Patrząc na fenomen początków zakonu klarysek z dzisiejszej perspektywy, nasuwa się analogia do przypowieści Jezusa o ziarnku gorczycy. To najmniejsze ze wszystkich nasion, gdy wyrośnie, jest większe od innych jarzyn i staje się drzewem, tak że ptaki przylatują z powietrza i gnieżdżą się na jego gałęziach (Mt 13,3133). W historii klarysek ziarnkiem gorczycy wydaje się płonące miłością serce Klary. Dzięki łasce Chrystusa i przy duchowym wsparciu Franciszka z najmniejszego nasiona wyrósł zakon. Już w XIII wieku założono wiele domów dla kobiet konsekrowanych Bogu, a one do dzisiaj starają się przyjmować bóle, troski i radości umiłowanego Kościoła. Elżbieta Sander, jedna ze współczesnych sióstr św. Klary, z pasją pisze o duchowości i charyzmacie franciszkańskim, kreśli dzieje zakonu klarysek w XIII wieku, przybliża postacie oraz dzieło św. Franciszka, św. Klary i bł. Salomei. Przedstawienie duchowości świętych Franciszka i Klary miało dowieść, że bł. Salomea z rodu Piastów przez swe czyste, ubogie, pokorne i pełne miłości życie stała się prawdziwą duchową córką i wierną naśladowczynią asyskich świętych. Opracowanie to nie ma cech rozprawy naukowej i do takiej rangi nie aspiruje. Powstało w celu oddania chwały Bogu i okazania Mu wdzięczności za piękno powołania Franciszka, Klary, Salomei i całej Rodziny Franciszkańskiej.
Myśli potrafią być dręczące. I nie problemy zabijają człowieka, zabija zadręczanie się nimi. Jak wyzwolić się od uporczywie powracających myśli, które pozbawiają wewnętrznego spokoju? Najlepiej zacząć od najprostszych metod dostępnych dla każdego... Więcej wewnątrz tejże książeczki. Andrzej Zając OFMConv (ur. 1969) - franciszkanin, doktor teologii, nauczyciel akademicki, rekolekcjonista. Jest dyrektorem wydawnictwa Bratni Zew i redaktorem naczelnym Posłańca św. Antoniego. Prowadzi warsztaty rozwojowe ze św. Franciszkiem.
Przysięga małżeńska jest wyrazem miłości i decyzją na całe życie. Ta świadomość może budzić u narzeczonych lęk: Czy damy radę? Rodzi też pytanie: Co zrobić, by nie zawieść ukochanej osoby? Tylko lepiej to nie tytuł. Tylko lepiej to program na całe życie. Warto taki mieć i pamiętać, że nie emocje, nie inni ludzie decydują o szczęściu w małżeństwie. To zadanie dla małżonków. Każdego z osobna i obojga razem. Choć wydaje się ono trudne, wręcz niewykonalne w perspektywie całego życia, jest możliwe. Dzięki Bożej łasce i opiece świętych. Niniejsze przemyślenia o przysiędze małżeńskiej prowadzą do zrozumienia sensu wspólnego życia. Miłość ziemska bowiem nie kończy się, ale trwa na wieczność. Przysięga małżeńska to bogactwo treści, którą dobrze jest odkrywać przez całe życie. Polecamy osobom przygotowującym się do ślubu i małżonkom.
Ojciec Katarzyniec tak zniknął sam w swoim dziele, że nawet porządnej jego fotografi i nie ma w zgromadzeniu. Ale im mniej go widać, tym więcej go czuć. Święci wpadają w wodę jak kamień, by wystąpić z niej skałą. Jan Dobraczyński Sługa Boży Wenanty Katarzyniec dość niespodziewanie wypłynął dziś na wzburzone fale zagubionego w chaosie świata. Jest potężnym orędownikiem przed Bogiem. Pomaga w różnych sprawach. Jak pokazują świadectwa, jest mu bliski każdy człowiek i każdy problem. To kolejna publikacja z serii Bóg zadziałał w moim życiu Są tutaj zebrane tylko nieliczne świadectwa łask otrzymanych za wstawiennictwem sługi Bożego, jakie napłynęły do Jasnej Góry Podkarpacia.
Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze. Powszechnie wiadomo, że patronuje rzeczom i ludziom zagubionym, oraz że był wielkim kaznodzieją. A to zaledwie wyimki z jego niezwykłej osobowości i fascynującego życia. Niniejsza książka dość szczegółowo ukazuje koleje jego życia, wyciągając na światło dzienne mało znane fakty. Ceniony autor franciszkański, o. Cecylian Niezgoda, odpowiada w niej na wiele pytań, m. in. dlaczego Antoni, urodzony w Lizbonie, nazywany jest Świętym z Padwy, dlaczego pragnął zostać męczennikiem i jak to się stało, że jego proces kanonizacyjny był najkrótszym w historii Kościoła? Autor ze znawstwem przedstawia nie tylko chronologiczny zapis życia św. Antoniego, ale kreśli także historyczne i ekonomiczne tło jego czasów, przez co pomaga lepiej zrozumieć duchowość i charakter epoki, w której żył ten niezwykły franciszkanin.
Czy wiesz, że Bóg na ciebie patrzy? I nie po to, by napawać cię lękiem, ale by dać ci odczuć, jak wielką ma miłość do ciebie. Nie chowaj się więc przed tym spojrzeniem, ale przyjmuj je bez reszty. Ucz się tego spojrzenia, aby każdy poprzez ciebie mógł doświadczyć tej darmowej łagodności Boga. Tak oto Jego światło będzie jaśnieć w ciemności, a Jego piękno rozpromieniać będzie świat, w którym żyjesz.
Duszpasterze i osoby świeckie coraz częściej upominają się o wskazania w specyficznej posłudze duchowej, jaką jest uwolnienie człowieka od wpływów złego ducha. Nie tylko same osoby doświadczające dręczenia, zniewolenia, opętania, ale również ich bliscy potrzebują fachowego wsparcia. I jednym, i drugim prezentowany poradnik wychodzi naprzeciw. Zawarte w nim konkretne rady pomagają nie tylko w rozeznawaniu prawdziwego stanu duchowego, ale również przyczyniają się odmitologizowania problematyki walki duchowej. O. Bogdan Kocańda - franciszkanin, doktor teologii duchowości, rekolekcjonista, dyrektor Franciszkańskiego Ośrodka Formacyjno-Rekolekcyjnego w Rychwałdzie. Przez kilka lat pełnił również posługę egzorcysty. Jest autorem wielu publikacji z zakresu zagrożeń duchowych, m.in. książki „Posługa kapłana – egzorcysty. Tożsamość. Duchowość. Praktyka” – pierwszej tego typu monografii w Polsce.
Ojciec Wenanty od młodych lat z wielką powagą i odpowiedzialnością podchodził do swojego życia. Świadomie praktykował cnoty chrześcijańskie: posłuszeństwo, odwagę, pobożność, radość, skromność, prostotę. Jego głęboka duchowość i dojrzałość są inspiracją dla młodzieży XXI wieku. Autorka, Iwona Zyskowska, żona i matka, katechetka, nauczycielka, wychowawczyni dzieci i młodzieży, zaprasza do lektury siedmiu lekcji. Są one okazją do odkrycia mądrości, która czyni życie intrygującym i wartościowym.
Andrzej Zając ur. w Konstancinie-Jeziornie (1969), pochodzący z Jasła, żyjący w Krakowie franciszkanin, nauczyciel akademicki, poeta, tłumacz, wydawca. Jest autorem dwóch tomików wierszy: Po prostu jest (Wydawnictwo Literackie, 2001) i Modlitwa na brzegu gazety (Papierowy Motyl, 2015), kilku librett oratoriów oraz słów do muzycznej opowieści o św. Franciszku Wiał wiatr (Art Blue, 2008) i do mszy Missa martyrum (Bratni Zew, 2018). Lektura zebranych w niniejszym tomie wierszy nie tylko daje do myślenia, ale ofiaruje dość deficytowe dziś wytchnienie. Krótka forma, błyskotliwość spojrzenia, głębia wejrzenia, wartka dynamika krótkich i precyzyjnych fleszy i ogromny dystans bez pogardy i odrzucenia rzeczywistości Duch kontemplacji, właściwy zebranym tu wierszom, uczy uważności na najmniejsze nawet detale świata i ich odbicia w naszym ludzkim doświadczeniu. Poeta staje się przewodnikiem po oglądaniu świata.
W dzisiejszym świecie nadużywamy pojęcia miłość. Często mylnie nazywamy miłością relacje i sposoby okazywania uczuć, które dałoby się wyrazić zdecydowanie lepiej, gdybyśmy pomyśleli o nich, jako o formach przyjaźni. Książka Jos Tolentino Mendony odsłania głęboki sens przyjaźni oraz jej tajemnice. Ukazuje przy tym głęboki szacunek dla drugiego człowieka. Rozważania Autora zanurzone są głęboko w słowie Bożym, odwołują się także do klasycznych źródeł naszej cywilizacji oraz poezji, której brak daje się odczuć we współczesnej teologii. Przyjaciele sprawiają, że nasze życie dojrzewa, jest lżejsze i ciekawsze. Są dowodem na to, że zawsze jest jakaś droga i że lepiej kroczyć nią w dobrym towarzystwie. Trzeba tylko wyruszyć.
Rozeznawanie i podejmowanie dobrych decyzji nie jest proste. Często nie dostrzegamy działania Boga w naszym życiu lub poddajemy je w wątpliwość. Jak to zmienić? Jak odkryć i zrozumieć nasze życie wewnętrzne? Książka Silvano Faustiego to podręcznik do wewnętrznego rozwoju. Autor odwołuje się do najstarszych, zapomnianych już tradycji i proponuje podjęcie ćwiczeń, które uczą, jak żyć wolnością, do jakiej zostaliśmy przeznaczeni. Naucz się obserwować swoje wnętrze i usuwać z niego chaos. Poznaj tajemnicę Bożej wolności i odkryj, jak rozpoznawać działanie Boga w sobie. Wtedy wszystko, nawet pokusa, będzie dla ciebie okazja? do wzrostu. SILVANO FAUSTI włoski jezuita, filozof, biblista i teolog. Należał do najbardziej znaczących postaci posoborowego katolicyzmu we Włoszech. Był wieloletnim duchowym kierownikiem i spowiednikiem kard. C.M. Martiniego, arcybiskupa Mediolanu.
Naucz się, jak być naprawdę obecnym: widzieć, słyszeć, dotykać, smakować, upajać się ciągle nowym zapachem chwili! Chrześcijanin jutra będzie albo mistykiem, albo nie będzie go wcale twierdzi Karl Rahner. Podobnie uważa kard. Jos Tolentino Mendona, zapraszając w zmysłową podróż, której celem jest doświadczenie Boga. Autor udowadnia, że wiara kształtuje się nie tylko przez to, co słyszymy, widzimy i czujemy, ale także przez zapach i smak. Każdy ze zmysłów otwiera nowe przestrzenie poznania i urealnia kontakt człowieka z otaczającym go światem. Kard. Mendona z niebywałą erudycją uczy, jak czerpać radość z każdej chwili przeżywanej w Bożej obecności. Książka jest kontynuacją serii Mistyka codzienności. Do tej pory w serii ukazały się: Lubię jak na mnie patrzysz. Światło, piękno, spotkanie. Książka, którą można porównać jedynie do Twierdzy Antoine'a de Saint-Exupry'ego. Lektura tych stron jest niczym spokojne kroczenie do źródła, aby zakosztować smaku wody, kiedy świat proponuje nam pastylki, które gaszą pragnienie i pozwalają nam zaoszczędzić 53 minuty czasu w tygodniu. Słowa wdzięczności dla portugalskiego kardynała za ten jakże zaskakujący podarunek! Kasper Mariusz Kaproń OFM, Katolicki Uniwersytet św. Pawła w Cochabamba (Boliwia) Jos Tolentino Mendona (ur. 1965) portugalski kardynał, poeta, doktor teologii, konsultor Papieskiej Rady ds. Kultury, Archiwista i Bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego. Autor licznych książek, esejów i artykułów. Badacz relacji między literaturą, kulturą i teologią. Jego książki odniosły wielki sukces w Portugalii. Coraz częściej są tłumaczone i publikowane za granicą.
Przywykliśmy kojarzyć Greccio z pierwszą szopką i świętowaniem Bożego Narodzenia. W osiemsetną rocznicę tego wydarzenia, o. prof. Zdzisław Kijas zwraca jednak uwagę na jego znaczenie dla zrozumienia rozwoju duchowego św. Franciszka. Interpretuje je w kontekście nocy ciemnej, która właśnie wtedy kończyła się dla Asyżanina. Doświadczenie nocy ciemnej, jakiej został poddany św. Franciszek, może być doświadczeniem każdego z nas. Dla wielu osób Bóg przestał być oczywistością. Żyjemy, jakby Boga nie było, jakby umarł. Został zepchnięty na margines. Nie słyszymy już Jego głosu. Co wtedy zrobić? Jak Go odnaleźć? Naucz się od św. Franciszka, jak zaakceptować całe życie. Kochać je jak on we wszystkich jego odsłonach. Dotykać wszystkich jego aspektów: tych dobrych i tych najtrudniejszych. Bo, jak pisze Autor, nawet w najbardziej ciemną noc nie znikają gwiazdy na niebie. Trzeba tylko umieć je dostrzec.
O pięknie powstało wiele książek. Całe dzieła filozofów są poświęcone temu zagadnieniu. Ale jak odnaleźć piękno w sobie? Skorzystaj z praktycznego poradnika i naucz się jak patrzeć, by dostrzegać w sobie to, co najbardziej fascynujące. Zobacz, jak poruszać się w przestrzeni piękna!
Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze. Powszechnie wiadomo, że patronuje rzeczom i ludziom zagubionym, oraz że był wielkim kaznodzieją. A to zaledwie wyimki z jego niezwykłej osobowości i fascynującego życia. Niniejsza książka dość szczegółowo ukazuje koleje jego życia, wyciągając na światło dzienne mało znane fakty. Ceniony autor franciszkański, o. Cecylian Niezgoda, odpowiada w niej na wiele pytań, m.in. dlaczego Antoni, urodzony w Lizbonie, nazywany jest Świętym z Padwy, dlaczego pragnął zostać męczennikiem i jak to się stało, że jego proces kanonizacyjny był najkrótszym w historii Kościoła? Autor ze znawstwem przedstawia nie tylko chronologiczny zapis życia św. Antoniego, ale kreśli także historyczne i ekonomiczne tło jego czasów, przez co pomaga lepiej zrozumieć duchowość i charakter epoki, w której żył ten niezwykły franciszkanin.
Spośród rzeszy świętych św. Antoni z Padwy jest nam szczególnie bliski, przyjazny i wyrozumiały. Nic w tym dziwnego, bo jeszcze za życia dał się poznać właśnie taki: zawsze blisko ludzi i ich codziennych problemów. O tym świadczą też zebrane z pasją przez Małgorzatę Myrchę-Kamińską świadectwa ludzi żyjących w różnych sytuacjach, reprezentujących różne stany, zawody czy wiek. Poznaj św. Antoniego! Niech lektura tych świadectw pomoże Ci odczytać jego działanie. Przekonaj się na nowo o troskliwej miłości Boga, który daje nam swojego sługę Antoniego, aby był dla nas wsparciem.
Czy członkowie Kościoła mogą należeć do masonerii? Dlaczego masoni od kilkuset lat tak zaciekle zwalczają wiarę? Poznaj historię walki Kościoła z wolnomularstwem! O. Zbigniew Suchecki przeprowadza wnikliwą analizę wypowiedzi sięgających XVIII wieku, w których hierarchowie zmagali się z masońskimi doktrynami. Pokazuje, w jaki sposób Kościół chronił swoich wiernych przed herezją i błędem, obnażając fałszywe teorie masonów na temat Boga, religii czy prawdy. Co ważne, te słowa przestrogi są wciąż aktualne, bo Wielkie Loże działają również we współczesnym świecie Zbigniew Suchecki (ur. 1960) franciszkanin, teolog, kanonista, doktor obojga praw Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego oraz Papieskiego Wydziału św. Bonawentury w Rzymie, konsultor Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, postulator w procesie kanonizacyjnym ks. Jerzego Popiełuszki.
Praktyczna pomoc dla tych, którzy chcą korzystaćze wstawiennictwa jednego z największych świętych. Włącz się we wspólną modlitwę Kościoła nowenną dziewięciu wtorków przed wspomnieniem św. Antoniego. Proś o wstawiennictwo Cudotwórcy z Padwy, który od ośmiu wieków nie zawodzi swoich czcicieli.
Krótkie komunikaty, szybkie informacje, wybiórcze wiadomości, lapidarne powiadomienia, zwięzłe newsy tak żyje dzisiejszy człowiek. Nudzą nas długie wywody i przewlekłe dyskusje. Żyjemy w pośpiechu i szybko chcemy załatwiać nasze sprawy. Czasami podobnie traktujemy Pana Boga i naszych ulubionych świętych. Ale czy krótkie modlitwy nie mają sensu? Wśród dziesiątków tysięcy próśb i podziękowań, jakie docierają do kalwaryjskiego sanktuarium i sługi Bożego ojca Wenantego Katarzyńca, nie brakuje pisanych w pośpiechu wiadomości tekstowych. Są jak SMS-y, komunikaty do przyjaciela, któremu nie trzeba nic tłumaczyć, bo on zrozumie. Przeczytaj SMS-y do i od ojca Wenantego. Odkryj te ciepłe, płynące z serca do serca, ludzko-Boże wiadomości i naucz się modlić podobnie.
Nie ma takiej nocy, z której nie można przedrzeć się do światła. Póki żyjesz, masz szansę na przebudzenie. Książka Nocny Stróż to lektura, która poprowadzi Cię bezpiecznie. Zajrzyj w głąb swojego serca, wydobądź wszystko na wierzch i skonfrontuj się z przeciwnikami. Zaczekaj na poranek. Każda noc przeminie, ale żyj uważnie, by nie przegapić świtu. Przygotuj się na spotkanie z prawdziwą Miłością.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?