„Problemy pielęgniarstwa geriatrycznego” to nowoczesne kompendium wiedzy dotyczące specjalistycznego pielęgnowania osób starszych.
W książce pod redakcją dr hab. Marty Muszalik autorzy przedstawili aktualną wiedzę dotyczącą wybranych aspektów i odrębności przebiegu wybranych schorzeń, leczenia i postępowania pielęgniarskiego w zakresie opieki nad osobami starszymi. W postępowaniu pielęgniarskim omówili wybrane procedury, projekty standardu/modelu opieki nad pacjentem w starszym wieku na oddziale geriatrycznym oraz w środowisku zamieszkania.
Uwzględnili również aspekty nowoczesnego podejścia do opieki geriatrycznej w zakresie wybranych zagadnień z promocji zdrowia i programów dla osób starszych oraz zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
„Problemy pielęgniarstwa geriatrycznego” to publikacja niezbędna do profesjonalnego sprawowania opieki nad pacjentami w wieku starszym. Będzie przydatna w zdobywaniu wiedzy i nabywaniu umiejętności praktycznych zarówno dla studentów pielęgniarstwa, jak i osób kształcących się zawodowo.
Za cenne, z punktu widzenia dydaktycznego i praktycznego, uważam zamieszczenie w każdym podrozdziale opisu przypadku i dostosowanego do niego planu opieki pielęgniarskiej. Kolejnym walorem podręcznika jest fakt, że każdy rozdział poprzedzają cele, które student powinien osiągnąć po zapoznaniu się z odpowiednimi treściami, wykonaniu zadań oraz poszerzeniu wiedzy o literaturę przedmiotową. Dodatkowym atrybutem książki jest skład autorski złożony z pracowników Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Collegium Medicum w Bydgoszczy oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, mających ogromne doświadczenie zarówno kliniczne, jak i dydaktyczne. Z głębokim przekonaniem polecam podręcznik „Problemy pielęgniarstwa geriatrycznego” pod redakcją naukową Marty Muszalik, który będzie idealnym źródłem uzupełnienia i poszerzenia wiedzy z zakresu profesjonalnego postępowania w pielęgnacji, w zdrowiu i chorobie osób w starszym wieku. W moim odczuciu będzie to pozycja przydatna nie tylko w nauczaniu studentów wszystkich kierunków medycznych, ale także w kształceniu podyplomowym oraz dla zawodowo czynnych pielęgniarek w ich w codziennej pracy podczas sprawowania opieki nad osobami starszymi, nie tylko w szpitalach, zakładach opieki leczniczej i tym podobnych instytucjach, ale także w środowisku domowym oraz w domach pomocy społecznej.
Fragment z recenzji prof. dr hab. med. Elżbiety Krajewskiej-Kułak,
"Pielęgniarstwo onkologiczne" to nowe wydanie cenionej na rynku wydawniczym publikacji.Autorzy przygotowali kompleksowe omówienie zagadnień dotyczących pielęgniarskiej opieki onkologicznej.W książce przedstawiono:stosowane terapie onkologiczne,procesy pielęgnacyjne w schorzeniach układów i narządów człowieka,zagadnienia profilaktyki oraz diagnostyki, w których rola pielęgniarki jest coraz istotniejsza,rehabilitację w zakresie fizycznym i psychologicznym,opiekę paliatywną i terminalną, obejmującą pacjentów i ich rodziny.Redaktorzy naukowi do współpracy zaprosili przede wszystkim pielęgniarki, które na co dzień zajmują się bezpośrednią opieką nad pacjentami z chorobą nowotworową. Podręcznik nie powstałby jednak bez udziału innych specjalistów, jak: lekarze, farmakolodzy, psycholodzy, rehabilitanci, z którymi pielęgniarki ściśle współpracują w zapewnieniu profesjonalnej opieki.Publikacja adresowana jest do studentów pielęgniarstwa i innych kierunków medycznych, a także do pielęgniarek pracujących na oddziałach onkologicznych oraz przygotowujących się do egzaminu specjalizacyjnego z zakresu pielęgniarstwa onkologicznego.
Praktyczny przewodnik po kolejnych szczeblach edukacji i kariery zawodowej lekarza, od wyboru liceum i profilu klasy, przez przygotowania do matury, rekrutację na uczelnię i kolejne lata studiów, po pierwsze kroki w zawodzie.
Czytelnik znajdzie w nim dokładny opis wszystkich tych etapów, a jednocześnie propozycje sprawdzonych rozwiązań ułatwiających przejście każdego z nich i osiągnięcie zamierzonych celów. Niezbędnik przede wszystkim dla rozważających aplikowanie na studia medyczne i dla studentów medycyny, ale również dla młodych lekarzy.
Autor - prof. dr hab. n. med. Piotr Lipiec – to 44 letni lekarz (kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych) i nauczyciel akademicki (kierownik Zakładu Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi) z dorobkiem naukowym obejmującym ponad 250 publikacji – artykułów, wytycznych oraz rozdziałów w polskich i zagranicznych podręcznikach. Promotor i/lub recenzent w licznych postępowaniach o nadanie stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego oraz tytułu naukowego profesora. Przewodniczący Komisji Nagród, członek Zarządu Głównego i współredaktor podręcznika Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Opiekun studenckiego koła naukowego i wykładowca na wielu krajowych i zagranicznych konferencjach oraz szkoleniach dla lekarzy.
W liceum wygrał ogólnopolską Olimpiadę Chemiczną i zdobył brązowy medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej w Chinach. Studia ukończył z najwyższą lokatą, tytuł naukowy profesora uzyskał w wieku 38 lat.
Wielbiciel książek i filmów science fiction. Czas wolny najchętniej spędza nad wodą i w górach z żoną Ewą, dziećmi Hanią i Michałem oraz psem Figą.
Trucizny od dawna towarzyszyły człowiekowi w życiu codziennym, ale w miarę rozwoju cywilizacji znacznie rozszerzyło się ich działanie na organizm człowieka. Współczesna nauka zajmuje się toksykologią poszczególnych związków chemicznych oraz ich wykorzystaniem w praktyce. W publikacji omówiono m.in. losy trucizn w organizmie, mechanizmy ich toksycznego działania, toksykologię środowiska, żywności. przemysłową oraz sądowo-lekarską, bojowe środki trujące (zagrożenie atakami terrorystycznymi), pomoc w ostrych zatruciach oraz problematykę bezpieczeństwa chemicznego (mającą obecnie zasięg ogólnoświatowy).
Książka jest przede wszystkim przeznaczona dla studentów uczelni medycznych, a lekarzom i farmaceutom oraz osobom zawodowo stykającym się z toksykologią niewątpliwie pomoże rozszerzyć i uregulować wiedzę z tej dziedziny.
Kolejny numer z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Onkologia”, pod redakcją naukową prof. dr. hab. n. med. Jerzego Wordliczka, dr n. med. Renaty Zajączkowskiej i dr. hab. Jarosława Woronia, został poświęcony leczeniu bólu u chorych na nowotwory. Autorami są wybitni specjaliści z zakresu medycyny bólu, anestezjologii, medycyny paliatywnej, onkologii oraz farmakologii klinicznej. Dlatego też poszczególne rozdziały mają charakter opracowań monograficznych, zagadnień związanych zarówno z patomechanizmami poszczególnych rodzajów bólu, kliniczną oceną bólu u chorego na nowotwór, jak i leczeniem zespołów bólowych. Publikacja skierowana jest do lekarzy onkologów, którzy na co dzień zajmują się leczeniem chorych cierpiących z powodu bólu towarzyszącego chorobie nowotworowej, jak też do lekarzy innych specjalności, którzy w codziennej praktyce spotykają się z pacjentami onkologicznymi.
Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) gabinet stomatologiczny powinien być miejscem wstępnego leczenia pacjentów, u których wystąpił stan zagrożenia życia, a lekarze dentyści nie mogą ograniczać się jedynie do wezwania Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM).
W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, Australii czy USA w Polsce wciąż nie określono precyzyjnie, w jaki sposób stomatolodzy powinni reagować na nagłe pogorszenie stanu zdrowia pacjenta. Tymczasem ta grupa zawodowa jest zmotywowana do podnoszenia swoich kwalifikacji z zakresu stanów nagłych.
Publikacja w wyczerpujący, jasny i esencjonalny sposób omawia standardy postępowania w stanach nagłych najczęściej występujące w gabinecie stomatologicznym.
Książka „Stany nagłego zagrożenia zdrowotnego w gabinecie stomatologicznym” jest pierwszą publikacją, która tak szeroko porusza tematykę najczęstszych stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego występujących w gabinecie stomatologicznym. Publikacja uwzględnia specyfikę polskiego prawodawstwa, sposobu działania systemu ratownictwa medycznego, a także aktualne wytyczne postępowania.
Adresatami książki są przede wszystkim lekarze dentyści, asystentki i higienistki stomatologiczne, studenci kierunku lekarsko-dentystycznego, ratownicy medyczni, lekarze, studenci kierunku lekarskiego i kierunku ratownictwo medyczne.
Problemy diagnostyczne oraz wzrastająca liczba pacjentów z objawami obrzęku, szczególnie postaci nabytej, skłoniły redaktorów naukowych do przygotowania tej unikatowej publikacji.
W książce przedstawiono najnowszą wiedzę dotyczącą patogenezy – skomplikowanej i wkraczającej w procesy krzepnięcia krwi, symptomatologii, postępowania diagnostycznego i leczenia pacjentów z wrodzoną i nabytą postacią obrzęku naczynioruchowego.
Autorzy to znani i cenieni specjaliści, którzy uwzględnili najnowsze wytyczne towarzystw naukowych krajowych i międzynarodowych, jak: Europejska Akademia Alergologii i Immunologii Klinicznej, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, a także aktualne piśmiennictwo o zasięgu światowym.
Publikacja powinna zainteresować lekarzy wielu specjalności – alergologów, dermatologów, pulmonologów, laryngologów, pediatrów i innych.
Oddajemy do rąk Czytelników drugą część serii Farmakologia w zadaniach, tym razem poświęconą zagadnieniom farmakologii ogólnej i klinicznej.
Podręcznik ten jest wyjątkowy, a jego wartość polega na zdobywaniu wiedzy przez wykonywanie zadań – od najprostszych po coraz trudniejsze. Nauka farmakologii polegająca na rozwiązywaniu zadań, odzwierciedlających sytuacje i problemy kliniczne, jest przyjemniejsza i mniej nużąca niż studiowanie tradycyjnych podręczników, a także lepiej utrwala wiedzę. Dzięki odpowiednio ułożonym zadaniom Czytelnik podąża w ślad za lekiem od momentu zakupienia go w aptece i uzyskania na jego temat ogólnych informacji, przez procesy farmakokinetyczne warunkujące osiągnięcie przez lek punktu uchwytu po zażyciu go, mechanizm wywierania efektu terapeutycznego, aż po eliminację leku z organizmu. Podręcznik zwraca uwagę na potrzebę indywidualizacji terapii, ze względu na choroby współistniejące, preferencje dotyczące sposobu przyjmowania leków czy przyzwyczajenia dietetyczne pacjenta. Podręcznik dedykowany jest studentom w ramach pracy własnej, jak również nauczycielom akademickim, którym zadania mogą być pomocne w prowadzeniu zajęć czy przygotowywaniu zaliczeń. Może zostać wykorzystany do nauki farmakologii, farmakologii klinicznej, farmakodynamiki, farmakokinetyki, opieki farmaceutycznej, gdyż obejmuje wiele aspektów związanych z lekiem. Publikacja skierowana jest do studentów różnych kierunków medycznych, studentów medycyny, stomatologii, farmacji. Będzie również doskonałą pomocną w przygotowaniu do niektórych egzaminów specjalizacyjnych, np. z zakresu farmacji aptecznej, klinicznej czy szpitalnej
Kolejny numer z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Onkologia”, pod redakcją naukową dr n. med. Agnieszki Jagiełło-Gruszfeld, został poświęcony leczeniu wczesnego i rozsianego raka piersi. Publikacja skierowana jest do onkologów, chirurgów oraz do lekarzy wielu specjalności, mających kontakt z pacjentami onkologicznymi.
SPIS ROZDZIAŁÓW
Słowo wstępne – dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld
1. Radioterapia chorych na raka piersi - prof. dr hab. n. med. Anna Niwińska
2. Hormonoterapia wczesnego i rozsianego raka piersi - lek. Elżbieta Brewczyńska, dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, lek. Roman Dubiański
3. Leczenie potrójnie ujemnego raka piersi - dr n. med. Katarzyna Pogoda
4. Leczenie HER2-dodatniego raka piersi - dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, lek. Roman Dubiański
5. Choroba oligometastatyczna - lek. Elżbieta Brewczyńska
6. Pacjent w podeszłym wieku z wczesnym i rozsianym rakiem piersi – standardy leczenia - lek. Roman Dubiański, dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld
7. Przypadki kliniczne - lek. Katarzyna Górska, lek. Aleksandra Konieczna, lek. Michał Kunkiel
Kolejny numer z serii „W gabinecie lekarza specjalista. Reumatologia”, pod redakcją naukową prof. dr hab. Marii Majdan, skierowany do praktykujących reumatologów, ortopedów, lekarzy rodzinnych, specjalistów rehabilitacji medycznej, poświęcony jest tematowi łuszczycowego zapalenia stawów.
SPIS ROZDZIAŁÓW
Słowo wstępne – prof. dr hab. n. med. Maria Majdan
1. Łuszczyca i łuszczycowe zapalenie stawów jako choroba ogólnoustrojowa - prof. dr hab. n. med. Dorota Krasowska
2. Łuszczycowe zapalenie stawów – obrazy kliniczne, rozpoznanie choroby - prof. dr hab. n. med. Maria Majdan
3. Ocena aktywności łuszczycowego zapalenia stawów - dr hab. Bożena Targońska-Stępniak
4. Rekomendacje postępowania w łuszczycowym zapaleniu stawów - prof. dr hab. n. med. Maria Majdan, lek. Aleksandra Majdan
5. Leki innowacyjne w łuszczycowym zapaleniu stawów - prof. dr hab. n. med. Teresa Małecka-Massalska
6. Łuszczycowe zapalenie stawów a zespół metaboliczny – zależności pomiędzy aktywnością zapalnych chorób stawów a zespołem metabolicznym. Analiza przypadku chorego na łuszczycowe zapalenie stawów i zespół metaboliczny - prof. dr hab. Maria Majdan, lek. Krzysztof Grzechnik
Kolejny numer z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Onkologia”, pod redakcją naukową prof. dr. hab. n. med. Pawła Krawczyka, został poświęcony stosowaniu terapii ukierunkowanych molekularnie u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP). Jest to w pewnym stopniu kontynuacja publikacji z 2019 roku pod redakcją prof. Dariusza M. Kowalskiego, w której omówiono inhibitory osi EGFR w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca. W bieżącym wydaniu opisano pozostałe terapie ukierunkowane na inne niż EGFR cele molekularne. Publikacja dedykowana jest przede wszystkim onkologom klinicznym, ale poruszane tematy zainteresują także genetyków, patomorfologów i pulmonologów.
SPIS ROZDZIAŁÓW
1. Słowo wstępne - prof. dr hab. n. med. Paweł Krawczyk
2. Sekwencjonowania nowej generacji (NGS) w kwalifikacji do terapii ukierunkowanych molekularnie i immunoterapii u chorych na nowotwory - dr n. med. Anna Grenda
3. Diagnostyka nieprawidłowości ALK u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca dr hab. n. med. Kamila Wojas-Krawczyk
4. Inhibitory ALK w leczeniu pierwszej linii u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca – wybór optymalnej opcji terapeutycznej- dr hab. n. med. Robert Kieszko
5. Mechanizmy oporności na inhibitory ALK u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca z rearanżacją genu ALK - dr hab. n. med. Kamila Wojas-Krawczyk
6. Leczenie chorych po progresji w trakcie terapii inhibitorami ALK – leczenie sekwencyjne - dr n. med. Michał Szczyrek, lek. med. Patryk Jasielski
7. Terapia kryzotynibem u chorego na raka gruczołowego płuca ze współistnieniem rearanżacji genów ALK, ROS1 i zapaleniem płuc różnicowanym z COVID-19 – opis przypadku - lek. med. Małgorzata Frąk, dr n. med. Izabela Chmielewska, dr n. med. Magdalena Wójcik-Superczyńska, dr hab. n. med. Kamila Wojas-Krawczyk, dr n. med Anna Grenda, dr n. med. Katarzyna Reszka, mgr Michał Gil, dr hab. n. med. Bożena Jarosz, dr n. med. Tomasz Kucharczyk, prof. dr hab. n. med. Paweł Krawczyk, prof. dr hab. n. med. Janusz Milanowski
8. Inhibitory ROS1 w terapii niedrobnokomórkowego raka płuca - dr n. med. Izabela Chmielewska
9. Inhibitory NTRK w terapii niedrobnokomórkowego raka płuca - dr n. med. Tomasz Jankowski
10. Rzadkie cele dla terapii ukierunkowanych molekularnie u chorych na niedrobnokomórkowego raku płuca - prof. dr hab. n. med. Paweł Krawczyk
11. Możliwości stosowania skojarzenia terapii ukierunkowanych molekularnie i immunoterapii u chorych na NDRP - dr n. med. Magdalena Wójcik-Superczyńska
12. Recenzja - prof. dr hab. n. med. Janusz Milanowski, prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski
„Otyłość wieku rozwojowego” to podsumowanie najbardziej aktualnej wiedzy dotyczącej przyczyn, diagnostyki, leczenia i zapobiegania nadwadze i otyłości.
Od kilkudziesięciu lat eksperci alarmują, że nadmierna masa ciała to jeden z największych problemów zdrowotnych naszych czasów. Szczególnie niepokojące jest tempo w jakim przyrasta liczba otyłych dzieci – Polska jest jednym z krajów w których liczba ta zwiększa się najszybciej. Dziś nie ma wątpliwości, że nadwaga i otyłość to przyczyna wielu chorób, a problem ten coraz częściej staje się poważnym wyzwaniem w pracy lekarzy wszystkich specjalności.
Szczególne wyzwanie stoi przed pediatrami – profilaktyka oraz rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie jest warunkiem skutecznego zatrzymania rozwoju nadwagi i otyłości u dziecka. To niezwykle ważne zadanie, bo nadmierny przyrost ilości komórek tłuszczowych w dzieciństwie jest procesem nieodwracalnym i przyczyną otyłości w kolejnych latach życia.
„Otyłość wieku rozwojowego” to monografia, która wspiera pediatrów, lekarzy rodzinnych i każdego specjalistę spotykającego w codziennej praktyce pacjentów z nadwagą i otyłością.
To również pierwszy tytuł wydany w ramach serii „Praktyka Pediatry”.
Pilates to kompleksowa metoda, której ostatecznym celem jest osiągnięcie dobrego samopoczucia. Ćwiczenia i zasady pilates mogą pomóc pacjentom wyzdrowieć po urazach i zabiegach operacyjnych, a także zoptymalizować funkcjonowanie u osób cierpiących na choroby przewlekłe.
Metoda Josepha H. Pilatesa pomaga w leczeniu bólu i zaburzeń czynnościowych występujących u wielu pacjentów, szczególnie w połączeniu z tradycyjną fizjoterapią lub innymi technikami rehabilitacji.
W części I książki podano racjonalne uzasadnienie stosowania ćwiczeń pilates w rehabilitacji oraz różnice między nimi a tradycyjną metodą Pilatesa. Dokonano przeglądu głównych zasad metody, przeanalizowano doktrynę Pilatesa oraz określono, dlaczego i w jaki sposób ćwiczenia pilates mogą być nieocenionym narzędziem dla fizjoterapeutów i specjalistów rehabilitacji.
W części II przedstawiono biomechanikę ruchów używanych w ćwiczeniach pilates. Z ponad 600 ćwiczeń, które obejmuje klasyczna metoda Pilatesa, wybrano najbardziej korzystne w rehabilitacji częstych urazów narządu ruchu. Odpowiednio, w odniesieniu do każdego ćwiczenia, przedstawiono wskazania i przeciwwskazania dotyczące różnych stanów chorobowych, kluczowe znaczenie określonych mięśni oraz uwarunkowania biomechaniczne i nerwowo-mięśniowe. Prowadzone ruchy opisano z podaniem szczegółowych zaleceń oraz przedstawiono wszelkie modyfikacje i zmiany.
W części III połączono informacje z poprzednich rozdziałów w celu praktycznego ich wykorzystania w konkretnych obszarach anatomicznych ciała. Przedstawiono programy ćwiczeń, które można stosować w przypadku konkretnego urazu czy stanu chorobowego. Zawartość jest uporządkowana według okolicy anatomicznej: odcinek szyjny, piersiowy i lędźwiowy kręgosłupa, staw ramienny, staw biodrowy, staw kolanowy oraz stopa i staw skokowy.
Publikacja jest źródłem informacji o metodzie Pilatesa dla lekarzy, fizjoterapeutów, kręgarzy, trenerów sportowych, trenerów osobistych i nauczycieli pilates. Lektura książki pomoże poznać narzędzia, które można włączyć do planów leczenia tworzonych dla pacjentów i klientów.
Dwutomowa Toksykologia to nowoczesna publikacja nie tylko dla studentów medycyny, farmacji, diagnostyki medycznej, kierunków przyrodniczych, ale również pozycja dla osób pracujących w przemyśle.
Książka została zredagowana i współtworzona przez dr Kamila Jurowskiego, toksykologa, safety assessor, oraz prof. dr hab. Wojciecha Piekoszewskiego, specjalistę z zakresu toksykologii: sądowej, klinicznej, ekotoksykologii i żywności.
W tomie 1 zostały zaprezentowane historia toksykologii , toksykologia ogólna oraz toksykologia narządowa i układowa. W tomie 2 przedstawiono wybrane zagadnienia z toksykologii szczegółowej (toksykologia wybranych metali, trucizny obecne w roślinach oraz pochodzące od zwierząt, toksykologia substancji uzależniających, pestycydów oraz bojowe środki trujące) oraz toksykologii stosowanej (toksykologia analityczna i analiza toksykologiczna, toksykologia kliniczna, sądowa, weterynaryjna i środowiskowa, laboratoryjna toksykologia medyczna, toksykoproteomika, toksykologia i ocena bezpieczeństwa żywności i żywienia oraz toksykologia kosmetyków i ocena bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, ekotoksykologia, nanotoksykologia, a także toksykologiczna ocena ryzyka zdrowotnego).
W tomie 2 zostały zaprezentowane wybrane zagadnienia z toksykologii szczegółowej (toksykologia wybranych metali, trucizny obecne w roślinach oraz pochodzące od zwierząt, toksykologia substancji uzależniających, pestycydów oraz bojowe środki trujące) oraz toksykologii stosowanej (toksykologia analityczna i analiza toksykologiczna, toksykologia kliniczna, sądowa, weterynaryjna i środowiskowa, laboratoryjna toksykologia medyczna, toksykoproteomika, toksykologia i ocena bezpieczeństwa żywności i żywienia oraz toksykologia kosmetyków i ocena bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, ekotoksykologia, nanotoksykologia, a także toksykologiczna ocena ryzyka zdrowotnego).
Najważniejsze walory książki:
zilustrowanie trudnych zagadnień licznymi rycinami, zdjęciami, wykresami i tabelami, przejrzysty układ treści podzielony na części, przykłady ilustrujące w ramkach, teoria i praktyka w jednym, główny nacisk na zagadnienia medyczne (toksykologia narządowa i układowa, toksykologia kliniczna, laboratoryjna toksykologia medyczna, toksykologia sądowa), materiał do specjalizacji w ramach kształcenia podyplomowego z toksykologii dla lekarzy (toksykologia kliniczna), farmaceutów (toksykologia dla farmaceutów) i diagnostów (laboratoryjna toksykologia medyczna, laboratoryjna toksykologia sądowa) oraz w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, analiza toksykologiczna i toksykologia analityczna, wybrane zagadnienia z toksykologii szczegółowej (toksyczne metale, toksyczne rośliny, zwierzęta jadowite, trujące grzyby, pestycydy, substancje uzależniające, bojowe środki trujące), interdyscyplinarna toksykologia stosowana (toksykoproteomika, nanotoksykologia, toksykologia weterynaryjna, ekotoksykologia, toksykologia środowiska), ocena bezpieczeństwa (produkty kosmetyczne, żywność) i ocena ryzyka (toksykologiczna ocena ryzyka zawodowego). „Wśród obecnych na rynku wydawniczym jest to pozycja wiodąca. […] to także oczekiwane przez lekarzy różnych specjalności, farmaceutów, studentów […] podsumowanie obecnej wiedzy z toksykologii”.
Fragment recenzji prof. dr. hab. Jerzego Kwapulińskiego
Publikacja stanowi streszczenie aktualnej wiedzy w zakresu diagnostyki oraz leczenia zaburzeń
statyki narządów miednicy, stanowiąc punkt wyjścia do poszerzania wiedzy w tym zakresie dla praktykujących ginekologów.
Zaburzenia statyki narządów miednicy u kobiet są jedną z częstszych patologii ginekologicznych, dotykających
do 30% populacji dorosłych kobiet. Częstość występowania tych schorzeń rośnie wraz z wiekiem i po 60. roku życia
ponad połowa kobiet boryka się z dolegliwościami związanymi z patologią dna miednicy. Chorobom tym często
towarzyszą zaburzenia ze strony dolnego docinka układu moczowego, problemy kolorektalne oraz dysfukcje seksualne.
SPIS ROZDZIAŁÓW
Słowo wstępne
Podstawy anatomiczno-czynnościowe zaburzeń statyki narządów miednicy dr n. med. Andrzej Pomian, dr n. med. Wojciech Majkusiak
Epidemiologia i czynniki ryzyka zaburzeń statyki narządów miednicy dr n. med. Edyta Horosz
Diagnostyka zaburzeń statyki narządów miednicy u kobiet dr n. med. Wojciech Majkusiak, dr n. med. Aneta Zwierzchowska
Leczenie zaburzeń statyki narządów miednicy dr n. med. Aneta Zwierzchowska, dr n. med. Paweł Tomasik, prof. dr hab. n. med. Ewa Barcz
U podstaw wydania II tomu Kosmetologii leżała konieczność kompleksowego ujęcia całości zagadnień kosmetologicznych, uzupełnionych o wiedzę nauk zintegrowanych z kosmetologią. Opracowanie powstało na postawie wiedzy i doświadczenia praktycznego specjalistów wielu dziedzin z całej Polski. W II tomie podjęto kosmetologię jako dziedzinę interdyscyplinarną, wiążącą się bezpośrednio lub pośrednio z licznymi dziedzinami medycznymi i chemicznymi. Wielokierunkowość kosmetologii zachęca do współpracy specjalistów wielu dziedzin. Kosmetolodzy to dziś szeroko wykwalifikowani specjaliści wykonujący czynności, w tym zabiegi, między lekarzem dermatologiem, lekarzem medycyny estetycznej, farmaceutą, fizjoterapeutą i chemikiem. W tym kontekście kosmetolodzy mogą działać na szczeblu współpracy diagnostycznej, zabiegowej (terapeutycznej) oraz badawczo-naukowej. Kosmetologia to jedyna pozycja na rynku wydawniczym z tej dziedziny, która kompletnie obejmuje tematykę kosmetologiczną. Mamy nadzieję, że stanie się ona pomocna w kształceniu i w pracy kosmetologów oraz wielu specjalistów dziedzin estetycznych, medycznych i chemicznych. Uważam, że książka ta ma dużą wartość naukową, dydaktyczną i będzie cenną pozycją nie tylko dla kosmetologów ale również spełni oczekiwania wszystkich osób interesujących się tymi problemami oraz pozwoli kosmetologom na poszerzenie swoich zabiegów i podniesienie swoich kwalifikacji.Fragment recenzji prof. dr hab. n. med. Barbary Zegarskiej ,
Psychodietetyka to pierwszy w Polsce podręcznik zawierający wiedzę z zakresu żywienia człowieka, dietoprofilaktyki i dietoterapii, stylów jedzenia oraz podstaw prawa żywnościowego.
Jest to kompleksowe kompendium z zakresu dietetyki, psychologii, medycyny i nauk o zdrowiu a także kultury fizycznej.
Zawarte w nim zostały między innymi:
Najnowsze wyniki badań dotyczące interakcji między lekami a żywnością,
Relacja pomiędzy jedzeniem a emocjami
Metody leczenia otyłości
Metody i techniki pracy z osobami przejawiającymi różny poziom aktywności fizycznej, a także doświadczającymi trudności w kontrolowaniu jedzenia lub zmianie zachowań i nawyków żywieniowych.
Autorami rozdziałów są wybitni specjaliści w swoich dziedzinach.
Podręcznik pt. Psychodietetyka dedykowany jest przede wszystkim osobom, które profesjonalnie zajmują się żywieniem człowieka i wszystkimi problemami związanymi z żywieniem w zdrowiu i chorobie. (…) Dla tej grupy osób przygotowano rozdziały, które są znakomitym przypomnieniem wiedzy nabytej w trakcie studiów. (…) Bez wątpienia podręcznik ten jest cenną pozycją, która umożliwi skuteczne prowadzenie dietoterapii, tym samym wspomoże wszystkich, którzy zajmują się problemami żywieniowymi w ich przeciwdziałaniu, a także zmniejszeniu częstości ich występowania.
Z recenzji prof. dr hab. n. med. Hanny Krauss,
Monografia, którą trzymam w ręku porusza wiele ważnych kwestii, jest pełna wskazówek, rad, sprawdzonej wiedzy, odwołuje się do wytycznych, zastanawia nad tym co robić, jak wybierać, co jeszcze zbadać? Porusza się wśród skomplikowanej materii emocji, decyzji, argumentów. Namawiam Państwa do tego, żeby ją studiować, sam będę wracał do wielu zawartych w niej treści, bo jest praktyczna, otwarta, inspirująca. To ważna pozycja w mojej medycznej bibliotece.
Z recenzji prof. dr hab. n. med. Artura Mamcarza,
W gabinecie lekarza specjalisty to cykl publikacji przygotowanych przez specjalistów dla specjalistów, omawiający wybrane, najbardziej istotne zagadnienia, nowe trendy i innowacyjne terapie w danej dziedzinie medycyny. W tym i kolejnych tomach wybitni polscy specjaliści dzielą się wiedzą i doświadczeniem z praktyki klinicznej, przedstawiają najnowsze dokonania oraz aktualne rekomendacje i standardy w swoich dziedzinach, a także opisy najciekawszych przypadków wraz z omówieniem zasad postępowania diagnostycznego i terapeutycznego. Artykuły inspirują do poszerzania i aktualizowania wiedzy, dogłębnie analizują i wyczerpują poruszany temat.
Cykl książek Zioła w medycynie to doskonały przewodnik po terapiach uzupełniających. Jest to również merytoryczna podstawa do leczenia objawów chorobowych, fitoterapii schorzeń o łagodnym przebiegu i chorób przewlekłych. Publikacje zostały przygotowane przez prof. dr hab. n. med. Ilonę Kaczmarczyk-Sedlak, kierownika Katedry Farmakognozji i Fitochemii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, oraz mgr. Arkadiusza Ciołkowskiego, twórcę ziołowych receptur aptecznych.Niezwykle cenne w prezentowanych opracowaniach jest, że opisano w nich poszczególne dolegliwości oraz podkreślono wskazania i przeciwskazania, a także podano schematy dawkowania dla kolejnych receptur czy ziołowych preparatów.W publikacji zaprezentowano problem najczęstszych zmian skórnych, takich jak suchość skóry, nadmierne rogowacenie naskórka, rozstępy, cellulit czy ukąszenia owadów i kleszczy, poruszono kwestię uszkodzeń termicznych oraz mechanicznych skóry, a także spowodowanych promieniowaniem słonecznym. Kolejną, nie mniej istotną, sprawą opisaną w książce jest wpływ zdrowia psychicznego na przebieg chorób skóry, a także wpływ chorób skóry na stan psychiczny człowieka. Ponadto tom 2 został wzbogacony o rozdział dotyczący składników naturalnych i ich pochodnych wpływających na stan skóry, włosów i paznokci.W tomie 1 publikacji Zioła w medycynie. Choroby skóry, włosów i paznokci autorzy zaprezentowali wiedzę i porady fitoterapeutyczne Znalazły się w nim informacje przydatne w przypadku poważnych schorzeń dermatologicznych (m.in. bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych, pasożytniczych, alergicznych) oraz takich, które można potraktować jako defekty kosmetyczne (np. cera naczyniowa, nadmierna potliwość, przebarwienia na skórze).
Ocena stanu pacjenta na podstawie wyników badania podmiotowego i przedmiotowego to podstawowe kwalifikacje absolwenta kierunku pielęgniarstwo, a jednocześnie pierwszy i kluczowy etap procesu opieki.W każdym rozdziale publikacji uwzględniono elementarne zagadnienia dotyczące anatomii, zasad i sposobu badania oraz dokumentację wyników w ujęciu tabelarycznym. W dokumentacji wyników badania podmiotowego i przedmiotowego na tle cech prawidłowych uwzględniono objawy chorobowe w obrębie układu czy narządu. Poszczególne techniki badań zostały dokładnie zilustrowane.Nowe wydanie zostało zaktualizowane i poszerzone o 2 nowe rozdziały: jeden z nich dotyczy odrębności badania podmiotowego i przedmiotowego osoby w wieku geriatrycznym, drugi - jak uzyskane wyniki badania podmiotowego i przedmiotowego dokumentować i zastosować do oceny sytuacji zdrowotnej pacjenta.Publikacja niezbędna na każdym etapie kształcenia pielęgniarek i położnych, a także w codziennej praktyce.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?