Tą, która najbardziej potrzebuje pocieszenia po utracie dziecka, jest jego matka. Kto zrozumie jej ból? Wszak nosiła je w swoim łonie, miała świadomość ścisłego z nim połączenia. I oto nagle w jej wnętrzu powstaje pustka. A na zewnątrz płyną łzy… Właśnie takiej książki potrzebuje ona w tej dramatycznej sytuacji. Książki regenerującej jej ducha. „Smutnych pocieszać” – to jeden z podstawowych uczynków miłosierdzia. Kobieta zawsze doświadcza wielkiego smutku – czy po naturalnej utracie dziecka czy po aborcji. Pochyla się nad nią sam Bóg Ojciec, dawca wszelkiego życia. Dlatego też w pierwszej części książki autorka dokonała bardzo trafnego i pięknego podziału: obok opisów różnych „kazusów” dotyczących poronienia dziecka umieściła słowa pocieszenia zapisane w Piśmie Świętym, które mogą być adekwatne do różnych sytuacji. Są to słowa pociechy, wsparcia, przygarnięcia. Bóg nikogo nie potępia. Nawet tych, którzy „usunęli” swoje dziecko, cokolwiek mieści się pod tym orzeczeniem. Bierze każdą poranioną duszę za rękę i mówi: „Talitha kum”. „Dziewczynko – kobieto, mówię ci: wstań”. Wstań i znowu idź do przodu, do góry, do Mnie. Ja jestem z tobą.
Współczesny człowiek jest zagoniony, zabiegany. W markecie w kolejce do kasy wybiera się tę, która jest najkrótsza, gdzie na taśmie jest najmniej towaru – byle szybciej.
W kolejce do lekarza nie przepuszcza się ludzi, którzy nagle zachorowali, bo przecież ja (od tygodnia) mam wyznaczoną godzinę (by zdobyć recepty na leki).
Do czego człowiek tak się śpieszy?
Nigdy wcześniej nie mówiło się tyle o płci, równości, stereotypach, różnicach między kobietą a mężczyzną czy o seksie. Chcąc zacząć mówić o płci, należy wyjść od kobiety i mężczyzny. Czy przeżywają to samo? Czy mogą się zamieniać rolami? Dlaczego czują, że są sobie równi, skoro różnice płciowe i anatomiczne biją po oczach?
Wycieczka po historii myśli feministycznej pokazuje, że współcześnie męskość i kobiecość zyskałyby, gdyby uważano je za „płcie kulturowe” (gender). Koniecznie należy to przedyskutować!
Trzeba rzucić świeże spojrzenie na tożsamość płciową i zadać sobie pytanie o istotę kobiecości i męskości, aby zrozumieć, oczywiście ponad różnicami wynikającymi z indywidualnych predyspozycji, jak działa ciało, serce, cała osoba kobiety lub mężczyzny.
Dokąd prowadzą nas objawienia fatimskie?
Mamy do odkrycia wiele skarbów w czasie spotkań z Maryją. Nowatorskie podejście Autorów nie pozwoliło im zatrzymać się na poziomie opisu faktów, ale odwołując się do głębi życia Maryi – w 24 rozważaniach – prowadzą Czytelnika w głębię relacji z Bogiem, z człowiekiem, w głębię relacji rodzinnych. Cenna pomoc do kazań i w pracy duszpasterskiej z rodzinami.
Trudne jest wędrowanie po świecie, kiedy nie doświadcza się gościnności gospodarzy, u których może się zatrzymać wędrowiec.
W tradycji wielu narodów, nie tylko chrześcijańskich, gościnność była uważana za szczególną cechę, która zachęcała do odwiedzania poszczególnych krajów czy pielgrzymowania do ich szczególnych miejsc kultu. Polska gościnność szlachecka towarzyszyła naszemu narodowi przez całe wieki. Gościnność to „kwiat cnót towarzyskich”, owoc cierpliwości i miłości chrześcijańskiej. Towarzystwo sąsiadów, przyjaciół i krewnych zawsze było mile widziane, a ich przybycie serdecznie przyjmowane. Pomimo pewnych wyrzeczeń dobrze dzieje się, kiedy gościnność jest powszechnie praktykowana.
Zachodnie ojcostwo przechodzi kryzys, zwłaszcza od maja 1968 roku, mimo że podwaliny pod obecne przemiany zostały już położone dawno temu przez myśl oświecenia.
Jednocześnie zauważalne jest pewne oczekiwanie w stosunku do ojcostwa. Z wielu stron słychać żądanie ojców, „którzy trzymają się drogi”.
Tego pragną dzieci, które potrzebują miłości i bezpieczeństwa. Takie też jest świadectwo wielu kobiet, które chciałyby znaleźć oparcie w mocnych mężach. Takie też jest oczekiwanie wielu ludzi, którzy jednak nie wiedzą, jak zmienić słowa w czyn.
Powraca więc proste, choć podstawowe pytanie: kim jest ojciec? Używa się wielu określeń: ojciec biologiczny, żywiciel rodziny, ojciec wyśniony, symboliczny...
A co o ojcostwie mówi Biblia, poza wszelkimi zmiennymi modelami sociokulturowymi? Jakie figury ojcowskie podaje nam za przykład? Wsłuchując się w Słowo Boże, Olivier Belleil ukazuje, jak model boskiego ojcostwa pomaga mężczyźnie sukcesywnie stawać się ojcem. Wskazuje, jak ojcostwo może stać się najlepszym stanem do samorealizacji i uczynienia siebie darem.
Tematyka poszczególnych dróg krzyżowych w zbiorku "Chyba Go uszanują" jest związana z ujawnieniem w całej prawdzie destrukcyjnych postaw i zachowań, a następnie wskazaniem źródła, gdzie odpowiedzialny za swoje życie doczesne i wieczne chrześcijanin powinien szukać pomocy.
Zarówno "duży", jak i "mały" chrześcijanin ma szansę w oparciu o ten modlitewnik owocnie nawrócić się ku dawaniu radosnego świadectwa swojej przynależności do Chrystusa, co w perspektywie zbliżających się ŚDM w Krakowie powinno być dodatkową zachętą do sięgnięcia po ten tomik
Książka ta jest nie tylko do czytania, ale i do rozmawiania ze św. Faustyną na temat jej uczestniczenia we Mszy świętej. Ona widziała bogactwo jej tajemnic.
ks. Edward Staniek
Wielka tajemnica się dokonuje w czasie Mszy. Z jaką pobożnością powinniśmy słuchać i brać udział w tej śmierci Jezusa. Poznamy kiedyś, co Bóg czyni dla nas w każdej Mszy świętej i jaki w niej dla nas gotuje dar. Jego Boska miłość tylko na taki dar zdobyć się mogła. O Jezu, Jezu mój, jak wielkim bólem przeniknięta jest dusza moja, widząc tryskający zdrój żywota z taką słodyczą i mocą dla każdej duszy.
św. Faustyna Kowalska
Dzienniczek, 914
Pozycje książkowe Po prostu kazania księdza Pogodnego na rok A i B osiągnęły sukces wydawniczy i cieszą się wielkim uznaniem kapłanów. Ta pozycja książkowa jest kolejną częścią z propozycjami homilii na rok C.
Po prostu… to kazania, które:
- zawierają setki przykładów z różnych dziedzin życia (literatury, historii, muzyki, malarstwa etc.),
- przykuwają uwagę słuchacza i nie pozwalają mu „odpłynąć”,
- odwołują się nie tylko do intelektu, ale przede wszystkim do emocji,
- pobudzają do głębokiej refleksji,
- napisane są współczesną polszczyzną, bez zbędnego patosu i moralizowania,
- gwarantują sukces kaznodziejski, oczywiście pod warunkiem, że do proponowanej w nich treści zostanie dodana pasja i doświadczenie duszpasterskie.
Modlitwa różańcowa, która jest niezwykle potężnym narzędziem do udoskonalania ludzkiego myślenia, mówienia i życia, przeżywana jest w naszych wspólnotach parafialnych corocznie w październiku. Dlatego nasz różaniec, przeżywany przed Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w lipcu 2016 roku, obejmuje szczególnie to wyjątkowe wydarzenie wiary i młodości Kościoła, połączone z charyzmatami papieża Franciszka, zatroskanego o młodych oraz o kształt współczesnej rodziny, której Boży wzór jest dziś niszczony na wszelkie możliwe sposoby przez złowrogie prawdzie i miłości siły.
„Niniejsze opracowanie jest zaproszeniem do udziału w jednej z najpiękniejszych pielgrzymek duchowych, jakie można zaproponować uczniom Chrystusa. Jest to wędrowanie do dwudziestu miejsc bezpośrednio związanych z dziełem odkupienia człowieka i rozważanie dwudziestu zbawczych wydarzeń, które mają przemienić życie człowieka. Są to wydarzenia z życia Jezusa i Maryi, opowiedziane i przeżywane w kolejnych tajemnicach różańca świętego”.
ks. Stanisław Szczepaniec
Prezentowana monografia wychodzi naprzeciw potrzebie dogłębnej analizy problemu, czy farmaceuta może produkować i/lub dystrybuować farmaceutyki uderzające w podstawowy etos medycyny, jakim jest leczenie, a przynajmniej nieszkodzenie pacjentowi. Farmaceuta nie jest jakimś „elementem neutralnym” relacji z pacjentem. Jest osobą, która kieruje się pewnymi zasadami etycznymi, także ma swoje sumienie oraz rozeznanie dobra i zła, i która nie może być wciągana na siłę w niemoralną transakcję z pogwałceniem jej podstawowych praw. Dzięki niniejszej książce refleksja bioetyczna w Polsce ubogaciła się o niezwykle cenne studium, które może stanowić podstawę dla wielu szczegółowych rozwiązań dylematów sumienia aptekarzy i farmaceutów.
ks. dr hab. Andrzej Muszala
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II
MAŁGORZATA PRUSAK, dr teologii, mgr farmacji, ur. 1968 r., kierownik apteki, wiele lat pracowała w przemyśle farmaceutycznym, związana z Katedrą Teologii Moralnej i Etyki na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Przewodnicząca gdańskiego koła Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich.
„Niniejsze opracowanie jest zaproszeniem do udziału w jednej z najpiękniejszych pielgrzymek duchowych, jakie można zaproponować uczniom Chrystusa. Jest to wędrowanie do dwudziestu miejsc bezpośrednio związanych z dziełem odkupienia człowieka i rozważanie dwudziestu zbawczych wydarzeń, które mają przemienić życie człowieka. Są to wydarzenia z życia Jezusa i Maryi, opowiedziane i przeżywane w kolejnych tajemnicach różańca świętego”.
ks. Stanisław Szczepaniec
„Niniejsze opracowanie jest zaproszeniem do udziału w jednej z najpiękniejszych pielgrzymek duchowych, jakie można zaproponować uczniom Chrystusa. Jest to wędrowanie do dwudziestu miejsc bezpośrednio związanych z dziełem odkupienia człowieka i rozważanie dwudziestu zbawczych wydarzeń, które mają przemienić życie człowieka. Są to wydarzenia z życia Jezusa i Maryi, opowiedziane i przeżywane w kolejnych tajemnicach różańca świętego”.
ks. Stanisław Szczepaniec
Pieniądze, pieniądze, pieniądze... Czasami może się wydawać, że wszystko kręci się wokół nich, że to one rządzą światem i że tylko o nie trzeba zabiegać. Są jednak tacy, którzy mają na ten temat odmienne zdanie i zapewniają, że kolejne tysiące na koncie szczęścia nie dają. A co o pieniądzach i dobrach materialnych mówi Pismo Święte?
Ksiądz Edward Staniek analizuje wybrane fragmenty Biblii, starając się odpowiedzieć na pytania, które od wieków zadają sobie kolejne pokolenia wyznawców Chrystusa. Oto niektóre z nich:
Czy katolik może być bogaty?
Jakie są różnice między biedą a ubóstwem?
Dlaczego bezrobocie jest złe?
Czym grozi zbytnie umiłowanie bogactwa?
Jak należy używać dóbr materialnych?
Na czym polega dobry i mądry biznes?
W jaki sposób lenistwo wpływa na ludzi?
Plansze „Sześć prawd wiary” stanowią początek cyklu „Mały katechizm w obrazkach”, który został zaprojektowany przez katechetkę młodego pokolenia. Pakiet zawiera sześć kolorowych obrazków w formacie A3, komplet podpisów do ilustracji oraz czarno-biały zestaw wzorników do kserowania w formacie A4.
Plansze przygotowano tak, aby z powodzeniem można było je wykorzystywać w czasie katechezy. Niewątpliwym atutem tych pomocy dydaktycznych jest to, że zostały one już wypróbowane przez autorkę na lekcjach religii i spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.
Plansze „Siedem grzechów głównych” to kolejna część cyklu „Mały katechizm w obrazkach”, który został zaprojektowany przez katechetkę młodego pokolenia. Pakiet zawiera siedem kolorowych obrazków w formacie A3, komplet podpisów do ilustracji oraz czarno-biały zestaw wzorników do kserowania w formacie A4.
Plansze przygotowano tak, aby z powodzeniem można było je wykorzystywać w czasie katechezy. Niewątpliwym atutem tych pomocy dydaktycznych jest to, że zostały one już wypróbowane przez autorkę na lekcjach religii i spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.
Tomik refleksji nad pierwszą częścią Katechizmu Kościoła Katolickiego. Jest to pierwsza z czterech części rozważań katechizmowych. Zamiarem autora jest pomoc czytelnikowi w przemyśleniu i pogłębieniu katolickiego światopoglądu.
Poznawanie prawdy objawionej jest podobne do wstępowania na górę. Dlatego z różnych odcinków trasy ogląda się tę samą rzeczywistość, ale zawsze pod nieco innym kątem.
Mam nadzieję, że dla poszukujących pomocy w przemyśleniu i doskonaleniu swego katolickiego światopoglądu tomik będzie pomocny. Wchodzimy w świat, w którym wiara zostanie poddana mocnej próbie. Wyjdą z niej zwycięsko jedynie ci, których stać na głębokie przemyślenie bogactwa objawionej prawdy.
ks. prof. Edward Staniek
Niniejsze opracowanie jest zaproszeniem do udziału w jednej z najpiękniejszych pielgrzymek duchowych, jakie można zaproponować uczniom Chrystusa. Jest to wędrowanie do dwudziestu miejsc bezpośrednio związanych z dziełem odkupienia człowieka i rozważanie dwudziestu zbawczych wydarzeń, które mają przemienić życie człowieka. Są to wydarzenia z życia Jezusa i Maryi, opowiedziane i przeżywane w kolejnych tajemnicach różańca świętego.
ks. Stanisław Szczepaniec
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?