Zapewne nie wszyscy kojarzą znany Szlak Orlich Gniazd z województwem śląskim, a jednak to tu znajdują się liczne jaskinie i piękne skałki oraz najbardziej znany obiekt stworzony ludzką ręką – ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. Inne pobudzające wyobraźnię pozostałości zamków rycerskich można obejrzeć w Olsztynie, Mirowie, Bobolicach i w jeszcze kilku innych miejscowościach. Z kolei, w Tarnowskich Górach zaprasza na podziemny spływ łodziami oświetlonymi lampami karbidowymi Sztolnia Czarnego Pstrąga – najbardziej zjawiskowy obiekt na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego wpisany na listę UNESCO. Oczywiście pamiątek po górniczej specjalności regionu znajdziemy bez liku nie tylko na tym wyznakowanym szlaku. Oprócz nich promowany jest żywy folklor widoczny w gwarze, zwyczajach i strojach oraz w regionalnej kuchni. Nadal na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku można zauważyć familiarny styl życia i pewne poczucie odrębności, które uwarunkowały burzliwe dzieje regionu. Tworzyli je Piastowie Śląscy, Czesi, Austriacy, Prusacy, a po II wojnie światowej – Polacy. Ten zagospodarowany region obejmuje także często odwiedzane przez turystów pasma górskie – Beskid
Gdy dzień się wydłuża, a niskie zimowe temperatury zastępuje wiosenne ciepło, budzą się w nas nowe siły i pomysły.Cieszą widoki świeżej zieleni, kwitnące sady, kolorowe przydomowe ogródki i NOWALIJKI.Delikatne szparagi, surowe kalarepki, chrupiące marchewki, słodki jak cukierki groszek wyznaczają smaki wiosny.Gdy dodamy do tego bogactwo kiełków, zielone koktajle na bazie świeżych liści, np. mięty czy szpinaku,sałatki z dodatkiem CHWASTÓW, to wiosenne menu może zaskoczyć i zadowolić naprawdę każdego. W kwietniu na straganach pojawia się do niedawna nieco zapomniany rabarbar, można od razu włączyć go do swojej diety.A potem czas na agrest i TRUSKAWKI niekwestionowany owocowy przebój wiosny.Są dostępne od rana do wieczora, w dni powszednie i świąteczne, na każdym rogu i bezwzględnie trzeba to wykorzystać.Zjadać je same na surowo, dodawać do sałatek i koktajli, deserów oraz jako bazę bądź wzbogacenie napojów, kompotów, ciast. W wiosennej kuchni naprawdę wiele może się wydarzyć. Spróbujmy razem odkryć KULINARNE WALORY WIOSNY.Pomogą w tym przepisy z tej książki. Są, i całkiem łatwe, i nieco trudniejsze, pracochłonne i niewymagające wiele czasu.I zachęcamy do eksperymentowania! Przy każdym przepisie są wskazówki, jak go zmodyfikować.A możliwości zmian jest na pewno dużo więcej i z czasem każdy może dodać własna propozycję. Życzymy powodzenia.
Główną atrakcją Mazowsza jest niewątpliwie Warszawa z takimi obiektami jak: Zamek Królewski, kolumna Zygmunta i wpisana na listę UNESCO odbudowana z pietyzmem Starówka czy też Pałac Kultury. Ale warto poznać również inne atuty stolicy: Centrum Nauki Kopernik, rezydencje pałacowe (nie tylko królewskie Łazienki), folklor prawobrzeżnej Pragi, czy wreszcie muzea: Powstania Warszawskiego oraz Historii Żydów Polskich Polin.
Dawna stolica Mazowsza – Płock też może być celem turystycznego wypadu, podobnie jak podwarszawskie miasta-ogrody – Milanówek i Podkowa Leśna. Te ostatnie zawsze przyciągały świat artystyczny a powstały dzięki inicjatywie przedwojennej finansjery.
Osobnym rozdziałem turystyki aktywnej jest Kampinoski Park Narodowy. Pieszych i zmotoryzowanych zapraszają także inne duże kompleksy przyrodnicze: Puszcza Kozienicka na południu, Mazowiecki PK na wschód od Warszawy, Bagno Pulwy między Puszczą Białą a Narwią, Puszcza Zielona na północy. Dzięki niedostępnym niegdyś puszczom do dziś przetrwał kurpiowski folklor, a imprezy i potrawy kurpiowskie są obecnie prawdziwym magnesem dla turystów spragnionych rozkoszowania się lokalnymi tradycjami.
A dla miłośników historii znajdą się pamiątki po bitwach i wojnach w: Pułtusku, Raszynie, Maciejowicach, w obecnie położonej na terenie Warszawy Olszynce Grochowskiej, twierdze w stolicy i Modlinie oraz pola gdzie rozegrały się tzw. „Cud nad Wisłą” i bitwa nad Bzurą.
Z mapą samochodową w skali 1 : 250 000 można zaplanować ciekawe wypady, bo zaznaczone są na niej sygnatury atrakcji turystycznych. Zapraszamy!
Pakiet zawiera trzy książki z zagadkami: Zagadki o Polsce, Zagadki o świecie i Wielką księgę zagadek. Intryguje sprytnie postawionymi pytaniami. W odpowiedziach są informacje, które zaskoczą dorosłych jeśli nie dotyczą ich sfery zawodowej lub hobby. Po prostu wiadomości obejmują najnowsze badania, ciekawostki z tak różnych dziedzin, że każdy nie tylko dziecko czy młodzież znajdzie coś dla siebie, niezależnie od zainteresowań. Te informacje przygotowali specjaliści są udokumentowane i sprawdzone! Jest to bardzo istotne w czasach obniżającej loty kultury masowej, zalewu tandety, wszechobecnej komercji i rozpowszechniania fake newsów w Internecie i w mediach społecznościowych. Większość zagadek jest zilustrowana mapami, rycinami i fotografiami bardzo starannie wyselekcjonowanymi! Miłośnicy wiedzy o Polsce znajdą w książkach nie tylko informacje krajoznawcze, ale też historyczne, przyrodnicze oraz dotyczące wybitnych polskich sportowców, artystów i naukowców oraz ich osiągnięć. Z kolei wiedza o świecie podzielona jest na dziedziny naukowe i obejmuje zarówno dyscypliny ścisłe: fizykę i chemię, jak i przyrodnicze: biologię i geografię oraz humanistyczne: historię, sztukę, kulturę. A Wielka Księga Zagadek pokazuje obecność nauki w naszym codziennym życiu. To są po prostu fascynujące lektury!
Na pakiet DZIECI GOTUJĄ składają się trzy książki kulinarne:
• WEGE
• SŁODKOŚCI
• ZIMA.
Łączy je pomysł na wspólne spędzanie czasu dzieci i dorosłych, wyjście poza schematy i nudę oraz propozycja, by pozwolić dzieciom na eksperymenty, na pichcenie i cieszenie się tym, że gdzieś na końcu pojawi się małe co nieco. Każda książka w pakiecie ma swoją specyfikę. WEGE otwiera przed młodszymi i starszymi świat mniej popularnych składników, które są bazą śniadań, przekąsek, obiadów i deserów. SŁODKOŚCI zawierają oczywiście receptury słodkich przyjemności, nie tylko pieczonych – są też banalnie proste, za to cudownie pyszne! Natomiast ZIMA pachnie świętami, cytrusami, aromatami przypraw i podpowiada jak przyrządzić sycące danie kiedy za oknem mróz albo plucha.
Przepisy zostały opracowane tak, by ich wykonanie sprawiało radość. Zawierają opisy czynności, krok po kroku oraz apetyczne zdjęcia, dzięki którym mogą powstać prawdziwe kulinarne arcydzieła zaserwowane jak w profesjonalnej restauracji. Te książki pokazują jak działać z planem od momentu wyboru przepisu, poprzez zgromadzenie akcesoriów i składników, a wreszcie samodzielne działanie.
Kiedy za oknem temperatury spadają poniżej zera mamy ochotę na sycące ciepłe posiłkigęste zupy i sosy, dania na bazie kaszy, makaronu i ziemniaków. Częściej korzystamy z rozgrzewających korzennych przypraw: imbiru, kardamonu, cynamonu i anyżu,które świetnie komponują się, np. z zimowymi herbatami.A gdy ich smak wzbogacą miód, sok malinowy i cytrusy, to po prostu palce lizać! Właśnie zimą kupujemy aromatyczne i świeże (!) cytrusy.Chętniej też sięgamy po kiszonki, pieczone lub gotowane warzywa korzeniowe i bulwy. Tradycyjne bezmięsne potrawy wigilijne oraz wiele wariantów dań z ryb powodują, że Boże Narodzenieinaczej pachnie i smakuje. Dzieje się tak też za sprawą pieczonych mięs, wyrafinowanych sałatek i wypieków. W tej książce odkrywamy tylko NIEKTÓRE WALORY KULINARNE ZIMY.A jednocześnie zachęcamy do eksperymentowania.Dlatego oprócz szczegółowych przepisów są też propozycje jak zmienić proponowaną potrawę.
Polska dla dzieci łączy w sobie cechy przewodnika turystycznego i atlasu samochodowego. Przeznaczona jest dla dzieci, które już same czytają (lub dopiero opanowują tę sztukę) i zachęca je do samodzielnego odkrywania atrakcji. Umożliwia też śledzenie trasy podróży, gdyż na mapach drogi (szybkiego ruchu i krajowe) mają poprawny przebieg i są oznakowane numerami, tak jak w atlasach samochodowych dla dorosłych. Książka zaspokaja więc elementarną ciekawość dziecka i dostarcza odpowiedzi na takie pytania jak: Co warto zobaczyć? Gdzie to jest? Jak tam dojechać? Na mapach oprócz dróg umieszczono setki kolorowych rysunków odpowiadających różnym rodzajom atrakcji: zamkom, pałacom, twierdzom, pięknym plażom, latarniom morskim, portom i lotniskom, starym kościołom i cerkwiom, skansenom, miejscom związanym z bohaterami bajek, parkom narodowym i rezerwatom, starym drzewom... Niemal wszystkie te atrakcje zostały opisane w alfabetycznie ułożonych hasłach, przy czym przyporządkowano je do 6 regionów Polski: Pomorza, Wielkopolski i Kujaw, Śląska, Warmii i Mazur, Mazowsza i Podlasia oraz Małopolski. Dzięki temu zabiegowi dzieci mogą utrwalić sobie kolejność liter w alfabecie, a także łatwiej im będzie odnaleźć lokalizację interesującego obiektu na mapie. Niejako mimochodem, młodzi czytelnicy opanowują też korzystanie z indeksu nazw na mapie. Oprócz wymienionych atrakcji w części związanej z regionem znajdują się też lokalne legendy, zaś na końcu książki umieszczono bardziej szczegółowe opisy wszystkich parków narodowych. Z tą książką dziecko może zrozumieć jak pilotuje się kierowcę w czasie podróży, jak można zaplanować ciekawe postoje na długiej trasie, żeby zobaczyć coś ciekawego oraz może samodzielnie wskazać co je interesuje. Szerokiej drogi!
POLSKA NIEZWYKŁA to seria, w której proponujemy odwiedzanie nie tylko miejsc powszechnie znanych, ale też zapomnianych czy związanych z regionalnymi zwyczajami. Staramy się odkrywać lokalne uroki i klimaty.W przewodniku, który oddajemy w Państwa ręce, zachęcamy do wędrówek po niezwykłych zakątkach województwa WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO, bardzo zróżnicowanego zarówno kulturowo jak i przyrodniczo. Warmia to ostoja katolicyzmu w przeciwieństwie do Mazur gdzie do II wojny światowej przeważali protestanci. Przez kilka stuleci Krainą Wielkich Jezior władali Krzyżacy, a na długo przed przybyciem Słowian mieszkali tu Prusowie. Dzisiaj możemy podziwiać pamiątki minionych czasów: zamki-warownie wzniesione z czerwonej cegły, kilkusetletnie kościoły, pałace-rezydencje dawnych pruskich posiadaczy, tajne kwatery Hitlera i inne obiekty z czasów II wojny światowej. Po dzikich Prusach pozostały tylko dziwnie brzmiące nazwy jezior, wsi czy wzniesień. Zmęczonych zgiełkiem przyjezdnych zachwycą lasy, jeziora, rzeki i strumienie.Opisane miejsca są wskazane na mapie samochodowej w skali 1:325 000, co ułatwi Państwu dotarcie do nich. Ponadto w przewodniku umieściliśmy liczne mapy turystyczne i plany miast umożliwiające planowanie wycieczek i ułatwiające poznawanie urokliwych miejscowości ożywających w sezonie ciepłym i popularnych wśród żeglarzy, wędkarzy, grzybiarzy czy poszukiwaczy śladów przeszłości.
Atlas samochodowy. Polska 1 : 300 000 znakomicie łączy na mapie aktualne informacje drogowe z lokalizacją i opisem miejsc i obiektów zabytkowych, rekreacyjnych oraz ze wskazaniem najcenniejszych dóbr kultury i natury. Podstawowa mapa przeznaczona jest nie tylko dla kierowców, ale i dla turystów, którzy podróżują po Polsce i lubią odkrywać nowe miejsca. Jego najważniejsze atuty atlasu to:
- aktualna i szczegółowa sieć dróg
- numeracja dróg
- informacje o atrakcjach turystycznych i rekreacji
- granice parków narodowych i krajobrazowych
- praktyczny skorowidz miejscowości (ponad 70 tys. nazw)
- mapa przeglądowa Polski w skali 1 : 750 000
- oznaczenie i informacje o przejściach granicznych
- wskazówki o pierwszej pomocy.
PODRÓŻOWNIK to seria map łączących aktualne informacje drogowe w skali 1 : 250 000 z informacjami o ciekawych miejscach, w tym obiektach zaliczanych do najcenniejszych dóbr kultury i natury. Mapa jest więc przeznaczona nie tylko dla kierowców, ale i dla turystów, którzy lubią odkrywać nowe miejsca. Jest idealnym narzędziem do planowania swoich eskapad na terenie dolnośląskiego. Przedstawiamy w nim tereny o niezwykle bogatej historii tworzonej m.in. przez Piastów Śląskich, Czechów, Austriaków, Prusaków, a po II wojnie światowej – Polaków.
W Książu Hochbergowie wznieśli zamek, który wielkością w Polsce ustępuje tylko Malborkowi i Wawelowi. We Wrocławiu z kolei, urodziło się aż czterech przyszłych noblistów. Pamiątki po III Rzeszy, czyli tajemnicze podziemia i obiekty kompleksu „Riese” ściągają coraz liczniejsze rzesze turystów.
W naszym PODRÓŻOWNIKU przedstawiamy również wiele innych cennych zabytków architektury: uniklaną nie tylko architektonicznie ale i widokowo Bystrzycę Kłodzką, barkowy pałac w Bożkowie, opactwo cystersów w Henrykowie, renesansowy dwór w Nawojowie Łużyckim, pałac w Oleśnicy Małej, gotycki most i zespół klasztorny franciszkanów w Kłodzku i wiele innych.
Nie zapominamy też o przyrodzie: na terenie województwa znajdują się 2 parki narodowe – Karkonoski i Gór Stołowych oraz aż 11 parków krajobrazowych, których opisy wraz z jeszcze wieloma innymi atrakcjiami turystycznymi są na odwrocie tej mapy.
PODRÓŻOWNIK to seria map łączących aktualne informacje drogowe w skali 1 : 250 000 z informacjami o ciekawych miejscach, w tym obiektach zaliczanych do najcenniejszych dóbr kultury i natury. Mapa jest więc przeznaczona nie tylko dla kierowców, ale i dla turystów, którzy lubią odkrywać nowe miejsca. Jest idealnym narzędziem do planowania swoich eskapad na terenie małopolskiego. Prawdziwe bogactwo Małopolski to góry. Niektóre miejsca są odwiedzane tłumnie np. przez miłośników białego szaleństwa, amatorów wspinaczki, jazdy konnej, kajakarstwa, a nawet szybownictwa i lotów balonowych. W innych można odpocząć od miejskiego zgiełku. Tu powstał pierwszy narodowy styl w architekturze, a w wielu wsiach przetrwał żywy folklor, który jak magnes działa na turystów. Natomiast bogata spuścizna wielu pokoleń konkuruje z pyszniącą się naturą szczególnie w stolicy regionu. Kraków jako miasto królewskie wyznaczył kierunek w polskiej polityce, gospodarce i kulturze. Na terenie funkcjonuje aż 6 parków narodowych: Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski, Pieniński oraz, zaliczany do największych w Polsce, chroniący jedyny w kraju fragment gór o krajobrazie alpejskim, Tatrzański Park Narodowy. Opisy tych wszystkich miejsc są na odwrocie tej bogatej mapy.
Książka Polaków dzieje malowane to efektowne połączenie albumu z malarstwem i popularnej książki historycznej. Ułożony chronologicznie zgodnie z sekwencją wydarzeń album, jest po prostu ciekawą książką pomagającą każdemu w poznaniu i zrozumieniu historii.48 obrazów historycznych z wielu epok przedstawione zostało na kolorowych ilustracjach w dużym formacie, pozwalającym na dostrzeżenie najdrobniejszych szczegółów namalowanych postaci. Każdy z nich zostało szczegółowo opisany, przy czym niektóre bardzo istotne fragmenty obrazów wykadrowano, powiększono i dodatkowo skomentowano. Specjaliści w dziedzinie historii i historii sztuki szczegółowo omawiają detale stanowiące najciekawsze elementy poszczególnych obrazów.Napisane w ciekawy sposób i uzupełnione 655 ilustracjami i 65 mapami komentarze historyczne uznanych autorytetów w tej dziedzinie przenoszą czytelnika w atmosferę minionych epok, uwypuklają najważniejsze związane z nimi wydarzenia historyczne i ich znaczenie dla polskiej historii. Ilustracje do komentarza historycznego pochodzą z okresu jak najbliższego opisywanemu wydarzeniu, aby czytelnik miał okazję porównać, na ile wiernie malarz odtworzył stroje, uzbrojenie, czy choćby rysy twarzy namalowanych postaci. W ten sposób prezentacja cennych dzieł sztuki polskiej staje się okazją do głębszego wejrzenia w historię naszego kraju.
Dzieci gotują. SŁODKOŚCILubicie słodycze? Oto książka pełna receptur słodkich przyjemności. Ciasta, torty, serniki, desery i inne łakocie. Łatwiejsze dla nowicjusza, który pierwszy raz wiąże fartuch kuchenny i nie odróżnia wałka od trzepaczki, i takie dla prawdziwych mistrzów co lubią wyzwania. Przepisy zostały opracowane tak, by ich wykonanie sprawiało radość. Zawierają opisy czynności, krok po kroku oraz apetyczne zdjęcia, dzięki którym możecie samodzielnie stworzyć słodkie arcydzieła.W książce znajdziecie też Przepis na sukces, żeby łatwiej było Wam oswoić kuchnię i Zaradnik, który pomoże pokonać kulinarne przeszkody. Z taką pomocą niejedno Wam się upiecze. A w nagrodę czeka na Was wylizywanie garnuszków po polewie czekoladowej, podjadanie kolorowej posypki i podskubywanie kruszonki. Dla każdego coś słodkiego!
Auto-Moto PRL to niezwykła i bezkonkurencyjna publikacja o codziennych i niecodziennych polskich pojazdach okresu PRL. Dla osób pamiętających minioną epokę jest to sentymentalne wspomnienie dwóch, czterech a nawet więcej kółek obiektów zachwytu, młodzieńczych marzeń, a w końcu własnych, wyczekanych wehikułów. Z kolei dla tych, którzy nie zetkneli się osobiście z poprzednim systemem, zebrany w książce materiał jest niebywałą okazją do przybliżenia sobie tematyki dawnej polskiej motoryzacji - działu gospodarki, który pomimo napotykanych ze wszystkich stron trudności materiałowych, finansowych i politycznych, funkcjonował wbrew pozorom bardzo sprawnie. Zawdzięczamy to przede wszystkim polskim projektantom i konstruktorom oddanym swojej pracy, potrafiących zrobić coś z niczego i trwających przy własnych ideałach pomomo odstawiania pzrez władzę w kąt kolejnych przyszłościowych prototypów. Bez wątpienia jest to - pomimo wszystko - ciekawa opowieść o złotym okresie polskiej motoryzacji - o czasach, w których szczyciliśmy się własnymi markami samochodów i motocykli.
Zestaw kart edukacyjnych do fizyki jest przeznaczone dla uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej. Na 39 dwustronnych, kolorowych, starannie graficznie opracowanych kartach edukacyjnych zaprezentowano wszystkie ważne tematy z fizyki uwzględnione w podstawie programowej. Jedna karta dotyczy jednego tematu. Format kart jest nieprzypadkowy mają się zmieścić w zeszycie i być ściągawką wyjaśniającą i podsumowującą prezentowane zagadnienie krok po kroku. Wiele zagadnień wyjaśniają poglądowe grafy, schematy i rysunki.Wiedza teoretyczna, czyli prawa, procesy i definicje są punktem wyjścia do wyjaśnienia krok po kroku jak należy je stosować w zadaniach na konkretnych przykładach. Na każdej karcie znajdują się też zadania do samodzielnego wykonania przez ucznia. Są zróżnicowane i obejmują też polecenia sprawdzające rozumienie omawianego zagadnienia. Odpowiedzi do nich są specjalnie opisane ""do góry nogami"", żeby uczeń najpierw sam spróbował je wykonać i dopiero potem weryfikował poprawność.To znakomita pomoc, którą uczniowie mogą wykorzystywać samodzielnie, a także z udziałem dorosłych.
Repetytorium do fizyki jest przeznaczone dla uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej i może zastąpić obydwa podręczniki (do siódmej i ósmej klasy). Uwzględnia wszystkie ważne tematy z podstawy programowej. Wiedza teoretyczna, czyli prawa, procesy i definicje są punktem wyjścia do wyjaśnienia „krok po kroku”, jak należy je stosować w zadaniach na konkretnych przykładach. Przy każdym zagadnieniu znajdują się zadania do samodzielnego wykonania przez ucznia, a odpowiedzi do nich celowo zapisano „do góry nogami” po to, żeby uczeń najpierw sam spróbował je wykonać i dopiero potem weryfikował poprawność. Jeden temat jest przedstawiony na dwóch sąsiadujących ze sobą i jednocześnie widocznych stronach. Takie rozplanowanie treści jest nieprzypadkowe – chodzi o to, by uczeń tę swoistą „ściągawkę” wyjaśniającą i podsumowującą prezentowane zagadnienie i mógł wszystko od razu ogarnąć wzrokiem. Łatwo też odszukać najważniejsze, wyróżnione graficznie, hasła. Wiele zagadnień wyjaśniają
Na końcu repetytorium jest sprawdzian (wraz z omówieniem i rozwiązaniami) wykonany na podstawie wzorcowych testów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Podpowie kandydatowi do szkoły średniej czy dobrze opanował materiał z przedmiotu na poziomie szkoły podstawowej. To znakomita pomoc, którą uczniowie mogą wykorzystywać samodzielnie, a także z udziałem dorosłych.
Województwo zachodniopomorskie kojarzy się głównie z morzem, plażą, świeżą rybą i rybakami – coraz rzadziej widywanymi w akcji. Są tu wysokie klify wznoszące się na prawie 100 m, największe polskie wyspy i latarnie morskie. Ale są też jeziora wśród lasów i bagien, polodowcowe wzniesienia, rwące rzeki świetnie nadające się do spływów kajakowych… i lasy oferujące spokój, ptasie koncerty oraz grzyby, jagody, maliny i poziomki. Ale i ludzką ręką stworzono tu piękne przyrodnicze zakątki – mowa o parkach i ogrodach dendrologicznych (arboretach) w Glinnej, Przelewicach, Karnieszewicach. Egzotyczna drzewa, np. platany, daglezje, sekwoje, mamutowce w innych regionach Polski nie mogłyby tak wspaniale rosnąć.
Specyficzny klimat wybrzeża można poczuć w portach, przystaniach, oglądając latarnie morskie czy wreszcie… morską twierdzę w Świnoujściu – jedyną taka w kraju. A w głębi lądu – wśród lasów, między wzgórzami i jeziorami –ukryte są schrony i umocnienia Wału Pomorskiego. W okolicach Kalisza Pomorskiego znajduje się największy w Polsce poligon wojskowy oraz garnizonowe miasto Borne Sulinowo – w czasach PRL-u pełne radzieckich żołnierzy i niedostępne ani dla cywilów ani dla polskiej administracji.
W województwie zachodniopomorskim znajduje się największe w Polsce skupisko obiektów romańskich (głównie pocysterskich) powstałe na fali intensywnej chrystianizacji Pomorza przypadającej na XII i XIII w. oraz megality, czyli grobowce sprzed kilku tysięcy lat p.n.e. Nie brak także obiektów gotyckich i późniejszych. Warto zatem oddalić się od plaży, by poczuć tchnienie historii.
Pomorze Gdańskie jest nierozerwalnie związane z Bałtykiem i Państwem krzyżackim. Nie bez przyczyny w Malborku miał swoją siedzibę mistrz krzyżacki i powstał największy zamek. A krzyżackich zamków w pomorskiem prawdziwy dostatek. Bory Tucholskie, Mierzeję i Zatokę Pucką zamieszkują Kaszubi skutecznie broniący tradycji i tożsamości. Kultywują własne zwyczaje, dbają o stroje, zachowali swój język, rzemiosło i kuchnię.
Podobnie rzecz się ma na Kociewiu. Tam oprócz podglądania zachowanych tradycji warto zajrzeć do najstarszego polskiego arboretum w Wirtach, gdzie rośnie jedyny w Polsce egzemplarz orzecha średniego i jest piękna kolekcja tulipanowców amerykańskich.
Dumny Gdańsk z charakterystycznym żurawiem, czyli dźwigiem portowym – miasto hanzeatyckie – może się pochwalić dwoma zachowanymi ratuszami przy ulicach Długiej i Korzennej. W XIV w., pod krzyżackim panowaniem, na terenie obecnej historycznej dzielnicy miasta funkcjonowały aż cztery osobne grody (Główne, Stare, Młode, Osiek). Późniejsze dzieje miasta były niemniej burzliwe aż do XX wieku, kiedy to najpierw funkcjonowało Wolne Miasto Gdańsk, potem na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa i wreszcie w latach 80. powstała kolebka Solidarności… Gdy w XX-leciu międzywojennym Polska miała utrudniony dostęp do morza zbudowano Gdynię – miasto i port. „Dar Pomorza” i „Błyskawica” – to turystyczne gdyńskie wizytówki. Podobnie jak słynny „Monciak” – deptak w Sopocie.
Żuławy Wiślane zagospodarowali osadnicy holenderscy. Rybackie życie wiedli Słowińcy, po których zostały nazwy i malownicze budynki przeniesione do skansenu w Klukach. Właśnie tutaj, w pasie nadmorskim na środkowym wybrzeżu – od Darłowa do Ustki i od Sławna do Słupska – znajduje się „Kraina w kratę”, czyli obszar zabudowy potocznie zwanej murem pruskim. Charakterystyczny kraciasty wygląd budynków wynika z konstrukcji ryglowej – belki smołowano na czarno, a przestrzenie między nimi bielono. W ten sposób budowano domy mieszkalne, gospodarskie, kościoły, a nawet dwory.
POLSKA NIEZWYKŁA XXL to połączenie praktycznego przewodnika z atlasem i informatorem. Dodatkowo zawiera informacje o imprezach cyklicznych oraz wykaz największych atrakcji Polski ilustrowany efektownymi mapami w kilku kategoriach: Zamki i pałace; Świątynie; Przemysł i technika; Militaria; Kultura ludowa; Zespoły urbanistyczne i zespoły zabytków; Przyroda; Imprezy; Rekordy.POLSKA NIEZWYKŁA XXL to:ponad 51 000 miejscowości na mapie turystyczno-samochodowej10 000 atrakcji turystycznych zaznaczonych bezpośrednio na mapach1387 opisów miejsc niezwykłychponad 1000 fotografii108 planów miast70 rozdziałów części przewodnikowej9 rozdziałów kompendium wiedzy o najważniejszych atrakcjach turystycznychopisy i mapy wszystkich 23 parków narodowychopisy wszystkich polskich obiektów znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCOwykaz ponad 1300 imprez cyklicznychinformator adresowy obejmujący prawie 1200 muzeów i 500 punktów informacji turystycznej
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?