Planeta Majipoor to olbrzymich rozmiarów świat, niezwykle przyjazny dla zamieszkujących go istot. Przed tysiącami lat przybyli nań ludzie, a za nimi inne rasy Galaktyki, by stworzyć na Majipoor konglomerat współpracujących ze sobą cywilizacji. Nie wszystko przebiegało pokojowo – ludzie, osiedlając się na Majipoor, musieli stoczyć krwawą wojnę z tubylczą rasą Metamorfów, dziwnych istot potrafiących zmieniać kształt swego ciała.
Zmiennokształtni zostali zepchnięci w leśne ostępy, gdzie żyją w ścisłych rezerwatach, na obrzeżach cywilizacji. Nigdy jednak nie pogodzili się z utratą ojczystej planety i wciąż knują plany odzyskania planety. Próba podmiany Lorda Valentine’a na tronie Majipooru nie powiodła się, ale podstępni Metamorfowie szukają innych metod wypędzenia najeźdźców.
Na dwóch kontynentach Majipooru mają miejsce dziwne zjawiska. Pojawiają się choroby roślin, wydawałoby się że ujarzmione przed wiekami, znikąd pojawiają się zmutowane zwierzęta – delikatna równowaga ekologiczna Majipooru zostaje zachwiana. Plagi, susze, epidemie wybuchają w coraz odleglejszych prowincjach – przeludnionej planecie grozi głód.
Nikt nie podejrzewa, że za tymi stoją zmianami Zmiennokształtni. Lord Valentine czuje, że czeka go ogromnie trudne zadanie – musi zapewnić swoim poddanym żywność, uspokoić zbuntowane prowincje, wyprowadzić świat z chaosu. W dodatku pojawiają się samozwańczy Koronalowie, a stary Pontifex, podtrzymywany przy życiu tylko dzięki technologii, chce zakończyć żywot. Niepoślednią rolę w planach Valentine’a będzie musiał odegrać Hissune. Ale czy młodzieniec podoła obowiązkom?
Tym. czym najbardziej i najszerzej zasłynął Fritz Leiber. za co uwielbiają go tysiące fanów jak świat szeroki i długi. jest cykl o Fafrydzie i Szarym Kocurze. Sympatycznym duecie bohaterów z magicznej krainy Nehwon...Andrzej SapkowskiPiąty tom zawiera kilka krótkich opowiadań i jedną mikropowieść - "Oszronioną Wyspę" - gdzie nasi bohaterowie kierują się na czele zebranych najemników. by chronić ją przed najazdem Mingoli. Tymczasem władcy wyspy nic nie wiedzą o planowanej napaści.
Według słów Andrzeja Sapkowskiego cykl opowieści Fritza Leibera o dwóch złodziejach z Lankmaru – Fafrydzie i Szarym Kocurze – jest niedościgłym wzorem dla wielu pisarzy fantasy. A "Oblężenie Lankmaru". jedyna duża powieść w serii – przykładem wspaniałych rozwiązań i pomysłów.Dwójka bohaterów przeżywa moc nieprawdopodobnych przygód. starając się ocalić swoje ukochane miasto – Lankmar – przed inwazją. która grozi nie ze strony barbarzyńskich plemion ze wschodu. a z labiryntu mrocznych tuneli wydrążonych pod metropolią. Tam powstała siła. która może zagrozić wkrótce całemu światu.
Al-Iskandarija to miasto w Afryce Północnej. w rzeczywistości. w której I wojna światowa zakończyła się innym rezultatem niż znamy z podręczników historii. Świat arabski jest jedną z najpotężniejszych sił. a państwa Europy Zachodniej są bardziej podzielone. Na al-Iskandariję spada bomba impulsowa - wysiada elektryka i elektronika. w całym mieście panuje totalny chaos. Aszraf-bej prowadzi śledztwo w sprawie swojego potencjalnego teścia. Hamzy efendiego. podejrzanego o masowe morderstwo. W sprawie wciąż pojawiają się nowe wątki. po mieście szaleją tajne służby obcych państw. zwłaszcza niemiecka Thiergarten.
Nikita Suchow, tancerz moskiewskiego baletu, wbrew swojej woli zostaje wplątany wraz z przyjacielem Takedą w gigantyczną walkę Dobra ze Złem, toczoną na mnogich planetach i wielu wszechświatach. Na swojej drodze doskonaląc się w funkcji Wysłannika, podróżuje przez galaktyki, stacza mnóstwo walk z potworami i magicznymi przeciwnikami. A wszystko po to, by w końcówce móc stanąć przed samym władcą ciemności. W tej komiksowej powieści aż roi się od scen pościgów, walk wręcz, a czytelnik znajdzie w niej mieszankę wielu gatunków literackich.
Unia, w końcowej fazie wojny z Sojuszem Kupieckim, odkrywa na terenie swojego wroga planetę nadającą się do założenia kolonii. Pobieżny rekonesans wskazuje bogatą florę i faunę, z dwoma gatunkami jaszczuropodobnych istot, które wykazują śladową inteligencję. Zapada decyzja wysłania na Gehennę czterdziestu tysięcy wykwalifikowanych klonów pod dowództwem nielicznego personelu w celu założenia kolonii. Ponieważ jest to operacja na tyłach wroga, wszystko objęte jest ścisłą tajemnicą, a misja ma charakter sabotażu.
Ziemia przyszłości jest mocno wyeksploatowana z zasobów naturalnych. Brak energii, minerałów, wody.
Ludzkość wysyła w gwiazdy statki z kolonistami, z nadzieją, że zdobędzie przyczółki na odległych światach.
Niespodziewanie odkryty zostaje sposób na pokonanie śmierci, nieśmiertelność wydaje się być na wyciągnięcie ręki, chociaż metoda jest kosztowna i wymagająca wiele energii.
Po niebie latają odrzutowce z głowicami atomowymi, ludzie spędzają czas przed telewizyjnymi ścianami, a strażacy - zamiast gasić - wzniecają pożary. Najchętniej palą książki.do tego są zostali powołani. 451 stopni Fahrenheita to temperatura, w której zaczyna palić się papier. Najsłynniejsza powieść Raya Bradbury'ego, pięćdziesiąt pięć lat od pierwszego wydania, wciąż szokuje i wzbudza pozytywne emocje. Kiedyś odbierana jako głos przeciwko totalitaryzmowi, teraz ukazuje drugie dno i zmusza do namysłu nad losem cywilizacji. Świat wyzbyty ""wysokiej kultury"", zdominowany przez opery mydlane, historyjki obrazkowe, tanią rozrywkę dla mas. Nie ma w nim miejsca na rozmowę, miłość, szczęście. Zastępują ją dragi, ogłupiająca telewizja, przemoc, samotność w tłumie. Wizja Bradbury'ego, szokująca przed półwieczem, dzisiaj także budzi dreszcz realnego przerażenia - oto na własne oczy widzimy, jak futurystyczne i groźne założenia autora stają się rzeczywistością. Dobrowolne odrzucenie dorobku kultury, schedy po pokoleniach przodków szokuje, ale przykład strażaka Guya Montaga pokazuje, że nie jest łatwo zabić człowieczeństwo, a to co dobre, zawsze w człowieku na wierzch wypłynie. Raymond Douglas Bradbury (ur. 1920) jeden z najwybitniejszych amerykańskich twórców fantastyki. Pochodzi z rodziny wydawców prasowych, we wczesnej młodości zetknął się z magazynami pulpowymi i SF. Jako 19-latek zaczął wydawać fanzin i publikować pierwsze opowiadania. Pierwsza jego książka Dark Carnival, została wydana w 1947. Trzy lata później ukazał się zbiór Kronik marsjańskich, a rok potem Człowiek ilustrowany, obie przyniosły mu wielką sławę. W 1953 roku ukazała się jego najsłynniejsza powieść 451 stopni Fahrenheita, sfilmowana w 1966 przez François Truffauta. Na podstawie opowiadań nakręcono miniseriale, tworzono komiksy. Ray Bradbury pisze książki do dzisiaj. Za całokształt twórczości otrzymał World Fantasy Award i nagrodę Brama Stokera.
Magowie bywają mianowani i dziedziczeni. Są różne stopnie magicznego wtajemniczenia, różne specjalności i umiejętności. Zaklęcia można wzmacniać artefaktami, czyli przedmiotami inicjującymi, są one jednak wielką rzadkością. Hort zi Tabor jest prowincjonalnym magiem dziedzicznym, który w cyklicznym losowaniu wygrywa potężne Rdzenne zaklęcie Kary. Dzięki niemu może jednorazowo ukarać bezkarnie dla siebie jedną osobę, a im gorszego szubrawca dopadnie, tym większą sławę zdobędzie, Od chwili losowania na zi Tabora spadają same kłopoty, wielu ludzi pragnie wykorzystać jego zaklęcie do swoich celów. Nasz mag wpada jednak na trop potężnego czarnoksiężnika preparującego ludzkie dusze...
Dziesiąty tom almanachu KROKI W NIEZNANE ponownie daje czytelnikom okazję do zapoznania się ze starannie wyselekcjonowanymi, najlepszymi opowiadaniami science fiction i fantasy.
Samuel R. Delany to jeden z największych mistrzów amerykańskiej science fiction i fantasy. Laureat wszystkich najważniejszych nagród w świecie fantastyki - Hugo, Nebula, Locus, World Fantasy Award. Powieść ""Nova"", obok wydanej w tej samej serii ""Babel 17"" to szczytowe osiągnięcie Delanyego. Delany jest kojarzony z Nową Falą SF, ale to twórca samodzielny, nie lubiący by go identyfikowano z jakimiś ruchami literackimi, trudny do zaszufladkowania. Ma oryginalny styl, a powieść Nova niewątpliwie należy do największych osiągnięć science fiction, można ją śmiało stawiać na jednej półce z najlepszymi powieściami Clarkea, Bradburyego, Heinleina czy Herberta, ale literacko wyprzedza ich dokonania o staje. To powieść pra-cyberpunkowa i blisko jej do nurtu, który 20 lat później stworzył William Gibson. Powieść jest historią wyprawy po ilirion, niewyobrażalnie rzadkie i efektywne źródło energii. Do celu zmierza kilka konkurujących ze sobą statków międzygwiezdnych, a wygra tylko jeden - najsilniejszy, najsprytniejszy. Bohaterowie Delanyego są niezwykle barwni, to mieszkańcy Ziemi, księżyców Drako i planet z Federacji Plejad. Każdy z nich posiada ukryte zdolności, które mogą pozwolić przechytrzyć przeciwnika. Doskonała, wartka powieść science fiction, jedna z najlepszych, jakie kiedykolwiek napisano.
Dziewiąty tom almanachu KROKI W NIEZNANE ponownie daje czytelnikom okazję do zapoznania się ze starannie wyselekcjonowanymi, najlepszymi opowiadaniami science fiction i fantasy. Wyboru dokonał Mirek Obarski. Wśród pisarzy tomu 2013 będą: Orson Scott Card, Brandon Sanderson, John Kessel, Julia Zonis, Michael Swanwick, Kir Bułyczow, Barrington Bayley, Greg Kurzawa, Bradley Denton, Marc Laidlow, Madelaine Ashby, Karen Heuler Michael Shea, Karin Tidbeck, K.J. Parker
Proza Sapkowskiego jest w Rosji i na Ukrainie bardzo dobrze znana i popularna. Duże nakłady, ciągłe dodruki. Bohaterowie ASa: wiedźmin Geralt, czarodziejka Yennefer, bard Jaskier, dziecko starszej krwi Ciri to ulubione postaci wszystkich czytelników. Nic więc dziwnego, że w Rosji narodził się pomysł napisania opowiadań ze świata wiedźmina. Pomysł wyszedł od polskich redaktorów, Andrzej Sapkowski i jego wydawca nie wyrazili sprzeciwu, a nawet zainteresowanie, a ideę pochwycili najpoczytniejsi na rosyjskim i ukraińskim rynku pisarze fantasy.
Specyfika świata Sapkowskiego pozwala na wielką dowolność w potraktowaniu tematu – zwłaszcza fakt, że mityczne światy wszystkich legend i bajek potrafią się przenikać, a czas i przestrzeń nie mają znaczenia. Od razu wyczuli to rosyjscy pisarze, tworząc własne wariacje. Wyszła z tego bardzo ciekawa antologia, pokazująca jak twórczość jednego pisarza może zainspirować i zostać przetworzona przez innych, znakomitych pisarzy.
Bo opowiadania tej antologii to nie proste umiejscowienie fabuły w uniwersum Sapkowskiego, to nie zwyczajne wykorzystanie postaci bohaterów. Sam Geralt pojawia się z rzadka, pisarzy ze wschodu raczej interesują przygody Jaskra, wypełnianie luk w opowieści Sapkowskiego, gdzie tylko zarysował ciekawą fabułę, a także – w zgodzie ze stylem polskiego mistrza – wędrowanie przez czas i przestrzeń i przenoszenie idei do innych bajek. Na przykład nowela Arieniewa jest wariacją na temat bajki (ulubiony chwyt Sapkowskiego) o Piotrusiu Panu. Nie brak tu akcji, ale i zadumy, grozy i humoru. Czyli tego wszystkiego, do czego przyzwyczaił nas Andrzej Sapkowski.
ZAWARTOŚĆ TOMU:
Leonid KUDRIAWCEW - Ballada o smoku
Historia szwendającego się po świecie Jaskra, który w poszukiwaniu natchnienia trafia do miasta, które podpisało umowę ze smokiem i interes turystyczny kwitnie.
Władimir WASILJEW – Barwy braterstwa (z cyklu Wiedźmin z Wielkiego Kijowa)
Wasiljew stworzył świat cyberpunkowy, gdzie magiczne są maszyny, a wiedźmini to fachowcy od rozprawiania się ze światem mechanicznym. Historia morderstwa popełnionego na zlocie motocyklistów.
Michaił USPIENSKIJ - Jednooki Orfeusz
Jaskier i Geralt w poszukiwaniu zarobku. Humorystyczna opowieść o magicznych znakach czynionych palcami.
Maria GALINA - Lutnia, i to wszystko
Piękna opowieść Galiny wykorzystuje motyw, który Andrzej Sapkowski porzucił - przywędrowania zarazy, która wojujące w sadze strony skłoniła do szybszego zawarcia pokoju. Bohaterem Jaskier i elfy.
Andriej BIELANIN - Zawsze jesteśmy odpowiedzialni za tych, którzy...
Krótka opowieść współczesna, Geralt i Yennefer zyją współcześnie, a Geralt ze smutkiem obserwuje wzrost liczby jego naśladowców, czyli tępicieli różnorakich stworów nie z tej bajki. Humor i gorzka ironia.
Władimir ARIENIEW - Wesoły, niewinny i bez serca
W świecie wiedźmina, kilkaset lat po wydarzeniach opisanych w sadze inny wiedźmin stara się rozwikłać zagadkę znikających dzieci. Wariacja na temat słynnej bajki.
Aleksandr ZOŁOTKO - Okupanci
Historia z lat 80., akcja rozgrywa się w Polsce. Wrota do świata smoków, sidhe i innych stworów otwierają się wciąż w lasach pod Legnicą, a strzeże ich Armia Radziecka.
Siergiej LEGIEZA - Gry na serio
Kroki w nieznanekultowy almanach światowej fantastyki. W latach 70. redagowany przez Lecha Jęczmyka i wydawany przez Iskry, zamknięty z powodu niepoprawności politycznej.Po 30 latach reaktywowany przez wydawnictwo Solaris, wciąż stanowi okno w świat tętniącej życiem, pomysłami i ideami fantastyki. W każdym tomie wyłącznie opowiadania premierowe, nowi autorzy, wschodzące gwiazdy światowej fantastyki, wymieszani z tuzami science fiction. Nowe z klasyką tworzy niepowtarzalny charakter tego almanachu, jedynego takiego na rynku europejskim.Reaktywowane tomy Kroków w nieznane sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 50 tysięcy egzemplarzy.
Drugi tom cyklu WWW.Trylogia, najnowszego dzieła kanadyjskiego pisarza SF, Roberta J. Sawyera. Zdobywcy nagród Hugo i Nebula, znanego w Polsce z Trylogii Neandertalska Paralaksa (Hominidzi, Ludzie, Hybrydy) oraz powieści Futurospekcja. Za tom pierwszy WWW. TRYLOGIA był nominowany do Hugo Award. Ślepa od urodzenia, piętnastoletnia Caitlin Decter otrzymuje implant, który ma sprawić, że zacznie widzieć.Niespodziewanie, produkt najnowszej technologii pozwala jej ""widzieć"" rzeczy niedostępne ludzkiemu oku - czyli procesy zachodzące w wirtualnym świecie. W sieci tymczasem dochodzi do samorzutnego powstania świadomości - Webmind, która poprzez implant nawiązuje kontakt z dziewczyną.
W serii The Best Of pojawi się tom opowiadań znakomitego amerykańskiego pisarza Luciusa Sheparda. 16 opowiadań, z tego aż 9 nowych, dość pokaźny tom. Ze zbiorem wydanym przez Maga wspólne jest tylko jedno opowiadanie - Piękna córka łowcy łusek - bo Krokodylowa skała ma pokazać inne oblicze Sheparda, mniej oblicze fantasy, a bliższe SF i mainstreamowi. Shepard pisze opowiadania bardzo sugestywne i klimatyczne, osadzone w realiach współczesnej Ameryki Środkowej bądź Azji południowo-wschodniej, ale dziejące się jakby w równoległym świecie.
Space opera osadzona w uniwersum Poznanej Przestrzeni, znanej z głośnej powieści Larry’ego Nivena „Pierścień”.
Kontynuacja „Floty Światów”. Jeden ze światów Lalkarzy zostaje przechwycony przez ludzkich Kolonistów. Nie znają oni koordynatów planety Ziemia i próbują wymóc na swych dotychczasowych panach pełną niezależność. Lalkarzom udaje się zawrzeć porozumienie, ale jeszcze więcej kłopotów przysparzają im ludzie na Ziemi. Wieść o tym, że w jądrze Galaktyki doszło do reakcji łańcuchowej i serii wybuchów supernowych wywołuje ucieczkę Lalkarzy z systemu słonecznego. Ich eksodus jest ciosem dla ekonomii Ziemi. Agent Ausfaller rusza tropem manipulacji Lalkarzy.
Sytuacja w Poznanej Przestrzeni komplikuje się jeszcze bardziej, bo w kosmosie odkryto system zbudowany z antymaterii, a kzinowie poszukują starożytnych artefaktów po wymarłej rasie, do której należała niegdyś cała galaktyka. Jeśli odnajdą broń, układ sił może się zmienić diametralnie. Również tajemnicza rasa gwiezdnych wędrowców, Outsiderów, ma ukryte cele.
Henry Kuttner największe triumfy literackie święcił w latach 40. i 50., zmarł też przedwcześnie, nie mógł więc doczekać się laurów. Ale gdyby Hugo były wręczane w jego czasach, jesteśmy przekonani, że Henry Kuttner zbierał by tę nagrodę co roku.
W tym tomie znalazły się wszystkie jego najzabawniejsze i wzruszające opowiadania - o rodzinie mutantów z Atlantydy, Hogbenach i o zwariowanym i nadużywającym alkoholu wynalazcy Galegherze.
To lektura obowiązkowa i w dodatku do wielokrotnego czytania! To the best of the best of the best...
Opowiadania tomu zostały podzielone na 3 grupy:
ROBOTY i PODRÓŻE W CZASIE:
Tubylerczykom spełły fajle
Twonk
Gdy się przebierze miarka
GALLEGHER
Idealna skrytka
Świat należy do mnie
Próżny robot
Gallegher Bis
Ex Machina
HOGBENOWIE
Profesor opuszcza scenę
Stos kłopotów
Do zobaczenia
Zimna wojna
Pierwszy dział obejmuje klasyczne i uważane za najlepsze w dorobku Kuttnera opowiadania, a ich motywem wspólnym są podróże w czasie i roboty. Zwłaszcza zapada w pamięć wyśmienity tekst Tubylerczyko... - wariacja na temat "Alicji w Krainie Czarów"
Blok o Gallegherze to przygody genialnego wynalazcy, który swoje wspaniałe prace wykonuje wyłącznie w stanie upojenia alkoholowego. Rankiem, po wyjściu z cugu, często nie bardzo wie, do czego służą wykonane przez niego przedmioty.
A cykl o Hogbenach to kilka opowieści o zmutowanej rodzince górali, którzy zaszyli się gdzieś w Appalachach i nikomu nie wchodzą w drogę. Bo gdyby się ludzie dowiedzieli, co Hogbenowie potrafią, marny byłby ich los. Bo dla naszych sympatycznych górali lewitacja, przemiana kamienia w złoto, teleportacja, telepatia i inne sztuczki są tak naturalne, jak dla krowy machanie ogonem. A te dodatkowe zdolności? Hoho!
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?