Cura animarum – troska o dusze jest istotą powołania kapłanów, lecz także rodziców, nauczycieli i wszystkich, którym powierzone zostało wychowywanie i prowadzenie innych ku dojrzałemu przeżywaniu życia i relacji z Bogiem. Książkę otwierają świadectwa wewnętrznego uzdrowienia trojga młodych ludzi. Autor porusza takie zagadnienia jak moc Eucharystii i przebaczenia jako czynników uwolnienia wewnętrznego, uporządkowanie sfery emocjonalnej czy skuteczna pomoc psychologiczno-duchowa młodzieży. Laurent Perru porusza się po obszarach psychologii i duszpasterstwa, a jego książka wzbogacona jest o fragmenty literatury źródłowej i dokumenty Kościoła.
„Chciałem napisać tę książkę, aby po prostu podzielić się moimi odkryciami w dziedzinie towarzyszenia, które nie zadowoli się powierzchownym słuchaniem o małym stopniu zaangażowania, czy poradami duchowymi, których udziela się szybko i łatwo. Chodzi o towarzyszenie, które przede wszystkim będzie miało na celu świadectwo współczucia Ojca; chodzi o poświęcenie czasu na słuchanie i o „troskę” zgodnie z piękną, starożytną formułą opisującą posługę kapłana jako cura animarum, «troskę o dusze»” – pisze ks. Perru we Wstępie.
Laurent Perru, francuski kapłan z diecezji Fréjus-Toulon, wyświęcony w 1990 roku. Ukończył Papieski Instytut Liturgiczny w Rzymie, przez dziesięć lat wykładał w seminarium swojej diecezji, pełniąc jednocześnie posługę parafialną. Stając wobec potrzeb psychicznych i duchowych nowo nawróconych osób, zajął się posługą towarzyszenia, którą pełni od 1998 r., szczególnie wobec młodych i w dziedzinie wewnętrznego uzdrowienia.
Bóg i wiara, książka Stanisława Klimaszewskiego MIC, to kompendium prawd teologicznych i nauk moralnych podanych w nowoczesnej formie, a zarazem rodzaj obrazowej katechezy, w której treści wiary poparte są świadectwami z życia świętych, teologów i duszpasterzy, ale i osób znanych, polityków, naukowców czy celebrytów.
W najlepszym homiletycznym stylu autor łączy fragmenty Pisma Świętego i elementy nauki Kościoła z wydarzeniami historycznymi i faktami naukowymi, wplatając w swój dyskurs cytaty literackie, artykuły prasowe, ludzkie historie i anegdoty. Jak zresztą sam zauważa, tak naprawdę większą część tej książki pisali inni, i to własnym życiem. Stanisław Klimaszewski MIC nadaje jednak temu zbiorowi oryginalny rys, sprawia, że dzieło poruszające problemy ważne i trudne nie jest pozbawione lekkości i humoru, dzięki czemu zyskuje postać, która zachęca do osobistych poszukiwań Boga oraz sensu codziennego życia.
Ciekawie skonstruowane inspirujące spojrzenie na duchowość pierwszych wieków chrześcijaństwa, które zadowoli każdego, kto pragnie się duchowo odświeżyć i dokształcić. Książka powinna pomóc również ludziom przygotowującym różnego rodzaju spotkania religijne, związane z odnową duchową, rekolekcje i ćwiczenia duchowe.
Świadectwo egzorcysty
"Kiedy w 1977 roku – pisze we Wstępie do tej książki Henri Amet – zostałem mianowany egzorcystą, rozmawiałem o tym z moim lekarzem. Wykrzyknął: ‘Nie jesteśmy przecież w średniowieczu!’. Ten okrzyk, dziś tak powszechny, to przejaw niezrozumienia, sprzeciwu. Jak można pod koniec XX wieku jeszcze być egzorcystą? Jak można, mimo postępu nauk humanistycznych i teologii, wciąż mówić, że diabeł istnieje?".
Jezuita Henri Amet w latach 1997–2006 był egzorcystą diecezji w Lyonie. W tym czasie udzielił kilku tysięcy porad, spotkał ponad 2000 osób, które były pod wpływem złego ducha albo też uważały, że są ofiarami duchów czy istot niewidzialnych. Bywały i takie, o czym wspomina ojciec Amet, na które, ktoś rzucić miał urok. Niniejsza książka przywołuje najciekawsze z ‘przypadków’, będąc jednocześnie świadectwem, że diabeł nie tylko istnieje, ale ma się coraz lepiej…
"...W swojej książce Być mnichem w sercu miasta ojciec Pierre- Marie jawi się jako ów uczony w Piśmie, który, stawszy się uczniem Królestwa Niebieskiego, ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare (cf. Mt 13,52). Znajdujemy tu syntezę duchowości monastycznej, gdzie wierność tradycji łączy się z doskonałością, jaką niesie nowe życie w Duchu. (...)
To wszystko sprawia, że książka o. Pierre’a-Marie nie jest przeznaczona jedynie dla Wspólnot Jerozolimskich, ale i dla każdej osoby pragnącej pokrzepić się solidną duchowością od strony doktrynalnej, podanej w sposób żywy i serdeczny. Nie zdziwiłoby mnie, gdyby z upływem czasu, wraz z wcześniejszym Źródłem na pustyni miast (którego jest jakby komentarzem i rozwinięciem), książka ta weszła do klasyki duchowości monastycznej. (...)
Czytelnik tej książki sam zda sobie sprawę, ile miejsca zajmuje w niej Słowo Boże, duchowość ojców pustyni, mistrzów średniowiecza, późniejszych i współczesnych, a szczególnie wskazania Kościoła, zawarte w niedawnym dokumencie dotyczącym życia konsekrowanego Vita consecrata".
/z przedmowy o. Raniero Cantalamessa, kaznodziei Kurii Rzymskiej/
Ojciec Święty Benedykt XVI podczas środowych audiencji generalnych od marca 2007 r. i przez znaczną część 2008 r. przedstawiał kolejnych Ojców Kościoła. Była to ciągła, prawdziwa i głęboka katecheza, która opowiadała o Kościele poprzez życie wielkich postaci z pierwszych wieków Chrześcijaństwa. Za każdym razem, istotne było ukazanie zarazem oryginalności i aktualności każdego z Ojców, często znanego niewielu, aby mógł znaleźć się w zasięgu każdego.
Stąd zrodziła się ta praca, która ma na celu w prosty sposób przedstawić myśli i refleksje niektórych Ojców Kościoła w odniesieniu do intensywnego okresu roku liturgicznego, jakim jest Wielki Post i Wielkanoc. Zresztą, ich pisma należą do najważniejszych dokumentów tradycji ze względu na bogactwo treści na różnych poziomach: duchowym, moralnym, dogmatycznym, ascetycznym. Zamiar, który idzie w ślad za intencją Ojca Świętego, polega na „wyprowadzeniu: Ojców z bibliotek lub zbiorów patrystycznych, aby zaproponować ich wszystkim, również tym, którzy nie są specjalistami, badaczami, ani zapalonymi czytelnikami. W istocie niniejsza książeczka jest nieodzowną pomocą w codziennej medytacji w okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy.
/z Wprowadzenia/
Czym są odpusty? Czy ktoś dzisiaj przywiązuje do nich jeszcze jakieś znaczenie? Czy może traktuje się je, jak chcą tego niektórzy, jako formę targowania się z Bogiem albo ofertę świętości po obniżonej cenie? A może przeciwnie, pobudzają życie duchowe? Jeśli są impulsem wzrostu, co robić, aby je uzyskać? Jakie trzeba mieć wewnętrzne usposobienie, aby ten dar móc przyjąć?
Istotą niniejszej książeczki, która została przygotowana w formie dialogu, są oficjalne dokumenty Kościoła.
Czego naprawdę pragniemy? Gdzie szukać Boga? Jak się modlić?
Jean Claude Sagne, znawca kontemplacji i życia duchowego, dzieli się z czytelnikami tego małego traktatu duchowego prostą i głęboką refleksją na zasadnicze tematy wiary i życia.
Te „słowa mądrości” należy przyjąć w modlitwie. Można zapoznać się z nimi pojedynczo bez określonego porządku, nawet czytając codziennie po jednym.
Czytaj tę książkę swobodnie zatrzymując się przy zdaniach, które wzbudzają twoje zainteresowanie! Jedno jest pewne – znajdziesz tu prawdziwe skarby…
Urodzony w 1936 r. w Tours, ojciec Jean-Claude Sagne wstąpił do zakonu świętego Dominika w 1957 r., a święcenia kapłańskie otrzymał w 1963 r. Należy do zakonu świętego Abrahama w Lyonie. Jest autorem kilku prac na temat życia modlitewnego oraz pism janowych. Utrzymuje liczne kontakty ze starszymi i młodszymi wspólnotami oraz posiada wielką praktykę w przewodnictwie duchowym.
Wiele spośród osób poszukujących tak zwanych „produktów naturalnych”, jest skłonnych zapłacić więcej za tak zwaną „czystą żywą wełnę” czy „100% sok pomarańczowy”. Jednak pojęcie czystości „osobistej” często wywołuje strach, jakby sama idea takowej oznaczała rezygnację z życia i w konsekwencji prowadziła do frustracji.
Faktycznie, słowo „czystość”, czy to w odniesieniu do czystości cielesnej, czy też w kontekście czystości serca, może – w znaczeniu potocznym – odstręczać, czy wręcz mieć zabarwienie pejoratywne. Tymczasem czystość serca nie jest niczym innym, jak tylko tajemnicą wewnętrznej spójności i wolności…
Autorka niniejszego traktatu duchowego w sposób prosty i klarowny prowadzi nas jasną ścieżką czystości serca, nadając temu pojęciu nowe, dynamiczne znaczenie.
Siostra Elizabeth de Jesus jest członkinią Wspólnoty Błogosławieństw. Regularnie prowadzi katechezy i rekolekcje. Jest z pochodzenia Austriaczką, ale wiele lat spędziła we Francji, poświęcając się przede wszystkim dziełu ewangelizacji młodych.
Powiadają, że z miłością jest jak ze spacerem w deszczu. Wystarczy chwila, by przemoknąć do suchej nitki. Bo też dopada niespodzianie, kryjąc się zwykle za ukradkowymi spojrzeniami czy pytaniami bez odpowiedzi. I choć napisano o niej wiele, wciąż jednak nie dość. Ale na pewno ? jak piszą autorzy tego tomiku ? to nie ?polukrowana lipa z telewizyjnych mydlanych oper? albo ?forma wymiany usług szczególnych?. Dlatego o tym tu ani słowa. Dużo za to o znakach miłości prawdziwej, o jej umykającej słowom istocie i o tym, jak sprawdzić, czy nie jest tylko chwilowym zakochaniem.
?Prawdziwie kochasz wtedy ? pisał Tołstoj ? kiedy nie wiesz dlaczego?. To przekonanie zdają się potwierdzać psychologowie i tłumaczyć próbują miłość burzą hormonów i chemią. Jak jest naprawdę, wiedzą tylko zakochani, dla których jest cudem, który budzi się w dwóch sercach naraz?
O ile ojciec jest menedżerem, kierownikiem całej rodziny, o tyle dziadek jest szefem rady nadzorczej. Jest seniorem rodu, najstarszym mężczyzną w rodzinie. Nie wyręcza ojca i matki w wychowaniu dzieci, ale może pomóc w kształtowaniu charakteru wnuków... przede wszystkim własnym przykładem, ale też historiami, których ma na podorędziu całe mnóstwo. Autorzy dzielą się z czytelnikiem krótkimi, celnymi spostrzeżeniami na temat niezastąpionej roli dziadka w rodzinie i tym, jak tę rolę najlepiej odegrać.
Wojciech Warecki i Marek Warecki są doświadczonymi psychologami (Uniwersytet Warszawski, Wydział Psychologii) i od 1989 roku zajmują się przeprowadzaniem treningów oraz doradztwem psychologicznym. Autorzy książek i artykułów z zakresu szeroko rozumianej psychologii. Obecnie prowadzą własną firmę szkoleniowo – doradczą.
Jak dobrze wykorzystywać swoje doświadczenia? Jak godzić własne potrzeby z pomocą rodzinie? Jak angażować się w wychowywanie wnuków, nie wchodząc w kompetencje rodziców? Jak przekazać swoją życiową mądrość i doświadczenie, nie strofując bezustannie słuchaczy? Na te i wiele innych pytań autorzy odpowiadają mądrze, z właściwą im swadą i humorem.
Wojciech Warecki i Marek Warecki są doświadczonymi psychologami (Uniwersytet Warszawski, Wydział Psychologii) i od 1989 roku zajmują się przeprowadzaniem treningów oraz doradztwem psychologicznym. Autorzy książek i artykułów z zakresu szeroko rozumianej psychologii. Obecnie prowadzą własną firmę szkoleniowo – doradczą.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?