Pan Tadeusz to jedno z wielkich i nieprzemijających arcydzieł, które na stałe wpisało się do literackie go kanonu. Mickiewicz stworzył epos, którego głównym i najważniejszym bohaterem jest szlachta polska, a który poprzez swoją niezwykłą i niepowtarzalną atmosferę do dziś stanowi swoiste centrum i źródło polskości"". Słowo w poemacie ma moc wskrzeszającą i kreującą zarazem: przywraca byt narodowy kraju ciemiężonego przez zaborcę i daje jego zniewolonym mieszkańcom nadzieję na rychle odzyskanie upragnionej wolności. Dzieło pełniło wówczas funkcję dwoistą: było dla emigrantów widomym znakiem odległej Polski, natomiast dla tych, którzy pozostali w kraju, wspomnieniem czasów minionych i namiastką utraconej przeszłości. Mickiewicz po raz kolejny zaskakuje nas tutaj bogactwem tematów i rozległością podejmowanej problematyki. Oprócz tak silnie wybrzmiewającego patriotyzmu i miłości ojczyzny, snuje refleksje na temat sielskiego, szlacheckiego bytowania, romantycznego uczucia, tradycji i polskiej obyczajowości. A wszystko rozgrywa się w soplicowskim dworku, który na ten czas staje się ostoją niczym niezmąconej, prawdziwej polskości. Epos jest wart docenienia także ze względu na swoje nowatorstwo. Mickiewicz bowiem rezygnuje tutaj z romantycznego indywidualizmu na rzecz szeroko pojmowanej zbiorowości. Wieszcz roztacza przed naszymi oczyma piękno dawnej Polski i przenosi jej obraz w nasze ,,teraz"", bo przecież jest u mnie kraj, ojczyzna myśli mojej, / liczne mam serca mego rodzeństwo;/Piękniejszy kraj, niż ten co w oczach stoi (...) (z wiersza Gdy tu mój trup Adama Mickiewicza) Adam Mickiewicz (1798-1855) poeta polski, romantyczny wieszcz, zwany często ,,bardem slo wiańskim"" lub poetą przeobrażeń"". Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę doby polskiego romantyzmu. Wybitny twórca dramatu romantycznego. Autor bal lad, powieści poetyckich, dramatu Dziady, a przede wszystkim epopei narodowej Pan Tadeusz.
Hamlet to ponadczasowa sztuka Williama Shakespeare'a, dramat opowiada o śmierci, zemście, zdradzie. To historia młodego królewicza, którego zawiedli najbliżsi. Hamlet stanął przed najważniejszą decyzją w swoim życiu: czy powinien wejść na drogę moralnego zła, by pomścić śmierć ojca? Sztuka pokazuje również, że na świecie istnieje jednocześnie dobro i zło i że są one obecne niemal w każdym człowieku. William Shakespeare (1564-1616) - wybitny angielski dramaturg, aktor, współwłaściciel teatru The Globe. Autor licznych dramatów historycznych: Henryk IV, Henryk VIII, tragedii: Romeo i Julia, Juliusz Cezar, Król Lear, Makbet, Otello, Antoniusz i Kleopatra, komedii: Poskromie nie złośnicy, Jak wam się podoba, Wesołe kumoszki z Windsoru, Dwaj panowie z Werony. Pisarz zmarł 23 kwietnia 1616 r. w Stratfordzie i został pochowany w tamtejszym kościele.
Akcja powieści Przygody Tomka Sawyera (1876 r.) toczy się w fikcyjnym amerykańskim miasteczku St. Petersburg nad rzeką Missisipi. Tytułowy bohater książki to chłopiec, sierota, który mieszka z wychowującą go ciotką Polly oraz kuzynostwem, Sidem i Mary. Powieść to zapis przygód zabawnego urwisa, historia jego największych psot, pierwszych przyjaźni i zauroczeń, a tak że humorystyczna konfrontacja dziecięcego świata ze światem dorosłych. Mark Twain (1835-1910) - właśc. Samuel Langhorne Clemens, amerykański pisarz pochodze nia szkockiego, satyryk, humorysta, wolnomularz. Jego pseudonim pochodzi z czasów, gdy był sternikiem parowców - sformułowanie ,,mark twain"" to żargonowe określenie dwóch sążni głębokości. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz i reporter, odbywając liczne podróże do wielu odleg łych zakątków świata. Debiutował opowiadaniem O sławnej skaczącej żabie z Calaveras (1865 r.), które przyniosło mu rozgłos i uznanie. Oprócz powieści Przygody Tomka Sawyera (1876 r.) i kolej nych tomów, będących jej kontynuacją: Przygody Hucka Finna (1884 r.), Tomek Sawyer za grani ca (1894 r.), Tomek Sawyer detektywem (1896 r.). jest także autorem takich utworów, jak m.in. Prostaczkowie za granicą (1869 r.), Pod gołym niebem (1872 r.), a także Książę i żebrak (1882 r.) czy Jankes na dworze króla Artura (1889 r.)
Tajemniczy ogród to zapomniany, zamknięty od wielu lat i zaniedbany zakątek ogromnego parku, otaczającego posiadłość stryja głównej bohaterki, Mary Lennox, pana Cravena. To także miejsce magiczne i pełne czarownego blasku; miejsce, które staje się azylem dla dziesięcioletniej sieroty Mary. Dziewczynka ucieka tam zawsze wtedy, kiedy czuje się samotna i nikomu niepotrzebna. Ogród wraz z nią przeżywa niezwykłą metamorfozę: zaniedbane kwiaty zaczynają kwitnąć i czarować swoim pięknem. Miejsce to odkrywa przed Mary bolesne sekrety jej zgorzkniałego stryja i posiadłości, która wcale nie jest taka pusta, jak wcześniej myślała dziewczynka. Natura staje się sprzymierzeńcem bohaterów w ich walce o odzyskanie siebie i utraconego dzieciństwa. Najsłynniejsza książka Frances Elizy Burnett to magiczna opowieść o sile marzeń, potędze przyjaźni i czarach, które tak zwyczajnie kryją się w nas samych. Frances Eliza Burnett (1849-1924) - angielska pisarka, autorka powieści dla dzieci i młodzieży. Szczególny rozgłos i uznanie przyniosła jej książka Mały lord, która doczekała się nawet adaptacji teatralnej. Jej utwory były tłumaczone na wiele języków, a niektóre z nich cieszą się niesłabnącym powodzeniem do dziś. Do najbardziej znanych, oprócz wspomnianego Małego lorda, należą też Tajemniczy ogród (1909) i Mała księżniczka (1905). Wersja z e-bookiem dostępnym pod kodem QR
Quo vadis przedstawia szeroką panoramę starożytnego Rzymu i początków chrześcijaństwa, uzupełnioną wątkiem miłości Winicjusza i Ligii. Należą oni do dwóch odrębnych światów: rzymski patrycjusz i chrześcijańska zakładniczka z plemienia Ligów. Wątek miłosny obfituje w liczne zwroty akcji: ucieczkę Ligii, jej poszukiwania przez Winicjusza, próbę porwania, przemianę Winicjusza i przyjęcie przez niego chrztu, wreszcie uwięzienie i cudowne ocalenie na arenie. W powieści ważnym elementem jest wątek historyczny, który skupia się na osobie rzymskiego cesarza Nerona, a także prześladowaniach chrześcijan i szerzeniu się wiary chrześcijańskiej. Duchowym przywódcą chrześcijan w tym czasie był apostoł Piotr, który zostaje pojmany i ukrzyżowany. Punktem kulminacyjnym powieści jest walka Ursusa z turem. Czy lud rzymski otworzy się w końcu na naukę chrześcijańską? Czy miłość Ligii i Winicjusza pozwoli im przetrwać prześladowania? Beletrystyka idealna na nagrody dla uczniów szkół podstawowych!
Akcja powieści toczy się w fikcyjnym amerykańskim miasteczku St. Petersburg nad rzeką Missisipi. Tytułowy bohater książki to chłopiec, sierota, który mieszka z wychowującą go ciotką Polly oraz kuzynostwem, Sidem i Marry. Powieść to zapis przygód zabawnego urwisa, historia jego największych psot, pierwszych przyjaźni i zauroczeń, a także humorystyczna konfrontacja dziecięcego świata ze światem dorosłych.
Syzyfowe prace to powieść o dorastaniu i dojrzewaniu do patriotyzmu, o odnajdywaniu w sobie miłości do ojczystego kraju i o walce z tymi, którzy chcą tę miłość zniszczyć. Autor, opisując losy dwóch głównych bohaterów – Marcina Borowicza i Andrzeja Radka, ukazuje warunki, w jakich żyła i uczyła się młodzież polska mieszkająca w zaborze rosyjskim, metody rusyfikacji i próby przeciwstawiania się jej. Ale powieść ta to także książka o pierwszych, niezapomnianych miłościach; o przyjaźniach, które przetrwają najcięższe próby i pokonają nawet nieubłaganie płynący czas. Symboliczna jest przede wszystkim sama wymowa tytułu: „syzyfowe prace” były bowiem – w zamyśle autora – bezskutecznymi zabiegami zaborców mającymi na celu wynarodowienie polskiej młodzieży.
Stefan Żeromski (1864-1925) – urodził się 14 października 1864 r. w Strawczynie, pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Znamienity polski prozaik, publicysta, dramaturg zwany „sumieniem polskiej literatury”; autor m.in. Ludzi bezdomnych, Wiatru od morza, Popiołów i Przedwiośnia. Zmarł 20 listopada 1925 r. w Warszawie.
Syzyfowe prace to powieść o dorastaniu i dojrzewaniu do patriotyzmu, o odnajdywaniu w sobie miłości do ojczystego kraju i o walce z tymi, którzy chcą tę miłość zniszczyć. Autor, opisując losy dwóch głównych bohaterów - Marcina Borowicza i Andrzeja Radka, ukazuje warunki, w jakich żyła i uczyła się młodzież polska mieszkająca w zaborze rosyjskim, metody rusyfikacji i próby przeciwstawiania się jej. Ale powieść ta to także książka o pierwszych, niezapomnianych miłościach; o przyjaźniach, które przetrwają najcięższe próby i pokonają nawet nieubłaganie płynący czas. Symboliczna jest przede wszystkim sama wymowa tytułu: ,,syzyfowe prace"" były bowiem - w zamyśle autora - bezskutecznymi zabiegami zaborców mającymi na celu wynarodowienie polskiej młodzieży. Stefan Żeromski (1864-1925) - urodził się 14 października 1864 r. w Strawczynie, pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Znamienity polski prozaik, publicysta, dramaturg zwany ,,sumieniem polskiej literatury""; autor m.in. Ludzi bezdomnych, Wiatru od morza, Popiołów i Przedwiośnia. Zmarł 20 listopada 1925 r. w Warszawie. Beletrystyka idealna na nagrody dla uczniów szkół podstawowych!
W Krzyżakach Sienkiewicz opisuje chwile wspaniałych zwycięstw polskiego rycerstwa i wyraża niezłomną wiarę w siłę narodu polskiego, w jego odwagę i męstwo prowadzące prosto do zwycięstwa. Na tle znaczących wydarzeń historycznych autor przedstawił dzieje barwnych i wyrazistych postaci. Bohaterami powieści są: Jurand ze Spychowa i jego córka Danusia, polski rycerz Maćko i jego bratanek Zbyszko z Bogdańca. Zbyszko, dzielny młody rycerz, zostaje skazany na stracenie za napaść na posła krzyżackiego. Z opresji ratuje go Danusia, zostając damą jego serca. Jednak szczęście młodych nie trwa długo, gdyż dziewczyna zostaje uprowadzona przez Krzyżaków. Czy Zbyszkowi i Jurandowi uda się odnaleźć i uwolnić Danusię? Czy zakonnicy poniosą karę za swoje niecne postępki? Tragiczna miłość Zbyszka i Danusi to wątek melodramatyczny, a opisy walki ze zdradzieckimi Krzyżakami miały obudzić nadzieję i ducha walki w narodzie polskim. Punktem kulminacyjnym powieści jest bitwa pod Grunwaldem, przedstawiona jako wielki triumf oręża polsko-litewskiego. Henryk Sienkiewicz (1846-1916) ? urodził się 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Po matce odziedziczył zamiłowanie do literatury. Od dzieciństwa interesował się dziełami staropolskich pisarzy i próbował swych sił w pisaniu wierszem i prozą. W latach osiemdziesiątych został redaktorem naczelnym konserwatywnego dziennika ?Słowo?. Dużo podróżował. Burzliwe dyskusje wywoływały jego nowo powstałe dzieła, podejmujące problematykę historyczną, przede wszystkim Trylogia. Pierwsza część pt. Ogniem i mieczem ukazała się drukiem na przełomie 1883 i 1884 r. Potop ? druga część Trylogii ? powstał w latach 1884-1886, a na przełomie 1887 i 1888 r. ukazał się Pan Wołodyjowski. Wielki sukces dzieła przyczynił się do tego, że Sienkiewicz stał się najsławniejszym powieściopisarzem w kraju. W 1896 r. ukazało się Quo vadis ? powieść, której akcja rozgrywa się w starożytnym Rzymie. W 1905 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. Próbował swych sił także w powieściach obyczajowych, jak np. Bez dogmatu (1891 r.) i Rodzina Połanieckich (1894 r.). Napisał również m.in. nowele: Sachem, Wspomnienie z Maripozy, Za chlebem, Niewola tatarska, Orso, W krainie złota i powieści historyczne: Krzyżacy (1900), Na polu chwały (1906) czy powieść dla młodzieży: W pustyni i w puszczy (1912).
W Krzyżakach Sienkiewicz opisuje chwile wspaniałych zwycięstw polskiego rycerstwa i wyraża niezłomną wiarę w siłę narodu polskiego, w jego odwagę i męstwo prowadzące prosto do zwycięstwa. Na tle znaczących wydarzeń historycznych autor przedstawił dzieje barwnych i wyrazistych postaci. Bohaterami powieści są: Jurand ze Spychowa i jego córka Danusia, polski rycerz Maćko i jego bratanek Zbyszko z Bogdańca. Zbyszko, dzielny młody rycerz, zostaje skazany na stracenie za napaść na posła krzyżackiego. Z opresji ratuje go Danusia, zostając damą jego serca. Jednak szczęście młodych nie trwa długo, gdyż dziewczyna zostaje uprowadzona przez Krzyżaków. Czy Zbyszkowi i Jurandowi uda się odnaleźć i uwolnić Danusię? Czy zakonnicy poniosą karę za swoje niecne postępki?
Tragiczna miłość Zbyszka i Danusi to wątek melodramatyczny, a opisy walki ze zdradzieckimi Krzyżakami miały obudzić nadzieję i ducha walki w narodzie polskim. Punktem kulminacyjnym powieści jest bitwa pod Grunwaldem, przedstawiona jako wielki triumf oręża polsko-litewskiego.
Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – urodził się 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Po matce odziedziczył zamiłowanie do literatury. Od dzieciństwa interesował się dziełami staropolskich pisarzy i próbował swych sił w pisaniu wierszem i prozą. W latach osiemdziesiątych został redaktorem naczelnym konserwatywnego dziennika „Słowo”. Dużo podróżował. Burzliwe dyskusje wywoływały jego nowo powstałe dzieła, podejmujące problematykę historyczną, przede wszystkim Trylogia. Pierwsza część pt. Ogniem i mieczem ukazała się drukiem na przełomie 1883 i 1884 r. Potop – druga część Trylogii – powstał w latach 1884-1886, a na przełomie 1887 i 1888 r. ukazał się Pan Wołodyjowski. Wielki sukces dzieła przyczynił się do tego, że Sienkiewicz stał się najsławniejszym powieściopisarzem w kraju. W 1896 r. ukazało się Quo vadis – powieść, której akcja rozgrywa się w starożytnym Rzymie. W 1905 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. Próbował swych sił także w powieściach obyczajowych, jak np. Bez dogmatu (1891 r.) i Rodzina Połanieckich (1894 r.). Napisał również m.in. nowele: Sachem, Wspomnienie z Maripozy, Za chlebem, Niewola tatarska, Orso, W krainie złota i powieści historyczne: Krzyżacy (1900), Na polu chwały (1906) czy powieść dla młodzieży: W pustyni i w puszczy (1912).
Dramat Juliusza Słowackiego, opublikowany w 1839 r, to opowieść o żądzy władzy i niepohamowanych ambicjach, które popychają do najokrutniejszych postępków, to historia wielkiej namiętności i nieoczekiwanej zdrady. Dwie siostry, Alina i Balladyna, rywalizują o miłość księcia Kirkora, jednak właśnie ta miłość doprowadza je do wielkiej tragedii. Balladyna przedstawia tragiczną walkę człowieka z przeznaczeniem, którego nie można zmienić i które wplątuje go w bezskuteczne zmagania z sobą samym i otaczającym światem. Dzieło Słowackiego to również opowieść o początkach państwa polskiego. Autor dokonał rekonstrukcji prehistorycznych dziejów Polski, tworząc baśniowy świat fantastycznych zjaw i postaciJuliusz Słowacki (1809-1849) - urodził się 4 września 1809 r. w Krzemieńcu (Wołyń). Jeden z najwybitniejszych twórców polskiego romantyzmu, poeta, dramaturg i epistolograf. Obok Mickiewicza i Krasińskiego jest uznawany za jednego z wieszczów narodowych. W twórczości swojej podejmował tematy walki narodowo-wyzwoleńczej, egzystencjalne rozterki i refleksje człowieka, uwikłanego w machinę historii. Zmarł 3 kwietnia 1849 r. w Paryżu. W 1927 r. sprowadzono prochy poety do kraju, spoczął w krypcie na Wawelu, obok Adama Mickiewicza.
Stary, zgorzkniały, skąpy i nienawidzący ludzi kupiec, poruszony śmiercią swego wspólnika, odbywa niezwykłą duchową podróż. Wraz ze zjawą – duchem zmarłego wspólnika- przeżywa ponownie, w tej fantastycznej wędrówce, dawno minione chwile wracając aż do swego dzieciństwa. Powrót do przeszłości w towarzystwie ducha, którego można uznać za jedyny zdrowy fragment duszy bohatera, pomaga mu odnaleźć nowy sens dawnych przeżyć i stać się zupełnie innym człowiekiem.
Charles Dickens (1812-1870) - pisarz angielski, w swoich utworach łączył humor i sentymentalizm z ogromnym wyczuleniem na ludzką krzywdę i przenikliwą analizą psychologiczną postaci. Najbardziej znane utwory to: Klub Pickwicka, Oliwer Twist, Dawid Copperfield
Mały Książę to arcydzieło literatury światowej, uniwersalna opowieść o miłości, przyjaźni, zaufaniu, trosce o bliźniego. Mały Książę uczy szacunku do innych, nie tylko ludzi, ale też zwierząt, roślin, przyrody; daje też możliwość abstrakcyjnego patrzenia na świat, tak, aby zauważać jego dobro i szlachetność. To również opowiastka o poznawaniu tajemnicy człowieczeństwa, dążeniu do szczęścia, odkrywaniu wewnętrznego świata i budowaniu hierarchii humanistycznych wartości – miłości, odpowiedzialności, moralności, prawdy, wierności. To rzecz o dojrzewaniu do przyjaźni i miłości.
Antoine de Saint-Exupéry (1900-1944) – urodził się 29 czerwca 1900 r. w Lyonie (Francja). Pochodził z arystokratycznej rodziny; gdy miał 4 lata zmarł jego ojciec, odtąd jego matka wraz z dziećmi zamieszkała w ogromnym zamku ciotki ojca, w okolicach Ambrieu. Dzieciństwo upływało przyszłemu pisarzowi na zabawie i swawoli. Jego ogromną pasją było lotnictwo, w 1921 r. uzyskał uprawnienia pilota cywilnego, a następnie wojskowego. W swoich utworach głosił ideały humanizmu, twierdził, że aby pisać, trzeba żyć, że nie należy tworzyć dla zabawy czy efektu, że trzeba naprawdę mieć coś do powiedzenia. Swoją najsłynniejszą powiastkę filozoficzną, Małego Księcia, skierowaną zarówno do młodego, jak i dorosłego czytelnika wydał w 1943 r. Zginął tragicznie 31 lipca 1944 r. podczas lotu zwiadowczego.
Doskonały wybór na nagrody dla szkół podstawowych i średnich!
Dramat Juliusza Słowackiego, opublikowany w 1839 r, to opowieść o żądzy władzy i niepohamowanych ambicjach, które popychają do najokrutniejszych postępków, to historia wielkiej namiętności i nieoczekiwanej zdrady. Dwie siostry, Alina i Balladyna, rywalizują o miłość księcia Kirkora, jednak właśnie ta miłość doprowadza je do wielkiej tragedii. Balladyna przedstawia tragiczną walkę człowieka z przeznaczeniem, którego nie można zmienić i które wplątuje go w bezskuteczne zmagania z sobą samym i otaczającym światem. Dzieło Słowackiego to również opowieść o początkach państwa polskiego. Autor dokonał rekonstrukcji prehistorycznych dziejów Polski, tworząc baśniowy świat fantastycznych zjaw i postaciJuliusz Słowacki (1809-1849) - urodził się 4 września 1809 r. w Krzemieńcu (Wołyń). Jeden z najwybitniejszych twórców polskiego romantyzmu, poeta, dramaturg i epistolograf. Obok Mickiewicza i Krasińskiego jest uznawany za jednego z wieszczów narodowych. W twórczości swojej podejmował tematy walki narodowo-wyzwoleńczej, egzystencjalne rozterki i refleksje człowieka, uwikłanego w machinę historii. Zmarł 3 kwietnia 1849 r. w Paryżu. W 1927 r. sprowadzono prochy poety do kraju, spoczął w krypcie na Wawelu, obok Adama Mickiewicza.
Pinokio to niezwykła książka o przygodach niesfornego drewnianego pajaca, który ciągle wpada w tarapaty. Pajac nie chce chodzić do szkoły, ani pracować, kombinuje, w jaki sposób żyć dostatnio, nie przemęczając się zbytnio. Na swojej drodze spotyka dwóch rzezimieszków, którzy wykorzystują jego łatwowierność i obiecując złote góry, pozbawiają go pieniędzy. Pinokio odwiedza również Krainę Pasibrzuchów i spędza całe dnie na zabawie. Jak potoczą się losy małego pajaca? Czy w końcu stanie się grzecznym chłopcem i odnajdzie starego ojca, który wyruszył na poszukiwania synka i błąka się po świecie?Carlo Collodi (1826-1890) - włoski pisarz i dziennikarz; prawdziwe nazwisko autora to Carlo Lorenzini.W 1875 r. zaczął wydawać utwory dla dzieci; jego książki były tłumaczone na wiele języków, jednak do dziś największą popularnością na świecie cieszy się Pinokio (1883 r.).
Stary, zgorzkniały, skąpy i nienawidzący ludzi kupiec, poruszony śmiercią swego wspólnika, odbywa niezwykłą duchową podróż. Wraz ze zjawą – duchem zmarłego wspólnika – przeżywa ponownie, w tej fantastycznej wędrówce, dawno minione chwile, wracając aż do swego dzieciństwa. Powrót do przeszłości w towarzystwie ducha, którego można uznać za jedyny zdrowy fragment duszy bohatera, pomaga mu odnaleźć nowy sens dawnych przeżyć i stać się zupełnie innym człowiekiem...
Folwark zwierzęcy - jedna z najgłośniejszych światowych w antytotalitarnej i antystalinowskiej powstała w czasie II wojny światowej w 1943. Dzieło zostało wydane w 1945 r. w Anglii, a w 1946 r. w USA, lecz przez wiele lat znajdowało się na czarnej liście cenzury. Orwell dostrzegał wszelkie przejawy zniewolenia jednostki. Autor Folwarku zdemaskował sowiecką strukturę na przykładzie relacji między ludźmi a zwierzętami i bezwzględnej walki klasowej. Uczta świń i farmerów oraz kłótnia między nimi, opisana w zakończeniu powieści, jest zaś alegorycznym odzwierciedleniem wydarzenia historycznego, konferencji w Teheranie, w trakcie której ustalono reguły wzajemnej współpracy między państwami Zachodu a ZSRR. Orwell pragnął przestrzec sobie współczesnych przed stalinowską tyranią, ujawniając mechanizm jej powstawania i funkcjonowania.George Orwell (1903-1950)- właśc. Eric Arthur Blair, angielski powieściopisarz krytyk totalitaryzmu. Po chodził z rodziny kolonialnych urzędników klasy średniej. Od dzieciństwa pragnął zostać pisarzem. Był bystrym obserwatorem rzeczywistości, niesłychanie wyczulonym na ludzką krzywdę. Mieszkając w Londynie i Paryżu, poznawał świat nędzarzy ludzi z marginesu społecznego. Te obserwacje zainspirowały go do napisania swojej pierwszej książki pt. Na dnie w Paryżu i Londynie. Z kolei w powieści pt. Wiwat Aspidistra bardzo wyraźnie zarysowuje pogardę dla konsumpcjonizmu komercjalizmu oraz krytykuje burżuazję. Do jego naj wybitniejszych powieści należą Folwark zwierzęcy i Rok 1984, książki te ukształtowały poglądy milionów ludzi na kwestię totalitaryzmu. Pisarz zmarł w 1950 r.
Pinokio to niezwykła książka o przygodach niesfornego drewnianego pajaca, który ciągle wpada w tarapaty. Pajac nie chce chodzić do szkoły, ani pracować, kombinuje, w jaki sposób żyć dostatnio, nie przemęczając się zbytnio. Na swojej drodze spotyka dwóch rzezimieszków, którzy wykorzystują jego łatwowierność i obiecując złote góry, pozbawiają go pieniędzy. Pinokio odwiedza również Krainę Pasibrzuchów i spędza całe dnie na zabawie. Jak potoczą się losy małego pajaca? Czy w końcu stanie się grzecznym chłopcem i odnajdzie starego ojca, który wyruszył na poszukiwania synka i błąka się po świecie?Carlo Collodi (1826-1890) - włoski pisarz i dziennikarz; prawdziwe nazwisko autora to Carlo Lorenzini.W 1875 r. zaczął wydawać utwory dla dzieci; jego książki były tłumaczone na wiele języków, jednak do dziś największą popularnością na świecie cieszy się Pinokio (1883 r.).
Powrót taty to wzruszająca ballada o miłości dzieci do ojca i zmianach, jakie zaszły w sercach bezwzględnych rozbójników pod wpływem dziecięcego uczucia. Czy ojciec szczęśliwie wróci z podróży? Czy bandyci napadną na kupca? Jakie znaczenie w tej historii będzie miała niewinna modlitwa dzieci? Pani Twardowska to historia szlachcica, który podpisał cyrograf z diabłem, obiecując mu swoją duszę w zamian za korzystanie z jego usług. Czy pan Twardowski wypełni obietnicę daną Mefistofelesowi? Czy diabeł sprosta warunkom szlachcica? Jaką rolę odegra w tej historii żona pana Twardowskiego? Na te i wiele innych pytań odpowiedź można znaleźć na kartkach tej pięknej książki. Wystarczy ją otworzyć i przenieść się w niezwykły świat, czytając historię dzieci i kochającego ojca oraz szlachcica Twardowskiego, jednocześnie podziwiając kolorowe ilustracje
Tytułowi bohaterowie dramatu Williama Shakespeare'a Romeo i Julia spotykają się zupełnie przypadkowo i równie nieoczekiwanie zakochują się w sobie. Jednak ich miłość już od samego początku wystawiona zostaje na poważną próbę. Zakochani należą do skłóconych ze sobą rodów, co powoduje, że uczucie staje się dla nich zakazanym owocem. Bohaterowie nie poddają się jednak presji rodzin i z odwagą starają się walczyć o swoją miłość i siebie samych.Dramat Shakespeare'a to książka piękna i przejmująca. Nieodłącznie splecione są w nim ze sobą: miłość i nienawiść, dobro i zło, prawda i kłamstwo, odwaga i tchórzostwo, wielkość i ułomność.William Shakespeare (1564-1616) wybitny angielski dramaturg, aktor, współwłaściciel teatru The Globe. Autor licznych dramatów historycznych: Henryk IV, Henryk VIII, tragedii: Romeo i Julia, Juliusz Cezar, Król Lear, Makbet, Otello, Antoniusz i Kleopatra, komedii: Poskromienie złośnicy, Jak wam się podoba, Wesołe kumoszki z Windsoru, Dwaj panowie z Werony.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?