Pionierka psychoterapii dla DDA w Polsce opisuje typowe sytuacje w rodzinach alkoholowych, ich wpływ na psychikę dziecka oraz procesy powstawania destrukcyjnych schematów osobistych, tworzących problemy DDA. Pokazuje proces psychoterapeutycznego docierania do śladów traumatycznych doświadczeń i toksycznych relacji z dzieciństwa DDA oraz program psychoterapii grupowej dla pacjentów.
Emmy van Deurzen zajmuje się tematem tabu, jakim jest rola moralności i filozofii życia wśród psychoterapeutów i doradców psychologicznych. Pytając kiedy i dlaczego zdecydowaliśmy, że celem życia ma być szczęście, autorka namawia nas do szukania odpowiedzi na pytanie dotyczące jego sensu. W książce swej stara się zdefiniować z czego składa się życie i jak terapeuci mogliby pomóc swoim klientom prowadzić raczej udane życie, a nie poszukiwać szczęścia.
Ten dobrze napisany i merytorycznie wnikliwy tekst jest bardzo ważny i fascynujący nie tylko dla praktykujących psychoterapeutów.
Autorzy tej książki są prekursorami i uznanymi autorytetami terapii procesualno-doświadczeniowej. Szczegółowo opisują różne zadania i techniki tej teoretycznej, wspieranej empirycznie terapii humanistycznej i zwracają uwagę na ogromne znaczenie relacji terapeutycznej. Dyskutują na temat teorii, wybranych przypadków, metod leczenia oraz badań w sposób, który powoduje, że ta złożona metoda terapeutyczna staje się zrozumiała dla wszystkich czytelników. Pokazują, w jaki sposób umiejętne i przemyślane wykorzystanie wskazanych technik może doprowadzić do osiągnięcia zmiany.
Publikacja zawiera wiele użytecznych informacji, dzięki czemu przedstawia wielką praktyczną wartość dla terapeutów i studentów uczących się terapii procesualno-doświadczeniowej, jak również dla tych wszystkich, którzy zajmują się nauczaniem tej metody terapeutycznej.
Terapia skoncentrowana na schematach jest metodą łączącą sprawdzone techniki poznawczo-behawioralne z elementami terapii interpersonalnych, skoncentrowanych na doświadczeniu i psychodynamicznych. Jej celem jest niesienie pomocy ludziom z długotrwałymi problemami psychicznymi, w tym z zaburzeniami osobowości i chronicznymi depresjami.
Eshkol Rafaeli, David Bernstein i Jeffrey Young – pionierzy tej metody – omawiają 30 charakterystycznych jej cech i miejsce, które zajmuje w szerokim spektrum terapii poznawczo-behawioralnych.
Publikacja stanowi zwięzłe wprowadzenie dla czytelników niezaznajomionych z tą techniką terapeutyczną, natomiast tym, którzy już się z nią zetknęli ukazuje, czym terapia skoncentrowana na schematach różni się od innych terapii poznawczo-behawioralnych.
Książka dla osób prowadzących indywidualne rozmowy psychologiczne z pacjentami. Autorka wyjaśnia, jakie umiejętności terapeuty są tu najważniejsze i jak powinny przebiegać takie rozmowy, aby były skuteczne: pomagały tym, którzy pomocy potrzebują.
Książka profesora Mellibrudy będzie fascynującą lekturą dla wszystkich zainteresowanych współczesną psychoterapią. Pokazuje praktyczne i poznawcze możliwości integracyjnego korzystania z dorobku różnych podejść psychoterapeutycznych oraz dostosowywania psychoterapii do indywidualności pacjentów i specyfiki ich problemów. Zawiera oryginalną koncepcję kategoryzacji negatywnych schematów osobistych i ścieżek integracji praktyki psychoterapeutycznej, tworzących warunki do ich zmiany. Autor prezentuje różne formy aktywności psychoterapeuty i jego współpracy z pacjentem i obszernie ilustruje je przykładami dialogów i konkretnych sytuacji psychoterapeutycznych. Szczególną uwagę poświęca śladom dziecięcych traum, które są przyczyną wielu zaburzeń i problemów osobistych ludzi dorosłych korzystających z psychoterapii. Pomaga w lepszym rozumieniu, na czym polega psychoterapia oraz w jaki sposób jej doświadczanie może przyczyniać się do ulepszania własnego życia.
Terapia Gestalt opiera się na procesie eksperymentowania uczestnika z samym sobą, odkrywania własnych możliwości, rozszerzania świadomości własnego doświadczenia, podejmowania wyborów, decyzji i ryzyka dotyczących wzorów zachowania. Zadaniem terapeuty jest proponowanie różnorodnych procedur i sytuacji, które mają być pomocne w efektywnym przebiegu tego procesu.
Terapia zmierza do takiego stanu, w którym uczestnik stanie się samowystarczalny i będzie gotowy do samodzielnego kontynuowania pracy nad sobą, nad własnym rozwojem.
W książce tej przedstawiono program terapeutyczny uczący umiejętności radzenia sobie w konstruktywny sposób z różnymi sytuacjami. Autorzy koncentrują się przede wszystkim na zastosowaniu go w pracy z osobami uzależnionymi. W publikacji znajdą Państwo dokładny scenariusz prowadzenia treningu zachowań konstruktywnych, sesja po sesji, wraz z analizą różnic między jego zastosowaniem w ośrodku całodobowym i ośrodku otwartym.
Fascynująca analiza dramatycznych faktów i romantycznych mitów dotyczących miłości.
Chcemy wierzyć, że prawdziwa miłość trwa wiecznie i pokona wszystkie przeciwności; że miłość jest wszechogarniająca i bezgraniczna; że domaga się wyłączności, ale jest czysta i dobra.
Romantyczna miłość może mieć także tajemniczą i destrukcyjną moc. Autorzy tej publikacji na podstawie psychologicznych i socjologicznych badań podejmują próbę zrozumienia tajemnicy kobiet i mężczyzn zagubionych w mrocznych labiryntach Romantycznej Miłości.
Dlaczego traktujemy seks tak poważnie i tak mało bawimy się w łóżku? Przykłady i propozycje zabaw słownych i ruchowych oraz przebieranek. Akcesoria erotyczne i afrodyzjaki jako wyraz potrzeby bawienia się i eksperymentowania. Precz z nudą w seksie! Warto rozwijać własną pomysłowość! Co jest potrzebne, żeby do aktywności seksualnej wróciła wzajemna fascynacja i zauroczenie?
"Przez ostanie kilka lat, prowadząc wykłady na rozmaite tematy z dziedziny psychoterapii, pytam słuchaczy: "Kto z was uważa siebie za terapeutę zorientowanego egzystencjalnie?". Do postawy egzystencjalnej przyznaje się znaczna część publiczności, na ogół ponad 50%. Zapytani jednak, co to jest podejście egzystencjalne, mają trudności ze znalezieniem odpowiedzi. Język, jakiego używają psychoterapeuci, by opisać jakiekolwiek podejście terapeutyczne, nigdy nie słynął z rzeczowości czy choćby ze zwykłej jasności, jednakże spośród wszystkich słowników terapeutycznych żaden nie może się równać z egzystencjalnym pod względem jego mglistości i panującego w nim zamętu. Terapeuci wiążą podejście egzystencjalne z takimi, z natury rzeczy nieprecyzyjnymi i najwyraźniej niepowiązanymi ze sobą terminami, jak "autentyczność", "spotkanie", "odpowiedzialność", "wybór", "humanistyczny", "samorealizacja", "ześrodkowanie", "Sartrowski" bądź "Heideggerowski", a wielu specjalistów od zdrowia psychicznego od dawna uważa podejście egzystencjalne za mętne, "niewyraźne", nieracjonalne i romantyczne – nie "podejście" właściwe, lecz coś, co daje licencję na improwizację, na to, by niezdyscyplinowani, mętni terapeuci robili "co im się podoba". Mam nadzieje wykazać, że tego rodzaju wnioski są nieuzasadnione, że podejście egzystencjalne jest wartościowym, skutecznym paradygmatem psychoterapeutycznym, równie racjonalnym, równie spójnym i systematycznym jak każde inne."
Irvin D. Yalom
Bohaterami tej pasjonującej powieści są filozof Friedrich Nietzsche i słynny wiedeński lekarz Josef Breuer. Ci dwaj wielcy ludzie spotykają się w 1882 roku w Wiedniu w niecodziennych okolicznościach. Nietzsche jest ciężko chory i pogrążony w rozpaczy. Nad życiem Breuera coraz bardziej zaczyna ciążyć fascynacja pacjentką, Anną O., którą uwolnił od objawów histerii. Czy będą potrafili uleczyć siebie nawzajem? Ich rozmowy służą Yalomowi do przedstawienia w niezwykły sposób zarówno filozofii Nietzschego, podstaw psychoanalizy, jak i rozważań dotyczących kwestii egzystencjalnych: sensu życia, śmierci, miłości, wolności.
Większości problemów i konfliktów między ludźmi nie można rozstrzygać za pomocą kodeksu karnego czy przepisów dyscyplinarnych. Wydaje się, że wiele cierpień, smutku i obaw, rozgoryczenia i rezygnacji bywa następstwem działań podejmowanych bez złych intencji. Trudno wtedy ustalić winowajcę, trudno przez karę naprawić to, co się stało. Można natomiast poszukiwać źródeł problemów i niepowodzeń i je odkrywać.
O tym, jak zapobiegać problemom w kontaktach z ludźmi, jak rozpoznawać źródła trudności i jak budować satysfakcjonujące relacje na podstawie wiedzy o sobie samym i innych – pisze autor książki Jerzy Mellibruda.
Autor ? znakomity znawca psychoterapii grupowej i utalentowany pisarz ? wprowadza nas w terapeutyczny mikrokosmos złożonych relacji międzyludzkich. Bohaterami najnowszej powieści Irvina D. Yaloma są doświadczony psychoterapeuta Julius Hertzfeld, kilkoro jego pacjentów oraz... dziewiętnastowieczny niemiecki filozof Arthur Schopenhauer. W niewielkiej grupie terapeutycznej splatają się losy ludzi, których wydaje się tak wiele dzielić ? poziom wykształcenia, doświadczenia życiowe, problemy. Mamy wyjątkową okazję, by nie będąc uczestnikami terapii grupowej, poznać tajemnice przebiegu sesji. Poznajemy także prawdziwą historię życia Arthura Schopenhauera, którego filozofia przenika do prowadzonej przez Juliusa grupy.
Bohaterami tej niezwykłej, pełnej mądrości i humoru powieści są dwaj psychoanalitycy – o odmiennym podejściu do życia, siebie samych i istoty procesu psychoterapii – oraz ich pacjenci. Autor książki, słynny psychoterapeuta o ogromnym doświadczeniu zawodowym i talencie pisarskim potwierdzonym nagrodami literackimi, ukazuje czytelnikom nieznany świat wewnętrznych przeżyć osób prowadzących psychoterapię, uczuć doświadczanych w kontakcie z pacjentem, pokus i słabości, pozwala dogłębnie zrozumieć zjawisko określane tajemniczym terminem „przeciwprzeniesienie”.
Bardzo ważną rolę w takich zmianach, których sami członkowie rodziny są autorami, odgrywa wprowadzanie do życia rodzinnego trwałych wzorców, które możemy nazwać zwyczajami czy rytuałami rodzinnymi, a które z czasem mogą przekształcić się w tradycje rodzinne.
W rodzinach, w których jest więcej pozytywnych rytuałów i tradycji, jest też więcej szczęścia i bliskości, są one również bardziej odporne na kryzysy wewnętrzne i wszelkiego rodzaju zakłócenia z zewnątrz - nawet tak masywne, jak bezrobocie, ciężka choroba czy nawet wojna.
Książka jest dwugłosem Anny Dodziuk i Leszka Kaplera na temat uzależnień, które traktują jako specyficzne dla naszych czasów pułapki czyhające na człowieka. Obydwoje są nie tylko specjalistami w terapii alkoholizmu, ale także ludźmi, którzy zadają odważne i niełatwe pytania oraz udzielają na nie nieoczywistych odpowiedzi. Uzależnienia – zdaniem autorów – są sposobem nałogowego regulowania uczuć, a więc nałogowym zachowaniem może być także seks, objadanie się, spędzanie życia przed telewizorem itp. Książka zawiera teksty wyjaśniające istotę uzależnienia (alkoholowego i innych), a także opowiada o tym, co – poza terapią odwykową – jest niezbędne dla procesu zdrowienia. Niektóre wypowiedzi autorów prowokują, budzą żywą akceptację lub sprzeciw, nie pozwalają jednakże pozostać obojętnym.
Ludzie coraz rzadziej mówią o swoich smutkach, melancholii, rozczarowaniach, przygnębieniu, traceniu nadziei itp., a coraz częściej stwierdzają, że chorują na depresję i połykają pigułki, które mają zmienić ich sposób doświadczania realiów własnego życia. Czy depresja to zaburzenie biochemicznej równowagi w mózgu związane z ilością takich neuroprzekaźników jak serotonina czy dopamina? Czy leki przeciwdepresyjne są skuteczne w przywracaniu tej równowagi i czy naprawdę leczą depresję ? Fascynująca książka Irvina Kirscha ujawnia kulisy marketingowych działań przemysłu farmaceutycznego, które straszą ludzi epidemią depresji, promują leki przeciwdepresyjne oraz ukrywają przed opinią publiczną wyniki badań, pokazujące ich złudną skuteczność i dotkliwe skutki uboczne. Zdaniem Kirscha i innych poważnych badaczy nie ma wystarczających dowodów naukowych potwierdzających tezę o braku równowagi biochemicznej w mózgu oraz specyficzne działanie leków przeciwdepresyjnych. Antydepresanty mogą przynosić doraźną ulgę, ale w ogromnej mierze jest ona spowodowana efektem placebo, czyli nadzieją na ich uzdrawiające efekty. Książka wskazuje na potrzebę poszukiwania innych form pomocy dla osób przygnębionych, rozczarowanych i tracących nadzieję na lepsze życie.
Irvin Yalom napisał odważną, inteligentną książkę na ostatni już zakazany temat - o śmierci. Jestem pełna szacunku dla jego odwagi i rzadko spotykanej ostrości widzenia.
Erica Jong, autorka powieści, m.in. Strach przed lataniem, Babski Blues.
Yalom jest Szeherezadą kozetki, jego książka to cudowny przykład praktykowania sztuki opowieści.
Laura Miller, The New York Times
Współczesna psychoterapia opiera się na wielu różnych teoriach i metodach. Wszystkie podejścia terapeutyczne ukierunkowane są na uwolnienie człowieka od cierpienia i dolegliwości psychicznych poprzez stymulowanie zmiany postaw i zachowań, dlatego łączą je liczne podobieństwa, elementy wspólne nie tylko różnym teoriom psychoterapii, ale również innym formom perswazji i uzdrawiania. Autorzy książki - Jerome D. Frank, profesor psychiatrii Johns Hopkins University School of Medicine i jego córka Julia B. Frank, doktor psychiatrii ? omawiają korzenie współczesnej psychoterapii w trzech tradycjach: religii i magii, retoryki oraz nauki o zachowaniu i analizują różne podejścia terapeutyczne w kontekście wspólnych właściwości.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?