Książka stanowi unikalne połączenie praktycznego podręcznika jak postępować z nieuleczalnie chorym lub skrajnie niedojrzałym noworodkiem i jego rodziną z rozprawą etyczno-filozoficzną.
Autorzy pochodzą z odmiennych światów, ale ich spojrzenia na omawiane tematy idealnie się uzupełniają.
Kontynuacja bestsellera Dieta w chorobach autoimmunologicznych. Co jeść, by czuć się lepiej?
Jeśli sięgasz po Dietę w chorobach autoimmunologicznych. Przepisy, zapewne już wiesz, że należy wyeliminować ze swojego jadłospisu pewne składniki, takie jak gluten, mleko, jajka czy ulubione warzywa i owoce. Z Diety w chorobach autoimmunologicznych. Co jeść, by czuć się lepiej? dowidziałeś się, dlaczego tak ważna dla Twojego zdrowia jest indywidualizacja odżywiania i jakie pociąga za sobą korzyści. Zadajesz sobie teraz zapewne pytania:
Czy naprawdę potrzebna jest aż taka rewolucja żywieniowa, by czuć się lepiej?
Czy będę już na diecie do końca życia?
A co z poranną kawą z mlekiem?
Największą trudnością przy wdrożeniu diety eliminacyjnej nie jest samo wykluczenie produktów, ale poznanie tych, które staną się podstawą nowego codziennego jadłospisu. Rotacja produktów i stosowanie zamienników pomoże urozmaicić dietę, a przede wszystkim wyciszyć układ immunologiczny, zapobiegając powstawaniu nowych alergii.
Książka zawiera bazę przepisów, które pokazują niemal nieograniczone możliwości codziennego komponowania zdrowych i zbilansowanych posiłków opierających się na podstawowych, łatwo dostępnych składnikach. Dzięki zamieszczonym przepisom zobaczysz, że stosując dietę eliminacyjną, możesz wyczarować cuda zarówno na śniadanie, obiad, kolację, przekąski, jak i na romantyczną kolację we dwoje, świąteczny obiad dla rodziny, desery oraz wiele innych okazji.
Dietetyka sportowa to obecnie jedna z najbardziej rozwijających się nauk żywieniowych. Skupia się na badaniu wpływu diety lub określonego sposobu żywienia na kondycję i wytrzymałość osób aktywnych fizycznie. Zajmuje się również opracowaniem i implementacją strategii żywieniowych mających na celu poprawę ogólnego stanu zdrowia, wydolności fizycznej i składu ciała.
W książce znajdują się wszystkie niezbędne informacje służące min. indywidualnemu dopasowaniu diety do planu treningowego (uwzględniając również okres startowy oraz często celowe wahania masy ciała), potrzeby wynikające z występowania problemów zdrowotnych (alergie pokarmowe, cukrzyca, zaburzenia odżywiania).
Nie zabrakło również wskazówek potrzebnych do planowania jadłospisu względem rodzaju uprawianej dyscypliny, odżywiania w czasie podróży, doboru suplementacji uwzględniającej jej skuteczność, legalność oraz bezpieczeństwo stosowania.
Publikacja jest niezbędnym źródłem wiedzy dla dietetyków sportowych, pomocą dydaktyczną dla studentów i nauczycieli akademickich na kierunkach dietetycznych, medycznych i wychowania fizycznego. Dla osób aktywnych fizycznie wyjaśni najważniejsze aspekty dietetyki sportowej i wskaże prawidłowe zasady sposobu odżywiania.
ZAKRES TEMATYCZNY PRZEDSTAWIONY W PUBLIKACJI
ŻYWIENIE
Trawienie i przemiana materii
Reakcja organizmu na wysiłek fizyczny
Adaptacja do wysiłku fizycznego i metody oceny wydolności fizycznej
Biochemia wysiłku fizycznego
Bilans energetyczny
Planowanie aktywności fizycznej
Budowa i skład ciała
Żywienie, wysiłek fizyczny i geny
Makroskładniki pokarmowe (Białka, Tłuszcze, Węglowodany)
Wartość odżywcza produktów spożywczych
Witaminy w żywieniu osób aktywnych fizycznie
Składniki mineralne w żywieniu osób aktywnych
Woda i elektrolity w czasie wysiłku fizycznego
Wpływ diety na równowagę kwasowo-zasadową organizmu
Żywienie, wysiłek fizyczny i układ odpornościowy
Wolne rodniki w wysiłku fizycznym
Zaburzenia przewodu pokarmowego u osób aktywnych fizycznie i sportowców
Mikrobiota jelitowa a wysiłek fizyczny
Alergia na pokarmy i nietolerancje pokarmowe
Zaburzenia odżywiania
Alkohol a sport
DIETETYKA
Zalecenia żywieniowe dla osób aktywnych fizycznie
Przygotowanie do wysiłku
Regeneracja powysiłkowa
Strategie żywieniowe wpływające na masę i skład ciała – redukcja masy ciała, zwiększanie masy mięśniowej
Żywienie dzieci i młodzieży uprawiającej sport
Kobieta sportowiec
Sportowiec z cukrzycą
Sportowiec wegetarianin
Dieta w profilaktyce i leczeniu chorób przewlekłych
Dieta w profilaktyce i leczeniu zaburzeń lipidowych
Dieta w profilaktyce i leczeniu hiperurykemii u sportowców
Dieta w profilaktyce i leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza u sportowców
Psychologia i odżywianie
Psychologia i odżywianie – ograniczenia w procesie redukcji masy ciała
SUPLEMENTY DIETY
Suplementy diety w sporcie
Suplementacja i żywienie, a doping
PRAKTYCZNE ASPETY DIETYKI
Metody pomiaru dobowego i treningowego wydatku energetycznego
Kalorymetria pośrednia w ocenie metabolizmu energetycznego
Metody oceny sposobu żywienia
Metody oceny stanu odżywienia
Monitoring medyczny sportowców
Poradnictwo dietetyczne – rola dietetyka sportowego
Dieta osób aktywnych
Wybrane aspekty żywienia w różnych dyscyplinach sportowych
Plany suplementacyjne ukierunkowane na przyrost masy mięśniowej
Ciekawostki żywieniowe
Kompendium wiedzy z zakresu fizjoterapii geriatrycznej przygotowane na podstawie najnowszych rekomendacji światowych i polskich towarzystw naukowych, dotyczące zaleceń postępowania terapeutycznego dla osób starszych. W książce przedstawiono m.in.: typowe cechy starszych chorych oraz samego procesu starzenia, narzędzia oceny funkcjonalnej chorych, zespoły geriatryczne w powiązaniu ze specyfiką procesu rehabilitacji w zależności współistniejących schorzeń. Ponadto omówiono niedożywienie i sarkopenię seniorów widzianych z perspektywy fizjoterapeuty. W opracowaniu uwzględniono również nowe w fizjoterapii trendy, takie jak teleopieka oraz telerehabilitacja.
Książka stanowi „złoty standard” w łączeniu czystej praktycznej anatomii z odpowiednimi technikami chirurgicznymi.
Przedstawia anatomiczne aspekty działań chirurga w zakresie wszystkich podstawowych narządów. W obecnej edycji wszystkie rozdziały zostały dokładnie przejrzane i uaktualnione. Część z nich rozszerzono o nowe zagadnienia, a z części usunięto techniki o obecnie historycznym znaczeniu. Przybyły nowe rozdziały poświęcone między innymi procedurom mikrochirurgicznym i chirurgii bariatrycznej.
Monografia przygotowana przez doświadczonych i wybitnych specjalistów reprezentujących wiodące ośrodki kliniczne w Polsce.
W publikacji zaprezentowano aktualną wiedzę z zakresu epidemiologii i etiologii nowotworu oraz omówiono objawy kliniczne i stosowane metody diagnostyki obrazowej. Oddzielne rozdziały poświęcono laparoskopowemu i chirurgicznemu leczeniu nowotworu oraz leczeniu wspomagającemu. W monografii znalazły się także zagadnienia dotyczących leczenia paliatywnego oraz opieki paliatywnej.
Pierwsza w języku polskim publikacja poruszająca w sposób kompleksowy problematykę terapii zajęciowej osób z niepełnosprawnością intelektualną.Przedstawia teoretyczne aspekty niepełnosprawności i terapii zajęciowej. Pokazuje obszary funkcjonowania osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz możliwości wspierania tych osób jakie daje terapia zajęciowa. Szerzej omawia m.in. terapię zajęciową osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną oraz dzieci z zespołem Downa.
Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki stanowi złożoną i pełną wyzwań dziedzinę pielęgniarstwa, która wymaga od pielęgniarek stałego aktualizowania wiedzy i doskonalenia umiejętności praktycznych.
Książka stanowi źródło aktualnej wiedzy z zakresu podstawowych i zaawansowanych procedur medycznych i opisuje współudział pielęgniarki w świadczeniach diagnostyczno-terapeutycznych realizowanych na rzecz pacjenta znieczulanego i w stanie zagrożenia życia.
Zagadnienia dotyczące opieki pielęgniarskiej przedstawiono w formie zaplanowanego, zorganizowanego, celowego działania realizowanego z wykorzystaniem struktury klasyfikacji diagnoz pielęgniarskich.
Zdrowie i z nim związana edukacja zdrowotna jest współcześnie przedmiotem zainteresowania nie tylko medycyny, ale również przedstawicieli nauk społecznych, tj. pedagogika, psychologia i socjologia. Niebywałą zaletą proponowanej pozycji jest połączenie zagadnień edukacji zdrowotnej z teorią wychowania. Tematy opracowano w sposób skondensowany i schematyczny, przy zachowaniu zasady przejrzystości, co umożliwi studentom systematyczne przygotowywanie się do zajęć. Dodatkową zaletą niniejszego opracowania jest możliwość wykorzystania zawartych w nim treści w sposób aktywizujący wychowanków i edukowanych. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono pytania sprawdzające zakres opanowania przez czytelnika prezentowanych treści. Publikacja adresowana do studentów kierunków medycznych, nauk społecznych, a także osób zajmujących się zawodowo edukacją zdrowotną.
Drugi numer z cyklu „W gabinecie lekarza specjalisty” pod redakcją naukową prof. CMKP Romualda Dębskiego, skierowany do praktykujących ginekologów-położników i endokrynologów, jest poświęcony tematowi endokrynologii ginekologicznej.
W numerze omówiono m.in.:
Najczęstsze błędy popełniane w rozpoznawaniu i leczeniu endometriozy. Rozpoznanie endometriozy często następuje w sposób opóźniony w stosunku do pojawienia się pierwszych objawów klinicznych. Wynika to z mało specyficznych objawów klinicznych, jak również z faktu wielokrotnego lekceważenia objawów, które uznaje się za fizjologiczne. Leczenie powinno być dobrane indywidualnie nie tylko do konkretnej pacjentki i jej dolegliwości, ale również w odniesieniu do okresu życia, w którym chora się znajduje oraz jej priorytetów zdrowotno-prokreacyjnych.
Zespół policystycznych jajników. Jednostka, a raczej zbiór jednostek chorobowych znany od wielu lat, jest szczególnie kontrowersyjny ze względu na wciąż zmieniające się koncepcje etiopatogenetyczne, nowe koncepcje diagnostyczne oraz diametralnie różne schematy terapeutyczne. W rozdziale przedstawiono potencjalne znaczenie oceny stężenia hormonu antymüllerowskiego w PCOS.
Chorobę Hashimoto. Jest ona schorzeniem bardzo często rozpoznawanym, szczególnie u kobiet ciężarnych i planujących ciążę. W rozdziale wnikliwie przedstawiono diagnostykę, objawy, leczenie oraz stosowanie diety w chorobie Hashimoto. Szczególne miejsce poświęcono tej jednostce chorobowej u kobiet planujących ciążę, zwracając uwagę na fakt, że nieleczona lub nieprawidłowo leczona jawna niedoczynność tarczycy może prowadzić do niepłodności i poronień, zwiększa też ryzyko porodu przedwczesnego i odklejenia łożyska, niedokrwistości, stanu przedrzucawkowego, nadciśnienia indukowanego ciążą czy krwawienia poporodowego. Opisano także kontrowersje dotyczące leczenia subklinicznej niedoczynności i izolowanej hipotyroksynemii u ciężarnych. Drugi numer z cyklu „W gabinecie lekarza specjalisty” pod redakcją naukową prof. CMKP Romualda Dębskiego, skierowany do praktykujących ginekologów-położników i endokrynologów, jest poświęcony tematowi endokrynologii ginekologicznej.
Pierwsza polska publikacja, która kompleksowo przedstawia wpływu zanieczyszczeń powietrza na stan zdrowia. Zespół wybitnych specjalistów udowadnia powiązanie pomiędzy jakością powietrza, a występowaniem chorób układu oddechowego, OUN, krążenia, odpornościowego. W szczegółowy sposób zostały wytłumaczone mity związane ze smogiem, zasady i metody monitorowania zanieczyszczeń oraz możliwości ograniczenia ekspozycji indywidualnej. Uwzględnione zostały również opisy substancji szkodliwych źródła zanieczyszczeń.
Wysokospecjalistyczna publikacja uwzględniająca prawidłowe, zgodne z najnowszą wiedzą, sposoby diagnozowania, postępowania terapeutycznego i efekty leczenia 30 przypadków dotyczących m.in.: astmy, ostrego zespołu wieńcowego, anafilaksji, alergii wielopokarmowej, obrzęku, osutki polekowej czy ostrej uogólnionej osutki krostkowej, nietolerancji histaminy, AZS, FDEIA, pokrzywki, ANN z przerostem migdałka gardłowego czy wiosennych alergii oczu.
Przedstawione zostały nowe przykłady występowania schorzeń wraz z odpowiednim komentarzem specjalisty. Treść przygotowana przez zespół wybitnych specjalistów z myślą o alergologach, dermatologach, pediatrach i lekarzach medycyny rodzinnej.
Książka autorstwa dr hab. n. med. Andrzeja Krupienicza jest przewodnikiem dla pacjentów po chorobach serca i schorzeniach układu krążenia. W przygotowaniu książki, autor wykorzystał swoje doświadczenie zawodowe zdobyte w czasie codziennej pracy z pacjentami cierpiącymi na problemy kardiologiczne. Opisane w przystępnej formie zabawnych felietonów zagadnienia medyczne pomogą zrozumieć przyczyny najczęściej występujących chorób serca i naczyń, zasady wczesnej profilaktyki oraz wskażą najważniejsze aspekty stylu życia wymagające zmiany. Poradnik przeznaczony jest zarówna dla samych pacjentów jak i dla ich rodzin oraz najbliższego otoczenia.
Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna urazu kręgosłupa i rdzenia kręgowego, ma on poważne konsekwencje tak fizyczne, jak i psychiczne. Brak możliwości poruszania się na własnych nogach, częściowa lub całkowita zależność od osób trzecich to tylko niektóre ze skutków urazu, z którymi musi się zmierzyć osoba, która go doświadczyła. Zmienia się życie zarówno osoby, która doznała urazu, jak i jego rodziny. Można powiedzieć, że tak jak łamie się kręgosłup, tak łamie się dotychczasowe życie. Leczenie osoby po urazie to złożony proces rozciągnięty w czasie, w którym powinien uczestniczyć wielospecjalistyczny zespół. Jego zadania to leczenie, rehabilitacja i pomoc w szeroko rozumianej adaptacji do życia z niepełnosprawnością.
Doświadczony ortopeda i specjalista rehabilitacji oraz chirurgii urazowej i ortopedii, o olbrzymiej wiedzy teoretycznej oraz osobistej wieloletniej praktyce w zakresie najtrudniejszych sytuacji wynikających z przebytego urazu rdzenia kręgowego, we współpracy z psychologiem klinicznym w przystępny i rzeczowy sposób omówili przyczyny powstania urazu rdzenia kręgowego, jego następstwa oraz możliwość wystąpienia powikłań. Mocną stroną książki jest przejrzyste i usystematyzowane przedstawienie tematu, co sprawia, że jest ona łatwa w odbiorze. Zawarto tu praktyczne wskazówki dotyczące zapobiegania i leczenia powikłań, takich jak odleżyny, skostnienia okołostawowe czy powikłania w zakresie układów oddechowego, krążenia i moczowego. Czytelnik znajdzie wskazania do zastosowania ćwiczeń biernych i czynnych, uwagi dotyczące nauki chodu pacjentów z niecałkowitym lub niskim uszkodzeniem rdzenia, a także możliwości poprawy funkcji niedowładnych rąk. Ważną częścią publikacji jest omówienie postępowania psychologicznego, w tym porady dla pacjenta i jego rodziny oraz dla personelu medycznego.
W poradniku cenne informacje znajdą tak terapeuci, jak i osoby niebędące fachowcami w dyscyplinach medycznych, a także sami pacjenci i ich bliscy.
Publikacja o charakterze interdyscyplinarnym do problematyki chorób przewodu pokarmowego. Jako pierwsza na polskim rynku kompleksowo omawia najważniejsze zagadnienia w tym zakresie. W treści opisane zostały elementy związane z etiologią , diagnostyką, zakażeń przewodu pokarmowego u różnych grup chorych (dzieci, dorośli, podróżujący, po antybiotykoterapiach, u przewlekle chorych, u hospitalizowanych, po przeszczepach narządów). Współautorami książki są doświadczeni klinicyści praktycy (gastrolodzy, hepatolodzy, specjaliści chorób zakaźnych, pediatrzy) oraz mikrobiolodzy, dietetycy i fizjolodzy. Przeznaczona jest dla specjalistów, lekarzy praktyków oraz dla studentów zainteresowanych tematyką chorób zakaźnych, gastrologii, medycyny rodzinnej, mikrobiologii.
Autorzy monografii to pionierzy przeszczepień zewnętrznych w Polsce.
Publikacja przedstawia aktualny stan wiedzy w dziedzinie. W książce omówiono etap kwalifikacji i przygotowania medycznego biorców oraz psychospołeczną ocenę kandydata na biorcę, a także dobór dawców i koordynację pobrania. Przedstawiono stosowane techniki operacyjne i postępowanie pooperacyjne oraz etap usprawniania przeszczepionej części ciała. Oddzielne rozdziały poświęcono powikłaniom po transplantacji oraz psychospołecznemu funkcjonowaniu biorców.
Monografia jest skierowana do położnych, pracujących w lecznictwie ambulatoryjnym, szpitalnym, a także mających praktykę indywidualną lub grupową. Może być również cennym źródłem wiedzy praktycznej dla studentów kierunku Położnictwo.
Na podstawie opisów konkretnych przypadków klinicznych w książce zostały przedstawione modele indywidualnej opieki świadczonej przez położne nad kobietami/pacjentkami w różnych etapach ich życia (ciąży, porodzie, połogu), a także chorymi ginekologicznie lub onkologicznie.
Zawiera przykłady opieki świadczonej wobec ciężarnej, rodzącej, położnicy. Omówiono także opiekę nad noworodkiem zdrowym oraz chorym.
Przedstawiony został również model opieki okołooperacyjnej i wybrane sytuacje powikłań pooperacyjnych, a także innych problemów ginekologicznych.
Monografia jest pierwszą na rynku wydawniczym pozycją przedstawiającą ściśle praktyczną stronę pracy położnej. Zawiera przykładowy indeks diagnoz położniczych
Praktyczna publikacja przygotowana przez ceniony i znany zespół lekarzy specjalistów. Czytelnicy znajdą w książce opis najważniejszych zagadnień związanych z chorobami reumatologicznymi u dzieci i dorosłych.
W książce omówiono takie tematy jak: reumatoidalne zapalenie stawów, choroby reumatyczne w wieku rozwojowym, choroba Henocha i Schönleina, Kawasaki, Stilla, choroby układowe tkanki łącznej toczeń rumieniowaty układowy, zapalenie wielomięśniowe i skórno-mięśniowe, twardzina układowa, zespół Sjögrena, zapalenia naczyń, polimialgia reumatyczna, zespół antyfosfolipidowy, choroba IgG4 zależna, spondyloartropatie, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów, zapalenie stawów wywołane przez zakażenia i drobnoustroje, choroba zwyrodnieniowa stawów, osteoporoza, fibromialgia, regionalne zespoły bólowe, leki biologiczne i biopodobne, interakcja leków stosowanych w chorobach reumatycznych i w chorobach towarzyszących, leczenie operacyjne, rehabilitacja w chorobach reumatycznych, szczepienia oraz edukacja społeczeństwa.
Nowoczesne ujęcie, najnowsze wytyczne, wskazówki postępowania, rzetelna wiedza, ujęcie interdyscyplinarne; epidemiologia, patofizjologia, objawy kliniczne, badania laboratoryjne i obrazowe, rozpoznanie.
Zwięzłe kompendium przydatne w codziennej pracy zarówno reumatologów, jak i lekarzy medycyny rodzinnej.
Oddajemy do rąk Czytelników kolejny tytuł z cyklu Biblioteka Polskiego Towarzystwa Epileptologii. Tym razem polscy specjaliści dokonali przeglądu najnowszych doniesień dotyczących etiologii napadów padaczkowych u dzieci i dorosłych.
Padaczka należy do grupy chorób, których podłoże jest niejednolite i wieloczynnikowe. Nowa klasyfikacja tego schorzenia opisuje etiologię w zupełnie innym świetle. Wskazuje na potrzebę rozważania przyczyny na każdym etapie diagnozy, gdyż ma to ogromne znaczenie przy podejmowaniu decyzji terapeutycznych.
Obecnie etiologię podzielono na sześć grup: genetyczną, strukturalną, metaboliczną, immunologiczną, zapalną i nieznaną. Używane dotychczas określenia „idiopatyczna”, „kryptogenna” czy „objawowa” etiologia padaczki nie powinny być już stosowane.
Autorzy dołożyli starań, by praktyczne wskazówki zawarte w książce ułatwiły lekarzom postawienie prawidłowej diagnozy, co z pewnością przyczyni się do lepszej opieki nad pacjentami.
Publikacja jest skierowana do neurologów, neurologów dziecięcych, osób przygotowujących się do specjalizacji w tych dziedzinach, a także psychiatrów, pediatrów i lekarzy medycyny rodzinnej.
Pierwszy numer pod redakcją naukową prof. Piotra Laudańskiego, skierowany do praktykujących ginekologów-położników i endokrynologów, jest poświęcony tematowi niepłodności, która jest chorobą społeczną dotyczącą 10–15 procent par.
W numerze 1 omówiono:
diagnostykę, która powinna być rozpoczęta tak szybko jak tylko jest to możliwe. Zwrócono uwagę na możliwość wykonywania określonych badań diagnostycznych w zakresie podstawowej opieki ginekologicznej bez konieczności konsultacji z ośrodkiem wspomaganego rozrodu – np. badanie drożności jajowodów za pomocą tzw. wysokokontrastowej histerosalpingografii, która z powodzeniem może być wykonywana w każdym gabinecie ginekologicznym wyposażonym w ultrasonograf.
podstawy patofizjologicznych zaburzeń fazy lutealnej ze szczególnym uwzględnieniem potencjalnej roli progesteronu oraz różne schematy podawania preparatów progesteronu w zależności m.in. od stężeń hormonu w surowicy krwi. Wśród specjalistów zajmujących się niepłodnością temat ten jest obecnie szeroko dyskutowany z uwagi na brak jednoznacznych wytycznych dotyczących diagnostyki i leczenia niewydolności fazy lutealnej.
jeden z najpoważniejszych problemów współczesnej medycyny rozrodu, jakim są poronienia nawracające ze względu na ograniczone możliwości terapeutyczne. W artykule przedstawiony został schemat stosowania gonadotropin mający na celu zwiększenie grubości i – potencjalnie – jakości endometrium, który stanowi ciekawą alternatywę, możliwą do przeprowadzenia w gabinecie ginekologicznym w codziennej praktyce.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?