Pierwszą osobą, do której zgłasza się pacjent ze swoimi dolegliwościami, jest lekarz POZ. Jego zadaniem jest rozpoznać chorobę i zastosować właściwe leczenie. Czasami konieczne jest określenie, czy istniejące objawy mają swoje źródło w psychice pacjenta, czy odwrotnie – są związane z jego stanem somatycznym.
Zespół autorów pod kierunkiem prof. Marka Jaremy (byłego konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii) podjął się przygotowania cyklu publikacji, które będą wsparciem dla lekarza POZ w jego codziennej praktyce w takich sytuacjach.
Zawarta w książce wiedza pomoże podjąć decyzję, czy leczyć samemu, czy skierować pacjenta do lekarza psychiatry.
„Uzależnienia i substancje psychoaktywne w praktyce lekarza POZ” są trzecią publikacją z tego cyklu.
W książce obok:
- niezbędnych informacji z zakresu etiologii i patogenezy schorzeń,
- uproszczonego opisu objawów oraz obrazu klinicznego,
- podstawowych wiadomości na temat leczenia farmakologicznego,
- opisu działań pozafarmakologicznych (np. psychoterapii)
czytelnik znajdzie:
- definicje,
- omówienie zasad profilaktyki,
- orzecznictwo.
Know-how ginekologii plastycznej – przetłumaczone i dostosowane do warunków polskich przez najlepszych specjalistów w kraju.
Zasadniczym celem autorów było skupienie się na procedurach plastycznych i kosmetycznych dedykowanych pacjentkom w celu zwiększenia komfortu, podniesienia samooceny i poprawy jakości życia seksualnego.
Szczegółowo zdefiniowano i opisano poszczególne zabiegi, wskazania, ryzyko, aktualną wiedzę dotyczącą rezultatów zabiegów. Omówiono także zagadnienia etyczne i psychoseksualne. Autorzy podkreślają znaczenie dokładnej znajomości anatomii, odpowiedniego i adekwatnego wyszkolenia chirurgicznego, jak również w zakresie seksuologii i psychoseksualnych następstw zabiegów.
Podniesiona została też konieczność odpowiedniego doboru pacjentek, przygotowania do zabiegu i zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa, jak również wpływ procedur chirurgicznych na seksualność pacjentek. Innym istotnym zagadnieniem jest określenie indywidualnej „normalności” anatomicznej przy jednoczesnym uznaniu prawa pacjentki do rekonstrukcji chirurgicznej.
Publikacja została przygotowana z myślą o specjalistach wykorzystujących w swojej codziennej pracy techniki laparoskopowe. Jest niezbędnym źródłem wiedzy z zakresu wykorzystania technik ergonomii w czasie realizowania zabiegów i operacji laparoskopowych. W przystępny sposób opisane zostały zasady prawidłowej postawy operatora, ułożenia dłoni i narzędzi oraz przeprowadzenie skutecznej asysty. Szczegółowo ujęte zostało również wykorzystanie technologii FMEA w zabiegach z użyciem laparoskopu. Książka wzbogacona została licznymi rycinami, zdjęciami oraz schematami ułatwiającymi zastosowanie ergonomii w codziennej pracy specjalisty.
Książkę polecamy również kandydatom zgłębiającym wiedzę w czasie kursów tematycznych z zakresu technik laparoskopowych.
Publikacja ta jest pierwszym po wielu latach nowoczesnym podręcznikiem sztuki interpretacji EKG na poziomie podstawowym, uwzględniającym wszystkie zmiany w nazewnictwie elektrokardiograficznym, a także nowe zasady rozpoznawania „starych” chorób i niedawno wykrytych schorzeń. Powstała pod patronatem Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Autorami poszczególnych rozdziałów są wybitni polscy elektrokardiolodzy, którzy w czytelny sposób przekazali umiejętność interpretacji tego jednego z najprostszych, ale wciąż najważniejszych badań współczesnej kardiologii. Liczne ilustracje w postaci rzeczywistych zapisów EKG pomogą zastosować przedstawioną wiedzę w codziennej praktyce.
Podręcznik ten skierowany jest głównie do internistów, lekarzy rodzinnych oraz osób rozpoczynających specjalizację z kardiologii. Będzie również przydatny dla ratowników medycznych, pielęgniarek, zainteresowanych kardiologią studentów i wszystkich, którzy chcieliby wkroczyć na trudną drogę zdobywania biegłości w sztuce interpretacji EKG.
„Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Makijaż medyczny” to pierwsza na polskim rynku specjalistyczna publikacja zawodowa skierowana do kosmetologów zajmujących się makijażem medycznym, jak i innych osób zajmujących się tą dziedziną.
W książce omówiono m.in.:
makijaż medyczny krok po kroku,
techniki charakteryzatorskie i zabiegowe,
inne techniki stosowane w łagodzeniu przebiegu zmian dermatologicznych,
wskazania i przeciwwskazania do stosowania makijażu medycznego,
kosmetyki, materiały, akcesoria i sposoby aplikowania preparatów,
psychospołeczne aspekty zmian dermatologicznych związane z problemem stygmatyzacji.
Publikacja, w której w kompleksowy sposób poruszono kwestię realizacji koordynacji ruchowej w opiece nad pacjentem.
Autorka przystępnie:
wyjaśnia, czym jest koordynacja ruchowa, prezentując definicje i pojęcia z nią związane, jej rodzaje oraz etapy kształtowania się w rozwoju ontogenetycznym,
omawia objawy zaburzeń koordynacji ruchowej w wybranych jednostkach chorobowych oraz metody ich oceny,
opisuje zasady i techniki pracy z pacjentem nad poprawą koordynacji na poziomie aktywności i partycypacji, ilustrując je przykładowymi ćwiczeniami.
Ważnym uzupełnieniem podręcznika są krótkie filmy instruktażowe dostępne na portalu fizjoterapia.pzwl.pl, do których stały dostęp mają posiadacze książki. Ponadto, w celu lepszego przyswojenia wiedzy, na końcu każdego rozdziału zamieszczono pytania sprawdzające.
Publikacja adresowana jest do studentów fizjoterapii i medycyny oraz do fizjoterapeutów. Będzie również przydatna dla lekarzy specjalistów rehabilitacji medycznej i neurologii, a także innych zainteresowanych tematem.
Dysfunkcje narządu ruchu są najczęstszą grupą schorzeń wśród pacjentów. Aby skutecznie im pomóc, należy sięgać po zróżnicowane środki terapeutyczne. Jedną z metod, która stanowi niezbędny element właściwie prowadzonej rehabilitacji oraz potrafi znacząco podnieść jakość życia osoby chorej nawet w sytuacji, gdy walczy ona z chorobą postępującą i niewyleczalną, jest terapia zajęciowa.
Podręcznik ten jest kolejną pozycją z serii „Terapia zajęciowa”, tak jak poprzednie, opracowaną przez praktyków i zarazem nauczycieli akademickich.
Bogato ilustrowana publikacja (ponad 160 rycin):
kompleksowo przedstawia teoretyczne i praktyczne aspekty pracy terapeuty zajęciowego z pacjentem z dysfunkcją narządu ruchu,
pokazuje możliwości i sposoby pracy m.in. w przypadkach dysfunkcji pochodzenia neurologicznego, ortopedycznego, reumatologicznego i urazowego,
zawiera krótką charakterystykę wybranych schorzeń narządu ruchu oraz opis towarzyszących im typowych objawów, mających znaczący wpływ na obniżanie funkcjonalności pacjentów,
omawia sposoby przemieszczania się chorych z dysfunkcjami narządu ruchu z uwzględnieniem podstawowej wiedzy z zakresu protetyki i ortotyki,
przedstawia studia przypadków ilustrujące postępowanie terapeuty zajęciowego oraz zastosowanych przez niego rozwiązań terapeutycznych,
zawiera treści zgodne ze standardami szkolenia i pracy terapeuty zajęciowego w krajach Unii Europejskiej.
Podręcznik polecany osobom kształcącym się na kierunkach terapia zajęciowa oraz fizjoterapia. Będzie również pomocny dla aktywnych zawodowo terapeutów zajęciowych, fizjoterapeutów i rehabilitantów.
"Gorączka u dzieci" jest pierwszą na polskim rynku publikacją, przekazującą wiedzę wybitnych lekarzy i fizjologów na temat zjawiska gorączki i jej patofizjologii, zawiera również elementy współczesnej nauki o termoregulacji i pirognezie, a także etiologii drgawek gorączkowych.
Praca szeroko omawia różnorodne, nowatorskie zasady postępowania z gorączkującym dzieckiem i farmakologiczne metody leczenia gorączki.
To pierwszy podręcznik z zakresu diagnostyki obrazowej przygotowany pod kątem potrzeb fizjoterapii i rehabilitacji. Zawarta w publikacji wiedza daje Czytelnikowi podstawy do ogólnej interpretacji diagnostyki obrazowej mózgu oraz układu mięśniowo-kostno-stawowego. W sposób szczegółowy omówiono obrazowanie wybranych schorzeń mózgu, a także poszczególne odcinki narządu ruchu z uwzględnieniem informacji z zakresu anatomii, przykładów patologii oraz zmian pozabiegowych widocznych w różnych badaniach diagnostycznych.
Książka jest adresowana do studentów kierunku fizjoterapia oraz fizjoterapeutów i rehabilitantów.
Choroby autoimmunologiczne to takie, w których w wyniku różnych czynników środowiskowych, stresu czy nieprawidłowego stylu życia dochodzi do zaburzeń układu odpornościowego. Organizm zaczyna rozpoznawać własne komórki jako obce i je niszczyć. Skala problemu jest poważna i dotyczy coraz większej liczby osób. Do chorób tych zalicza się m.in.:
wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
stwardnienie rozsiane,
chorobę Gravesa–Basedowa,
chorobę Hashimoto,
cukrzycę insulinozależną,
reumatoidalne zapalenie stawów,
toczeń rumieniowaty układowy,
sarkoidozę,
bielactwo.
Jeśli stwierdzono u Ciebie lub u Twoich bliskich chorobę autoimmunologiczną, koniecznie przeczytaj tę książkę. Niezależnie od tego, czy diagnoza padła niedawno, czy chorujesz od lat, z pewnością zastanawiasz się, co mogłoby ci pomóc, i szukasz metod, które zminimalizują skutki choroby oraz wesprą farmakoterapię. Dużo się mówi o różnych dietach, ale często informacje są sprzeczne. Naturalne jest więc, że masz wiele pytań: Czy jakakolwiek dieta ma sens? Czy istnieje taka, która jest najbardziej właściwa dla danej choroby? Jak możemy wpływać na zdrowie jelit? Co wprowadzić do diety, żeby była zbilansowana i urozmaicona, a co z niej wyeliminować? Krótko mówiąc, co jeść, by czuć się lepiej? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tej publikacji.
Ten praktyczny poradnik przeprowadzi cię przez cały proces wdrażania zmian w codziennym menu, pokazując nie tylko wynikające z tego korzyści, lecz także problemy, pułapki i wszelkie trudności, z którymi wiąże się wprowadzanie diety eliminacyjnej. Pomocne okażą się z pewnością tabele zamienników, praktyczne wskazówki i przepisy na pyszne potrawy, które z łatwością przygotujesz w domu.
Trzy kroki prawidłowej diety eliminacyjnej:
KROK 1. DIAGNOSTYKA I KONSULTACJA
Jakie badania diagnostyczne warto wykonać przed rozpoczęciem diety?
Czy warto skonsultować się z dietetykiem?
Jak wybrać dietetyka i jak powinna przebiegać wizyta?
KROK 2. EDUKACJA
Dlaczego ważne jest to, żeby zdobyć wiedzę przed rozpoczęciem diety?
Jak zweryfikować dietetyczne mity?
Gdzie szukać wiarygodnych informacji?
Własna „baza wiedzy” – dlaczego warto się jej trzymać?
KROK 3. ELIMINACJA I UROZMAICENIE
Jak prawidłowo przeprowadzić eliminację i urozmaicić posiłki?
Czy jesteś gotowy na pierwszy krok, żeby przejść na dietę szytą na miarę?
Jeśli tak, to do dzieła!
Nowoczesny podręcznik uwzględniający aktualne problemy dotyczące chorób zakaźnych i pasożytniczych.
Choroby zakaźne i pasożytnicze są dyscypliną medyczną dynamicznie zmieniającą się. Obecnie pojawiają się choroby zakaźne, których przyczyną jest zupełnie nowy patogen lub powracają znane już wcześniej jednostki chorobowe, ale w wyniku modyfikacji genetycznych zmienia się ich obraz. Nowe metody diagnostyczne i nowe możliwości terapeutyczne dają ogromne szanse pacjentom.
W części ogólnej publikacji w sposób syntetyczny omówiono: epidemiologię chorób zakaźnych, metody diagnostyczne i ich znaczenie w rozponawaniu oraz nowoczesne metody leczenia.
W części szczegółowej poszczególne jednostki chorobowe przedstawiono według jednego schematu z uwzględnieniem etiologii, objawów klinicznych, rozpoznawania, leczenia i profilaktyki. Na pewno podręcznik spełni oczekiwania czytelnika podczas samodzielnej nauki - układ tekstu ułatwia bowiem dokonanie szybkiego i krytycznego przeglądu wiadomości, a także materiału opanowanego w trakcie zajęć.
Redaktorzy naukowi i Autorzy są wybitnymi specjalistami, dydaktykami z wiodących ośrodków naukowych i klinicznych w kraju.
Książka adresowana jest do studentów medycyny i innych kierunków medycznych oraz lekarzy wszystkich specjalności, w tym lekarzy rodzinnych, internistów, pediatrach, specjalistów medycyny pracy czy lekarzy rodzinnych.
Publikacja stanowi praktyczny komentarz do nowej sytuacji zawodowej, w jakiej znaleźli się w Polsce wszyscy fizjoterapeuci po wejściu w życie Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.
Zawiera również praktyczne wskazówki z zakresu:
psychologicznych i socjologicznych uwarunkowań zawodu
optymalnych sposobów i technik porozumiewania się z pacjentem i zespołem terapeutycznym,
praktycznych wskazówek dotyczących rozwoju zawodowego,
zasad profilaktyki zdrowotnej i ergonomii pracy fizjoterapeuty,
najnowszych uwarunkowań prawnych w świetle Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.
Kupując książkę otrzymujesz również dostęp do materiałów uzupełniających znajdujących się na stronie fizjoterapia.pzwl.pl :
- zestawienie wszystkich aktualnych aktów prawnych związanych z polską fizjoterapią,
- kwestionariusz zagrożenia zespołem wypalenia zawodowego,
- ćwiczenia z komunikacji interpersonalnej w postaci filmów, zdjęć i opisów,
- filmy instruktażowe dotyczące ergonomii pracy z pacjentem.
Autorzy – aktywni nauczyciele akademiccy i praktycy: fizjoterapeuci, lekarze klinicyści, psychologowie, filozof i prawnik – kompleksowo omówili praktyczne i teoretyczne podstawy zawodu oraz przedstawili wybrane czynniki warunkujące odniesienie w zawodzie fizjoterapeuty sukcesu.
Książka samouczek przygotowana z myślą o tych, którzy zamierzają wyjechać do Niemiec i pracować tam w charakterze opiekunek lub opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych w domach prywatnych. Przeznaczona jest zarówno dla osób nieznających języka niemieckiego i rozpoczynających jego naukę, jak i dla tych, którzy już znają w jakimś stopniu język niemiecki i potrzebują wsparcia w postaci fachowego słownictwa i zwrotów językowych przydatnych w wykonywanej pracy.
Układ tematyczny podręcznika pozwala na szybkie nawiązanie komunikacji językowej, ułatwia wyszukanie potrzebnych słów i wyrażeń, a podana w nawiasach uproszczona transkrypcja fonetyczna umożliwia naukę wymowy.
Gotowe zdania i wyrażenia są zebrane w grupach tematycznych, takich jak: zwroty grzecznościowe na każdą okazję, formy towarzyskie, przedstawianie się, dane osobowe, dom i otoczenie, zakupy, przygotowywanie i podawanie posiłków, anatomia człowieka, pielęgnacja ciała i utrzymywanie go w dobrej kondycji oraz ochrona zdrowia podopiecznego. W ostatnim rozdziale znajdują się wybrane jednostki chorobowe i ich objawy.
Pomocne w przyswojeniu słownictwa są ryciny przedstawiające budowę człowieka oraz schematy układów: pokarmowego, sercowo-naczyniowego, oddechowego, moczowo-płciowego. Całość uzupełniają znajdujące się na końcu książki: klucz do ćwiczeń oraz alfabetyczny spis najważniejszych słówek. Zagadnienia gramatyczne tłumaczone są przejrzyście i przystępnie na bazie słownictwa dominującego w danym rozdziale, a sam materiał gramatyczny zintegrowany jest z materiałem leksykalnym danego rozdziału lub rozdziałów wcześniejszych.
To druga publikacja z cyklu książek Zioła w medycynie, która jest doskonałym przewodnikiem po terapiach uzupełniających oraz merytoryczną podstawą do leczenia objawów chorobowych, fitoterapii schorzeń o łagodnym przebiegu i chorób przewlekłych. Cenne w niniejszym opracowaniu jest, że opisano poszczególne dolegliwości oraz podkreślono wskazania i przeciwwskazania, a także podano schematy dawkowania dla kolejnych receptur czy ziołowych preparatów. Rozdziały oddają kolejność odcinków układu oddechowego. Omawiane w nich zagadnienia posegregowano według jednostek chorobowych. Książkę kończą rozdziały poświęcone chorobom zawodowym oraz terapiom częstych objawów chorobowych układu oddechowego. Co istotne, w publikacji autorzy oddają słuszne miejsce farmakoterapii, której nie można pominąć w przypadku niektórych schorzeń. Seria Zioła w medycynie powstała dzięki współpracy dwóch badaczy. Kierownika Katedry i Zakładu Farmakognozji i Fitochemii SUM, dr hab. n. farm. Ilony Kaczmarczyk-Sedlak, prof. nadzw. SUM, oraz dyplomowanego fitoterapeuty, mgr. Arkadiusza Ciołkowskiego, który jest autorem ziołowych receptur aptecznych. Adresatami Ziół w medycynie. Choroby układu oddechowego są lekarze: rodzinni i chorób płuc, interniści, kardiolodzy, pediatrzy, lekarze medycyny pracy oraz farmaceuci. Znajdą w niej przydatne treści również pasjonaci medycyny naturalnej.
Nowatorska publikacja, która omawia wybrane zagadnienia z epidemiologii i zdrowia publicznego w praktycznym ujęciu.
Ocena aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
Stan zdrowia i życia Polaków.
Badania przesiewowe - ograniczenia i korzyści.
Znaczenie Wojewódzkich Ośrodków Koordynujących dla realizacji celów badań profilaktycznych.
Tworzenie programów pilotażowych.
Pracownicy ochrony zdrowia edukatorami zdrowia jednymi z wielu.
Organizacje pozarządowe działające w obszarze ochrony zdrowia.
Kolejny tytuł w serii Praktyka Ratownika Medycznego.
W repetytorium w praktyczny sposób opisano takie zagadnienia jak: anatomia i fizjologia wieku dziecięcego, wstrząs, niewydolność oddechowa i krążeniowa u dzieci, zaburzenia rytmu serca, zabiegi resuscytacyjne u dzieci i niemowląt, farmakoterapia, urazy głowy i kręgosłupa szyjnego, układu kostno-stawowego, klatki piersiowej i jamy brzusznej, oparzenia, urazy wielonarządowe, zespół dziecka maltretowanego, zespół niespodziewanej i nagłej śmierci niemowląt, zatrucia, hipotermia, choroby z gorąca, ostre schorzenia jamy brzusznej i neurologiczne, tonięcie, anafilaksja, pierwsza pomoc okulistyczna, zasady bezpiecznego transportu dziecka w stanie zagrożenia życia a także elementy psychiatrii oraz zagadnienia prawne.
Komentarze, uwagi, algorytmy, tabele i schematy ułatwią przyswojenie wiadomości.
Publikacja jest skierowana do ratowników, pielęgniarek, studentów ratownictwa medycznego i osób pracujących w zespołach ratunkowych.
Zainteresowanie zabiegami z zakresu ginekologii plastycznej w Polsce, podobnie jak na całym świecie, systematycznie rośnie. Wraz z tym wzrostem pojawia się potrzeba ujednolicenia języka opisującego poszczególne procedury, jak również języka, jakim powinni się posługiwać pracownicy opieki zdrowotnej zaangażowani w ten skomplikowany proces diagnostyczno-terapeutyczny. Właściwe nazewnictwo oraz upowszechnienie słownictwa pośród zainteresowanych tematem pacjentek pozwoli na precyzyjne wyrażenie swoich oczekiwań dotyczących poprawy wyglądu oraz funkcji zewnętrznych i części wewnętrznych narządów płciowych.
Oddajemy do rąk Czytelników pierwszy w Polsce atlas wybranych zabiegów z ginekologii plastycznej. Większość z nich została opublikowana w recenzowanych pismach medycznych, część – prezentowana na międzynarodowych kongresach w kraju i poza nim, a kilka to oparte o własne doświadczenie techniki autora atlasu.
W książce znajdą Państwo około 300 oryginalnych, wykonanych ołówkiem rycin. Zachęcamy do wyjątkowej, unikatowej lektury dzieła.
Tytuł z pewnością zainteresuje lekarz specjalistów ginekologów położników, ginekologów plastyków, chirurgów i lekarzy medycyny estetycznej oraz studentów medycyny.
Praktyczne – Wszechstronne – Kompendium medycyny weterynaryjnej
Niezawodny pomocnik w codziennej praktyce, który przyda się nie tylko w kieszeni fartucha.
W tym kieszonkowym kompendium zawarto najważniejsze obszary tematyczne kluczowe w codziennej praktyce, opisane w przejrzysty, zwięzły i zarazem zrozumiały sposób. Począwszy od antybiotykoterapii, przez choroby zakaźne, po znieczulenie i badania rentgenowskie – ta poręczna książka służy pomocą podając fakty i praktyczne wskazówki przydatne na studiach i w codziennej pracy.
· Bogata w informacje: wszystko o psach, kotach, koniach, bydle i świniach
· Aktualna: choroby zakaźne, kwestie prawne i najnowsze uregulowania dotyczące obowiązku dokumentacyjnego z komentarzami odnoszącymi się do polskich realiów
· Przejrzysta: przystępnie zaprezentowana wiedza w formie licznych tabel i wykresów
· Praktyczna: konkretne propozycje dawkowania leków i sugestie dotyczące postępowania leczniczego w najczęstszych chorobach i stanach nagłych.
Książka jest odpowiedzią na pytanie, jak postępować z kobietą w okresie ciąży chorą na raka. Terapia i leczenie tej grupy pacjentek, których liczba ostatnio gwałtownie narasta, stanowi duży problem moralny i medyczny.
Autorka zaprosiła do współpracy doświadczonych specjalistów z zakresu rozpoznawania i leczenia różnych typów nowotworów. W publikacji przedstawiono światową literaturę, poglądy i doświadczenia lekarzy, którzy spotkali się w swojej praktyce zawodowej ze wspomnianą sytuacją.
W publikacji omówiono metody rozpoznawania i leczenia nowotworów złośliwych, uwzględniając najnowsze metody diagnostyczne, stosowane terapie i używane leki. Opisano również bardzo ważną rolę diety podczas leczenia onkologicznego oraz wady genetyczne towarzyszące zachorowaniom na nowotwory.
Monografia jest przeznaczona dla lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycyny, w tym onkologów i ginekologów. Zainteresuje również lekarzy na etapie specjalizacji i studentów medycyny.
Nowoczesny podręcznik dotyczący postaci leku - rodzajów, właściwości, technologii i ocen jakości.
Każdy lek wprowadzany jest do lecznictwa w określonej postaci farmaceutycznej, którą tworzy się, stosując odpowiednie substancje pomocnicze i technologie. Książka w sposób przystępny wprowadza Czytelnika w tajemnice technologii postaci leku. Dobór właściwej postaci leku to ważny, a czasami podstawowy warunek skutecznej farmakoterapii. Wiedza na ten temat nie tylko pozwala stworzyć i produkować lek, ale także prowadzić skuteczną i bezpieczną farmakoterapię oraz doradzać pacjentowi właściwe użycie leku.
W podręczniku omówiono:
procesy stosowane w praktyce farmaceutycznej
poszczególne postaci leku i najnowsze metody ich otrzymywania
aspekty biofarmaceutyczne - cechy postaci leku warunkującego działanie zgodnie z oczekiwaniem klinicystów: w określonym miejscu, przez odpowiednio długi czas, przy ograniczonych działaniach niepożądanych i wygodnym sposobie aplikacji
przykłady leków recepturowych oraz sposoby rozwiązywania trudności, jakie mogą się pojawić przy ich sporządzaniu
nazewnictwo postaci leków obowiązujące w Europie
charakterystykę substancji pomocniczych stosowanych w technologii farmaceutycznej.
Podręcznik adresowany do studentów farmacji, a także farmaceutów. Nowoczesny podręcznik dotyczący postaci leku - rodzajów, właściwości, technologii i ocen jakości.
Każdy lek wprowadzany jest do lecznictwa w określonej postaci farmaceutycznej, którą tworzy się, stosując odpowiednie substancje pomocnicze i technologie. Książka w sposób przystępny wprowadza Czytelnika w tajemnice technologii postaci leku. Dobór właściwej postaci leku to ważny, a czasami podstawowy warunek skutecznej farmakoterapii. Wiedza na ten temat nie tylko pozwala stworzyć i produkować lek, ale także prowadzić skuteczną i bezpieczną farmakoterapię oraz doradzać pacjentowi właściwe użycie leku.
W podręczniku omówiono:
procesy stosowane w praktyce farmaceutycznej
poszczególne postaci leku i najnowsze metody ich otrzymywania
aspekty biofarmaceutyczne - cechy postaci leku warunkującego działanie zgodnie z oczekiwaniem klinicystów: w określonym miejscu, przez odpowiednio długi czas, przy ograniczonych działaniach niepożądanych i wygodnym sposobie aplikacji
przykłady leków recepturowych oraz sposoby rozwiązywania trudności, jakie mogą się pojawić przy ich sporządzaniu
nazewnictwo postaci leków obowiązujące w Europie
charakterystykę substancji pomocniczych stosowanych w technologii farmaceutycznej.
Podręcznik adresowany do studentów farmacji, a także farmaceutów.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?