Czy człowiek jest panem swego losu, czy też może to przeznaczenie rządzi naszym życiem? Twórcy starożytnej tragedii greckiej nie mieli co do tego wątpliwości. Los Edypa, który chcąc uciec przeznaczeniu, krok po kroku realizował słowa wyroczni, jest dobitnym świadectwem na to, że od własnego losu uciec nie można. Wzorowy władca, kochający mąż i ojciec, którego spotykamy na początku tragedii, na końcu zamienia się w złamanego cierpieniem kazirodcę, przeklętego przez bogów i ludzi.
Jeśli lubisz czytać baśnie, a świat wróżek, smoków, diabłów, pięknych księżniczek i walecznych rycerzy wciąż ma dla ciebie nieprzeparty urok, baśnie Grimmów musisz obowiązkowo mieć pod ręką. Śnieżka, Kopciuszek, Szklana góra należą do klasyki gatunku i znane są czytelnikom na całym świecie. Utwory Jakuba i Wilhelma - profesorów językoznawstwa z Niemiec - zapewniły im nieśmiertelność i stały się dowodem na to, jak wielką wagę mają opowieści opowiadane przez nasze prababcie i babcie.
Ta piękna książka dla młodzieży napisana ponad sto lat temu, do dzisiaj stanowi pasjonującą lekturę. Zapierające dech w piersiach przygody, wspaniałe opisy przyrody i wielka lekcja geografii, to jej niepodważalne atuty...Pasażerowie jachtu ,,Duncan"" odczytują zniszczony list. Jest w butelce, która znajduje się w żołądku złowionego rekina...Napisany przed dwoma laty przez kapitana Granta informuje rozbiciu się statku. Tekst jest w trzech językach. W liście jest także wyrażona prośba o pomoc. Lord Glenarvan organizuje wyprawę ratunkową. Dołączają do niego dzieci kapitana Granta: Mary i Robert. Wszyscy przeżywają niesamowite i dramatyczne przygody. Trzęsienie ziemi, powódź, porwanie Roberta przez kondora, katastrofy kolejowe, walki z bandytami. Sztormy , burze na morzu , tajemnicze zagadki wszystko to doprowadza do szczęśliwego finału...Juliusz Verne, jak zwykle nie zawiedzie czytelnika.
Na dalekiej Północy w wilczej rodzinie przychodzi na świat siwy wilczek. Jest mocny, zdrowy i pragnie poznawać świat. Dopóki pozostaje pod opieką mamy wszystko układa się znakomicie. Ale niestety w życie wilczego malucha wkraczają ludzie... Jak Biały Kieł poradzi sobie w świecie ,,ludzkich kłów i pazurów""? Czy uda mu się przetrwać? I dlaczego nie będzie się wahał dla swego pana ryzykować życiem?
Powstanie styczniowe. Młoda szlachcianka, Salomea Brynicka, ratuje życie jednemu z powstańców. Okazuje się nim być sam książę Józef Odrowąż. Bohaterowie przeżywają krótki romans, zakończony rozstaniem. Prosta i uboga mieszkanka dworku w Niezdołach nie nadaje się przecież na żonę arystokraty... Świadkiem rozpaczy i wielkiego poczucia krzywdy Salomei jest wierna rzeka, ona jedna rozumie ,,męczarnię serca"" dziewczyny, która dla swojego ukochanego ryzykowała życiem i której zapłacono za to sakiewką pełną złota i dotkliwym upokorzeniem.
Słownik symboli to wyczerpująco opracowane zarówno utwory epickie jak i liryka, co może się okazać bardzo przydatne dla maturzystów. Informacje na temat symboli są bowiem zazwyczaj PUNKTOWANE W KLUCZACH EGZAMINACYJNYCH, według których trzeba napisać wypracowanie w czasie matury z języka polskiego. W Słowniku symboli znajduje się omówienie ponad 140 symboli, przewijających się przez wszystkie epoki literackie - tych najbardziej popularnych, jak np.: aloes, feniks, głowa, góra oraz mniej znanych, jak: puchar, pustynia, pory roku.
Kwiatki Świętego Franciszka - zbiór 53 krótkich opowiadań o życiu św.Franciszka. Są one jednym z głównych źródeł wiedzy o jego życiu i nauczaniu. Realia historyczne splatają się tutaj z legendą.Istotą nauczania św. Franciszka była miłość do Boga, człowieka i przyrody oraz wierność ewangelicznym nakazom miłosierdzia i ubóstwa. Opowieści mają charakter dydaktyczny, zachęcają odbiorcę do pójścia w ślady świętego, kreują wzór osobowy cieszącego się z życia ascety, dostrzegającego Boga w każdym stworzeniu, żyjącym w zgodzie z Ewangelią. Najsłynniejszym fragmentem Kwiatków..... jest Pieśń słoneczna autorstwa św. Franciszka. Jest ona wyrazem zachwytu nad stworzoną przez Boga przyrodą, świadectwem jedności człowieka z naturą.Zbiór powstał prawdopodobnie około połowy XIV wieku w języku łacińskim i nosił pierwotnie tytuł Actus beati Francisci et sociorum eius. Za autora większości tekstów uchodzi Ugolino z Montegiorgio. Pod koniec XIV wieku dokonano anonimowego przekładu na język włoski, stanowi on obecnie podstawę do wszelkich wydań i tłumaczeń. Do niektórych tłumaczeń dołączone są opowieści o życiu towarzyszy świętego. Polski przekład autorstwa Leopolda Staffa opublikowany w 1910 miał wpływ na rozwój młodopolskiego franciszkanizmu.
Kto nie słyszał o słynnym Kubusiu!? Jego pocieszne historie, które opowiada swemu panu podczas niekończącej się podróży, bawią i bawiły już miliony. Jego specyficzne, fatalistyczno-deterministyczne podejście jest już niemal przysłowiowe. W historie owe (opowiedziane nie bez pewnych perypetii) wplata on i zapoznaje nas ze swoją niecodzienną filozofią, niejednokrotnie nie szczędząc krytyki sobie współczesnemu światu.
Powojenna rzeczywistość prowincjonalnego miasteczka. Maciek Chełmicki, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, ma dokonać zamachu na komunistycznego działacza, Szczukę. W hotelu, gdzie się zatrzymuje poznaje dziewczynę - Krystynę Rozbicką i nagle czuje, że ma już dość walki, marzy o spokojnym życiu we dwoje. Czy ten zamiar jest do zrealizowania? Jak drogo przyjdzie Maćkowi okupić swoją decyzję?
Wydanie z opracowaniem, notatki na marginesie, cytaty, które warto znać, streszczenie.
Opracowanie
Biografia Josepha Conrada
Kalendarium życia i twórczości
Charakterystyka bohaterów
Problematyka
Typ Powieści
Cytaty, które mogą się przydać
Indeks komentarzy do tekstu
Akcja opowieści rozgrywa się w XV- wiecznej Hiszpanii. Głównym wątkiem utworu są losy targanego wątpliwościami młodego mnicha, który zostaje sekretarzem Wielkiego Inkwizytora.
LegendyK. Przerwa Tetmajer O Panu Jezusie i zbójnikachK. Przerwa Tetmajer O Zwyrtale MuzykancieW L. Anczyc Wiano świętej KingiW Orkan Legenda o PodhaluA. Oppman Złota kaczkaA. Oppman BazyliszekA. Oppman SyrenaJ. I. Kraszewski O Kraku, smoku wawelskim i o królewnie WandzieK. W. Wójcicki Stopka królowej JadwigiK. W. Wójcicki TwardowskiPodaniaJ. Kasprowicz O śpiących rycerzach w TatrachJ. Kasprowicz O królu wężów i o walecznym a czystym młodzieńcuPerłowicuJ. Kasprowicz Morskie OkoR. Zmorski Przeklęte jezioroR. Zmorski Sobotnia GóraR. Zmorski Jaś Grajek i królowa BonaL. Siemieński Królowa BałtykuK. W. Wójcicki BorutaK. W. Wójcicki Diabeł RokitaK. W. Wójcicki Rycerze śpiący pod WawelemA. Oppman O chciwym Macieju, kusym Niemczyku i zaklętych skarbach na zaklętej górzeB. Prus O uśpionej pannie i zaklętych skarbach na dnie potokuBaśnieK. W. Wójcicki MadejK. W. Wójcicki Szklana góraK. W. Wójcicki Waligóra i WyrwidąbJ. I. Kraszewski Kwiat paprociJ. I. Kraszewski Z chłopa królE. Orzeszkowa O rycerzu miłującymE. Orzeszkowa Czego po świecie szukał SmutekH. Sienkiewicz BajkaOpracowanieGatunek literackiLegenda i podanieBaśńBohaterowie baśni i legendStreszczeniaK. Przerwa Tetmajer O Panu Jezusie i zbójnikachK. Przerwa-Tetmajer O Zwyrtale MuzykancieW L. Anczyc Wiano świętej KingiW Orkan Legenda o PodhaluA. Oppman Złota kaczkaA. Oppman BazyliszekA. Oppman SyrenaJ. I. Kraszewski O Kraku, smoku wawelskim i o królewnie WandzieK. W. Wójcicki Stopka królowej JadwigiK. W. Wójcicki TwardowskiJ. Kasprowicz O śpiących rycerzach w TatrachJ. Kasprowicz O królu wężów i o walecznym a czystym młodzieńcu PerłowicuJ. Kasprowicz Morskie OkoR. Zmorski Przeklęte jezioroR. Zmorski Sobotnia GóraR. Zmorski Jaś Grajek i królowa BonaL. Siemieński Królowa BałtykuK. W. Wójcicki BorutaK. W. Wójcicki Diabeł RokitaK. W. Wójcicki Rycerze śpiący pod WawelemA. Oppman O chciwym Macieju, kusym Niemczyku i zaklętych skarbach na zaklętej górzeB. Prus O uśpionej pannie i zaklętych skarbach na dnie potokuK. W. Wójcicki MadejK. W. Wójcicki Szklana góraK. W. Wójcicki Waligóra i WyrwidąbJ. I. Kraszewski Kwiat paprociJ. I. Kraszewski Z chłopa królE. Orzeszkowa O rycerzu miłującymE. Orzeszkowa Czego po świecie szukał SmutekH. Sienkiewicz Bajka
PodaniaJ. Kasprowicz O śpiących rycerzach w TatrachJ. Kasprowicz O królu wężów i o walecznym a czystym młodzieńcuPerłowicuJ. Kasprowicz Morskie OkoR. Zmorski Przeklęte jezioroR. Zmorski Sobotnia GóraR. Zmorski Jaś Grajek i królowa BonaL. Siemieński Królowa BałtykuK. W. Wójcicki Boruta (I i II)K. W. Wójcicki Diabeł RokitaK. W. Wójcicki Rycerze śpiący pod WawelemA. Oppman O chciwym Macieju, kusym Niemczyku i zaklętych skarbach na zaklętej górzeB. Prus O uśpionej pannie ż zaklętych skarbach na dnie potokuOpracowanieGatunek literackiLegenda i podanieBohaterowie podańStreszczeniaJ. Kasprowicz O śpiących rycerzach w TatrachJ. Kasprowicz O królu wężów i o walecznym a czystym młodzieńcu PerłowicuJ. Kasprowicz Morskie OkoR. Zmorski Przeklęte jezioroR. Zmorski Sobotnia GóraR. Zmorski Jaś Grajek i królowa BonaL. Siemieński Królowa BałtykuK. W. Wójcicki Boruta (I i II)K. W. Wójcicki Diabeł RokitaK. W. Wójcicki Rycerze śpiący pod WawelemA. Oppman O chciwym Macieju, kusym Niemczyku z zaklętych skarbach na zaklętej górzeB. Prus O uśpionej pannie i zaklętych skarbach na dnie potoku
Legendy o Kraku i Wandzie, o śpiących rycerzach, o mistrzu Twardowskim, o syrenie, bazyliszku i złotej kaczce i wiele innych to opowieści znane każdemu Polakowi, bo każdy z nas słyszał je w dzieciństwie od własnych babć, dziadków, rodziców. Jest w nich trochę naszej polskiej historii, trochę tradycji, wiele się z nich można dowiedzieć o naszym narodowym charakterze, przeszłości, historii. Warto je znać.
W pensjonacie pani Vauquer mieszka dziwny jegomość. Kiedyś bogacz, noszący drogą odzież i koszule z najdelikatniejszego jedwabiu, w czasie trwania akcji jest skończonym biedakiem. Bez reszty oddany córkom, zostaje nazwany ojcem Goriot. To prawdziwy ,,Chrystus ojcostwa"", dla swoich pociech gotów na największe wyrzeczenia. Czy miłość ojcowska spotka się z wzajemnością, czy wdzięczne córki dadzą ojcu poczucie szczęścia i satysfakcji z życia rodzinnego?
Krótka rozprawa miedzy trzemi osobami, Panem, Wójtem, a Plebanem, którzy i swe i innych ludzi przygody wyczytają, a takież i zbytki i pożytki dzisiejszego świata - dialog napisany przez Mikołaja Reja, wydany w Krakowie w roku 1543 pod pseudonimem Ambroży Korczbok Rożek.Jest to utwór o współczesnej autorowi tematyce, zarówno politycznej, jak i obyczajowej. Ujawnia konflikt między trzeba stanami: szlachtą (przedstawicielem jest Pan), duchowieństwem (przedstawicielem jest Pleban) i chłopstwem (przedstawicielem jest Wójt). Całość poprzedza wiersz ""Ku dobrym towarzyszom"". W ""Krótkiej rozprawie..."" po raz pierwszy na karty literatury wprowadzono mowę potoczną.Dialog jest jednym z najczęstszych gatunków wypowiedzi w pismach Reja. Krótka rozprawa... jest poetyckim dialogiem, otwierającym okres dojrzałej twórczości Reja. Zawiera liczne aluzje do ówczesnych realiów życia, porusza najbardziej aktualne tematy polityczne, religijne i obyczajowe: pogoń za urzędami świeckimi, przekupne sądownictwo, brak stałego systemu obronnego, ciężary chłopskie (czynsze i dziesięciny), ""zbytki"" szlachty (w piciu, strojach, hazardzie), nadużycia duchowieństwa. Obecna jest tu wstrząsana ruchem egzekucyjnym i reformacyjnym Polska renesansowa.,Krótka rozprawa... napisana jest językiem jędrnym, plastycznym i świetnie odtwarzającym ówczesną mowę potoczą, jej koloryt i odcienie stylistyczne.Polska w alegorycznej postaci Rzeczypospolitej sama opowiada narzekając o udrękach i kłopotach polskiego życia. Osoby dialogu (Pan, Wójt, Pleban) zostali obdarzeni indywidualnymi charakterystykami, zwłaszcza - śmiały i krewki Wójt. Pozornie ostro się spierają, naprawdę jednak spokojnie i z namaszczeniem formułują swe myśli (które podsumuje w końcowej scenie postać Rzeczypospolitej).Krótka rozprawa..., jest wzorowana na niemieckich dialogach protestanckich, ale nie jest polemicznym traktatem teologicznym, raczej wyraża szlachecki antyklerykalizm. Atakuje duchowieństwo (próżne, tępe, wyrachowane), ale nie podważa dogmatów teologicznych.Rej stara się o poprawę sytuacji w każdej dziedzinie życia - politycznej, obyczajowej, religijnej - ale w istniejących strukturach.Krótka rozprawa... uznawana jest za wybitny utwór literacki: doskonała polszczyzna, celna ironia, werwa satyryczna i nieodparty komizm sytuacyjny (jak np. w scence obyczajowej odpustu, gdy w kościele kury wrzeszczą, świnie kwiczą, na ołtarzu jajca liczą). Często takie scenki jak polowanie i jarmark - zamieniają się w szczegółowe opowiastki o żywej i barwnej fabule. Jest więc Krótka rozprawa... także cennym obrazem obyczajów.
Robinson ląduje na bezludnej wyspie. Musi się zatroszczyć o jedzenie, mieszkanie, ubiór, brak mu najpotrzebniejszych rzeczy. Jest sam, zdany tylko na siebie. Czy cywilizowany człowiek może przeżyć w ekstremalnych warunkach, gdzie ma do dyspozycji tylko potęgę natury? Czy przyroda jest wrogiem czy przyjacielem człowieka?
Wybucha powstanie Kozaków pod wodzą Chmielnickiego. Butny przywódca odnosi kolejne zwycięstwa. Jan Skrzetuski z niepokojem śledzi rozwój wypadków. Bardzo niepokoi się losem Heleny Kurcewiczówny, swojej ukochanej, ale przedkłada patriotyczny obowiązek nad szczęście osobiste. Ma jednak wiernych przyjaciół - Zagłoba, Wołodyjowski i Rzędzian będą się starali wyrwać Helenę z rąk groźnego Bohuna.
W zacisznym i przytulnym dworze korczyńskim mieszka piękna, ale uboga szlachcianka, Justyna Orzelska. Ma już za sobą nieszczęśliwe uczucie do Zygmunta Korczyńskiego, bogatego kuzyna, który ją porzucił. Czy tym razem Justyna dobrze ulokuje swoje uczucia? Czy dziewczyna potrafi docenić szczerą miłość Jana Bohatyrowicza?
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?