Dół to historia Ogiego, który pewnego dnia budzi się w szpitalu i dowiaduje się, że miał wypadek samochodowy, w którym nie tylko stracił żonę, ale także uszkodził kręgosłup. Jego jedyną opiekunką jest opłakująca śmierć córki teściowa. Samotne dni w łóżku stają się okazją do rozpamiętywania przeszłości. Ogi wspomina żonę i jej obsesyjną pielęgnację ogrodu, który stanowił dla niej ucieczkę od problemów. Teraz ogrodem zajmuje się teściowa, ale zamiast o niego dbać, wyrywa wszystkie rośliny i kopie dół. Co kryje się za tym działaniem?
Struktura świadomości Koreańczyków Lee Gyutae to zbiór ukazujących się w gazetach artykułów, których tematem jest nieustannie zmieniające się w granicach świadomości historycznej środowisko socjalne, a w szczególności struktura jego świadomości.
„Ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem słyszymy częściej niż relacje z groźnych zdarzeń, ale kiedy w końcu niebezpieczeństwo nadchodzi – robi to bez zapowiedzi.”
Głównym bohaterem powieści Popiół i czerwień Phyun Hye-young jest badacz w firmie farmaceutycznej, którego normalne życie zostaje przewrócone do góry nogami, gdy pewnego dnia firma wysyła go do kraju C. Na lotnisku dowiaduje się o panującej w obcym kraju epidemii i zostaje poddany kwarantannie. Bez możliwości kontaktu z nikim znajomym od tej pory musi radzić sobie sam, a gdy dowiaduje się, że na dzień przed jego wyjazdem została brutalnie zamordowana jego była żona, a on jest głównym podejrzanym, jego pierwszym odruchem jest ucieczka. Ale to dopiero początek jego przygód, bo tak jak zdanie otwierające utwór ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem słyszymy częściej niż relacje z groźnych zdarzeń, ale kiedy w końcu niebezpieczeństwo nadchodzi – robi to bez zapowiedzi…
Książkę polecają:
Sylwia Chutnik: Kim jest mężczyzna, któremu cały czas wydarzają się dziwne przygody? Co robi w obcym kraju? Tajemniczy niczym Józef K. nie daje czytelnikom spokoju. Wydaje się być wyalienowany, chociaż wokół niego jest pełno ludzi. Może to nasze odbicie?
Wioletta Grzegorzewska: Książka napisana z niebywałą precyzją, od której nie mogłam się oderwać. Polecam.
Barbara J. Zitwer: Popiół i czerwień Pyun Hye-young to literacki Escher; zagadka ironii przypominająca labirynt, która rozciąga twój umysł i nie pozwala spocząć. Arcydzieło w literaturze, niezapomniana książka. Świetna!
Autor jest pisarzem, który podejmując trudną problematykę, jednocześnie za pomocą
precyzyjnego opisu i eleganckiego stylu z bogatą narracją posiadł umiejętność swobodnego wplatania rozważań na temat wewnętrznej natury człowieka.
Jego powieść pod tytułem ,,Prywatne życie roślin” to utwór, który w przerażający, a zarazem piękny sposób odsłania wysublimowany dzięki porównaniom botanicznym proces cierpienia w miłości, która rozpada się na kawałki, a dzieje się w jednej rodzinie.
Laureat literackiej Nagrody Nobla Le Clezio wskazuje na Lee Seung-u jako jednego z najbardziej prawdopodobnych kandydatów na zdobycie literackiego Nobla spośród pisarzy koreańskich, w szczególności zaś wysoko chwali ,,Prywatne życie roślin” jako powieść, która nigdy nie traci na swojej aktualności i jest dziełem ponadczasowym.
Starszy brat stracił nogi, młodszy brat kocha się w dziewczynie starszego brata, matka nosi swoje kalekie dziecko na plecach do dzielnicy rozrywki, pewien mężczyzna zawładnął na zawsze sercem matki, ojciec przygląda się takiej stronie matki , ,,Prywatne życie roślin” przepełnione jest relacjami o niespełnionej miłości.
Autor podniósł wyobraźnię od tej rozsypującej się miłości do absolutnej miłości roślin i naszkicował niebiański bambus będący ich sanktuarium miłości oraz zwrotnikiem pragnień.
W ten sposób niebiański bambus staje się sceną odkupienia najbardziej uświęconego jakie kiedykolwiek odkryła koreańska powieść.
Rośliny są tutaj pierwiastkiem przewyższającym zwierzęce pożądanie, są też punktem, gdzie upadłe pragnienia idealizują się.
Ci, którzy dokonują bolesnego wglądu w głąb siebie przepełnionego zwierzęcymi pragnieniami, muszą odnaleźć pragnienie nazywające się miłością oraz przyczynę rozpaczy jaką jest ciało. Tak oto autor dokonał wiwisekcji absolutnej miłości roślin za pomocą swojej alternatywnej wyobraźni.
W 2006 roku przetłumaczona i opublikowana przez francuskie wydawnictwo Zulma, powieść zyskała sporą uwagę znaczących wówczas mediów prasowych i w ciągu zaledwie miesiąca od ukazania się drukiem, wyprzedana została w całym nakładzie w ilości 2500 egzemplarzy, następnie była dodrukowywana. W 2009 roku jako pierwszy utwór koreański została włączona do serii literatury światowej Folio wydawnictwa Gallimard.
Szkoła Kotów to pięciotomowa seria zapierających dech w piersiach przygód kotów i dzieci w świecie magii, pełna wątków mitologicznych oraz fantazji zakorzenionych w starożytnej filozofii in i yang. Wszystko zaś w poszukiwaniu harmonii i pokoju. Co ciekawe, autor bacznie przygląda się zdolnościom dzieci autystycznych i bada ich świat wewnętrzny. Cześć pierwsza nosi tytuł Tajemnica Kryształowej Groty. Kiedy koty kończą piętnaście lat, opuszczają dom, w którym mieszkały z ludźmi i wyruszają do Szkoły Kotów. Mają się tam wyuczyć sztuki życia w świecie. W szkole pobierają rozmaite lekcje – w tym magii i historii, oraz uczą się alfabetu ludzi, poznają mowę roślin i zwierząt. Każda z klas ma swoje zadania specjalne. Uczniowie z klasy Kryształowych Kotów mają strzec magicznego miecza, który posiada moc przezwyciężenia zła. Pewnego dnia dowiadują się, że dawno temu, podczas zaćmienia Słońca Kryształowa Grota, w której mieściła się szkoła, została zaatakowana przez Kotcienie. Jaką tajemnicę skrywa Kryształowa Grota? Czy uczniom Szkoły Kotów uda się ją odkryć? Czy starożytna przepowiednia się sprawdzi? Jaką rolę w starciu z Kotcieniami odegrają dzieci? Jaką tajemnicę noszą one w sobie? Zachód ma swojego Harrego Pottera, a Wschód Szkołę Kotów. Książkę rekomendują koreańskie instytucje edukacyjne. Doceniono ją w Japonii, Chinach, na Tajwanie oraz we Francji, gdzie zdobyła prestiżową nagrodę – Le Prix des Incorruptibles. Autor Szkoły Kotów – Kim Jin-kyung, to znany w Korei autor książek dla dzieci i poeta, pasjonat mitologii, a przede wszystkim wielki miłośnik kotów. Podobno ukochanej ciężarnej kotce pozwolił okocić się we własnym łóżku. W jednym z wywiadów mówi: „Historia Szkoły Kotów rozpoczęła się od opowieści, którą pocieszałem córki po śmierci naszego kota – Saliksa. Saliks nie umarł, on odszedł, by żyć w świecie przeznaczonym wyłącznie dla kotów. Byłem pod wrażeniem tego, że koty umierają same, w ciszy, że idą tam, gdzie nikt nie zobaczy ich odchodzenia. A może jednak koty nie umierają, ale idą w inne miejsce, gdzie mogą się uczyć, przeżywać przygody? – pomyślałem wtedy. Wyobraziłem sobie takie miejsce”. Ilustrator Szkoły Kotów – Kim Jae-hong, to uznany i nagradzany w Korei oraz w świecie autor książek i ilustracji (Espace Enfants, Le Prix des Incorruptibles, BIB). Jego credo brzmi: „Natura i człowiek to jedność”.
Kiedy w 1904 roku wybucha wojna japońsko-rosyjska i Japonia dokonuje aneksji Korei, tysiące Koreańczyków wyrusza w poszukiwaniu lepszego życia do nieznanego dotychczas kraju – Meksyku. Jednak już na początku podróży emigranci dowiadują się, że ich marzenia o dostatnim życiu za granicą są tylko iluzją: ramię w ramię z Majami będą pracować jak niewolnicy na plantacjach agaw. Co ich czeka w Meksyku? Jak sobie poradzą w obcym kraju i czy mają szansę na powrót? Powieść Czarny kwiat opisuje fragment prawdziwej, choć rzadko opowiadanej historii Korei.
Książkę poleca Wioletta Grzegorzewska:
„Czarny kwiat” to poruszająca powieść historyczno-przygodowa o emigracji, miłości, niewolnictwie i walce o wolność. Kim Young-ha z epickim rozmachem i niesłychaną precyzją języka odsłania mało znany w dziejach Korei moment, gdy po wojnie z Japonią w 1904 roku tysiące Koreańczyków opuszcza swój kraj w poszukiwaniu nowego życia na innym kontynencie. Co ich spotkało po wyczerpującej podróży przez ocean? Jak wyglądało ich życie na hacjendach w Meksyku i dlaczego chcieli stworzyć nowe państwo w dżungli? Przeczytajcie tę fascynującą książkę.
Kiedy 12-letni chłopiec przenosi się z Seulu do miasteczka na prowincji i zaczyna tam naukę w szkole, jest przekonany, że zaimponuje kolegom i zostanie liderem. Okazuje się jednak, że natychmiast pada ofiarą charyzmatycznego i skorumpowanego zarazem Om Sok-dae – gospodarza klasy. Przemoc, zastraszanie i skomplikowane intrygi zapewniają mu sukces: chłopcy są posłuszni, a jego najwyższa pozycja w hierarchii klasowej pozostaje niezachwiana.
To historia opowiedziana z perspektywy dorosłego już mężczyzny, który wspomina brutalną walkę, jaką musiał stoczyć w poszukiwaniu sprawiedliwości, a także własnego „ja”.
Ta intrygująca alegoria systemu politycznego i władzy, często porównywana do Władcy much, zaczyna się jako prosta opowieść o dominacji w szkolnej klasie, lecz rozwija się w chłodną przypowieść o żądzy władzy i desperackiej potrzebie akceptacji.
Autor: Yi Mun-yol urodził się w 1948 r. w Seulu. Zadebiutował w 1977 r. – wziął udział w corocznym konkursie literackim na łamach „Dziennika Degu”. Jego pierwsza powieść nosi tytuł Syn człowieczy (1979 r.), w Polsce ukazała się w 2011 r. Dzieła Yi przetłumaczono na szesnaście języków i opublikowano w dwudziestu krajach. Autor mieszka w Seulu, gdzie jest profesorem na Hankuk University of Foreign Studies.?
Seul, lata osiemdziesiąte XX wieku. Jeong Yun po rocznym urlopie dziekańskim wraca na studia, gdzie spotyka Myeong-seo i Mi-ru. Już od pierwszego spotkania nowi przyjaciele intrygują Yun nie mniej niż pełne tajemnic uliczki Seulu. Czasy są ciężkie - Korea Południowa wciąż znajduje się pod dyktaturą wojskową – cała trójka zaprzyjaźnia się, wspiera wzajemnie i darzy specjalnym uczuciem. Tajemnicze zgony, pilnie strzeżone tajemnice, które wychodzą na światło dzienne stają się także ich udziałem. Prawdziwy dramat ma jednak dopiero nadejść…
Za rękę z koreańczykiem - Sawińska Anna
Książka Anny Sawińskiej ""Za rękę z Koreańczykiem"" to zbiór rozmów przeprowadzonych z Polakami na temat ich związku z koreańskim partnerem. Dzięki wywiadom z osobami o bardzo różnych światopoglądach, pozostającymi w odmiennych konfiguracjach partnerskich, dowiedzieć się można, jak ciekawie - ale też i normalnie - może wyglądać życie z Koreańczykiem u boku.
Polsko-koreańskie małżeństwa
Do rozmowy zaproszone zostały pary, które w Korei mieszkają od lat, oraz takie, które przeprowadziły się do tego kraju całkiem niedawno. Autorka dotarła również do polsko-koreańskiego małżeństwa, którego cała historia rozgrywa się wyłącznie w Polsce. Wśród rozmówców są pary bezdzietne oraz takie, które zdecydowały się na rodzicielstwo.
Rozmowy
Rozmowy przeprowadzone zostały z Polkami i Polakami, którzy pozostają w związkach heteroseksualnych, ale autorce udało mi się również namówić na wywiad kolegę o orientacji homoseksualnej. W końcu Anna Sawińska sama szczerze odpowiada na pytania, które często zadają jej Czytelnicy, a dotyczące tego, jak to było naprawdę z jej mężem.
Pytania o życie w Korei
W mojej skrzynce pocztowej co dzień pojawiają się nowe e-maile z pytaniami o życie w Korei. Czasami chodzi o sprawy trywialne, jak zapis imienia w języku koreańskim czy regulacje wizowe. Zdarzają się jednak listy trochę poważniejsze. Piszą do mnie dziewczyny, które tak jak ja lata temu borykają się z niezrozumiałymi dla siebie sytuacjami w związku z koreańskim chłopakiem.
Czego można się spodziewać
Rośnie też liczba mężczyzn piszących o swoim zauroczeniu przecudowną dziewczyną z Korei, ale zupełnie nierozumiejących pewnych jej zachowań. Wielu moich korespondentów ma obawy o swoją przyszłość w Korei, w koreańskiej rodzinie, z dala od domu i tego, co znajome. Chcą dowiedzieć się, czego można się spodziewać w polsko-koreańskim związku, z doświadczeń innych osób próbują wywróżyć swoją własną przyszłość.
?Ptak? Oh Jeonghui to książka niezwykła, przejmująca i poruszająca, która pokazuje obraz dynamicznie rozwijającej się Korei Południowej widziany oczami wrażliwego dziecka pozbawionego normalnego dzieciństwa, bezpieczeństwa i wsparcia. Główna bohaterka jest tylko małą dziewczynką ? a mimo to, zdana na siebie, zmuszona jest radzić sobie z życiem. Obserwuje, myśli i próbuje odnaleźć swoje miejsce w rzeczywistości, często niestety, okrutnej. Przesiąknięta smutkiem i wyobcowaniem dziecięca wizja świata jest jednocześnie bardzo trafną obserwacją społeczeństwa koreańskiego lat 90. dwudziestego wieku.
,,Wegetarianka"" to polifoniczna opowieść, która zaintryguje nie tylko zwolenników ekofeminizmu, lecz także osoby lubiące zgłębiać topografię ludzkiej psyche. Han Kang z chirurgiczną precyzją przetwarza żywą tkankę egzystencji i prowadzi czytelnika różnymi ścieżkami narracji, aby zmusić go do zadania sobie kilku pytań: Na czym polega moje istnienie? Czy potrafię być tylko człowiekiem? Czy umiem wyrzec się człowieczeństwa i stać się na przykład drzewem? Jest to refleksja nad metodami sublimacji prymitywnych instynktów, możliwością transcendencji i zasadnością samodestrukcji w desperackiej próbie wyzwolenia. Refleksja nad sferą ludzkiej wolności.
Szkoła kotów - Jin-kyung Kim
Szkoła Kotów to pięciotomowa seria zapierających dech w piersiach przygód kotów i dzieci w świecie magii, pełna wątków mitologicznych oraz fantazji zakorzenionych w starożytnej filozofii in i yang.
Szkoła Kotów
Wszystko zaś w poszukiwaniu harmonii i pokoju. Co ciekawe, autor bacznie przygląda się zdolnościom dzieci autystycznych i bada ich świat wewnętrzny. Cześć pierwsza nosi tytuł Tajemnica Kryształowej Groty. Kiedy koty kończą piętnaście lat, opuszczają dom, w którym mieszkały z ludźmi i wyruszają do Szkoły Kotów. Mają się tam wyuczyć sztuki życia w świecie.
Kryształowa Grota
W szkole pobierają rozmaite lekcje - w tym magii i historii, oraz uczą się alfabetu ludzi, poznają mowę roślin i zwierząt. Każda z klas ma swoje zadania specjalne. Uczniowie z klasy Kryształowych Kotów mają strzec magicznego miecza, który posiada moc przezwyciężenia zła. Pewnego dnia dowiadują się, że dawno temu, podczas zaćmienia Słońca Kryształowa Grota, w której mieściła się szkoła, została zaatakowana przez Kotcienie. Jaką tajemnicę skrywa Kryształowa Grota?
Koci Harry Potter
Czy uczniom Szkoły Kotów uda się ją odkryć? Czy starożytna przepowiednia się sprawdzi? Jaką rolę w starciu z Kotcieniami odegrają dzieci? Jaką tajemnicę noszą one w sobie? Zachód ma swojego Harrego Pottera, a Wschód Szkołę Kotów. Książkę rekomendują koreańskie instytucje edukacyjne. Doceniono ją w Japonii, Chinach, na Tajwanie oraz we Francji, gdzie zdobyła prestiżową nagrodę - Le Prix des Incorruptibles. Autor Szkoły Kotów - Kim Jin-kyung, to znany w Korei autor książek dla dzieci i poeta, pasjonat mitologii, a przede wszystkim wielki miłośnik kotów. Podobno ukochanej ciężarnej kotce pozwolił okocić się we własnym łóżku
Nasze szczęśliwe czasy to powieść o odkupieniu. Gong Ji-young przedstawia historię związku Yun-su - młodego człowieka skazanego na karę śmierci i Yu-jeong - pięknej, bogatej kobiety, której pełne cierpienia życie naznaczone zostało piętnem seksualnego i psychicznego znęcania. Jej pogarda dla matki i obojętność wobec reszty świata czynią ją wyobcowaną ze społeczeństwa i izolują od jakiejkolwiek szansy na szczęście.
Yu-jeong ma również ciotkę - siostrę zakonną Monikę, która od 30 lat odwiedza skazańców, rozmawia z nimi i próbuje resocjalizować. Pewnego dnia ciotka doprowadza do spotkania Yu-jeong i Yun-su. Kiedy młodzi odkrywają, że jest coś, co ich łączy (smutek), pojawia się między nimi wyjątkowe uczucie. Uczucie, które może rozwijać się w krótkim czasie przeznaczonym na spotkania raz w tygodniu. Czy nauczą się czegoś od siebie? Jak miłość odmieni ich życie?
Nasze szczęśliwe czasy to opowieść o miłości, która daje coś w rodzaju osobistego zbawienia, coś, czego nie sposób zapomnieć.
Gong Ji-yong (Gong nazwisko, Ji-young imię) jest jedną z najbardziej znanych współczesnych pisarek koreańskich. Już na studiach zaczęła interesować się pisarstwem. Jako studentka w latach 80., kiedy w Korei odbywały się liczne demonstracje studenckie przeciwko rządom, brała udział w licznych protestach, które następnie opisała w swojej pierwszej powieści Poranek. W 1985 roku otrzymała dymplom z literatury na Uniwersytecie Yonsei. Wiele jej powieści porusza problemy kobiet oraz dyskryminacje osób niepełnosprawnych. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród.
Już nigdy nie pomyślisz o swojej mamie w ten sam sposób po przeczytaniu tej książki. „Zaopiekuj się moją mamą” to niezwykła i głęboko poruszająca historia o rodzinie poszukującej matki, która znika pewnego popołudnia wśród tłumu na stacji metra. Opowiedziana z perspektywy córki, syna, męża i samej matki jest uniwersalną opowieścią o miłości, rodzinnych sekretach, przeszłości i współczesności. Stanowi chwytającą za serce sentymentalną podróż świadomości, która doprowadza cię do spotkania twarzą z twarz z gorzką prawdą - że nie wiesz nic o swojej matce. „Ja nie znam mamy. Wiem tylko, że zaginęła...”
Powieść o miłości w czasie wojny Korei z Japonią. Aryong, bohater tej książki, to buddyjski mnich-wojownik z XVI wieku, który mieszka w Korei i doświadcza tysięcy przygód, aż w końcu odnajduje w sobie Wewnętrznego Mistrza. Fantazja przeplata się z prawdziwymi wydarzeniami. Niezwykła powieść Hiszpana Javiera Cortinesa zaprowadzi polskiego czytelnika do dalekiej Korei. Aż nie chce się wracać... `Kiedy upadają bogowie, ludzie się cieszą, bo wierzą, że mogą zająć ich miejsce`.
`Psia kupa okryta jest złą sławą! Trochę słusznie, bo bardzo nieprzyjemnie jest wdepnąć w taką kupę na chodniku. A trochę niesłusznie, bo okazuje się jednak, że kupa jest potrzebna, i to bardzo. Bez niej nie kwitłyby tak pięknie mniszki lekarskie pospolicie zwane mleczami! Polecam tę książeczkę, bo jest ona głęboko ekologiczna i pokazuje, że w przyrodzie potrzebne są nie tylko piękne rzeczy, ale też te, które uważamy za obrzydliwe. A ja przy okazji dowiedziałem się, dlaczego w naszym ogrodzie mamy tyle kwitnących mniszków!`Adam Wajrak
Akcja książki toczy się w ciągu jednego dnia. Jest ona czymś więcej niż powieścią szpiegowską. Historia głównego bohatera zopowiedziana jest w formie monologu wewnętrznego, jak w Ulissesie Joyce'a.
Autor przedstawia dylematy tożsamości głównego bohatera, który wychował się w totalitarnym reżimie Korei Północnej, ale przystosował się do reguł społeczeństwa demokratycznego.
Hwang Sok-yong to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w koreańskim świecie literackim. Pisarz inny niż wszyscy, stale idący pod prąd, uwikłany w politykę i oddany walce o dobro podzielonej Korei, który większość swoich lat spędził w więzieniu. Urodził się 4 stycznia 1943 roku w Mandżuri podczas okupacji japońskiej. Studiował filozofię na Uniwersytecie Dongguk.
Aresztowany w 1964 roku, po uwolnieniu pracował w fabryce papierosów i na kilku budowach na terenie Korei. W latach 1966-1969 brał udział w wojnie w Wietnamie, niechętnie walcząc po amerykańskiej stronie, którą winił za atak na walce wyzwoleńczej. W Wietnamie był odpowiedzialny za "oczyszczanie", niszczenie dowodów masowych mordów cywili i grzebanie zmarłych. Makabryczne doświadczenia wywarły wielki wpływ na jego późniejszą karierę literacką. Hwang Sok-Yong jest najpoważniejszym koreańskim kandydatem do Literackiej Nagrody Nobla. Chwasty to 10 opowiadań, które dają ogólny obraz stylu i tematyki twórczości Hwanga.
Chwasty
Delikatne dłonie
Droga do Sampo
Marzenie Herkulesa
List do młodszego brata
Obca ziemia
Szczęśliwy sen
Sąsiad
Bawole oko.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?