Podręcznik pt. „Problemy laryngologiczne u osób w podeszłym wieku” to oczekiwana publikacja przeznaczona do podyplomowego kształcenia specjalistów wielu dziedzin, w tym: otolaryngologii, audiologii i foniatrii, geriatrii, rehabilitacji medycznej, fizjoterapii, psychologii, alergologii, neurologii oraz medycyny rodzinnej. Postępy w naukach biologicznych i medycznych i wzrost poziomu życia przyczyniły się do wydłużenia życia ludzkiego. Jednocześnie pandemia wirusem COVID-19 spowodowała liczne zgony w grupie ludzi starszych oraz poważne problemy laryngologiczne, wynikające nie tylko z naturalnego procesu starzenia się, ale także będące powikłaniem po przebytym zakażeniu. Problemy laryngologiczne u osób w podeszłym wieku to podręcznik nowoczesny i dostosowany do realizowanych strategii postępowania po przebytej pandemii COVID-19, w którym wskazuje się potrzebę wielospecjalistycznej opieki starszych pacjentów z problemami laryngologicznymi. Rozdziały zostały opracowane w sposób syntetyczny według jednolitego schematu. Zwrócono uwagę na najnowsze spojrzenie na problemy laryngologiczne i nowe możliwości diagnostyczne, w miarę możliwości rozbudowano także postępowanie rehabilitacyjne. Zadbano również o aspekt praktyczny podręcznika w postaci opisów ciekawych przypadków klinicznych w wybranych rozdziałach.
Kolejny numer z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Kardiologia”, pod redakcją naukową dr hab. n. med. i n. o zdr. Pawła Balsama, został poświęcony nowoczesnym formom leczenia niewydolności serca w oparciu o aktualne wytyczne i rekomendacje Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. dużą starannością omówiono, m.in. kliniczną stronę choroby, grupy leków stanowiące filary farmakoterapii w niewydolności serca oraz ostrą niewydolność serca Szczególne miejsce znalazł także wątek dotyczący innowacyjnego podejścia do leczenia pacjentów z niewydolnością serca ze zredukowaną frakcją wyrzutową oraz roli leczenia zintegrowanego i kontroli czynników ryzyka w przypadku chorób współistniejących. Monografię kończy omówienie zapalenia mięśnia sercowego oraz roli biopsji mięśnia sercowego. Publikacja dedykowana jest przede wszystkim kardiologom, ale poruszane tematy z pewnością zainteresują także specjalistów z innych dziedzin, którzy w codziennej praktyce spotykają się z pacjentami kardiologicznym. Gorąco polecamy tę lekturę także wszystkim osobom przygotowującym się do egzaminów specjalizacyjnych. Wierzymy, że monografia będzie przewodnikiem służącym pomocą w codziennej, trudnej praktyce klinicznej i przyczyni się do poprawy wyników leczenia chorych.
Sonografia układu kostno-szkieletowego to prężnie rozwijająca się metoda diagnostyki. Ta procedura diagnostyczna daje porównywalne wyniki do tradycyjnego badania RTG. W przypadku zmian kostnych i więzadłowych obrazy sonograficzne są niekiedy nawet bardziej diagnostyczne niż RTG. Podręcznik jest pierwszą publikacją w języku polskim będącą przeglądem diagnostyki sonograficznej złamań. Pozwala poznać wskazania i ograniczenia sonografii, a równocześnie daje niezbędne podstawy do zastosowania klinicznego tej metody. Chirurdzy, chirurdzy dziecięcy, ortopedzi oraz pediatrzy poznają szerokie możliwości bezpiecznej diagnostyki sonograficznej w urazach aparatu więzadłowego i złamaniach.
Kolejna monografia, pod redakcją wybitnego kardiologa, naukowca i praktyka klinicznego Profesora Andrzeja Wysokińskiego poświęcona jest nowościom w elektrokardiologii. Jest to już druga część tej niezwykle intersującej lektury wydana w ramach cyklu „W gabinecie lekarza specjalisty”. Wybitni eksperci z dziedziny elektrokardiologii przedstawiają w sposób niezwykle przystępny wybrane nowości w dziedzinie elektrokardiologii (arytmologii). Tym razem szczególny akcent został położony na zaburzenia przewodzenia i automatyzmu serca, leczenie elektrostymulacją stałą, czasową stymulację serca oraz zaburzenia stymulacji. Omówiono także wartość echokardiografii w diagnostyce i leczeniu zaburzeń stymulacji serca, leczenie kardiochirurgiczne w arytmologii, a także problemy psychologiczne chorych z zaburzeniami rytmu serca. Mamy nadzieję, że przedstawione najnowsze osiągnięcia w elektrokardiologii zainteresują nie tylko kardiologów, ale także lekarzy innych specjalności. Gorąco polecamy tę monografię także wszystkim osobom przygotowującym się do egzaminów specjalizacyjnych oraz każdemu, kto realizuje zasadę konieczności stałego doszkalania się.
Wydanie w serii „W gabinecie lekarza specjalisty” pod redakcją naukową prof. Aleksandry Jezeli-Stanek i prof. Joanny Chorostowskiej-Wynimko zostało poświęcone tematom z zakresu genetyki układu oddechowego. Publikacja zawiera omówienie tematów z zakresu genetyki w chorobach układu oddechowego, z uwzględnieniem ich podłoża dziedzicznego, nowoczesnych technik diagnostyki molekularnej, wytycznych dotyczących rozpoznawania oraz ryzyka genetycznego.
W książce przedstawiono zasady i koncepcje bezpiecznej opieki nad pacjentem. Autorzy skoncentrowali się na omówieniu kluczowych uwarunkowaniach bezpiecznej opieki, uwzględniając komunikowanie, aspekty etyczno-prawne, ergonomiczne i kliniczne w wybranych obszarach opieki. Treści w niej zawarte będą przydatne w rozwoju kompetencji zarówno studentów kierunków medycznych, jak i różnych grup pracowników opieki zdrowotnej. Publikacja niezbędna na każdym etapie kształcenia i doskonalenia zawodowego.
Kolejne, czwarte wydanie w serii „W gabinecie lekarza specjalisty”, pod redakcją prof. dr hab. med. Piotra Laudańskiego poświęcamy problematyce endokrynologii ginekologicznej i niepłodności. Zaprezentowana tematyka tego wydania została przygotowana w ten sposób, aby była bliska nie tyko doświadczonym klinicystom na co dzień zajmującym się trudnymi przypadkami, ale także lekarzom, którzy każdego dnia w swoich gabinetach mają styczność z niepłodną parą lub pacjentką we wczesnej ciąży.
Publikacja Kompleksowa terapia problemów skórnych. Podejście interdyscyplinarne została przygotowana przez Agatę Zejfer – praktykującego kosmetologa. Monografia stanowi niezwykle cenne źródło wiedzy na temat zależności między wyglądem i zdrowiem skóry a ogólnym stanem psychofizycznym. Spektrum poruszanych tematów pozwala spojrzeć na problemy skórne w szerszej perspektywie i stworzyć od podstaw kompleksową terapię kosmetologiczną w ujęciu spersonalizowanym. Zawarte w niej niezwykle istotne rady i wskazówki przedstawiają, jak ważne jest podejście holistyczne do człowieka w procesie wykonywania usług. W spojrzeniu tym kosmetolog to profesjonalista, który nie tylko powinien mieć wiedzę z zakresu psychologii, medycyny, chemii, biochemii, fizyki i wielu innych dziedzin, ale także umiejętnie współpracować z lekarzami różnych specjalności. Publikacja jest skierowana do praktykujących już kosmetologów i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z dziedziną kosmetologii. Dzięki swoim walorom edukacyjnym, a także przystępnej formie może być również interesująca dla studentów kosmetologii uczelni wyższych i studiów podyplomowych.
Publikacja Niezbędnik stomatologiczny. Zbiór zadań dla studentów stomatologii (cz. 1) została przygotowana przez Aleksandrę Simińską, lekarza dentystę. Ma na celu utrwalenie i usystematyzowanie wiedzy już zdobytej. Zbiór zadań testowych ułożono w oparciu o podstawę programową wymaganą na studiach i egzaminie LDEK z tego przedmiotu. Dla ułatwienia zagadnienia pogrupowano nie tylko dziedzinami stomatologicznymi (stomatologia zachowawcza z endodoncją, stomatologia dziecięca, ortodoncja, bioetyka, prawo medyczne, orzecznictwo lekarskie), ale także tematycznie. Tak, aby móc wygodnie przygotować się do bieżącego sprawdzania wiedzy na studiach. Istotnym elementem są krótkie notatki przy zadaniach, które pomogą czytelnikowi szybko przypomnieć najistotniejsze zagadnienia zawarte w testach. Publikacja adresowana jest do studentów kierunku lekarsko-dentystycznego i absolwentów przygotowujących się do LDEK-u.
Monografia Chory na nowotwór – opieka stomatologiczna. Algorytmy diagnostyczno-lecznicze dla lekarzy medycyny i lekarzy stomatologów ukazała się w specjalistycznej serii Pacjent w Gabinecie Stomatologicznym. Przedstawiono w niej obecny stan wiedzy dotyczący najnowszych poglądów na profilaktykę i leczenie chorób jamy ustnej występujących na różnych etapach terapii onkologicznej lub transplantacji komórek krwiotwórczych. Opracowano praktyczne zasady postępowania, mające za zadanie ułatwić planowanie i realizowanie opieki stomatologicznej u chorych leczonych przeciwnowotworowo.
Publikacja odpowiada także na trudne pytania, które stawiają sobie lekarze dentyści: Czy u pacjenta przygotowywanego do leczenia przeciwnowotworowego należy bezwzględnie usuwać każdy ząb leczony kanałowo? Czy w trakcie chemioterapii można leczyć ząb endodontycznie? W jakich okolicznościach wymagana jest osłona antybiotykowa? Czy zabiegi inwazyjne mogą być przeprowadzane ambulatoryjnie?
Książka stanowi kompendium, które ma służyć pomocą w codziennej praktyce klinicznej. Publikacja przeznaczona jest zarówno dla lekarzy medycyny, jak i lekarzy stomatologów.
Publikacja Analiza przypadków klinicznych w alergologii (część III) została przygotowana pod redakcją prof. dr. hab. Jerzego Kruszewskiego i dr. hab. Andrzeja Chciałowskiego, prof. WIM.
Stanowi kolejną część cyklu z serii monograficznej, która służy nauczaniu praktycznej alergologii. Zaprezentowane w niej rozwiązania opisanych przypadków chorych pokazują, że czasem należy wyjść naprzeciw przyjętym obowiązującym wytycznym i zalecanym algorytmom. Świadomość możliwości zaistnienia takiego przypadku jest niezwykle ważna i wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Ważnym aspektem monografii są najnowsze metody diagnostyczne, które pozwalają precyzyjniej diagnozować chorego, a także skuteczniej poprawić jego komfort życia. Całość została dopełniona materiałem zdjęciowym odzwierciedlającym omawiany przypadek.
Publikacja adresowana jest do lekarzy specjalizujących się w dziedzinach alergologia, dermatologia i choroby wewnętrzne.
Publikacja COVID-19 i jego powikłania – przypadki kliniczne została przygotowana pod redakcją dr. hab. n. med. Andrzeja Chciałowskiego, prof. WIM, oraz prof. dr. hab. n. med. Jerzego Kruszewskiego. Monografia porusza niezwykle ważne zagadnienie, jakim są powikłania po przebytym zakażeniu COVID-19 – warto wspomnieć, że dotyczą one nie tylko zaburzeń układu oddechowego, ale także odnoszą się do zespołu chronicznego zmęczenia, problemów naczyniowo-sercowych i neurologicznych, a nawet psychologicznych. Przedstawiono prawidłowe, zgodne z najnowszą wiedzą, sposoby diagnozowania, postępowanie terapeutyczne i efekty leczenia 22 przypadków dotyczących przebiegu COVID-19 przy m.in.: powikłaniach zakrzepowo-zatorowych, schyłkowej niewydolności nerek, odmie płucnej, szpiczaku mnogim czy zakażeniu HIV. Istotnym elementem – wzbogacającym treść – jest załączony materiał zdjęciowy. Współtwórcami publikacji COVID-19 i jego powikłania – przypadki kliniczne jest grono ponad 50 wybitnych specjalistów klinicznych z całej Polski. Publikacja adresowana jest do lekarzy specjalizujących się w dziedzinach alergologia, choroby zakaźne i choroby wewnętrzne.
Chemsex. Ujęcie wielodyscyplinarne Książka została przygotowana przez interdyscyplinarny zespół autorów, wybitnych specjalistów i praktyków. Treści są zbudowane wokół złożonego terminu, jakim jest „chemsex”. David Stuart, twórca określenia, podkreśla, że chemsex nie jest definiowany wyłącznie poprzez używanie narkotyków do aktywności seksualnej. Łączenie środków psychoaktywnych z seksem ma długą historię, odbywa się w wielu różnych populacjach, lecz nie zawsze będzie się mieściło w ramach tego pojęcia. W publikacji ciekawie opisano takie zagadnienia jak: definicja i historia zjawiska, rodzaje uzależnień, zdrowie psychiczne i seksualne użytkowników chemsexu, konsekwencje neuropsychologiczne, psychoterapia i farmakoterapia osób uzależnionych, chemsex w różnych populacjach, elementy zdrowia publicznego, redukcja szkód u osób uzależnionych, zakażenie HIV i choroby przenoszone drogą płciową, stany zagrożenia życia i zdrowia oraz postępowanie w objawach ostrej intoksykacji substancjami psychoaktywnymi, aspekty prawne. W publikacji zostały również przedstawione wnioski z badania „Psychospołeczne uwarunkowania chemsexu” i „Badania nad chemsexem w Polsce”. Książka z pewnością zainteresuje seksuologów, psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, specjalistów chorób zakaźnych, zdrowia publicznego, a także osoby zajmujące się profilaktyką uzależnień i przedstawicieli organizacji pozarządowych.
„Elektrokardiologia” to nowoczesny przewodnik po meandrach elektrostymulacji, który porusza różne aspekty elektroterapii, od wskazań do implantacji urządzeń wszczepialnych serca, wskazując na skuteczność różnych metod elektroterapii, poprzez analizę jej powikłań po zagadnienia dotyczące kontroli stymulatorów i monitorowania odległego pacjentów z wszczepionymi urządzeniami. Publikacja zawiera aktualną wiedzę z uwzględnieniem najnowszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Znajdują się w niej zagadnienia dotyczące nowoczesnych technologii, co jest znamienne w kontekście niedługo przypadającej setnej rocznicy przyznania Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny Willemowi Einthowenowi za badania rytmu serca człowieka oraz pierwsze rejestracje elektrokardiograficzne. Książka ma przede wszystkim walor praktyczny, jest bogato ilustrowana, zawiera algorytmy i odniesienia do najnowszych pozycji literatury. Z pewnością będzie stanowiła odpowiedź na wszelkie pytania, które rodzą się nagle, często w nocy, na dyżurze.
Wydanie onkologiczne w serii „W gabinecie lekarza specjalisty”, pod redakcją prof. dr hab. n. med. Mariusza Bidzińskiego zostało poświęcone najnowszym metodom leczenia raka jajnika. Oprócz metod leczenia Czytelnik znajdzie tu również informacje dotyczące żywienia, opieki paliatywnej oraz rehabilitacji i opieki psychologicznej chorych na raka jajnika. Publikacja kierowana jest do onkologów oraz lekarzy pozostałych specjalności, mających kontakt z pacjentami onkologicznymi.
Nagły zgon sercowy u dzieci rozpoczyna nową serię Biblioteki kardiologii dziecięcej. Zagadnienia poruszane w publikacjach będą opracowaniem najczęściej występujących problemów kardiologicznych u małych pacjentów. Pierwsza z publikacji porusza ważny i dramatyczny problem nagłej śmierci u małych pacjentów. Przybliża przyczyny nagłego zgonu sercowego (NZS, ang-SCD) w wieku pediatrycznym i u osób młodych do 35 roku życia, które mogą być wielorakie. Najczęściej problem ma podłoże kardiologiczne, może wystąpić w przebiegu kardiomiopatii, zwłaszcza przerostowej, uwarunkowanych genetycznie kanałopatii, wrodzonych wad serca, zapalenia mięśnia sercowego, nieprawidłowej budowy naczyń wieńcowych, nadciśnienia płucnego. Takie patologie mogą być wcześniej nierozpoznane. W wielu przypadkach nie udaje się ustalić etiologii SCD pomimo przeprowadzanych rzetelnie badań pośmiertnych i wywiadów w rodzinie. Wiedza na ten temat może przyczynić się do zapobiegania, wczesnego wykrywania zagrożeniu SCD i prawidłowego przyczynowego leczenia. Książkę polecamy wszystkim kardiologom dziecięcym, pediatrom a także lekarzom rodzinnym.
Książka Hematologia sportowa przedstawia, oparte na piśmiennictwie światowym, najnowsze fakty dotyczące krwi, jak i jej poszczególnych elementów składowych, w różnych stopniach wysiłku sportowego, czy też po zastosowaniu zabiegów fizjoterapeutycznych.
Książka zawiera podstawową wiedzę na temat fizjologii wysiłku i jego podziałów, jak i zaangażowanie układu krążenia w różnych stopniach wysiłku sportowego. Opisane zostały również zmiany powysiłkowe, jakie zachodzą w krwi, ze szczególnym uwzględnieniem elementów morfotycznych, osocza i zróżnicowanie biochemiczne. Wiele miejsca poświęcono wpływowi substancji dopingowych na zmiany zachodzące w krwi, jak i ostrzeżeniom wynikającym z następstw stosowania dopingowych substancji. W wielu rozdziałach współautorzy zwracają uwagę na kontrolowany, umiarkowany trening, jak i wysiłek sportowy ostrzegając przed następstwami, brakiem powrotu przekroczonych norm do stanu fizjologicznego.
Książka zawiera nie tylko dane naukowe dotyczące powysiłkowych zmian w krwi, ale zarazem stanowi wskazania profilaktyczne dotyczące umiejętnie prowadzonego treningu sportowego, jak i prowadzenia zawodów sportowych, bez narażenia na uszczerbek zdrowia.
Książka będzie zapewne wskazaniem dla sportowców do okresowych badań swojej krwi, jak i zwróceniem uwagi na pewne wskaźniki krwi idealnie niepasujące do tzw. norm hematologicznych.
Kolejne wydanie pediatryczne w serii „W gabinecie lekarza specjalisty”, pod redakcją prof. dr hab. med. Magdalena Figlerowicz poświęcamy chorobom zakaźnym u dzieci. W wydaniu skoncentrujemy się na profilaktyce chorób zakaźnych, a także poszczególnym obszarom chorób zakaźnych, charakterystycznych dla dzieci oraz ich leczeniu.
Kolejne wydanie pediatryczne w serii „W gabinecie lekarza specjalisty” poświęcone zostało zjawisku nadmiaru masy ciała u dzieci.
Publikacja obejmuje spektrum uwarunkowań otyłości u dzieci i młodzieży, diagnozowanie, leczenie oraz zalecenia żywieniowe i terapeutyczne.
SPIS ROZDZIAŁÓW
Częstość występowania nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży w Polsce. - Grażyna Rowicka
Definicja nadwagi i otyłości oraz kryteria ich rozpoznawania u dzieci i młodzieży. - Grażyna Rowicka, Hanna Dyląg
Czynniki ryzyka nadmiaru masy ciała u dzieci i młodzieży. - Grażyna Rowicka
Powikłania nadmiaru masy ciała u dzieci i młodzieży oraz kryteria ich rozpoznawania. - Grażyna Rowicka
Zespół metaboliczny u dzieci i młodzieży - kiedy i jak go rozpoznawać. - Grażyna Rowicka
Pacjent z nadmiarem masy ciała w gabinecie lekarza POZ, postępowanie krok po kroku. - Grażyna Rowicka, Hanna Dyląg
Postępowanie żywieniowe u niemowląt i dzieci w wieku poniemowlęcym z nadmiernymi przyrostami masy ciała oraz u dzieci w wieku przedszkolnym z nadmiarem masy ciała. - Małgorzata Strucińska
Postępowanie żywieniowe u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym z nadmiarem masy ciała. - Małgorzata Więch
Aktywność fizyczna w leczeniu otyłości u dzieci i młodzieży. - Lesław Kluba
Psychologiczne aspekty nadmiaru masy ciała u dzieci i młodzieży. - Marta Barańska
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?