Prezentowane studium historyczno-geograficzne obejmuje przestrzeń kościelną, którą tworzyła od około 1340 r. diecezja przemyska, a od roku 1992 trzy nowo utworzone struktury diecezjalne: archidiecezja przemyska, diecezja rzeszowska oraz diecezja zamojsko-lubaczowska, tworzące razem metropolię przemyską.
"Atlas historyczny metropolii przemyskiej" jest owocem pracy zespołu historyków i kartografów związanych z Ośrodkiem Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL.
Atlas ukazuje się w serii GEOGRAFIA HISTORYCZNA KOŚCIOŁA W POLSCE, wydawanej przez Towarzystwo Naukowe KUL, której celem jest prezentacja dziedzictwa historycznego przestrzeni współczesnego Kościoła polskiego.
Tytuł jest w 2 wersjach językowych: polskiej i angielskiej.
Książka ,,Miłość i odpowiedzialność”, której autorem jest Karol Wojtyła to studium etyczne miłości i małżeństwa. Inspiracją do napisania książki ,,Miłość i odpowiedzialność” były wykłady z etyki, prowadzone przez Karola Wojtyłę w latach 50 oraz spotkania i rozmowy ze studentami. Publikacja stanowi uzasadnienie norm katolickiej etyki seksualnej.
Główne myśli zawarte w tej publikacji dotyczą wyjątkowej natury osoby ludzkiej, utylitaryzmu, normy personalistycznej, godności ciała, początku i natury miłości, istoty miłości jako bezwarunkowego wyboru, a także wypaczeń miłości. Ważną kwestią poruszoną przez autora jest natura małżeństwa i miłość w życiu osób konsekrowanych. Książka ,,Miłość i odpowiedzialność” to głęboka analiza i interpretacja człowieka w oparciu o ,,przykazanie miłości'', które nieodłącznie wiąże się z odpowiedzialnością.
Oddajemy do Państwa rąk najnowszy przekład rzymskiej epopei Eneida. Ten światowej klasy utwór Wergiliusza przełożył na język polski Robert R. Chodkowski, badacz dramatu greckiego, znawca języka i literatury starożytnej Grecji oraz tłumacz wszystkich zachowanych tragedii attyckich trzech najwybitniejszych tragików ateńskich: Ajschylosa, Sofoklesa i Eurypidesa, a także Autor nowego przekładu Iliady i Odysei – dzieł wydanych nakładem Towarzystwa Naukowego KUL. Ufamy, że lektura losów Eneasza, przedłożona językiem współczesnym, pozwoli Państwu na nowo odczytać przesłanie zawarte w epopei Wergiliusza, a także przyczyni się do zgłębienia europejskiego dziedzictwa literackiego. Książka "Eneida. Seria: Źródła i monografie" - Wergiliusz - oprawa twarda - Wydawnictwo Towarzystwo Naukowe KUL. Książka posiada 380 stron i została wydana w 2024 r. Cena 86.17 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.
Monografia stanowi interesujący i wartościowy wkład w proces wzbogacania naszej wiedzy o tak ważnym obszarze polskiej rzeczywistości gospodarczej, społecznej i samorządowej, jakim jest spółdzielczość spożywców. Obszarze. który w warunkach[…] globalizacji, koncentracji kapitału oraz coraz większej nieprzewidywalności rynku jakże często umyka naszej percepcji, spychany na peryferie współczesnej cywilizacji[…]
To pozycja pozwalająca na ukazanie możliwych, bo znanych od dziesiątek i setek lat, rozwiązań, spełniających potrzeby artykułowane przez każdego konsumenta
Z recenzji prof. dra hab. Stanisława Kowalczyka z SGH w Warszawie
Z opracowania jednoznacznie wynika, że teologicznego sensu roku liturgicznego należy szukać w jego wymiarze anamnetycznym: wspominaniu uobecniającym, w ciągu jednego roku astronomicznego, całego -chociaż rozłożonego na poszczególne obchody liturgiczne- Misterium Paschalnego Chrystusa, nierozerwalnie związanym z codziennym sprawowaniem Eucharystii i liturgii godzin. Autor słusznie podkreśla, że czas w liturgii to kairos zbawienia, co sprawia, że czytelnik może się ustrzec od zredukowanego, błędnego i poniekąd stereotypowego- niestety, wciąż dosyć powszechnego- postrzegania liturgii wyłącznie jako kultycznych czynów ludzkich dokonywanych w konkretnej czasoprzestrzennej rzeczywistości.
Z recenzji ks. dra hab. Daniela Brzezińskiego, prof UMK
Książka o Janie Pawle II jako kontynuatorze odnowy liturgii, w zamierzeniu autora tylko bardzo ogólnie prezentuje jego nauczanie dotyczące głównego celu reformy i odnowy liturgii po Soborze Watykańskim II, jakim jest „rozwój życia chrześcijańskiego i dostosowanie jej do potrzeb naszych czasów”(KL 1).
Podstawą sprawowania świętych obrzędów są księgi liturgiczne (rozdział I). Na główne problemy związane z odnową liturgii Jan Paweł II wskazywał w przemówieniach podczas spotkań w Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (rozdział II). Bardzo ogólne omówienie treści ważniejszych instrukcji rzymskich kongregacji o odnowie liturgicznej wydanych w czasie pontyfikatu Jana Pawła II zawiera rozdział III.
Rozdział IV dotyczy głównego celu odnowy liturgii w nauczaniu Ojca Świętego, jakim jest czynne w niej uczestnictwo (actuosa participatio) wszystkich - duchownych i świeckich.
Analizując najważniejsze wypowiedzi wydaje się, że bez przesady Jana Pawła II można nazwać papieżem Eucharystii i kapłaństwa (rozdział V).
Tom zawiera wykaz ponad 570 nazwisk Polaków, Ukraińców, Żydów oraz Niemców i Austraików działających na ziemiach dawnego państwa polsko-litewskiego, którzy w latach 1726-1938 zapisali się na zajęcia w Akademii wiedeńskiej i ujęci są w protokołach przechowywanych w archiwum uczelni (Universitätsarchiv der Akademie der bildenden Künste Wien). Nazwiska zostały podane zgodnie z zapisem w protokołach, co może ułatwić późniejsze poszukiwania w archiwum i bazach danych tworzonych w archiwum Akademii. Ze względu na rozległy zakres czasowy, obejmujący kilka odrębnych okresów w historii Rzeczpospolitej, jak i epok w dziejach sztuki, nazwiska studentów ujęte zostały w układzie chronologicznym, co umożliwiło prześledzenie ich w roli i życiu artystycznym kraju na przestrzeni dziesięcioleci i zmieniających się trendów w sztuce, czemu poświęcony został pierwszy tom.
Monografia składa się z dwóch części. Pierwsza część pracy prezentuje Osobę i dzieło Pana Profesora Leszka Szewczyka. Rozpoczyna ją niejako sam Profesor swoim wierszem Też chcę. Kolejno odsłaniają się informacje o Jego życiu, wspomnienia bliskich współpracowników i przyjaciół, dokonania naukowe i dydaktyczne (głównie z okresu pracy na KUL-u). Druga część publikacji zawiera artykuły empiryczne i teoretyczne z obszaru psychologii klinicznej i psychosomatyki. Poszczególne artykuły monografii, będące wyrazem naszej wdzięczności wobec Pana Profesora, dotykają problemów badawczych, które Go interesowały.
Są to prace traktujące o problemach dzieci i młodzieży, tj. stres szkolny, zachowania zdrowotne, zaburzenia tikowe, problematyczne korzystanie ze smartfonu, oraz osób dorosłych doświadczających skutków wtórnej ekspozycji na traumę, a także teoretyczne analizy odnoszące się do percepcji osób z zaburzeniami ze spectrum autyzmu, zagadnień lęku związanego z chorobą i procedurami medycznymi oraz wsparcia dziecka w chorobie, zjawiska martwienia się.
Fragment Ze Słowa od redaktorów
Katalog prac plastycznych Cypriana Norwida tom VI otwiera dział drugi -prace zaginione
W katalogu znajdziemy prace znajdujące sie w :
Prace w albumach autorskich:
-Albumik włoski
-Modlitewnik dla Włodzimierza Łubieńskiego
-Szkicownik IV
-Album Marceliny Czartoryskiej
-Album dla Aleksandra Zaleskiego
-Album dla Bogusławy Mańkowskiej
-Album hrabiego Adama Platera
-Album dla Stanisława Potockiego
-Album z karykaturami
-Dziennik z podróży do Ameryki
-Szkicownik należący do Heleny Dąbczańskiej Budzynowskiej
Zaginione karty z albumów autorskich
Przedstawiając Czytelnikom nowy przekład Iliady Homera, nie będę się ustosunkowywał krytycznie do tłumaczeń swoich poprzedników, ponieważ, jak sądzę, każdy z nich ma swoje większe lub mniejsze zasługi w przyswajaniu kulturze polskiej eposów tego największego poety starożytności i postępował zgodnie z duchem swojej epoki oraz własnymi zapatrywaniami literackimi i najlepszymi intencjami. Tłumacząc z greckiego oryginału, starałem się dać Czytelnikowi własną wersję, niezależną od innych. Starałem się raczej o ekwiwalencję poetycką niż wierność sformułowaniom słownym, chociaż i tej nie lekceważyłem. Unikałem świadomej archaizacji, posługując się współczesną polszczyzną literacką, nie wahając się przed użyciem także słów obcego pochodzenia, na dobre zadomowionych w naszym języku […].
Przekładu dokonałem tak zwanym polskim heksametrem. Nie jest to heksametr izometryczny wobec oryginału, bo taki jest niemożliwy […].
Na końcu tomu zamieszczam dwa słowniczki: Słowniczek wyrazów greckich, występujących w przekładzie (są one często stosowane w polskich opracowaniach naukowych, lecz nie dla wszystkich Czytelników mogą być zrozumiałe), oraz Słowniczek ważniejszych imion i nazw własnych występujących w Iliadzie z krótkimi objaśnieniami. W tym drugim przy imionach głównych postaci podany jest szerszy kontekst z lokalizacją, gdy postać ta pojawia się w istotnych momentach akcji eposu […].
Z Przedmowy
W swojej nowej książce ks. dr Andrzej Banaszek w sposób wyważony i merytoryczny przeprowadza analizy filologiczne, egzegetyczne i teologiczne dotyczące postawy dziecka w Królestwie Bożym jako wzoru relacji Ojca i Syna. Na podkreślenie zasługuje precyzyjne i trafne ukazanie badanych tekstów ewangelii synoptycznych w szerszym kontekście pism Starego i Nowego Testamentu oraz literatury międzytestamentalnej i rabinicznej. Konkluzje zawarte w niniejszej książce mają swoje merytoryczne uzasadnienie oraz są bardzo aktualne dla wielu toczących się debat na temat roli i znaczenia dzieci we współczesnym społeczeństwie. Książka stanowi także zachętę do odkrywania tożsamości dziecka Bożego w relacji z Wszechmocnym i ma duży wpływ na głębsze rozumienie chrześcijańskiej duchowości.
Z recenzji ks. prof. dra hab. Mirosława S. Wróbla,Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Janina Kotiińska - doktor habilitowana nauk ekonomicznych, profesor KUL w Instytucie Ekonomii i Finansów, kierownik Centrum AłBn Gi F im. Z. Gilowskiej; autorka przeszło 120 publikacji naukowych z zakresu gospodarki i finansów sektora publicznego, gospodarki i zarządzania nieruchomościami; wykładowca na studiach podyplomowych.
Maria Zuba-Ciszewska - doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Instytucie Ekonomii i Finansów KUL; autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu ekonomicznych zagadnień ze sfery agrobiznesu, spółdzielczości rolniczej, rynku mleka; jej prace naukowe wielokrotnie nagradzano w konkursach Krajowej Rady Spółdzielczej.
Grzegorz Kotliński - doktor habilitowany z dziedziny finansów, prof. UEP, autor blisko 150 publikacji naukowych i publicystycznych z dziedziny ekonomii i finansów, bankowości, marketingu bankowego oraz zastosowań IT w rozwoju usług bankowości elektronicznej; współpracownik Związku Banków Polskich oraz WSB w Poznaniu i we Wrocławiu.
Rzadko można znaleźć w literaturze połączenie takich typów spółdzielni, jakie zaprezentowano w monografii. Recenzowana publikacja stanowi ciekawe opracowanie naukowe, a indywidualne podejście Autorów do badanej tematyki pozwala stwierdzić, że jest ono potrzebne na rynku wydawniczym. Z pewnością publikacja ta będzie świetnie uzupełniała lukę [...] w tym obszarze.
Z recenzji prof. dr hab. Anny Szelągowskiej
Książka skupia się na zagadnieniu epistemologii fizyki.
"W książce zamieszczono 17 artykułów z fizyki klasycznej i nierelatywistycznej teorii kwantowej. Dla pełnego zrozumienia treści niektórych artykułów konieczna jest znajomość zasad analizy matematycznej z równaniami różniczkowymi zwyczajnymi i cząstkowymi."
Praca skupia się na twórczości Dietricha von Hildebranda i interpretuje je, zwracając szczególną uwagę na idee modernistyczne.
"Publikacja ukazuje złożoność zjawiska modernizmu oraz dowodzi, że problematyka z nim związana łączy się ściśle z rozumieniem "najbardziej podstawowych pojęć i zagadnień, takich jak np. pochodzenie religii, możliwości poznania Boga, Objawienia, dogmatu, prawdy". Autor dobrze wychwycił i ocenił reakcję na kryzys modernistyczny zarówno ze strony Magisterium Kościoła, jak i przez poszczególnych jego członków i niejako "oddolnie". Wskazał również, w jakim znaczeniu D. von Hildebrand krytykował pewne idee modernistyczne obecne po Soborze Watykańskim II. Autor przedstawił, w jaki sposób niemiecki filozof podejmował rolę Tradycji i liturgii w przekazie prawdy objawionej oraz jaki jest według niego autorytet Kościoła i rola dogmatów w tym przekazie."
Z recenzji ks. dr. hab. Pawła Borto, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Książka obejmuje problematykę na styku subdyscyplin socjologii moralności, konsumpcji i rodziny. Jest to ciekawe poznawczo podejście do analizy procesów społecznych we współczesnym społeczeństwie. [...] Monografia przybrała postać zarówno dyskusji konceptualnej, jak i prezentacji empirycznej oraz wniosków o charakterze aplikacyjnym. Jest to ciekawa praca, która stawia interesujące i aktualne pytania badawcze. Autor wnikliwie analizuje podjęta problematykę, w szczególności kładzie nacisk na uwarunkowania orientacji moralnej i orientacji konsumpcyjnej i ich wpływ na etos małżeńsko-rodzinny.
Z recenzji prof. dr hab. Felicjana Byloka (Politechnika Częstochowska)
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?