wielką pomocą w rozpoznaniu kontekstu ogólnego, historycznej podstawy i duchowego sensu księgi.
Pierwsza i podstawowa informacja o ludziach, którzy tworzyli Kościół w Polsce, o wydarzeniach, które wytyczały jego drogę dziejową, o instytucjach, w których znajdował swój trwały wyraz. Słownik przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych dziejami Kościoła w Polsce, a zwłaszcza dla uczniów i studentów, rodziców i katechetów.
"O Panu Jezusie i zbójnikach"Pan Jezus szedł przez las ze świętym Piotrem, gdy wtemkoło Luptowlc napadli Ich zbójcy, którzy kazali Im IŚĆ z nimi. Jezus miał kłaŚĆogień i robić jedzenie, a Piotr nosić torby I rąbać drewno na opał. Mimo możliwościucieczki nie skorzystał z niej. Po drodze herszt nakarmił głodnego starcaostatnim kawałkiem chleba, oddali kożuchy zmarzniętemu dziecku I sami szli namróz w koszulach, uratowali dzieci z płonącego domu. Aresztowano Ich. W sądzieprzyznali się do kradzieży, mordów I podpaleń, aie jednocześnie powiedzieli, żeJezus i święty Piotr nie należeli do bandy. Zbójców skazano na śmierć, a JezusaI świętego PIotra puszczono wolno. Wtedy Pan Jezus zaczął pisać wyrok na sędziów,okazało Się bowiem, że oni to kijami wygnali głodnych, pobili do krwi dziecko,matkę wygnał z domu. Gdy poświata widniała nad Jezusem to wtedy zbójcy gopoznali. Pan zmienił ich w trzy jabłonie, a potem zniknął. SędzIów wygnano, apod jabłoniami postawiono krzyż. ..
Kolejny tomik nowej wersji edycji "Międzynarodowego komentarza do Pisma Świętego". W komentarz w odpowiednich miejscach wplecione są fragmenty Pisma Świętego, co odpowiada pierwotnej intencji redaktorów naukowych tego poczytnego dzieła, a mianowicie zachęcania wiernych do równoległego czytania tekstu Pisma Świętego i komentarza.
Słownik jest przekładem z języka hiszpańskiego, zawiera ponad 300 haseł. Oryginał uzupełniono kilkudziesięcioma hasłami rzeczowymi i biograficznymi, poświęconymi polskim i słowiańskim prekursorom, oraz bibliografią polskojęzyczną. Słownik ma służyć formacji teologiczno-ekumenicznej i praktyce pastoralnej oraz wspierać wszystkich na pielgrzymim szlaku od polemiki, przez tolerancję do ekumenicznej solidarności.
Kolejny tomik nowej wersji edycji "Międzynarodowego komentarza do Pisma Świętego". W komentarz w odpowiednich miejscach wplecione są fragmenty Pisma Świętego, co odpowiada pierwotnej intencji redaktorów naukowych tego poczytnego dzieła, a mianowicie zachęcania wiernych do równoległego czytania tekstu Pisma Świętego i komentarza.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?