Akcja powieści, napisanej w formie dziennika przez współczesnego polskiego autora, rozgrywa się w ciągu paru miesięcy poprzedzających odejście Jana Pawła II. Chory na raka lekarz, Józef Kowalski, cyniczny, zgorzkniały i ogarnięty antyklerykalną obsesją ateista, z niejasnych przyczyn, na których wyjaśnienie czytelnik musi czekać do samego końca, obwinia siebie o przyśpieszenie śmierci papieża. Dręczony wyrzutami sumienia, dokonuje obrachunku swojego życia i doznaje niespodziewanej przemiany duchowej.Tę napisaną brawurowo, niezwykle barwnym i sugestywnym językiem książkę czyta się jak kryminał. Zadziwiająca, miejscami bulwersująca, ale za to pozbawiona taniej moralistyki opowieść o umieraniu nawróconego grzesznika poruszy każdego czytelnika, bez względu na wiek i światopogląd.
Hinduizm w jego ciągłości i różnorodności
Czym jest hinduizm? Czy da się go określić poprzez odniesienie do systemu kastowego i praktyki wegetarianizmu, czy też przez bezwzględny szacunek dla wszystkich istot żyjących aż po cześć oddawaną krowie. Albo może przez pojmowanie zewnętrznego świata materialnego jako iluzji, której ulega człowiek? Czy istotę hinduizmu określa pełne uznanie autorytetu ksiąg Wedy czy bezwzględne przestrzeganie reguł kastowych albo może wiara w istnienie wiecznej jaźni ataman, przechodzącej stały cykl wcieleń sansara. Odpowiedź na te pytania nie jest prosta nawet dla wybitnych znawców przedmiotu. Tym większe uznanie należy się brytyjskiemu uczonemu, wykładowcy sanskrytu na uniwersytecie w Edynburgu, Johnowi L. Brockingtonowi, za niezwykle jasne i kompetentne wprowadzenie do hinduizmu. Autor ukazuje dzieje tej religii począwszy od Wed po wyłaniające się z niej heterodoksyjne nurty buddyzmu i dżinizmu. Omawia podstawowe systemy filozoficzne hinduizmu i zakres wpływu myśli europejskiej. Ukazuje całe bogactwo i różnorodność tradycji hinduistycznej, która zachowuje swą tożsamość w ciągłości jej podstawowych wątków.
Gdy zostajesz odepchnięty na margines, gdy musisz udać się w nieznane w poszukiwaniu pracy, gdy wali się cały twój świat, gdy tracisz kogoś bliskiego, gdy załamuje się cała twoja wiara, gdy doświadczasz triumfu zła, gdy spotykasz się z dramatem śmierci, gdy doświadczasz zdrady ? we wszystkich tych kryzysowych sytuacjach pomoże ci Słowo Boże, ukazujące ostateczny sens cierpienia i perspektywę przezwyciężenia stojących na drodze przeciwności.
Ogólnoświatowy kryzys gospodarczy i jego wpływ na życie zwykłych ludzi stał się dla ks. Aleksandra Jacyniaka SJ motywem podjęcia refleksji nad tym, co w życiu trudne, skomplikowane i bolesne, i odniesienia tego do mądrości biblijnej.
Aleksander Marek Aureliusz, pochodzący z zacnej rodziny rzymskiej oficer legii cesarskiej, zabija człowieka, który uznawany jest powszechnie za wroga Kościoła. Czyni to w imię miłości Boga, a jednak nie opuszczają go wyrzuty sumienia.
Książka znanej belgijskiej pisarki nawiązuje do najlepszych tradycji katolickiej powieści historycznej, w której wątki przygodowe przeplatają się z jasnym przesłaniem religijno-moralnym. Autorka przenosi czytelnika w fascynujące czasy imperium rzymskiego, czasy wyjątkowe dla rozwoju nowej religii chrześcijańskiej i jej zmagań z tradycyjnymi rzymskimi kultami.
Akcja powieści toczy się za rządów cesarza Juliana Apostaty (331-363), który zginął w niejasnych okolicznościach, zabity prawdopodobnie przez żołnierza-chrześcijanina. Właśnie na tym niewyjaśnionym przez historyków fakcie autorka buduje fabułę swej powieści. Ukazuje w niej dramat człowieka, który w imię jednostronnie pojmowanej wiary chrześcijańskiej dopuszcza się zbrodni i skazuje się na nieustanne wyrzuty sumienia. Wbrew pozorom dramat ten nie jest czymś specyficznym dla ludzi antyku. Przesłanie moralne tej książki jest dziś zadziwiająco aktualne.
Jadać zdrowo z Biblią
To zdumiewające, jak wiele Biblia mówi nam na temat odżywiania. Jeszcze bardziej zdumiewające jest to, że zdecydowana większość zawartych tak przestróg i zaleceń kulinarnych znajduje swoje potwierdzenie we współczesnej wiedzy biomedycznej.
Znany niemiecki biblista zabiera nas w niezwykłą podróż do Starym i Nowym Testamencie i pokazuje, jak łatwo jest wrócić do pradawnego sposobu odżywiania, który pozwala uniknąć niedoboru rozmaitych składników w organizmie i coraz groźniejszych chorób cywilizacyjnych.
Ta książka ma trzech głównych bohaterów.
Don Camillo to wiejski proboszcz z Niziny Padańskiej, człowiek o wielkim sercu i trochę przyciężkiej pięści, stosujący dość oryginalne metody ewangelizacji swoich owieczek, z których duża część to komuniści. Prowadzi on nieustanną wojnę z wójtem Peppone, lokalnym przywódcą „czerwonych”, równie jak ksiądz nieustępliwym i porywczym.
Nad sporami tych wrogów, którzy są jednocześnie na swój sposób przyjaciółmi, czuwa – z łagodnym uśmiechem – Chrystus Ukrzyżowany z głównego ołtarza miejscowego kościoła.
Dekret papieski (z 13 lipca 1949) nakłada ekskomunikę na członków partii komunistycznej. Peppone z grupą swoich towarzyszy przestaje pojawiać się w miejscowym kościele. Don Camillo po konsultacji z Chrystusem Ukrzyżowanym używa całego swego sprytu i przebiegłości, aby zawrócić skręcające drogą w lewo zabłąkane owieczki.
Czy śmierć Klary Roth ma związek z czarną magią, czy ze sztuka diabelską, jak wówczas nazywano machinę do drukowania, której twórcą był młody Jan Guteberg. Czy może za śmiercią tej kobiety stoi spisek kleru? Pytań wokół tajemniczych morderstw z 1453 roku w Moguncji jest wiele.Europa u progu renesansu, a Kościół w stanie kryzysu.Czy ludziom Kościoła zależy by rewolucyjny wynalazek ujrzał światło dzienne, czy odwrotnie - boją się, że przez niego edukacja stanie sie dostępna dla wszystkich, przez co stracą swoją pozycję...Intrygująca i trzymająca w napięciu powieść oparta na realiach średniowiecznej Europy i toczących się w niej walk o wpływy, związanych z rewolucyjnym wynalazkiem druku.Christoph Born studiował w Moguncji literaturoznawstwo, germanistykę i historię. Napisał pracę doktorską na temat wczesnych druków Bibli,od Gutenberga do Lutra.""Piekło Gutenberga"" to pierwsza pozycja w nowej serii IWPax ""Powieść z kapturem"" nawiązującej do najlepszych tradycji powieści sensacyjno-historycznej, dostarczającej czytelnikom nie tylko emocji i rozrywki, ale i rzetelnej wiedzy o dziejach chrześcijaństwa i Europy. Książka objęta patronatem amaZonka.pl
Ta książka ma trzech głównych bohaterów. Don Camillo to wiejski proboszcz z Niziny Padańskiej, człowiek o wielkim sercu i trochę przyciężkiej pięści, stosujący dość oryginalne metody ewangelizacji swoich owieczek, z których duża część to komuniści. Prowadzi on nieustanną wojnę z wójtem Peppone, lokalnym przywódcą ?czerwonych?, równie jak ksiądz nieustępliwym i porywczym. Nad sporami tych wrogów, którzy są jednocześnie na swój sposób przyjaciółmi, czuwa ? z łagodnym usmiechem ? Chrystus Ukrzyżowany z głównego ołtarza miejscowego kościoła. W kolejnym tomiku z cyklu Mały światek tytułowym ?bladym wymoczkiem? jest okręgowy inspektor partii komunistycznej, który w niecodziennych okolicznościach spotyka burmistrza Pepponei nie wiedząc, że ma do czynienia z komunistą, ukrywa swe własne poglądy polityczne i światopoglądowe.
"Pamiętniki" Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1882-1895) ze względu na swe walory literackie, piękną polszczyznę i niebagatelną wartość historyczną należą do wyjątkowych pozycji pamiętnikarstwa XIX wieku. Autor daje w nich m.in. obraz tzw. ziem zabranych począwszy od lat trzydziestych XIX wieku, porusza sprawę spisku Konarskiego, opisuje studia w Moskwie, emigrację we Francji, przyjaźń z Juliuszem Słowackim, udział w powstaniu wielkopolskim 1848 roku, lutową i czerwcową rewolucję w Paryżu. Część druga, obejmująca lata 1851-1883, tj. studia teologiczne w Żytomierzu i Petersburgu, pierwsze lata działalności duszpasterskiej, okres władania stolicą arcybiskupią w Warszawie oraz zesłanie, stanowi niezwykle cenne źródło historyczne, bo w tym czasie autor zajmował eksponowane stanowisko kościelne i polityczne i znalazł się w samym centrum wydarzeń związanych z powstaniem styczniowym. Jako wielki patriota był jednocześnie – z motywów chrześcijańskich – przeciwnikiem powstania, co nie przysporzyło mu wówczas popularności zarówno w społeczeństwie, jak i wśród duchownych. Po represjach, jakie spadły na powstańców, opowiedział się zdecydowanie po stronie narodu i poniósł tego konsekwencje w postaci zesłania i utraty stanowiska.
Dziewięciotomowa Historia filozofii F. Coplestona uważana jest za najlepsze i najwszechstronniejsze opracowanie dziejów europejskiej myśli filozoficznej od starożytnych Greków po czasy współczesne. Pełni funkcję zarówno podręcznika akademickiego, jak i gruntownego wprowadzenia w dzieje filozofii przeznaczonego dla średnio wykształconego czytelnika.
Podmiotowość publicznoprawna Stolicy Apostolskiej
Stosunki dyplomatyczne Stolicy Apostolskiej z innymi podmiotami prawa
Zawieranie umów międzynarodowych przez Stolicę Apostolską
Jest to wielokrotnie wznawiana w kraju i zagranicą powieść, która uchodzi za najważniejszą w dorobku Jana Dobraczyńskiego. Napisana w formie listów do przyjaciela ukazuje stopniową przemianę duchową ewangelicznego Nikodema, członka Sanhedrynu, który po stracie córki szuka wyjaśnienia sensu ludzkiego cierpienia i znajduje go krocząc śladami Chrystusa, obserwując czynione przez Niego cuda i stopniowo przyjmując Jego naukę.
O czym myślą starzy ludzie?Autorzy zebranych przez Francuską Fundację Gerontologii listów,pensjonariusze domów opieki i domów emeryta,mają od sześćdziesięciu do stu czterech lat.Zwracają się do swych dzieci,wnuków,mężów i żon(czasem już nieżyjących),do przyjaciół,ale też do polityków,kucharzy i pielęgniarek z domu opieki czy do nieznajomych.Piszą o radościach i smutkach,o chwili obecnej i o przyszłości.Za każdym listem,pogodnym czy dramatycznym,kryje się prawdziwy człowiek,z osobna,choć ledwie zaznaczoną historią życia,uczuciami,charakterem.Poetycki klimat tej książki każe zadumać się nad życiem,upływem czasu,a przede wszystkim nad tym,czym jest starość.A jest ona-wbrew temu,co bylibyśmy skłonni myśleć-okresem bardzo intensywnym:autorzy zamieszczonych tu listów tak wiele dostrzegają,pamiętają,przeżywają...
Ciemność, rozstanie, rozwód rodziców, choroby i śmierć bliskich, przygnębiające informacje o katastrofach i aktach przemocy, klęskach żywiołowych - wszystko to budzi lęk, który rzuca cień na psychikę dziecka. Kiedy lęk jest elementem naturalnego rozwoju dziecięcej osobowości, a kiedy należy go łagodzić? Jak może wyglądać pomoc rodziców i wychowawców?
Na te pytania odpowiada doświadczona autorka-psycholog i psychoterapeutka, a jednocześnie matka trojga dzieci. Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla rodziców dbających o prawidłowy rozwój swoich dzieci, a także dla pedagogów szkolnych i przedszkolnych oraz wszystkich osób stykających się w pracy zawodowej z dziećmi.
"Wykłady bawarskie" to zbiór przemówień jakie ksiądz profesor, arcybiskup, kardynał Joseph Ratzinger wygłosił w latach 1964-2004 podczas rozmaitych spotkań i konferencji organizowanych przez bawarską Akademię Katolicką. Tematyka ich była niezmiernie szeroka i dotyczyła zarówno najbardziej fundamentalnych zagadnień doktrynalnych, jak i problemu obecności wiary chrześcijańskiej we współczesnym świecie. Na szczególną uwagę zasługują refleksje na temat Kościoła w epoce posoborowej oraz głos w dyskusji ze znanym współczesnym filozofem niemieckim Jurgenem Habermasem na temat prepolitycznych fundamentów państwa wolnościowego. Książka ta jest skierowana nie tylko do teologów. Każdy kto jest zainteresowany życiem współczesnego Kościoła i losami pontyfikatu papieża Benedykta XVI, sięgnie po nią jako po źródło wiedzy o sylwetce intelektualnej obecnego biskupa Rzymu. Zaskoczeni nią będą zarówno zwolennicy tradycjonalizmu, jak i wszelkiej maści progresiści.
Ta książka ma trzech głównych bohaterów.
Don Camillo to wiejski proboszcz z Niziny Padeńskiej, człowiek o wielkim sercu i trochę przyciężkiej pięści, stosujący dość oryginalne metody ewangelizacji swoich owieczek, z których znaczna część to komuniści. Prowadzi on nieustanna wojnę z wójtem Peppone, lokalnym przywódcą "czerwonych, równie jak ksiądz nieustępliwym i porywczym. Nad sporami tych wrogów, którzy są jednocześnie na swój sposób przyjaciółmi, czuwa-z łagodnym uśmiechem-Chrystus Ukrzyżowany z głównego ołtarza miejscowego kościoła. Pierwotnie tytuł tego zbioru opowiadań brzmiał "Don Camillo i dzisiejsza młodzież. Opowiada bowiem o problemach, jakie w parafii Don Camilla wywołało pojawienie się długowłosej młodzieży na motocyklach. Po dodaniu przez włoskiego wydawcę opowiadania "Don Chichi idzie jak czołg" zmianie uległ tytuł całego zbioru. Don Chichi to młody wikary, który próbuje uczyć swojego proboszcza don Camillo nowego, postępowego stylu duszpasterzowania.
"Don Camillo kontra ksiądz postępowy. Zabawa świetna o pouczająca zarazem. Realizm, znajomość życie i ludzkich słabości przeciw "nowoczesności" w wydaniu utopijnego wikarego. Ten spór nie traci nic z aktualności.
Goraco polecam." - Przemysław Babiarz
Historia Filozofii Fredericka Coplestona uważana jest za najlepsze i najwszechstronniejsze opracowanie dziejów europejskiej myśli filozoficznej od starożytności po czasy współczesne, jakie zostało kiedykolwiek dokonane przez jednego autora. Cechuje ją zarówno obiektywizm ujęcia tematu, jak i klarowność i przystępność języka. Pełni funkcję zarówno podręcznika akademickiego, jak i gruntownego wprowadzenia w dzieje filozofii dla każdego kto jest zainteresowany historią kultury europejskiej. Obecna edycja została uzupełniona dwoma dodatkowymi tomami poświęconymi filozofii rosyjskiej oraz empiryzmowi logicznemu i egzystencjalizmowi.10 tom,podejmujący temat filozofii rosyjskiej,dopełnia edycję monumentalnego dzieła brytyjskiego jezuity poświęconego euro-atlantyckiej historii filozofii.Rosyjska myśl filozoficzna wymyka się przyjętym na Zachodzie kryteriom uznawania danej problematyki za filozoficzną.Copleston w pełni świadomie włącza tu wątki z zakresu historii idei,historii teorii społecznych,a także historii myśli religijnej.Jego praca obejmuje zarówno okres sprzed rewolucji bolszewickiej,jak i oficjalną filozofię w Związku Radzieckim oraz myśl filozoficzną na uchodźstwie.
Praca, w domu, w polu czy w fabryce, twórczość artystyczna, wykształcenie, uczestnictwo w życiu politycznym, w wojnach i rewolucjach, postawa religijna, od świętości do herezji - wiele z tych pojęć kryje w sobie odmienną treść w zależności od tego, czy dotyczy mężczyzn czy kobiet.
Jak zmieniał się ideał kobiecej urody? Jakie symboliczne znaczenie wiązano na przykład z włosami? Na czym opierała się hierarchia płci i wzajemne relacje między nimi? W jaki sposób wpłynęły na sytuację kobiet wynalazki, takie jak maszyna do szycia, albo nowości medyczne, jak cesarskie cięcie czy pigułka antykoncepcyjna?
Wybitna historyczka francuska, uczennica Georges’a Duby’ego, opracowała w formie książkowej swoje popularne wykłady radiowe, łącząc wielką erudycję z żywym stylem. Powstała książka barwna, inspirująca – na pewno nie tylko dla kobiet.
Stosunki między światem chrześcijańskim a muzułmańskim były długie i zawiłe. Równowaga sił między nimi zmieniała się zgodnie z ruchem wahadła. Raz inicjatywa wydawała się leżeć po jednej, raz po drugiej stronie. Dziś chrześcijaństwo i islam stanowią dwie największe religie świata. Choć mogłyby ze sobą pokojowo współistnieć, ciągle dochodzi między nimi do aktów przemocy, jak choćby w Bośni czy Sudanie, a ostatnio w Indonezji i Nigerii. Książka ta opisuje historię stosunków między chrześcijanami a muzułmanami od ich pierwszego spotkania w średniowieczu, kiedy to muzułmanie wydawali się grupą dominującą, po czasy nowożytne, gdy sytuacja się odwróciła. Lektura tej książki pozwala lepiej zrozumieć współczesne problemy, jakie się wiążą ze współistnieniem wyznawców tych wielkich religii na innych kontynentach. Hugh Goddard jest profesorem Uniwersytetu Nottingham i zajmuje się teologią islamu. Książka jest przeznaczona dla studentów, publicystów, duszpasterzy i wszystkich osób zainteresowanych wpływem religii na życie publiczne oraz perspektywami dialogu między-religijnego.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?