Nadchodzi gorące lato 1944 roku. Na ziemiach polskich toczą się zażarte walki między armiami hitlerowskimi a nadciągającymi siłami bolszewików. W Okręgu Krakowskim Armii Krajowej trwa pospieszna mobilizacja oddziałów partyzanckich mających wyzwolić ziemie Świętokrzyskiego oraz zachodniej Małopolski jeszcze przed nadejściem Armii Czerwonej. Nieostrzelane i słabo uzbrojenie grupy Akowców muszą szybko przekształcić się w regularne wojsko. Major Bolesław Nieczuja-Ostrowski, dowodzący formującą się 106. Dywizją Piechoty, staje przed dramatycznymi wyborami, by wypełnić rozkazy dowództwa. Żołnierze AK rozpoczynają otwartą walkę z niemieckim okupantem. Ostatnia odsłona serii Trzy armie skupia się na zapomnianych wydarzeniach związanych powstaniem i obroną „Rzeczpospolitej partyzanckiej”, czyli utworzonej w 1944 roku przez polskie siły zbrojne Republiki Pińczowskiej. Walki mające doprowadzić do wyzwolenia tamtych terenów porównywaną są do Powstania Warszawskiego. W książce opisane zostały także dalsze losy bohaterów znanych z cyklu o Elblągu. Tomasz Stężała – mieszkaniec, miłośnik i znawca historii Elbląga, autor dylogii wojennej Elbing 1945 i powieści przygodowo-wojennej Aptekarz. Poprzednie części serii Trzy armie nosiły tytuły: Porucznicy 1939 i Kapitanowie 1941 (dwa tomy).
Hardy, Pióro i ja to opowieść o polskiej husarii, przygodzie, niebezpieczeństwie oraz najwspanialszych cnotach – odwadze i przyjaźni.
Wspaniała lektura nie tylko dla młodych poszukiwaczy przygód, ale także dla ich rodziców i dziadków!
Poznajmy świat najsławniejszej polskiej jazdy – husarii. Wspólnie z dziećmi przenieśmy się w czasy, kiedy nie było wątpliwości, co jest dobre, a co złe, co w życiu ma znaczenie, a co nie jest nic warte.
Krzysztof Mierzejewski ur. w 1975 r. w Gdyni, obecnie mieszka w Gdańsku. Autor książek historycznych, społecznych, obyczajowych. Miłośnik historii, szczególnie bliskie jest mu średniowiecze oraz okres Polski szlacheckiej.
Mam dwanaście lat i na imię mi Karol. Mieszkam w dużym, drewnianym dworze, z mamą, tatą, dziadkami i czwórką rodzeństwa. Razem z nami mieszka też służba. Kilkoro z nich śpi nawet w naszym domu, a pozostali w budynkach, które stoją obok. Moja mama ma na imię Konstancja i bardzo ją kocham. Mój tata nazywa się Aleksander. Podziwiam go. Jest bardzo mądry, szlachetny i silny. Zawsze wie, co trzeba powiedzieć albo zrobić. Jest husarzem. O moim rodzeństwie opowiem później. Jeśli nie zapomnę.
Fragment książki
Do pewnej bydgoskiej galerii sztuki trafiają akty pięknej rudowłosej kobiety. Z pozoru zwykłe obrazy stają się przyczyną serii okrutnych zabójstw. W centrum dramatycznych wydarzeń znajduje się Jan Wirski – właściciel restauracji, miłośnik dobrej kuchni i kinoman. Wirski, który po latach wrócił do rodzinnego miasta, pragnie spokojnego życia, lecz jego mroczna przeszłość i rodzinne koneksje sprawiają, że musi się zająć rozwiązaniem ponurej zagadki wstrząsających Bydgoszczą zbrodni. Co wspólnego mają ze sobą córka senatora, alkoholik malujący szyldy, młody gangster i jego ukochana żona? Jak daleko każde z nich może się posunąć w imię miłości, uczucia, które nie tylko uwzniośla, ale też zabija? Miłość i zbrodnia to motory napędowe gęstej, mrocznej, przesyconej erotyzmem powieści rozpoczynającej Serię z Łuczniczką Tadeusza Oszubskiego.
Po zakończeniu II wojny światowej nie wszyscy pragnęli normalnego życia. Ziemie Odzyskane, w okolicach niemieckich umocnień Wału Pomorskiego, nie bez powodu nazywano Dzikim Zachodem. Panowało tam bezprawie, a rządził ten, kto szybciej sięgał po broń. Każdy dzień w nowej, powojennej rzeczywistości, mógł być dniem ostatnim. Gwałty, rabunki i morderstwa to codzienność w miejscu pełnym radzieckich żołnierzy, szabrowników czy ukrywających się niemieckich konfidentów. Czerwiec 1945 rok. Do Wałcza przybywa grupa leśników z zadaniem zagospodarowania poniemieckich lasów. Dla Żelisława Rosy i Adama Nowackiego patriotyczny obowiązek jest jedynie przykrywką. Były partyzant, szukający zemsty i oficer Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, rozpracowujący wrogów ustroju będą musieli stanąć po tej samej stronie w walce z nieprawością. Zwłaszcza, że już w pierwszym dniu narażą się bandzie bezwzględnych szabrowników. Grzegorz Majewski urodził się w 1980 roku w Trzciance. Studia dziennikarskie ukończył w Poznaniu, a obecnie mieszka w Wejherowie. Jest wnukiem Żelisława Majewskiego, partyzanta AK działającego pod pseudonimami „Demon” i „Żbik”, który po wojnie został jednym z pierwszych leśniczych na terenach Pomorza Zachodniego.
Narzeczona dostarczona, zadanie wykonane, nagrody brak. Ainar Skald czuje się oszukany i planuje na kaganie Tirusie Wielkim pomstę o jakiej krążyć będą pieśni. Na myślenie ma dużo czasu, ponieważ siedzi w więzieniu. Ma uświetnić dzień zaślubin Tirusa Wielkiego z Ingigerdą Złotowłosą; szkoda, że swoją własną egzekucją. Tymczasem do Dyragardu zmierzają Ali Czarny Berserk i Haukrhedin, którzy chcą po swojemu rozmówić się z wiarołomnym poetom. Władcy Glaesiru i Odainsaku rozsyłają wici i gromadzą wojska. Czas rozpocząć wojnę.
Bieszczady epoki gierkowskiej. Nad rozległymi połoninami i lasami w imieniu PZPR sprawują władzę wojskowi. Tajny ośrodek wypoczynkowo-myśliwski w Arłamowie jest ulubionym miejscem pobytu dostojników z „bratnich krajów”. Bieszczady w niniejszej książce to miejsce niezwykłe, miejsce działania duchów i demonów otwierające się na różne czasy i przestrzenie. Obok Edwarda Gierka, Piotra Jaroszewicza, pułkownika Kazimierza Doskoczyńskiego oraz generała Zygmunta Berlinga pojawiają się Eutropiusz, Konstantyn Wielki, Justynian Wielki, Władysław Warneńczyk, Tamerlan, Stalin. Akcja przenosi Czytelnika do Konstantynopola początków chrześcijaństwa, Moskwy czasów „kultu jednostki”, aż po Warszawę lat 70. Podróż przez ponad 1500 lat umożliwia zrozumienie, a raczej odczytanie na nowo, teraźniejszości.
Autor Duchów Arłamowa ukazuje, jak pewne odległe zjawiska historyczne znalazły swoją kontynuację w epoce budowy komunizmu. Stalin, tworząc państwo radzieckie, korzystał całymi garściami z doświadczeń i osiągnięć Bizancjum. Leninowski terror odwoływał się do Wielkiej Rewolucji Francuskiej, zaś stalinowski – do rządów Justyniana Wielkiego. Niemal bizantyjską władzą dysponowali także polscy dostojnicy partyjni, łącznie z pułkownikiem Kazimierzem Doskoczyńskim, któremu po bizantyjsku zamarzyło się zmienić nazwę Mucznego na Kazimierzowo.
Henryk Nicpoń urodzony w 1956 r. w Stalowej Woli, na stałe mieszka w Rzeszowie. Pisze artykuły i reportaże dla polskich dzienników. Otrzymał m.in. nagrodę im. Władysława Orkana za twórczość literacką: „Lewiatan królowej Bony”, zbiór reportaży „Za wrotami cudów” oraz „Tajemnica Soliny”. Jest również autorem tomiku poetyckiego „Zapach maciejki”.
Artur nadal stara się bronić Brytani przed wrogami w imieniu swojego przyrodniego brata Mordreda pomimo, że coraz częściej mówi się o tym, iż nieudany wnuk Uthera nie nadaje się na Wielkiego Króla. Stawia czoła religijnej histerii, najazdom saksońskich wodzów, Cedryka i Aella i nielojalności w sercu Królestwa. Jego niezachwiana wiara w honor i chęć dotrzymania ślubów, by strzec tronu Mordreda, izoluje go nawet od jego najbliższych przyjaciół. Lancelot zatraca się w swojej nienasyconej ambicji, a Ginewra oddaje się kultowi Izydy.
Jedynym, który wie, co należy robić jest Merlin. Trzeba oddać Brytanię dawnym bogom, lecz to okaże się trudniejsze niż ktokolwiek może przypuszczać. Potrzeba do tego trzynastu Skarbów Brytanii, po które wybrać muszą się na Ciemną Drogę...
Nieprzyjaciel Boga jest drugą powieścią w Cyklu Arturiańskim ukazująca Brytanię w jej najciemniejszych czasach. Bez zbędnych upiększeń autor zaprasza czytelnika do świata, gdzie magia i druidzkie wierzenia walczą z nową wiarą – chrześcijaństwem, a dążenie do celu zawsze prowadzi, w rytmie szczęku mieczy, do rozlewu krwi...
Kryminał metafizyczny z Częstochową w tle. Historia dwóch mężczyzn – Oskara Sawickiego i Sergiusza Grosa – których poróżniła najpierw tajemnica, potem kobieta. 'Światło' to także historia poszukiwania sensu i tożsamości, rozgrywająca się w zakamarkach miasta pod Jasną Górą i w umysłach bohaterów.
Oskar przypadkiem spotyka Sergiusza. Mężczyźni maja po trzydzieści kilka lat, bilansują swoje życie: praca to nie pasja, rodzina zaś to synonim przyzwyczajenia. Nagle Gros zaczyna się dziwnie zachowywać, gromadzi wokół siebie bezgranicznie oddanych zwolenników, a w podczęstochowskim Olsztynie ginie kobieta...
Rzymski cesarz, filozof, żołnierz, reformator, poeta. Jedna z najbarwniejszych postaci starożytności. Geniusz wojenny dorównujący poziomowi Juliuszowi Cezarowi i Aleksandrowi Wielkiemu. Oddany bogom hellenistycznym, walczy z chrześcijaństwem. Traci życie w wieku trzydziestu dwóch lat. Nad powieścią unosi się klimat końca starego świata zastępowanego przez coś gorszego. Poganie odchodzą stopniowo do przeszłości, a wraz z nimi gaśnie blask imperium, które już nigdy nie będzie tak silne jak niegdyś. Vidal z kunsztem odtwarza realia epoki drugiej połowy IV w. n.e. Julian postrzegany jest jako jedna z najlepszych powieści historycznych przez niego napisanych. Eugene Luther Gore Vidal (1925-2012), autor wielu bestsellerów historycznych, wielki amerykański pisarz, dramaturg, eseista, scenarzysta i polityk, tworzący zarówno w USA jak i we Włoszech.
Lato 1941. Na sowiecko-niemieckiej granicy ""pokoju"" gromadzą się milionowe armie szykujące się do zadania morderczego ciosu niedawnemu sojusznikowi. Młodzi oficerowie są gotowi, by spełnić swój obowiązek i poprowadzić żołnierzy do zwycięstwa. Druga odsłona losów młodych oficerów, którzy przeszli swój chrzest bojowy we wrześniu 1939 roku. Młodzi Niemcy zdobywają medale w kampanii francuskiej, Edwin Giermanowicz walczy z wrogami Związku Sowieckiego. Kapitan Nieczuja-Ostrowski przedostaje się do okupowanego Krakowa i aktywnie włącza się w nurt konspiracji. Wszyscy czują, że zbliżające się kolejne starcie rozstrzygnie losy ojczyzn i wpłynie także na ich życie osobiste. Bohaterowie książki ponownie zmierzą się z szeregiem wyborów, które niesie najokrutniejsza z wojen. Solidnie udokumentowane książki Tomasza Stężały w niezwykły sposób pokazują codzienne życie ludzi uwikłanych w wojnę. Kapitanowie 1941 to druga część cyklu pt. Trzy Armie, opisującej splatające się losy polskich, niemieckich i rosyjskich młodych oficerów wciągniętych w wojenny koszmar.
Początek 1942 roku. Europa pogrążona jest w najkrwawszej z wojen. Kapitan Bolesław Nieczuja-Ostrowski, szef uzbrojenia Okręgu Krakowskiego Armii Krajowej, poszukuje możliwości dozbrojenia krzepnącej polskiej konspiracji. Pod bokiem Niemców, postanawia rozpocząć produkcję materiałów wybuchowych i broni maszynowej na skalę przemysłową. Jednocześnie wraz z rodziną i przyjaciółmi codziennie stawia czoła tropiącym go gestapo i policji. Borys Awiłow, rosyjski czołgista o polskich korzeniach, stara się przetrwać w obozie jenieckim. Aby dalej żyć będzie musiał umrzeć. Kapitan Bars trafia na najkrwawszy z frontów -EUR"" Wołchowski, gdzie musi walczyć nie tylko z Niemcami, ale i własną bezpieką. Na tym samym froncie stają oficerowie z 21. Dywizji Piechoty z Elbinga. Muszą zapomnieć o sukcesach z ubiegłego lata i twardo bronić pozycji za cenę przyjaźni, zdrowia i życia. Autor niezwykłej wojennej trylogii, opartej na prawdziwych życiorysach i historycznych zdarzeniach, wprowadza swoich bohaterów w okres krwawego wojennego mozołu, gdzie codzienność odsłania ich charaktery, zmuszając do najdramatyczniejszych wyborów.
Rok Pański 1187, Ziemia Święta. Wojska krzyżowców ponoszą miażdżącą klęskę na wzgórzach Hittinu. Zwycięski sułtan Saladyn zdobywa większość ziem Królestwa Jerozolimskiego. Wielki mistrz templariuszy wysyła z sekretną misją poselstwo do Starca z Gór, wodza owianej złą sławą sekty asasynów. Wraz z braćmi zakonnymi podąża Roland de Montferrat, zwany Czarnym Rycerzem.Co chce osiągnąć mistrz templariuszy, układając się ze skrytobójcami Starca z Gór? Dlaczego los pcha Rolanda do siedziby asasynów, gdzie ukryto wykuty przed wiekami niezwykły miecz, przeklęty przez demona?Krzyżowcy i Saraceni, zbroczone krwią pola bitew, mroczne tajemnice starożytnej Jerozolimy, zaginione skarby króla Salomona, starotestamentowa magia - oto świat rycerza z Montferratu. Aby w nim przeżyć, samotny krzyżowiec musi stawić czoło nie tylko wrogim mieczom, ale też siłom nadprzyrodzonym.Czy czarna zbroja ochroni rycerza przed ścigającymi go cieniami przeszłości?Marek Orłowski, a właściwie Marko Szapkarow-Orłowski, urodził się w 1958 roku w Warszawie. Jest absolwentem ASP w macedońskim Skopje. Pasjonuje się jeździectwem, sportami wodnymi i turystyką górską, ale też historią średniowiecza i zabytkową bronią. Aktywny tryb życia łączy z zamiłowaniem do czytania książek o dość eklektycznie dobranej tematyce. Samotny krzyżowiec jest jego literackim debiutem.
Październik 1939. Po zdemaskowaniu przez Christiana Leitnera, Staszek i Maria zbiegają z Rawicza, pozostawiając w ratuszu nieprzytomnego Niemca. Postanawiają kontynuować swoją ucieczkę na zachód, pomimo tego, że ich fałszywa tożsamość została spalona. Bez grosza przy duszy, mają do pokonania ponad tysiąc kilometrów.Tymczasem Leitner rusza w pogoń - nie chodzi tylko o ujęcie przestępców, ale także o jego honor.Po nieudanej próbie odbicia Obelta, kapitan trafia do obozu jenieckiego, zaś jego podkomendni z Bronkiem na czele starają się przebić na Kresy, do Baranowicz. Zaniewski postanawia odnaleźć Anielę... mimo, że na drodze stoi mu Armia Czerwona.Powieść Horyzont zdarzeń to druga część cyklu Parabellum, opisującego niezwykłą tułaczkę dwóch braci po ogarniętej wojną Europie. Będą walczyć, zabijać, uciekać przed faszystami i bolszewikami, wplątywać się w afery szpiegowskie... Oraz kochać piękne kobiety.Remigiusz Mróz (ur. 1987) jest absolwentem Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz doktorantem na tejże uczelni. W jego dorobku literackim znajdują się dwie opublikowane powieści i szereg artykułów naukowych z dziedziny prawa. Tworzy prozę różnych gatunków - kilkanaście dotychczas nieopublikowanych pozycji oscyluje wokół historii, sci-fi, polityki, horroru, kryminału i sensacji.
Najsłynniejsza seria fantasy rynków czeskiego i słowackiego!Rogan powrócił z królestwa zmarłych, aby w świecie śmiertelników walczyć z biesami i siłami ciemności. Jako potomek czarnoksiężników z Góry Dzika musi jednak najpierw wydrzeć święty Krwawy Ogień z pazurów złowieszczych służalców Białoboga. Nie będzie to możliwe bez pamiątki rodowej - miecza wojennego, należącego niegdyś do boga Radogosta. Poszukiwania prastarego oręża zawiodą go daleko na zachód, gdzie plemię Czechów jest zagrożone przez plemię Łuczan dowodzonego przez demonicznego księcia Włościsława. Czarnoksiężnik i jego drużyna, wiedźma Mirena oraz przywódca wilczej sfory z zaświatów - Gorywałd, muszą stawić czoła nie tylko własnym nieprzyjaciołom, ale wciągnięci zostaną także w wir wojny, która zatrzęsie w posadach tronem książąt przemyślidowskich.Juraj Červenák w drugim tomie cyklu ""Czarnoksiężnik"" ponownie zabiera czytelników w pełną przygód podróż po świecie słowiańskich bohaterów, bogów i demonów.Czarnoksiężnik, to znakomita seria, która błyskawicznie wciąga w świat słowiańskich herosów, książąt oraz magii, kapryśnych bogów i żądnych krwi biesów, a wszystko to na tle prawdziwych wydarzeń historycznych.Juraj Červenák (ur. 1974 r.) to słowacki pisarz, który mistrzowsko łączy trzymającą w napięciu fantastyczną przygodę z historycznymi detalami. Za serię Czarnoksiężnik otrzymał Nagrodę Akademii Science Fiction, Fantasy i Horroru w kategorii ""Najlepsza czeska i słowacka książka roku"". Nareszcie ukazuje się w języku polskim, co więcej w nowej, poprawionej przez autora wersji.
Bóg, Ojczyzna, Sława i Pieniądze...Prawdziwa historia żołnierza, pirata i obieżyświataMajor Kazimierz Lux (1780-1846) - polski żołnierz Napoleona. Legionista w korpusie Dąbrowskiego, weteran batalii na San Domingo, pirat karaibski, bohater wojny wyzwoleńczej 1807 roku, oficer armii Księstwa Warszawskiego, uczestnik wyprawy na Moskwę 1812 roku, żołnierz armii Królestwa Kongresowego. Odznaczony Legią Honorową, Krzyżem Złotym Virtuti Militari i Orderem św. Stanisława. Awanturnik, bohater, poszukiwacz przygód, dzielny żołnierz, a w potrzebie oddany przyjaciel. Walczył o honor i ojczyznę, równość, wolność, braterstwo, za Cesarza oraz o złoto i sławę.Oto jego historia.Rok 1798. Armia francuska podbija Państwo Kościelne i wkracza do Rzymu. Republikańscy dowódcy nie radzą sobie z sytuacją w ogarniętym chaosem Wiecznym Mieście. Wzywają na pomoc Legion Polski. Sierżant Kazimierz Lux, osiemnastoletni warszawiak służący w Legionie zakochuje się i wplątuje w intrygę związaną z zaginioną szablą, którą po Wiktorii Wiedeńskiej król Sobieski podarował papieżowi. Tymczasem w pobliskiej prowincji agenci Marii Karoliny Austriaczki, królowej Neapolu, przygotowują powstanie, które ma zupełnie zaskoczyć nieliczne siły polskie.Oto druga część niewiarygodnej opowieści, która wydarzyła się naprawdę. Kazimierz Lux przebędzie pół świata, nim po latach dane mu będzie powrócić do odrodzonej pod protektoratem Napoleona Polski, gdzie spisze swoje pamiętniki.Trzecia część ""Sto krwawych sztandarów"" ,będzie traktowała o wojnie z Królestwem Neapolu i Sycylii.ANDRZEJ SAWICKI - autor powieści fantastycznych: spaceopery Inkluzja i fantastyki historycznej poświęconej XIX-wiecznym walkom o niepodległość Nadzieja czerwona jak śnieg. Z zawodu chemik, ponadto amatorski badacz historii nauki i wojskowości.
Styczeń 1945, Elbląg ( Elbing). Pracowite, monotonne życie znanych aptekarzy, Edmunda i Horsta Boehmerów, zostaje zaburzone przez rannego, nocnego gościa, który przekazuje im informacje o bezcennych księgach pozostawionych w samochodzie na autostradzie. To spotkanie, w przygotowującym się do śmiertelnej bitwy mieście, wywołuje ciąg kolejnych zdarzeń, które wraz ze zbliżającą się wojną zburzą sielskie życie aptekarzy i mieszkańców Elbinga. Do walki o skarby historii i o niebezpieczną wiedzę włączają się najbardziej wpływowi ludzie i instytucje. Okrutna teraźniejszość miesza się z mistyczną przeszłością, wyzwalając skrywane emocje i prawdę o ludziach. Tomasz Stężała przenosi nas w najczarniejszy okres w dziejach Elbląga. Postacie znane z jego poprzednich książek spotkają się z nowymi bohaterami, a sensacyjno-kryminalny wątek oraz precyzyjnie naszkicowane historyczne tło zapraszają ponownie do niezwykłego Elbląga. Tylko uwaga, trudno się będzie z niego wydostać! Tomasz Stężała - mieszkaniec, miłośnik i znawca historii Elbląga, autor powieści wojennych Elbing 1945 Odnalezione wspomnienia oraz Elbing 1945 Pierwyj Gorod, które zdobyły rzesze czytelników w 2010 i 2011 roku oraz wchodzącej w skład cyklu Trzy Armie powieści Porucznicy oraz Kapitanowie. Psudonim Grzmot.
Ostatnie lata XIV wieku były w krainach nadbałtyckich niespokojne. Dania walczyła ze Szwecją, Krzyżacy najeżdżali Litwę, Polacy próbowali odzyskać wpływy na Pomorzu, a majętni kupcy z wielkiej organizacji zwanej Hanzą postanowili pozbyć się piratów z wód Morza Bałtyckiego. Hanzeaci pod wodzą Bertrama Wulflema, burmistrza miasta Strzałowa, zorganizowali armadę wojenną, która w ciągu kilku miesięcy oczyściła morze z łupieżców. I gdy wydawało się, że plaga została wytępiona, doszło do wydarzenia, którego nikt się nie spodziewał. Klaus Störtebeker, żeglarz, najemnik i awanturnik, zrozumiał, że pojedyncze statki pirackie nie mają szans przetrwać na wodach opanowanym przez Hanzę. Wpadł więc na pomysł, aby założyć całe bractwo rozbójników morskich! Miałoby się składać z wielu okrętów oraz dysponować zaprzyjaźnionymi portami, w których żeglarze mogliby odpoczywać, naprawiać statki i sprzedawać łupy. Tak narodziła się największa i najsłynniejsza organizacja piracka Północnej Europy - bracia witalijscy. Przez wiele lat byli postrachem Bałtyku i Morza Północnego, założyli nawet własne państwo. Bractwo to barwna opowieść o początkach krwawej działalności braci witalijskich. Przedstawia niezwykłe dzieje tej jedynej w swoim rodzaju organizacji pirackiej, ukazane na tle skomplikowanej ówczesnej sytuacji politycznej. Störtebeker i jego kompani, chcąc nie chcąc, musieli się stać elementem gry między Danią, Hanzą, Polską a państwem zakonu krzyżackiego o władzę nad wybrzeżami Bałtyku.
To już nie wizja przyszłości. To rzeczywistość. Witajcie w świecie, w którym każdego można podsłuchać, każdego można skontrolować, każdego można nagrać. I na każdego można coś znaleźć. Warszawa, rok 2007. Życie osobiste i kancelaria mecenasa Wencla legły w gruzach, a najlepszy klient został wrobiony w zakup spółki obciążonej wielomilionowym długiem. Zdesperowany Wencel postanawia odkryć, kto za tym stoi. Jego podejrzenia wzbudza Mirosław Kwaśniak, antypatyczny karierowicz z prowincji. Mecenas Wencel i jego lojalna sekretarka rozpoczynają brawurowe śledztwo, nie mając nawet pojęcia, że działania ich otwierają istną puszkę Pandory. Kwaśniak, bowiem przypierany do muru, chwytając się przysłowiowej brzytwy, nawiązuje romans ze starszą od siebie, wpływową posłanką partii rządzącej, a wtedy sprawy przybierają prawdziwie niebezpieczny obrót. Rodzina Wenclów to prawdziwy do bólu obraz formującej się klasy średniej. Bez sztucznych zabiegów upiększających. Losy rodziny tytułowych Wenclów przeplatają się ze współczesnymi światem polityki i wielkich, nie zawsze czystych, interesów - przedstawiając czytelnikowi jakże realną i barwną panoramę współczesnej, polskiej rzeczywistości.
Warszawska kancelaria Wencel, Zagajewicz i Zybert otrzymuje intratne zlecenie. To świetny interes ... - namawia Pawła Wencla jego wspólnik. - Bylibyśmy głupcami, gdybyśmy tego nie wzięli! Jednak Pawła nie opuszcza uczucie niepokoju. Od lat prowadzi ze swoim przyjacielem dobrze prosperującą firmę i powinien mieć do niego bezgraniczne zaufanie. Dlaczego więc intuicja podpowiada mu co innego? Czyżby fatalnie układające się stosunki z żoną zaburzały mu jasność widzenia? I właściwie dlaczego stała się ona tak nieprzystępna? Wspólnik to pierwsza część trzytomowej sagi obyczajowej, opowiadającej o rodzinie, która dorobiła się na uwłaszczeniu nomenklatury. Akcja powieści rozgrywa się w wielkich korporacjach i kancelariach prawniczych, a bohaterów na pozór przepełnia żądza pieniądza i zgubna pogoń za przedmiotem pożądania. Ale czy to cała prawda o współczesnym człowieku? Najdecka zabiera nas w fascynującą opowieść o nas samych.
Przed czterema tysiącleciami w pewnym sumeryjskim mieście żył syn ubogiego ogrodnika. Do końca życia harowałby w pocie czoła, gdyby pewnego dnia nie spotkał odpoczywającej pośród kwiatów pięknej kobiety. Zakochał się w niej, ona zaś dostrzegła w nim nadzwyczaj zdolnego człowieka. A że okazała się potężną boginią Inanną, panią miłości i wojny, postanowiła uczynić z niego króla. W zamian za zaszczyty miał podbić wszystkie państwa Sumerów i ustanowić w nich kult Inanny jako najwyższej z niebian. Tak rozpoczęła się oszałamiająca kariera Szarrukina, króla królów, znanego historii jako Sargon Wielki, twórca imperium akadyjskiego. Pierwszy władca, który zjednoczył całą Mezopotamię i podbił wiele innych krain od Zatoki Perskiej po Morze Śródziemne. Także jego potomkowie byli wybrańcami Inanny i dzięki jej łasce utrzymywali potęgę Akadu. Wdzięczni, wznosili jej świątynie i spełniali każde życzenie potężnej, ale kapryśnej pani. Sargon. Wybrańcy Inanny to opowieść o królach z dynastii władającej największym państwem trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Spisuje ją ostatni z potomków Sargona, który mimo mądrości i wykształcenia może tylko z nostalgią wspominać chwałę przodków i patrzeć na upadek potęgi imperium. W dziejach królów Akadu historia splata się z mitami, polityka z magią, a prosta technologia ludzka z rozwiniętą niebiańską, zdolną niszczyć całe krainy. A że bogowie okazują się istotami targanymi takimi samymi namiętnościami, co zwykły człowiek, straszliwe wojny są codziennością. Tylko nieliczni śmiertelnicy zdają sobie sprawę, jak bardzo zależni są od kaprysu niebian...
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?