„Jednym z najtrudniejszych elementów pracy lekarza jest umiejętność komunikowania się z pacjentem. Jest to tym trudniejsze, że do tej pory w zasadzie nie było w toku studiów medycznych przedmiotu, który kształtowałby i doskonalił te umiejętności. W prawidłowej (a więc satysfakcjonującej obie strony) interakcji lekarz–pacjent można napotkać liczne trudności i bariery, które bardzo szczegółowo i z dużą znajomością tematu opisują Autorzy”.
„Medycyna rodzinna jest szczególną dziedziną – lekarz opiekuje się swoimi pacjentami, na wielu etapach życia (od urodzenia do śmierci), z różnymi schorzeniami i problemami społeczno-środowiskowymi. Dlatego umiejętności komunikacyjne odgrywają w tym wypadku zasadniczą rolę.
Monografia obejmuje szeroki zakres zagadnień, skupiając się na aspektach praktycznych, jednocześnie czytelnik znajdzie tu definicje, koncepcje, nowoczesne modele komunikacji oparte na obszernej światowej literaturze.
W książce zostały poruszone zagadnienia związane zarówno z komunikacją werbalną, jak i niewerbalną. Na szczególną uwagę zasługuje rozdział poświęcony telekonsultacjom. Jest to stosunkowo nowe narzędzie wykorzystywane w codziennej pracy lekarza. Czytelnik znajdzie tu wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie takiego kontaktu z pacjentem. Ponadto w publikacji zawarte są rozdziały dotyczące komunikacji z dzieckiem, nastolatkiem, pacjentem w podeszłym wieku, przewlekle chorym, uzależnionym, a także część poświęcona komunikacji międzykulturowej.
Na wyjątkową uwagę zasługuje kolejny rozdział dotyczący komunikowania się z pacjentem w dobie COVID-19. Poruszone są w nim kwestie związane nie tylko bezpośrednio z zakażeniem SARS-CoV-2, ale także z depresją i poczuciem izolacji wywołanymi pandemią”.
Fragmenty Recenzji
dr hab. n. med. Ewa Rudnicka-Drożak
– Kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Stres – nasz organizm często reaguje na niego zaburzeniami równowagi i dysfunkcjami w układzie hormonalnym i nerwowym. Konsekwencjami mogą być zaburzenia snu, problemy z koncentracją, przewlekłe stany zapalne, lęk czy depresja.
Autorka jasno i praktycznie opisuje, jakie techniki osteopatyczne możemy zastosować w tych zaburzeniach, i wyjaśnia zależności pomiędzy poszczególnymi gruczołami wewnątrzwydzielniczymi.
W książce znajdziemy m.in.:
anatomiczne, funkcjonalne i fizjologiczne podstawy układu nerwowego i wewnątrzwydzielniczego
wskazówki ułatwiające ich samoregulację
omówienie wzajemnych relacji między poszczególnymi gruczołami wewnątrzwydzielniczymi oraz układem nerwowym
analizę objawów nadczynności i niedoczynności gruczołowej.
W części praktycznej przedstawiono podejścia terapeutyczne, za pomocą których można przywrócić równowagę neurowegetatywną odpowiednich gruczołów wewnątrzwydzielniczych:
techniki trzewne i powięziowe
techniki stymulacji i hamowania
uznane suplementy diety do terapii wspomagającej.
Ta książka jest skierowana do osteopatów i terapeutów holistycznych, których celem jest ukierunkowane i skuteczne leczenie zaburzeń równowagi hormonalnej oraz zaburzeń nerwowych.
Książka, która trafia w Państwa ręce, to niezwykle praktyczny przewodnik omawiający najważniejsze zasady żywienia psów i kotów, a także zawierający wskazówki dotyczące postępowania dietetycznego w chorobach, w których właściwa dieta odgrywa kluczową rolę terapeutyczną. Została napisana przez praktyka, dla praktyków i uwzględnia aktualny stan wiedzy dotyczącej żywienia i dietetyki psów i kotów.
Co jest także istotne, wskazuje na te elementy zachowania psów i kotów, które mają ogromny wpływ na pobieranie przez zwierzę pokarmu i kształtowanie
się nawyków żywieniowych. Bez tego trudno niekiedy zrozumieć, że problemy w pobieraniu pokarmu wynikają z zaburzeń behawioralnych, a nie stricte dietetycznych.
Gdybym miał jednym słowem scharakteryzować tę książkę – określiłbym ją mianem „zdroworozsądkowa”, ponieważ zawarte w niej wskazówki uwzględniają praktyczne możliwości właścicieli prowadzenia dietoterapii i oparte są na wieloletnim doświadczeniu klinicznym Autorki. Widać to chociażby w części zawierającej przykładowe receptury karm domowych, które można przygotować samodzielnie z powszechnie dostępnych produktów spożywczych.
Jest to więc doskonały punkt wyjścia do rozpoczęcia przygody z żywieniem i dietetyką zwierząt w praktyce weterynaryjnej, która może, tak jak było to w przypadku Autorki, pozostać na całe życie zawodowe.
Redaktor naukowy wydania polskiego
Dziesiąte wydanie Okulistyki zostało wzbogacone o zaktualizowane treści, a także nowy rozdział dotyczący chorób powiek, oczodołów i zaburzeń wydzielania łez.
Zawiera również ponad 140 rycin, dostęp do 17 filmów za pomocą kodów QR, wyszczególnione najważniejsze informacje do zapamiętania, przykładowe przypadki kliniczne do sprawdzenia wiedzy oraz wykaz materiałów źródłowych z komentarzami.
Okulistyka to podręcznik pod redakcją R.C. Allena i R.A. Harpera, dwóch wybitnych amerykańskich okulistów, firmowany przez Amerykańską Akademię Okulistyki – towarzystwo o niekwestionowanym doświadczeniu dydaktycznym. Skierowany jest głównie do studentów medycyny, ale zawarte w nim informacje z pewnością zainteresują również lekarzy rodzinnych, kolegów pracujących na SOR-ach, absolwentów przygotowujących się do egzaminów i lekarzy odbywających staż podyplomowy.
Znajdziecie w nim Państwo przedstawione w przystępnej formie najważniejsze informacje o chorobach oczu, schematy postępowania i przykłady kliniczne.
prof. dr hab. n. med. Dariusz Kęcik
Choroby błony śluzowej jamy ustnej i patologie szczękowo-twarzowe stanowią często duży problem diagnostyczny i terapeutyczny w pracy klinicznej, zarówno dla studentów, jak i dla lekarzy dentystów, a także lekarzy innych specjalności, gdyż zmiany w jamie ustnej mogą występować w przebiegu różnych zespołów i chorób ogólnoustrojowych oraz współtowarzyszyć patologiom skórnym.
Przedstawiamy Państwu polską edycję, niezwykłego moim zdaniem, Atlasu chorób jamy ustnej i obszaru szczękowo-twarzowego wybitnych autorów amerykańskich, znanych z wielu publikacji o tej tematyce.
W niniejszym opracowaniu naukowym znajdą Państwo podstawy diagnostyki, wskazówki terapeutyczne oraz bezcenne opisy zdjęć radiologicznych, a także unikalne fotografie zmian klinicznych występujących w jamie ustnej i w obszarze twarzowo-szczękowym.
Jestem głęboko przekonana, że Atlas spełni Państwa oczekiwania i będzie stanowił znakomite źródło wiedzy w tej dziedzinie.
W podręczniku zawarta jest wiedza z medycyny sądowej, którą powinien posiąść każdy lekarz i student m.in. zagadnienia z toksykologii, kryminalistyki, odontologii, antropologii, a także obowiązki prawne i etyczne osób zaangażowanych w kryminalistykę.
Polska edycja jest tłumaczeniem i adaptacją czternastego wydania oryginalnego.
W nowym wydaniu:
• przejrzysty, zwięzły i wyczerpujący tekst, zilustrowany kolorowymi zdjęciami najwyższej jakości, ułatwiający szybkie odnalezienie najważniejszych informacji
• omówienie kluczowych zagadnień mających zastosowanie w każdym systemie prawnym
• rozszerzony zakres toksykologii sądowej i kryminalistyki, a także innych, ważnych podspecjalizacji medycyny sądowej
• nowoczesny sposób prezentacji omawianych zagadnień
Ciąża ektopowa powstaje w wyniku implantacji jaja płodowego poza jamą macicy. Stanowi ona 0,6–2% wszystkich ciąż, z najczęstszym umiejscowieniem w jajowodzie. Diagnostyka schorzenia jest oparta na seryjnych badaniach stężenia gonadotropiny kosmówkowej oraz powtarzanych badaniach ultrasonograficznych. Wraz z rozwojem ultrasonografii nastąpił wzrost czułości i specyficzności badania, umożliwiający coraz dokładniejszą diagnostykę i rozpoznanie na wcześniejszym etapie choroby. Postęp metod diagnostycznych pozwolił zaś na rozpowszechnienie metod leczenia i wprowadzenie mniej inwazyjnych technik terapeutycznych. Opracowano systemy kwalifikacji do sposobu postępowania terapeutycznego – obserwacji, leczenia farmakologicznego i operacyjnego, oparte na otrzymanych w toku diagnostycznym danych laboratoryjnych i ultrasonograficznych. W publikacji w sposób przystępny i skomasowany przedstawiono zebraną na podstawie piśmiennictwa aktualną wiedzę dotyczącą diagnostyki i terapii ciąży jajowodowej.
Niniejszy podręcznik pt. „Wielkie zespoły geriatryczne” w sposób szczegółowy, a zarazem całościowy ujmuje te charakterystyczne dla seniorów, przewlekłe zaburzenia. Publikacja jest zbiorowym opracowaniem ujmującym w jedną całość najważniejsze wielkie zespoły geriatryczne, takie jak demencja, depresja, delirium, zespół kruchości (słabości), politerapia i geriatryczny zespół jatrogenny, zaburzenia lokomocji, upadki i zaburzenia równowagi, zaburzenia narządu wzroku (zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem), zaburzenia narządu słuchu, zaburzenia funkcji zwieraczy oraz niedożywienie, z uwzględnieniem ich epidemiologii, etiologii, objawów klinicznych, rozpoznania, leczenia i profilaktyki.
Podręcznik adresowany jest w głównej mierze do studentów kierunków medycznych, przede wszystkim studentów kierunku lekarskiego, pielęgniarstwa, fizjoterapii, zdrowia publicznego, w ramach których poruszana jest tematyka z zakresu geriatrii. Ponadto odbiorcami książki mogą być zawodowo czynni lekarze, w szczególności specjaliści chorób wewnętrznych i lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki, fizjoterapeuci, a także opiekunowie osób starszych. Informacje w nim zawarte mogą być również wykorzystane w ramach kursów, szkoleń, warsztatów i studiów podyplomowych. Autorami poszczególnych rozdziałów podręcznika są wybitni eksperci z zakresu medycyny, autorytety naukowe w Polsce i poza granicami kraju.
Wiedza na temat podstawowych zasad diagnostyki i leczenia jest niezbędna każdemu lekarzowi. Wiadomości z obszernych podręczników akademickich, skupiających się na niuansach związanych z patofizjologią choroby i objawami w praktyce klinicznej miewają ograniczoną przydatność. Lekarz w obliczu konkretnego chorego powinien sprawnie postawić diagnozę, zaproponować badania niezbędne dla potwierdzenia rozpoznania i prowadzenia terapii.
Niniejszy podręcznik jest swoistą mapą drogową obejmującą praktyczne postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne w ginekologii. Jest on podzielony na część diagnostyczną i terapeutyczną. W każdej z nich zawarto szczegółowe schematy ustalania rozpoznania i co ważne propozycje postępowania w zależności od specyfiki danej choroby. Takie rozwiązanie pozwala na łatwe przyswojenie wiedzy i przyspiesza możliwość podjęcia decyzji terapeutycznej.
Praktyczne podejście do nauki anatomii – koloruj i poznawaj ludzkie ciało!
Podręcznik do ćwiczeń z rycinami Nettera, dzięki któremu z łatwością:
• nauczysz się i opanujesz anatomię człowieka
• prześledzisz przebieg i podział tętnic, żył oraz nerwów
• poszerzysz wiedzę o przyczepach mięśni
• lepiej zrozumiesz znaczenie pojedynczych narządów w poszczególnych układach oraz funkcjonowanie całego organizmu ludzkiego!
Medycyna estetyczna stała się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin sztuki lekarskiej.
Wskazuje na to nie tylko bardzo duża liczba pacjentów korzystających z jej usług, ale także ogromne zainteresowanie ze strony lekarzy ją praktykujących.
Reprezentują oni najróżniejsze doświadczenia zawodowe, różne specjalizacje, duża ich część posiada wykształcenie specyficzne dla medycyny estetycznej, uzyskane podczas studiów podyplomowych, liczni korzystają z kursów, szkoleń i kongresów organizowanych między innymi przez reprezentowane przeze mnie Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.
Dynamika wprowadzania do medycyny estetycznej nowych terapii, technik i produktów powoduje, że dla lekarza ją praktykującego istnieje potrzeba ciągłej aktualizacji wiedzy i dostępności aktualnych publikacji.
Oddawany do Waszych rąk Koleżanki i Koledzy podręcznik, który w zwięzłej formie przedstawia i przypomina podstawowe założenia technik iniekcyjnych, jak dowodzą statystyki najczęściej wykonywanych zabiegów, dostosowany do warunków praktykowania w naszym kraju, nie tylko przyda się w codziennej praktyce, ale może być inspiracją do poszerzenia propozycji terapeutyczno-korekcyjnych.
Proszę pamiętać, że medycyna estetyczna wymaga specyficznej wiedzy, jej przygotowania i weryfikowania, w czym niewątpliwie może pomóc specjalistyczna, przeznaczona dla lekarzy książka Techniki iniekcyjne w zabiegach medycyny estetycznej.
Polecam!
Dr med. Andrzej Ignaciuk
Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging
Prezes Międzynarodowej Unii Medycyny Estetycznej
Seria podręczników Basic and Clinical Science CourseTM (BCSC) to kompleksowe, a zarazem zwięzłe kompendium
wiedzy w zakresie szeroko pojętej okulistyki.
Co roku członkowie Amerykańskiej Akademii Okulistyki (American Academy of Ophthalmology – AAO) weryfikują zawartość podręczników, wzbogacają je o wiele nowych tekstów, liczne ilustracje i materiały filmowe, zwracając szczególną uwagę na wprowadzanie uaktualnień naukowych, co pozwala okulistom na bieżąco zaznajamiać się z najnowszymi odkryciami dotyczącymi wielu podspecjalności i stosować je w swojej praktyce klinicznej.
Seria BCSC powstaje dzięki wysiłkowi i doświadczeniu ponad 90 znakomitych autorów oraz zespołu redakcyjnego AAO. Przed publikacją każdy tom oceniany jest m.in. przez członków Akademickiego Komitetu Doradczego Okulistów Praktyków ds. Nauki (Academy’s Practicing Ophthalmologists Advisory Committee for Education). Dodatkowo członkowie Europejskiej Rady Okulistyki (European Board of Ophthalmology) sprawdzają tekst pod względem różnic między amerykańską a europejską praktyką okulistyczną.
Niniejsza książka jest autoryzowanym tłumaczeniem publikacji zatytułowanej Basic and Clinical Science CourseTM, Section 6: Pediatric Ophthalmology and Strabismus wydanej przez American Academy of Ophthalmology (San Francisco); 2019–2020.
Współczesna medycyna wymaga współpracy pomiędzy lekarzami różnych specjalizacji, a dyscypliną „spinającą” wszystkie inne jest medycyna rodzinna. To Państwo w swoich gabinetach na co dzień spotykacie pacjentów z wieloma chorobami, leczonych specjalistycznie, często nowymi lekami o jeszcze nie do końca poznanym mechanizmie działania oraz profilu bezpieczeństwa. W oddanej w Państwa ręce książce chciałam zwrócić szczególną uwagę na obrazy kliniczne skórnych odczynów polekowych, ze szczególnym uwzględnieniem zmian skórnych rozwijających się w trakcie nowoczesnego leczenia onkologicznego. Poza tym przedstawiam Państwu najnowsze informacje na temat obrazu pokrzywki, jej podziału i możliwości terapii. Pokrzywka wciąż stanowi ogromny problem, natomiast wprowadzenie leczenia biologicznego, refundowanego w Polsce, zdecydowanie ułatwiło jej leczenie. Naturalnie, mówiąc o chorobach alergicznych, nie sposób zapomnieć o atopowym zapaleniu skóry. Przybliżyłam Państwu mniej znane aspekty tej choroby, zwracając uwagę szczególnie na możliwości profilaktyki tej przewlekłej dermatozy.
Mam nadzieję, że przekazana wiedza wpisuje się w Państwa oczekiwania, a przede wszystkim umożliwi lepszą, kompleksową opiekę nad naszymi Pacjentami.
Serdecznie Państwa pozdrawiam, życząc miłej lektury,
Joanna Narbutt
Siedem lat, które upłynęły od ostatniego wydania Seminariów z cytofizjologii, to w nauce biologii komórki olbrzymi postęp wiedzy. Do przygotowania wydania obecnego konieczne więc było gruntowne uzupełnienie i unowocześnienie przedstawianych tematów.
Podział na seminaria i ich wybór pozostawiono tak jak w poprzednim wydaniu, by Czytelnik miał możliwie pełny obraz nauczanego przedmiotu, chociaż kolejność rozdziałów i ich tytuły nieco się zmieniły. Wprowadzono również drobne zmiany ogólne, jak pytania na końcu rozdziałów, służące podsumowaniu i samodzielnemu sprawdzeniu wiedzy.
Drugie polskie wydanie podręcznika Dermoskopii jest tłumaczeniem jego trzeciego już wydania w języku angielskim na zachodnim rynku wydawniczym. Ciągłe poszukiwania naukowe Autorów, wybitnych praktyków w dziedzinie badania i diagnozowania barwnikowych zmian skórnych za pomocą dermoskopu, spowodowały konieczność aktualizacji treści i dokumentacji w postaci znakomitej jakości obrazów dermoskopowych.
Wydaje się również, iż jedną z głównych przyczyn tej decyzji był i jest ogromny rozwój popularności tej prostej techniki badawczej wśród dermatologów na świecie i w Polsce, w którym główny udział mieli Autorzy książki.
Powstanie atlasu doskonałej jakości obrazów dermoskopowych i jednocześnie podręcznika bardzo przydatnego w praktyce dermatologicznej było możliwe dzięki wyjątkowej przyjaźni i wieloletniej współpracy Autorów, którą sami bardzo wysoko ocenili w przedmowie do nowego wydania.
Prosta metoda „sygnalizacji świetlnej” zastosowana dla oceny stopnia zagrożenia zmiany barwnikowej jest wyjątkowym pomysłem, który pozwolił wielu polskim dermatologom wcześnie rozpoznać czerniaka i uratować życie wielu chorych.
Jestem przekonany, że drugie polskie wydanie Dermoskopii spotka się, podobnie jak pierwsze, z ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród lekarzy dermatologów i pozwoli na dalsze pogłębianie naszych umiejętności praktycznych w ocenie i różnicowaniu barwnikowych zmian skóry, paznokci czy błon śluzowych.
Prof. dr hab. med. Andrzej Kaszuba
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?