Autor odnosi się do pytania, które chyba każdy zadał sobie w życiu choć raz: Na jakiej zasadzie ?działa? nasza relacja z Bogiem? Yancey, mierząc się z próbą odpowiedzi na to pytanie, dociera do zaskakujących wniosków, które wywracają do góry nogami nasze szuflady z gotowymi wypróbowanymi odpowiedziami. Jak żyć w widzialnym świecie, utrzymując żywą komunikację z niewidzialnym Bogiem przez jego równie niewidzialnego Ducha? Jak wierzyć na co dzień, kiedy doświadczenie mówi zupełnie coś innego niż teologia? Yancey dowodzi także, że rozwój duchowy wiedzie od ?dojrzałości w wierze? do prawdziwie dziecięcej ufności. Zachęca czytelnika, by myśląc o Bogu, próbował przekroczyć granice własnej wyobraźni.
Żyjemy obecnie w religijnie pluralistycznym świecie Chrześcijanie, muzułmanie, buddyści żyją w swoim sąsiedztwie. Ta bliskość zmusza chrześcijan do rewizji tradycyjnych, stereotypowych poglądów odnośnie do innych religii. Ponadto okazuje się, że wyznawcy innych religii są bardziej aktywnymi, przedsiębiorczymi misjonarzami niż członkowie Kościołów chrześcijańskich.
Jest to tak naprawdę teza niniejszej książki, że kryzys chrześcijańskiej misji jest rezultatem zasadniczej zmiany paradygmatu, nie tylko w misji czy teologii, ale także w doświadczeniu i myśleniu całego świata. Jednak to, co dzieje się w naszych czasach, nie jest pierwszą zmianą paradygmatu, jakiej doświadczył świat (albo Kościół). Historia zna wiele głębokich kryzysów i zasadniczych zmian paradygmatów. Każda z tych zmian stanowiła koniec jednego świata i narodziny nowego Taka zmiana paradygmatu nie tylko konfrontuje nas z niebezpieczeństwem, ale także z możliwościami. We wczesnych
wiekach Kościół w twórczy sposób reagował na zmiany paradygmatu. Stoimy zatem przed wyzwaniem, by czynić to samo w naszych czasach i w naszej sytuacji.
Bóg jako Stwórca i projektant człowieka, jest również jego najlepszym lekarzem. I choć zdarzają się spektakularne uzdrowienia o charyzmatycznej aurze, to nie należy lekceważyć roli zwykłego, codziennego działania naszego organizmu ? przekonuje autor. Bóg uzdrawia i leczy głównie za pomocą naturalnych procesów, które w nas wbudował. Wskazując na ścisłą zależność umysłu i ciała w procesie leczenia, autor podkreśla ogromną rolę psychiki, np. woli walki z chorobą i pragnienia powrotu do zdrowia. Duże znaczenie przypisuje prewencji, podkreślając, jak istotny dla dobrostanu jest zdrowy styl życia i duchowa higiena. Choć autor ? sam doświadczony cierpieniem ? był świadkiem przypadków uleczenia, które wymykają się racjonalnemu wyjaśnieniu, nie traktuje ich w oderwaniu od zdolności samonaprawczych ludzkiego ciała. Powinniśmy wszak pamiętać, że u źródeł fizjologii i zadziwiających własności regeneracyjnych ludzkiego organizmu, przejawiających się choćby w takich zjawiskach jak walka z chorobą i rekonwalescencja, leży cudowna moc Boża.
?Zwyczajną metodą Bożego postępowania w przypadku chorób jest uzdrawiające działanie na drodze terapeutycznych możliwości danych człowiekowi oraz leczniczym środkom, które tak hojnie rozmieścił w przyrodzie. Niezależnie od tego, zawsze wierzymy, że ?wszystko jest możliwe u Boga??
dr M. Lloyd-Jones
Niniejsza publikacja to już klasyka etyki chrześcijańskiej. Wychodząc spod pióra Johna Stotta, w sposób prawdziwie reprezentatywny dla większości chrześcijan przedstawia problem ich społecznej i moralnej odpowiedzialności wobec świata.
Książka zapozna nas z kierunkiem chrześcijańskiej refleksji nad współczesnością oraz pomoże czytelnikowi zdefiniować swój własny punkt widzenia na ważne kwestie, żywotne problemy i dylematy, przed którymi stają dziś człowiek i społeczeństwo.
Autor odnosi się nie tylko do współczesności, ale wnikliwym spojrzeniem sięga w przyszłość, dając nam niezwykle użyteczny i wiarygodny przewodnik po gąszczu idei, w jakie obfituje dzisiejsza debata na temat zaangażowania się chrześcijan w życie świata XXI wieku.
Nasze środowisko
Prawa człowieka
Antysemityzm
Apartheid
Praca i bezrobocie
Kontrasty ekonomiczne
Szowinizm
Rozwód
Feminizm
Równouprawnienie
Związki homoseksualne
Aborcja
Eutanazja
Zapłodnienie in vitro
Inżynieria genetyczna
Ach, ta młodość... Wciąż dużo zwariowanych zdarzeń, szalonych pomysłów... Kim będę? Co chcę w życiu robić? Czy potrafię znaleźć odpowiedzi na tysiące pytań? Lenka Pyskata po raz kolejny mierzy się ze swoimi marzeniami, poznaje studenckie życie, nawiązuje nowe przyjaźnie, kocha i pragnie, aby życie miało więcej jasnych stron. Jak zawsze, towarzyszy jej poczucie humoru, ale Lenka czuje, że przychodzi czas ważnych decyzji... Jak je mądrze podjąć a jednocześnie nie stracić „pyskatego” luzu z przymrużeniem oka?
Czas płynie, a Lenka wie, że wiele zależy od niej. Przyjaźń, miłość, rozmowa, wątpliwości... Lenka ponownie zaprasza Was serdecznie do swojego domu, stawiając na stole kubek aromatycznej herbaty i koszyczek Matczyskowych rogalików... Dacie się zaprosić?
Sire rozprawia się z popularnym poglądem, jakoby intelektualizm kłócił się z tożsamością chrześcijanina, i zmusza czytelnika do odpowiedzi na pytanie, co to w ogóle znaczy "być intelektualistą" oraz czym jest poprawne, odpowiedzialne myślenie. Jak pielęgnować intelektualne wartości oraz dyscyplinę myślenia w warunkach dynamicznego rozwoju wszelkich gałęzi wiedzy? Jak na co dzień ma wyglądać "umiłowanie poznania"?
Ponieważ – zdaniem autora – chrześcijanin jest absolutnie zobowiązany do "uczciwego myślenia", nie może obawiać się intelektualnych wyzwań. Powinien zatem posiadać błyskotliwą umysłowość, mieć dobre wykształcenie, umieć komunikować się w sposób jasny i zrozumiały, a każdą swą myśl bądź czyn umieszczać w kontekście Bożej chwały. Obowiązuje go integralność słów i czynów, a także wierność przekonaniom, które uznał za prawdziwe. Bowiem umysł chrześcijańskiego intelektualisty odznacza się przywiązaniem do prawdy, umiłowaniem doskonałości, stałością, cierpliwością, wytrwałością – cechami, które odzwierciedlać mają zacność samego Boga.
Wakacje mogą być dla nas i naszych dzieci naprawdę wspaniałym czasem, pod warunkiem, że odpowiednio się do nich zabierzemy. Książka, którą trzymasz w ręku, pomoże ci zaplanować wakacyjne miesiące tak, by w pełni wykorzystać okazję do: aktywnego wypoczynku odświeżenia relacji dziecko-rodzic rozwijania zdolności twego dziecka twórczego działania inspirujących zabaw zwycięstwa nad telewizorem rozwoju intelektualnego i duchowego dziecka nauczenia go kreatywności wyrabiania odpowiedzialnych postaw
Kim jest Jezus z Nazaretu?To pytanie, postawione po raz pierwszy w czasach, od których dzielą nas dwa tysiąclecia, nie przestaje być zadawane po dziś dzień. Znaczenia tej kwestii nie lekceważyły najtęższe głowy wszystkich epok. Wielcy nowożytni myśliciele, począwszy od Ojców Kościoła po wybitnych współczesnych filozofów, ludzie nauki i sztuki raz po raz mierzyli się z tym pytaniem, chcąc przyznać tej wyjątkowej osobie należne jej miejsce. Czy Jezus to po prostu jedna z postaci w panteonie wybitnych jednostek mających największy udział w kształtowaniu dziejów ludzkich cywilizacji? Czy jego wpływ na historię stawia go na równi z bohaterami takimi jak najwięksi przywódcy polityczni, wodzowie i władcy imperiów, założyciele wielkich religii, wybitni filozofowie, rewolucjoniści, działacze społeczni, krzewiciele ,,nowego ładu"" itp.? Czy może jest coś, co sprawia, że wykracza on poza wszelkie próby zaszeregowania czy usystematyzowania, czyniąc go Jedynym, Niepowtarzalnym, Niezrównanym właśnie? Napisanie ostatniego rozdziału książki powierza J. Stott czytelnikowi. Tytuł tego domyślnego rozdziału brzmi: Kim jest Jezus z Nazaretu dla mnie osobiście?
Dziś nikogo już nie dziwi opinia wielu socjologów i historyków, że społeczeństwa, w których za normę życia przyjmowano wartości wywiedzione z Biblii, dynamicznie rozwijały swą gospodarkę, osiągając większy niżu innych stopień zamożności. Obecnie w wielu krajach rozwiniętych biblijny etos pracy - pracy uczciwej, rzetelnej, jak najlepszej, zatraca swą ostrość, ustępując pola relatywizmowi moralnemu czy po prostu zwykłemu cwaniactwu. Zachodni pracodawcy coraz częściej poszukują kandydatów, którzy... realizują w życiu biblijne standardy i dla których praca jest powinnością wobec Boga!Jak pomóc sobie i innym odnaleźć powiązanie pomiędzy pracą a celem życia w kontekście wieczności? Jak zachować na co dzień integralność sfery duchowej z zawodową?Ta sympatyczna, niezwykle praktyczna i pełna przykładów książka wskaże nam, jak ważne jest odnoszenie codziennego trudu do źródeł naszych motywacji.
Marcel, chłopak z Warszawy, jest ogromnie zawiedziony. Zamiast jechać na wymarzone wakacje za granicę, ma spędzić lato u wujka, gdzieś na zabitej dechami wśi! Jednak wkrótce zobaczy, jak bardzo się mylił, myśląc, że umrze tam z nudów. Niemal natychmiast po przybyciu na miejsce, przygoda odnajduję go sama! Wciągnięty w wir lokalnych wydarzeń, zapomina o grach komputerowych i facebooku. Podążając tropem tajemnicy wraz z nowymi przyjaciółmi odkrywa, co tak naprawdę się liczy.
Książka jest rekonstrukcją głównych idei zawartych w listach teologicznych i zapiskach więziennych wybitnego teologa protestanckiego i działacza antynazistowskiego ruchu oporu [...]. Jest to jedna z najważniejszych, najbardziej oryginalnych i przejmujących wypowiedzi teologicznych dwudziestego wieku. Zgodnie z sugestią zawartą w tytule Matthews przedstawia tu i diagnozuje rejestr obaw człowieka współczesnego, skonfrontowanego z niepewnością losu [...]
Przede wszystkim jednak ta książka o Bonhoefferze jest próbą odczytania jego odpowiedzi na pytanie o sens autentycznej i refleksyjnej wiary chrześcijańskiej. Istotą chrześcijaństwa nie są dzisiaj elementy instytucjonalne, lecz rozumienie Kościoła jako wspólnoty praktykującej życie poświęcone modlitwie i czynieniu sprawiedliwości. Dzięki zaangażowaniu na rzecz drugiego człowieka chrześcijanin jest w stanie doświadczyć obecności Boga nie w symbolicznych niebiosach, lecz jako objawiającego się w centrum świata - a Jego śladem staje się potrzebujący pomocy bliźni.
ks. prof. dr hab. Bogusław Milerski
Wybór pism, jest polskim tłumaczeniem antologii tekstów Edwardsa, reprezentatywnych dla jego różnorodnej twórczości literackiej. Edwards jako pastor, kaznodzieja, chrześcijański filozof, misjonarz, a także rektor Uniwersytetu Princeton uchodzi dziś za jednego z najwybitniejszych amerykańskich myślicieli. Jego wpływ na amerykański protestantyzm, a w szerszym ujęciu na zachodnią myśl teologiczną, filozoficzną i społeczną XVIII wieku i następnych stuleci trudno przecenić.Dorobek Jonathana Edwardsa jest przedmiotem dogłębnych badań naukowych ujmujących jego historyczne znaczenie, a także ogromny wpływ na religijne, polityczne oraz intelektualne horyzonty myślowe Nowego Świata. Obraz Edwardsa, który wyłania się z tych badań, wykracza poza jego tradycyjny wizerunek jako radykalnego kaznodziei. Coraz bardziej widoczny jest dziś uniwersalny wymiar przesłania Edwardsa, a także przenikliwość, z jaką odnosił się do zjawiska doświadczenia religijnego. Prezentowane teksty przybliżają polskiemu czytelnikowi wieloaspektowy obraz Edwardsa, szczególnie że niniejszy wybór jego pism ma charakter precedensowy na gruncie polskim.
Czy wiara w istnienie niewidzialnej rzeczywistości jest jedynie pobożnym życzeniem?
Czy widzialny świat wokół nas to wszystko, co istnieje?
A co z pogłoskami na ten temat?
Naturalne i pozanaturalne to nie dwa odrębne światy, lecz różne przejawy tej samej rzeczywistości...
Tym razem Philip Yancey zabiera nas na niezwykłą wyprawę badawczą. Jej celem będzie dotarcie do pogłosek o tamtym świecie, które uchylają przed nami rąbka tajemnicy nieprzemijalnego piękna, odwiecznego celu, doskonałej wolności.
Pogłoski o tamtym świecie to okazja do naprawdę wyjątkowej konfrontacji z najważniejszymi pytaniami życiowymi, dotyczącymi każdego z nas.
Podejmij wyzwanie, by razem z autorem wedrzeć się na tereny przygraniczne dzielące wiarę od niewiary – wąski pas "ziemi niczyjej", będący często pod obstrzałem z obu stron. Warto podjąć ryzyko, by zdobyć coś najcenniejszego: nadzieję i nowe perspektywy dla życia.
Philip Yancey to autor kilkunastu niezwykle poczytnych książek, sprzedających się na całym świecie w milionach egzemplarzy (m.in. Where Is God When It Hurts?, Gift of Pain, The Bible Jesus Read), wielokrotnie nagradzanych prestiżowymi nagrodami. Wśród polskich czytelników szczególnym powodzeniem cieszy się jego książka Zaskoczeni łaską, zaliczana do grona światowych bestselerów.
Peter Gladwin jako roczne dziecko ledwo ocalał z pożaru domu. Doznał poważnych obrażeń, których skutkiem okazała się częściowa niepełnosprawność. Oszpecony, pokryty bliznami, dorastał w siermiężnych warunkach na przedmieściach Halifaxu jako trzecie z dziewięciorga dzieci.
Peter zawsze popadał w rozmaite tarapaty. Nieustanne kłopoty z policją, trudne pobyty w domach opieki naznaczone częstymi ucieczkami sprawiły, że większość czasu spędzał na ulicy. Wkrótce podczas jakiejś bójki został ugodzony nożem tak nieszczęśliwie, że stracił zupełnie władzę w prawej ręce. W relacjach z innymi też nie szło mu najlepiej. Uzależnienie od alkoholu, narkotyków i hazardu stało się dla niego ucieczką od rzeczywistości. Trwało to przez cale lata. Wreszcie pojawiły się myśli samobójcze. Peter planował już, jak ze sobą skończy. Lecz w pewnej rozmowie z siostrą dokonał nagle zaskakującego odkrycia, które miało całkowicie odmienić jego los. To był początek głębokiej przemiany. Przez lata pracował w poradniach odwykowych oraz jako kurator osób wychodzących z nałogu. Obecnie udziela się jako mówca na rozmaitych konferencjach, dzieląc się swym doświadczeniem życia. Ma żonę i trójkę dzieci.
Ewangelikalizm to skupiający ponad 500 milionów chrześcijan nurt pobożności (duchowości) w protestantyzmie. Występuje w większym lub mniejszym stopniu we wszystkich Kościołach wyrosłych z Reformacji. Jego początków należy szukać w XVIII-wiecznym ruchu metodystycznym zapoczątkowanym przez Johna Wesleya w Anglii, choć geneza tego zjawiska leży głębiej. Stąd rozszerzył się głównie na anglikanizm, kalwinizm i baptyzm. Na jego gruncie, przede wszystkim w krajach anglosaskich, powstały nowe wspólnoty, zwłaszcza zaś ruch zielonoświątkowy (pentekostalizm). Współcześnie jest obecny na wszystkich kontynentach.
Protestanci ewangelikalni akcentują potrzebę wyraźnego przełomu duchowego w życiu każdego człowieka (nawrócenie) oraz pierwszorzędną rolę Biblii w określaniu zasad wiary i postępowania chrześcijan. Różnią się między sobą w postrzeganiu chrztu i innych elementów praktyki kościelnej. Posiadają odrębne Kościoły lub stanowią część tradycyjnych Kościołów protestanckich. Zajmują także rozbieżne stanowiska wobec ekumenizmu. Zwykle reprezentują konserwatywne poglądy etyczne. Są znani z aktywnej działalności misyjnej i charytatywnej.
W Polsce ewangelikalizm jest słabo znanym środowiskiem religijnym, choć mającym tutaj ponad 150-letnią historię. Posiada stosunkowo niewielkie, bo liczące kilkadziesiąt tysięcy grono wiernych. Prezentowana książka jest pierwszą całościową monografią naukową tego zjawiska w języku polskim.
Paczka przyjaciół. Wakacje. Czas na przygody. Malina nawet nie przeczuwa, jak wiele się zmieni, bo wszystko zapowiada się zupełnie zwyczajnie - spotkania z przyjaciółmi nad jeziorem, wyjazd z rodzicami, a po wakacjach gimnazjum. Jak przetrwa rozmaite perypetie, które dopiero mają nadejść? Czy zdarzy się w końcu ta pierwsza wielka miłość? Jak poukładać wszystko od nowa, gdy dotychczasowy stabilny świat zaczyna drżeć w posadach, a pozory tak bardzo mylą? Czy przyjaźń rzeczywiście okaże się najważniejsza? Malina wskakuje na rower i pędzi na spotkanie z przyjaciółmi, pewna, że to będzie jeden z tych wspaniałych wakacyjnych dni, gdy na niebie nie ma ani jednej chmurki.
Czym charakteryzuje się polski ewangelikalizm? Jak ruch ewangelikalny odnosi się do innych nurtów myślowych i religijnych? Jak ustosunkowuje się do innych wyzwań etycznych takich jak rozwód, zapłodnienie in vitro, homoseksualizm czy eutanazja? Jak powinna wyglądać współczesna misja Kościoła?
Książka Ewangelikalizm polski wobec wyzwań współczesności podejmuje próbę odpowiedzi na ważne kwestie dotykające wspólnoty ewangelikalne w kontekście zachodzących przemian społecznych i kulturowych. Warto zobaczyć, w jaki sposób autorzy związani z polskim ewangelikalizmem i różnymi instytucjami naukowymi wypowiadają się w sprawach istotnych dla współczesnego chrześcijaństwa.
Ta książka to prawdziwy niezbędnik życia rodzinnego! Napisana w sposób przyjazny, serdeczny, z empatią, łączy delikatność z humorem. Przeznaczona jest dla każdego, kto chce osiągnąć poczucie szczęścia i spełnienia w małżeństwie i rodzinie. Całość ujęta jest w formie dziesięciu „lekcji życia”, z których każda porusza osobny temat, m.in.: jak znaleźć czas dla rodziny w zagonionej codzienności, odkryć pozytywną siłę zachęcania, nauczyć się słuchać innych, ustrzec małżonków przed wzajemnym oddalaniem się i poczuciem obcości, dostrzec i zrozumieć znaczenie tradycji i zwyczajów. Książka niezwykle prawdziwa, bowiem autor, odnosząc się do scenariuszy, które pisze samo życie, czerpie również z własnego doświadczenia.
Czyta się ją jednym tchem.
Poświęć jej sześćdziesiąt minut.
Naprawdę warto!
Rob Parsons, prezes fundacji Care for the Family, działającej na rzecz zdrowia rodzinnego, to znany na świecie mówca i wykładowca, który specjalizuje się w terapii rodzinnej. Jest autorem wielu książek i artykułów poświęconych walce z problemami w małżeństwie i rodzinie. W organizowanych przez niego seminariach wzięło udział łącznie ponad pół miliona osób, a jego książki okazały się bestsellerami na rynku brytyjskim i w wielu innych krajach.
Komentarz biblijny o profilu tematycznym z serii ?Biblia Dzisiaj?. Omawia zagadnienie zmartwychwstanie w całościowych ramach Bożej historii, począwszy od stworzenia świata aż po ?nowe stworzenie?, oraz mówi o jego wpływie na życie człowieka. Książka, zakorzeniona w tradycji chrześcijańskiej, a jednocześnie wrażliwa na charakterystykę współczesnej kultury, jest znakomitym źródłem wiedzy biblijnej, nieocenioną pomocą w samokształceniu oraz skutecznym bodźcem do pogłębienia duchowego wymiaru w życiu.
Książka zawiera studium biblijne do przeprowadzenia samodzielnie lub w grupie.
Badania nad powojenną historią nierzymskokatolickich wspólnot religijnych wciąż znajdują się w fazie wstępnej. W celu wywołania kolejnych wypowiedzi specjalistów na ten temat, 17 października 2007 r. zorganizowane zostało w Wyższym Baptystycznym Seminarium Teologicznym w Warszawie sympozjum naukowe pt. Między lojalizmem a samodzielnością. Mniejszościowe wspólnoty religijne wobec władz Polski Ludowej. Wygłoszone w jego trakcie referaty przedstawiają istotne aspekty sytuacji wyznań mniejszościowych w Polsce Ludowej w kontekście ich relacji z władzami państwowymi. Ukazują one wiele nieznanych dotąd informacji szczegółowych, przez co poszerzają i obiektywizują obraz tego niebagatelnego wymiaru dziejów społeczeństwa polskiego w powojennym półwieczu. Znaleźć tu można i tezy kontrowersyjne, domagające się szerokiej dyskusji, do której niniejsza publikacja powinna zachęcać.
Książka ukazała się w serii ?Rozprawy i materiały Wyższego Baptystycznego Seminarium Teologicznego w Warszawie?.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?