XXIII tom Postępów w nefrologii i nadciśnieniu tętniczym zawiera opracowania wybranych wykładów wygłoszonych podczas 23. Katowickiego Seminarium - Postępy w nefrologii i nadciśnieniu tętniczym. W poszczególnych rozdziałach przedstawiono wiele nowości w zakresie nefrologii, hipertensjologii i transplantologii. Publikacje są przydatne w praktyce lekarskiej i stanowią wartościowy materiał pomocniczy do egzaminów specjalizacyjnych oraz w działalności naukowej. Wśród licznych opracowań znajdą Państwo np: kilka rozdziałów poświęconych nowością w leczeniu nadciśnienia tętniczego w tym Nadciśnienie tętnicze oporne na leczenie u chorych z przewlekłą chorobą nerek czy podsumowanie wytycznych ESH - Postępowanie w nadciśnieniu tętniczym. Inne poruszone tematy to np: Mocznicowy świąd skóry co nowego w patogenezie i leczeniu, Witamina D: jakie preparaty, kiedy, komu w chorobach nerek czy Stan zapalny a przewlekła choroba nerek nowe aspekty fizjologiczne i lecznicze. Książka zawiera również ciekawe opracowania dotyczące chorób kłębuszków nerkowych Postępy w leczeniu glomerulopatii C3 i Nowe antygeny w nefropatii błoniastej.
Pacjenci z dolegliwościami ze strony uszu, nosa i gardła stanowią bardzo duży odsetek chorych w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej. W większości są to powszechne, banalne choroby infekcyjne ze znaczną tendencją do samoograniczania. Czasem jednak zbliżone objawy mogą świadczyć o rozwoju poważnych chorób, wymagających szybkiej diagnostyki i leczenia. Lekarz POZ musi posiadać umiejętność wyłonienia spośród licznych pacjentów tych właśnie, którzy takiego postępowania wymagają chorych z rozwijającym się nowotworem, zagrażającym powikłaniami zapaleniem ucha środkowego, postępującym niedosłuchem i wielu innych.
Niniejsza zwięzła książka ma pomóc Czytelnikowi w wykonywaniu tych zadań. Zawiera bowiem najważniejsze informacje z zakresu otorynolaryngologii przedstawione w jasny, przejrzysty, możliwie skrótowy sposób. Publikacja będzie stanowić nieocenioną pomoc dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, jak również pracujących na SOR.
Zwrócono w niej szczególną uwagę na rolę badania podmiotowego oraz przedstawiono schematy ułatwiające jego przeprowadzenie. Przedstawiono możliwości diagnostyczne dostępne w gabinecie POZ i sposoby ich wykorzystania.
Zrozumienie całości ułatwiają liczne, bardzo dobrej jakości ryciny, schematy i zdjęcia. Zamieszczone pod każdym rozdziałem objawy alarmowe (red flags) są bardzo ważne i pomocne zwracają uwagę na sytuacje wymagające szybkiego skierowania do specjalisty w celu diagnostyki i leczenia.
Prof. Elżbieta Hassmann-Poznańska
z Przedmowy do wydania polskiego
Nowoczesny, praktyczny i najbardziej kompleksowy na polskim rynku podręcznik żywienia i leczenia żywieniowego oraz dietetycznego dzieci i młodzieży przygotowany przez zespół 75 specjalistów z wiodących ośrodków w całej Polsce. Zawiera podsumowanie aktualnych, wiarygodnych danych naukowych oraz wytycznych dotyczących żywienia dzieci zdrowych i chorych. Bogato ilustrowany, wzbogacony o liczne algorytmy postępowania i praktyczne tabele. Przejrzysty układ ułatwia percepcję informacji, a szczegółowy spis treści pozwala na szybkie znalezienie potrzebnego zagadnienia. Publikacja jest adresowana do pediatrów, lekarzy rodzinnych zajmujących się dziećmi, neonatologów, gastroenterologów dziecięcych oraz dietetyków klinicznych. Podręcznik jest praktycznym przewodnikiem ukazującym różnorodność problemów w zakresie żywienia zarówno w zdrowiu (część A), jak i w chorobie (części B i C) oraz wskazuje właściwą drogę postępowania w praktyce krok po kroku. W przypadku poszczególnych chorób (część C) przedstawia rolę interwencji żywieniowych i dietetycznych w kontekście kompleksowego postępowania lekarskiego. Część D zawiera wiele praktycznych narzędzi przydatnych w diagnostyce oraz leczeniu. Wydanie II monografii zostało gruntownie zaktualizowane i uzupełnione, także o nowe rozdziały. W części A dodano rozdziały dotyczące nutrigenetyki i nutrigenomiki oraz postbiotyków, a rozdział na temat karmienia piersią został wzbogacony omówieniem banków mleka kobiecego i wykorzystania ich zasobów wraz z algorytmem kwalifikacji dziecka do mleka z banku. W części C pojawiły się rozdziały poświęcone: problemom żywieniowym w pierwszych tygodniach życia u noworodków donoszonych, żółtaczce noworodków karmionych piersią lub mlekiem kobiecym, chorobie stłuszczeniowej wątroby związanej z dysfunkcją metaboliczną (MASLD), żywieniu i interwencjom dietetycznym w zaburzeniach ze spektrum autyzmu lub w zespole nadpobudliwości psychoruchowej oraz żywieniu dzieci zakażonych HIV. W części D dodano duży i bardzo potrzebny rozdział poświęcony zagadnieniom praktycznym poradnictwa laktacyjnego, a tabele standardowe Intergrowth dla wcześniaków zastąpiono siatkami standardowymi i centylowymi, z których łatwiej się korzysta. Dodano także kilka nowych siatek standardowych WHO dla wybranych parametrów antropometrycznych. Pojawiły się również liczne nowe algorytmy postępowania i pomocne ryciny. Podręcznik rekomendowany do specjalizacji z pediatrii.
Drugie wydanie Położnictwa według zasad EBM stanowi tłumaczenie czwartej już edycji amerykańskiego podręcznika Obstetric Evidence Based Guidelines pod redakcją światowej sławy położnika i perinatologa prof. Vincenza Berghelli. Redakcję merytoryczną nad polskim tłumaczeniem sprawował prof. Mirosław Wielgoś. Nowe wydanie zostało poszerzone o blisko 100 stron i zaktualizowane, uwzględniono w nim bowiem najnowsze wyniki badań i wytyczne. Wszystkie informacje na temat diagnostyki, leczenia i profilaktyki oparte są na aktualnych i wiarygodnych danych naukowych oraz rekomendacjach postępowania opracowanych przez renomowane towarzystwa naukowe. Wiadomości przedstawiono w sposób usystematyzowany, w miarę możliwości zamieszczając algorytmy postępowania i ilustracje. Prof. Vincenzo BerghellaOd ponad 30 lat jest związany z Thomas Jefferson University w Filadelfii, gdzie kieruje oddziałem medycyny matczyno-płodowej. Jest autorem/współautorem ponad 600 artykułów publikowanych w czasopismach recenzowanych (przedrukowywanych również na łamach Medycyny Praktycznej Ginekologii i Położnictwa), 14 przeglądów Cochrane, 9 podręczników. Współpracuje m. in. z National Institute of Health (NIH), Centers for Disease Control (CDC) oraz American Board of Obstetrics and Gynecology (ABOG). Prof. Berghella był również wykładowcą na konferencjach Medycyny Praktycznej.
Alergologia. Podręcznik specjalistyczny jest pierwszym z serii podręczników przeznaczonych dla lekarzy specjalizujących się w dziedzinach wywodzących się z interny, które będą się ukazywać pod wspólnym szyldem Biblioteka Interny Szczeklika. Tak jak Interna Szczeklika, Alergologia jest oparta na zasadach EBM (evidence-based medicine), co oznacza, że informacje na temat diagnostyki, leczenia i prewencji chorób odzwierciedlają aktualne i wiarygodne dane naukowe oraz wytyczne postępowania opracowane przez renomowane towarzystwa naukowe. Podręcznik ten jest przeznaczony dla lekarzy przygotowujących się do egzaminu specjalizacyjnego z alergologii oraz dla praktykujących alergologów jako źródło aktualnej wiedzy. Zawiera zarówno rozdziały przygotowane w całości do tego podręcznika, jak i wybrane rozdziały z Interny Szczeklika w postaci rozszerzonej albo niezmienionej. Podręcznik powstał dzięki zaangażowaniu ponad 100 polskich ekspertów w dziedzinie chorób alergicznych i innych wchodzących w spektrum codziennej praktyki alergologicznej. Redaktorami prowadzącymi podręcznika są prof. dr hab. n. med. Karina Jahnz-Różyk (Wojskowy Instytut Medyczny, Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa), prof. dr hab. n. med. Maciej Kupczyk (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) i dr n. med. Piotr Gajewski (McMaster University, Hamilton, Kanada). Patronat nad podręcznikiem objęło Polskie Towarzystwo Alergologiczne.
Pierwszy od kilku lat nowoczesny podręcznik z zakresu pulmonologii dziecięcej, opracowany na podstawie aktualnych wytycznych i wiarygodnych badań klinicznych przez grono doświadczonych specjalistów pod kierunkiem wybitnego pulmonologa dziecięcego prof. Grzegorza Lisa. Monografia w kompleksowy i uporządkowany sposób przedstawia zagadnienia pulmonologii dziecięcej od anatomii i patofizjologii, przez objawy kliniczne oraz badania diagnostyczne, aż do szczegółowego omówienia chorób układu oddechowego oraz zasad postępowania. Przejrzysty układ, pomocne tabele i algorytmy, bogaty materiał ilustracyjny to niewątpliwe atuty tej publikacji. Książka skierowana jest do szerokiego grona specjalistów, m. in.: pulmonologii dziecięcej, medycyny rodzinnej, chorób płuc, pediatrii, a także alergologii.
Nowy podręcznik Medycyna nuklearna obejmuje wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z podstawami tej wielodyscyplinarnej dziedziny i zastosowaniem klinicznym jej procedur. Książka zawiera rozdziały przeznaczone zarówno dla fizyków medycznych, elektroradiologów, radiochemików i pielęgniarek, jak i lekarzy wielu dyscyplin radioterapeutów, endokrynologów, onkologów, kardiologów czy neurologów. Opisane w niej procedury diagnostyczne oraz terapeutyczne z pewnością okażą się bardzo pomocne w codziennej pracy klinicznej. Podręcznik ma wypełnić (przynajmniej częściowo) niedobór publikacji dotyczących tej specjalności i będzie przydatnym źródłem wiedzy szczególnie dla kandydatów specjalizujących się w zakresie różnych obszarów medycyny nuklearnej. Również czytelnicy z dużym doświadczeniem zawodowym przeczytają książkę z zainteresowaniem i znajdą w niej wiele ciekawych informacji i nowych inspiracji.
Podręcznik przeznaczony dla lekarzy specjalizujących się w chorobach wewnętrznych i w dziedzinach wywodzących się z interny, lekarzy specjalistów, lekarzy rodzinnych pragnących pogłębić swoją wiedzę oraz studentów medycyny.
Zawiera informacje na temat chorób układów: krążenia, oddechowego, pokarmowego, wewnątrzwydzielniczego, moczowego, krwiotwórczego oraz: chorób reumatycznych, chorób alergicznych, wybranych chorób układu nerwowego, chorób zakaźnych, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej, zatruć i zaburzeń odżywiania. Obejmuje także podstawowe zagadnienia onkologii klinicznej, opieki paliatywnej, medycyny podróży oraz metodologii EBM.
Uwzględniono najnowsze wytyczne i stanowiska ekspertów (2023, 2024) dotyczące m.in. następujących zagadnień:
ostre zespoły wieńcowe
infekcyjne zapalenie wsierdzia
kardiomiopatie
niewydolność serca
nadciśnienie tętnicze
choroby żył
choroby śródmiąższowe płuc
choroby opłucnej
zapalenie błony śluzowej żołądka wywołane przez Helicobacter pylori
choroby przełyku
choroby tarczycy
guzy nadnerczy
nowotwory neuroendokrynne
cukrzyca
otyłość
ostre uszkodzenie nerek
przewlekła choroba nerek
cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek
niedobory odporności
łuszczycowe zapalenie stawów
choroby związane z obecnością kryształów
osteoporoza
toczeń rumieniowaty układowy
zapalenia naczyń
polimialgia reumatyczna
borelioza
zakażenia ośrodkowego układu nerwowego
immunoprofilaktyka chorób zakaźnych u dorosłych
zapobieganie chorobom zakaźnym w podróży
opieka paliatywna
XXII tom „Postępów w nefrologii i nadciśnieniu tętniczym” zawiera opracowania wybranych wykładów wygłoszonych podczas 22. Katowickiego Seminarium - Postępy w nefrologii i nadciśnieniu tętniczym.
W poszczególnych rozdziałach przedstawiono wiele nowości w zakresie nefrologii, hipertensjologii i transplantologii. Publikacje są przydatne w praktyce lekarskiej i stanowią wartościowy materiał pomocniczy do egzaminów specjalizacyjnych oraz w działalności naukowej.
Wśród licznych opracowań znajdą Państwo m.in. podsumowanie wiedzy na badań genetycznych w nefrologii oraz omówienie najbardziej aktualnych tematów związanych z możliwością leczenia i zwolnienia progresji przewlekłej choroby nerek.
Inne poruszone tematy to m.in.: postępy w dializie otrzewnowej, płynoterapia w ostrym uszkodzeniu nerek, leczenie wielotorbielowatego zwyrodnienia nerek.
Książka zawiera również wspólne stanowisko polskich towarzystw naukowych – „Zespół metaboliczny – nowa definicja i postępowanie w praktyce”.
Ultrasonografia sutka to książka skierowana przede wszystkim do lekarzy praktyków wykonujących USG sutków. Jest swego rodzaju atlasem zawierającym ponad 300 obrazów (sonogramów, elastogramów oraz zdjęć wykonanych z włączoną opcją dopplera mocy lub dopplera kolorowego), które stanowią ilustrację różnych zmian chorobowych w sutkach (w tym sutkach męskich oraz sutkach z wszczepionymi implantami). Ponadto w książce pokrótce omówiono anatomię sutka i dołu pachowego oraz przedstawiono metodykę badania i prawidłowy opis jego wyniku, z uwzględnieniem kategorii BI-RADS. Wspomniano także o różnych rodzajach biopsji wykonywanych pod kontrolą USG oraz o ważnej roli korelacji metod diagnostycznych.
W opinii recenzentki – prof. dr hab. n. med. Urszuli Łebkowskiej – „wiedza zawarta w książce przyczyni się do lepszej wykrywalności zmian w sutkach, jak i ich oceny, będąc tym samym dużym wsparciem dla licznego grona lekarzy diagnostów”.
W miarę postępu nauki wydaje się, że diagnostyka chorób staje się coraz łatwiejsza, poznajemy ich nowe przyczyny i mechanizmy powstawania objawów, odkrywamy dalsze możliwości leczenia. Chorobami występującymi w wieku rozwojowym zajmują się pediatrzy, pacjenci dorośli są pod opieką lekarzy rodzinnych, którzy mogą korzystać z pomocy odpowiednich specjalistów. Dysponujemy nowoczesnymi podręcznikami i informacjami z Internetu. W jakim celu wydaje się więc teraz książkę poświęconą – wydawałoby się – tylko jednemu objawowi – nadmiernej ruchomości stawów (NRS)?
Otóż od kilku dekad pojawiają się dowody, że NRS może być elementem zespołów chorobowych, do których należą ciężkie, nieraz zagrażające życiu, zmiany w wielu układach i narządach. W diagnostyce tych zespołów należy uwzględnić zmiany w tkance łącznej, która stanowi zrąb wielu narządów (oczy, serce, naczynia krwionośne, przewód pokarmowy…).
Niniejsza monografia ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność kojarzenia NRS z innymi objawami podawanymi przez chorego. W wielu przypadkach bowiem przyczyną zgłoszenia się do lekarza są dolegliwości dotyczące np. serca, układu oddechowego czy przewodu pokarmowego, ale badany nie wspomina o problemach świadczących o NRS, bo często nawet ich nie zauważa lub traktuje jako „normalne”. Umiejętnie zebrany wywiad i badanie przedmiotowe powinno zawsze uwzględniać możliwość NRS. Oczywiście – „pełnoobjawowe” zespoły z nią związane będą od razu nasuwały właściwe rozpoznanie.
Książka zawiera rozdział poświęcony molekularnym i patofizjologicznym mechanizmom wyjaśniającym niezwykle skomplikowane zmiany toczące się w tkance łącznej w przypadkach NRS. Możliwość leczenia opisanych zespołów przedstawiono z punktu widzenia ortopedy i fizjoterapeuty. Omówiono również sytuacje szczególne związane z NRS, jak stany nagłe, ciąża u kobiet z NRS, znaczenie NRS w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Oddzielnie przedstawiono problemy związane z układem stomatognatycznym.
Fakt, że szereg opisanych zespołów należy do chorób rzadkich, które ostatnio zostały w Polsce Uchwałą Rady Ministrów objęte „Planem dla Chorób Rzadkich”, ułatwi ich diagnostykę dzięki możliwości wykorzystywania odpowiednich badań genetycznych i laboratoryjnych.
Mamy nadzieję, że monografia będzie przydatna dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, internistów, pediatrów, reumatologów, ortopedów, fizjoterapeutów i psychologów, a także – dla chorych i ich rodzin.
Prof. dr hab. n. med. Irena Zimmermann-Górska
Drugie wydanie podręcznika Postępowanie w stanach nagłych u dzieci.
Wszystkie rozdziały z pierwszej edycji zostały zaktualizowane na podstawie obowiązujących wytycznych, a niektóre tematy postanowiliśmy uzupełnić. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby prezentowana wiedza była aktualna, a zagadnienia dotyczące stanów nagłych u dzieci (m.in.: resuscytacji, opieki poresuscytacyjnej, postępowania w zatruciach oraz w różnego typu urazach charakterystycznych zwłaszcza dla wieku pediatrycznego) omówione zgodnie z zasadami EBM i przedstawione w przystępny sposób.
Zasady postępowania w najistotniejszych chorobach zaprezentowano w ujęciu układowym.
Nowością jest rozdział poświęcony najczęstszym problemom z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży.
Pojęcia „Medycyna oparta na dowodach naukowych” lub „Praktyka medyczna oparta na wiarygodnych i aktualnych publikacjach” (evidence-based medicine – EBM) tylko w zupełnie wyjątkowych przypadkach mogą nie być znane dzisiejszym studentom medycyny, zdrowia publicznego i innych nauk o zdrowiu. Niejednokrotnie jednak absolwenci tych kierunków, mimo że często posiadają wysokospecjalistyczną wiedzę w swojej dziedzinie, szybko wpadają w znużenie po zetknięciu się ze źródłową literaturą naukową. Artykuły naukowe są zwykle nasycone terminologią, która w małym stopniu koresponduje z wiedzą z zakresu anatomii, biochemii, fizjologii, patologii i przedmiotów klinicznych, a to często zniechęca do ich czytania. Ta książka jest przeznaczona właśnie dla tych zniechęconych osób, których nie zadowala przyjmowanie wiedzy ze źródeł pośrednich.
„Potrzebujemy mniej badań, ale badań lepszych i dobrze uzasadnionych”
(Douglas G. Altman, BMJ, 1994)
Kierując się zacytowaną wyżej myślą, autorzy krótko omówili najważniejsze problemy dotyczące badań ilościowych w medycynie i naukach o zdrowiu. Wykorzystali przy tym swoje doświadczenie związane z udziałem w wielu projektach naukowych i z wieloletnim nauczaniem. Książka jest przeznaczona dla wszystkich, którzy chcą swobodnie korzystać ze źródłowej literatury naukowej i samodzielnie oceniać wiarygodność wyników badań. Autorzy wyrażają też nadzieję, że jej lektura zachęci do rozwijania umiejętności i do udziału w rzetelnych badaniach naukowych.
XXI tom „Postępów w nefrologii i nadciśnieniu tętniczym” zawiera opracowania wybranych wykładów wygłoszonych podczas 21. Katowickiego Seminarium - Postępy w nefrologii i nadciśnieniu tętniczym.
Wśród licznych opracowań znajdą Państwo m.in. podsumowanie wiedzy na temat niektórych powikłań w przebiegu COVID-19 oraz omówienie najbardziej aktualnych tematów związanych z możliwością leczenia i zwolnienia progresji przewlekłej choroby nerek.
Inne poruszone tematy to: postępy w leczeniu raka nerki, nefropatia toczniowa, doustne leki w terapii niedokrwistości w przewlekłej chorobie nerek czy nowości w zaleceniach żywieniowych PChN.
Piąte poprawione i uzupełnione wydanie tego cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem Czytelników podręcznika przygotowano w oparciu o najnowsze wytyczne European Resuscitation Council oraz rekomendacje międzynarodowych organizacji i towarzystw naukowych. Zaktualizowano wszystkie rozdziały, a w szczególności te dotyczące podstawowych i zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych u dorosłych i dzieci, urazów, nieinwazyjnego monitorowania czynności układu oddechowego, wstrząsu hipowolemicznego i wstrząsu septycznego, ostrych zatruć ksenobiotykami, wentylacji mechanicznej dla potrzeb resuscytacji, stabilizacji i transportu pacjenta z niewydolnością oddechową oraz postępowania interwencyjnego w wybranych stanach nagłych związanych z występowaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych. W podręczniku wydzielono i oznaczono kolorami dziewięć części, aby ułatwić Czytelnikowi dotarcie do poszczególnych działów tematycznych. Dodatkowym walorem dydaktycznym są liczne zdjęcia, tabele i algorytmy. Książka skierowana jest nie tylko do ratowników medycznych i lekarzy oddziałów ratunkowych czy pogotowia, ale dla wszystkich, którzy mogą być zmuszeni do udzielenia kwalifikowanej pomocy medycznej.
Oddajemy w ręce czytelników praktyczny przewodnik po ultrasonografii tarczycy, zaktualizowany na podstawie Rekomendacji Polskich Towarzystw Naukowych oraz Narodowej Strategii Onkologicznej (aktualizacja na rok 2022), zgodnie z którymi zaleca się stosowanie numerycznej klasyfikacji EU TIRADS PL w opisie zmian ogniskowych tarczycy.
Głównym celem tej monografii jest upowszechnienie wiedzy i pomoc w zdobyciu umiejętności potrzebnych lekarzom różnych specjalności, zaangażowanym zarówno w proces diagnostyczny chorób tarczycy, jak też w ich leczenie. Zawartość książki jest zdecydowanie szersza niż wskazuje jej tytuł. W monografii znajdziemy zatem nie tylko bogato ilustrowane omówienie diagnostyki ultrasonograficznej tarczycy, lecz także rozdziały poświęcone wskazaniom do biopsji czy kwalifikacji do zabiegów chirurgicznych.
Poszczególne części wzbogacono o liczne zdjęcia oraz opisy przypadków z przytoczonymi wynikami badań laboratoryjnych bądź z omówieniem zastosowanego leczenia. Połączenie obrazów ultrasonograficznych z danymi klinicznymi zwiększa przydatność książki w codziennej praktyce.
Mamy nadzieję, że monografia ułatwi lekarzom trudne i odpowiedzialne zadanie, jakim jest ustalenie właściwego rozpoznania, ocena ryzyka i planowanie dalszego leczenia u pacjentów w przebiegu różnych chorób tarczycy.
Jak znaleźć złoty środek pomiędzy nadmiarem badań a ryzykiem przeoczenia choroby.
pierwszy od czasów książki prof. Kokota podręcznik diagnostyki różnicowej
długo oczekiwane uzupełnienie Interny Szczeklika
nowatorska koncepcja kluczowych diagnostycznych „punktów zwrotnych”
opisy przypadków i teoria połączone w funkcjonalną całość
Kluczową częścią postępowania lekarskiego jest trafne rozpoznanie. Jest to jednocześnie najtrudniejszy element sztuki lekarskiej oraz nauczania przed i podyplomowego. Przygotowany przez zespół profesora Scotta D.C. Sterna z prestiżowego ośrodka Pritzker School of Medicine (University of Chicago, USA) podręcznik jest znakomitym przewodnikiem na tej krętej drodze od objawu do rozpoznania.
Autorzy po mistrzowsku przedstawili w nim swoją autorską metodologię diagnostyki różnicowej, sprawdzoną podczas wieloletniej pracy dydaktycznej oraz opisaną w licznych publikacjach naukowych. Jej nowatorstwo polega na oparciu rozpoznania różnicowego na koncepcji „punktów zwrotnych" (pivotal points). Podstawą całego procesu jest oszacowanie prawdopodobieństwa danego rozpoznania, po którym następuje stopniowe ograniczanie zakresu różnicowania. Niezwykle cenne są, oparte na tej zasadzie, liczne algorytmy, a także opisy rzeczywistych przypadków z praktyki autorów, będące przykładem zastosowania opisanej metody w praktycznym postępowaniu z pacjentem.
Podręcznik stanowi wyjątkową pozycję na rynku wydawniczym jako kompendium wiedzy z zakresu perinatologii w kompleksowy i usystematyzowany sposób prezentuje zagadnienia dotyczące przebiegu ciąży powikłanej, opierając się przede wszystkim na zasadach evidence based medicine (EBM). Oznacza to, że wszelkie informacje na temat diagnostyki, leczenia i profilaktyki odzwierciedlają aktualne i wiarygodne dane naukowe oraz wytyczne postępowania opracowane przez najważniejsze towarzystwa naukowe.Obszerna publikacja (59 rozdziałów) jest adresowana zarówno do położników, którzy w codziennej praktyce stykają się z wieloma problemami wynikającymi ze sprawowania opieki nad kobietami w ciąży obciążonymi różnymi chorobami, jak i do lekarzy w trakcie specjalizacji czy studentów medycyny. Autorzy zadbali, by kompleksowo omówić wpływ zmian fizjologicznych zachodzących podczas ciąży na choroby współistniejące, zagrożenia dla ciężarnej wynikające z tych chorób, sposoby postępowania przed planowanym poczęciem, w trakcie ciąży i po porodzie. Opisali postępowanie, metody leczenia, bezpieczeństwo poszczególnych leków, ich oddziaływanie na płód oraz narażonego na nie noworodka karmionego piersią. Redaktorzy wydania polskiego zadbali natomiast o to, by podręcznik zaktualizować i dostosować do polskich warunków.
Kompleksowy i nowoczesny podręcznik EKG u dzieci i młodzieży. W ciekawy, przystępny i bardzo praktyczny sposób przedstawia wskazania i zasady wykonania badania EKG, systematyczną analizę zapisu i interpretację wyników, a także - na podstawie konkretnych przypadków - ilustruje miejsce badania EKG w diagnostyce typowych objawów i zespołów klinicznych.
Niezbędny nie tylko dla lekarzy w trakcie specjalizacji z pediatrii, medycyny ratunkowej czy kardiologii dziecięcej (jako podstawa przygotowania się do egzaminu), ale także dla wszystkich lekarzy – bez względu na staż i miejsce pracy oraz doświadczenie – zajmujących się opieką nad dziećmi i młodzieżą (w tym zwłaszcza lekarzy rodzinnych).
Wydanie drugie uzupełniono o nowe rozdziały i bogaty atlas przypadków.
Podręcznik rekomendowany do specjalizacji z pediatrii.
To kolejna pozycja wydawnictwa Medycyna Praktyczna w bestsellerowej, bogato ilustrowanej serii podręczników w stylu "ABC zabiegów w pediatrii". To książka, którą trzeba mieć pod ręką!
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?