Akcja ""Historii żółtej ciżemki"" rozgrywa się w dawnej stolicy Polski, za panowania Kazimierza Jagiellończyka, w okresie powstawania słynnego ołtarza mariackiego. Wawrzuś, wiejski chłopak, obdarzony niezwykłymi uzdolnieniami snycerskimi, po licznych przygodach w Krakowie, trafia do pracowni mistrza Wita Stwosza i bierze udział w pracy nad słynnym ołtarzem.
Pracę nad utworem Prus rozpoczął w 1880 r., pierwotnie tytułując go Nasza placówka, lecz szybko postanowił zaprzestać dalszego pisania na rzecz wnikliwych obserwacji życia wiejskiego, których dokonywał głównie w okolicach Nałęczowa. Do powieści pisarz powrócił dopiero w 1884 r.Placówka ukazywała się w Wędrowcu od 19 marca 1885 do 20 maja 1886. Osobne wydanie książkowe ukazało się w 1886 r.
Nowela opisuje losy indiańskiej osady o nazwie Chiavatta zniszczonej przez bezwzględnych białych (Niemców). Na jej miejscu powstała miejscowość Antylopa, w której życie toczyło się niezwykle przyjemnie, mieszkańcy jednak nie mieli świadomości, że ich siedziba położona jest na zgliszczach osady Indian. Pewnego dnia do Antylopy przyjechał z przedstawieniem cyrk. Miał w nim wystąpić sachem (wódz) plemienia Czarnych Węży żyjącego niegdyś w Chiavatcie, ostatni z potomków wodza Czarnych Węży. Kiedy nadszedł czas występu wodza, zaczął on nieoczekiwanie śpiewać pieśń wojenną, lecz nie w języku indiańskim a niemieckim. Widzowie zaczęli się bać, bowiem pieśń początkowo opisująca szczęśliwe życie Chiavatty, przekształciła się w opowieść o masakrze która się tam wydarzyła - Niemcy nocą zakradli się do Chiavatty i wymordowali wszystkich jej mieszkańców. Wszyscy wpadli w panikę, słysząc końcówkę pieśni brzmiącą: ""Z całego pokolenia zostało jedno dziecko. Było ono małe i słabe, ale przysięgło duchowi ziemi, że się zemści. Że ujrzy trupy białych mężów, niewiast, dzieci - pożogę, krew!"" i widząc, jak sachem wskakuje na drewnianego kozła stojącego pod żyrandolem z lampami naftowymi i unosi drąg jakby w zamiarze strącenia żyrandola i spalenia całego cyrku. Kiedy sachem nagle zniknął z pola widzenia, wśród zaskoczonej widowni zapadła śmiertelna cisza. Po chwili jednak pojawił znowu, tym razem z blaszaną miską, prosząc o zapłatę za występ. Cała scena była w programie przedstawienia. Zebrani z ulgą zaczęli rzucać pieniądze do miski.
Książka zawiera:
- biografię Marii Konopnickiej
- czas i miejsce akcji
- plan wydarzeń
- treść
- charakterystyka rodziny Mostowiaków
- inni bohaterowie - charakterystyka
- narrator i narracja noweli
- indeks komentarzy do tekstu.
W okolicach Ongrodu znajduje się dwór zamieszkały przez panią Ewelinę Krzycką. Ma ona służącą - pannę Czernicką. Bogata dziedziczka angażuje się w działalność dobroczynną. W ubogiej chacie wiejskiej spotyka pięcioletnią dziewczynkę, która się jej niezmiernie podoba. Zabiera ją do siebie i adoptuje. Dziecko jest pieszczone i wychowywane w luksusie, otrzymuje drogie stroje, jest uczone przez Krzycką dobrych manier i języka francuskiego. Pani Ewelina zachwyca się dziewczynką. Po trzech latach pani zabiera małą Helę do Włoch. Po kilku miesiącach powracają. Panią Ewelinę Hela zaczyna nudzić i jest przez dziedziczkę coraz bardziej odpychana. Pani przyjmuje natomiast w swoim domu pewnego włoskiego muzyka okazuje mu coraz większą sympatię. Dziecko zostaje całkowicie odrzucone i przenosi się do garderoby, gdzie mieszka razem ze służącą. Pewnego razu Czernicka opowiada dziewczynce (w formie bajki) życie pani Eweliny.
Kto nie zna Calineczki, Kaja i Gerdy, Królowej Śniegu? Kto nie wzruszał się losem brzydkiego kaczątka, dziewczynki z zapałkami, stokrotki? Bohaterowie baśni H. Ch. Andersena są bliscy każdemu z nas, bo ich historie są żywe, barwne, ciekawie opowiedziane. Genialny bajarz z Danii wciąż podbija serca dzieci na całym świecie prostotą swoich baśni, a jednocześnie zawartą w nich głęboką prawdą o ludziach i świecie.
Pewnego dnia pewien zwykły człowiek budzi się jak zwykle i stwierdza, że... został aresztowany. Rozpoczyna się koszmarny proces, proces wpisany w życie, proces, w którym wina i kara nie są jasno określone, bo nie ma aktu oskarżenia, a oskarżony bezskutecznie próbuje się bronić. Znękany statusem oskarżonego, wizytami u adwokata i w labiryncie kancelarii sądowych Józef K. w końcu biernie poddaje się machinie życia. Wyprowadzony przez siepaczy ginie ,,jak pies"", spoglądając w otwarte okno widoczne w oddali.
Wybór nowel Antek Nawrócony Michałko Katarynka Kamizelka Na wakacjach Powracająca fala Na grobie Bolesława Prusa wyryto napis ,,Serce serc"", bo los najuboższych, pokrzywdzonych, niekochanych nigdy nie był mu obojętny. Sylwetki takich ludzi opisał w swoich nowelach: nierozumianego przez środowisko młodego artysty-rzeźbiarza Antka, prostego chłopa Michałka zagubionego w wielkim mieście; kalekiej dziewczynki, która została skazana na ciszę warszawskiej kamienicy...
Drewniany pajacyk to jeden z ulubionych dziecięcych bohaterów, którzy wędrując z nim do Miasta Głupców, do Kraju Pracowitych Pszczół, na Pole Cudów, uczą się, co jest dobre, a co złe, z kim warto się przyjaźnić, z kim nie, co w życiu jest naprawdę ważne, a co można zlekceważyć. Pinokio chce być chłopcem, ale jak się okazuje niełatwo stać się chłopcem z pajaca. Na szczęście miłość błękitnej Wróżki, a przede wszystkim jego ojca - Dżepetta - pomagają bohaterowi stać się ,,dobrym chłopcem"".
,,Żegnam cię Lotto! Żegnam na zawsze!"" to ostatnie słowa człowieka zakochanego, dla którego miłość stała się absolutem. Dla Wertera Lotta była całym światem. Tak kocha romantyczny kochanek, który nareszcie odnalazł bliźniaczą duszę. Niebo i piekło miłości... Uniesienia miłosne i katusze człowieka odtrąconego... Klasyczny trójkąt... Konflikt uczucia i rozumu... Czy Goethe wiedział, jak bardzo swoim utworem wpłynie na świadomość młodych ludzi, którzy będą gotowi dla miłości, jak Werter, oddawać życie?
DymMiłosierdzie gminyMendel GdańskiNasza szkapaOpracowanieBiografia Marii KonopnickiejKalendarium życiaDymCzas i miejsce akcji utworuWyjaśnienie tytułuPlan wydarzeńTreśćBohaterowie - charakterystykaProblem utworu - matczyna miłośćMiłosierdzie gminyTytułCzas i miejsce akcjiTreśćBohaterowie - charakterystykaProblematykaFałszywa dobroczynnośćNieludzkie postępowanie mieszkańców HottingenMendel GdańskiTytułCzas i miejsce akcjiTreśćCharakterystyka bohaterówProblematykaŻydzi w społeczeństwie polskimKrzywda, która spotkała MendlaNasza szkapaCzas i miejsce akcji utworuPlan wydarzeńTreśćCharakterystyka rodziny MostowiakówInni bohaterowie - charakterystykaNarrator i narracja w noweliCytaty, które mogą się przydaćIndeks komentarzy do tekstówNasza szkapa
Znalezienie odpowiedniego synonimu, nie jednej osobie często sprawia wiele kłopotu. Nie ważne czy jesteś uczniem czy pracujesz w biurze czy po prostu rozwiązujesz krzyżówki, bez odpowiednich pomocy, nie zawsze jesteś w stanie przypomnieć sobie, jak dany wyraz napisać inaczej, ale tak, żeby znaczył to samo.W takich sytuacjach warto skorzystać, np.: z prezentowanego ""Słownika Wyrazów Bliskoznacznych"" autorstwa Weroniki Kupiec i Anny Popławskiej. Publikacja ta pomaga wyszukiwać synonimy. Hasła zostały wyjaśnione w sposób łatwy i zrozumiały. Autorki precyzyjnie i krótko tłumaczą największe zawiłości.Dzięki tej książce uczniowie będą pisali lepiej i będą robić coraz mniej błędów, związanych z powtarzaniem wciąż tego samego słowa, a co za tym idzie zdobędą wyższe oceny. Autorki są nauczycielkami i na bieżąco konsultowały zawartość słownika z uczniami oraz ich bliskimi. Dzięki temu powstało dzieło niewielkie, ale praktyczne i napisane jasnym i prostym językiem.
W ogarniętym bożonarodzeniowym nastrojem Londynie jest tylko jedna osoba, która się ze świąt nie cieszy. To Ebenezer Scroodge - skąpiec jakich mało. Nie świętuje, życie poświęcił na oszczędzanie, nie widzi powodu, dla którego miałby zmienić na czas świąt swoje zwykłe obyczaje. Nawet się nie spodziewa, że te święta odmienią jego los, a najbliższe noce zdecydują o jego dalszym życiu. Ebenezer, za sprawą swojego zmarłego przyjaciela, spotyka trzy duchy...
Dom mieszczański z przełomu wieków. Pani Dulska nawet nie przypuszcza, że coś może zakłócić jej spokojną, sytą, kołtuńską egzystencję. Mocną ręką dzierży ster domowych rządów. Tymczasem syn, Zbyszko Dulski, usiłujący wieść żywot młodopolskiego cygana, nieprzyjemnie ją zaskakuje. Być może wkrótce pani Aniela zostanie babcią. Czy miasto weźmie na języki rodzinę, w której syn ożenił się ze służącą? Czy pani Aniela zdoła utrzymać skandal w tajemnicy? Jak rozwiąże się sprawa Hanki, którą w domu Dulskich pozbawiono złudzeń co do ludzkiej uczciwości i prawości?
Ta krótka nowela opowiada o starym Putramencie, który ponad dwadzieścia lat spędził tułając się po świecie, nie mając żadnego kontaktu ze swymi rodakami. Spotykając w Maripozie młodzieńca z Polski, okazał się prawdziwym patriotą, który pomimo odseparowania od ojczyzny, nigdy nie zapomniał rodzimego języka. Wzruszająca jest jego postawa jako samotnika. Całe dnie spędzał na polowaniu lub czytając ,,Biblię Wujka"". Była to jedyna polska książka jaką posiadał. Czytał ją codziennie, po to, aby nie zapomnieć ojczystego języka. Okazało się, że dziwna mowa jaką posługiwał się Putrament, jest oparta na cytatach z Biblii, bo było one jego jedyną polską mową.Sienkiewicz ukazuje prawdziwy i przejmujący wizerunek tułacza - patrioty, który nie ma nikogo, komu mógłby przekazać wiadomość o jego smutku i tęsknocie za Polską. We ,,Wspomnieniu z Maripozy"" Putrament przypomina wieloma rysami Skawińskiego, ale nie został tak uwznioślony: jest tu miejsce na śmiech ze starca, który posługuje się niezwykle archaiczna polszczyzną o wyraźnej stylizacji biblijnej. Tajemnica tkwi w tym, ze bohater pozbawiony kontaktu z rodakami, pamięć ojczyzny przechowuje dzięki codziennej lekturze Biblii w XVI-wiecznym przekładzie Jakuba Wujka.
W ogarniętym bożonarodzeniowym nastrojem Londynie jest tylko jedna osoba, która się ze świąt nie cieszy. To Ebenezer Scroodge - skąpiec jakich mało. Nie świętuje, życie poświęcił na oszczędzanie, nie widzi powodu, dla którego miałby zmienić na czas świąt swoje zwykłe obyczaje. Nawet się nie spodziewa, że te święta odmienią jego los, a najbliższe noce zdecydują o jego dalszym życiu. Ebenezer, za sprawą swojego zmarłego przyjaciela, spotyka trzy duchy...
Petersburg 1865 r. Po prospekcie Newskim suną bogate powozy, z których wychylają się panie w przepysznych toaletach i eleganccy panowie. Jadą do teatru, opery, na bal, na bankiet... Tymczasem kilka przecznic dalej zupełnie inny świat - ciasne uliczki, pijani przechodnie, głodne i zaniedbane dzieci. Przy jednej z takich uliczek, zaułku Stolarnym, mieszka ubogi student, Rodion Raskolnikow. Boleje nad tym, że choć inteligentny i pełen planów, nie może się realizować z powodu braku pieniędzy. Tworzy nawet teorię, która powiedzie go do mieszkania starej lichwiarki po to, by zabić... Ale zbrodnia to dopiero początek trudnej i bolesnej historii Raskolnikowa.
Czy człowiek jest panem swego losu, czy też może to przeznaczenie rządzi naszym życiem? Twórcy starożytnej tragedii greckiej nie mieli co do tego wątpliwości. Los Edypa, który chcąc uciec przeznaczeniu, krok po kroku realizował słowa wyroczni, jest dobitnym świadectwem na to, że od własnego losu uciec nie można. Wzorowy władca, kochający mąż i ojciec, którego spotykamy na początku tragedii, na końcu zamienia się w złamanego cierpieniem kazirodcę, przeklętego przez bogów i ludzi.
Dwie bohaterki: anioł i zbrodniarka; dwa uczucia: miłość i nienawiść; dwie postawy: oddanie i żądza władzy. W zaciszu wiejskiej chatki żyją dwie śliczne dziewczyny i ich matka. Nic nie zwiastuje mającej nadejść tragedii. Wróżka Goplana, która pragnie tylko spełnić swoją miłość do Grabca, nie ma jeszcze pojęcia, jak bardzo zaszkodzi mieszkańcom okolicy. Malinowy turniej rozpoczyna pasmo zbrodni, którymi tytułowa bohaterka dramatu unicestwi samą siebie.
Staś Tarkowski i Nel Rawlison mieszkają w Port Saidzie. Czternastoletni chłopiec uważa się już za dorosłego mężczyznę, siedmioletnia dziewczynka woli natomiast, by w pobliżu był jej tatuś. Nagle w ich spokojne życie wkracza historia i polityka. Nawet ojcowie dzieci nie spodziewają się, że powstanie Sudańczyków pod wodzą Mahdiego będzie dla nich miało osobiste konsekwencje. Na skutek spisku tajemniczej Fatmy dzieci zostają porwane. Przed nimi bardzo daleka droga...
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?