O dwudziestu Festiwalach Kultury Żydowskiej w Krakowie
Książka opisuje fenomen Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie – jego rolę w edukacji i utrwalaniu wiedzy o przemijającej tradycji; prezentuje różnorodność współczesnej i dawnej kultury żydowskiej. Druga dusza to swoisty zbiorowy pamiętnik uczestników Festiwalu – gości i artystów, wzbogacony o fotografie oraz materiały archiwalne m.in. recenzje, artykuły, programy, plakaty, dokumenty oraz płytę DVD.
Można zaakceptować, polubić, wreszcie pokochać siebie samego, a dzięki temu zmienić życie na lepsze, bardziej wartościowe – przekonuje w swojej książce Anna Dodziuk, znakomita psychoterapeutka. Jeżeli jednak naprawdę chcemy odmienić swoje życie, najpierw musimy zmienić sposób myślenia o sobie.
Niska samoocena to jedna z najbardziej powszechnych i najbardziej przykrych ludzkich dolegliwości. Jeżeli ktoś był niechcianym niemowlakiem, potem niechwalonym kilkulatkiem,
a następnie wyśmiewanym nastolatkiem, to nic dziwnego, że źle myśli o sobie, nie dostrzega własnych zalet.
Anna Dodziuk w przystępny sposób wyjaśnia, w jaki sposób zmienić taki stan rzeczy, a tym samym życie swoje i bliskich nam ludzi. Przekonuje, że każdy z nas ma w sobie coś niepowtarzalnego, jedynego, a przez to cudownego i pięknego. Warto w to uwierzyć, ponieważ kto bardziej kocha siebie, łatwiej i chętniej obdarza miłością innych.
Fragmenty:
Wiesz, zajmuję się tym już wiele lat i ciągle nie mogę się nadziwić, jak źle ludzie myślą o sobie
i jak źle sami siebie traktują. Aż trudno uwierzyć… Zrób mały eksperyment: powiedz paru znajomym komplement, a zobaczysz, ile wysiłku włożą w to, żeby go „unieważnić” – spróbują udowodnić Ci, że są brzydsi i głupsi, niż myślisz, a ciuch, który Ci się spodobał, to stara szmata.
A co Ty robisz, kiedy Tobie ktoś powie coś miłego albo Cię pochwali? Co Ci wtedy przychodzi do głowy? Czy natychmiast zaczynasz szukać argumentów, żeby udowodnić sobie, że to nieprawda? Jeżeli tak, to myślę, że nie lubisz też patrzeć na siebie w lustrze.
(…) Myślenie o sobie może dodawać Ci skrzydeł, a może je podcinać. Może być motorem, który dostarcza Ci energii do życia, realizowania przedsięwzięć, pomysłów i marzeń, a może być kulą
u nogi, bagażem, z powodu którego wszystko przychodzi Ci z trudem, rzadko się coś udaje,
a marzenia nie spełniają się nigdy.
Najczęściej myślimy o sobie źle, chociaż zwykle nie przyznajemy się do tego przed ludźmi,
a nawet przed sobą. Kiedy zaczynałam pracę jako psychoterapeutka w poradni rodzinnej, szybko przekonałam się, że wszystkim moim pacjentom bardzo doskwiera złe mniemanie o sobie. Postanowiłam przekonać się, czy z innymi ludźmi jest podobnie.
(…) A w dodatku podczas tej niełatwej pracy nad własną samooceną uprzytomniłam sobie coś ważnego: że negatywne myślenie o sobie to sprawa nie tylko indywidualna, ale i społeczna. Mówić – i myśleć! – o sobie dobrze jest czymś nieładnym, nietaktownym, tak nie wypada. Człowiek boi się, że zostanie uznany za chwalipiętę, narazi się na zarzut wywyższania albo pychy.
Nie ma zwyczaju nie tylko chwalenia siebie, ale też innych. Skrytykować, powiedzieć „całą prawdę prosto w oczy”, wytknąć błędy i niedostatki – tak, to się ceni. Jesteśmy przesiąknięci takimi nawykami. Natomiast rzadko słyszymy, żeby ktoś dobrze się wypowiadał o chwaleniu, żeby za wartościowe uznawał dostrzeganie korzystnych cech i żeby pochwalał otwarte wyrażanie pozytywnych opinii o drugim człowieku. Dlatego nawet jeśli potrzebujesz jak powietrza dobrego słowa, życzliwego zdania o sobie, uznania ze strony innych, to sam uparcie im tego odmawiasz.
I oto mamy do czynienia ze społeczeństwem pod tym względem dosłownie wygłodzonym.
Bliskie Wsparcie to nowa seria książek, które w 2018 roku będą dołączane do kolejnych numerów magazynu psychologicznego „Charaktery”. Ich autorami będą współcześni, znani i cenieni polscy psychoterapeuci oraz psychologowie-praktycy. Zajmą się oni problemami, z którymi mamy do czynienia na co dzień: trudnymi emocjami, budowaniem relacji, komunikacją z otoczeniem i sobą samym, poczuciem własnej wartości i godności.
Każdy z tomów nowej serii dostarczy nie tylko wiedzy o przyczynach problemów w wielu obszarach życia, ale też – a może przede wszystkim – praktycznych wskazań i porad, co zrobić, żeby ich uniknąć, albo jak sobie z nimi radzić, kiedy już się pojawią. Autorzy zaproponują też szereg ćwiczeń, które możemy wykonać sami albo w gronie zaufanych osób. Pomogą one lepiej zrozumieć zarówno samych siebie, jak i to, co dzieje się wokół.
Chyba wszyscy czegoś się wstydziliśmy albo wstydzimy: słów, które powiedzieliśmy, rzeczy, które zrobiliśmy, gestów, które wykonaliśmy. Czasami wstydzimy się, że czegoś nie zrobiliśmy: nie podeszliśmy do kogoś, na kim nam zależało, nie zareagowaliśmy na e-mail, na który warto było zareagować, nie pomogliśmy komuś, kto potrzebował naszej pomocy. Na ogół taki wstyd mobilizuje nas do lepszych zachowań, ważenia słów. Pamiętamy o nim i staramy się zrobić, co
w naszej mocy, żeby nie wrócił. Bywa jednak, że wstyd dominuje w naszym życiu. Wtedy nie potrafimy normalnie funkcjonować, zamykamy się w sobie, stronimy od ludzi. Taki wstyd niszczy nie tylko nas, ale też tych, na których nam zależy.
Znakomita psychoterapeutka Anna Dodziuk wszechstronnie opisuje, czym jest wstyd. Przystępnie pisze o jego dobrej i złej twarzy, wyjaśnia przyczyny powstawania, pokazuje wpływ na różne aspekty życia. Co jednak szczególnie istotne, daje szereg ćwiczeń, które pomogą uświadomić sobie istnienie wstydu w naszym życiu i zrozumieć go.
Ze skrzydełek:
Anna Dodziuk jest psychoterapeutką, kieruje Pracownią Psychoterapii i Psychoedukacji „Prometea” przy Stowarzyszeniu Profilaktyki Problemowej PROFIPRO. Prowadzi treningi poświęcone poczuciu własnej wartości, problemom DDA, traumom dzieciństwa, trudnościom małżeńskim i partnerskim, lękowi przed śmiercią i żałobie, a także uzależnieniom. Napisała wiele książek na temat radzenia sobie z trudną codziennością, m.in. Pokochać siebie.
Fragmenty:
(…) Ta książka jest przeznaczona przede wszystkim dla tych, którzy postanowili zrobić jakiś ważny krok na drodze wydobywania się z własnego wstydu, ale też dla osób zawodowo zajmujących się pomocą psychologiczną lub po prostu pracą w kontakcie z innymi ludźmi, zwłaszcza jeśli istotną rolę w tej pracy odgrywają rozumienie i wspieranie. Z myślą o nich napisałam rozdziały VI i VII, poświęcone pomocnym oddziaływaniom na wstyd. Ponieważ znaczną część tych technik daje się wykorzystać do osłabiania czy też leczenia własnego wstydu, można je potraktować jako wskazówki dla autoterapii. W tekście umieściłam też kilkanaście nieskomplikowanych ćwiczeń oznaczonych gwiazdkami. Mogą one nie tylko przybliżyć do osobistego zrozumienia, czym jest wstyd, nie tylko powiązać to zrozumienie z przeżywaniem, ale nawet trochę go osłabić.
Zawsze jednak trzeba pamiętać, że najskuteczniej pomagają leczyć wstyd inni ludzie, którzy okazują ciepło i zrozumienie, dają akceptację i wsparcie. Dlatego jeśli w wyniku lektury tej książki uprzytomnisz sobie, że wstyd to także twój problem – a dzielisz go z wieloma wspaniałymi ludźmi, udręczonymi tym uczuciem – może zastanowisz się nad potrzebą własnej terapii?
Jak przetrwać czas, gdy namiętność stygnie, a zależy nam na związku?
W szukaniu odpowiedzi na to i wiele innych pytań książka „Od pierwszej randki do ostatniej rozprawy” będzie nieocenionym przyjacielem i błyskotliwym przewodnikiem.
„Od pierwszej randki do ostatniej rozprawy” roztacza przed Czytelnikiem świat związków i relacji, tak istotnych w naszym życiu i rozwoju. Książka prezentuje trudności, zawirowania i niepewności typowe dla kolejnych faz istnienia związku:
- porywające fascynacje i zauroczenie, które decydują o wyborze partnera,
- codzienne problemy w relacji z bliska osoba, którymi warto bez ociągania się zająć
- poważne kryzysy, z których bardzo trudno wyjść,
- i wreszcie nieodwracalny koniec związku.
Autorami „Od pierwszej randki do ostatniej rozprawy” są wybitni psychologowie i terapeuci oraz redaktorzy: dr hab. Bogdan de Barbaro, Bogdan Białek, Anna Białous, prof. dr hab. Jacek Bomba, Piotr Brysacz, Magda Brzezińska, Michał Czernuszczyk, Anna Dodziuk, Martyna Figurska, dr Martyna Goryniak, Aleksandra Jodko, Dorota Krzemionka, Bogda Pawelec, dr Barbara Smolińska, Dorota Szlama, Wanda Sztander-Trabert, dr Andrzej Wiśniewski, prof. dr hab. Bogdan Wojciszke
Ich wieloletnia praktyka pokazuje, że w wielu przypadkach można naprawić naderwane więzi, pomóc partnerowi, zmienić siebie, aby nie tylko ratować związek, lecz by go bogacić, wzmacniać i pogłębiać. Wiedza czerpana z cudzych doświadczeń ma szczególną wartość. Pozwala w porę dostrzec zagrożenia, właściwie reagować na dostrzeżone minusy, przetrwać kryzys, czy nawet dojrzalej zakończyć związek. Jak ktoś powiedział: "mądrość polega na tym, że nie trzeba czegoś przeżyć, aby o czymś wiedzieć"
Każda część´ „Od pierwszej randki do ostatniej rozprawy” to:
- tekst wprowadzający, przygotowany przez doświadczonego specjalistę,
- listy, zawierające prawdziwe, zaczerpnięte z życia historie,
- komentarze terapeutów, którzy analizują źródła tworzących się napięć i proponują drogi rozwiązania,
- rozmowa z ludźmi, którzy od lat pomagają lepić to, co kruche i skłonne do pękania.
Bliskość ? jak wiele innych wyzwań obciążonych ryzykiem i stwarzających perspektywę szczęścia w dużym stopniu zależy od naszych decyzji. I mogą to być decyzje małe albo bardzo poważne. A kiedy zaczynają być realizowane, w przestrzeni pomiędzy partnerami pojawia się coraz więcej bliskości ? przybywa jej, kiedy zaczynamy się o nią troszczyć. Ponieważ aktywne dążenie do bliskości stwarza bliskość.
Każdy z nas zna to uczucie bardzo dobrze, chociaż każdemu wstyd doskwiera trochę inaczej. Jedno jest jasne: wszystkim nam wstyd bardzo przeszkadza w życiu. Pamiętasz, ile razy nie powiedziałeś czegoś ciekawego albo mądrego, bo wstydziłeś się zabrać głos? Ile razy z tego powodu nie podeszłaś do kogoś, z kim miałaś wielką chęć zapoznać się czy porozmawiać? Albo chciałeś zrobić wobec kogoś bliskiego ciepły gest, przytulić czy powiedzieć coś miłego, ale czułeś się zażenowany i zrezygnowałeś? A więc wstyd motywuje do wycofywania się i ukrywania, odbiera energię, powstrzymuje, niekiedy wręcz paraliżuje.
Autorka analizuje istotę, uwarunkowania i konsekwencje wstydu – uczucia, które znają wszyscy, ale niektórym ludziom towarzyszy stale, destrukcyjnie wpływając na ich życie, i nierzadko wprowadza na drogę uzależnienia od alkoholu.
Dlaczego traktujemy seks tak poważnie i tak mało bawimy się w łóżku? Przykłady i propozycje zabaw słownych i ruchowych oraz przebieranek. Akcesoria erotyczne i afrodyzjaki jako wyraz potrzeby bawienia się i eksperymentowania. Precz z nudą w seksie! Warto rozwijać własną pomysłowość! Co jest potrzebne, żeby do aktywności seksualnej wróciła wzajemna fascynacja i zauroczenie?
Bardzo ważną rolę w takich zmianach, których sami członkowie rodziny są autorami, odgrywa wprowadzanie do życia rodzinnego trwałych wzorców, które możemy nazwać zwyczajami czy rytuałami rodzinnymi, a które z czasem mogą przekształcić się w tradycje rodzinne.
W rodzinach, w których jest więcej pozytywnych rytuałów i tradycji, jest też więcej szczęścia i bliskości, są one również bardziej odporne na kryzysy wewnętrzne i wszelkiego rodzaju zakłócenia z zewnątrz - nawet tak masywne, jak bezrobocie, ciężka choroba czy nawet wojna.
Książka jest dwugłosem Anny Dodziuk i Leszka Kaplera na temat uzależnień, które traktują jako specyficzne dla naszych czasów pułapki czyhające na człowieka. Obydwoje są nie tylko specjalistami w terapii alkoholizmu, ale także ludźmi, którzy zadają odważne i niełatwe pytania oraz udzielają na nie nieoczywistych odpowiedzi. Uzależnienia – zdaniem autorów – są sposobem nałogowego regulowania uczuć, a więc nałogowym zachowaniem może być także seks, objadanie się, spędzanie życia przed telewizorem itp. Książka zawiera teksty wyjaśniające istotę uzależnienia (alkoholowego i innych), a także opowiada o tym, co – poza terapią odwykową – jest niezbędne dla procesu zdrowienia. Niektóre wypowiedzi autorów prowokują, budzą żywą akceptację lub sprzeciw, nie pozwalają jednakże pozostać obojętnym.
Książka "Pokochać siebie" jest niezbędną lekturą każdego młodego człowieka, który:
- ma kłopoty z samoakceptacją, ale chce zmienić swój stosunek do siebie,
- pragnie poznać swój autoportret i to, co tak naprawdę wpływa na jego decyzje i zachowania,
- chce dowiedzieć się, jak ładować własne akumulatory,
- pragnie czuć się szczęśliwy i nauczyć kochać siebie, a dzięki temu także innych.
Wielu młodych ludzi ma problem z zaakceptowaniem samych siebie. Poczucie niskiej wartości może wynikać z wielu rzeczy. Autorka przekazuje nastolatkom kilka sposobów, które pomogą zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Pokazuje także, jak poprzez proste ćwiczenia można zbudować poczucie własnej wartości oraz jak chronić się przed jego utratą. Jak sama stwierdza - w każdym brzydkim kaczątku kryje się piękny łabędź.
Dla takich osób, które nieraz wiele lat niosły przez życie cierpienie związane ze śmiercią kogoś bliskiego albo z inną bolesną stratą – często nie zdając sobie sprawy, jak głęboko w ich psychice tkwią te uczucia i jak mocno wpływają na ich życie – jest przeznaczona ta książka. Wierzę, że znajdą w niej przynajmniej po części odpowiedzi na niektóre pytania, stawiane sobie od dawna, jak choćby: „Dlaczego szczęście tak starannie mnie omija?” albo „Co mi przeszkadza ułożyć sobie dobre kontakty z najbliższymi?”.
Anna Dodziuk.
Stale obecna perspektywa śmierci – nie jako przerażającej, ciemnej siły, która budzi w nas bunt i rozpacz, lecz jako nieuchronnego, naturalnego zwieńczenia naszego rozwoju, stanowiącego część ogromnego procesu przemijania – uczy nas cenić ulotne piękno otaczającego świata, jedyność każdego dnia i każdego zdarzenia. Tak rozumiem sens pozornie paradoksalnego zdania, że zajmowanie się śmiercią pozwala nam pełniej żyć.
Anna Dodziuk.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?