"Trudno wyobrazić sobie celebrację Eucharystii bez mszału, księgi zawierającej teksty modlitw mszalnych oraz porządek celebracji Mszy świętej. Księga ta jest wyrazem reguły modlitwy rytu rzymskiego, odzwierciedlającej wiarę Kościoła. Kościół wierzy bowiem tak, jak się modli, co oddaje często przywoływane łacińskie adagium: lex orandi, lex credendi (reguła modlitwy jest regułą wiary)”. – fragment Wstępu. Książka opowiadająca o mszale, swoistym „przewodniku w najważniejszej z celebracji liturgicznych, Mszy świętej”.
Godzinne rekolekcje, które dla współczesnego zabieganego chrześcijanina mogą być odpowiedzią na prośbę Jezusa, by z Nim czuwać, by raz na jakiś czas poświęcić sześćdziesiąt minut na rozmowę z Bogiem. Czy to łatwe? Wszak nawet apostołowie nie potrafili wytrwać tego czasu na modlitwie z Jezusem w Ogrójcu. Książka mobilizuje jednak do poświęcenia Bogu czasu w określony sposób. Do odbycia siedmiu ważnych kroków-etapów, pozwalających na relaks, radosne wychwalanie Pana, rozważania, rachunek sumienia, modlitwę.
Chrześcijaństwo jest religią mistyczną, choć takie stwierdzenie może dziwić wielu współczesnych. Niniejsza antologia tekstów pierwszych mistyków chrześcijańskich odpowiada na pilną potrzebę: przyczynić się do ponownego odkrycia mistycznych źródeł chrześcijaństwa. Większość z zamieszczonych tu fragmentów od bardzo dawna nie była publikowana. Jedne z nich zadziwiają świeżością, inne mogą wydawać się trudniejsze. Wszystkie są bardzo interesujące, przetłumaczone w sposób najprzystępniejszy dla niespecjalistów, opatrzone komentarzem. Wybrani autorzy nie zostali przedstawieni w porządku chronologicznym czy alfabetycznym. Teksty opracowano w kluczu teologicznym, gdyż chodzi o mistyków chrześcijańskich, których duchowość została głęboko naznaczona objawieniem Bożym.
Olivier Clément (1921-2009), Francuz, jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów prawosławnych. Od 1953 roku wykładał w Instytucie Teologii Prawosławnej św. Sergiusza w Paryżu. Autor kilkudziesięciu książek, z których kilka przetłumaczono na język polski.
Niniejsza książka jest autentyczną relacją na temat jednego z najgłośniejszych cudów wszechczasów, napisaną przez człowieka, który do tego cudu osobiście się przyczynił. Pewnego dnia baron Teodor de Bussieres spotyka w Rzymie Alfonsa Ratisbonne’a (1814-1884) który pała nienawiścią do katolicyzmu i zawiesza mu cudowny medalik na szyi. Obdarowany przeżywa przemianę serca i ducha i nawraca się za sprawą cudownego medalika. To opowieść o wzruszającej Bożej dobroci i macierzyńskiej miłości Najświętszej Maryi Panny.
Książka jest pełną nadziei medytacją kapłana na temat cierpienia i zapisem żywych świadectw ludzi, którym nie złamało ono ducha. Z tych stronic przemówią do nas między innymi bł. ks. Jerzy Popiełuszko, św. Siostra Faustyna, Jacques Fesch, Aleksander Sołżenicyn, Etty Hillessum, Ludwik van Beethoven, bł. Jan Paweł II, Jacques Lebreton, męczennicy z Tibhirine, Anne de Guigné, św. Teresa od Dzieciątka Jezus i wielu, wielu innych – ludzie, którzy mieli na ten temat więcej do powiedzenia życiem niż słowami.
„Czy możliwe, by odmawiać psalmy, słuchać słowa Bożego i wielbić Boga bez odkrycia przy tym, jak jest wielki?”, pyta pewnie retorycznie Autor niniejszej pracy. Zachęca w niej do codziennego odprawiania Liturgii Godzin, obiecując, że ta modlitwa całego Kościoła stanie się cennym pokarmem dla wiary.
Praca zawiera wiele praktycznych wskazówek, napisanych w przystępny sposób w oparciu o obowiązujące dokumenty Kościoła, szczególnie Ogólne wprowadzenie do Liturgii Godzin oraz Konstytucję o liturgii świętej Soboru Watykańskiego II. Warto zauważyć, że autor dosłownie prowadzi czytelnika za rękę, krok po kroku cierpliwie wyjaśniając wszystkie elementy Świętego Oficjum, wydobywając przy tym ich piękno i fascynującą głębię.
Doktryna św. Ludwika o całkowitym zawierzeniu Maryi Niepokalanej zawarta w Traktacie przeżywa swoisty renesans w dobie papieskiego „Totus Tuus” Jana Pawła II. Wypływa ona ze spojrzenia na Jezusa ubogiego, w ubóstwie którego autor dojrzał drogę do Boga. Maryja na tej drodze jest przewodniczką i opiekunką pielgrzymów.
interesująca pozycja dla ludzi wiary, którzy szukają dialogu z Bogiem modlitwie , przez Najświętszą Maryję Pannę
„Mój Ojcze, powierzam się Tobie” – tak modlił się bł. Karol de Foucauld. Któż z nas nie tęskni za tym, żeby jego życie było przepojone Bożą obecnością? Modlitewnik, który oddajemy do rąk Czytelników, powstał z myślą o tych wszystkich, którzy pragną przeżywać swoją codzienność w bliskości Boga. Zawiera propozycje modlitw znanych i nieznanych, starych i nowych, inspirujących do osobistej rozmowy z Bogiem. Czytelnik znajdzie w nim także propozycje rozważań różańcowych i Drogi Krzyżowej, informacje katechizmowe oraz obrzędy Mszy św. Wielką zaletą modlitewnika jest przejrzysty układ treści, czytelna czcionka i poręczny, mały format.
Wyraźne litery. Mały, kieszonkowy format. Bez problemu zmieści się w kieszeni, torebce.
Zbiór osobistych modlitw św. Urszuli Ledóchowskiej. Poprzez „Medytacje biblijne” święta wprowadza nas na drogę intymnej bliskości z Jezusem. Jest to droga szczęścia, bowiem: „Nie ma nic cudowniejszego jak trzymać się blisko Jezusa! Mieć Jezusa – to mieć niebo na ziemi, to móc w całej szczerości mówić: Jezu, Przyjacielu mej duszy…”
Św. Urszula wiedziała z doświadczenia, że w życiu tak zajętym, jak nasze, nie tak łatwo trwać w obecności Bożej, tym goręcej więc zachęcała do zawierzenia Panu niedoskonałości naszej modlitwy. Teksty zostały zebrane w dwudziestu rozdziałach według układu tajemnic różańca, będących syntezą życia Jezusa i Jego Matki, a także syntezą życia każdego człowieka. Książka ta jest swego rodzaju duchowym podręcznikiem.
Główną przyczyną lęku egzystencjalnego, obecnego w mniejszym lub większym stopniu w sercu każdego człowieka, jest obawa przed byciem odrzuconym, niekochanym, zepchniętym na margines. Niekiedy stresujące, przytłaczające i rozczarowujące okoliczności życia zdają się to potwierdzać i wówczas człowiekowi grożą rozliczne pułapki poczucia winy, popadnięcia w depresję czy psychozę, o ile przyczyną tych zaburzeń nie są zmiany organiczne mózgu, które wymagają zdecydowanej interwencji medycznej. Jednakże nawet w normalnych warunkach, bez świadomości bycia bezwarunkowo kochanym i zdolnym do miłości bez względu na własne grzechy, słabości, choroby i ograniczenia, tracimy równowagę wewnętrzną i możemy niekiedy dojść do utraty poczucia sensu życia. Jedynie Bóg –posługując się posłanymi przez siebie ludźmi – może uchwycić za rękę człowieka tonącego we własnej zranionej psychice i wyciągnąć go na powierzchnię.
Kanadyjski dominikanin napisał przejmującą duchową biografię holenderskiej Żydówki, która w wieku niespełna trzydziestu lat zginęła w Oświęcimiu 30 listopada 1943 roku, do końca swoich dni niosąc otuchę innym. Naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję, aby poznać historię osoby, która mimo okrutnej rzeczywistości miała odwagę swoją postawą dać świadectwo dobroci i niegasnącej nadziei. Jej biografię czyta się jednym tchem, jest autentyczna i przekonująca.
Etty nie praktykowała ani judaizmu, ani też nie przyjęła chrześcijaństwa. Jej wspomnienia są jakby nieśmiałym pomostem pomiędzy dwiema religiami a jednocześnie świadectwem niesamowitej głębi obcowania z Bogiem. Mistycyzm Etty nie był jednak oderwany od rzeczywistości i to rzeczywistości najbardziej okrutnej, jakiej przyszło doświadczyć ludziom XX wieku. Młoda dziewczyna z własnego wyboru zatrudniła się w obozie w Westerbork, skąd wysyłano transporty holenderskich Żydów do Oświęcimia. Mówiła, że musi zająć się kobietami i dziećmi, przygotować je, dodawać im otuchy, zaopiekować się nimi. Nie miała wątpliwości, że podzieli ich los, jednak chciała być świadkiem godności ludzkiego życia, przebaczenia i wiary w to, że swoje człowieczeństwo można ocalić w każdych okolicznościach.
Czy święty Franciszek, który żył przeszło osiem wieków temu, może nam ludziom XXI wieku - zabieganym, zatroskanym o własnej interesy, szukającym sensu życia - cokolwiek zaoferować? Ktoś powie: inne czasy, inni ludzie, inne problemy... i wystarczy mu cukierkowy obraz świętego, który kochał przyrodę i zwierzątka.
Warto jednak bliżej poznać i zaprzyjaźnić się z tym wielkim Świętym, który wciąż ubogaca nas swoją duchowością, osobowością i przykładem swojego życia; zadziwia nas swoją wiarą, miłością Boga i wypływającą z niej miłością bliźniego i całego stworzenia.
Książeczka o św. Franciszku z Asyżu wprowadza nas w Jego życia i cuda, oraz kult, jakim został otoczony po śmierci. Dzięki niej poznajemy bardziej jego prawdziwe oblicze.
Zbiór reportaży przedstawiających historie osób uzależnionych od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz ich rodzin dotkniętych zespołem współuzależnienia. „Droga wyjścia z uzależnień jest jak wspinaczka w góry, które bywają strome i niebezpieczne, ale w grupie taterników, alpinistów czy himalaistów (czyli grup wsparcia, lekarzy, psychologów, terapeutów, osób duchownych) warto podjąć trud, ryzykować, aby dojść do wyznaczonego celu trzeźwości i powrotu do normalnego, godnego życia” – pisze Tadeusz Pulcyn.
Autor kieruje swoją książkę do osób, które „zaryzykowały” odbicie się od dna, uznały swoją bezsilność i dostrzegły pierwsze światełko w tunelu – prawdę, że przezwyciężenie choroby alkoholowej i innych uzależnień może nastąpić we współpracy z Bogiem.
Opublikowana w 1943 r. książka jest pomocą w wytrwałym pogłębianiu relacji człowieka z Bogiem pomimo pojawiających się na drodze modlitwy różnych trudności. Autor omawia naturę modlitwy oraz jej rozmaite formy z punktu widzenia osób znajdujących się w różnych sytuacjach i mających rozmaite charaktery; tak, aby pomóc każdemu, odnosząc się do trudności, które właśnie ta konkretna osoba napotyka. Eugene Boylan (1904-1964) irlandzki cysters i kierownik duchowy, był m.in. autorem poczytnej książki pt. This Tremendous Lover (1947).
Znany polskim czytelnikom z licznych publikacji, autor pisze o zranieniach, jakich każdy doznaje w życiu i umieszcza je w perspektywie chrześcijańskiej nadziei. Philippe Madre jest psychiatrą, stałym diakonem, członkiem Wspólnoty Błogosławieństw.
"Maryja dobrze nas zna, Ona jest mamą, dobrze wie, jakie są nasze radości i kłopoty, nasze nadzieje i rozczarowania. Kiedy odczuwamy ciężar naszych słabości, naszych grzechów, patrzmy na Maryję".
W kilka godzin po wyborze na tron Piotrowy, papież Franciszek udał się do Bazyliki Santa Maria Maggiore, pragnąc powierzyć pieczy Bożej Matki cały swój pontyfikat. Trudno byłoby zrozumieć łagodność i miłosierdzie charakteryzujące posługę papieża Franciszka, nie pojmując jego szczególnej pobożności względem Matki Boga.
Słowa papieża Franciszka przytoczone w tej książce pozwalają uświadomić sobie jak oddaną i kochającą matką nas wszystkich jest Maryja.
By prawdziwie poznać chrześcijańskie korzenie, z których wyrasta nasza cywilizacja, trzeba powrócić do źródeł. Jedynie poznanie ich może sprawić, że przekroczymy i odrzucimy karykaturalne przedstawienia chrześcijaństwa, których pełna jest dzisiejsza kultura. Owe fałszywe wyobrażenia ukazują bowiem chrześcijaństwo jako religię, która nie przystając do współczesności, próbuje nieustannie odbierać człowiekowi wolność.
Mając to wszystko na względzie, Olivier Clément zaprasza nas do powrotu do pierwocin, odkrywając przed nami najpiękniejsze teksty pierwszych ojców Kościoła. Komentuje je i przedstawia w świetle wiary, której fundamentem jest zmartwychwstanie. I tak przed czytelnikiem rysuje się odmiana duchowości – obrazowo mówiąc – skierowana ku wewnętrznemu Obliczu, które przemawia do każdego człowieka ponad ideologiami czy systemami.
W tomie 2. znalazły się następujące rozdziały: "Ekklesia. Miejsce odrodzenia", "Walka wewnętrzna", "Wiara i pokora" oraz "Od przemienienia żądz do przezwyciężenia zmysłów".
Olivier Clément (1921-2009), Francuz, jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów prawosławnych. Od 1953 roku wykładał w Instytucie Teologii Prawosławnej św. Sergiusza w Paryżu. Autor kilkudziesięciu książek, z których kilka przetłumaczono na język polski.
Modlitwa, a także post w intencji pokoju są sprawdzonym, biblijnym i niezastąpionym środkiem duchowym, uwalniającym od wszelkiego zła. Pokój jest wielkim darem Chrystusa. On pragnie być dla nas Emanuelem – Bogiem z nami, Księciem Pokoju. Wspomnijmy, jak przekonywał św. Faustynę: „Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopokąd nie zwróci się z ufnością do mojego miłosierdzia” (Dzienniczek, nr 300). Również mocno i wciąż aktualnie brzmi fatimskie wezwanie Maryi do modlitwy, wskazujące źródła pokoju.
30 lat temu (25 marca 1984 r.) bł. Jan Paweł II ofiarował Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Nie zapomnijmy jego dramatycznego wołania. Odpowiedzmy na nie, podejmując żarliwą modlitwę, przede wszystkim różańcową, o pokój na świecie – na Ukrainie i w innych miejscach zogniskowanego napięcia i bólu. Ofiarujmy Rosję i inne narody Maryi, Królowej Pokoju. Pomocą niech będą teksty zamieszczone w niniejszej książeczce, mające wspierać tworzenie wspólnot serc zatroskanych o pełen Bożej łaski kształt współczesnego świata.
O Maryjo, bądź dla nas wszystkich znakiem niezawodnej nadziei pośród panującej dzisiaj niepewności. Spraw, byśmy się w Ciebie wpatrywali. Niechaj zwłaszcza ci, którzy dźwigają odpowiedzialne zadania w Kościele i w społeczeństwie, odnajdując w Tobie pewny drogowskaz na drogach świata, zrozumieją sens zgłębiania misterium Boga w dziejach ludzkości.
Carlo Maria Martini (1927 – 2012) jezuita i biblista, w latach 1979-2002 był biskupem Mediolanu. Uważany zgodnie za jednego z hierarchów najpilniej słuchanych przez wiernych. Był człowiekiem dialogu między religiami, autorem książek cenionych na całym świecie, co pozwalało mu przemawiać do tłumów i przyciągać do Kościoła młodych. Gdy umarł, ponad 150 tys. ludzi oddało mu hołd w mediolańskiej katedrze.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?