Stomatologia i chirurgia jamy ustnej psów i kotów to publikacja napisana przez uznanych specjalistów i doświadczonych klinicystów. Autorzy w przystępny sposób omawiają zarówno podstawowe zagadnienia dotyczące stomatologii, jak i rozszerzone, dla bardziej zaawansowanych czytelników, którzy są zainteresowani rozwijaniem swojej wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych w zakresie stomatologii i chirurgii jamy ustnej.
Farmakologia to bardzo dynamicznie rozwijająca się gałąź wiedzy medycznej. Na rynku pojawiają się kolejne środki farmakologiczne, a coraz lepsze poznanie patogenezy wielu chorób powoduje poszukiwanie nowych substancji leczniczych lub zastosowanie już tych znanych w nowych, wcześniej nieopisywanych wskazaniach. Wytyczne towarzystw naukowych wprowadzają coraz nowsze i bogatsze rozwiązania terapeutyczne dla poprawy skuteczności i bezpieczeństwa farmakoterapii.
Autorzy książki Rang i Dale. Farmakologia w przystępny sposób przedstawiają działanie leków na poziomie molekuł, komórek i tkanek z uwzględnieniem roli przekaźników chemicznych, a w celu zrozumienia warunków osiągnięcia efektu leczniczego opisują losy leku w organizmie. Po tych rozważaniach wstępnych przychodzi czas na farmakodynamikę szczegółową, ukazującą terapię ludzkich układów i narządów. Autorzy nie unikają trudniejszych aspektów leczenia, czyli opisania niepożądanych działań leków oraz interakcji wielolekowych. Zawarte treści są oparte na rzetelnych danych i sprawdzone przez specjalistów z farmakologii i farmakologii klinicznej. Warte zauważenia i podkreślenia są nowe rozdziały książki, których nie było w wydaniach poprzednich, a co jest wynikiem istotnych zmian, jakie dokonały się w farmakoterapii od czasu poprzedniego polskiego wydania podręcznika. Dotyczy to np. rozdziału poświęconego lekom stosowanym w chorobach skóry czy rozdziału dotyczącego różnic osobniczych i interakcji lekowych, czy też leków biotechnologicznych i terapii genowej. Inne części zostały w istotny sposób uaktualnione lub wręcz napisane od nowa. Nazewnictwo leków w polskim wydaniu podręcznika zostało przygotowane zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego. Z podręcznika będą mogli skorzystać studenci wydziałów lekarskich, lekarze różnych specjalności, farmaceuci oraz osoby wykonujące inne zawody medyczne. Książka znakomicie porządkuje zbiór informacji fachowych dla wszystkich, a zainteresowanym dostarcza starannie dobranego piśmiennictwa.
Z Przedmowy do wydania polskiego
Książka ta znacznie rozszerza nasze horyzonty i pogłębia wiedzę z zakresu najnowocześniejszych osiągnieć diagnostyki, patogenezy oraz terapii chorób o podłożu genetycznym. Obecne wydanie jest poprawione i uaktualnione o informacje i nowe narzędzia diagnostyki wykorzystywane we współczesnych laboratoriach, a także elementy praktyki klinicznej wynikające ze współpracy powyższych obszarów.
Publikacja pozwoli poznać nowe oblicze genetyki, w sposób ciekawy i przestępny poprowadzi w świat genów, ich diagnostyki, a także „pokaże”, jak ich struktura i zmiany w niej łączą się z objawami klinicznymi identyfikowanymi u pacjentów.
Wskaże nowe trendy, wyjaśni obecny status genotyp–fenotyp, zainteresuje nowymi płaszczyznami powiązań genomu człowieka z obrazem klinicznym. Przybliży „zamknięty świat wysoko specjalistycznych Laboratoriów Genetyki”, współpracujących z Poradniami i Klinikami opiekującymi się pacjentami z chorobami o podłożu genetycznym.
Prof. dr hab. n. med. Maciej Borowiec
Ultrasonografia to małoinwazyjna, bezpieczna, trafna, szybka i niezbyt kosztowna metoda diagnostyczna. Autorzy podręcznika omówili jej zalety i ograniczenia oraz bardzo dobrze oddali klimat codziennej klinicznej praktyki diagnostów ultrasonograficznych.
Publikacja powinna okazać się pomocna zarówno doświadczonym, jak i początkującym diagnostom USG oraz lekarzom wszystkich specjalności wykonującym to badanie.
Przeanalizowano w niej różne poziomy trudności diagnostyki ultrasonograficznej, pokazano, jak je opanować oraz podkreślono różnice w stosunku do tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.
Można w niej znaleźć m.in.:
• kompleksowy opis możliwości diagnostycznych ultrasonografii
• specjalistyczną i fachową wiedzę z zakresu obrazowania wszystkich narządów ludzkiego ciała umożliwiającą trafne rozpoznanie i dokładną ocenę
• bogaty materiał ilustracyjny, a dodatkowo unikalne ryciny poglądowe na początku rozdziałów o narządach
• 25 opisów szczególnych przypadków
• przejrzysty układ i liczne wyróżnienia w tekście przydatne podczas przygotowywania się do egzaminu
• krótkie zintegrowane z podręcznikiem filmy możliwe do odtworzenia za pomocą kodu QR
Endometrioza stanowi złożone schorzenie ginekologiczne, mogące dotykać kobiety od pierwszej miesiączki do menopauzy. Jest to łagodna, zależna od estrogenów choroba o wieloczynnikowej etiologii.
Charakteryzuje się występowaniem czynnościowych gruczołów endometrium oraz podścieliska poza jamą macicy, co skutkuje przewlekłym bólem w miednicy, bolesnym miesiączkowaniem, dyspareunią i niepłodnością, wpływając tym samym na jakość życia. Książka ta skupia się na ułatwieniu czytelnikom uzyskania zwięzłej wiedzy dotyczącej endometriozy, będąc wartościowym źródłem, prezentującym dowody oparte na literaturze oraz aktualnych wytycznych.
Zawiera:
przegląd wytycznych, opinii ekspertów i dylematów etycznych związanych z endometriozą;
opis różnych powikłań, których mogą doświadczać kobiety zmagające się z tą chorobą;
opis zabiegów chirurgicznych, terapii hormonalnych i innych możliwych opcji terapeutycznych;
dogłębne omówienie nowatorskich metod leczenia, w tym medycyny alternatywnej, modyfikacji diety i stylu życia.
Jedną z podstawowych funkcji soczewek kontaktowych jest korekcja różnego rodzaju wad wzroku, a ich doborem i kontrolą nad użytkownikami zajmują się wyspecjalizowani w tym kierunku okuliści lub optometryści.
Trudno jednoznacznie określić, kiedy tak naprawdę pojawiły się pierwsze soczewki kontaktowe, ale pewne jest to, że ostatnie ćwierćwiecze przyniosło ogromny postęp w technologii i materiałach wykorzystywanych do ich produkcji. Oznacza to, że użytkownicy mają do dyspozycji coraz doskonalsze, zdrowsze i bezpieczniejsze soczewki, które można dopasować nie tylko do ich potrzeb korekcyjnych, ale również do stylu życia. Taka różnorodność dostępnych rozwiązań oznacza, że specjaliści muszą stale poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie, tak aby sprostać oczekiwaniom swoich pacjentów. Niniejsza publikacja powstała z myślą zarówno o studentach i początkujących kontaktologach, potrzebujących podstawowej wiedzy w zakresie doboru soczewek kontaktowych, jak i o doświadczonych specjalistach, którzy chcieliby rozszerzyć zakres oferowanych w swojej praktyce rozwiązań. Książka ta stanowi tłumaczenie trzeciego wydania znanego na całym świecie podręcznika do kontaktologii Contact Lens Practice, którego autorami są znakomici i cenieni specjaliści w tym zakresie. Polskie wydanie zostało uzupełnione o dodatkowe informacje dotyczące najnowszych rozwiązań technologicznych, które pojawiły się po ukazaniu się oryginału.
Praca nad tym podręcznikiem stanowiła spore wyzwanie, ale dała nam również wiele satysfakcji. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy brać udział w tym przedsięwzięciu i mamy nadzieję, że książka ta stanie się źródłem wiedzy dla początkujących kontaktologów, a dla doświadczonych specjalistów źródłem inspiracji i pomysłów na zmiany.
Życzymy owocnej lektury
Polski zespół redakcyjny
W książce zawarto praktyczną wiedzę dotyczącą najważniejszych leków stosowanych w medycynie paliatywnej z uwzględnieniem właściwości farmakologicznych, działań niepożądanych, szczególnych środków ostrożności, dawkowania, interakcji, wskazań oraz dostępnych formulacji. Niewątpliwym atutem opracowania są liczne tabele ze wskazówkami praktycznymi, np. dostosowanie dawek leków u pacjentów z niewydolnością nerek. Warto zwrócić także uwagę na zawarte przy niektórych lekach informacje o możliwości stosowania ich we wskazaniach pozarejestracyjnych oraz dotyczące alternatywnych dróg podania leków. Książka przeznaczona jest dla lekarzy, którzy na co dzień opiekują się pacjentami wymagającymi leczenia objawowego. Głównymi odbiorcami są więc lekarze medycyny paliatywnej, jednak może być też przydatna w praktyce lekarzy rodzinnych, internistów oraz onkologów. Mam nadzieję, że zawarta w książce tematyka oraz przyjazny format będą pomocne w codziennej pracy z pacjentem wymagającym opieki paliatywnej. Dr hab. med., prof. nadzw. Aleksandra Ciałkowska-Rysz
Piąty parametr życiowy po częstotliwości oddechów, częstotliwości uderzeń serca, wartości temperatury ciała i ciśnienia krwi, który wymaga oceny w badaniu klinicznym to ból. Co parę miesięcy pojawia się jakiś nowy element dotyczący rozpoznawania i leczenia bólu: nowa skala jego oceny, nowa postać leku, a nawet nowe substancje lecznicze potencjalnie pomocne w jego
zwalczaniu. Podręcznik Doktora Gamby podsumowuje wszystkie te aktualne informacje i podpowiada, które z nich znajdują rzeczywiste zastosowanie w praktyce klinicznej. Jego wersja oryginalna ukazała się w 2020 r., a więc uwzględnia już dane dotyczące grapiprantu, przeciwciał przeciwko czynnikowi wzrostu nerwów (NGF), kwasu zoledronowego, kannabinodiów i innych,
nowych metod leczenia bólu, w tym również techniki niefarmakologiczne, takie jak akupunktura.
Autor jest lekarzem weterynarii na co dzień pracującym z pacjentami internistycznymi, chirurgicznymi, ortopedycznymi, neurologicznymi, onkologicznymi, stąd zna trudności związane z zapewnieniem cierpiącym zwierzętom komfortu życia. Ten podręcznik to nie tylko zbiór informacji naukowych, ale przede wszystkim własne spostrzeżenia i doświadczenie, czyli to, co z punktu
lekarza praktyka przedstawia największą wartość i zwykle zostaje szybko docenione przez czytelników.
dr n. wet. Magdalena Kalwas-Śliwińska
Technik weterynarii powinien być osobą wrażliwą na krzywdę oraz cierpienie zwierząt, cechować się empatią oraz mieć świadomość, że znaczna część jego pracy to praca z ludźmi. Zawód ten wpisuje się w dziedzinę nauk medycznych i rozwija się bardzo dynamicznie, wymaga więc ustawicznego dokształcania. Z tego powodu technik weterynarii powinien dążyć do poszerzania wiedzy i doskonalenia swoich umiejętności, a niniejszy podręcznik jest do tego idealnym narzędziem. W zrozumiały sposób przedstawia procedury kliniczne, laboratoryjne i radiograficzne, które powinny być stosowane w lecznicach małych i dużych zwierząt. Dużo uwagi poświęcono relacjom z opiekunami zwierząt i kwestiom behawioryzmu. Nie zabrakło również rozdziału o anatomii i fizjologii. Dodatkową wartością są rozdziały traktujące o pielęgnacji i hodowli dużych zwierząt, zwierząt egzotycznych oraz drobiu.
Cała książka utrzymana jest w konwencji przekazywania wiedzy praktycznej, która będzie stosowana na co dzień, a zaktualizowana treść odzwierciedla najnowsze postępy w procedurach opieki weterynaryjnej.
Cieszę się, że mogłem przyczynić się do wydania tego podręcznika, ponieważ dotychczas nie było takiej pozycji na polskim rynku. Mam nadzieję, że Technik weterynarii. Praktyka kliniczna stanie się pozycją obowiązkową na liście podręczników polecanych w szkołach kształcących techników weterynarii.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?