W kolejnych rozdziałach autor przedstawia opracowane przez siebie metody rozpoznawania i stosowania w praktyce tych ukrytych sił. Są to techniki używania aktywnych wyobrażeń, pracy z sugestiami, a także samo uzdrawianie. Ukazany został głębszy wymiar świata wielkich możliwości naszego umysłu, cudownie tajemniczego, który obiecuje coraz to nowe odkrycia w ludzkim dążeniu do poznania siebie.Wszechświat nie jest martwą materią, pisze autor, jest żywym organizmem, obdarzonym duszą, myślą i wolą. Jest siłą spajającą atomy i cząsteczki, które formują rośliny, zwierzęta i planety, obecną w najmniejszej drobince kosmosu. Tę samą siłę ma w sobie człowiek i może nauczyć się nad nią panować. Może świadomie używać mocy, z której większość istot korzysta bezwiednie. Tym właśnie jest moc mentalna ? umiejętnością rozpoznania zasady kierującej „tajemniczymi siłami” operującymi w wielkim kosmicznym polu energii. Jest to pole zbiorowej świadomości, ocean możliwości, z którego wyłaniają się elementy tego, co nazywamy rzeczywistością materialną. I jeśli połączymy zrozumienie wielkich kosmicznych praw z działaniem ludzkiej woli, możemy zyskać kontrolę nad własnym życiem i losem.
To fascynująca podróż przez coraz głębsze wymiary ludzkiej duszy i odsłanianie rzeczywistości tego i tamtego świata. Swoją wiedzę w tej dziedzinie czerpie z doświadczenia mistycznego, będącego według niego jedyną prawdziwą formą poznania rzeczywistości duchowej. Nazywa siebie wędrowcem, który powrócił z dalekich, nieznanych lądów, by opowiedzieć o wszystkim, co tam zobaczył. To doświadczenie zresztą może stać się udziałem każdego, kto gotów jest poświęcić czas i uwagę rozwijaniu tego, co nazywa wyższymi zmysłami.
Mądrości o Duszy Transformujące rozmowy z prowadzącymi przewodnikami duchowymi na świecie Dzieło to jest zbiorem inspiracji pochodzących od wyjątkowych ludzi, z których czerpały miliony widzów programu telewizyjnego Super Soul Sunday – trzykrotnego zwycięzcy nagrody Emmy. Obecnie Oprah zdecydowała się na wydanie ich w postaci książkowej, zatytułowanej Rozmowy o Duszy. To godna uwagi, głęboko inspirująca pozycja. Książka zawiera dziesięć rozdziałów, z których każdy prezentuje wielki krok w podróży duchowej Oprah. Autorka opatrzyła je wszystkie osobistymi komentarzami. Rozmowy o Duszy to wybór najbardziej znaczących fragmentów rozmów, które Oprah przeprowadziła z wieloma podziwianymi osobistościami świata współczesnej myśli. Wizjonerzy tacy jak Tony Robbins, Arianna Huffington i Shonda Rhimes dzielą się swoimi doświadczeniami na drodze do odnalezienia poczucia celu. Znani na całym świecie nauczyciele jak Eckhart Tolle, Marianne Williamson i Wayne Dyer objaśniają zawiłości ludzkiego ego i mówią o uzdrawiającej mocy miłości i poczucia łączności. Autorzy bestsellerów, jak Cheryl Strayed, Elizabeth Gilbert i Elizabeth Lesser zgłębiają kwestię przeznaczenia i odpuszczenia. Wzbogacona o ponad 100 pięknych fotografii, przedstawiających między innymi otoczenie domu Oprah w Kalifornii, gdzie kręcono odcinki programu Super Soul Sunday, Rozmowy o Duszy są cennym darem dla czytelników, który może im pomóc w odkrywaniu wspaniałych możliwości, jakie niesie ze sobą życie. Cytaty z książki: Nigdy tak o tym nie myślałam. To niepozorne stwierdzenie, którego jednak nasłuchiwałam i pragnęłam doświadczyć w każdym z moich wywiadów. Zawiera ono w sobie siłę duchową zdolną przełamać każdą barierę. Sięga wystarczająco głęboko, by wydobyć nas z najgłębszej rozpaczy. Otwiera nas na pełne zachwytu „Aha!”, będące prawdziwym błogosławieństwem. Mam wielki zaszczyt i honor podzielić się tymi pełnymi mądrości rozmowami, które przeprowadziłam z niektórymi spośród największych umysłów naszych czasów. Jestem nieskończenie wdzięczna każdemu z gości mojego programu telewizyjnego Super Soul Sunday, którego duchowa droga i mądre słowa pozwoliły mi nabrać przekonania, że wszyscy jesteśmy istotami duchowymi doświadczającymi człowieczeństwa. Oprah Winfrey
Autor opisuje tu historię podróży wewnętrznej w poszukiwaniu głębszego znaczenia otaczającego nas świata i ludzkiego w nim udziału. Jest to zarazem podręcznik do pracy ze sobą, z podświadomością, tchnący optymizmem i siłą opis świadomego kształtowania pozytywnych wzorców dla ciała, umysłu, intelektu i emocji. W każdym człowieku drzemią cudowne wymiary i płaszczyzny potęgi umysłu, choć niewielu uczy się je eksplorować, niewielu potrafi przejawiać swoje ukryte zdolności, pisze.
Człowiek tworząc w wyobraźni idealny obraz tego, kim chce się stać, w jakich okolicznościach żyć i jaki plan w życiu realizować, może niezawodnie i skutecznie przenieść swój projekt do wymiaru materialnego. Rzeczywistość jest tworzywem, z którego zdolni jesteśmy ukształtować własny świat. Nie wolno zabijać w sobie pragnień, trzeba je tylko odpowiednio ukierunkować, znaleźć dla nich właściwą drogę ekspresji.
Czym jest szczęście według Atkinsona? Stanem zestrojenia z wewnętrznym rdzeniem własnej Istoty. Pełną zgodą na życie tu i teraz, w tym wymiarze rzeczywistości, z którego stara się czerpać on pełnymi garściami. Zaleca ćwiczenie się w równowadze, opanowaniu i umiarkowaniu, ale i stałą świadomość współistnienia z innymi ludźmi. Jak pisze – uszczęśliwianie innych jest jednym z najważniejszych źródeł naszego własnego szczęścia.
Autor to człowiek pełen zachwytu nad rzeczywistością współgrających ze sobą sił, zadziwiających przypadków synchroniczności zdarzeń, niezwykłych splotów okoliczności, pozornie przypadkowych, które jednak nieomylnie prowadzą go do celu, jakim jest osiągnięcie możliwie najpełniejszego wyrazu dla swoich możliwości, zdolności. Cechuje go przy tym wielka wytrwałość i wiara w skuteczność wspomnianej wyżej metody.
Weźcie to ziarenko Prawdy, które wam tu przedstawiono. Umieśćcie je w żyznej glebie waszych umysłów i dusz. Niech słońce waszej intuicji obdarzy je swymi dobrymi promieniami. Podlewajcie je ciepłym deszczem zainteresowanej myśli i uwagi. Dajcie jego korzeniom przestrzeń, by mogły się rozrastać i sięgać coraz głębiej w glebę waszej umysłowości. Oczekujcie spokojnie, z pewnością, aż zakiełkuje, a potem wypuści liście, kwiaty i owoce.
„Jesteśmy ludźmi z drugiej ręki”, pisze autor. „Jesteśmy wynikiem tak wielu wpływów, że nie ma w nas nic nowego, nic, co odkryliśmy samodzielnie, nic oryginalnego, czystego i jasnego.” Godzimy się na to, by nasze życie przemijało w milczącym zniewoleniu, pod dyktatem autorytetów religijnych, politycznych, społecznych czy intelektualnych. Ten wszechobecny konformizm zdaniem autora jest wyrazem odwiecznej tęsknoty za czymś, co okazałoby się w naszym życiu trwałe, co dałoby nam poczucie bezpieczeństwa. Za to pozorne bezpieczeństwo płacimy jednak bardzo wysoką cenę, jaką jest niemożność pełnego przeżywania własnego życia. Wyjściem jest odrzucenie wszystkiego, co znamy. Przeszłości, w której przechowujemy pamięć o tym, czego nas nauczono, o tradycji, kulturze, wierze. Także pamięci o tym, co sami przeżyliśmy, a co nakładamy niby kalkę na wszystkie obecne i przyszłe doświadczenia, pozbawiając się tym samym możliwości bezpośredniego kontaktu z rzeczywistością. Potrzebujemy więc wolności. Krishnamurti pisze, że jest ona zapomnieniem wszystkiego, co wiemy o sobie i o świecie, naszych opinii, przesądów i wniosków. Potrzebujemy umrzeć dla wszystkiego, co znamy, a to oznacza rodzić się na nowo w każdej minucie, patrzeć na wszystko świeżym, niewinnym okiem, jak patrzy się na górę, drzewo czy uśmiechniętą ludzką twarz po raz pierwszy, w prostym zachwycie.
To według autora jest prawdziwa rewolucja. Nie ta społeczna, ekonomiczna, czy polityczna, która w istocie zastępuje tylko jeden porządek drugim, wcale nie lepszym. Prawdziwą rewolucję trzeba przeprowadzić w sobie, ponieważ to w nas, w naszych relacjach z innymi odbija się społeczeństwo. Społeczeństwo to nasz stosunek do świata i do innych ludzi. Myśl o tym, że nie możemy się oprzeć na żadnej innej prawdzie, zaufać autorytetom, może budzić zwątpienie, ale może również stać się podstawą do wolnego, twórczego i szczęśliwego życia.
Zdaniem autora Jezus był Mistrzem Nauk Tajemnych, o umyśle i zdolnościach daleko przekraczających możliwości przeciętnego człowieka. Swoją wiedzę i umiejętności czerpał od starożytnych adeptów nauk mistycznych Egiptu, Persji oraz Indii.Autor wskazuje także na związki Jezusa z wyznawcami zoroastrianizmu czy bractwem Esseńczyków, od których przejął między innymi rytuał chrztu za pośrednictwem Jana Chrzciciela. To dzięki starożytnej wiedzy Wschodu, zdaniem Atkinsona, Jezus dokonywał licznych cudów, m.in. uzdrawiając chorych, dokonując rozmnożenia chleba, czy wskrzeszania zmarłych.Szczególnie interesująca jest interpretacja najważniejszych dogmatów, na przykład niepokalanego poczęcia czy Zmartwychwstania, które autor rozumiał nie jako zdarzenia fizyczne, ale ezoteryczne, choć wcale przez to nie mniej rzeczywiste. Autor maluje też wyrazisty obraz Jezusa ? człowieka, dokonującego niezwykle trudnych wyborów, zmagającego się z samym sobą i głęboko przeżywającego swój los.Cytaty z ksiązki: W naszej ostatniej lekcji obiecaliśmy wam opowiedzieć ezoteryczną historię młodości Jezusa. A jest o czym opowiadać, mimo że Kościół wie na ten temat bardzo niewiele, prawie nic. Kościołom zawsze pozostają tylko plewy dla mas. Tymczasem ziarna prawdy trafiają się garstce wybranych. Bractwa mistyczne i zakony wiedzy tajemnej zachowały tę historię bez zmian, dzięki czemu poznacie teraz samą esencję mistycznych legend i tradycji. Pod koniec naszej pierwszej lekcji pozostawiliśmy Józefa, Marię i dzieciątko Jezus w Egipcie, kraju, w którym się schronili przed agresją tyrana Heroda. Mieszkali tam kilka lat aż do jego śmierci. Wtedy to Józef postanowił wrócić do ojczyzny wraz z żoną i dzieckiem. Z powodów nam nieznanych nie wybrał jednak Judei, lecz powędrował ku wybrzeżu i zdecydował się osiąść w Nazarecie, gdzie się z Marią poznali i zaręczyli. A zatem to w Nazarecie, niewielkim, skromnym górskim mieście, upływały chłopięce lata Jezusa. Nie żyli w biedzie (zgodnie z przekazem nauk tajemnych), gdyż chroniło ich przed nią złoto otrzymane z rąk posłańców Magów, którzy odwiedzali ich w przebraniu.
Dzieło to jest jednak przede wszystkim podręcznikiem do pracy z afirmacjami, czyli pozytywnymi twierdzeniami wprowadzanymi świadomie w miejsce negatywnych przekonań na temat nas samych i naszego życia. Połączenie techniki afirmacji i seksualności dawało czytelnikom skuteczne narzędzie do pracy ze sobą i problemami w relacjach. Ta stosunkowo prosta metoda pozwala uświadomić sobie istnienie takich obszarów w naszej psychice, które potrzebują wsparcia i, co ważniejsze, instruuje jak wzmocnić w sobie poczucie własnej wartości, nauczyć się akceptować swoje ciało, otwarcie prosić o zaspokojenie pragnień czy wreszcie żyć swobodniej i szczęśliwiej w związkach miłości lub samotnie, w zależności od indywidualnej potrzeby. Zasługuję na miłość można więc w skrócie nazwać podręcznikiem samoakceptacji.
Obecne wydanie zostało poprawione przez Sondrę i Markusa Ray i uzupełnione między innymi o takie kwestie jak seksualność ludzi w starszym wieku, zagadnienia społeczności LGBT, czy wpływ Internetu na nasze postrzeganie erotyzmu i na nasze intymne relacje.
Obecne wydanie zostało poprawione przez Sondrę i Markusa Ray oraz uzupełnione o część zatytułowaną „Tęczowe Millenium”. Autorzy, świadomi zmian zachodzących w życiu społecznym i kulturalnym w ostatnich dekadach, postarali się uwzględnić w swojej pracy nowe istotne tematy, które dzisiaj budzą pewne kontrowersje albo są pomijane w dyskusji publicznej. Pojawia się więc tu choćby ważny wątek społeczności LGBT, seksualności ludzi w starszym wieku, wpływu Internetu, ogólnie dostępnych publikacji i gadżetów na nasze postrzeganie erotyzmu i na nasze relacje. Sondra i Marcus Ray odwołują się do nich z właściwą obojgu otwartością, akceptacją i tolerancją wobec wszelkich przejawów inności i podkreślają rosnącą potrzebę harmonijnego współżycia ze sobą w dzisiejszym, pełnym konfliktów świecie.
Cytaty z ksiązki:
Tak naprawdę wszystko, co potrzebujesz wiedzieć, aby mieć bardziej udane życie seksualne, jest w tobie. Ta książka jest ucieleśnieniem metody, która pozwoli ci uświadomić sobie, to co jest w tobie nieświadome i powie ci, jak w jednej chwili sprawić, by zaczęło działać na twoją korzyść. Będziesz potrzebował tylko gotowości do przyjrzenia się sobie oraz kartki i długopisu albo klawiatury komputera – jak będzie ci wygodniej.
Autor dzieli się w tej książce bezcennymi informacjami prowadzącymi do absolutnej kontroli nad własnym umysłem. Wprawdzie nasza Najgłębsza, Prawdziwa Istota, czy Natura przebywa powyżej poziomu naszej mentalności, to jednak doskonałe panowanie nad własnymi myślami zapewni nam nieocenione korzyści.
Po pierwsze staniemy się władcą własnych nastrojów. Nigdy więcej takie uczucia jak smutek, żal, rezygnacja, czy lęk nie zagoszczą w naszej świadomości. Ponadto nauczymy się sięgać krok po kroku do poziomów znajdujących się ponad mentalnością, co zapewni coraz pełniejszy kontakt z naszym prawdziwym jestestwem – naszym Wyższym Ja, czy inaczej Jam Jest.
Całkowite zrozumienie, czy uświadomienie sobie w nas samych owej Wspaniałej Istoty da nam nie tylko poczucie łączności z Wszechświatem i pochodzącą od tego radość, ale również całkowitą władzę nad samym sobą oraz otaczającym nas światem zewnętrznym. Na początku będzie to dotyczyło korygowania starych wzorców myślenia, tworzących dysharmonię w naszym życiu wewnętrznym i zewnętrznym. Później pozwoli wejść na poziom Mistrzowski i wykorzystywać otrzymaną w taki sposób miłość, mądrość i moc dla poprawy losu całej ludzkości.
Cytaty z książki:
Nauczyciele-jogini twierdzą, że są dwa stopnie odczucia świadomości rzeczywistej istoty człowieka.
Stopień pierwszy nazywają „świadomością Ja”. Ma to być jasna świadomość rzeczywistego istnienia, rozumienie, że jest się istotą realną, mającą życie niezależne od ciała; życie, które będzie trwać, pomimo zniszczenia ciała. Stopień drugi nazywają świadomością „JAM JEST”. Ma to być poczucie jedności z życiem świata, poczucie braterstwa i bliskiego, ciągłego stykania się z całością życia przejawionego i nieprzejawionego.
Autor podejmuje tutaj tematy, których rozwinięcie odnajdziemy także w jego późniejszych pracach, pytania o naturę ludzkiego ja, o lęk i pragnienie, jako siły motywujące większość ludzkich działań, o relację pomiędzy tym, kto myśli, a samą myślą. Kluczową wydaje się być jednak jego koncepcja biernej uważności, która nie dokonuje wyborów, nie wartościuje, nie potępia, poprzestając na samej obserwacji. Taka uważna obserwacja jest według autora jedyną drogą do wolności, jaką może osiągnąć człowiek. Wolności od nawykowych działań, stereotypowego myślenia, uwarunkowań społecznych, kulturowych, od tego co znane, co jest przeszłością, a wreszcie wolności do życia tu i teraz. Tylko będąc wolnym możemy dostrzec to, co rzeczywiste, to co jest, w przeciwstawieniu do niezliczonych ludzkich wyobrażeń na temat innych ludzi i rzeczy, tworzonych dla poczucia bezpieczeństwa i komfortu w świecie, którego nie rozumiemy.
„Najważniejsze dla nas jest zrozumienie, jak uwolnić się od wszelkiego uwarunkowania. Możemy oczywiście założyć z góry, że to jest niemożliwe, że ludzki umysł zawsze będzie jakoś uwarunkowany. Ale możemy również eksperymentować, dociekać i odkrywać… Ten, kto chce odkryć prawdę o sobie, musi podjąć taką próbę…”
Gnani joga obejmuje poszukiwania odpowiedzi na wielkie pytania dotyczące Życia i tego co leży poza nim - rozwiązania Zagadki Wszechświata. Autor dowodzi tutaj istnienia praźródła wszystkich rzeczy, istnienia jedynej Rzeczywistości, przejawiającej się we Wszechświecie w najrozmaitszych formach, obejmujących również człowieka.
Owa Rzeczywistość, czy też Absolut nie poddaje się żadnym definicjom, jest procesem ewolucji i inwolucji, z którego powstają wszystkie rzeczy i w którym odnajdują swój kres. W tym procesie autor próbuje odkryć niezmienne prawa rządzące życiem i światem. Choć jego twierdzenia mogą się wydawać miejscami kontrowersyjne, to stają się jednak doskonale zrozumiałe po ich dogłębnym rozpoznaniu. Prosty język, pozbawiony obcych, sanskryckich określeń w wielkiej mierze podnosi wartość tego dzieła dla zachodniego czytelnika.
Cytaty z ksiązki:
Filozofię jogi można podzielić na kilka wielkich działów albo pól. To, co znamy jako hatha jogę, dotyczy ciała fizycznego i sprawowania nad nim kontroli, jego dobrostanu, zdrowia, przetrwania, praw itd. Joga królewska, czyli radża joga, ma do czynienia z umysłem, kontrolą nad nim, rozwojem, otwieraniem itd. Z kolei bhakti joga dotyczy miłości absolutu - a więc Boga. Joga mądrości, czyli gnani joga, to naukowe i intelektualne poznanie wielkich kwestii życia i tego, co za nim stoi - zagadki wszechświata.Każdy dział jogi jest tylko ścieżką prowadzącą do tego samego końca - poprzez otwarcie się, rozwój i wzrost. Ten, kto pragnie przede wszystkim się rozwijać, sprawować kontrolę i wzmacniać swoje ciało fizyczne, aby stało się ono sprawnym narzędziem jego Wyższego Ja, podąża ścieżką hatha jogi. Kto zaś pragnie kształtować siłę swojej woli i zdolności umysłu, otwierać swoje zmysły wewnętrzne i budzić uśpione moce, wędruje ścieżką radża jogi. Ten, kto pragnie rozwijać się poprzez "poznanie" - studiować fundamentalne zasady i cudowne prawdy leżące u podłoża życia - wybiera ścieżkę gnani jogi. I wreszcie ten, kto pragnie wzrastać w jedności z Jedynym życiem pod wpływem miłości, podąża ścieżką bhakti jogi.Nie powinniśmy jednak zakładać, że adept musi się wiązać z jedną tylko ścieżką mocy. Niewielu tak czyni. Większość wybiera zdobywanie szerszej wiedzy i poznanie zasad panujących w kilku działach, ucząc się czegoś z każdego z nich, lecz przedkładając nad inne te, które przemawiają do niej najsilniej. To przyciąganie wskazuje na istnienie konkretnej potrzeby albo warunku i jest niczym dłoń wskazująca określoną ścieżkę.Wszyscy odnieśliby korzyści z poznania hatha jogi, która oczyszcza i wzmacnia ciało, pomaga utrzymywać je w zdrowiu jako sprawne narzędzie Wyższego Ja. Każdy powinien również dowiedzieć się czegoś z dziedziny radża jogi, aby zrozumieć, na czym polega trening i kontrola umysłu oraz używanie woli. Mądrość gnani jogi pozwala uświadomić sobie cudowne prawdy leżące u podłoża życia - to nauka bycia. Z całą pewnością też wszyscy powinni dowiedzieć się czegoś o bhakti jodze, aby zrozumieć wielkie nauki o miłości zgłębiające podstawy wszelkiego istnienia.
Wiedza tutaj zawarta pozwala adeptowi na zaznajomienie się z prostymi, a jednak najbardziej zaawansowanymi technikami wchodzenia w coraz głębszy kontakt z własnym Wyższym Ja - Jam Jest, czy inaczej wewnętrznym Chrystusem. Autor przedstawia w szczegółach drogę każdego aspiranta, wyzwania, doświadczenia i pułapki, jakie czekają na adepta przechodzącego ze stadium świadomości ludzkiej do Świadomości Wyższej Miłości. Nauki przekazywane przez Josepha S. Bennera pochodzące z Najwyższych poziomów Światła to nieocenione Źródło zaawansowanej Wiedzy i Inspiracji dla każdego podążającego za Wyższym Wymiarem Życia, przekazywane prostym językiem zrozumiałym dla umysłu, ale również, co najważniejsze, dla Duszy tęskniącej za życiem wolnym od niezgody panującej w ludzkim obszarze świadomości. To prawdziwe perły dla tych wszystkich, którzy odważyli się w życiu obrać cele Najwyższe. Joseph Benner był amerykańskim mistykiem, członkiem Bractwa Chrystusowego i autorem wielu książek, które podpisywał jako Anonim. Powoływał się w nich na przekazy otrzymywane z wewnętrznego Źródła, z którego czerpał przez całe życie, ale dopiero w wieku czterdziestu kilku lat całkowicie poświęcił się tej pracy i prowadzeniu przez wewnętrzną Obecność. Swoje nauki opublikował po raz pierwszy w roku 1914 w książce zatytułowanej Nieosobowe Życie zwanej również Nauką o Obecności Jam Jest. Twierdził w niej, że słowa Chrystusa, "JAM JEST" są dowodem na istnienie "prawdziwego ducha" rezydującego w każdym człowieku. Ten duch jest kluczem do prowadzenia życia w harmonii z najwyższymi zasadami etycznymi.
Różokrzyżowcy raz po raz pojawiają się w różnych momentach dziejów myśli chrześcijańskiej i europejskiej, choć ich korzeni należałoby szukać w starożytnych szkołach myśli mistycznej Wschodu i Zachodu. Przez stulecia pilnie strzegli oni dostępu do swej wiedzy, o ich umiejętnościach, graniczących z magią opowiadano legendy, a do ich tradycji odwoływali się słynni wolnomularze.
Pośród przedstawicieli tej doktryny znajdowali się wielcy mistycy, filozofowie, a także ludzie sztuki czy polityki. Książka ta poświęcona jest naukom powstałego w XV wieku tajnego stowarzyszenia. Czym w istocie było bractwo Różanego Krzyża? Jak doszło do jego powstania? Czy świętą wiedzę, do której się odwoływało, naprawdę odziedziczyło po zaginionych kontynentach Atlantydy i Lemurii? Odpowiedzi na te pytania, a także na wiele innych czytelnik odnajdzie w tej niezwykłej pracy.
Autor próbuje w możliwie przystępny sposób przedstawić niektóre techniki dostępne do tej pory jedynie adeptom zaawansowanym na tej ścieżce rozwoju, a umożliwiające osiąganie wyższych poziomów świadomości i duchowego oświecenia. Stworzył przewodnik po filozofii i praktykach bractwa, w którym objaśnia niektóre z bogatego zasobu ich ezoterycznych koncepcji dotyczących pochodzenia duszy, alchemii, reinkarnacji, innych wymiarów egzystencji, zjawiska aury, itp.
Autorzy przedstawiają tu metody pracy z oddechem. Jest to udoskonalony sposób oczyszczania ciała, umysłu i ducha poprzez oddech, wyrastający z filozofii i praktyki rebirthingu. Sposób, w jaki przychodzimy na świat, piszą autorzy, towarzyszące nam myśli, odczucia i doznania, mają znaczący wpływ na całe nasze życie i sposób postrzegania siebie. Szczególnie oddziałują też na bliskie związki z innymi ludźmi.
Planowana bądź nieplanowana ciąża, sytuacja materialna rodziny w chwili poczęcia dziecka, poród naturalny lub prowokowany, wszelkiego rodzaju komplikacje, a nawet rozmowy i uczucia personelu medycznego na sali porodowej, to wszystko istotne elementy składające się na nasze pierwotne (a przez to niezwykle silne) przekonania o otaczającym nas świecie i miejscu, jakie w nim zajmujemy. Jednakże nawet najbardziej negatywne myśli i postawy można w sobie zmienić dzięki świadomej pracy z oddechem, afirmacjami itp.
Duchowym przewodnikiem w tej pracy jest dla Sondry Ray Babadżi, którego poznała osobiście w latach 1970. podczas pobytu w Indiach i została jego wieloletnią uczennicą. Drugim, równie istotnym źródłem inspiracji jest Kurs Cudów, będący współczesnym, wnikliwym wyjaśnieniem nauk Jezusa.
Autorzy objaśniają działanie tej praktyki zarówno w teorii, opisując między innymi nowatorską technikę oddychania pod wodą i powołując się na źródła literatury naukowej czy popularnonaukowej, jak i - co wydaje się tym cenniejsze - w praktyce, w oparciu o świadectwa osób, które poddały się temu głębokiemu doświadczeniu, osiągając jego główny cel: powrót do momentu swoich narodzin, a nawet do chwili poczęcia, dzięki czemu mogły przeżyć i przepracować świadomie traumę z nimi związaną.
Książka jest również świadectwem głębokiego związku Sondry Ray i Markusa Ray, przepojonego duchowością, miłością, wzajemnym szacunkiem i zaangażowaniem w pracę, którą oboje traktują jak służbę. Babadżi miał powiedzieć: "Markus jest moją Pokorą, Sondra moim Głosem."
Cytaty z ksiązki:
Z pewnością się zastanawiasz, czym naprawdę jest Wyzwalające oddychanie i jak ewoluowało. To technika, która zrodziła się z bardzo delikatnego i pełnego współczucia procesu zwanego rebirthingiem. To świadome, połączone oddychanie - doświadczenie natury fizycznej, mentalnej, i duchowej jednocześnie. Czerpie z całej wiedzy i badań, jakie przeprowadziłam w ciągu ostatnich 40 lat, pogłębiając elementy duchowe tej praktyki.
Ta metoda świadomego, połączonego oddychania nazywała się pierwotnie rebirthingiem, ponieważ każde świadome oddychanie może stymulować wspomnienia porodu - moment zaczerpnięcia pierwszego oddechu. Niektórzy ludzie na dźwięk słowa "rebirthing" zaczynają uwalniać lęki, które tłumili w swoim ciele od momentu narodzin. To taka ulga! Mamy nadzieję, że raz na zawsze objaśnimy Wam wszystko w tej kwestii, rozwiejemy mity i nieprawdziwe informacje wokół niej narosłe. Nie ma się czego bać. Rebirtherzy na całym świecie pomagają tysiącom ludzi w oczyszczeniu ich życia z pomocą prostych środków: prowadzą godzinne sesje głębokiego połączonego oddychania górną partią klatki piersiowej, dzięki czemu następuje zmiana negatywnych wzorców myślowych, energie zablokowane w ciele są wydychane, podczas gdy człowiek wdycha coraz większe ilości siły życiowej.
Technika Wyzwalającego oddychania jest naszą nową ekspresją świadomego, połączonego oddychania, które odwołuje się każdorazowo do energii Boskiej Matki. Elementy duchowe tej praktyki to uświadomienie zarówno oddychającemu jak trenerowi działanie siły życiowej, która przemienia świadome staranie oddziałując na życie i umysł. Ta nowa, wzbogacona metoda jest wielkim darem, jesteśmy szczęśliwi, że to nam powierzono tę odpowiedzialność. Cóż za zaszczyt!
Autor rozszerza zasady przedstawione w pierwszej książce - Filozofia Jogi i nauki tajemne Wschodu. Z początku omawiane są szczegółowo koncepcje zawarte w niezwykle przydatnym adeptowi zbiorowym dziele Mabel Collins Światło na drodze i dzieła powiązane. Książka ta została napisana bowiem językiem mistycznym, utrudniającym, szczególnie początkującemu, jej pełne zrozumienie.
W dalszej części autor koncentruje się na sposobach osiągania coraz głębszej świadomości duchowej na drodze zbliżania się do swojego Wyższego Ja, czy inaczej JAM JEST, a w następnym kroku do Absolutu. Objaśniane są również takie rodzaje Jogi, jak Karma Joga (szczególnie przydatnej wszystkim adeptom w Zachodnim świecie), Joga Mądrości (Gnani Joga), Joga Królewska (Radża Joga), czy Joga Oddania Bogu (Bhakti Joga). Omówione zostało tu również kluczowe dla większości adeptów pojęcie tzw. "właściwego działania", czyli Dharmy, kierującego duszę na jej idealny tor w danej inkarnacji.
Zadaniem adepta postępującego Drogą jest docieranie świadomością do coraz wyższych poziomów jestestwa, poprzez odrzucanie kolejnych ograniczających go warstw - poziomu materii, instynktu, czy poziomu astralnego. Na tej Ścieżce bardzo pomocne okazują się starożytne techniki jogi, będące zarazem treningiem dla ciała, umysłu oraz ducha.
To jedna z najważniejszych pozycji w dziedzinie samorozwoju i duchowości. Uczy pokory i odpowiedzialności wobec podstawowej prawdy, że choć często nie mamy wpływu na okoliczności zewnętrzne, postawy i zachowania innych ludzi, możemy kształtować swój świat wewnętrzny, system wartości, postaw i przekonań tak, by były zgodne z naukami duchowymi, przede wszystkim jednak, by wypływały zawsze z owego wewnętrznego JA, które wznosi się ponad ograniczenia ego.
Pielęgnując spokój umysłu, możemy pozostawać niewzruszeni pośród zamętu i czerpać głęboką mądrość i wiedzę. W kolejnych rozdziałach autor rozważa wartości i problemy, na jakie napotyka każdy, kto pragnie podążać ścieżką duchowego rozwoju, takie jak poszukiwanie Prawdy, właściwe przewodnictwo, kwestia dobra i zła. Osobne miejsce autor przeznacza dla nauk Chrystusa, którego uważa za swojego największego Mistrza i Nauczyciela. Człowiek nosi Boga w sobie, pisze autor, i jego najważniejszym życiowym zadaniem jest próbować Go zrozumieć i odkryć Boski plan dla własnego życia. Bóg jest dostępny w nas i człowiek może się do Niego odwołać w każdej sytuacji. Wiodąc życie w harmonii z wielkimi duchowymi prawami, możemy upomnieć się o całe dobro, które może stać się naszym udziałem w tym życiu.
To jedno z owych najrzadszych Dzieł wyjaśniających najbardziej ukryte, i najbardziej nam, współczesnym ludziom, brakujące, koncepcje rozwoju duchowego. I nie chodzi tu tylko o to, że Boskość w nas, JAM JEST, znajduje się na pierwszym miejscu. Chodzi głównie o wyjaśnione tutaj zależności, które nie zostały poruszone w żadnym innym z wielkich Dzieł dotyczących rozwoju duchowego.
Elvis Presley, zagorzały student Biblii, był zafascynowany tą książką i rozdawał ją przyjaciołom i znajomym. Książka ta znajdowała się zawsze, nawet w dniu jego śmierci, na nocnej szafce w jego sypialni.
To druga z całej serii książek tego fenomenalnego autora.
W niniejszym dziele Jogananda ukazał odwieczne pytania podnoszone przez chrześcijaństwo w nowym świetle. Kieruje ją do tych, którzy poszukują prawdy w sobie, łącząc tradycyjne rozumienie z rzeczywistością obecnych czasów i porusza między innymi tak istotne kwestie jak narodziny Jezusa, rozróżnienie pomiędzy Jezusem człowiekiem a Chrystusem, próbuje rozwikłać tajemnicę lat życia Jezusa, które nie zostały opisane w Biblii.
W oparciu o bogatą tradycję Wschodu, z której czerpie, autor przytacza również interpretacje Trójcy Świętej, początków dobra i zła, wolnej woli na tle pojęcia karmy, reinkarnacji, Świadomości Chrystusowej oraz ostatecznie ukrzyżowania i zmartwychwstania Jezusa. Przedstawia sylwetkę Jezusa, jako wielkiego nauczyciela medytacji i jogi.
Prawdziwym fundamentem religii nie jest wiara, ale intuicyjne doświadczenie. Intuicja jest zdolnością duszy, pozwalającą na poznanie Boga. Człowiek, który wie, czym w istocie jest religia, musi również znać Boga - twierdzi Paramhansa Jogananda, który głosił potrzebę samorealizacji jako nadrzędnego dążenia ludzkiego życia i warunku wejścia do królestwa niebieskiego.
"Książki takie jak ta otwierają umysł, pozwalają spojrzeć na wiekowe dogmaty i przekonania z nowej perspektywy, stanowią alternatywę dla utartych, a przez to ograniczających ścieżek myślenia i rozumienia świata. Szczególnie w dzisiejszej dobie kryzysu wiary i wartości warto sięgnąć po taką pozycję i zagłębić się wraz z jej autorem w duchowe poszukiwania istoty prawdy i wiary, by na tej drodze próbować odnaleźć owo wielkie bogactwo jakim jest wewnętrzny Chrystus."
Przedmowa Neale Donald Walsch, autor Rozmowy z Bogiem.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?