Pojęcie kultury potraktowano w tym opracowaniu według koncepcji antropologicznej i obejmuje ono takie dziedziny, jak kultura artystyczna, umysłowa, społeczno-polityczna, mitologiczno-religijna i techniczno-cywilizacyjna. Pojęcie Skandynawii (makroregion Północnej Europy) obejmuje takie współczesne państwa, jak Szwecja, Norwegia, Dania, Islandia i Finlandia, a także peryferia tego makroregionu, złożone m.in. z Grenlandii, Wysp Owczych i Laponii. Krainy te są przedstawione w ich rozwoju historycznym i są zgodne ze współczesnym zakresem działań Rady Nordyckiej.
Tom I zawiera treści od czasów prehistorycznych przez działalność wikingów, wpływ chrześcijaństwa rzymskiego i protestanckiego na rozwój kultury Północy, znaczenie okresu XVI-wiecznej mocarstwowości aż po wpływ idei oświeceniowych w Skandynawii.
Gdzie w Gdańsku był Dom Bociana? Jakie kolory mają witraże w oknach na Mariackiej? Jak szuka się zaginionych studni z czasów napoleońskich? Czy w Gdańsku uprawiano kawę? Którymi uliczkami chadzał Stanisław Fiszer, ulubiony adiutant Kościuszki, realizując swoje szpiegowskie misje?
Andrzej Januszajtis zaprasza nas na spacer po Gdańsku. To będzie podróż przez wieki: zajrzymy do pracowni Heweliusza, „popatrzymy” przez lunety Biskupiej Górki, zrobimy zakupy w średniowiecznym Gdańsku, spojrzymy na projekty budowy dworca i posłuchamy bicia zegara w Gimnazjum Akademickim. Nie zabraknie też wspomnienia o Prezydencie Pawle Adamowiczu.
Nikt nie pisze o Gdańsku tak jak Andrzej Januszajtis, który z losów jednego zakątka, domu, placu potrafi wysnuć fascynującą opowieść o miejscu i ludziach. Ta książka to hołd oddany ulicom Gdańska – niemym świadkom historii miasta.
Andrzej Januszajtis
Fizyk, muzyk, historyk i niestrudzony popularyzator wiedzy o Gdańsku. Urodził się w 1928 r. w Lidzie, od 1948 r. mieszka na Wybrzeżu. Od 1967 r. publikuje książki poświęcone historii miasta i angażuje się w odrestaurowanie zabytków. W latach 1990-1994 przewodniczący Rady Miasta Gdańska. Za swoją działalność odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz tytułem Honorowego Obywatela Gdańska. Jego książki oraz wykłady od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród osób zainteresowanych historią stolicy Pomorza.
Elemka od początku była pechowa.
Zbudowana w 1918 roku w Kanadzie (pod nazwą Cap Nord) pływała rzadko, bo silnik nieustannie ulegał awarii. Przechodziła z rąk do rąk, by w sierpniu 1934 roku trafić w końcu do Polski. Amerykański szkuner zakupiła Liga Morska i Kolonialna. Elemka miała być statkiem szkoleniowym, ale także pływać do portów afrykańskich, by szukać nowych rynków zbytu.
Mieszkańcy krajów nadbałtyckich to opowiadacze. Od wieków, z pokolenia na pokolenie, przekazują sobie baśnie i legendy z morskich głębin: o bursztynowym pałacu, władcy mórz, pięknej królewnie, opiekunce rybaków czy zatopionych statkach. Zbiór tych opowieści to znakomita okazja, aby wyruszyć w podróż w czasie i przestrzeni wokół Bałtyku.
Posłuchaj, o czym szepcze morze.
Anna Dobrosława Koprowska-Głowacka (1975) – pisarka i poetka, regionalistka, nauczycielka, absolwentka historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorka kilkunastu książek związanych z regionem Pomorza, Kujaw i swojej rodzinnej Ziemi Chełmińskiej, głównie zbiorów legend. Laureatka nagród literackich: „Piękne słowo” na Kociewskich Targach Wydawniczych (2015), Costerina 2014, „Złoty Kruk” (2013) i innych. Interesuje się mitologią, symboliką, folklorem, rękodzielnictwem. Lubi podróżować.
„Anna Koprowska-Głowacka to znana i ceniona pisarka z Pomorza. Tym razem autorka zabiera nas w magiczną i baśniową podróż nad Bałtyk. Powędrujemy morskim brzegiem, odwiedzając różne miejsca i ludy, poznamy ich podania, zgłębiając rozmaite nadmorskie kultury. Czeka na nas wiele mitycznych stworzeń i legendarnych miast, nad którymi z pewnością unosi się bałtycki genius loci.
Mocno polecam tę wielokulturową i wzbogacającą podróż. Ruszajmy w drogę – szlakiem bałtyckich opowieści!”
Andrzej Busler, Księgarnia Kaszubsko-Pomorska CZEC
Niniejsza praca jest pierwszą monografia jednej z najpiękniejszych kamieniczek dawnego Gdańska, zwanej najpierw Domem Speimana, potem Steffensów, a na koniec Złotą Kamieniczką. Wieloletnie badania autora nad jej dziejami, pozwoliły mu odkryć wiele nieznanych dotąd faktów. W książce opisano m.in. historię parceli, zmiany własności i przemiany zabudowy. W szczegółowy sposób przedstawiono proces powstawania kamieniczki, sylwetki jej twórców, detale architektury, znaczenie i symbolikę rzeźbiarskiej dekoracji fasady. Treść uzupełniają liczne ilustracje.
Zegar astronomiczny w Kościele Mariackim w Gdańsku jest jednym z najcenniejszych obiektów tego rodzaju w Europie. Ukończony w roku 1470 - na trzy lata przed narodzeniem Kopernika, funkcjonował do roku 1553, po czym popadł w zaniedbanie. Dzięki ewakuacji w czasie II wojny światowej zachował większość autentycznego wystroju. Odbudowa, a ściślej restauracja prowadzona od 1993 roku pod kierunkiem Autora, przywróciła zegar do życia.
Ponadczasowa powieść z Estonii o walce „starego” z „nowym”, niełatwym poszukiwaniu własnej tożsamości i zerwanym przymierzu człowieka z przyrodą.
Leśny świat Leemeta się rozpada: przyjaciele i sąsiedzi wyprowadzają się do wioski, aby tam wieść nowe życie podporządkowane pracy na roli i obrządkom chrześcijańskim. Porzucają swoje chaty, obyczaje i umiejętności skuszeni smakiem chleba oraz wynalazkami przywiezionymi przez rycerzy zza morza. Leemet wierzy, że odnajdzie pogrążonego w wiecznym śnie Północnego Gada – jedyną istotę zdolną przywrócić dawny porządek.
Andrus Kivirähk - jeden z najważniejszych pisarzy dzisiejszej Estonii, ceniony za swój wyrazisty styl, talent do tworzenia niezapomnianych postaci i opowieści oraz wszechstronność. Autor powieści, dramatów, książek dla dzieci, pamfletów, współpracuje z telewizją i prasą, twórca tekstów do książek i kreskówek z popularną i lubianą Lottą.
Urodził się w 1970 r., studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie w Tartu, pracuje w dzienniku „Eesti Päevaleht”. Jako powieściopisarz debiutował w 1995 r., a sławę przyniosły mu Rehepapp ehk november (2000) i Mees, kes teadis ussisonu (2007), której polskie wydanie pt. Człowiek, który znał mowę węży jest dwunastym przekładem
„Pod żadnym pozorem nie należy tej powieści traktować jako prozy gatunkowej, choć jest tu wszystko, co być w fantasy powinno. Nie da się też odczytywać jej czysto alegorycznie. W zalewie książek o powrocie do lasu historia Leemeta, ostatniego z tych, którzy mówią językiem węży, stawia czytelnika w dość niewygodnej pozycji. Po tej lekturze wcale się nie wie, czy warto do lasu wracać. Kivirähk rozegrał bowiem swoją opowieść w poprzek podziałów, z którymi tak wygodnie nam się dziś żyje – w palcach i na proch rozpadają się tutaj figury tradycji i nowoczesności, kultury i natury, człowieka i zwierzęcia. Bardzo takich dekonstrukcji dziś potrzebujemy. I takich książek.” - Filip Springer
„Siła książki Michała Ślubowskiego tkwi w wyborze herstorycznej perspektywy, której dotąd próżno szukać w gdańskiej historiografii. Przedstawia postaci wybranych kobiet, mniej lub bardziej znanych, które żyły i umierały, pracowały i kochały w dawnym Gdańsku. To historia także obyczajów, tradycji i zmagania się z przeciwnościami losu. Ponadto Ślubowskiego cechuje niezwykła umiejętność narracji, snucia opowieści o niełatwych czasach i często dramatycznych wyborach, dzięki czemu Czarownice… czyta się jednym tchem. Tak udany debiut wydawniczy tylko zaostrza apetyt na kolejne książki tego autora, których będę niecierpliwie wyczekiwał”.
– dr Jan Daniluk, historyk Uniwersytetu Gdańskiego, badacz i popularyzator dziejów Gdańska i Sopotu
Michał Ślubowski (ur. 1992) – absolwent Wydziału Historycznego UG, przewodnik po Górze Gradowej i Oliwie. Twórca strony Gedanarium, poświęconej historii Gdańska i życiu jego mieszkańców. Otrzymał Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska (2019), współpracuje z wieloma instytucjami kultury w mieście. Mieszka z żoną w Oliwie.
Opis książki:
Historia kościoła dziś noszącego imię świętego Józefa sięga połowy XIV wieku. Z myślą o miejscu opieki dla chorych na trąd powstał wówczas kompleks budynków pod patronatem św. Jerzego: kościół, szpital i dwór. Jak to się stało, że zabudowania sakralne na rogu ulicy Elżbietańskiej i Bielańskiej kilkakrotnie zmieniały swoją nazwę, przeznaczenie i gospodarzy? Wraz z autorem udajemy się w podróż w czasie od średniowiecza po współczesność, w miejscu, gdzie burzliwa historia Gdańska również odcisnęła swoje piętno.
Czy Kazimierz Wielki był bigamistą? Czy Władysław Laskonogi został zabity przez dziewkę kuchenną? Czy Bolesław Chrobry zgwałcił ruską księżniczkę? Czy Przemysł II był żonobójcą?
Na te i inne pytania dotyczące prywatnego życia Piastów odpowiada w swojej książce profesor Błażej Śliwiński, znany polski mediewista. Opierając się na autentycznych tekstach średniowiecznych kronik, przytaczając liczne plotki, ukazał przedstawicieli tej dynastii od nieznanej dotąd strony. Udowodnił, że w wiekach średnich nie tylko modlono się i wojowano, ale równie chętnie oddawano się wszelkim przyjemnościom.
BŁAŻEJ ŚLIWIŃSKI
Profesor Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakładu Historii Średniowiecznej Polski i Nauk Pomocniczych Historii w Instytucie Historii. Od 2004 r. jest redaktorem rocznika „Studia z dziejów średniowiecza”. Autor ponad 200 publikacji naukowych związanych głównie z dziejami politycznymi Polski X-XV w. (zwłaszcza Pomorza Wschodniego), genealogii i heraldyki, m.in.: Poczet książąt gdańskich. Dynastia Sobiesławiców w XII-XIII wieku, Rzeź i zniszczenie Gdańska przez Krzyżaków w 1308 roku
Dla Aśki, dwudziestoletniej gdynianki, rock to nie tylko pasja, ale też remedium na życiowe zawirowania. A tych ma niemało – na głowie matura, egzaminy na studia, nowa miłość i w dodatku… zdolności psychopompa, które nieoczekiwanie odkrywa w sobie pewnej sierpniowej nocy. Okazuje się, że Aśka rozmawia z umierającymi i pomaga im „przejść na drugą stronę”. Jak pogodzić zwykłe życie i niezwykłe umiejętności? Czy stąpająca twardo po ziemi nastolatka zaakceptuje swój dar?Agatha Rae – anglistka, gdynianka, pisarka. Zadebiutowała w 2013 roku anglojęzyczną powieścią Oenone. W kolejnych latach ukazały się: dwutomowa powieść przygodowo-obyczajowa Tangents (przetłumaczona także na język szwedzki), nowele The Belt i The Garden oraz opowiadanie Coming home for Christmas. Kolekcjonerka płyt, miłośniczka psów, fanka zespołu The Tea Party. Marzy o ponownej wizycie w Kanadzie i zwiedzeniu jej wzdłuż i wszerz. Psychopomp jest jej pierwszym utworem wydanym w języku polskim.
Jakie atrybuty posiadał Perun? Kim była Mokosz? Jak przedstawiany był Światowid? Który naród najczęściej modlił się do Wołosa? Za jakie sprawy odpowiedzialny był Radagost? Gdzie czczony był Rugewit? Skąd zwyczaj topienia Marzanny?Odpowiedzi znajdziesz w tej książce. Tadeusz Linkner sięgnął do rękopisu Bronisława Trentowskiego, romantycznego badacza mitologii słowiańskiej. Trentowski był pierwszym, który tak oryginalnie usystematyzował słowiańskie wierzenia. Jego praca Wiara słowiańska albo etyka piastująca wszechświat nigdy nie została opublikowana. Tutaj mamy okazję poznać ponad trzystu słowiańskich bogów i demonów.
Autorka zabiera dzieci w podróż w głębiny Morza Bałtyckiego. Dowiedzą się jak ono powstało, poznają wielu jego mieszkańców i podsłuchają o czym rozmawiają, gdy nikt nie widzi. Dowiedzą się też, że wiele zachowań ludzi wpływa na życie morza, o czym należy pamiętać, np. gdy wypoczywamy na nadmorskich plażach.
Opowieść przedstawiona jest w przyjaznej formie krótkich bajek, w które Autorka zręcznie wplotła informacje o gatunkach stworzeń zamieszkujących Bałtyk – ich wyglądzie, biologii i zwyczajach, a również o tym jak możemy sprawić żeby ich życie w pobliżu ludzi było łatwiejsze i bezpieczne. Uzupełnieniem bajek jest umieszczony na końcu atlasik, z pomocą którego jeszcze lepiej poznamy naszych bohaterów.
Jak pisze Autorka – książka Bajki z dna Bałtyku jest efektem mojej przyrodniczej pasji pielęgnowanej od dzieciństwa, a także potrzeby zmyślania i opowiadania bajek. Miłość i szacunek do przyrody wyniosłam z rodzinnego domu, odkrywałam nazwy gatunków, oglądałam, podziwiałam i starałam się zrozumieć. Nie przeszło mi to z wiekiem, przyroda zachwyca mnie, zadziwia i skłania do ciągłego odkrywania jej tajemnic. Ogromną inspiracją jest dla mnie nurt ekologii głębokiej z teorią biocentryzmu, lubię patrzeć na świat z perspektywy, gdzie my – ludzie, nie jesteśmy najważniejsi, lecz tak samo ważni jak inne stworzenia.
Agata Półtorak – z wykształcenia nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Od wielu lat zajmuje się ilustratorstwem. Jest również autorką książek dla dzieci m.in. opublikowała: Szmatki z tęczowej szufladki (2009), Bee, mee i kukuryku (2010), Baraszkujemy. 20 prostych zabaw z malutkim dzieckiem (2012) oraz serię Mała wiedźma Jagodzia (2007). W ramach współpracy z placówkami oświatowymi i kulturalnymi prowadzi warsztaty literackie i twórcze dla dzieci i rodzin. Od kilku lat zajmuje się gawędziarstwem, opowiadając baśnie w konwencji teatru Kamishibai. Mieszka w Sopocie z mężem i córkami.
Kościół Św. Katarzyny w Gdańsku istniał przed rokiem 1227. Budowę obecnej świątyni zaczęto zapewne w 1379 r. Wzniesiono halowy korpus z kaplicą Biedaków od południa i jednonawowym, pięcioprzęsłowym, wielobocznie zamkniętym prezbiterium, do którego od północy przylegała zakrystia. Kościół poświęcono za Zielone Świątki 1432 r. W następnym roku od korpusu dobudowano kaplicę Trzech Króli (od północy), a przed 1445 kaplicę Rady (od południa). Około roku 1450 zaczęto budowę kaplic zachodnich i wieży, którą w 1459 roku przykryto prowizorycznym dachem. W tym samym czasie (do 1463 roku), mimo trwającej wojny, rozbudowano do 3 naw prezbiterium (obecnie trójprzęsłowe) i wzniesiono nową zakrystię z przylegającą do niej od wschodu kaplicą św. Jerzego. W latach 14841486 podwyższono do obecnej wysokości wieżę i przykryto ją siodłowym dachem z centralną wieżyczką. Szczyty prezbiterium mogły powstać w roku 1497, kruchta południowa i kaplica kramarzy w 1499. Kościół zasklepiono ok. 1500 r. Wreszcie w roku 1634 wieża otrzymała nowy, efektowny hełm, zrekonstruowany po pożarze w 1910 roku i po raz drugi po zniszczeniach ostatniej wojny w latach 19741979. Na koniec, po pożarze w 2006 r. do roku 2011 położono nowe dachy, odtworzono sygnaturkę dachową i wyremontowano hełm wieży. Obecnie oczekuje się na rozpoczęcie przywracania wnętrza do dawnej świetności, z wykorzystaniem niezwykle cennego wystroju, zachowanego w ok. 50%, w tym m.in. najstarszych w Polsce prospektów obojga organów.
W 1397 roku dokonano lokacji klasztoru i konsekracji kościoła pod wezwaniem św. Brygidy w Gdańsku. W 610. rocznicę tego wydarzenia oddano do rąk Czytelnika książkę szwedzkiego badacza prezentującą spojrzenie uniwersalne; autor wnikliwie, z życzliwością kreśli obraz życia świętej na tle szerokiej panoramy średniowiecznej Europy, jej blasków, cieni i paradoksów. Opowiada o wizjach prorokini, jej podróżach peregrynacjach, krewnych, wreszcie o kontaktach z dostojnikami kościelnymi. Barwny życiorys św. Brygidy sprawia, że książka pełna jest ważnych i fascynujących wiadomości o czasach minionych.
"Gdańsk, jego wspaniałe zabytki i historia stanowią niewyczerpany skarbiec pasjonujących tematów do badania i opisywania. Pod tym względem nasze miasto jest na prawdę wyjątkowe! Jeżeli mi się i tym razem uda przekazać Państwu tę wyjątkowość i "zarazić" pasją do Gdańska, będę szczęśliwy" - Od Autora
Kilkadziesiąt najpiękniejszych baśni i legend z Gdańska i okolic, opracowanych na podstawie historycznych źródeł i publikacji z XVI-XX wieku z zachowaniem autentycznych wątków. Drugie wydanie książki zawiera, podobnie jak poprzednie, stare podania i opowieści opowiedziane własnymi słowami Autora. W osobnym rozdziale dodano do nich kilka nowych oraz wybór dawnych zwyczajów i wierzeń żeglarskich.Książkę ilustrują zdjęcia i grafiki obiektów, których dotyczą legendy, oraz ilustracje kolorowe.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?