Powieść amerykańskiego pisarza Erica Knighta Lassie, wróć! należy do światowego kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Opowiada o przygodach owczarka szkockiego, pięknej suczki wabiącej się Lassie. Kiedy ją poznajemy, jest beztroskim psem spędzającym czas na radosnych zabawach ze swoim panem i przyjacielem, dwunastoletnim Joe Carraclough’em. Ale nadchodzi czas próby, w którym słodka Lassie okazuje się najwierniejszym i najbardziej niezłomnym z psów. Trudności finansowe zmuszają rodziców Joego do sprzedania jej znanemu hodowcy psów, księciu Rudlingowi. Lassie wielokrotnie ucieka nowemu właścicielowi, by powrócić do domu. Za każdym razem ojciec Joego oddaje ją. Nie pomagają błagania syna ani jego ucieczka z domu razem z Lassie. Wręcz przeciwnie, nowy właściciel w końcu wywozi ją na drugi koniec kraju, do swojej posiadłości w Szkocji, przez co Joe traci wszelką nadzieję na powrót ukochanej Lassie. A jednak wierna psica znowu ucieka i wędruje całymi tygodniami, przeżywając przygody i niebezpieczeństwa, by odnaleźć swojego pana.
Lassie jest bohaterką kilku ekranizacji filmowych i jedną z najpopularniejszych ikon kultury masowej.
Lektura dla klasy VI
ozytywistyczna nowela Bolesława Prusa Kamizelka uważana jest za arcydzieło nowelistyki polskiej i światowej. Akcja utworu rozgrywa się w ubogiej warszawskiej kamienicy pod koniec dziewiętnastego wieku. Narrator jest mieszkańcem kamienicy i bacznym obserwatorem jej lokatorów. Opowiada historię swoich sąsiadów, małżeństwa ciężko pracujących mieszczan, wiodących skromne, ułożone życie. Pomimo dotykającej małżeństwo tragedii, ich cicha i pełna pokory egzystencja pozostanie do ostatniej chwili niezmieniona.
Lektura dla klasy V
Pierwsza przygoda Pana Samochodzika jest powieścią przygodowo-kryminalną należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść ukazała się pierwotnie pod tytułem Przyzwolenie na przywóz lwa i dopiero po latach od pierwszego wydania została włączona do późniejszego cyklu powieści o Panu Samochodziku. W Pierwszej przygodzie charyzmatyczny bohater nie jest jeszcze detektywem, lecz młodym dziennikarzem, który decyduje się wyruszyć na daleką Syberię, do ówczesnego Związku Radzieckiego, by wyjaśnić intrygującą, historyczną zagadkę polskiego szlachcica Nicefora Czernichowskiego. Daleka wyprawa do twierdzy Ałbazin nad Amurem przemienia się w wielką przygodę, w której nie zabraknie ani zaskakujących odkryć, ani wątków kryminalnych, ani niespodziewanych zwrotów akcji, ani pierwiastka humoru. Bohater trafi a na trop skarbu, pozna wielu niezwykłych ludzi, dotrze do niecodziennych miejsc. Wielbiciele Pana Samochodzika odnajdą w Pierwszej przygodzie wszystkie elementy charakterystyczne dla serii, w tym także element historyczny, chwilami niemal przeniesienie w czasie do tajemnic i zagadek sprzed trzystu lat.
Pełna uroku powieść angielskiego pisarza Hugh Loftinga Podróże doktora Dolittle'a należy do światowego kanonu literatury dziecięcej. Wpisuje się jako druga książka do cyklu powieści o doktorze Dolittle'u i jego zwierzętach. Opowiada o wielkiej zamorskiej wyprawie niezwykłego bohatera, jakim jest doktor John Dolittle, największy na świecie przyjaciel zwierząt. Pod namową Tommy'ego Stubbinsa doktor Dolittle wyrusza na tajemniczą Wyspę Pajęczych Małp w poszukiwaniu zaginionego podróżnika Długiej Strzały. W podróży towarzyszą mu najbliżsi przyjaciele, między innymi papuga Polinezja, która nauczyła go mowy zwierząt, małpka Czi-Czi. Od pierwszych chwil na morzu wyprawa toczy się pod znakiem przygody, niesienia pomocy potrzebującym, komicznych scen i uroczych dialogów. Doktor Dolittle przemierza statkiem oceany, dociera na pływającą wyspę, zaprzyjaźnia się z Indianami, pertraktuje z morświnami, ucina sobie pogawędkę z Wielkim Szklanym Ślimakiem Morskim, zwiedza dno oceanu i przeżywa wiele zdumiewających przygód.
Iliada jest najstarszym utworem literatury greckiej i europejskiej i należy do ścisłego kanonu literatury światowej. Utwór powstał najprawdopodobniej w VIII wieku przed naszą erą i stał się wzorem dla gatunku eposu heroicznego w literaturach europejskich. Iliada napisana została wierszem, a jej konstrukcja charakteryzuje się złożoną wielowątkową fabułą,składającą się z kunsztownie przeplatających się epizodów.
Tematem utworu jest z jednej strony wojna trojańska, a z drugiej dziewięć gniewów Achillesa, uosabiającego ideał rycerza i bohatera archaicznej cywilizacji w starożytnej Grecji. Poszczególne wątki wojny trojańskiej: przybycie Greków pod Troję, dzieje konfliktu, opis scen batalistycznych i pokojowych, wreszcie narodziny życia politycznego w obozie Greków, splatają się z historią Achillesa. Ten gniewny wódz Myrmidonów wydaje się być niezastąpionym wojownikiem wyrastającym do roli króla wszystkich królów greckich, a jednak nie potrafi pokonać Priama i podbić Troi. Jego śmierć mówi o upadku pierwszego ideału ludzkiego życia opartego na miłości i gniewnej walce o sprawiedliwość. Tryumfuje nie szlachetny rycerz a Ulisses – nowy typ bohatera, uosobienie sprytu i podstępności.
Iliada jest, obok Biblii, utworem, który zainspirował i nadal inspiruje największą liczbę badaczy literatury,
filologów, filozofów, historyków, a także artystów tworzących dzieła sztuki w malarstwie, muzyce,
literaturze czy kinematografii.
Lektura dla szkół średnich
Powieść angielskiego pisarza i publicysty George a Orwella należy do ścisłego kanonu literatury światowej.W alegoryczny i genialny sposób przedstawia reżim totalitarny, jego narodziny, mechanizmy i przemiany. W literackiej wizji autora przenośnią do utopijnego systemu jest folwark, z którego zwierzęta zagrodowe wygnały ludzi i w którym zajęły ich miejsce, by rządzić się same.Wydana w 1945 książka była wielkim ostrzeżeniem przed totalitaryzmem sowieckim. Do 1990 roku była zakazana w Polsce. W zaskakujący sposób powieść Orwella, choć wymierzona pierwotnie przeciwko komunizmowi, okazuje się wciąż aktualnym ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą wiecznie odradzająca się we współczesnych demokracjach pokusa narzucenia wszystkim utopijnej równości.
Spróbowaliśmy zebrać w jednej książce to, co z polskiej literatury pozostaje w trwałej pamięci pokoleń, co opiera się zapomnieniu, to, do czego powracają dziadkowie, rodzice i sami młodzi i najmłodsi czytelnicy. Tak narodził się ten dziwny tom, w którym obok baśni znalazły się opowiadania realistyczne, dzieła dawne z bardzo współczesnymi, poważne ze śmiesznymi.
SPIS TREŚCI
1) Julia Duszyńska – Cudaczek-Wyśmiewaczek (The Puckchuckle Pixie)
2) Maria Kownacka – Plastusiowy pamiętnik (The Plasty Diaries)
3) Joanna Papuzińska – Nasza mama czarodziejka (Our Mum the Witch)
4) Jan Brzechwa – Na straganie (At the Stall)
5) Maria Krüger – Karolcia (Carrie)
5) Julian Tuwim – Lokomotywa (Steam Engine)
6) Janina Porazińska – Szewczyk Dratewka (Lacing the Cobbler)
7) Jan Antoni Grabowski – Puc, Bursztyn i goście (Bluff, Amber and the Visitors)
8) Kornel Makuszyński – Awantura o Basię (The Bridie Affair)
9) Cecylia Niewiadomska – Podanie o Lechu (The legend of Lech)
10) Anna Kamieńska – Dom w domu (The Heart of Home)
11) Jan Brzechwa – Akademia pana Kleksa (Mr blott’s Academy)
12) Wojciech Żukrowski – Porwanie w Tiutiurlistanie (Kidnapping in Tintinapping)
13) Ludwik Jerzy Kern – Ferdynand Wspaniały (Ferdinand the Magnificent)
14) Maciej Wojtyszko – Bromba i inni (Brombers and Others)
15) Jerzy Broszkiewicz – Mój księżycowy pech (Bad Luck on the Moon)
ATUTY:
• Obszerny wybór wypisów – fragmenty wybitnych dzieł polskich autorów tworzących dla dzieci
• Doskonała pomoc do nauki języka angielskiego bądź języka polskiego dla obcokrajowców
• Dzięki układowi stronic łatwo porównać teksty w obu językach
• Notki biograficzne o najwybitniejszych polskich twórcach literatury dziecięcej
Dekameron jest dziełem włoskiego pisarza epoki renesansu Giovanniego Boccaccia, należącym do światowego kanonu literatury pięknej.
W 1348 roku, grupa młodych florentyńczyków, kobiet i mężczyzn, opuszcza wspólnie miasto w obawie przed epidemią dżumy. Spędzają oni dziesięć dni w pięknym majątku na wsi, gdzie dla zabicia czasu, oddają się wyrafinowanej rozrywce polegającej na opowiadaniu historii na zadane tematy. Pierwszego dnia głównym tematem są ludzkie przywary; drugiego – nieprawdopodobne historie, których bohaterowie spełniają swoje marzenia wbrew przeciwnościom losu; trzeciego – spryt i przygody miłosne mnichów, pustelników i zakonnic; czwartego –nieszczęśliwa miłość; piątego – romanse, które zaczynały się bez wzajemności, a kończyły upragnionym małżeństwem; szóstego – dowcipne anegdoty; siódmego – zdrady małżeńskie; ósmego –miłość i pieniądze; dziewiątego – sytuacje, w których warto wyrzec się miłości; dziesiątego – szlachetne czyny. W ten sposób powstaje sto opowieści zapisanych w formie niezależnych od siebie nowel, które dają niezwykle cenny obraz życia i obyczajów ludzi z epoki włoskiego Renesansu. Z jednej strony wyłania się z nich z świadectwo czasów niezwykle frywolnych, miłujących życie pełne emocji i doznań zmysłowych, natomiast z drugiej strony, wszechobecny okazuje się podziw dla inteligencji czy to w postaci sprytu, czy wyrafinowanego poczucia humoru, czy też zamiłowania do sztuki i filozofii. Dekameron, który w centrum swoich barwnych opowieści stawia zawsze człowieka z jego doświadczeniami, problemami i dylematami, stał się zwiastunem humanizmu i wywarł ogromny wpływ na rozwój literatury europejskiej.
Zawiera wybrane opowiadania.
Lektura dla szkół średnich
Król Edyp jest antyczną tragedią grecką napisaną przez Sofoklesa około 430 roku przed naszą erą. Ta sztuka licząca ponad dwa tysiące lat należy do kanonu literatury światowej. Jej tematem jest bezsilność człowieka wobec fatum. Edyp, król Teb, pragnie żyć w zgodzie z prawami ludzkimi i boskimi. Kiedy w jego mieście wybucha zaraza, idzie po objawienie do wyroczni delfickiej. Okazuje się, że musi odnaleźć i ukarać zabójcę poprzedniego króla, Lajosa, aby uratować miasto. W miarę odkrywania prawdy dowiaduje się, że ciąży na nim klątwa, od której nie można się uwolnić. To on nieświadomie zabił swojego ojca, a następnie ożenił się z własną matką, Jokastą. W pokucie za niewybaczalne przewinienia, jakimi są ojcobójstwo i kazirodztwo, Edyp oślepia się i opuszcza Teby wraz z córkami Antygoną i Ismeną.
Lektura w szkole średniej
Nadchodzą święta Bożego Narodzenia. Dzieci na całymświecie szykują się do świąt, malując, naklejając i pisząc listy do ŚwiętegoMikołaja. Ale na dalekiej północy szczodrobliwy święty ma zatroskanąminę. Cały dzień wypatruje przez okno. Gdzie jest listonosz? pyta.Wciąż nie dostarczył mi listów od dzieci!...
W tym eleganckim tomie zostały zebrane wiersze i poematy Cypriana Kamila Norwida. Na legendę tych ponadczasowych utworów składają się dramatyczne okoliczności ich powstania. Większość z nich
pisana była w nędzy i zapomnieniu, podczas emigracji poety w Paryżu.
Niezwykłą głębią i pięknem twórczości Norwida zachwycili się dopiero po śmierci autora młodopolscy artyści i krytycy literatury. Od tego czasu utwory Norwida są wciąż na nowo odkrywane przez kolejne pokolenia
Polaków. Ich autor zyskał sobie kolejno miano ostatniego wielkiego poety romantycznego, największego polskiego twórcy klasycystycznego, polskiego przedstawiciela parnasizmu. Niektórzy dopatrują się w
nim dzisiaj największego polskiego poety.
Lektura w klasie VII szkoły podstawowej i w szkole średniej
Ta piękna publikacja zaprasza dzieci w wieku od 4 do 9 lat do odkrycia niezwykłej magii sztuki składania papieru. Oto 50 twórczych pomysłów na modele zabawek, dekoracji i innych przedmiotów, jakie można stworzyć składając po prostu kartkę papieru!Wzory ulubionych przez dzieci modeli ułożone są tematycznie: dekoracje (na przykład motyl, który porusza skrzydełkami, lub wianki), ozdoby (jak pudełko z papieru, jakże praktyczne do opakowania prezentu, czy róże, którymi można udekorować kapelusz), samoloty (najróżniejsze modele samolotów, które naprawdę latają), zabawki (na przykład pacynki lub kula wodna, która sama się napełnia), zwierzęta (na przykład żaba, która skacze, kiedy naciśnie się na nią palcem). Pięćdziesiąt twórczych propozycji, z których każda jedna omówiona jest na dwóch do czterech stron książki. Wzory opisane są w przyjazny i przystępny sposób, nawet najmłodsi artyści będą mogli wykonać papierowe dzieła bez pomocy rodziców: klarownym opisom towarzyszą zdjęcia i rysunki ilustrujące etapy wykonania modeli.Książka Origami. Papierowe cudeńka jest doskonałą inicjacją do pasjonującej sztuki składania papieru, która wiele lat temu dotarła do Europy z Japonii. Pozwoli dzieciom i rodzicom, wspólnie spędzić czas w aktywny i twórczy sposób.Książka proponuje równocześnie gotowe scenariusze na zajęcia plastyczne w przedszkolu lub w klasach początkowych szkoły podstawowej.
Powrót posła jest oświeceniową komedią polityczną w trzech aktach pisaną wierszem. Utwór powstał w 1790 roku, czyli w ostatnim momencie nadziei na zreformowanie i przetrwanie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pomimo, że bezpośrednim impulsem do powstania utworu były obrady Sejmu Czteroletniego i próba przekonania posłów do przyjęcia reformatorskiego kierunku, Powrót posła wpisał się na stałe do kanonu literatury polskiej. Utwór posiada wybitne walory artystyczne, a równocześnie przedstawia obraz stylu życia, trosk i postaw politycznych Polaków w przededniu III rozbioru. Państwo Podkomorzowie, w majątku których rozgrywa się akcja dramatu, reprezentują reformatorów, zwolenników ukrócenia samowoli szlachty, wzmocnienia roli państwa, nadania większych praw mieszczanom i chłopom. Konserwatyści, z których najzagorzalszym okazuje się Gadulski, obstają z uporem przy wolnej elekcji i liberum veto. Konfrontacja pomiędzy zwolennikami przeciwnych obozów politycznych zdaje się być nierozerwalną częścią życia codziennego ówczesnych Polaków, a nawet wkradać w intrygi miłosne i dzielić rodziny. Nie dotyczy jedynie Starościny i Szarmanckiego skupionych wyłącznie na sobie, swoich przyjemnościach i luksusie.
Lektura dla szkół średnich
Kordian jest dramatem romantycznym wydanym w 1834 roku i należącym do kanonu literatury polskiej. Słowacki polemizuje w nim z Mickiewiczowską ideą mesjanizmu narodu polskiego i powstańczej walki o niepodległość. Tytułową postacią jest bohater romantyczny, przeżywający rozterki moralne i egzystencjalne. Po metamorfozie, którą przeżywa na szczycie góry Mont Blanc, pragnie samotnie walczyć za ojczyznę. Szatan podsuwa mu myśl, by zabił cara i w ten sposób przejął na siebie cierpienie narodu jak Winkelried. Wobec obezwładniających go lęków, wahań i skrupułów, bohater okazuje się niezdolny do czynu spiskowca. Zostaje zatrzymany i skazany na śmierć. W ten sposób Słowacki prorokuje o wewnętrznej słabości narodu polskiego i o nieuniknionej klęsce, na jaką skażą go próby powstańcze.
Lektura w szkole średniej
Alicja w Krainie Czarów to książka od dziesięcioleci należąca do ścisłego kanonu literatury światowej - nie tylko tej dziecięcej. Jej znajomość, także dzięki licznym opracowaniom adresowanym do dzieci - w tym filmom i animacjom - jest powszechna niemal na całym świecie.Główna bohaterka książki trafia do niezwykłej krainy, w której spotyka się z postaciami i zdarzeniami na pozór absurdalnymi. Akcja przebiegająca w konwencji snu prowokuje jednak czytelników do wielu refleksji, a w przypadku najmłodszych - dla których książka jest po prostu piękną baśnią - korzystnie wpływa na rozwój wyobraźni.Z tych i wielu innych względów utarło się mawiać o Alicji w Krainie Czarów, że jest to jeden z przypadków, gdzie tekst kryje w sobie dwie książki - dla dzieci i dla dorosłych.
Placówka jest powieścią pozytywistyczną Bolesława Prusa należącą do kanonu literatury polskiej. Akcja powieści rozgrywa się na polskiej wsi końca XIX wieku i opowiada o losach chłopa Józefa Ślimaka i jego rodziny. Pomimo roztropności i pracowitości Ślimak nie jest w stanie stawić czoła przeobrażeniom, które zmieniają jego świat w następstwie rozwoju kapitalistycznego i polityki niemieckiego zaborcy. Autor opisuje w duchu naturalizmu trudne życie Ślimaków, sprowadzone przez nową dynamikę społeczną do codziennej walki o byt. W powieści pojawiają się również inni bohaterowie dramatu, który rozgrywa się na polskiej wsi. Dziedzic Władysław reprezentuje ziemiaństwo, Josel społeczność żydowską, proboszcz duchowieństwo, osadnicy niemieccy zaborców. Prus tworzy realistyczny i wielostronny obraz przemian zachodzących na polskich ziemiach. Dokumentalny niemal charakter studium Prusowskiego nie umniejsza jego literackiego charakteru. Geniusz autora polega na pogodzeniu naturalistycznych i realistycznych założeń powieści pozytywistycznej z fascynującą prozą, którą czyta się jednym tchem.
Lektura dla klasy VIII i szkół średnich
Andy Chandler, prawnuk sławnego brytyjskiego detektywa, wyemigrował z Anglii i stał się opiekunem trzech młodych Kalifornijczykó w pragnących tropić groźnych przestępcó w, a zarazem pisarzem relacjonującym ich emocjonujące przygody! Mamy zatem do czynienia z powieścią kryminalną dla młodzieży &ndash a raczej całą serią powieści, Tajemnica wypchanego kota należy bowiem do wielotomowego cyklu książek o przygodach Trzech Detektywó w. Powieści z tej serii są od lat bestsellerami w Stanach Zjednoczonych i Anglii, zostały też przetłumaczone na wiele językó w i osiągnęły wielki sukces w Europie, między innymi we Francji i w Niemczech. Tym razem Trzej Detektywi rozwiązują zagadkę kradzieży w wesołym miasteczku i niecodziennej zawartości wypchanego kota.
Nowela Antek Bolesława Prusa wydana po raz pierwszy w 1880 roku należy do kanonu literatury polskiej.
Opisuje trudny los dzieci na polskiej wsi w okresie zaboru rosyjskiego. Główny bohater, Antek, musi pracować już jako 5 letni chłopiec. Dorasta pośród codziennych trudów, niełatwych wyborów i zupełnego niezrozumienia dla swojej pasji rzeźbiarskiej. Poprzez dzieje Antka autor rysuje obraz polskiej wsi z końca XIX wieku i pokazuje trapiące ją problemy: ubóstwo i zacofanie mieszkańców, brak dostępu do szkolnictwa i oświaty, brak perspektyw.
Antek jest lekturą w klasie IV szkoły podstawowej
Ta pasjonująca książka zawiera 47 mandali narysowanych czarnymi konturami na grubym białym papierze do kolorowania i zainspirowanych najsłynniejszymi fraktalami w historii matematyki. Fraktale - wyjątkowe figury geometryczne - odznaczają się zdumiewającymi właściwościami terapeutycznymi. Ich kolorowanie odrywa od natłoku myśli i pozwala wyrazić nieskrępowaną wyobraźnię i twórczą energię.Jednak w książce tej chodzi nie tylko o wyrażenie siebie poprzez kolorowanie fraktali, ale również o odkrywanie figur geometrycznych, które pełnią w matematyce określoną funkcję i posiadają nieoczekiwane własności. Celem tej książki jest ukazanie miłośnikom mandali nieznanego świata fraktali, opisanych po raz pierwszy w 1972 roku przez francuskiego matematyka Benoît Mandelbrota.Duży format i wysokiej jakości papier zachęcają do użycia zróżnicowanych technik kolorowania: kredek, flamastrów (bez obawy, że będą przebijać), pasteli, akwareli, tuszu lub farb akrylowych.To książka dla wszystkich osób, które lubią rysować i kolorować - zarówno początkujących, jak i zaawansowanych. Będzie doskonałym prezentem dla tych, którzy chcą się zrelaksować i poznać zdumiewający świat fraktali.
Justyna i Roman grają rolę Julii i Romea w inscenizacji sztuki Szekspira przygotowywanej w teatrzyku szkolnym. W jaki sposób losy bohaterów dramatu wpłyną na ich własne? Czy Justyna i Roman ocalą miłość mimo przeszkód, które się przed nimi pojawią?
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?